Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 920 Μέρος ΙΙ


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρε παιδιά να ρωτήσω κάτι ακομα??Τις τελευταίες μέρες με πετάει απο το ίντερνετ...στην αρχη εγινε μια φορά..μετα 2-3 και τώρα 3 φορές μέσα σε ένα 5λεπτο!!Εκεί που ειμαι σε μια σελίδα ξαφνικά με πετάει στην οθόνη και μετά μπαίνω πάλι απο την αρχη..τι μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στις ρυθμίσεις συγχρονισμού για το hotmail η μόνη επιλογή που μου έχει είναι email. Όμως, όταν έβαλα αυτόν τον λογαριασμό στο outlook του pc μου (τον δημιούργησα όταν πήρα το κινητό) αυτόματα μου τις πέρασε και στο outlook, άρα μάλλον δεν μπορείς να αποφύγεις τον συγχρονισμό. Στο One note στις 3 τελείες η μόνη επιλογή που μου έχει είναι επιλογή σελίδων και μετά μου επιτρέπει να τις διαγράψω μόνο..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

απο το απογευμα και μετα, στο επανω μερος μεταξυ του icon του WiFi και του icon της μπαταριας, εχει βγαλει ενα αλλο με κατι παραλληλες, πλαγιαστες κυματιστες γραμμουλες...Ξερει κανεις τι ειναι ??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

απο το απογευμα και μετα, στο επανω μερος μεταξυ του icon του WiFi και του icon της μπαταριας, εχει βγαλει ενα αλλο με κατι παραλληλες, πλαγιαστες κυματιστες γραμμουλες...Ξερει κανεις τι ειναι ??

 

Κατα λαθος πατησες το bar που ειναι επανω της εντασης ηχου και το γυρισες σε σκετη δονηση..Για δυναμωσε το λιγο....

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Κατα λαθος πατησες το bar που ειναι επανω της εντασης ηχου και το γυρισες σε σκετη δονηση..Για δυναμωσε το λιγο....

 

Ooppsss.....:O

 

Σ'ευχαριστω!

 

Βρε παιδιά να ρωτήσω κάτι ακομα??Τις τελευταίες μέρες με πετάει απο το ίντερνετ...στην αρχη εγινε μια φορά..μετα 2-3 και τώρα 3 φορές μέσα σε ένα 5λεπτο!!Εκεί που ειμαι σε μια σελίδα ξαφνικά με πετάει στην οθόνη και μετά μπαίνω πάλι απο την αρχη..τι μπορεί να φταίει?

 

Ισως εχει καποιο "θεμα" ο Internet Explorer με τις συγκεκριμενες σελιδες και "σκαει", οπως λεμε και στη δουλεια μου. Γι'αυτο σε πηγαινει στο home screen και ξαναπαινεις μετα. Σε εμενα δεν το εχει κανει ποτε, δες μηπως συμβαινει μονο σε αυτες.

 

 

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Να γραψω και γω τις σκεψεις μου μετα απο 3 εβδομδες χρησης του κινητου. Να σημειωσω οτι το αμεσως προηγουμενο ηταν το Galaxy s3

 

Να αρχισουμε απο τα θετικα..

 

-Ποιοτητα κατασκευης και αισθηση στο χερι αψογη απλα.

-Εξαιρετικη οθονη, με τη καλυτερη αποδοση κατω απο ηλιο σε σχεση με οτι εχω δει. Πολυ καλυτερη απο το s3 σιγουρα

-UI. Τελειως smooth και lagfree, σου παιρνει λιγο να συνηθησεις το concept των tiles αλλα μετα ειναι πολυ ευχρηστο. Γενικα σαν look & feel ειναι ενα σκαλι πιο πανω απο android.

-XBOX games/ integration

-Nokia maps /drive+ πρωτον ειναι Free, δευτερον ειναι πολυ καλυτερα απο ο,τι ειχα χρησιμοποιησει στο s3

-Translator/ city lens. Πολυ χρησιμα, ειδικα αν ταξιδευεις πολυ

-Office integration

-Ο,τι προγραμμα και παιχνιδι εχω κατεβασει, φαινεται οτι αξιοποιει πολυ καλα το διαθεσιμο hardware. Γενικα φαινεται οτι δε χρειαζεσαι 4 πυρηνες και κιλα ram για να εχεις ενα smooth λειτουργικο και να τρεχουν ολα σωστα

-Camera. Τελευταια και καλυτερη, ειναι πραγματικα μπροστα απο,τι αλλο εχω χρησιμοποιησει. Τοσο η εφαρμογη της, οσο και το αποτελεσμα σε φωτο και βιντεο ειναι αψογα

 

Και τα αρνητικα..

 

-Απουσια file manager και προσβασης στο file system. Ναι, ειναι περιορισμος των windows αλλα οταν κατεβασω ενα αρχειο θελω να μπορω να κανω ο,τι θελω με αυτο χωρις να ειμαι περιοριμενος να το ανοιξω μονο μεσω εφαρμογης.

-Δεν υπαρχει δυνατοτητα δημιουργιας album στο φακελο με τις φωτογραφιες χωρις υπολογιστη. Αν θελω να μεταφερω φωτογραφιες πρεπει να το συνδεσω με υπολογιστη κ να φτιαξω απο εκει τους φακελους

-Δε μπορω να στειλω ως attachment με τον mail client οτιδηποτε αλλο εκτος απο φωτογραφιες, και αρχεια του office καθως φυσικα δεν υπαρχει προσβαση στο file system. Κοινως, το e-mail client ειναι αχρηστο (για μενα τουλαχιστον)

-Δε μπορω να ανοιξω zip αρχεια

-Για να περασω τις rom στα emulators μου πρεπει να τα κανω upload στο skydrive (μιλαμε για μερικα γιγα) και μετα να τα κατεβασω απο κει μεσω του προραμματος. Καθολου πρακτικο

-Δε μπορω να κλειδωσω αρχεια video

-Δε μπορω να κατεβασω αλλον browser εκτος του explorer

-Δε μπορω απο τον media player να παιξω φακελο και οχι βαση τραγουδιστη/αλμπουμ κλπ

-Δε μπορω να αλλαξω sms ringtone

-Οι εφαρμογες στο market ειναι πολυ λιγοτερες σε σχεση με ios/android. Σε πολλες περιπτωσεις δεν γινονται updated απο τους devs αλλα ειναι ξεχασμενες σε οποια stable εκδοση βγηκαν

-Δεν υπαρχει δυνατοτητα ξεχωριστου volume control για ringtone/μουσικη/προγραμματα

-Για να περασεις τις επαφες σου απο τη sim πρεπει οπωσδηποτε να εχεις e-mail account, να τις κανεις export εκει και μετα import μαζι με οοολες τις e-mail διευθυνσεις που μπορει να εχεις εκει με αποτελεσμα να εχεις εναν αχταρμα απο τηλεφωνα και e-mail. Ο μονος τροπος ειναι να κανεις ενα αλλο account, να τις ανεβασεις εκει, να φιλτραρεις εκτος το κυριο account του τηλφωνου και να τις ξανακανεις import. Δηλαδη τρεχα γυρευε. Ο απλος κοσμακης που θα το παρει θελει να βαλει τη sim και να δει τα τηλεφωνα του, οχι να κανει ολη αυτη τη διαδικασια επειδη ειναι "windows phone"

 

Δυστυχως οπως εχει ειπωθει πολλακις, υπαρχουν πολλες σοβαρες ελλειψεις απο πλευρας λειτουργικου και καποια βασικα πραγματα ειτε δε μπορεις να τα κανεις καθολου, ειτε πρεπει να φας πολυ χρονο για κατι απλο. Δε φταιει φυσικα ουτε η nokia ουτε το κινητο, αλλα δυστυχως αυτο το λειτουργικο τρεχει, οποτε...

 

Εχει απο την αλλη τα θετικα οπως ποιοτητα κατασκευης, smoothnes του λειτουργικου, φανταστικη καμερα αλλα δεν ειναι αρκετα -για μενα τουλαχιστον. Αν δε γινει κατι συνταρακτικο απο πλευρας ms μεχρι τελος του χρονου μαλλον θα βρεθει στις αγγελιες σε τιμη "να φευγει"..

 

Και γω με την σειρά μου να προσθέσω ότι δεν έχει μετρητή κλήσεων και η μπαταρία τελειώνει σε μια μέρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Και γω με την σειρά μου να προσθέσω ότι δεν έχει μετρητή κλήσεων και η μπαταρία τελειώνει σε μια μέρα!!!

 

ξέρεις κανένα smartphone που να κρατάει παραπάνω με συνεχή πείραγμα;

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις κανένα smartphone που να κρατάει παραπάνω με συνεχή πείραγμα;

 

στα σύγχρονα smartphones...κανένα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

:offtopic: κατα σειρα που κρατανε πανω απο μερα, razop maxxx , note 2 , galaxy s4 :offtopic: :):):)

 

Απο περιέργεια, πόσο παραπάνω απο μια μέρα κρατάνε αυτα και πόσο σου κρατάει το 920 (με ίδια χρήση να υποθέσω).

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

:offtopic: κατα σειρα που κρατανε πανω απο μερα, razop maxxx , note 2 , galaxy s4 :offtopic: :):):)

 

σιγουρα θα πρεπει να συμπεριλαβετε και το galaxy beam i8530. 2000mah με 4αρα "οθονιτσα"μ 768 μνημη, διπυρηνο επεξεργαστη.

 

κ εμενα μετα απο 5 πληρεις πρωτες φορτισεις το νοκια 920 πανω απο ημέρα δυσκολα βγαζει. ελπιζω να στρωσει.

παντως θα αρχισω να το φορτιζω πλεον οταν απλα πεφτει χαμηλα η μπαταρια του και οχι όταν "σβηνει/πεθαινει".

 

Υγ. ενα φουλ αρνητικο σημειο για εμενα, ειναι δυνατον η καμερα/πολυεργαλειο του να μην εχει καθολου ζουμ ουτε στην φωτογραφια ούτε στο βιντεο ?

επισης στο nokia pro cam δε βρηκα σκηνες για νυχτερινη ληψη κτλ παρα μονο τεχνικες περιπλοκες για τον αρχαριο ρυθμισεις.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Απο περιέργεια, πόσο παραπάνω απο μια μέρα κρατάνε αυτα και πόσο σου κρατάει το 920 (με ίδια χρήση να υποθέσω).

 

Δε τα εχω εγω. Απο συγκριτικα τα παραπανω βγαζουν +-2 ημερες. Ειδικα το πρωτο που αν θυμαμαι καλα εχει 3300 μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

:offtopic: κατα σειρα που κρατανε πανω απο μερα, razop maxxx , note 2 , galaxy s4 :offtopic: :):):)

 

Άδικη σύγκριση.

Το maxx είναι η ειδική έκδοση του Razor με μόνη διαφορά αυτό το σκοπό: Να έχει μεγαλύτερη μπαταρία ώστε να αντέχει πάνω από μια μέρα. Μπαταρία: 3300mAh

Note 2: Χρησιμοποιεί τον έξτρα εσωτερικό χώρο που προκύπτει από το μεγάλο του μέγεθος για να έχει μεγαλύτερη μπαταρία. Μπαταρία 3100mAh

Galaxy S4: Πέρα από την μεγαλύτερη μπαταρία στα 2600mAh έχει και νεότερη γενιά σε CPU, GPU που καίει λιγότερο από αυτόν στο 920.

 

Εν κατακλείδι, το 920 για S4 Pro με 2000mAh μπαταρία τα πάει αρκετά καλά. Πιθανότατα καλύτερα από αντίστοιχα android με το ίδιο υλικό. Θα μπορούσε η Nokia να είχε βάλει μεγαλύτερη μπαταρία; Κατα τη γνώμη μου ναι, μπορούσε να πάει στα 2300mAh όπως πχ το Ativ S, αλλά κάτι μου λέει πως είπαν να μην το παρακάνουν κι άλλο με το βάρος.

Μην ξεχνάμε πως το 920 μπορεί τώρα να είναι στα φόρτε του λόγω πολύ χαμηλής τιμής, μπορεί να παραμένει μια από τις ναυαρχίδες των WP, όμως δεν είναι νέο κινητό.

Όχι.
Link to comment
Share on other sites

ενα φουλ αρνητικο σημειο για εμενα, ειναι δυνατον η καμερα/πολυεργαλειο του να μην εχει καθολου ζουμ ουτε στην φωτογραφια ούτε στο βιντεο ?

επισης στο nokia pro cam δε βρηκα σκηνες για νυχτερινη ληψη κτλ παρα μονο τεχνικες περιπλοκες για τον αρχαριο ρυθμισεις.

 

Ζουμ στην φωτογραφία έχεις ενώ με το pro cam έχεις και στο βιντεο....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και πως ακριβως ζουμαρω ;

 

ΥΓ.Μου απαντώ: ζουμ γίνεται με άγγιγμα της οθόνης με τα δυο δαχτυλα και "απομάκρυνση" τους με σύρσιμο.

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

κ εμενα μετα απο 5 πληρεις πρωτες φορτισεις το νοκια 920 πανω απο ημέρα δυσκολα βγαζει. ελπιζω να στρωσει.

5 φορτισεις δεν ειναι τιποτα. Οπως ειχα διαβασει κι εγω στο internet, κοντα στο διμηνο χρησης "στρωνει" η μπαταρια, ετσι εγινε και με το δικο μου.

 

παντως θα αρχισω να το φορτιζω πλεον οταν απλα πεφτει χαμηλα η μπαταρια του και οχι όταν "σβηνει/πεθαινει".

Φυσικα και αυττο και μονο πρεπει να κανεις. Απλα αφηνε το μια φορα τους 2 μηνες να "πεθαινει", οπως λες. Αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι πλεον και αυτο παιζει καποιο ρολο...

Link to comment
Share on other sites

Και πως ακριβως ζουμαρω ;

 

Με άνοιγμα των δακτύλων στην οθόνη. Όπως ακριβώς κανεις ζουμ όταν βλέπεις μια φωτογραφία....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτή

 

Κάνει ακριβώς αυτο που θέλεις. Την έχω δοκιμάσει. Καλό είναι βέβαια να ρίχνουμε και μια ματιά στο σωστό θέμα. Κερδισμένοι θα βγούμε...;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ολοκλήρωσα την παραγγελία του κινητού! Σε 2-3 μέρες θα το έχω λογικά στα χέρια μου!
Sony Ericsson T610i - Nokia 6680 - iPhone 1st generation - HTC Desire - Samsung Galaxy S - HTC HD2 - Samsung Galaxy S3 - Nokia Lumia 920 - Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,νεος κατωχος 920 θελω να ρωτησω το Lumia Amber τι ειναι??

σημερα ενω εφτιαχνακατι στο κινητο,ξαφνικα διαπιστωσα οτι μου ειχε κανει το μενου με αλφαβιτικη σειρα,δλδ εχει το γραμμα Α και απο κατω εχει ολες τις εφαρμογες που ξεκινουν απο Α. Πως αλλαζει αυτο και να γινει οπως πριν??δλδ να μην εχει τα γραμματα?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,νεος κατωχος 920 θελω να ρωτησω το Lumia Amber τι ειναι??

σημερα ενω εφτιαχνακατι στο κινητο,ξαφνικα διαπιστωσα οτι μου ειχε κανει το μενου με αλφαβιτικη σειρα,δλδ εχει το γραμμα Α και απο κατω εχει ολες τις εφαρμογες που ξεκινουν απο Α. Πως αλλαζει αυτο και να γινει οπως πριν??δλδ να μην εχει τα γραμματα?

 

Καλησπερα Χαραλαμπε.Καλοριζικο.Το Amber ειναι εκδοση λογισμικου των windows η τελευταια εκδοση που εχει κυκλοφορησει για το 920 και για τα υπολοιπα wp8...Tωρα οσον αφορα την αλφαβητικη κατηγοριοποιηση του μενου σου το κανει αυτοματα το κινητο αν κατεβασεις η προσθεσεις πανω απο ενα συγκεκριμενο αριθμο εφαρμογων(τον αριθμο ακριβως δεν τον θυμαμαι)..Και δυστυχως δεν μπορεις να γυρισεις στην πριν μη αλφαβητικη κατασταση του μενου ακομα και αν τις σβησεις ολες τις εφαρμογες που προσθεσες και γυρισεις στις αρχικες....Νομιζω μονο με hard reset μονο επανερχεται στο να δειχνει το μενου μη αλφαβητικα τις εφαρμογες,αλλα γυρνας στην αρχικη κατασταση...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Χαραλαμπε.Καλοριζικο.Το Amber ειναι εκδοση λογισμικου των windows η τελευταια εκδοση που εχει κυκλοφορησει για το 920 και για τα υπολοιπα wp8...Tωρα οσον αφορα την αλφαβητικη κατηγοριοποιηση του μενου σου το κανει αυτοματα το κινητο αν κατεβασεις η προσθεσεις πανω απο ενα συγκεκριμενο αριθμο εφαρμογων(τον αριθμο ακριβως δεν τον θυμαμαι)..Και δυστυχως δεν μπορεις να γυρισεις στην πριν μη αλφαβητικη κατασταση του μενου ακομα και αν τις σβησεις ολες τις εφαρμογες που προσθεσες και γυρισεις στις αρχικες....Νομιζω μονο με hard reset μονο επανερχεται στο να δειχνει το μενου μη αλφαβητικα τις εφαρμογες,αλλα γυρνας στην αρχικη κατασταση...

 

σε ευχαριστω παρα πολυ!!!πολυ καλο και ποιοτικο το τηλεφωνο!!μετα απο GS3 ΣΕ 920!!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ!!!πολυ καλο και ποιοτικο το τηλεφωνο!!μετα απο GS3 ΣΕ 920!!

 

Ναι κι εγω αυτη την διαδρομη εκανα και δεν το μετανιωσα!Βεββαια εχει καποιες ελλειψεις σαν λειτουργικο,αλλα σιγα σιγα διορθωνονται...Και το βαρος δεν με πολυξενισε μετα το GS3,σε 2-3 μερες το ειχα συνηθισει...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...