Jump to content

Lenovo A760


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ένα άλλο κινητό που είχα με custom rom δεν δούλευε η κάμερα. Η stock εφαρμογή. Δούλευε όμως μια 3rd party εφαρμογή, με όνομα lgcamera, την οποία είχα αγοράσει κιόλας. Την βρήκα τυχαία στις εφαρμογές στο λογαριασμό μου, και είπα να την δοκιμάσω στο lenovo. Νομίζω πως τραβάει καλύτερες φωτογραφίες από την stock εφαρμογή. Για να το δοκιμάσω τράβηξα την ίδια χρονική στιγμή σχεδόν μια εικόνα και με τις 2 εφαρμογές και νομίζω πως είναι ορατή η διαφορά, ειδικά στα χρώματα. Να σημειώσω πως και οι 2 φωτογραφίες είναι στις αυτόματες ρυθμίσεις, χωρίς κανένα πείραγμα. Επίσης η lgcamera έχει τη δυνατότητα να απενεργοποιήσουμε τους ήχους.

 

(Η πρώτη είναι η stock)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

υπάρχει θέμα επίσης καθώς δεν δέχεται πάνω από 60 χαρακτήρες. Λογικό μου φαίνεται, έβαλα ένα app που προτείνατε εδώ το handy sms, την κάνει τη δουλειά μια χαρά αλλά έτσι έχω πολλαπλές ειδοποιήσεις. Αν μπλοκάρω τα notifiacations από το default πάλι έρχονται κάποιες ειδοποιήσεις, μάλλον εδώ δεν έχω κάνει κάτι καλά.Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

Δεν χρειαζεται αλλη εφαρμογη, απλα βαλε αυτο το keyboard

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sql.greekkeyboard&hl=el

οταν θες να γραψεις SMS απλα πατας κατω αριστερα στο "sms" και ενεργοποιειται... κεφαλαια 160 χαρακτηρες

 

Για τις εφαρμογες επαφων κλπ. δυστυχως η Lenovo εβαλε τις δικες της εφαρμογες που δεν ειναι καλες π.χ. το ονομα καλουντος δεν εμφανιζεται ολοκληρο οταν σε παιρνουν και αλλα τετοια, και το κακο ειναι οτι δε μπορεις να τα ξηλωσεις. Μπορει καποια στιγμη να βγει καμια custom που να τα αλλαζει αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Με την αναγνωριση δεν εχω θεμα πλεον.μιλαω για μαμα dialer κ.λ.π..εχει βγει η τελευταια ρομ σπασμενη που απο τι φενεται ειναι οκ.εχει αρκετες αλλαγες...ειναι αρκετα γρηγορο και φυσικα σταθεροτατο

.φυσικα λοιπουν ολες οι κινεζιες και υπαρχει play store..την.φοραω κοντα 2 μηνες και ολα μελι γαλα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στα πλαίσια της συνεχούς εξερεύνησης της συσκευής παρατηρώ το εξής:

Μπαίνοντας στο youtube από την προεγκατεστημένη εφαρμογή τα βιντεάκια παίζουν κανονικά.

Αν όμως μπώ μέσω browser (με τον dolphin δουλεύω) τότε δεν τα παίζει τα βιντεάκια λέγοντας ότι πρέπει να εγκατασταθεί το flash!

Είναι φυσιολογικό αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αν εγκαταστήσεις flash θα παίζει. Όταν το είχα κάνει μου φάνηκε πως βάρυνε κάπως η συσκευή και το έβγαλα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αν εγκαταστήσεις flash θα παίζει. Όταν το είχα κάνει μου φάνηκε πως βάρυνε κάπως η συσκευή και το έβγαλα.

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Με την αναγνωριση δεν εχω θεμα πλεον.μιλαω για μαμα dialer κ.λ.π..εχει βγει η τελευταια ρομ σπασμενη που απο τι φενεται ειναι οκ.εχει αρκετες αλλαγες...ειναι αρκετα γρηγορο και φυσικα σταθεροτατο

.φυσικα λοιπουν ολες οι κινεζιες και υπαρχει play store..την.φοραω κοντα 2 μηνες και ολα μελι γαλα

 

Για πές μας ποια ρομ έβαλες και από που την κατέβασες;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα.. !!έχω κινητό lenovo Α760 android os 4.1 με 4.5 οθόνη..το πρόβλημα μου είναι,όταν βάζω μία φωτογραφία μου στην αρχική οθόνη (φόντο) την εμφανίζει με μεγάλο ζουμ(ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ).Υπάρχει κάποια ρύθμιση ή κάποιος άλλος τρόπος να εμφανίζονται στην αρχική οθόνη κανονικές;;;Mήπως και είναι κάποια ρύθμιση που έχει να κάνει με android.;;;.... Παιδιά σας παρακαλωωωωωώ...ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!Σας ευχαριστώ..!!!
Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζεις φωτογραφία που την επιλέγεις από την έκθεση, σου βγάζει ένα τετραγωνάκι που μεταβάλλεις την διάστασή του, που δείχνει ποιο κομμάτι της εικόνας θα χρησιμοποιήσει. Αν το τετραγωνάκι είναι πολύ μικρό, είναι επόμενο ότι θα κάνει μεγάλο ζουμ. Προσπάθησε να εξαντλήσεις τις διαστάσεις του. Αν το κάνεις και αυτό και πάλι δεν σου αρέσει, δεν γίνεται τίποτα. Ίσως με κάποια εφαρμογή από εκεί και έπειτα. Είχα δοκιμάσει κι εγώ, και επειδή δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα, μου έφυγε η επιθυμία να βάζω φωτογραφίες για wallpaper. Καλύτερα ένα υψηλής ανάλυσης φόντο που περιέχεται σε κάποιο θέμα, ή από κάποια εφαρμογή ειδικά για αυτην τη δουλειά.
Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζεις φωτογραφία που την επιλέγεις από την έκθεση, σου βγάζει ένα τετραγωνάκι που μεταβάλλεις την διάστασή του, που δείχνει ποιο κομμάτι της εικόνας θα χρησιμοποιήσει. Αν το τετραγωνάκι είναι πολύ μικρό, είναι επόμενο ότι θα κάνει μεγάλο ζουμ. Προσπάθησε να εξαντλήσεις τις διαστάσεις του. Αν το κάνεις και αυτό και πάλι δεν σου αρέσει, δεν γίνεται τίποτα. Ίσως με κάποια εφαρμογή από εκεί και έπειτα. Είχα δοκιμάσει κι εγώ, και επειδή δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα, μου έφυγε η επιθυμία να βάζω φωτογραφίες για wallpaper. Καλύτερα ένα υψηλής ανάλυσης φόντο που περιέχεται σε κάποιο θέμα, ή από κάποια εφαρμογή ειδικά για αυτην τη δουλειά.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου..!!

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παρακαλώ!

Έχω 100 επαφές αποθηκευμένες στην κάρτα SIM και άλλες 150 αποθηκευμένες στον google λογαριασμό.

Χρησιμοποιώντας την προεγκατεστημένη εφαρμογή "Άτομα" που υπήρχε στο κινητό βλέπω την επιλογή "όλες οι επαφές" οπότε εμφανίζονται οι 250 επαφές μου.

Πώς γίνεται να βλέπω στον κατάλογο μόνο τις μεν ή μόνο τις δε?

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που λέει όλες οι επαφές μου, από κάτω έχει την κάθε κατηγορία ξεχωριστά. Αν πατήσεις σε κάποια από αυτές, π.χ. google, θα σου δείχνει μόνο αυτές. Αν πατήσεις sim 1, αντιστοίχως.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να το πάρω για 2ο κινητο.

 

Το θέμα που έχει με τα wifi router δεν λύνεται με την miui rom v5 ή την επίσημη rom?

 

Έτσι αναφέρεται στα ποστ #256 και #306.

 

Τα Ελληνικά στο μενού προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα δεν έχω δει κάποιο ρούτερ που να μην συνδέεται το κινητό. Δηλαδή η πιθανότητα μικρή.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Επειδή είμαι στα πρόθυρα αγοράς, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στους κατόχους του κινητού:

 

Στο minideal αναφέρει ότι έχει 8GB μνήμη, αλλά φίλος που το έχει μου είπε πως το τηλέφωνο έχει μόνο 1GB και τα υπόλοιπα είναι από κάρτα. Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Βέβαια, αυτή η εικόνα με μπερδεύει αρκετά http://www.minideal.net/media/wysiwyg/a760_antu-1.png

 

Άλλο το memory size, άλλο το RAM size, άλλο το SD size...

 

Κάτι τελευταίο: Έχει δει κανείς να περνιέται CyanogenMod σε αυτά τα τηλέφωνα;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο η ram και άλλο ο χώρος αποθήκευσης.

ram έχει 1GB, αλλά διαθέσιμα είναι περίπου 760.

Αποθηκευτικό χώρο έχει που χωρίζεται σε ένα κομμάτι για εφαρμογές και ένα σαν εσωτερική sd το οποίο είναι 1.2gb. Συνολικά βγαίνει 4gb, όσα αναφέρει το minideal(δεν γράφει 8 αυτή τη στιγμή που κοιτάζω).

 

Δεν υπάρχει cyanogenmod για αυτό το τηλέφωνο. Για να γίνει αυτό πρέπει κάποιος developer να το έχει στην κατοχή του και να μετατρέψει κάποια έκδοση cyanogenmod ώστε να τρέχει σε αυτό. Πολύ χλωμό το βλέπω γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα είμαι νεος στο φόρουμ έχω πάρει και γω το Α760 απο το minideal ,όλα καλά το πρόβλημα που έχω είναι οτι δεν μπορώ να συνδεθώ στο internet μέσω δικτύου ... αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ? Διευκρίνιση οτι είμαι λίγο άσχετος με τα smart phone είναι το πρώτο μου ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Στα πλαίσια της συνεχούς εξερεύνησης και πειραματισμών μου επί του lenovo, έχω μια απορία.

Έστω ότι αυτό είναι ένα screenshot της οθόνης μου. http://postimg.org/image/diichh55b/

Τί πρέπει να κάνω ώστε να αλλάξω το μαύρο φόντο που υπάρχει?

Πρέπει να αλλάξω κάποιο αρχείο κάποια ρύθμιση ή κάτι άλλο?

Όποιος ξέρει ας απαντήσει λεπτομερώς και αναλυτικά παιδιά. Ευχαριστώ

Edited by nikiforos_
Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις του nova launcher να πας, στις επιλογές συρταριού εφαρμογών αν θυμάμαι καλά έχει να ρυθμίσεις τη διαφάνεια σε ποσοστό για το φόντο.

 

Εδώ και 2 μέρες δοκιμάζω τη miui rom. Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το touch δουλεύει πλέον άψογα. Δεν έχω εντοπίσει κάποιο εμφανές πρόβλημα. Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως μάλλον η rom προέρχεται από τηλέφωνο με μία sim. Ενώ έχει ρυθμίσεις για το ποια sim θα είναι κύρια κλπ, στη μπάρα κατάστασης έχει επίπεδο σήματος για την τελευταία από τις 2 sim που βρήκε δίκτυο, και όχι και για τις 2. Στην αρχή δεν μπορούσα να δουλέψω τη 2η, αλλά λύθηκε το πρόβλημα βάζοντάς την σε άλλο τηλέφωνο και απενεργοποιώντας το κλείδωμα sim. Προσωπικά για μένα που έχω μια κύρια κάρτα και μια 2η που δεν την χρησιμοποιώ συχνά, είναι μια χαρά. Για να μην πω πως μου φαίνεται και πιο ωραίο που δείχνει σαν single sim κινητό... Αυτό που μου έλυσε πραγματικά τα χέρια, είναι η δυνατότητα να ξυπνάει τη συσκευή με τα volume πλήκτρα. Τέλος δηλαδή η ανάγκη για πίεση του power button που είναι ψηλά στο πάνω μέρος της συσκευής κάθε φορά που σβήνει η οθόνη. Δεν έχει ελληνικά μόνο, αλλά μικρό το κακό...

Link to comment
Share on other sites

Νεος κατοχος του Α760 και εχω καποιες αποριες αν μπορει καποιος να με βοηθησει .Το τηλεγωνο εχει μεσα εγκατεστημένα τα παρακατω προγράμματα :

AnZhi

nq mobile security

και άλλη μια που ως σημα εχει μια μπλε ασπιδα ,κινεζικο ονομα και εμφανίζεται ψηλα στη μπαρα αριστερα μαζι με τις ενδείξεις των καρτων ,της μπαταριας ,της ωρας .Τις χρειαζομαι ή να τις πεταξω ολες?Επισης όταν γραφω νεα επαφη μου γραφει μεχρι 6 χαρακτήρες στα ελληνικα .Λυνεται το πρόβλημα αυτό ?Στην οθονη εμφανιζει ένα πυραυλο ο οποιος γραφει ένα ποσοστο %.Αυτό είναι η χρηση των επεξεργαστων?Τι είναι το apex μενου?Και ένα τελευταιο πως κλεινω το 3g?Sorry για τις πολλες αποριες.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μέρες δοκιμάζω τη miui rom.

 

γίνεται να δώσει κάποιος φίλος οδηγό πιο φιλικό για σχετικά αρχάριους για να βάλουν το νέο αυτό ρομ? :D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας ξαφνικα...ενω εχω καποιον ηχο να χτυπαει σε μην εκει που..χτηπουσε καποια στιγμη με ηρθε μην χωρις να χτυπησει να αναβει μονο η οθονη... τι μπορει να φταιει κανεις? καμια γνωμη...πλσσσσσ
Link to comment
Share on other sites

λοπόν,

κατάφερα και έβαλα την ρομ signed_GAPPS_RU_A760_1_S_2_001_0133_130828_v2.zip

 

όλα δουλεύουν τέλεια!

δεν έχει κανένα ίχνος κινέζικων, η wind κάρτα παίζει κανονικά σε 3g, το θέμα με το touch έχει σχεδόν εξαφανιστεί, και γενικώς δεν έχει κανένα πρόβλημα. (το πρόβλημα με το wifi που έχει αναφερθεί δεν το έχω παρατηρήσει προσωπικά σε κάποιο από τα router που συνδέομαι οπότε δεν μπορώ να το ελέγξω)

Η εφαρμογή για τις κλήσεις και τα μηνύματα είναι πιο όμορφη, και δουλεύει κανονικά για κλήσεις και μηνύματα και από τις 2 SIM. Δεν έχω το θεματάκι που ανέφερε ο Mark_k που δεν του δείχνει το σήμα και για τις 2 κάρτες, εμένα μου το δείχνει κανονικά και στις 2.

 

Μόνο που δεν έχει ελληνικό μενού, αλλά γενικά για τους περισσότερους υποθέτω δεν είναι πρόβλημα. Εγώ και να είχε το αγγλικό θα έβαζα. :)

 

 

Νεος κατοχος του Α760 και εχω καποιες αποριες αν μπορει καποιος να με βοηθησει .Το τηλεγωνο εχει μεσα εγκατεστημένα τα παρακατω προγράμματα :

AnZhi

nq mobile security

και άλλη μια που ως σημα εχει μια μπλε ασπιδα ,κινεζικο ονομα και εμφανίζεται ψηλα στη μπαρα αριστερα μαζι με τις ενδείξεις των καρτων ,της μπαταριας ,της ωρας .Τις χρειαζομαι ή να τις πεταξω ολες?Επισης όταν γραφω νεα επαφη μου γραφει μεχρι 6 χαρακτήρες στα ελληνικα .Λυνεται το πρόβλημα αυτό ?Στην οθονη εμφανιζει ένα πυραυλο ο οποιος γραφει ένα ποσοστο %.Αυτό είναι η χρηση των επεξεργαστων?Τι είναι το apex μενου?Και ένα τελευταιο πως κλεινω το 3g?Sorry για τις πολλες αποριες.

 

δεν μου είχε στην αρχή τις εν λόγω εφαρμογές οπότε δεν έχω ιδέα αν θα πάθει κάτι αν τις βγάλεις.. εγώ θα τις έβγαζα και αν κάτι χαλούσε τότε factory reset ή ακόμα εγκατάσταση άλλης ρομ. αν δεν σε πειράζει να τις έχεις μέσα μπορείς απλώς να τις εξαφανίσεις από το μενού.

από τα υπόλοιπα, τα που μπορώ να βοηθήσω είναι:

1) για το apex, είναι ουσιαστικά το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί η rom σου για να δείχνει την επιφάνεια εργασίας, το μενού με τις εφαρμογές κλπ. το apex menu είναι το μενού που τα διαχειρίζεσαι όλα αυτά, το πως θα φαίνονται, το πόσα εικονίδια θα χωράνε σε κάθε οθόνη, τα εφέ ενναλαγής οθονών κλπ.

2)για το 3g απλά τραβάς το μενού στην κορυφή της οθόνης, πηγαίνεις ανάλογα δεξια/αριστερά να βρεις τη ρύθμιση για τα data, και την απενεργοποιείς.

Edited by berdux
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...