Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 920 Μέρος ΙΙ


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα

Σημερα καταναλωθηκε ολη η μπαταρία χωρις να εχω κανει τιποτα. Ουτε καν τηλ. Απο το πρωι που ηταν στο 100% στις 1500 πηγε στο 10%. Μαλλον κατι φταιει. Καποια εφαρμογή ισως. Υπάρχει τροπος να δω γιατι εγινε ή ποια εφαρμογη φταιει?

 

πήγαινε Ρυθμίσεις , εφαρμογές παρασκηνίου και βγάζε εφαρμογές που μπορεί να σου τρώνε Μπαταρία. Μπορεί να έχεις ξεχάσει ανοικτά τα 3g δεδομένα και να ενημερώνει κάτι συνεχώς

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

Σημερα καταναλωθηκε ολη η μπαταρία χωρις να εχω κανει τιποτα. Ουτε καν τηλ. Απο το πρωι που ηταν στο 100% στις 1500 πηγε στο 10%. Μαλλον κατι φταιει. Καποια εφαρμογή ισως. Υπάρχει τροπος να δω γιατι εγινε ή ποια εφαρμογη φταιει?

 

μήπως άνοιξες το nfc? Κάνε και μια επανεκκίνηση

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να αλλαξεις κωδικούς στο gmail και κάνε μια προσπάθεια παλι.

Νομιζω μου ειχε τύχει πριν λιγα χρόνια.

 

Άλλαξαν κωδικούς, εκανα τα παντα νομιζω και με τίποτα δεν συγχρονίζει...

Με κούρασε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτήσω κάτι;Έχεις κανείς από εσάς πρόβλημα με τα τηλεφωνήματα;Εννοόντας όταν μιλάς με κάποιον να σε ακούει αλλά να μην το ακούς;Σαν να κόβει το ακουστικό για λίγο;Αλλά και με ανοιχτή ακρόαση το ίδιο γίνεται αρκετές φορές που δοκίμασα ιδιαίτερα όταν μιλάω και έχω 4g και wi fi ανοιχτό!
Link to comment
Share on other sites

@ emm_stra

Έχεις ενεργοποιημένο το glance screen ή το double tap?

 

Φιλικά,

Δημήτρης

 

 

 

 

 

 

ναι το έχω

 

Αλλα δεν νομίζω να είναι θέμα γιατί το έχω μέρες κ δεν είχα προβλήματα μέχρι σήμερα.

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

ναι το έχω

 

Αλλα δεν νομίζω να είναι θέμα γιατί το έχω μέρες κ δεν είχα προβλήματα μέχρι σήμερα.

 

Εγώ θεωρώ οτί κάτι παίζει με αυτά τα 2! Πρόσφατα μάλιστα αντιμετώπισα ένα πρόβλημα που μου μπλόκαρε το κινητο, το είχα αναφέρει πριν καμιά βδομάδα, και μου είχε κλειδώσει την οθόνη για κανένα μισάωρο με countdown. Προχθές, κατάλαβα ότι αυτό το countdown, προερχόταν απο το κλείδωμα της οθόνης που έχω ενεργοποιημένο, δλδ ενώ ηταν στην τσέπη μου μάλλον λόγω του double tap πατήθηκε η οθόνη και κλείδωσε για ασφάλεια!

Ενώ, αρκετές φορές όταν το βγάζω από την τσέπη μου είναι λίγο ζέστο, χωρίς να το λειτουργώ ή να έχω κατί να τρέχει στο παρασκήνιο,.. Άμα, το άδειασμα της μπαταρίας σου προέρχεται ενώ το έχεις αρκετή ώρα σε τσέπη ή τσαντάκι, νομίζω πως πρέπει να το ελέγξεις και να τα απενεργοποιήσεις για 2-3 μέρες να δεις.

 

Φιλικά,

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξαν κωδικούς, εκανα τα παντα νομιζω και με τίποτα δεν συγχρονίζει...

Με κούρασε...

 

Τα κατάφερα....εβγαλα το 2 step verification απο το gmail και έπιασε....:)

Link to comment
Share on other sites

Το εχω 2 εβδομάδες και δεν δουλεύει το πληκτο on/off και το κατω πληκτρο εντασης.... Τι επαθε ρε παιδια? Το εχει ξανα πάθει κανενας?

Εντομεταξύ ειμαι πολυ ευχαρηστημένος απο το κινητό αλλά μου εχει δεσει τα χέρια τώρα..

Εκλεισε κιολας σήμερα και δεν μπορώ να το ανοίξω κιολας... Πακέτο τρελό..

 

Άλλο ενα θεμα ειναι οτι κατανταει αηδεια που καθε φορα που θα κλεισει απο μπαταρια θελει κανα μισαωρο φορτισμα και καμια 10αρια φορες soft reset για να ανοιξει...

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το εχω 2 εβδομάδες και δεν δουλεύει το πληκτο on/off και το κατω πληκτρο εντασης.... Τι επαθε ρε παιδια? Το εχει ξανα πάθει κανενας?

Εντομεταξύ ειμαι πολυ ευχαρηστημένος απο το κινητό αλλά μου εχει δεσει τα χέρια τώρα..

Εκλεισε κιολας σήμερα και δεν μπορώ να το ανοίξω κιολας... Πακέτο τρελό..

 

Άλλο ενα θεμα ειναι οτι κατανταει αηδεια που καθε φορα που θα κλεισει απο μπαταρια θελει κανα μισαωρο φορτισμα και καμια 10αρια φορες soft reset για να ανοιξει...

 

 

Γιατι το κρατάς 2 βδομαδες σε αυτη την κατάσταση? Δωσε το για επισκευή!

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Να πας σε Nokia care. Παίζει να χάλασε κάτι στα πλήκτρα ή και κάποιο σπασιματακι

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να γραψω και γω τις σκεψεις μου μετα απο 3 εβδομδες χρησης του κινητου. Να σημειωσω οτι το αμεσως προηγουμενο ηταν το Galaxy s3

 

Να αρχισουμε απο τα θετικα..

 

-Ποιοτητα κατασκευης και αισθηση στο χερι αψογη απλα.

-Εξαιρετικη οθονη, με τη καλυτερη αποδοση κατω απο ηλιο σε σχεση με οτι εχω δει. Πολυ καλυτερη απο το s3 σιγουρα

-UI. Τελειως smooth και lagfree, σου παιρνει λιγο να συνηθησεις το concept των tiles αλλα μετα ειναι πολυ ευχρηστο. Γενικα σαν look & feel ειναι ενα σκαλι πιο πανω απο android.

-XBOX games/ integration

-Nokia maps /drive+ πρωτον ειναι Free, δευτερον ειναι πολυ καλυτερα απο ο,τι ειχα χρησιμοποιησει στο s3

-Translator/ city lens. Πολυ χρησιμα, ειδικα αν ταξιδευεις πολυ

-Office integration

-Ο,τι προγραμμα και παιχνιδι εχω κατεβασει, φαινεται οτι αξιοποιει πολυ καλα το διαθεσιμο hardware. Γενικα φαινεται οτι δε χρειαζεσαι 4 πυρηνες και κιλα ram για να εχεις ενα smooth λειτουργικο και να τρεχουν ολα σωστα

-Camera. Τελευταια και καλυτερη, ειναι πραγματικα μπροστα απο,τι αλλο εχω χρησιμοποιησει. Τοσο η εφαρμογη της, οσο και το αποτελεσμα σε φωτο και βιντεο ειναι αψογα

 

Και τα αρνητικα..

 

-Απουσια file manager και προσβασης στο file system. Ναι, ειναι περιορισμος των windows αλλα οταν κατεβασω ενα αρχειο θελω να μπορω να κανω ο,τι θελω με αυτο χωρις να ειμαι περιοριμενος να το ανοιξω μονο μεσω εφαρμογης.

-Δεν υπαρχει δυνατοτητα δημιουργιας album στο φακελο με τις φωτογραφιες χωρις υπολογιστη. Αν θελω να μεταφερω φωτογραφιες πρεπει να το συνδεσω με υπολογιστη κ να φτιαξω απο εκει τους φακελους

-Δε μπορω να στειλω ως attachment με τον mail client οτιδηποτε αλλο εκτος απο φωτογραφιες, και αρχεια του office καθως φυσικα δεν υπαρχει προσβαση στο file system. Κοινως, το e-mail client ειναι αχρηστο (για μενα τουλαχιστον)

-Δε μπορω να ανοιξω zip αρχεια

-Για να περασω τις rom στα emulators μου πρεπει να τα κανω upload στο skydrive (μιλαμε για μερικα γιγα) και μετα να τα κατεβασω απο κει μεσω του προραμματος. Καθολου πρακτικο

-Δε μπορω να κλειδωσω αρχεια video

-Δε μπορω να κατεβασω αλλον browser εκτος του explorer

-Δε μπορω απο τον media player να παιξω φακελο και οχι βαση τραγουδιστη/αλμπουμ κλπ

-Δε μπορω να αλλαξω sms ringtone

-Οι εφαρμογες στο market ειναι πολυ λιγοτερες σε σχεση με ios/android. Σε πολλες περιπτωσεις δεν γινονται updated απο τους devs αλλα ειναι ξεχασμενες σε οποια stable εκδοση βγηκαν

-Δεν υπαρχει δυνατοτητα ξεχωριστου volume control για ringtone/μουσικη/προγραμματα

-Για να περασεις τις επαφες σου απο τη sim πρεπει οπωσδηποτε να εχεις e-mail account, να τις κανεις export εκει και μετα import μαζι με οοολες τις e-mail διευθυνσεις που μπορει να εχεις εκει με αποτελεσμα να εχεις εναν αχταρμα απο τηλεφωνα και e-mail. Ο μονος τροπος ειναι να κανεις ενα αλλο account, να τις ανεβασεις εκει, να φιλτραρεις εκτος το κυριο account του τηλφωνου και να τις ξανακανεις import. Δηλαδη τρεχα γυρευε. Ο απλος κοσμακης που θα το παρει θελει να βαλει τη sim και να δει τα τηλεφωνα του, οχι να κανει ολη αυτη τη διαδικασια επειδη ειναι "windows phone"

 

Δυστυχως οπως εχει ειπωθει πολλακις, υπαρχουν πολλες σοβαρες ελλειψεις απο πλευρας λειτουργικου και καποια βασικα πραγματα ειτε δε μπορεις να τα κανεις καθολου, ειτε πρεπει να φας πολυ χρονο για κατι απλο. Δε φταιει φυσικα ουτε η nokia ουτε το κινητο, αλλα δυστυχως αυτο το λειτουργικο τρεχει, οποτε...

 

Εχει απο την αλλη τα θετικα οπως ποιοτητα κατασκευης, smoothnes του λειτουργικου, φανταστικη καμερα αλλα δεν ειναι αρκετα -για μενα τουλαχιστον. Αν δε γινει κατι συνταρακτικο απο πλευρας ms μεχρι τελος του χρονου μαλλον θα βρεθει στις αγγελιες σε τιμη "να φευγει"..

Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

Να γραψω και γω τις σκεψεις μου μετα απο 3 εβδομδες χρησης του κινητου. Να σημειωσω οτι το αμεσως προηγουμενο ηταν το Galaxy s3

Και τα αρνητικα..

 

-Για να περασω τις rom στα emulators μου πρεπει να τα κανω upload στο skydrive (μιλαμε για μερικα γιγα) και μετα να τα κατεβασω απο κει μεσω του προραμματος. Καθολου πρακτικο

-Δε μπορω να κλειδωσω αρχεια video

-Δε μπορω να αλλαξω sms ringtone

 

 

Τι εννοείς ROM? δηλαδη εχεις ROM player? ποιος ειναι αυτός ;

Τι εννοείς να κλειδώσεις; να μην τα δει καποιος αλλος; Εχεις δει την παιδικη γωνια;

sms ringtone αλλαζεις σίγουρα. φτιάξε ενα φακελο ringtones μεσα στους ηχους και οτι βαλεις εκει θα το βλεπεις. επισεις αν εχεις νοκια οπως λες υπάρχει κ εφαρμογή της nokia

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

 

-Απουσια file manager και προσβασης στο file system. Ναι, ειναι περιορισμος των windows αλλα οταν κατεβασω ενα αρχειο θελω να μπορω να κανω ο,τι θελω με αυτο χωρις να ειμαι περιοριμενος να το ανοιξω μονο μεσω εφαρμογης.

-Δεν υπαρχει δυνατοτητα δημιουργιας album στο φακελο με τις φωτογραφιες χωρις υπολογιστη. Αν θελω να μεταφερω φωτογραφιες πρεπει να το συνδεσω με υπολογιστη κ να φτιαξω απο εκει τους φακελους

-Δε μπορω να στειλω ως attachment με τον mail client οτιδηποτε αλλο εκτος απο φωτογραφιες, και αρχεια του office καθως φυσικα δεν υπαρχει προσβαση στο file system. Κοινως, το e-mail client ειναι αχρηστο (για μενα τουλαχιστον)

-Δε μπορω να ανοιξω zip αρχεια

-Για να περασω τις rom στα emulators μου πρεπει να τα κανω upload στο skydrive (μιλαμε για μερικα γιγα) και μετα να τα κατεβασω απο κει μεσω του προραμματος. Καθολου πρακτικο

-Δε μπορω να κλειδωσω αρχεια video

-Δε μπορω να κατεβασω αλλον browser εκτος του explorer

-Δε μπορω απο τον media player να παιξω φακελο και οχι βαση τραγουδιστη/αλμπουμ κλπ

-Δε μπορω να αλλαξω sms ringtone

-Οι εφαρμογες στο market ειναι πολυ λιγοτερες σε σχεση με ios/android. Σε πολλες περιπτωσεις δεν γινονται updated απο τους devs αλλα ειναι ξεχασμενες σε οποια stable εκδοση βγηκαν

-Δεν υπαρχει δυνατοτητα ξεχωριστου volume control για ringtone/μουσικη/προγραμματα

-Για να περασεις τις επαφες σου απο τη sim πρεπει οπωσδηποτε να εχεις e-mail account, να τις κανεις export εκει και μετα import μαζι με οοολες τις e-mail διευθυνσεις που μπορει να εχεις εκει με αποτελεσμα να εχεις εναν αχταρμα απο τηλεφωνα και e-mail. Ο μονος τροπος ειναι να κανεις ενα αλλο account, να τις ανεβασεις εκει, να φιλτραρεις εκτος το κυριο account του τηλφωνου και να τις ξανακανεις import. Δηλαδη τρεχα γυρευε. Ο απλος κοσμακης που θα το παρει θελει να βαλει τη sim και να δει τα τηλεφωνα του, οχι να κανει ολη αυτη τη διαδικασια επειδη ειναι "windows phone"

 

Σε κάποια αρνητικά που αναφέρεις συμφωνούμε όλοι ότι πρέπει να τα διορθώσουν, αλλά για κάποια άλλα υπάρχουν τρόποι και λύσεις για να κάνεις αυτό που θέλεις.

Για παράδειγμα:

-Απουσια file manager και προσβασης στο file system. Ναι, ειναι περιορισμος των windows αλλα οταν κατεβασω ενα αρχειο θελω να μπορω να κανω ο,τι θελω με αυτο χωρις να ειμαι περιοριμενος να το ανοιξω μονο μεσω εφαρμογης. Κατεβάζεις το file downloader και το αρχείο που κατεβάζεις το κάνεις ότι θέλεις. Αντιγραφή,επικόλληση,μεταφορά,μετονομασία κλπ κλπ.

-Δε μπορω να ανοιξω zip αρχεια.Κατεβάζεις το Archiver και σου ανοίγει zip,rar,7z κλπ κλπ.

-Δε μπορω να κατεβασω αλλον browser εκτος του explorer. Υπάρχει ο UC browser που είναι πολύ καλός.

-Δε μπορω να αλλαξω sms ringtone. Έρχεται στην επόμενη αναβάθμιση.

-Οι εφαρμογες στο market ειναι πολυ λιγοτερες σε σχεση με ios/android. Ισχύει ότι το store έχει μικρό αριθμό εφαρμογών αλλά οι βασικές υπάρχουν και υπάρχουν και εναλακτικές (3rd party) που ίσως είναι καλύτερες από τις official (αναφέρομαι στο 6tag).

-Δεν υπαρχει δυνατοτητα ξεχωριστου volume control για ringtone/μουσικη/προγραμματα. Έρχεται και αυτό με το επόμενο update.

-Για να περασεις τις επαφες σου απο τη sim πρεπει οπωσδηποτε να εχεις e-mail account, ν Μπορείς να τις αντιγράψεις στη μνήμη της παλιάς συσκευής και να τις στείλεις με bluetooth. Όλα τα Lumia έχουν προεγκατεστημένη την μεταφορά δεδομένων που κάνει αυτή τη δουλειά.

Είναι λογικό μετά από 3 εβδομάδες χρήσης να μην τα ξέρουμε όλα για την συσκευή. Εγώ το έχω από τις αρχές καλοκαιριού και ακόμα ανακαλύπτω καινουρια πράγματα.

Edited by niotheros
Για κάποιο λόγο δεν μου εμφανίζει όλο το μήνυμα
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω σχεδον σε ολα. Μια-δυο παρατηρησεις μονο.

 

Browser μπορεις να αλλαξεις. Κατεβασε απο το store τον uc browser. Απλα οτι καλυτερο εχω δει ( ιδια θεση με chrome σε nexus για να ειμαι δικαιος )

 

Αυτο με τις επαφες απο sim δε το καταλαβα. Δε σου εχει επιλογη στο people που λεει Import sim contacts ? . Εγω ετσι το ειχα κανει. Μετα απο settings ρυθμιζεις και ποιες επαφες θελεις να φαινονται πχ απο google απο skype κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Ξανα ποστάρω γιατί δεν μου εμφανίζει ολόκληρη την απαντησή μου.

 

Σε κάποια αρνητικά που αναφέρεις συμφωνούμε όλοι ότι πρέπει να τα διορθώσουν, αλλά για κάποια άλλα υπάρχουν τρόποι και λύσεις για να κάνεις αυτό που θέλεις.

Για παράδειγμα:

-Απουσια file manager και προσβασης στο file system. Κατεβάζεις το file downloader και το αρχείο που κατεβάζεις το κάνεις ότι θέλεις. Αντιγραφή,επικόλληση,μεταφορά κλπ κλπ.

-Δε μπορω να ανοιξω zip αρχεια.Κατεβάζεις το Archiver και σου ανοίγει zip,rar,7z κλπ κλπ.

-Δε μπορω να κατεβασω αλλον browser εκτος του explorer. Υπάρχει ο UC browser που είναι πολύ καλός.

-Δε μπορω να αλλαξω sms ringtone. Έρχεται στην επόμενη αναβάθμιση.

-Οι εφαρμογες στο market ειναι πολυ λιγοτερες σε σχεση με ios/android. Ισχύει ότι το store έχει μικρό αριθμό εφαρμογών αλλά οι βασικές υπάρχουν και υπάρχουν και εναλακτικές (3rd party) που ίσως είναι καλύτερες από τις official (αναφέρομαι στο 6tag).

-Δεν υπαρχει δυνατοτητα ξεχωριστου volume control για ringtone/μουσικη/προγραμματα. Έρχεται και αυτό με το επόμενο update.

-Για να περασεις τις επαφες σου απο τη sim πρεπει οπωσδηποτε να εχεις e-mail account. Μπορείς να τις αντιγράψεις στη μνήμη της παλιάς συσκευής και να τις στείλεις με bluetooth. Όλα τα Lumia έχουν προεγκατεστημένη την μεταφορά δεδομένων που κάνει αυτή τη δουλειά.

Είναι λογικό μετά από 3 εβδομάδες χρήσης να μην τα ξέρουμε όλα για την συσκευή. Εγώ το έχω από τις αρχές καλοκαιριού και ακόμα ανακαλύπτω καινουρια πράγματα.

Edited by niotheros
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις, θα δοκιμασω τις λυσεις που προτεινετε και θα επανελθω :happy:

 

οπως ειπα, εχει καποια θετικα το συγκεκριμενο κινητο τα οποια δε θελω να αποχωριστω, για αυτο το ψαχνω και ελπιζω με τις επομενες αναβαθμισεις να διορθωθουν αρκετα..και τα windows phone εχουν πολυ καλες προοπτικες, οποτε υπομονη..

 

στον φιλο πιο πανω που ανεφερε για τις rom, εννοω emulators για gameboy, nes κλπ..δε μπορεις να κανεις import τις rom απο φακελο στο κινητο, μονο μεσω skydrive..και μια-μια..μου πηρε κατι ωρες..

 

αμα αρχισουν να υποστηριζουν και moga gamepads θα ειναι ολα τα λεφτα

Edited by duende
Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

Ξανα ποστάρω γιατί δεν μου εμφανίζει ολόκληρη την απαντησή μου.

 

Σε κάποια αρνητικά που αναφέρεις συμφωνούμε όλοι ότι πρέπει να τα διορθώσουν, αλλά για κάποια άλλα υπάρχουν τρόποι και λύσεις για να κάνεις αυτό που θέλεις.

Για παράδειγμα:

-Απουσια file manager και προσβασης στο file system. Ναι, ειναι περιορισμος των windows αλλα οταν κατεβασω ενα αρχειο θελω να μπορω να κανω ο,τι θελω με αυτο χωρις να ειμαι περιοριμενος να το ανοιξω μονο μεσω εφαρμογης. Κατεβάζεις το file downloader και το αρχείο που κατεβάζεις το κάνεις ότι θέλεις. Αντιγραφή,επικόλληση,μεταφορά κλπ κλπ.

-Δε μπορω να ανοιξω zip αρχεια.Κατεβάζεις το Archiver και σου ανοίγει zip,rar,7z κλπ κλπ.

-Δε μπορω να κατεβασω αλλον browser εκτος του explorer. Υπάρχει ο UC browser που είναι πολύ καλός.

-Δε μπορω να αλλαξω sms ringtone. Έρχεται στην επόμενη αναβάθμιση.

-Οι εφαρμογες στο market ειναι πολυ λιγοτερες σε σχεση με ios/android. Ισχύει ότι το store έχει μικρό αριθμό εφαρμογών αλλά οι βασικές υπάρχουν και υπάρχουν και εναλακτικές (3rd party) που ίσως είναι καλύτερες από τις official (αναφέρομαι στο 6tag).

-Δεν υπαρχει δυνατοτητα ξεχωριστου volume control για ringtone/μουσικη/προγραμματα. Έρχεται και αυτό με το επόμενο update.

-Για να περασεις τις επαφες σου απο τη sim πρεπει οπωσδηποτε να εχεις e-mail account. Μπορείς να τις αντιγράψεις στη μνήμη της παλιάς συσκευής και να τις στείλεις με bluetooth. Όλα τα Lumia έχουν προεγκατεστημένη την μεταφορά δεδομένων που κάνει αυτή τη δουλειά.

Είναι λογικό μετά από 3 εβδομάδες χρήσης να μην τα ξέρουμε όλα για την συσκευή. Εγώ το έχω από τις αρχές καλοκαιριού και ακόμα ανακαλύπτω καινουρια πράγματα.

 

Να προσθέσω πως έρχεται και ο opera και πως για τις επαφές της sim υπάρχει η επιλογή εγω->ρυθμισεις->εισαγωγή επαφών κάρτας sim.

Καλό είναι πριν απογοητευτούμε από κάτι να ζητήσουμε βοήθεια στο φόρουμ....

Όχι πως δεν υπάρχουν και τα αρνητικά (πολλά απο τα οποία διορθώνονται στα ερχόμενα updates)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω πως έρχεται και ο opera και πως για τις επαφές της sim υπάρχει η επιλογή εγω->ρυθμισεις->εισαγωγή επαφών κάρτας sim.

Καλό είναι πριν απογοητευτούμε από κάτι να ζητήσουμε βοήθεια στο φόρουμ....

Όχι πως δεν υπάρχουν και τα αρνητικά (πολλά απο τα οποία διορθώνονται στα ερχόμενα updates)

 

δε σου κανει εισαγωγη τις επαφες απο τη σιμ αν δεν εχεις σεταρει e-mail account. και οταν το κανεις αυτο,στις ανακατευει με οτι επαφες ειχες στο account κανοντας τα ενα θες δε θες.με αποτελεσμα ενα αχταρμα απο τηλεφωνα και διευθυνσεις email οπου δεν μπορεις να φιλτραρεις εκτος τις επαφες του account. εκατσα κ εφτιαξα ενα gmail account, εκανα import εκει τα τηλ της σιμ απο τον υπολογιστη** κ μετα τα κατεβασα στο τηλ. και φιλτραρα εκτος το hotmail.

 

**αν πας να κανεις Import απο τη σιμ θα στις κανει import στο hotmail account που ειναι associated με το κινητο και οχι με το δευτερο account (το gmail που ανεφερα πιο πανω). θα επρεπε με απλη επιλογη να βλεπεις τη sim χωρις να χρειαζεται να κανεις Import τιποτα.

 

επισης στον στοκ dialer καθως πλητρολογεις το νουμερο δε βγαζει suggestions απο τις επαφες, υπαρχει καποια ρυθμιση για αυτο? μονο μεσω αλλου dialer το εχω βρει

Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

Το Nokia play to σας δουλευει εσας,οσοι το εχετε χρησιμοποιησει?Προσπαθω ματαια να συνδεθω ασυρματα με ενα Ps3 στο σπιτι φυσικα με το ιδιο wifi για προβολη φωτο βιντεο κ μουσικης, αλλα αρνειται...:(
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

δε σου κανει εισαγωγη τις επαφες απο τη σιμ αν δεν εχεις σεταρει e-mail account. και οταν το κανεις αυτο,στις ανακατευει με οτι επαφες ειχες στο account κανοντας τα ενα θες δε θες.με αποτελεσμα ενα αχταρμα απο τηλεφωνα και διευθυνσεις email οπου δεν μπορεις να φιλτραρεις εκτος τις επαφες του account. εκατσα κ εφτιαξα ενα gmail account, εκανα import εκει τα τηλ της σιμ απο τον υπολογιστη** κ μετα τα κατεβασα στο τηλ. και φιλτραρα εκτος το hotmail.

 

**αν πας να κανεις Import απο τη σιμ θα στις κανει import στο hotmail account που ειναι associated με το κινητο και οχι με το δευτερο account (το gmail που ανεφερα πιο πανω). θα επρεπε με απλη επιλογη να βλεπεις τη sim χωρις να χρειαζεται να κανεις Import τιποτα.

 

επισης στον στοκ dialer καθως πλητρολογεις το νουμερο δε βγαζει suggestions απο τις επαφες, υπαρχει καποια ρυθμιση για αυτο? μονο μεσω αλλου dialer το εχω βρει

 

Δηλαδη θέλεις να έχεις ξεχωριστά τις επαφές της sim? Με ποια λογική δεν το καταλαβαίνω βεβαια (έχω εγκαταλείψει τις επαφές sim χρόνια τώρα μιας και έχω πάνω απο 500). Κάνε έναν νέο λογαριασμό email και συγχρόνισέ τες με αυτόν. Όταν μετά πας στις επαφές επέλεξε να φαίνονται οι επαφές απο αυτο το email ή όχι (αναλογα την κάθε φορά τι θέλεις)

 

 

Το Nokia play to σας δουλευει εσας,οσοι το εχετε χρησιμοποιησει?Προσπαθω ματαια να συνδεθω ασυρματα με ενα Ps3 στο σπιτι φυσικα με το ιδιο wifi για προβολη φωτο βιντεο κ μουσικης, αλλα αρνειται...:(

Δεν έχω ps3 αλλα με την tv δεν έχω θέμα...

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Δεν έχω ps3 αλλα με την tv δεν έχω θέμα...

 

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.Στο pairing σου ζητησε (ή εκανες κατι ιδιαιτερο)?Απλα ανοιξες το play to και το ειδε το τηλεφωνο η tv??

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.Στο pairing σου ζητησε (ή εκανες κατι ιδιαιτερο)?Απλα ανοιξες το play to και το ειδε το τηλεφωνο η tv??

 

Ναι. Δεν κάνεις κάτι. Συνδέεσαι με το route και βλέπεις την tv.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το εχω 2 εβδομάδες και δεν δουλεύει το πληκτο on/off και το κατω πληκτρο εντασης.... Τι επαθε ρε παιδια? Το εχει ξανα πάθει κανενας?

Εντομεταξύ ειμαι πολυ ευχαρηστημένος απο το κινητό αλλά μου εχει δεσει τα χέρια τώρα..

Εκλεισε κιολας σήμερα και δεν μπορώ να το ανοίξω κιολας... Πακέτο τρελό..

 

Άλλο ενα θεμα ειναι οτι κατανταει αηδεια που καθε φορα που θα κλεισει απο μπαταρια θελει κανα μισαωρο φορτισμα και καμια 10αρια φορες soft reset για να ανοιξει...

 

Καλησπέρα.. Το κινητό το έχω μόνο μερικές μέρες και στις 2 φορτίσεις που του έκανα (αρχική και μετά από απενεργοποίηση την δεύτερη) μου άνοιξε σχεδόν αμέσως το κινητό χωρίς καθυστέρηση ή κάποιο άλλο πρόβλημα..

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω: (δεν έχω προλάβει να διαβάσω όολα τα προηγούμενα ποστ)

Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να έχω τις επαφές μου μόνο στο κινητό και όχι στον λογαριασμό email;;;

Την πρώτη φορά που έγραψα στο note σημείωση αυτόματα μου την ανέβασε στο skydrive (δεν έχω κατεβάσει την εφαρμογή στο κινητό, την βρήκα στο skydrive του λογαριασμού Hotmail όταν μπήκα από το pc). Την έσβησα και χωρίς να αλλάξω κάτι από τις ρυθμίσεις τις επόμενες σημειώσεις δεν μου τις ανέβασε. Εγώ θέλω να διασφαλίσω ότι δεν θα ανεβούν κάποια στιγμή μόνες τους. Ξέρει κανείς κάτι για αυτό;;;;

Edited by nev
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Το κινητό το έχω μόνο μερικές μέρες και στις 2 φορτίσεις που του έκανα (αρχική και μετά από απενεργοποίηση την δεύτερη) μου άνοιξε σχεδόν αμέσως το κινητό χωρίς καθυστέρηση ή κάποιο άλλο πρόβλημα..

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω: (δεν έχω προλάβει να διαβάσω όολα τα προηγούμενα ποστ)

Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να έχω τις επαφές μου μόνο στο κινητό και όχι στον λογαριασμό email;;;

Την πρώτη φορά που έγραψα στο note σημείωση αυτόματα μου την ανέβασε στο skydrive (δεν έχω κατεβάσει την εφαρμογή στο κινητό, την βρήκα στο skydrive του λογαριασμού Hotmail όταν μπήκα από το pc). Την έσβησα και χωρίς να αλλάξω κάτι από τις ρυθμίσεις τις επόμενες σημειώσεις δεν μου τις ανέβασε. Εγώ θέλω να διασφαλίσω ότι δεν θα ανεβούν κάποια στιγμή μόνες τους. Ξέρει κανείς κάτι για αυτό;;;;

 

Hotmail->ρυθμισεις->ρυθμίσεις συγχρονισμού και επιλέγεις τι θέλεις να συγχρονίσεις.

Αν χρησιμοποιείς το OneNote, έχει στο μενού (κάτω δεξιά τρεις τελείες) την επιλογή "συγχρονισμός". Αν δεν το πατήσεις, δεν συγχρονίζει με το skydive.

Υ.Γ. Δεν ξέρω τι γινεται με τον λογαριασμό Microsoft κι αν συγχρονίζει αυτόματα....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...