Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πλέον όσοι έχουν wind δεν επιτρέπεται να μην έχουν 4g αφού το 800αρι σκίζει και καλύπτει πολλά κενά του 3g.

 

η wind 4g είναι μόνο στα 800 ? έχω παρατηρήσει 4g ισχυρό ενώ αλλά δίκτυα δεν έχουν στο συγκεκριμένο σημείο.μπορώ ενώ είμαι συνδεδεμένος στο 4g να δω την συχνότητα της κεραίας που εκπέμπει ?

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

OAKA αυτή την στιγμή το σήμα σπέρνει !

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το oukitel u2 το πήρα όταν είχα εξακριβώσει οτι έχει τις απαραίτητες μπάντες για την Ελλάδα.

Με τα χθεσινά της Λάρισας σκέφτηκα πως ίσως να ήταν λάθος των σελίδων να αναφέρουν το 800ρι... αλλά σήμερα που το ξανα κοίταξα βλέπω πως συμπεριλαμβάνουν και την 800ρα μπάντα. Τι να πω, δεν ξέρω.

 

Στο iphone6 έχω την Q κ έπιανα LTE. Διπλα διπλα είχα το oukitel με την Wind κ έπιανα 3G. Oταν το γυρνάω στην SIM της Cosmote πιάνει κανονικά 4G στον Βολο.

Απο ρυθμίσεις ειναι επιλεγμένο να προτιμά το 4G της Wind... τι να πω...

 

Δοκίμασες να κάνεις swap τις SIM; Περίεργο ακούγεται. Στην αναζήτηση δικτύων στο βρίσκει και απλά δε μπορείς να κάνεις register; Σε λίγο θα το έχεις στο Βόλο και θα το δοκιμάζεις όσο θες :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δυτικη θεσααλονικη (ευοσμος και περιχωρα) πως ειναι το 4g?

 

Δυτικη Θεσσαλονικη Ανω Ηλιουπολη Ευοσμος Κορδελιο εχει καταπληκτικο 4G.

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βραδυ , γυρνουσα απο την Θεσσαλονικη με το τρενο προς την Λαρισα και μετα για Βολο . Με εκπληξη (και παλι) , ειδα στο 4G tablet μου , 3 στις 4 γραμμες 4G σημα , αντι για 1 στις 4 γραμμες που ειχα πριν 3 μερες , την πρωτη μερα λειτουργιας του 4G στην Λάρισα . (οπως γραφω σε προηγουμενο μου ποστ , σε αυτο το θεμα) .

 

Μπηκε καποιος νεος σταθμος να φανταστω ή "δυναμωσαν" τον σταθμο που ειχα 1 γραμμη στις 4 , 4G σημα πριν 3 μερες ? Λογικα απο το κεντρο της Λαρισας θα ηταν αυτος ο σταθμος .

 

ΔΕΝ ειμαι τεχνικος σταθμων βασης των δικτύων και δεν γνωριζω .

 

Οποιοι γνωριζουν , ας μου απαντησουν .

 

Μπραβο στην Wind απο εμενα παντως και να συνεχισει ΔΥΝΑΤΑ τις πολυ καλες προσπαθεις που κανει για την επεκταση του 3G και 4G δικτυου της στην Ελλαδα .

Edited by SUMMER_2000
Link to comment
Share on other sites

Δυτικη Θεσσαλονικη Ανω Ηλιουπολη Ευοσμος Κορδελιο εχει καταπληκτικο 4G.

ωπα! δικος μου εισαι συ! με τι συσκευη/συχνοτητα?

Link to comment
Share on other sites

ωπα! δικος μου εισαι συ! με τι συσκευη/συχνοτητα?

 

 

 

Μαλλον με 800,οι πιο πολλες κεραιες ειναι 800 στη Wind.Αλλα σε αστικα κεντρα εχει και 1800(με επιφυλαξη)-2600.Με 800 περναει μεχρι και στο σχολειο μου οπου η Wind και οι αλλες 2 εχουν οριακο 3G και πεφτει σε Edge.Η Wind εχει και 4G.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις swap τις SIM; Περίεργο ακούγεται. Στην αναζήτηση δικτύων στο βρίσκει και απλά δε μπορείς να κάνεις register; Σε λίγο θα το έχεις στο Βόλο και θα το δοκιμάζεις όσο θες :p

 

Δεν έκανα αναζήτηση δικτύων στο oukitel u2 αφου συνδεόταν κανονικά σε Wind 3G, θεώρησα πως θα μεταπηδούσε αυτόματα σε 4G αφου υποστηρίζει και την μπάντα 800.

Σήμερα το έκανα swap αλλά δεν ειμαι Λάρισα για να το δοκιμάσω :-)

Θα περιμένω όταν έρθει Βόλο. Ίσως το 800ρι να παίζει μονο απο slot 1 , ενω εγω είχα την Wind στο slot 2, αν κ κάτι τέτοιο μου φαινεται αστείο, να έχουν μοιράσει τις μπάντες στα sim slot.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο θα το έχεις στο Βόλο και θα το δοκιμάζεις όσο θες :p

Αμήν και πότε Μιχάλη, στο τσάκ είμαι να φύγω για Cosmote ή Vodafone οι οποίες πιάνουν 4G μέσα στο σπίτι μου, σε αντίθεση με τη Wind που σερφάρω με EDGE.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ έτσι το σκεφτόμουν στην αρχή, να την κοπανίσω... αλλά οι άλλες ειναι πανάκριβες. Οπότε υπομονή μέχρι να έρθει κ στον Βολο το 4G.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Το δίκτυο στο Βόλο, ακόμα και το καλοκαίρι, ήταν στα όρια χωρητικότητας. Με HSPA+ στο μεγαλύτερο κομμάτι του λιμανιού είχα ταχύτητες περίπου στα 8-10Mbps, στο Νοσοκομείο ~20Mbps, KTEΛ ~18Mbps, Πανθεσσαλικό 12-13Mbps, Ν.Δημητριάδα ~25Mbps. Αλλά μιλάμε για περιοχές που έχουν καλό σήμα. Όπου δεν είχα καλό σήμα σερνόταν...Μόλις ελαφρύνει λίγο η 3η γενιά, overall το δίκτυο θα βελτιωθεί σημαντικά. Η κεραία της Vodafone στο Σαρακηνό θα βογκήξει από κυψέλες της Wind :lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς λίγα σημεία στον Βόλο έχουν 3G, αλλά όπου υπάρχει σήμα 3G είναι γρήγορο. Τι να το κάνεις ομως αν στο μεγαλύτερο μέρος είσαι με Edge και με μηδενική ταχύτητα.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

ωπα! δικος μου εισαι συ! με τι συσκευη/συχνοτητα?

 

Eχω ενα lenovo A7000. Σε ολη (σχεδον) την δυτικη Θεσσαλονικη το 4G πεταει.

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα έχει κ ο Βόλος 4G...

Βρίσκομαι στον περιφερειακό στην καφετέρια State κ έχω με Q 3 γραμμές LTE (iPhone).

 

Στο oukitel u2 εξακολουθεί να έχει 3G σε Wind.

Στην αναζήτησή δικτύου εμφανίζει τις 4G κεραίες της cosmote k Vodafone αλλά της wind εμφανίζει μόνο 2G k 3G... Περίεργο

Edited by filippos

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα έχει κ ο Βόλος 4G...

Βρίσκομαι στον περιφερειακό στην καφετέρια State κ έχω με Q 3 γραμμές LTE (iPhone).

 

Στο oukitel u2 εξακολουθεί να έχει 3G σε Wind.

Στην αναζήτησή δικτύου εμφανίζει τις 4G κεραίες της cosmote k Vodafone αλλά της wind εμφανίζει μόνο 2G k 3G... Περίεργο

 

Μπορείς να δεις αν υπάρχει 4G σε εσωτερικούς χώρους στο κέντρο; (άγιο Νικόλαο κλπ).. Διότι αν βάλουν και εκεί, όπου υπάρχει τεράστιο θέμα, με βλέπω να φεύγω για Wind σύντομα...

Ή και προς Πήλιο, αν πας, ενημέρωσε! Ευχαριστούμε:)

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα έχει κ ο Βόλος 4G...

Βρίσκομαι στον περιφερειακό στην καφετέρια State κ έχω με Q 3 γραμμές LTE (iPhone).

 

Στο oukitel u2 εξακολουθεί να έχει 3G σε Wind.

Στην αναζήτησή δικτύου εμφανίζει τις 4G κεραίες της cosmote k Vodafone αλλά της wind εμφανίζει μόνο 2G k 3G... Περίεργο

 

Any case να βάζουν στα 900 4G? Μπορείς να το δεις από το iPhone. Περίεργο! :wacko:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο iphone πως μπορω να δω σε ποια μπαντα παιζουν;

 

Update: Τώρα εμφανίζει και τις κεραίες 4G Της wind στο oukitel u2, Αλλά όταν επιλέγω την κεραία της wind 4G να συνδεθώ, με γυρίζει αυτόματα στην 3G και δεν με συνδέει καθόλου στην 4G . Πιθανότατα να κάνουν εργασίες Στις κεραίες. Μου κάνει εντύπωση πάντως που στο iPhone 6 συνδέεται αυτόματα στην 4G κεραια.

 

http://s18.postimg.org/vjb6lpfj9/IMG_0096.jpg http://s18.postimg.org/duo17tt5x/IMG_0098.jpg

Edited by filippos

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Στο iphone πως μπορω να δω σε ποια μπαντα παιζουν;

 

Update: Τώρα εμφανίζει και τις κεραίες 4G Της wind στο oukitel u2, Αλλά όταν επιλέγω την κεραία της wind 4G να συνδεθώ, με γυρίζει αυτόματα στην 3G και δεν με συνδέει καθόλου στην 4G . Πιθανότατα να κάνουν εργασίες Στις κεραίες. Μου κάνει εντύπωση πάντως που στο iPhone 6 συνδέεται αυτόματα στην 4G κεραια.

 

http://s18.postimg.org/vjb6lpfj9/IMG_0096.jpg http://s18.postimg.org/duo17tt5x/IMG_0098.jpg

 

dial *3001#12345#*

 

Λογικά θα πιάνεις από ΒΙ.ΠΕ. 2 ή Πανθεσσαλικό :) Μου φάνηκε λίγο περίεργο να βάζει στα 900 λόγω του περιορισμένου φάσματος που έχει :wacko: οκ, back to 800. Λογικά στο Βόλο και 2600, αν δε θέλει να μπουκώσει από τον πρώτο μήνα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Serving Cell Info:

Freq Band Indicator: 20

UARFCN: 6200

Tracking Area Code: 51500

Cell Identity: 2832396

Physical Cell ID: 26

 

Λένε κάτι αυτά;

 

update: Σύμφωνα μ'αυτό μαλλον ειναι 800ρι

Edited by filippos

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Serving Cell Info:

Freq Band Indicator: 20

UARFCN: 6200

Tracking Area Code: 51500

Cell Identity: 2832396

Physical Cell ID: 26

 

Λένε κάτι αυτά;

 

update: Σύμφωνα μ'αυτό μαλλον ειναι 800ρι

Ναι, σε 800άρι είσαι!!! Μεγειές και καλή απόλαυση! Μπορείς να δεις από που έρχεται; Συνήθως η πρώτος σταθμός που αναβαθμίζεται είναι απέναντι από το Πανθεσσαλικό, και καλύπτει ΒΙ.ΠΕ 2 και Ν.Ιωνία. Είναι ένα τέρας δίπλα στην εθνική όπως μπαίνεις στο Βόλο. Αυτός ο σταθμός αν πέσει ο μισός ο Βόλος έχει πρόβλημα ένα πράγμα :lol: (Λάμψη FM...)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε 800άρι είσαι!!! Μεγειές και καλή απόλαυση! Μπορείς να δεις από που έρχεται; Συνήθως η πρώτος σταθμός που αναβαθμίζεται είναι απέναντι από το Πανθεσσαλικό, και καλύπτει ΒΙ.ΠΕ 2 και Ν.Ιωνία. Είναι ένα τέρας δίπλα στην εθνική όπως μπαίνεις στο Βόλο. Αυτός ο σταθμός αν πέσει ο μισός ο Βόλος έχει πρόβλημα ένα πράγμα :lol: (Λάμψη FM...)

 

xaxa και πως θα το δω αυτό; Νόμιζα πως η κεραία ειναι ακριβώς απέναντι απο το σημείο που ήμουν στον περιφερειακό, πάνω στο βουνό (Σαρακινό) που ειναι ορατό το σπιτάκι με τις κεραίες GSM.

 

Με το oukitel ακομα να συνδεθεί σε 4G... πατάω να συνδεθεί στην κεραία Wind 4G (έχει και Wind 3G, Wind 2G) αλλά συνδέεται σε 3G. Μήπως φταίει η SIM ή είναι θέμα android?

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

xaxa και πως θα το δω αυτό; Νόμιζα πως η κεραία ειναι ακριβώς απέναντι απο το σημείο που ήμουν στον περιφερειακό, πάνω στο βουνό (Σαρακινό) που ειναι ορατό το σπιτάκι με τις κεραίες GSM.

 

Με το oukitel ακομα να συνδεθεί σε 4G... πατάω να συνδεθεί στην κεραία Wind 4G (έχει και Wind 3G, Wind 2G) αλλά συνδέεται σε 3G. Μήπως φταίει η SIM ή είναι θέμα android?

 

Λογικά η sim σου έχει πρόβλημα. Ειδάλλως η συσκευή δεν υποστηρίζει 800άρι...

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

μίλησα με την wind στο 1231 ατελώς, και πέρα απο την άμεση εξυπηρέτηση που μου έκανε εντύπωση θετικά, φταίνε 2 πραγματάκια... η γραμμή που δεν είχε 4G υπηρεσία (; ) κ την ενεργοποίησαν και μαλλον η κάρτα sim που χρειάζεται αλλαγή γιατι εξακολουθεί να μην συνδέεται στην κεραία 4G παρόλο που την ανιχνεύει. Οπότε σε λιγάκι θα παω στο κατάστημα wind για δωρεάν αντικατάσταση.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

xaxa και πως θα το δω αυτό; Νόμιζα πως η κεραία ειναι ακριβώς απέναντι απο το σημείο που ήμουν στον περιφερειακό, πάνω στο βουνό (Σαρακινό) που ειναι ορατό το σπιτάκι με τις κεραίες GSM.

 

Με το oukitel ακομα να συνδεθεί σε 4G... πατάω να συνδεθεί στην κεραία Wind 4G (έχει και Wind 3G, Wind 2G) αλλά συνδέεται σε 3G. Μήπως φταίει η SIM ή είναι θέμα android?

 

Κατάλαβα που ήσουν. Απλά σε αυτό το ύψος έχεις κάλυψη από αυτή την κεραία που σου είπα, και λογικά όχι από Σωρό. Αυτές οι δύο ενεργοποιούνται σχεδόν ταυτόχρονα επομένως μπορεί να μην καταλάβεις πότε τοποθετήθηκε η μία και πότε η άλλη.

 

Φταίει η SIM εφόσον δε μπορείς να κάνεις register στο δίκτυο! :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...