Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι μιλάμε για Πάτρα. Δεν το είχα αναφέρει γιατί είχα screenshot που το έγραφε .

Ανεβάζω speedtest από κέντρο Πλατεία Γεωργίου σε ώρα αιχμής!

 

http://www.speedtest.net/my-result/a/1584266458

 

Θέλω να σε ρωτήσω ή όποιον άλλο φίλο μένει στην Πάτρα , πώς είναι το 4G της Cosmote και της Vodafone , στην 3η μεγαλύτερη πόλη της Ελλάδας ? Σε ΟΛΟΚΛΗΡΗ την πόλη εννοώ , όχι μόνο στην πλατεία Αγίου Γεωργίου . Έχω κάποια χρόνια να την επισκεφτώ .

 

Αρκετά εκτεταμένο ? Σε ευχαριστώ ;)

Edited by SUMMER_2000
Link to comment
Share on other sites

Στα Σ.Ε.Α. Κορινού λίγο πριν και λίγο μετα αν πας πάνω απο 120km/h με την wind δεν μιλάς καν. Κόβεται. Τέλος πάντων. Θέλει δουλειά ακόμα.

 

 

 

Πες τα,το καλοκαιρι κατεβαινω προς Λιτοχωρο για διακοπες και το βλεπω συχνα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ανακρίβιες να μην ακούγονται. Η διαδρομή απο Μεθώνη μέχρι και Κατερίνη και απο τις 2 πλευρές της εθνικής καλύπτεται με καλό 3g απο την κόκκινη και full 4g απο την άλλη. Και όταν λέμε full εννοούμε full.

 

 

 

Με κοσμοτε στο κομματι αυτο που λεω Edge,3G δεν ειδα.Στο Μεθωνη-Κατερινη εχει,ναι..

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σε ρωτήσω ή όποιον άλλο φίλο μένει στην Πάτρα , πώς είναι το 4G της Cosmote και της Vodafone , στην 3η μεγαλύτερη πόλη της Ελλάδας ? Σε ΟΛΟΚΛΗΡΗ την πόλη εννοώ , όχι μόνο στην πλατεία Αγίου Γεωργίου . Έχω κάποια χρόνια να την επισκεφτώ .

 

Αρκετά εκτεταμένο ? Σε ευχαριστώ ;)

 

 

Εγώ που το παρακολουθώ από προχθές έχω πάθει πάθει πλάκα από την κάλυψη και τις ταχύτητες. Το 3G της πάντως είναι αργό.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που το παρακολουθώ από προχθές έχω πάθει πάθει πλάκα από την κάλυψη και τις ταχύτητες. Το 3G της πάντως είναι αργό.

 

Θα αποσυμφορηθεί με το LTE και θα πετάει! :) Την έχω δει την ιστορία! Πολύ φόρτος στο 3G αυτή τη στιγμή και δεν είναι σχεδιασμένο για τόσους πολλούς χρήστες.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μ εφερε ο δρομος Λαρισα. Το 4G στο iphone παει σφαιρα. Παρατηρησα ληψη απο το Mediamarkt κ μετα. Κεντρο σημα καμπανα. Πρεπει να εχουν 800ρες κεραιες γιατι δεν πιανει σημα το oukitel u2 , υποστηριζει 900ρι κ πανω.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μ εφερε ο δρομος Λαρισα. Το 4G στο iphone παει σφαιρα. Παρατηρησα ληψη απο το Mediamarkt κ μετα. Κεντρο σημα καμπανα. Πρεπει να εχουν 800ρες κεραιες γιατι δεν πιανει σημα το oukitel u2 , υποστηριζει 900ρι κ πανω.

 

Σχεδόν κέντρο (υπόγειο πάρκινγκ).

http://i.imgur.com/Eyo6wix.jpg

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν κέντρο (υπόγειο πάρκινγκ).

 

 

http://i.imgur.com/Eyo6wix.jpg

 

 

 

Το 4G εβγαλε ταχυτητες vdsl? Μπραβο Wind.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το 4G εβγαλε ταχυτητες vdsl? Μπραβο Wind.

 

Καλά, δεν είναι πολλά τα μέρη με αυτές τις ταχύτητες.....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

δυτικη θεσααλονικη (ευοσμος και περιχωρα) πως ειναι το 4g?

 

ναι μια χαρα...κανονικα σχεδον παντου φιλε( ειμαι οδηγος ) . Ευοσμο,σταυρουπολη,πολιχνη,ωραιοκαστρο,καλοχωρι σχεδον παντου φουλ 4G ,υπαρχουν καποια σημεια ομως που πιανει μονο 2G και αυτο με το ζορι ( οι λεγομενες Τρυπες!) . Και το θεμα ειναι οτι ειμαι τοσο ΑΤΥΧΟΣ που οταν θελω να βρω κατι γρηγορα στο ιντερνετ ειμαι μεσα σε αυτες τις " τρυπες " !! :lol:

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να αναφερω οτι δεν ΘΑ υποστηριζει 800αρα μπαντα το κινητο μου

 

κακο αυτο....εγω γιαυτο τον λογο και μονο κραταω το p8 lite...εχει 20(800) ! Τι κινητο θα παρεις ;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

περιμενω το xiaomi redmi note 2 prime.

ελπιζω να με καλυψει στο σημα, οκ και με 3g ειμαι καλα

 

και εγω αυτο ηθελα αλλα χωρις 4G φιλε..ΠΟΤΕ ξανα...δεν μπορεις να φανταστεις την διαφορα...! Ειναι τελεια !:)

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

περιμενω το xiaomi redmi note 2 prime.

ελπιζω να με καλυψει στο σημα, οκ και με 3g ειμαι καλα

 

Πλέον όσοι έχουν wind δεν επιτρέπεται να μην έχουν 4g αφού το 800αρι σκίζει και καλύπτει πολλά κενά του 3g.

Link to comment
Share on other sites

περιμενω το xiaomi redmi note 2 prime.

ελπιζω να με καλυψει στο σημα, οκ και με 3g ειμαι καλα

 

 

 

Με 4G στα 800 θα σωθεις,ειδικα σε εσωτ.χωρους.Στο σχολειο μου το 3G ειναι πατος και απο τις τρεις.Η Wind ειναι η μονη που εχει 4G στα 800 οταν οι αλλες ειναι σε οριακο 3G 1/5 και πεφτουν σε GSM 900.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

ασε... κ αυτό που παρέλαβα πριν απο βδομάδες απο Κίνα δυστυχώς δεν υποστηρίζει την 800ρα , δεν το πρόσεξα.

Εαν η Wind μείνει μονο στα 800 την έκατσα!

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

ασε... κ αυτό που παρέλαβα πριν απο βδομάδες απο Κίνα δυστυχώς δεν υποστηρίζει την 800ρα , δεν το πρόσεξα.

Εαν η Wind μείνει μονο στα 800 την έκατσα!

 

φιλε δεν πιανει καθολου 4G δηλαδη ;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

ασε... κ αυτό που παρέλαβα πριν απο βδομάδες απο Κίνα δυστυχώς δεν υποστηρίζει την 800ρα , δεν το πρόσεξα.

Εαν η Wind μείνει μονο στα 800 την έκατσα!

 

Η WIND δίνει και από 1800/2600 συχνότητες το 4G στις πόλεις, απλά το 800άρι θα παίζει περισσότερο στις μικρότερες περιοχές, όπως χωριά κλπ. Υπάρχει και μέσα στις πόλεις 800άρι, απλά σε απομακρυσμένες περιοχές, μόνο με αυτό θα έβλεπες 4G...

 

Νομίζω ο Βόλος (που γράφεις πως είσαι) δεν έχει ακόμα WIND 4G, αλλά ίσως έχει σύντομα. Ίσως χρειαστείς και άλλη κάρτα SIM για να πιάνεις, αν είναι πολύ παλιά η δική σου... Αλλά περίμενε πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Το oukitel u2 πιάνει 4G κανονικά και απο τις 3.

Δοκιμασμένο σε wind κ cosmote.Δεν υπάρχει λογος να μην λειτουργεί και με vodafone, απλά δεν εχω sim vodafone.

Αυτό που παρατήρησα σήμερα που πήγα Λάρισα ειναι πως ενώ στο iphone 6 μου είχα κανονικά LTE με Q (Wind) στο oukitel u2 έπιανα μονο 3G στην Wind. Ενώ Αθήνα που είχα κατέβει την προηγούμενη βδομάδα έπιανα κανονικά 4G και στο oukitel u2 στην Wind.

Aπ'οτι κοιταξα, εκ των υστέρων, στα τεχνικά χαρακτηριστικά , δεν πιάνει την 800ρα. Απο 900 και πάνω μονο. Οποτε συμπέρασμα... κέντρο Λάρισα μέχρι εκεί που πήγα πρέπει να έχουν 800ρες.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Η WIND δίνει και από 1800/2600 συχνότητες το 4G στις πόλεις.

 

Η Wind ΔΕΝ έχει 1800αρες συχνότητες. Μόνο 800 & 2600.Οι άλλες 2 έχουν και στα 1800

Link to comment
Share on other sites

Το oukitel u2 πιάνει 4G κανονικά και απο τις 3.

Δοκιμασμένο σε wind κ cosmote.Δεν υπάρχει λογος να μην λειτουργεί και με vodafone, απλά δεν εχω sim vodafone.

Αυτό που παρατήρησα σήμερα που πήγα Λάρισα ειναι πως ενώ στο iphone 6 μου είχα κανονικά LTE με Q (Wind) στο oukitel u2 έπιανα μονο 3G στην Wind. Ενώ Αθήνα που είχα κατέβει την προηγούμενη βδομάδα έπιανα κανονικά 4G και στο oukitel u2 στην Wind.

Aπ'οτι κοιταξα, εκ των υστέρων, στα τεχνικά χαρακτηριστικά , δεν πιάνει την 800ρα. Απο 900 και πάνω μονο. Οποτε συμπέρασμα... κέντρο Λάρισα μέχρι εκεί που πήγα πρέπει να έχουν 800ρες.

 

Για το Oukitel U2 μιλάμε? Αφού αυτό το κινητό έχει 800άρα!! :rotfl: Την 900άρα την έχει για 3G... Δεν ξέρω γιατί στη Λάρισα δεν έπιασες 4G, στο ίδιο σημείο το δοκίμασες με το iPhone? Σίγουρα έχεις ρυθμίσει σωστά την Q στο Oukitel? Γιατί απ' όσο θυμάμαι όταν την είχα, είναι λίγο περίεργη κάρτα με το Roaming και το APN...

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Είχα ένα Jiayu και στην πόλη της Θεσσαλονίκης εμφανιζόταν σχεδόν παντού 4G στο σήμα στην οθόνη. Με το Samsung s6 εδώ και λίγες ημέρες μόνο Η+ και μόλις δύο φορές για ελάχιστα δευτερόλεπτα έδειξε 4G...

Είναι θέμα συσκευής/δικτύου; Τα διάφορα speedtest τί ταχύτητες δείχνουν συνήθως στο 4G της wind; Με Η+ μου έδειξε 15-18 για download και 3,6 για upload. Ενώ στα λίγα δευτερόπτα που εμφανίστηκε το σηματάκι 4G το τεστ έδειξε 13 και 7,2 (λίγο μικρότερο download, διπλάσιο upload)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά παιδιά να ξέρετε: όταν το πρόβλημα είναι για παραπάνω από 1 - 2 ημέρες είναι βλάβη. Αλλιώς μιλάμε για κάποια αναβάθμιση/προσθήκη κεραιών κτλ. Αν το πρόβλημα είναι γενικευμένο και όχι ανά σταθμό βάσης τότε σίγουρα μιλάμε για βλάβη. Εκτός αν μιλάμε για major αναβάθμιση (e.g. backbone). Δε νομίζω να ευθύνονται οι συσκευές σας. Μόνο αν εμφανίζεται μεμονωμένα σε κάποια συσκευή σας σημαίνει ότι κάτι λείπει - υποστήριξη συχνότητας;

BTW, @kotsianis, η Wind έχει 1800άρες συχνότητες.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για το Oukitel U2 μιλάμε? Αφού αυτό το κινητό έχει 800άρα!! :rotfl: Την 900άρα την έχει για 3G... Δεν ξέρω γιατί στη Λάρισα δεν έπιασες 4G, στο ίδιο σημείο το δοκίμασες με το iPhone? Σίγουρα έχεις ρυθμίσει σωστά την Q στο Oukitel? Γιατί απ' όσο θυμάμαι όταν την είχα, είναι λίγο περίεργη κάρτα με το Roaming και το APN...

 

Το oukitel u2 το πήρα όταν είχα εξακριβώσει οτι έχει τις απαραίτητες μπάντες για την Ελλάδα.

Με τα χθεσινά της Λάρισας σκέφτηκα πως ίσως να ήταν λάθος των σελίδων να αναφέρουν το 800ρι... αλλά σήμερα που το ξανα κοίταξα βλέπω πως συμπεριλαμβάνουν και την 800ρα μπάντα. Τι να πω, δεν ξέρω.

 

Στο iphone6 έχω την Q κ έπιανα LTE. Διπλα διπλα είχα το oukitel με την Wind κ έπιανα 3G. Oταν το γυρνάω στην SIM της Cosmote πιάνει κανονικά 4G στον Βολο.

Απο ρυθμίσεις ειναι επιλεγμένο να προτιμά το 4G της Wind... τι να πω...

Edited by filippos

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...