Jump to content

iOS 7


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Όχι.

 

2) Επαναφέρει τις εργοστασιακές ρυθμίσεις την έκδοση που φοράει ήδη η συσκευή, όχι παλαιότερη.

 

Thanks άρα περιμένουμε τις αναβαθμισεις !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 301
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Γεια σας!!!Όπως πολλοί απο εσάς έτσι και εγώ το απογευμα της 18 Σεπτεμβρίου αποφάσισα να ενημερώσω το iPhone 4S μου στην έκδοση 7 του iOS. Πριν το κανω όμως αυτό (το έκανα μέσω του iTunes 11.1) φρόντισα να κρατήσω αντίγραφο ασφαλείας. Σε διάφορα post αρκετού κόσμου στο forum διάβασα ότι κάνοντας στο iPhone την διαδικασία του setup as new το καινούργιο λογισμικό έστρωσε καλύτερα και δεν είχε lag. Γι αυτό λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω πως ακριβώς γίνεται η διαδικασία του setup as new και τι βήματα πρέπει να κανω ενδεχομένως πριν την κανω; Τι δεδομένα απο κινητο υπάρχει περίπτωση να χάσω κάνοντας αυτή τη διαδικασία;Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν θα ήταν καλό να κανω κανω setup as new και στο ipad μου αφού πρώτα το ενημερώσω στην έκδοση 7; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. Θα ήθελα να σας παρακαλέσω αν γίνεται να είστε αρκετα αναλυτικοι με τα βήματα τα οποία θα πρέπει να κανω.

 

Με το setup as new επαναφέρεις τις εργοστασιακές ρυθμίσεις στην έκδοση που φοράει ήδη η συσκευή σου. Επαναφέρει τη συσκευή σε κατάσταση όπως όταν την πρωτοανοίγει κάποιος και έχουν χαθεί όλα τα δεδομένα σου.

 

Για να το κάνεις απλά επιλέγεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στη συσκευή σου και στο αρχικό σετάρισμα δεν επαναφέρεις κάποιο backup αλλά κάνεις setup as new.

 

Κάνε πρώτα ενημέρωση και μετά επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Απλά θα χάσεις όλα τα δεδομένα σου και θα χρειαστεί να στήσεις τη συσκευή από την αρχή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για να το κάνεις απλά επιλέγεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στη συσκευή σου και στο αρχικό σετάρισμα δεν επαναφέρεις κάποιο backup αλλά κάνεις setup as new. /QUOTE]

 

 

 

athanaso77 Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση...

Μια ερώτηση ακόμη... Την επιλογή επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων την κάνω ενώ το iphone είναι συνδεδεμένο στον υπολογιστή και στο iTunes ή δεν χρειάζεται να είναι;;

 

Και για το ipad θα με συμβούλευες να κάνω το ίδιο ή αρκεί να εγκαταστήσω την έκδοση 7 του λογισμικού;;(Για να σε βοηθήσω να μου δώσεις απάντηση να σου πω πως έχω το ipad 4)

Link to comment
Share on other sites

athanaso77 και οσοι ακομα συμετεχετε στη σχετικη κουβεντα για το downgrade, ευχαριστω για την ανταποκριση!

 

Τελικα καταφερα και βρηκα αναλυτικα πως "κατεβαινεις" σε προηγουμενη εκδοση λογισμικου (iOS) και θα το δοκιμασω.

ΑΝ επιτρεπεται, ας με ενημερωσει ο athanaso77 αν μπορει να αναφερθει και εδω μεσα δημοσια για οποιον τυχον ενδιαφερεται, ειτε ως σχολιο ειτε ως ξεχωριστο Thread.

 

:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οπτίκα στο 4αρι δεν μου αρέσει καθόλου. το θεωρώ πολύ παιδικό, λίγο δυσνόητα τα σύμβολα. το κινητό δεν κολλά, στην μπαταρία προς το παρόν δεν έχω δει διαφορά

 

πρακτικά έχουν βελτιώσει κάποια πράγματα. πρέπει να το σοβαρέψουν λίγο...

 

θυμίζει windows phone από γραφικά (αν και δεν τα έχω δουλέψει πολύ)

Link to comment
Share on other sites

έχετε παρατηρήσει κάποια καθυστέρηση στη λειτουργία του Siri;

όταν πατάω το home button και μιλάω, αργεί να μου απαντήσει, αλλά μετά μου απαντάει κανονικά, γρήγορα όπως πριν ... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω παρατηρήσει τώρα με το νέο IOS7 τα applications τα οποία παρόλο έχουν γίνει update, συνεχίζουν να υπάρχουν μέσα στο μενού "update" του App Store ενώ μέχρι πρίν έφευγαν . Λέτε να έχω πειράξει κανένα settings? ...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
athanaso77 και οσοι ακομα συμετεχετε στη σχετικη κουβεντα για το downgrade, ευχαριστω για την ανταποκριση!

 

Τελικα καταφερα και βρηκα αναλυτικα πως "κατεβαινεις" σε προηγουμενη εκδοση λογισμικου (iOS) και θα το δοκιμασω.

ΑΝ επιτρεπεται, ας με ενημερωσει ο athanaso77 αν μπορει να αναφερθει και εδω μεσα δημοσια για οποιον τυχον ενδιαφερεται, ειτε ως σχολιο ειτε ως ξεχωριστο Thread.

 

:)

 

Για αυτό μιλάς;

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω παρατηρήσει τώρα με το νέο IOS7 τα applications τα οποία παρόλο έχουν γίνει update, συνεχίζουν να υπάρχουν μέσα στο μενού "update" του App Store ενώ μέχρι πρίν έφευγαν . Λέτε να έχω πειράξει κανένα settings? ...

 

Έτσι είναι, δεν φεύγουν. Με αυτό τον τρόπο βλέπεις πότε έγινε αναβάθμιση των εφαρμογών. Είναι χρήσιμο ειδικά με την αυτόματη ενημέρωση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

athanaso77 και οσοι ακομα συμετεχετε στη σχετικη κουβεντα για το downgrade, ευχαριστω για την ανταποκριση!

 

Τελικα καταφερα και βρηκα αναλυτικα πως "κατεβαινεις" σε προηγουμενη εκδοση λογισμικου (iOS) και θα το δοκιμασω.

ΑΝ επιτρεπεται, ας με ενημερωσει ο athanaso77 αν μπορει να αναφερθει και εδω μεσα δημοσια για οποιον τυχον ενδιαφερεται, ειτε ως σχολιο ειτε ως ξεχωριστο Thread.

 

:)

 

Για αυτό μιλάς;

 

Ακομα πιο ευκολα/ελληνικα, γι'αυτο! ;)

 

Εδω τσεκαρεις και την εκδοση λογισμικου που αντιστοιχει στην συσκευη σου, αναλογα με τον κωδικο που αναγραφεται στο πισω μερος της συσκευης.

 

Και το εκανα ηδη, με επιτυχια και χωρις κανενα προβλημα!

Edited by k_giannis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω ενα προβλημα εβαλα χτες στο κινητο μου το ιος 7 και καθε φορα που μπαινω σε μια εφαρμογη μου βγαζει το εξης μηνυμα : συνδεθειται στο itunes για να χρησιμοποιειται γνωστοποιησεις ωθησης (push) . Γιατι; Και δν μου ερχονται ειδοποιησεις απο καμια εφαρμογη
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μια ερώτηση: Καλύτερη εφαρμογή καιρού για το iPad?

Γιατί η επίσημη της Apple είναι μόνο για το iPhone απ' ότι κατάλαβα, στο AppStore δεν την βρίσκω και προεγκατεστημένη δεν ήταν στο iOS 7.

Ευχαριστώ

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μια ερώτηση: Καλύτερη εφαρμογή καιρού για το iPad?

Γιατί η επίσημη της Apple είναι μόνο για το iPhone απ' ότι κατάλαβα, στο AppStore δεν την βρίσκω και προεγκατεστημένη δεν ήταν στο iOS 7.

Ευχαριστώ

 

AccuWeather.Πιστεύω είναι καλή.

Link to comment
Share on other sites

AccuWeather.Πιστεύω είναι καλή.

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Θα την τσεκάρω, αν και θέλω άτι όσο το δυνατόν πιο minimal.. :cool:

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

τα πιο ενοχλητικα τωρα στο 4s μου με την ios7 (το μετανιωσα):

 

1. 2πλασια κατανωλωση μπαταριας, πλεον φορτιζεται 2 φορες τη μερα για να πω οτι κανω και χρηση του

2. Στο AppStore τα updates δεν εμφανιζονται σαν notifications πανω στο εικονιδιο της εφαρμογης παρα οταν μονο ανοιγω την εφαρμογη

3. Το ιδιο συμβαινει με την gmail εφαρμογη, ερχεται mail και δεν με ειδοποιει ποτε για αυτο παρα μονο οταν ανοιξω την εφαρμογη

4. laggy σε πολλα μερη (μνματα, καμερα κλπ)

5. Η καμερα δεν κλεινει ως εφαρμογη οταν πατας το homebutton παρα θελει κλεισιμο απο το task manager

6. Δεν υπαρχει η επιλογη διαγραφης με slide προς τα δεξια (μνμτα πχ)

7. Προσβαση στις φωτο απο την σελιδα κλειδωματος με ενα απλο slide up και επιλογη της φωτογραφιας

8. Δεν κλεινει η καμερα με slide down

9. Πολλα αναπαντητα notifications δεν εχουν επιλογη να σβηστουν στα "αναπαντητα" του control center...

 

αν εχετε καποια λυση στα παραπανω (ειδικα στα 1,2,3) παρακαλω πειτε μας, αλλιως περιμενουμε την νεα εκδοση...

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

τα πιο ενοχλητικα τωρα στο 4s μου με την ios7 (το μετανιωσα):

 

6. Δεν υπαρχει η επιλογη διαγραφης με slide προς τα δεξια (μνμτα πχ)

 

προς αριστερά...

Link to comment
Share on other sites

τα πιο ενοχλητικα τωρα στο 4s μου με την ios7 (το μετανιωσα):

 

1. 2πλασια κατανωλωση μπαταριας, πλεον φορτιζεται 2 φορες τη μερα για να πω οτι κανω και χρηση του

2. Στο AppStore τα updates δεν εμφανιζονται σαν notifications πανω στο εικονιδιο της εφαρμογης παρα οταν μονο ανοιγω την εφαρμογη

Αφού οι εφαρμογές αναβαθμίζονται αυτόματα.

Μπαίνεις στο app store και βλέπεις τις αναβαθμίσεις που έγιναν

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Ομολογω πως με το αριστερο slide ενθουσιαστηκα. Εχω απενεργοποιησει την αυτοματη ενημερωση. Δυστυχως οι γνωστοποιησεις εχουν ενα θεματακι ακομα. Εν αναμονη για update και για το buttery consumption
Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

τα πιο ενοχλητικα τωρα στο 4s μου με την ios7 (το μετανιωσα):

 

1. 2πλασια κατανωλωση μπαταριας, πλεον φορτιζεται 2 φορες τη μερα για να πω οτι κανω και χρηση του

2. Στο AppStore τα updates δεν εμφανιζονται σαν notifications πανω στο εικονιδιο της εφαρμογης παρα οταν μονο ανοιγω την εφαρμογη

3. Το ιδιο συμβαινει με την gmail εφαρμογη, ερχεται mail και δεν με ειδοποιει ποτε για αυτο παρα μονο οταν ανοιξω την εφαρμογη

4. laggy σε πολλα μερη (μνματα, καμερα κλπ)

5. Η καμερα δεν κλεινει ως εφαρμογη οταν πατας το homebutton παρα θελει κλεισιμο απο το task manager

6. Δεν υπαρχει η επιλογη διαγραφης με slide προς τα δεξια (μνμτα πχ)

7. Προσβαση στις φωτο απο την σελιδα κλειδωματος με ενα απλο slide up και επιλογη της φωτογραφιας

8. Δεν κλεινει η καμερα με slide down

9. Πολλα αναπαντητα notifications δεν εχουν επιλογη να σβηστουν στα "αναπαντητα" του control center...

 

αν εχετε καποια λυση στα παραπανω (ειδικα στα 1,2,3) παρακαλω πειτε μας, αλλιως περιμενουμε την νεα εκδοση...

 

Κλείσε την ανανέωση εφαρμογών στο υπόβαθρο και η μπαταρία θα γίνει σχεδόν σαν το iOS 6.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε 4s η μπαταρία είναι πολύ πιο χάλια από ότι με την ios 6… υπάρχει τρόπος να κάνουμε κάτι? Ίσως έπρεπε να μείνω ios6…
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επενεργοποιήσεις τα νέα animations / εφέ. Αυτό θα σου δώσει λίγο μεγαλύτερη αυτονομία.

 

GENERAL / SETTINGS / ACCESSIBILITY / Increase Contrast και Reduce Motion - Κάνε και τα 2 "ON"

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω δοκιμασει ολα οσα λετε για την μπαταρια, δεν υπαρχει τροπος να με μεταπεισει καποιος οτι η μπαταρια κυμαίνεται στα επίπεδα του ios6. Και στο κάτω κάτω της γραφής θέλω να έχω όλα τα κομφορ και τα χαρακτηριστικά του νέου ios, όχι να είναι απενεργοποιημένα για να δουλεύει.... foul εδώ η apple, ήταν ένα θέμα που φαινόταν και στις developer εκδόσεις και το "άφησε"... ένας καλό οδηγός για την μπαταρία είναι:

 

http://snapguide.com/guides/make-your-iphone-battery-last-longer-ios-7-1/

 

EDIT: Επίσης η λύση για το gmail είναι: Configure Gmail app to "All New Mail" and go to "Notification Center" > "Gmail", turn everything OFF and then back ON, change things and put back how you want, it should work, it worked for me, however only with "All New Mail" option

 

Όλα δουλεύουν οκ τώρα. Ψάχνω για το Appstore γιατί δεν βγαζει push notification για τα διαθεσιμα updates. Ξερει κανεις κατι?

Edited by stagml
Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

τα πιο ενοχλητικα τωρα στο 4s μου με την ios7 (το μετανιωσα):

 

1. 2πλασια κατανωλωση μπαταριας, πλεον φορτιζεται 2 φορες τη μερα για να πω οτι κανω και χρηση του

2. Στο AppStore τα updates δεν εμφανιζονται σαν notifications πανω στο εικονιδιο της εφαρμογης παρα οταν μονο ανοιγω την εφαρμογη

3. Το ιδιο συμβαινει με την gmail εφαρμογη, ερχεται mail και δεν με ειδοποιει ποτε για αυτο παρα μονο οταν ανοιξω την εφαρμογη

4. laggy σε πολλα μερη (μνματα, καμερα κλπ)

5. Η καμερα δεν κλεινει ως εφαρμογη οταν πατας το homebutton παρα θελει κλεισιμο απο το task manager

6. Δεν υπαρχει η επιλογη διαγραφης με slide προς τα δεξια (μνμτα πχ)

7. Προσβαση στις φωτο απο την σελιδα κλειδωματος με ενα απλο slide up και επιλογη της φωτογραφιας

8. Δεν κλεινει η καμερα με slide down

9. Πολλα αναπαντητα notifications δεν εχουν επιλογη να σβηστουν στα "αναπαντητα" του control center...

 

αν εχετε καποια λυση στα παραπανω (ειδικα στα 1,2,3) παρακαλω πειτε μας, αλλιως περιμενουμε την νεα εκδοση...

1. Απενεργοποίησε την επιλογή settings > general > background app refresh. Εκτός του ότι τρώει μπαταρία τρώει και data (φυσικά αν έχεις πολλά data δεν σε απασχολεί αυτό). Φυσικά και ένα restore με setup aw new θα ήταν μια λύση για ένα καθαρό setup.

 

2. Όταν έχεις ενεργοποιήσει να γίνονται αυτόματα οι αναβαθμίσεις τότε δεν εμφανίζεται κανένα badge. Όλες οι αναβαθμίσεις εμφανίζονται στο notification center. Υπάρχει αντίστοιχη ρύθμιση για τα notifications του app store μέσα στο settings > notification center. Γενικά όμως υπάρχει ένα θέμα τις τελευταίες μέρες με τις αναβαθμίσεις στο app store λόγω των πολλών αναβαθμίσεων. Λογικά θα λυθεί τις επόμενες μέρες.

 

3. Εγώ όσο την χρησιμοποιούσα με τις beta εκδόσεις του iOS7 λειτουργούσε μια χαρά. Τώρα δουλεύω το mailbox οπότε δεν ξέρω αν όντως έχεις πρόβλημα. Θα δω και να επανέλθω. Πάντως αν στο έκανε μόνο μια φορά μπορεί απλά να είναι τυχαίο και να είχε κολλήσει.

 

4. Αυτό μπορεί να λυθεί εν μέρη με restore και setup aw new. Δεν έχω όμως 4s για να ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει.

 

5. Η κάμερα πάντα έμενε ανοιχτή ως εφαρμογή και την κλείναμε εμείς μετά. Ίσως να μην κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς.

 

6. Σου απάντησαν ότι κάνεις sllide προς τα αριστερά.

 

7. Ναι αυτό δεν γίνεται αλλά δεν θυμάμαι και πως ήταν στο ios 6.

 

8. Δεν έκλεινε από τις πρώτες beta του ios 7. Δεν ξέρω αν το έχουν κάνει επίτηδες είναι αν είναι κάποιο bug. Αν ήταν πάντως bug θα το είχαν φτιάξει ήδη λογικά. Ας περιμένουμε τις επόμενες εκδόσεις για να δούμε αν όντως είναι έτσι πια ή αν είναι bug.

 

9. Στο notification center πλέον υπάρχουν 3 καρτέλες, today, all και missed. Τα συμβάντα που έχεις χάσει εξαφανίζονται από την καρτέλα missed όταν εσύ πατήσεις το Χ από την καρτέλα all ή όταν τα ανοίξεις τις ειδοποιήσεις.

 

 

Με πρόλαβες αλλά ελπίζω να σου φανούν κάποια χρήσιμα γενικά.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Όταν το control center είναι ανοιχτό, το orientation της οθόνης μένει ως έχει όσο και να γυρνάω το ipad mini, λειτουργεί έτσι, είναι bug ή υπάρχει κάποια ρύθμιση που δε βλέπω?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα εγω παρεθεσα τα προβληματα αριθμητικα οχι γιατι πιστευω οτι υπαρχουν λυσεις αλλα γιατι ειναι bugs στο ios και δη συζητουνται κ στα διεθνη φορουμ. Γνωριζω πολυ καλα οτι τα νεα notifications χωριζονται σε τρεις κατηγοριες αλλα μια αναπαντητη κληση συνεβη να μην μου ειχε το κλεισιμο και επρεπε να δεχτω μια 2η για να τις αφαιρεσω. Οσο για το gmail το βρηκα αλλα μαλλον κ θεμα μη αναεωμενης εφαρμογης ειναι. Το μονο σιγουρο ειναι οτι εχω κανει τα παντα για την μπαταρια οπως προειπα αλλα η κατασταση ειναι τραγικη. Εχω παραθεσει κ εναν οδηγο παραπανω. Επισης τα updates του appstore στο ios 6 μου τα εμφανιζε ως budge πανω στην εφαρμογη. Τωρα πρεπει να ανοιξω το appstore για να μ τις εμφανισει. Το κανει κ σε εσας αυτο; Αυτο ρωτω τοσο καιρο και δεν παιρνω καποια απαντηση.

 

Οσο για την καμερα, οταν εκανες στο 6 slide up για να ανοιξει και μετα τη χρηση της εκανες slide down ή παταγες το homebutton η εφαρμογη εκλεινε αυτοματα χωρις να τρεχει στο παρασκηνιο κατι π κανει τωρα κ θελει task management για να κλεισει!

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iOS 7
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...