Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για την wind καλά είναι.Σκέψου ότι σε άλλες περιοχές "παλεύουμε" ακόμη με 0.xx ταχύτητες.. :p
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω Speedtest σε χωριό της επαρχίας με 150 μόνιμους κατοίκους σε βουνό και μου δείχνει 50 mbps και Αθήνα 5 θεωρώ ότι κάτι δεν πάει καλά. Τι να πω
Mi 9 128gb :shoot:
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω Speedtest σε χωριό της επαρχίας με 150 μόνιμους κατοίκους σε βουνό και μου δείχνει 50 mbps και Αθήνα 5 θεωρώ ότι κάτι δεν πάει καλά. Τι να πω

 

Κι εγώ βλέπω 50αρια σε μικρά χωριά, ακόμα και πάνω στα βουνά, εκεί που οι άλλες "παίζει" να μην έχουν ούτε 3G! Στην επαρχία το δίκτυο δεν έχει τόση κίνηση και συνήθως στα χωριά, πιάνει από 800 με 10 MHz bandwidth. Στην Αθήνα η WIND έχει κάνει "τσαπατσoυλιες" και σε πολλές περιοχές δίνει 4G από 1800 με μόνο 5 MHz bandwidth, για να δείξει ότι έχει 4G. Γι' αυτό βλέπουμε αυτά τα αποτελέσματα, όπως και μερικοί (πχ ο Bayern7) στη Θεσσαλονίκη...

 

Βέβαια, είναι καλύτερα να έχουμε ίντερνετ με 5 Mbps, παρά να έχουμε EDGE, που με το ζόρι ανοίγει σελίδα! :p

Link to comment
Share on other sites

Στην Πανόρμου χθες το απόγευμα, από 2600 MHz και μόνο 1 σκάλα σήμα! Not bad... Φανταστείτε με φουλ σήμα πόσο θα πιάνει. :)

 

http://www.speedtest.net/android/2413800260.png

 

Στην ίδια περιοχή έχει Band 3 και Band 20, με πιο δυνατό σήμα, αλλά πολύ πιο κάτω σε ταχύτητες... Η 800 πρέπει να είναι στον ίδιο σταθμό με τη 2600, γιατί έχουν το ίδιο όνομα με άλλο κελί, οπότε υπάρχει "υποψία" 4G+! ;)

Link to comment
Share on other sites

Στην Αλεξανδρούπολη βλέπω στον χάρτη κάλυψη 4G , αλλά δεν πιάνω σήμα. Έχουν βάλει κεραίες?
Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχουν βάλει αλλά πιάνει αραια κεντρο

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Στην Αλεξανδρούπολη βλέπω στον χάρτη κάλυψη 4G , αλλά δεν πιάνω σήμα. Έχουν βάλει κεραίες?

Δεν είχα θέματα στην Αλεξανδρούπολη. Έχεις 4g κάρτα και συσκευή που πιάνει την 800αρα ;

 

 

Άλλαξε το link του χάρτη 4g. πλέον είναι στο Εταιρία και όχι στο υποστήριξη

 

https://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/kalupsi/diktuo-prosvasis-kinitis/4g/

 

Send by Lenovo Phab Plus 6.8" (PB1-770M) using Tapatalk.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Προχτές πήγα για φαγητό στο Θέρισσο του νομού Χανίων που την τελευταία φορά που είχα πάει έπιανε μέσα στον οικισμό μόνο Edge και σε εξωτερικούς χώρους 3g με ταχύτητες στην καλύτερη περίπτωση 1-2 Mbps. Τώρα πια πιάνει 4G σε όλη την περιοχή με ταχύτητες γύρω στα 10 Mbps που είναι υπεραρκετή για πλοήγηση και για youtube και μόνο στην διαδρομή μεσα στο φαράγγι για όσους ξέρουν την περιοχή έπεφτε σε Edge ενω σε ένα μικρό κομμάτι δεν έπιανε καθόλου σήμα, πράγμα φυσιολογικό αφού ειχε ψηλά βράχια παντού τριγύρω μας. Σε γενικές γραμμές πάντως έχει γίνει καλή δουλειά εδω στην Κρήτη όπου έχω περάσει φέτος... Edited by Dimos_Vav

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

αν και μένω στην Αθήνα θεωρώ απαράδεκτο το δίκτυο 4G της WIND. Μέσα στον ΗΣΑΠ από την αρχή μέχρι το τέλος της διαδρομής, σήμα πιάνει μόνο σε ένα σταθμό. Το θεωρώ απαράδεκτο από τη στριγμή που με τη cosmote λεχω σήμα αν όχι σε όλους, στους περισσότερους σταθμούς.
Link to comment
Share on other sites

Για την Κρήτη έχω ακούσει πολλά θετικά σχόλια όσον αφορά την κάλυψη 4g. Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

αν και μένω στην Αθήνα θεωρώ απαράδεκτο το δίκτυο 4G της WIND. Μέσα στον ΗΣΑΠ από την αρχή μέχρι το τέλος της διαδρομής, σήμα πιάνει μόνο σε ένα σταθμό. Το θεωρώ απαράδεκτο από τη στριγμή που με τη cosmote λεχω σήμα αν όχι σε όλους, στους περισσότερους σταθμούς.

 

Παντως στο μετρο απ οσο ξερω εχουν εταιρικα κοσμοτε οι υπαλληλοι και γι αυτο εχουν αψογο σημα.Ισως το ιδιο συμβαινει και στον ΗΣΑΠ.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Παντως στο μετρο απ οσο ξερω εχουν εταιρικα κοσμοτε οι υπαλληλοι και γι αυτο εχουν αψογο σημα.Ισως το ιδιο συμβαινει και στον ΗΣΑΠ.

τι δουλειά έχει μωρέ στον ΗΣΑΠ,που είναι υπέργειο,το σήμα του μετρο;Ότι σήμα έχει έξω έχει και στον ηλεκτρικό.

Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

αν και μένω στην Αθήνα θεωρώ απαράδεκτο το δίκτυο 4G της WIND. Μέσα στον ΗΣΑΠ από την αρχή μέχρι το τέλος της διαδρομής, σήμα πιάνει μόνο σε ένα σταθμό. Το θεωρώ απαράδεκτο από τη στριγμή που με τη cosmote λεχω σήμα αν όχι σε όλους, στους περισσότερους σταθμούς.

 

Εγώ πάντως από Κηφισιά μέχρι και Πειραιά είχα σχεδόν παντού LTE. Sorry. Ακόμα και στα Κάτω Πατήσια στον υπόγειο είχα. Ομόνοια - Βικτώρια ναι, δεν παίζει. Αλλά στα υπόλοιπα ήταν παραπάνω από ΟΚ. Πες μου ότι έχεις κανένα κινέζικο ΧΙΑΟΜΙ να πηδήξω τώρα από το παράθυρο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

αν και μένω στην Αθήνα θεωρώ απαράδεκτο το δίκτυο 4G της WIND. Μέσα στον ΗΣΑΠ από την αρχή μέχρι το τέλος της διαδρομής, σήμα πιάνει μόνο σε ένα σταθμό. Το θεωρώ απαράδεκτο από τη στριγμή που με τη cosmote λεχω σήμα αν όχι σε όλους, στους περισσότερους σταθμούς.

 

Δε χρησιμοποιώ συχνά τον ΗΣΑΠ, αλλά σε εξωτερικούς σταθμούς, δε θυμάμαι να είχα πρόβλημα. Υποστηρίζει την 800 μπάντα το κινητό σου; Αν όμως πιάνεις έστω και 3G, που είναι το πρόβλημα; :wacko:

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παντως στο μετρο απ οσο ξερω εχουν εταιρικα κοσμοτε οι υπαλληλοι και γι αυτο εχουν αψογο σημα.Ισως το ιδιο συμβαινει και στον ΗΣΑΠ.

 

Άλλο πράγμα το Μετρό και άλλο ο ΗΣΑΠ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως από Κηφισιά μέχρι και Πειραιά είχα σχεδόν παντού LTE. Sorry. Ακόμα και στα Κάτω Πατήσια στον υπόγειο είχα. Ομόνοια - Βικτώρια ναι, δεν παίζει. Αλλά στα υπόλοιπα ήταν παραπάνω από ΟΚ. Πες μου ότι έχεις κανένα κινέζικο ΧΙΑΟΜΙ να πηδήξω τώρα από το παράθυρο.

χαχα γιατί ρε μεγάλε τα ΧΙΑΟΜΙ τι έχουν;

Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

χαχα γιατί ρε μεγάλε τα ΧΙΑΟΜΙ τι έχουν;

 

Τι ΔΕΝ έχουν να λες... Την πιο σημαντική μπάντα της WIND, την 800 (B20). Υπάρχουν πολλά άλλα κινέζικα που δεν την έχουν και τους φταίει μετά η WIND, που δεν πιάνουν 4G ή έχουν χαμηλές ταχύτητες από τη 1800 μπάντα... :p

Link to comment
Share on other sites

Τι ΔΕΝ έχουν να λες... Την πιο σημαντική μπάντα της WIND, την 800 (B20). Υπάρχουν πολλά άλλα κινέζικα που δεν την έχουν και τους φταίει μετά η WIND, που δεν πιάνουν 4G ή έχουν χαμηλές ταχύτητες από τη 1800 μπάντα... :p

Ενα αν ειχε

Lenovo

Zuk

Meizu

Letv

Oppo

..... Θα την ειχε.

 

Και τελευταια μαλιστα πολλα Xiaomi την εχουν.

 

Παντως, ειδικα μεσα στην Αθηνα, η Β20 δεν ειναι απαραιτητη. Απο 1800 και 2600 η καλυψη ειναι επαρκεστατη.

 

Εκτος αστικων κεντρων ειναι οντως απαραιτητη, αλλα ΟΧΙ μονο για την wind.

 

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως η Wind δουλεύει αρκετά την b.20 και στην Αθήνα. Δεν επιμένω όμως πολύ γιατί πάνε πολλοί μήνες που είχα κινητό που μου έδειχνε τις μπάντες.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως η Wind δουλεύει αρκετά την b.20 και στην Αθήνα. Δεν επιμένω όμως πολύ γιατί πάνε πολλοί μήνες που είχα κινητό που μου έδειχνε τις μπάντες.

 

Sent from my XT1562

Ειμαι σιγουρος. Αλλα παραλληλα χρησιμοποιει και τις αλλες δυο. Ισως χανει κανεις τις θαυματουργες ιδιοτητες των 800 Mhz, που ειναι η μεγαλυτερη εμβελεια και η διατρητικοτητα.

 

Προσωπικα, οταν ειχα το xiaomi redmi note 3 pro χωρις την 800 αρα, δεν ειχα κανενα θεμα στην Αθηνα. Στην Δυτικη Ελλαδα ομως, στα δυσκολα σημεια, το 4G ηταν αφαντο στην wind, ενω στις αλλες δυο μπορει και να υπηρχε, μπορει και οχι βεβαια.

 

Τωρα με το redmi 3s που την εχει, ολα καλα. Καμμια διαφορα ομως μεσα στην Αθηνα.

 

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως η Wind δουλεύει αρκετά την b.20 και στην Αθήνα. Δεν επιμένω όμως πολύ γιατί πάνε πολλοί μήνες που είχα κινητό που μου έδειχνε τις μπάντες.

 

Sent from my XT1562

 

Εγώ βλέπω συνεχώς τις μπάντες και στην Αθήνα παίζει πολύ 800. Συνήθως μπαίνει μαζί με 2600 (πιθανόν για 4G+).

 

Το 1800 το χρησιμοποιεί η WIND σε υπάρχοντες σταθμούς, απλά για να κλείσει "τρύπες", αλλά οι ταχύτητες είναι πολύ χαμηλές (με B3).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...