Jump to content

iOS 7


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια απορία,

 

Έχω παρατηρήσει μετά την εγκατάσταση του IO7 οτι οι εφαρμογές που έχουν γίνει update παραμένουν στο μενού update του Appstore με την ένδειξη OPEN .

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 301
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισης τα updates του appstore στο ios 6 μου τα εμφανιζε ως budge πανω στην εφαρμογη. Τωρα πρεπει να ανοιξω το appstore για να μ τις εμφανισει. Το κανει κ σε εσας αυτο; Αυτο ρωτω τοσο καιρο και δεν παιρνω καποια απαντηση.

Σε αυτό το ερώτημα σου έδωσα την απάντηση που θες, εφόσον έχεις ενεργοποιήσει τα αυτόματα updates τότε δεν θα εμφανίζεται badge. Θα γίνονται από μόνα τους όταν είσαι σε wifi ή χρησιμοποιώντας τα data από τον πάροχο σου. Για να σου βγάζει badge θα πρέπει να κλείσεις τα αυτόματα updates και να λειτουργεί και πάλι όπως στο iOS 6.

 

Οσο για την καμερα, οταν εκανες στο 6 slide up για να ανοιξει και μετα τη χρηση της εκανες slide down ή παταγες το homebutton η εφαρμογη εκλεινε αυτοματα χωρις να τρεχει στο παρασκηνιο κατι π κανει τωρα κ θελει task management για να κλεισει!

Αυτό γιατί να θεωρείται bug? Πλέον το iOS 7 έχει διαφορετικό multitasking και κάποια πράγματα έχουν αλλάξει και λειτουργούν διαφορετικά.

 

Μια απορία,

 

Έχω παρατηρήσει μετά την εγκατάσταση του IO7 οτι οι εφαρμογές που έχουν γίνει update παραμένουν στο μενού update του Appstore με την ένδειξη OPEN .

 

Ευχαριστώ

Ναι κρατάει ιστορικό όλων των αναβαθμίσεων που έχεις κάνει. Αυτό γίνεται γιατί από την στιγμή που υπάρχει επιλογή για αυτόματες αναβαθμίσεις θα πρέπει να ξέρεις τι αναβαθμίζεται και πότε. Λογικό να κρατιέται ιστορικό των αναβαθμίσεων. Εγώ προσωπικά το βρίσκω χρήσιμο.

 

Όταν το control center είναι ανοιχτό, το orientation της οθόνης μένει ως έχει όσο και να γυρνάω το ipad mini, λειτουργεί έτσι, είναι bug ή υπάρχει κάποια ρύθμιση που δε βλέπω?

Δεν νομίζω να είναι bug. Έτσι λειτουργεί και το notification center από τότε που παρουσιάστηκε στο iOS 5.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το ερώτημα σου έδωσα την απάντηση που θες, εφόσον έχεις ενεργοποιήσει τα αυτόματα updates τότε δεν θα εμφανίζεται badge.

Αυτό γιατί να θεωρείται bug? Πλέον το iOS 7 έχει διαφορετικό multitasking και κάποια πράγματα έχουν αλλάξει και λειτουργούν διαφορετικά.

 

Αν οχι bug αυτο για τη καμερα το θεωρω μια δυσκολια ακομα στο χειρισμο. Τα πραγματα πρεπει να απλοποιουνται. Οσο για το appstore εχω απενεργοποιησει τα αυτοματα απο τη μερα που εβαλα το νεο λογισμικο. Θα το κοιταξω ξανα μην εχω κανει καμια πατατα.

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Αν οχι bug αυτο για τη καμερα το θεωρω μια δυσκολια ακομα στο χειρισμο. Τα πραγματα πρεπει να απλοποιουνται. Οσο για το appstore εχω απενεργοποιησει τα αυτοματα απο τη μερα που εβαλα το νεο λογισμικο. Θα το κοιταξω ξανα μην εχω κανει καμια πατατα.

Επίσης να ξέρεις ότι το appstore γενικά έχει θέματα λόγω των πολλών αναβαθμίσεων. Υπάρχουν αναφορές για εμφάνιση και εξαφάνιση των αναβαθμίσεων, ότι δεν εμφανίζει αναβαθμίσεις ενώ υπάρχουν και διάφορα άλλα. Και εγώ είχα θέματα με τις αναβαθμίσεις χθες και προχθες στο iphone 5 όπως επίσης και σε ipad 4th generation στο οποίο δεν εμφάνιζε καθόλου αναβαθμίσεις.

 

Εγώ το iOS 7 το έχω από την πρώτη beta στο iphone 5 είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και το έχω συνηθίσει πλέον. Θα βελτιωθεί ακόμα πιιο πολύ με τον καιρό.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ναι κρατάει ιστορικό όλων των αναβαθμίσεων που έχεις κάνει. Αυτό γίνεται γιατί από την στιγμή που υπάρχει επιλογή για αυτόματες αναβαθμίσεις θα πρέπει να ξέρεις τι αναβαθμίζεται και πότε. Λογικό να κρατιέται ιστορικό των αναβαθμίσεων. Εγώ προσωπικά το βρίσκω χρήσιμο.

 

Ναι ακριβώς είναι πολύ χρήσιμο sendor , αλλά το αυτόματο update το έχω deactivate γιατί πάλι κρατάει ιστορικό ? ή τα έχω μπερδέψει τα πράγματα...χα!χα!

 

Σε ευχαριστώ πολύ

Edited by OAL
Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς είναι πολύ χρήσιμο sendor , αλλά το αυτόματο update το έχω deactivate γιατί πάλι κρατάει ιστορικό ? ή τα έχω μπερδέψει τα πράγματα...χα!χα!

 

Σε ευχαριστώ πολύ

Το ιστορικό είναι μόνιμο χαρακτηριστικό, δεν πάει με το αν έχεις ανοιχτό ή κλειστό τον διακόπτη των αυτόματων ενημερώσεων.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι να μην γινομαι κ γκρινιαρης. Απλα αναφερω καποια διαφορετικα σημεια με το ios 6. Προφανως κ το 7 ειναι ωραιο κ στο 5s θα δειχνει ακομα πιο καλα
Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,στο 5αρι μου εγω βλεπω αρκετα crash οταν μπαινω στα settings δηλαδη με πεταει καμια φορα οταν μπαινω....πηγα εκει που λεει "Δεδομενα διαγνωστικων" και εχει αρκετα -latest crash,preferences και διαφορα αλλα που με πετουσαν οπως τα settings,το εχει κανενας αλλος μετα το ios7? λογικα πιστευω μετα το 7.0.1+ θα λυθουν,αλλα ρωταω να ειμαι σιγουρος.

 

Υ.Γ. ελπιζω να μην το εβαλα σε λαθος μερος το μηνυμα γιατι εδω ειναι για το ιος7 ειδα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

My wii number 4822 3681 2073 0582

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα!

Πως μπορω να εγκαταστήσω το iOS 7 με restore?

Το έχω κάνει ήδη με OTA, αλλά λέω να κάνω restore μήπως τρέξει καλύτερα...

Αν μπορείτε να μου απαντήσετε αναλυτικά, μιας και είμαι αρχάριος στις εφαρμογές αυτές.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα!

Πως μπορω να εγκαταστήσω το iOS 7 με restore?

Το έχω κάνει ήδη με OTA, αλλά λέω να κάνω restore μήπως τρέξει καλύτερα...

Αν μπορείτε να μου απαντήσετε αναλυτικά, μιας και είμαι αρχάριος στις εφαρμογές αυτές.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Το συνδεεις στο iTunes και πατας το κουμπι restore.

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τροπο μπορω να επαναφερω το προηγουμενο λειτουργικο; Με το iOS7 το τηλεφωνο μου εγινε απελπιστικα αργο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορείς να πας πίσω. Εαν σου κολλάει, δοκίμασε να κάνεις restore και setup up as new. Με αυτό τον τρόπο θα κάνεις μια καθαρή εγκατάσταση. (θα πρέπει να κάνεις πάλι setup εσύ το κινητό σου απο την αρχή)
Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τροπο μπορω να επαναφερω το προηγουμενο λειτουργικο; Με το iOS7 το τηλεφωνο μου εγινε απελπιστικα αργο.

 

Δεν νομίζω ότι μπορείς να πας πίσω. Εαν σου κολλάει, δοκίμασε να κάνεις restore και setup up as new. Με αυτό τον τρόπο θα κάνεις μια καθαρή εγκατάσταση. (θα πρέπει να κάνεις πάλι setup εσύ το κινητό σου απο την αρχή)

 

Γινεται και δεν εχεις και κανενα προβλημα γιατι η διαδικασια ειναι καθαρη μεσω iTunes χωρις χακεριες κλπ.. Ειναι σχετικη συζητηση δυο σελιδες πιο πισω που ειχα απογοητευτει κ εγω και εψαχνα πως να γυρισω στην 6αρα εκδοση.. ;)

 

Εδω ειναι η διαδικασια και εδω τσεκαρεις την εκδοση λογισμικου που αντιστοιχει στην συσκευη σου (για να την κατεβασεις), αναλογα με τον κωδικο που αναγραφεται στο πισω μερος της συσκευης.

 

Η συσκευη ομως μετα ειναι αδεια, σαν καινουργια, μιας και κανεις restore, οπότε αρχεια επαφες κωδικοι κλπ κλπ χανονται ολα. Θελουν σωσιμο πριν.

Edited by k_giannis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα! Ειμαι χρηστης blackberry, αλλα τελευταια σκεφτομαι μηπως το αλλαξω, γιατι δε βλεπω πολυ μελλον στην εταιρεια. Παλια ειχα android και δε με ενθουσιασε. Σκεφτομαι λοιπον να στραφω στο iphone.

Θελω τη γνωμη σας για το αν θα με βολεψει. Βασικα θελω καλο επεξεργαστη κειμενου, να διαβαζω pdf, e-mail και internet. Φωτογραφιες και παιχνιδια δε με ενδιαφερουν ιδιαιτερα. Επισης θελω να ρωτησω πώς ειναι οι συσκευες απο θεμα μπαταριας, ποσο συχνα θελει φορτιση με τη χρηση που ανεφερα πιο πανω.

Καθε γνωμη ευπροσδεκτη! Σας ευχαριστω ολους!

Link to comment
Share on other sites

Γινεται και δεν εχεις και κανενα προβλημα γιατι η διαδικασια ειναι καθαρη μεσω iTunes χωρις χακεριες κλπ.. Ειναι σχετικη συζητηση δυο σελιδες πιο πισω που ειχα απογοητευτει κ εγω και εψαχνα πως να γυρισω στην 6αρα εκδοση.. ;)

 

Εδω ειναι η διαδικασια και εδω τσεκαρεις την εκδοση λογισμικου που αντιστοιχει στην συσκευη σου (για να την κατεβασεις), αναλογα με τον κωδικο που αναγραφεται στο πισω μερος της συσκευης.

 

Η συσκευη ομως μετα ειναι αδεια, σαν καινουργια, μιας και κανεις restore, οπότε αρχεια επαφες κωδικοι κλπ κλπ χανονται ολα. Θελουν σωσιμο πριν.

Αν κάνω αντίγραφο ασφαλείας στο PC, από την καρτέλα "σύνοψη", μέσω i-tunes, θα σωθούν τα πάντα; Επαφές, εφαρμογές, τραγούδια, κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω αντίγραφο ασφαλείας στο PC, από την καρτέλα "σύνοψη", μέσω i-tunes, θα σωθούν τα πάντα; Επαφές, εφαρμογές, τραγούδια, κλπ;

 

Αυτη τη στιγμη δεν το γνωριζω αυτο με σιγουρια αλλα νομιζω πως ναι, μπορεις να κρατησεις πληρες backup μεσω iTunes...

Ας σου απαντησει καλυτερα καποιο απ'τα παιδια που ξερουν πιο καλα!

 

Συγκεκριμενα εγω μεσω iCloud εχω κρατησει τις επαφες μου, ενω για τραγουδια κλπ τα εχω τακτοποιημενα στο pc καταλληλα και κανω συγχρονισμο και ξαναπαιρνιεται οτι ειναι... Απο εφαρμογες, οτι ειχες θα στις βγαλει σαν ιστορικο στο AppStore κ τις ξαναπαιρνας αμεσως...

 

(!) Κατι που διαβασα ομως, ψαχνωντας για το σχετικο downgrade, (σε καποιο site/forum που δεν θυμαμαι), ειναι οτι μαλλον δεν κανει να περαστει backup απο πιο καινουργια εκδοση λογισμικου σε πιο παλια, ή τουλαχιστον οχι απο την 7 στην 6...

Εχε'το στο νου σου αυτο και αν βρω κατι σχετικο θα σου το στειλω να το σιγουρεψουμε.

Edited by k_giannis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η μέθοδος που αναφέρεις δεν ισχύει πλέον.

Η Apple δεν υπογράφει παλιότερες εκδόσεις του λογισμικού. Αν κάνει τη διαδικασία, θα του εμφανίσει και πάλι το μήνυμα Error 3194.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω πως σε κλειδωμενη οθονη σε εισερχομενη κληση δεν υπαρχει κουμπι απορριψης κλησης. Για να απορριψετε κληση θα πρεπει να κανετε διπλο κλικ στο κουμπι απενεργοποιησης του κινητου πανω δεξια. Εν αναμονη για την αναβαθμιση μπας κ λυθει αυτο το προβληματακι.

 

Σημ: με μονο κλικ μπαινει στο αθορυβο η κληση

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! εκτος απο αυτα που ρωταω πιο πανω για την εμπειρια σας με το iphone θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι καλη η συνεργασια κινητου-υπολογιστη.

Καθε γνωμη ευπροσδεκτη! Σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω πως σε κλειδωμενη οθονη σε εισερχομενη κληση δεν υπαρχει κουμπι απορριψης κλησης. Για να απορριψετε κληση θα πρεπει να κανετε διπλο κλικ στο κουμπι απενεργοποιησης του κινητου πανω δεξια. Εν αναμονη για την αναβαθμιση μπας κ λυθει αυτο το προβληματακι.

 

Σημ: με μονο κλικ μπαινει στο αθορυβο η κληση

Σε κλειδωμένη οθόνη πάντα υπήρχε μόνο το slide to answer και κανένα άλλο πλήκτρο. Από τότε που κυκλοφόρησε το iphone και os του έτσι ήταν. Για να απέρριπτες κλήση έπρεπε να πατήσεις δυο φορές το lock button. Όταν το πατούσες μια απλά γινόταν αθόρυβο, όπως είπες και εσύ.

 

Άλλος τρόπος για να απορρίψεις κλήση είναι ή να πατήσεις το πλήκτρο για να στείλεις μήνυμα ή να επιλέξεις υπενθύμιση ώστε να καλέσεις αργότερα το νούμερο που σε κάλεσε.

 

Τα δυο πλήκτρα, απόρριψης και απάντησης, εμφανιζόντουσαν και εμφανίζονται μόνο όταν η συσκευή είναι ξεκλείδωτη και σε καλούν εκείνη την στιγμή.

 

Οπότε δεν μιλάμε για κάποιο bug αλλά ούτε και περιμένουμε αναβάθμιση για να φτιαχτεί αυτό το προβληματάκι.

 

Καλησπερα! εκτος απο αυτα που ρωταω πιο πανω για την εμπειρια σας με το iphone θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι καλη η συνεργασια κινητου-υπολογιστη.

Καθε γνωμη ευπροσδεκτη! Σας ευχαριστω πολυ!

Εγώ που έχω macbook pro είναι άψογη η συνεργασία με το κινητό μου. Σε windows απλά αλλάζει ο τρόπος συνεργασίας με το iphone. Κάνεις κάποια πράγματα διαφορετικά από ότι τα κάνεις σε macbook pro ή imac ή mabook air.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Σε κλειδωμένη οθόνη πάντα υπήρχε μόνο το slide to answer και κανένα άλλο πλήκτρο. Από τότε που κυκλοφόρησε το iphone και os του έτσι ήταν. Για να απέρριπτες κλήση έπρεπε να πατήσεις δυο φορές το lock button. Όταν το πατούσες μια απλά γινόταν αθόρυβο, όπως είπες και εσύ.

 

Άλλος τρόπος για να απορρίψεις κλήση είναι ή να πατήσεις το πλήκτρο για να στείλεις μήνυμα ή να επιλέξεις υπενθύμιση ώστε να καλέσεις αργότερα το νούμερο που σε κάλεσε.

Όταν σε καλούσε κάποιος και το τηλέφωνο ήταν σε αναμονή τότε πατώντας κάτω δεξιά άνοιγε παράθυρο που μπορούσες να απορρίψεις την κλήση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όταν σε καλούσε κάποιος και το τηλέφωνο ήταν σε αναμονή τότε πατώντας κάτω δεξιά άνοιγε παράθυρο που μπορούσες να απορρίψεις την κλήση.

Γενικά μίλησα ότι ποτέ δεν υπήρχε πλήκτρο απόρριψης στο iOS. Αυτό που λέτε εμφανίστηκε στην 6.1 απλά δεν θυμόμουν ότι εμφάνιζε και τα δυο πλήκτρα, οπότε έχετε δίκιο. Αλλά και πάλι δεν είναι bug, γιατί τώρα τα πλήκτρα για υπενθύμιση ή απάντηση με μήνυμα υπάρχουν πάνω ακριβώς από το slide to answer και η απόρριψη γίνεταi όπως γινόταν τόσα χρόνια. Το iOS 7 είναι πολύ πιο απλό από τις προηγούμενες εκδόσεις οπότε κάποια πράγματα απουσιάζουν γιατί απλά δεν ταιριάζουν με την νέα γραμμή του σχεδιασμού του iOS.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μίλησα ότι ποτέ δεν υπήρχε πλήκτρο απόρριψης στο iOS. Αυτό που λέτε εμφανίστηκε στην 6.1 απλά δεν θυμόμουν ότι εμφάνιζε και τα δυο πλήκτρα, οπότε έχετε δίκιο. Αλλά και πάλι δεν είναι bug, γιατί τώρα τα πλήκτρα για υπενθύμιση ή απάντηση με μήνυμα υπάρχουν πάνω ακριβώς από το slide to answer και η απόρριψη γίνεταi όπως γινόταν τόσα χρόνια. Το iOS 7 είναι πολύ πιο απλό από τις προηγούμενες εκδόσεις οπότε κάποια πράγματα απουσιάζουν γιατί απλά δεν ταιριάζουν με την νέα γραμμή του σχεδιασμού του iOS.

...πάντως αυτό σίγουρα δεν είναι σφάλμα λογισμικού αλλά παράλειψη.

Σε κάθε περίπτωση δεν είναι πολύ κομψό να απορρίπτεις την κλήση πατώντας δυο φορές ένα φυσικό διακόπτη. Κάποια στιγμή θα χαλάσει...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iOS 7
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...