Jump to content

Lenovo A760


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα! Ένα θεματάκι.

Έχω παρατηρήσει (2-3 φορές τον τελευταίο ενάμιση μήνα που έχω το κινητό) ότι σε άσχετες στιγμές πατώντας το κουμπί για να φωτίσω την οθόνη, μου ζητάει PIN για τις SIM που έχω μέσα.

Το κινητό ήταν ενεργοποιημένο φυσικά, οπότε δε δικαιολογείται να ξαναζητάει PIN.

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Εγώ είχα δοκιμάσει παλιά αυτήν τη Rom. 2 φορές μάλιστα, και τις 2 την εγκατέλειψα σε σύντομο χρονικό διάστημα καθώς το touch μου φαινόταν ανυπόφορο. Ίσως αν φορτωθεί το τηλέφωνο να γίνεται πιο αργό στην απόκριση και εκεί να φαίνεται περισσότερο. Η wind δουλεύει σωστά σε 3g άρα την έχεις μόνη της στο πρώτο slot ; αν ναι, δοκίμασε να βάλεις και μια δεύτερη κάρτα. Αυτή που πέρασα εγώ πρόσφατα είναι η miui Rom v5. Εκεί έχει το θέμα με την απεικόνιση του σήματος της 2ης SIM. Μέσα στην ημέρα θα γράψω πως την πέρασα.

 

edit:

Ανέβασα εδώ ότι χρειάζεται για να περαστεί. Έχει μέσα και οδηγίες. Αν την βάλει κάποιος το κάνει με δική του ευθύνη. Θα χρειαστεί οπωσδήποτε και κάποια εφαρμογή με ελληνικό πληκτρολόγιο.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

λοπόν,

κατάφερα και έβαλα την ρομ signed_GAPPS_RU_A760_1_S_2_001_0133_130828_v2.zip

 

όλα δουλεύουν τέλεια!

δεν έχει κανένα ίχνος κινέζικων, η wind κάρτα παίζει κανονικά σε 3g, το θέμα με το touch έχει σχεδόν εξαφανιστεί, και γενικώς δεν έχει κανένα .....

 

Φίλε berdux δώσε ένα σύνδεσμο για αυτή την ρομ. Την αναζήτησα και δεν την βρήκα.

Οπα μόλις την βρήκα στους Ρώσους

https://disk.yandex.com/public/?hash=cfWpXg/RnbSt3fatBmET/4jpEpXynMfBCZVRCAkVFX8%3D

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα! Ένα θεματάκι.

Έχω παρατηρήσει (2-3 φορές τον τελευταίο ενάμιση μήνα που έχω το κινητό) ότι σε άσχετες στιγμές πατώντας το κουμπί για να φωτίσω την οθόνη, μου ζητάει PIN για τις SIM που έχω μέσα.

Το κινητό ήταν ενεργοποιημένο φυσικά, οπότε δε δικαιολογείται να ξαναζητάει PIN.

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς?

 

Μήπως έχεις κάρτα της Q;

Edited by user15
Link to comment
Share on other sites

Φίλε berdux δώσε ένα σύνδεσμο για αυτή την ρομ. Την αναζήτησα και δεν την βρήκα.

Οπα μόλις την βρήκα στους Ρώσους

https://disk.yandex.com/public/?hash=cfWpXg/RnbSt3fatBmET/4jpEpXynMfBCZVRCAkVFX8%3D

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μήπως έχεις κάρτα της Q;

Όχι έχω cosmote και wind

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πως με την ρομ του minideal είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Αλλα έκανα update από το ιντερνετ και μετά αναγκάστηκα να βάλλω τη πολύγλωσση. Μέχρι τώρα δεν το ξανάκανε κάτι μήνες. Βάλτην είναι εύκολο και για αρχάριο. Δες προηγούμενα ποστ.

 

 

 

 

Όσο για την signed_GAPPS_RU_A760_1_S_2_001_0133_130828_v2 δεν είναι MIUI είναι απλά μια ρομ της λενοβο που κυκλοφορούν. Έχει τον καινούριο contactmanager κατι που δεν μου αρέσει γιατί δεν έχει επιλογή να βάζει τα ονοματα αλφαβητικά με το επίθετο. Επίσης επαναφέρει με το έτσι το θέλω την stock recovery.

Edited by user15
Link to comment
Share on other sites

παιδια πλςςςςς δεν εχω ηχο στα μην οταν με στελνουν.... καμια λυση?

 

Έχεις ήχο αλλά είναι σιγανός. Άλλαξε τον.

 

Μια ερώτηση...

Έχω βάλει κάρτα της wind free to go στο slot1. Πιάνει 3g κανονικά. Αλλά όταν συνδεομαι internet δεν κατεβάζει. Πάει τόσο αργά που σχεδόν δεν δουλεύει.

Όταν το ρυθμίζω να δουλεύει gsm δουλεύει με την gsm ταχύτητα σωστά. Το έχει συναντήσει το πρόβλημα κάποιος; Υπάρχει λύση;

Με κοσμοκάρτα πάει γρήγορα το 3g.

Link to comment
Share on other sites

Η μοναδική λύση σε αυτό είναι να απενεργοποιείς την sim στο slot 2. Είναι hardware bug που εμφανίζεται σε όλες τις rom όταν βάζεις κάρτα της wind και υπάρχει και 2η κάρτα ενεργή.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα... οχι δεν ειναι σιγανος το εχω δει .... καμια αλλη ιδεα? γιατι τον ηχο παω τον διαλεγω ακουγεται κανονικα δυνατα εχω δοκιμασει 3-4 κιολας αλλα..τπτ παλι μονο το φως την οθονη αναβει δεν μου βγαζει ουτε πανω αριστερα οτι εχω μην .. καποια ρυθμισει που μπορω να κανω αλλη? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

θα ήθελα να ρωτήσω αν ξερει κάποιος να μου πει για ποιό λόγο ενω φαινεται το τηλ να αναβει κανονικά δεν φωτίζεται καθόλου η οθόνη....Στην αρχή νόμισα πως είχε καεί αλλά και ήχο άκουσα κατά την εκκινηση και τα κουμπιά του ανάβουν και η δονηση....Εβαλα δυνατό φώς επάνω στην οθόνη και φανηκαν τα εικονίδια τη και οι εφαρμογες στην αρχικη οθόνη σαν να λειτουργει κανονικά αλλά χωρίς φωτισμο και αυτο απο κεκλιμένη απόσταση 3 πόντων για να το καταλαβω....

Κάποιος μήπως μπορεί να μου δώσει τα φώτα του....?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι φυσιολογικό. Αν δεν ανάβει καθόλου(πουθενά καλύτερα) μάλλον πρόκειται για hardware πρόβλημα. Για δοκίμασε να μπεις recovery. με κρατημένα τα 2 volume ταυτόχρονα, και χωρίς να τα αφήσεις κρατάς πατημένο το power μέχρι να ανοίξει.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι φυσιολογικό. Αν δεν ανάβει καθόλου(πουθενά καλύτερα) μάλλον πρόκειται για hardware πρόβλημα. Για δοκίμασε να μπεις recovery. με κρατημένα τα 2 volume ταυτόχρονα, και χωρίς να τα αφήσεις κρατάς πατημένο το power μέχρι να ανοίξει.

 

Κοίτα το κινητό λειτουργεί και ακούγεται και ο ήχος της εκκίνησης και ότι μπουτάρει κανονικά και οτι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αλλά χωρίς φωτισμό....Για να καταλάβεις είναι σαν να ανάβεις ενα κομπιουτεράκι για πράξεις (χωρις φωτισμο) και να φαίν ονται ισχνά οι αριθμοί.Το κινητό το γύρισα υπό γωνία πολυ κοντά σε φως από λαμπατέρ και είδα και τα εικονίδια αλλά και μπήκα στο μένου σαν τυφλοπόντικας βεβαια...Απλά αναφέρω το πρόβλημα μήπως γνωρίζει κάποιος γι αυτό..

 

Ξέρει κανένας μια και το κινητό είναι σε εγγύηση που να απευθυνθώ να για να μου το φτιάξουν...Το κινητό μου το έδωσαν έτσι!

Edited by ModysseasF
Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές πως δεν δουλεύει ο φωτισμός της οθόνης. Νομίζω backlight λέγεται αυτό στις lcd οθόνες. Στο Lenovo λάπτοπ που έχω, έχει τη δυνατότητα να τον κλείνεις εσύ όποτε θες όταν δεν το χρησιμοποιείς με ένα συνδυασμό πλήκτρων. Όταν το κάνεις αυτό είναι ακριβώς όπως περιγράφεις. Αν κοιτάξεις κοντά την οθόνη με φως υπό συγκεκριμένη γωνία, είναι φανερό πως δείχνει τα πάντα, απλά δε ...φωτίζει.

 

Από τη στιγμή που αυτό δεν γίνεται στο κινητό με κάποιον τρόπο, δηλαδή ακόμα και τη φωτεινότητα να πας στο min πάλι θα φωτίζει, είναι σαφές πως πρόκειται για πρόβλημα. Δυστυχώς υποψιάζομαι όπως σου είπα πως πρόκειται για hardware ζήτημα, και αν είναι έτσι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Εκτός αν ισχύει η εγγύηση του καταστήματος που το αγόρασες και το στείλεις πίσω κλπ. Αν υπάρχει μία πιθανότητα να οφείλεται σε δυσλειτουργία software, ίσως αν μπεις recovery και δείχνει τα πάντα να είχαμε μια ένδειξη. Όμως μικρή πιθανότητα δίνω σε αυτό, γιατί και recovery που μπαίνεις η πρώτη άσπρη εικόνα με το λογότυπο της lenovo εμφανίζεται πριν μπει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές πως δεν δουλεύει ο φωτισμός της οθόνης. Νομίζω backlight λέγεται αυτό στις lcd οθόνες. Στο Lenovo λάπτοπ που έχω, έχει τη δυνατότητα να τον κλείνεις εσύ όποτε θες όταν δεν το χρησιμοποιείς με ένα συνδυασμό πλήκτρων. Όταν το κάνεις αυτό είναι ακριβώς όπως περιγράφεις. Αν κοιτάξεις κοντά την οθόνη με φως υπό συγκεκριμένη γωνία, είναι φανερό πως δείχνει τα πάντα, απλά δε ...φωτίζει.

 

Από τη στιγμή που αυτό δεν γίνεται στο κινητό με κάποιον τρόπο, δηλαδή ακόμα και τη φωτεινότητα να πας στο min πάλι θα φωτίζει, είναι σαφές πως πρόκειται για πρόβλημα. Δυστυχώς υποψιάζομαι όπως σου είπα πως πρόκειται για hardware ζήτημα, και αν είναι έτσι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Εκτός αν ισχύει η εγγύηση του καταστήματος που το αγόρασες και το στείλεις πίσω κλπ. Αν υπάρχει μία πιθανότητα να οφείλεται σε δυσλειτουργία software, ίσως αν μπεις recovery και δείχνει τα πάντα να είχαμε μια ένδειξη. Όμως μικρή πιθανότητα δίνω σε αυτό, γιατί και recovery που μπαίνεις η πρώτη άσπρη εικόνα με το λογότυπο της lenovo εμφανίζεται πριν μπει.[/Q

 

 

Όπως ακριβώς τα είπες,όλα λειτουργούν εκτός το backlight.υπο γωνία φαίνονται όλα με εξωτερικό φώς και to digitizer λειτουργικο απλά δεν έχει φωτισμο....Ξερει κανενας εδω στην ελλαδα αν τα φτιαχνουν μια και εχω την εγγύηση ή πρέπει να το στείλω εξωτερικό και που....?

Link to comment
Share on other sites

Από που το αγόρασες;

Ο προηγούμενος κάτοχος το είχε αγοράσει από Πειραιά(από ποιόν και από που το αγόρασε αυτός δεν ξέρω) και έχει βέβαια μέσα

την εγγύηση στα κινέζικα.Τώρα από ποιό site είναι αγορασμένο δεν ξέρω.Απλά αναρωτιόμουν αν υπάρχει service εδώ στην Ελλάδα και αν γνωρίζει κανείς.

 

Εχθές που το πήρα το παιδι μου είπε πως λειτουργούσε άψογα,εγώ του έβαλα τις κάρτες της WIND,στον φορτιστή και άναμα.

Τα δείχνει όλα αλλά χωρίς φωτισμό και μπορείς να διακρίνεις ότι είναι λειτουργικό και στο touch του και στον ήχο του και στη δόνηση αλλά όλα αυτά χωρίς φωτισμό....Ευχομαι να βρεθεί κάποια λύση!:(

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, πακέτο. Νομίζω τα κινέζικα μαγαζιά δίνουν εγγύηση 6 μήνες. Αν το έχει αγοράσει παραπάνω από 6 μήνες από κάποιο από αυτά, μάλλον δεν μπορείς να κάνεις κάτι δυστυχώς. Αν κατάλαβα καλά το πήρες μεταχειρισμένο μόλις χθες; Αν υπάρχει περίπτωση να σε εξυπηρετήσει κινέζικο κατάστημα, ίσως να πρέπει ο πρώτος κάτοχος που το αγόρασε να επικοινωνήσει μαζί τους.
Link to comment
Share on other sites

Ο προηγούμενος κάτοχος το είχε αγοράσει από Πειραιά(από ποιόν και από που το αγόρασε αυτός δεν ξέρω) και έχει βέβαια μέσα

την εγγύηση στα κινέζικα.Τώρα από ποιό site είναι αγορασμένο δεν ξέρω.Απλά αναρωτιόμουν αν υπάρχει service εδώ στην Ελλάδα και αν γνωρίζει κανείς.

 

Εχθές που το πήρα το παιδι μου είπε πως λειτουργούσε άψογα,εγώ του έβαλα τις κάρτες της WIND,στον φορτιστή και άναμα.

Τα δείχνει όλα αλλά χωρίς φωτισμό και μπορείς να διακρίνεις ότι είναι λειτουργικό και στο touch του και στον ήχο του και στη δόνηση αλλά όλα αυτά χωρίς φωτισμό....Ευχομαι να βρεθεί κάποια λύση!:(

 

Αν μπορείς να βρεις το πρώτο κάτοχο που το αγόρασε για να σου πει από που το αγόρασε και πότε. Τότε θα δεις από που το πήρε, τι εγγύηση είχε και αν ισχύει ακόμα.

Διαφορετικά ρώτα εδώ http://vivacoltd.com/ αν μπορούν να σου το επισκευάσουν αλλά φαντάζομαι εκτός εγγύησης και με πληρωμή.

Καλά ξεμπερδέματα

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να βρεις το πρώτο κάτοχο που το αγόρασε για να σου πει από που το αγόρασε και πότε. Τότε θα δεις από που το πήρε, τι εγγύηση είχε και αν ισχύει ακόμα.

Διαφορετικά ρώτα εδώ http://vivacoltd.com/ αν μπορούν να σου το επισκευάσουν αλλά φαντάζομαι εκτός εγγύησης και με πληρωμή.

Καλά ξεμπερδέματα

 

Ο πρώτος κάτοχος:shifty: μάλλον ήταν παιχνιδιάρη:ninja:ς και είχε ξεχάσει να βάλει ακόμη και τις βίδες

από πίσω.Δεν έχασα χρόνο:D απλά το επέστρεψα πίσω πριν λίγο να βρώ την ηρεμία μου:D:D:D...

Σας ευχαριστώ για την διάθεση και τις απαντήσεις.Καλή συνέχεια!:mobile:

Link to comment
Share on other sites

Γειά και από μένα. Το κινητάκι το πήρα για δώρο, κοντά 90 ευρώ. Περιμένα κινεζιά, να μη μπορώ να μπω σε wifi, να λείπουν gapps κ.α. Το αντίθετο όμως. Είναι πολύ αξιόπιστο, χωρίς να υστερεί πουθενά και με κορυφαίο value for money.

 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με μια συγκεκριμένη εφαρμογή, το mobilevoip. Όταν πραγματοποιώ κλήσεις, η φωνή μου ακούγεται σαν να είναι ρομποτική, ή σε αργή κίνηση. Κάπου διάβασα οτι υπάρχει πρόβλημα και με το viber. Ισχύει;

 

Επειδή το κινητό δεν είναι στα χέρια μου για να πειραματιστώ, όποια βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

Σαν hardware είναι καλό το κινητό. Το πρόβλημά του είναι οι περισσότερες rom που φοράει. Έχουνε συνήθως θέματα με την αφή. Γενικά ήταν σχεδιασμένο για να κυκλοφορήσει στην Κίνα. Και για να βγει έξω και να έχει και άλλες γλώσσες κλπ, περνάνε κάποιες τροποποιημένες rom.

 

Νομίζω πως η παλιότερη έκδοση 2.2.2.22 του viber δουλεύει στην ομιλία. Οι καινούριες όχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους συμφορουμίτες!

Θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1) Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε το Α760 να σε "ειδοποιεί" ότι είχες π.χ μια εισερχόμενη κλήση ή ένα sms, χωρίς να αναγκάζεσαι να πατάς το power button για να ανάβει η οθόνη? Υπάρχει κάποια ρύθμιση ή κάποια εφαρμογή που να βοηθά σε κάτι τέτοιο?

 

2) Στη θέση SIM που υποστηρίζει 3G έχω μια whatsup και σκέφτομαι να ενεργοποιήσω κάποιο πρόγραμμα με ΜΒ για ίντερνετ. Την ώρα του σερφαρίσματος θα δέχεται κλήσεις η άλλη κάρτα SIM???

Ευχαριστώ

Edited by nikiforos_
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα σε όλους τους συμφορουμίτες!

Θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1) Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε το Α760 να σε "ειδοποιεί" ότι είχες π.χ μια εισερχόμενη κλήση ή ένα sms, χωρίς να αναγκάζεσαι να πατάς το power button για να ανάβει η οθόνη? Υπάρχει κάποια ρύθμιση ή κάποια εφαρμογή που να βοηθά σε κάτι τέτοιο?

 

2) Στη θέση SIM που υποστηρίζει 3G έχω μια whatsup και σκέφτομαι να ενεργοποιήσω κάποιο πρόγραμμα με ΜΒ για ίντερνετ. Την ώρα του σερφαρίσματος θα δέχεται κλήσεις η άλλη κάρτα SIM???

Ευχαριστώ

 

1) Αν έχεις το gravitybox υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

2) Δέχεται ναι, εκείνη τη στιγμή "κόβει" το Internet.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...