Jump to content

Lenovo A760


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...τη μονάδα gps του τηλεφώνου. η οποία το μόνο που κάνει είναι απλά να προσδιορίζει τη θέση σου(εύρεση συντεταγμένων), και φυσικά δεν απαιτεί δίκτυο, παρά μόνο ικανοποιητικό σήμα απο 3 τουλάχιστον νομίζω δορυφόρους.

Μπορώ να κάνω κάτι ώστε να έχω πλοήγηση χωρίς σύνδεση στο internet?

(Όπως οι συσκευές gps)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορώ να κάνω κάτι ώστε να έχω πλοήγηση χωρίς σύνδεση στο internet?

(Όπως οι συσκευές gps)

 

Φυσικά μπορείς να κάνεις. Όπως και στις συσκευές gps πρέπει να βάλεις ένα πρόγραμμα πλοήγησης με χάρτες στο κινητό σου και τέρμα το internet. Υπάρχουν πολλά τέτοια προγράμματα. Για να πάρεις μια ιδέα υπάρχει ξεχωριστή περιοχή για το navigation στο forum http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=86

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το assisted gps, το οποίο χρησιμοποιεί πληροφορίες από data σύνδεση (π.χ. δίκτυο και κυψέλη gsm ή location της ΙΡ που δίνει το wifi) για να δώσει approximate location και να επιταχύνει το λοκάρισμα του στίγματος από δορυφόρο. Τουλάχιστον στα lenovo και 2-3 ακόμα κινέζικα που έχω χρησιμοποιήσει με επεξεργαστή ΜΤΚ το να έχεις ανοικτή σύνδεση επιταγχύνει το μάλλον μεγάλο χρόνο κλειδώματος τουλάχιστον στο μισό.

 

Αυτό είναι ευκολία για να δουλεύει γρηγορότερα το GPS. Το σύστημα καθεαυτό όμως δεν απαιτεί σύνδεση δεδομένων. Το ότι επιταχύνει πολύ το χρόνο που θέλει για να κλειδώσει είναι δεδομένο. Εδώ αν υπάρχει σύνδεση, και με κλειστό το GPS πάλι βρίσκει ακριβώς τη θέση σου(με τις μεθόδους που αναφέρεις). Πάντως γενικά το Lenovo κλειδώνει γρηγορότερα από όποιο άλλο τηλέφωνο έχω δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά μπορείς να κάνεις. Όπως και στις συσκευές gps πρέπει να βάλεις ένα πρόγραμμα πλοήγησης με χάρτες στο κινητό σου και τέρμα το internet. Υπάρχουν πολλά τέτοια προγράμματα. Για να πάρεις μια ιδέα υπάρχει ξεχωριστή περιοχή για το navigation στο forum http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=86

Ευχαριστώ έχει όντως πολύ υλικό εκεί!

Υπάρχει καμμιά καλή πρόταση δοκιμασμένη και σίγουρη?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ έχει όντως πολύ υλικό εκεί!

Υπάρχει καμμιά καλή πρόταση δοκιμασμένη και σίγουρη?

 

Όλα τα προγράμματα καλά είναι. Αυτές είναι και λίγο προσωπικές απόψεις. Προσωπικά είμαι fan του iGo (δεν το έχω δοκιμάσει στο Α760)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το κινητό για τα λεφτά του και άριστο για όποιον χρησιμοποιεί gps!

Συμβουλή: όσοι έχετε multilanguage μην κάνετε αναβάθμιση ΟΤΑ στη Αγγλοκινέζικη και όσοι την έχετε εγκαταστήστε τη multilanguage είναι πολύ ανώτερη!

Αυτό με την Q στην 1η sim το διαπίστωσα και γω και είναι περίεργο...

Άριστη πρόταση για 2η συσκευή!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχω στην κατοχη μου το α760 δουλευει μια χαρα ως τωρα θελω να μαθω πως απενεργοποιουμε το κλειστρο απο την φωτογ, οταν τραβαμε φωτο , κ το gps πως δουλευει μεσω τουσ χαρτες μου? ευχαριστω εκ τον προτερων
Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχω στην κατοχη μου το α760 δουλευει μια χαρα ως τωρα θελω να μαθω πως απενεργοποιουμε το κλειστρο απο την φωτογ, οταν τραβαμε φωτο , κ το gps πως δουλευει μεσω τουσ χαρτες μου? ευχαριστω εκ τον προτερων

πας ---> συσκευή/system/media/audio/ui και διαγράφεις το αρχείο camera_click.ogg

Πλέον θα φωτογραφίζεις... αθόρυβα!

Link to comment
Share on other sites

Με έναν root file explorer. Και προτείνω μετονομασία αντί για διαγραφή για την περίπτωση που το χρειαστούμε στο μέλλον.
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα..!!οι φωτογραφίες μου στο φόντο,μου εμφανίζονται με ζούμ (τεράστιες)..... υπάρχει κάποια ρύθμιση ή κάποιος άλλος τρόπος να εμφανίζονται στην αρχική οθόνη κανονικές???.....Ευχαριστώ..!!! Edited by gbben
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα..!!οι φωτογραφίες μου στο φόντο,μου εμφανίζονται με ζούμ (τεράστιες)..... υπάρχει κάποια ρύθμιση ή κάποιος άλλος τρόπος να εμφανίζονται στην αρχική οθόνη κανονικές???.....Ευχαριστώ..!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας ηθελα να "ακυρωσω" τον υχο οταν τραβαω φωτο..ενα μελος απο εδω μου ειπε ..να σβησω καποιο αρχειο το οποιο το βρηκα μεν αλλα..δεν διαγραφεται...υπαρχει καποιος τροπος αλλος? κ επισεις..να ανφερω οτι ειναι ρουταρισμενο με το supersu αυτο παλι ...τι ειναι τι γινεται? βοηθιστε...οποιος μπορει να πει 2-3 πραγματακια για το τηλ κ τισ λειτουργειες του ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας ηθελα να "ακυρωσω" τον υχο οταν τραβαω φωτο..ενα μελος απο εδω μου ειπε ..να σβησω καποιο αρχειο το οποιο το βρηκα μεν αλλα..δεν διαγραφεται...υπαρχει καποιος τροπος αλλος? κ επισεις..να ανφερω οτι ειναι ρουταρισμενο με το supersu αυτο παλι ...τι ειναι τι γινεται? βοηθιστε...οποιος μπορει να πει 2-3 πραγματακια για το τηλ κ τισ λειτουργειες του ευχαριστω

 

Τόσο πολύ σε ενοχλεί αυτός ο ήχος; Μήπως "ξεψειρίσεις τη μαϊμού" πιο πολύ από τι πρέπει;

Αυτά είναι αρχεία του συστήματος και υπάρχει διαδικασία για να τα σβήσεις. Χρειάζεται ιδικό πρόγραμμα και γνώσεις για αυτή τη διαδικασία. Από τι γράφεις δεν είσαι εξοικειωμένος με αυτά. Θα ρισκάρεις να μπεις σε αυτή τι διαδικασία για τον ήχο της κάμερας;

Εγώ στη θέση σου θα το σκεφτόμουν καλά πριν προχωρήσω ( φιλική συμβουλή).

Link to comment
Share on other sites

Τόσο πολύ σε ενοχλεί αυτός ο ήχος; Μήπως "ξεψειρίσεις τη μαϊμού" πιο πολύ από τι πρέπει;

Αυτά είναι αρχεία του συστήματος και υπάρχει διαδικασία για να τα σβήσεις. Χρειάζεται ιδικό πρόγραμμα και γνώσεις για αυτή τη διαδικασία. Από τι γράφεις δεν είσαι εξοικειωμένος με αυτά. Θα ρισκάρεις να μπεις σε αυτή τι διαδικασία για τον ήχο της κάμερας;

Εγώ στη θέση σου θα το σκεφτόμουν καλά πριν προχωρήσω ( φιλική συμβουλή).

 

οχι οκ...απλα..δεν θα ηθελα τον ηχο..ετσι απλα...οχι ιδιαιτερα ντε κ καλα...αλλα..εφοσον βλεπω ειναι δυσκολο..ας..μεινει τι να κανουμε...επισεισ γνωριζεις εαν υπαρχει καποιο προγραμμα ωστε να εχω τις φωτο σε φακελους μεσα? κ οχι οταν ανοιγω την συλογη να βγαινουν οι φωτο να βλεπω φακελους ανα κατηγορια που θελω?

 

ευχαριστω παντως :):)

Link to comment
Share on other sites

οχι οκ...απλα..δεν θα ηθελα τον ηχο..ετσι απλα...οχι ιδιαιτερα ντε κ καλα...αλλα..εφοσον βλεπω ειναι δυσκολο..ας..μεινει τι να κανουμε...επισεισ γνωριζεις εαν υπαρχει καποιο προγραμμα ωστε να εχω τις φωτο σε φακελους μεσα? κ οχι οταν ανοιγω την συλογη να βγαινουν οι φωτο να βλεπω φακελους ανα κατηγορια που θελω?

 

ευχαριστω παντως :):)

 

Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο επικίνδυνο να μπεις στην διαδικασία να αλλάξει-σβήσεις αρχεία συστήματος. Για να τα αλλάξεις-σβήσεις αρχεία συστήματος το κάνεις με ειδικό file explorer. Για αυτούς που το κατέχουν είναι παιχνιδάκι. Εδώ στο forum κατά καιρούς έχω διαβάσει από αυτούς που πειραματίστηκαν με αρχεία συστήματος και μετά ζητούσαν βοήθεια για να επαναφέρουν το τηλέφωνο. Η συμβουλή μου περισσότερο δεν είχε σκοπό να σε αποτρέψει αλλά να μην προχωρήσεις έχοντας άγνοια του κινδύνου που υπάρχει αν πειράξουμε αυτά τα αρχεία. Αν θέλεις να το κάνεις κάνε το αλλά με μεγάλη προσοχή και όπως σου είπε ο Mark_K μετονομασία αντί για διαγραφή.

Αυτό με τους φακέλους δεν ξέρω αλλά "ψάχνοντας θα πας στην Πόλη" :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο επικίνδυνο να μπεις στην διαδικασία να αλλάξει-σβήσεις αρχεία συστήματος. Για να τα αλλάξεις-σβήσεις αρχεία συστήματος το κάνεις με ειδικό file explorer. Για αυτούς που το κατέχουν είναι παιχνιδάκι. Εδώ στο forum κατά καιρούς έχω διαβάσει από αυτούς που πειραματίστηκαν με αρχεία συστήματος και μετά ζητούσαν βοήθεια για να επαναφέρουν το τηλέφωνο. Η συμβουλή μου περισσότερο δεν είχε σκοπό να σε αποτρέψει αλλά να μην προχωρήσεις έχοντας άγνοια του κινδύνου που υπάρχει αν πειράξουμε αυτά τα αρχεία. Αν θέλεις να το κάνεις κάνε το αλλά με μεγάλη προσοχή και όπως σου είπε ο Mark_K μετονομασία αντί για διαγραφή.

Αυτό με τους φακέλους δεν ξέρω αλλά "ψάχνοντας θα πας στην Πόλη" :)

 

ευχαριστω...παντως θα το αφησω ως εχει τι να κανουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα..!!οι φωτογραφίες μου στο φόντο,μου εμφανίζονται με ζούμ (τεράστιες)..... υπάρχει κάποια ρύθμιση ή κάποιος άλλος τρόπος να εμφανίζονται στην αρχική οθόνη κανονικές???.....Ευχαριστώ..!!!
Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω κάτι επειδή τις τελευταίες 2 μέρες παίζω λιγάκι με τους ήχους και δοκίμασα διάφορα. Τα αρχεία με τους ήχους της κάμερας είναι 2. camera_focus.ogg και camera_click.ogg . ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ : Τελικά αν ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΜΕ κάποιο από αυτά δεν θα λύσει το πρόβλημα, αλλά θα δημιουργήσει μεγαλύτερο. Η εφαρμογή της κάμερας ψάχνει να βρει τον συγκεκριμένο ήχο κάθε φορά και αν δεν υπάρχει απλά θα κολλάει και κλείνει. Οι λύσεις είναι 2. Η πρώτη που έχω εφαρμόσει είναι να βρω κάποιον άλλον ήχο λιγότερο σπαστικό και να του δώσω το όνομα camera_focus.ogg(αφού έχω μετονομάσει το αρχικό αρχείο σε camera_focus.o ας πούμε). Το είχα κάνει με έναν από τους άλλους ήχους που είχε μέσα στον ίδιο φάκελο. Η δεύτερη λύση που σκέφτομαι είναι να πάρω αυτά τα αρχεία με κάποιον audio editor και να ρίξω αρκετά τη στάθμη του ήχου, έτσι ώστε όταν τα αναπαράγει το πρόγραμμα της κάμερας να μην ακούγονται τόσο πολύ(μιας και η ένταση είναι το σπαστικό, για μένα τουλάχιστον).
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους.

Μια ερωτηση.

Δουλευει σε ολους κανονικα με 32gb sd? ΓΙα την ακριβεια ρωταω για κινητο με stock rom και χωρις το Update που ζηταει οταν ανοιγεις πρωτη φορα το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους.

Μια ερωτηση.

Δουλευει σε ολους κανονικα με 32gb sd? ΓΙα την ακριβεια ρωταω για κινητο με stock rom και χωρις το Update που ζηταει οταν ανοιγεις πρωτη φορα το κινητο.

 

Φιλος με τη stock rom του minideal το δουλευει μια χαρα με 32αρα...;)

Edited by furious99
I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα πήρα το κινητό το έχω κάποιες μέρες. Γενικά μπορώ να πω καλά πράγματα μέχρις στιγμής. Δε ζορίζεται καθόλου.

Το wifi βέβαια είναι ένα θέμα. Σπίτι έχω ένα ρουτερ της wind δεν συνδεόταν (wifi manager και επαναφορά εργοστασιακών εμένα δε με βοήθησε). Τελικά κατέληξα όπως έλεγαν και κάποιοι άλλοι φταίει η ασφάλεια, είχα wpa2 το άλλαξα σε wpa τπτ πάλι. To άλλαξα σε wep παίζει κομπλέτο. Επίσης σε ένα αλλο ασύρματο έπαιξε κανονικά αλλά δε ξέρω τι ασφάλεια είχε.

3G παίζει κανονικά με vodafone μια χαρα.

Κάποια άλλα θέματα που προαναφέρθηκαν και δεν βρήκαν λύση στα προηγούμενα posts τα αναφέρω μπας και ξέρει κανένας και δώσει κανά hint. Κάποιες επαφές που δεν έχουν το +30 αποθηκεύμενες όταν δέχομαι κλήση δεν αναγνωρίζεται. Υπάρχει κάποιος τρόπος να διορθωθεί εύκολα αυτό? Εκτός του manual τρόπου? Ένας φίλος μου είπε να περάσω/συγχρονίσω όλες τς επαφές στην google και από εκεί export σε ένα csv ή κάποιο άλλο φορματ και μετά search and replace. Καλή ιδέα αλλά και πάλι δε μπορώ να βρω πως να το κάνω. Αν ξέρει κανένας..

Επίσης δε μου αρέσει καθόλου η διαχείριση των επαφών η οποία πρέπει να γίνεται από κάποιο app της lenovo αν δε κάνω λάθος.

Με τα μνματα υπάρχει θέμα επίσης καθώς δεν δέχεται πάνω από 60 χαρακτήρες. Λογικό μου φαίνεται, έβαλα ένα app που προτείνατε εδώ το handy sms, την κάνει τη δουλειά μια χαρά αλλά έτσι έχω πολλαπλές ειδοποιήσεις. Αν μπλοκάρω τα notifiacations από το default πάλι έρχονται κάποιες ειδοποιήσεις, μάλλον εδώ δεν έχω κάνει κάτι καλά.Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

Επίσης στις κλήσεις σε κάποιους αριθμούς μου βγάζει άγνωστη πολη, αλλά σε κάποιους άλλους μου βγάζει κάτι κινέζικα. Το είχε κάποιος άλλος το θέμα?

Τέλος την κάρτα μνήμης δε μου αναγνώριζε, μου έλεγε ότι είναι κατεστραμμένη και να την κάνω φορμάτ. Τελικά πέρασα τα αρχεία που είχα στην κάρτα στο πσ μου και μόλις την σύνδεσα στο κινητό την είδε κανονικά.

Γενικά το κινητό μου άρεσε ειδικά για τα λεφτά του είναι παραπάνω από μια χαρά. Άλλοι γνωστοί πήραν στα διπλάσια λεφτά από Ελλάδα κινητά με χαμηλότερα χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω κάτι επειδή τις τελευταίες 2 μέρες παίζω λιγάκι με τους ήχους και δοκίμασα διάφορα. Τα αρχεία με τους ήχους της κάμερας είναι 2. camera_focus.ogg και camera_click.ogg . ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ : Τελικά αν ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΜΕ κάποιο από αυτά δεν θα λύσει το πρόβλημα, αλλά θα δημιουργήσει μεγαλύτερο. Η εφαρμογή της κάμερας ψάχνει να βρει τον συγκεκριμένο ήχο κάθε φορά και αν δεν υπάρχει απλά θα κολλάει και κλείνει. Οι λύσεις είναι 2. Η πρώτη που έχω εφαρμόσει είναι να βρω κάποιον άλλον ήχο λιγότερο σπαστικό και να του δώσω το όνομα camera_focus.ogg(αφού έχω μετονομάσει το αρχικό αρχείο σε camera_focus.o ας πούμε). Το είχα κάνει με έναν από τους άλλους ήχους που είχε μέσα στον ίδιο φάκελο. Η δεύτερη λύση που σκέφτομαι είναι να πάρω αυτά τα αρχεία με κάποιον audio editor και να ρίξω αρκετά τη στάθμη του ήχου, έτσι ώστε όταν τα αναπαράγει το πρόγραμμα της κάμερας να μην ακούγονται τόσο πολύ(μιας και η ένταση είναι το σπαστικό, για μένα τουλάχιστον).

 

Το δεύτερο έκανα.

Αντικατέστησα τα παραπάνω αρχεία με αρχεία ήχου κενά αρχεία ήχου.

Όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...