Jump to content

MT6589 SoC : Οδηγός για ενοποίηση αποθηκευτικού χώρου


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατάφερα και έκανα την επαύξηση της RAM στο Lenovo A830 που διαθέτω. Χρησιμοποίησα την επιλογή 2.5 GB και έτσι τώρα έχω Συνολική RAM 2.46 GB και Εσωτερική Κάρτα SD τα 273 MB που περίσσεψαν.

 

Το μόνο περίεργο που μου συνέβη είναι ότι μετά την επαναφορά των δεδομένων μου, μέσω Recovery και μετά την πρώτη επανεκκίνηση, μου έδωσε μήνυμα "Σφάλμα Εσωτερικής Κάρτας SD" με προτροπή για format αυτής. Πράγματι το έκανα και όλα ΟΚ!

 

Α! στο τηλέφωνο έκανα στη συνέχεια και Link2SD (όπως είχα και πριν την επαύξηση της RAM) με επιτυχία επίσης!

Το παράξενο είναι ότι στις <Ρυθμίσεις>, <Αποθηκευτικός Χώρος> αναφέρει, μετά το Link2SD, Συνολικό Χώρο RAM 3.32 GB!

Μέσα από την εφαρμογή Link2SD όμως φαίνεται η σωστή συνολική RAM των 2,46 GB. Όλα καλά λοιπόν!

 

Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες όλους τους φίλους του forum και ιδιαίτερα τον φίλο Karthan7! :)

1. Δεν αυξάνεις καμιά ραμ, το /data στη rom αύξησες, απορώ που είδες τη λέξη RAM :blink:

2. Το link2SD σου είναι εντελώς περιττό από τη στιγμή που έχεις 2.5GB /data για τις εφαρμογές στην εσωτερική μνημη του τηλεφώνου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 361
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1. Δεν αυξάνεις καμιά ραμ, το /data στη rom αύξησες, απορώ που είδες τη λέξη RAM :blink:

2. Το link2SD σου είναι εντελώς περιττό από τη στιγμή που έχεις 2.5GB /data για τις εφαρμογές στην εσωτερική μνημη του τηλεφώνου

 

1. Έχεις δίκιο! Χρησιμοποίησα λανθασμένη ορολογία! Έχω ήδη διορθώσει το προηγούμενό μου μήνυμα.

Πάντως θα μπορούσες να μου το πεις αποφεύγοντας το ειρωνικό ύφος! :)

2. Δεν νομίζω! Ο αποθηκευτικό χώρος που χρειάζεται κανείς εξαρτάται από τον συνολικό αριθμό εφαρμογών που θέλει να έχει στο τηλέφωνό του. Εγώ για παράδειγμα έχω ήδη εγκατεστημένες 222 εφαρμογές! Από αυτές οι 220 είναι Linked to SD Card και οι 2 βρίσκονται στην εσωτερική μνήμη. Στο δεύτερο partition της κάρτας SD έχω σε χρήση 2.02 GB επί συνόλου 3.90 GB. Στην εσωτερική μνήμη έχω σε χρήση 646 MB επί συνόλου 2.46 GB. Όπως βλέπεις ο συνολικός χώρος που καταλαμβάνουν οι εφαρμογές μου είναι περισσότερος από τα 2.46 GB της εσωτερικής μνήμης του τηλεφώνου μου!

 

το έκανες σε Lenovo και δούλεψε;;:wacko::wacko:

 

Αφού δούλεψε στο A830 πιστεύω ότι θα δουλέψει και στο Α850 που έχεις! Μπορείς να το δοκιμάσεις. ;)

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

1. Έχεις δίκιο! Χρησιμοποίησα λανθασμένη ορολογία! Έχω ήδη διορθώσει το προηγούμενό μου μήνυμα.

Πάντως θα μπορούσες να μου το πεις αποφεύγοντας το ειρωνικό ύφος! :)

2. Δεν νομίζω! Ο αποθηκευτικό χώρος που χρειάζεται κανείς εξαρτάται από τον συνολικό αριθμό εφαρμογών που θέλει να έχει στο τηλέφωνό του. Εγώ για παράδειγμα έχω ήδη εγκατεστημένες 222 εφαρμογές! Από αυτές οι 220 είναι Linked to SD Card και οι 2 βρίσκονται στην εσωτερική μνήμη. Στο δεύτερο partition της κάρτας SD έχω σε χρήση 2.02 GB επί συνόλου 3.90 GB. Στην εσωτερική μνήμη έχω σε χρήση 646 MB επί συνόλου 2.46 GB. Όπως βλέπεις ο συνολικός χώρος που καταλαμβάνουν οι εφαρμογές μου είναι περισσότερος από τα 2.46 GB της εσωτερικής μνήμης του τηλεφώνου μου!

1. Δεν το πα ειρωνικα, απλά μου φάνηκε πολύ περίεργο που χρησιμοποίησες τη λέξη RAM, χωρίς να αναφέρεται ούτε στο εργαλείο ούτε στον παρών οδηγό

2. Και πάλι, είναι καλύτερο κι ασφαλέστερο όσες εφαρμογές χωράνε, να τις αφήσεις στην εσωτερική μνήμη. Όσες δε χωράνε, τις μεταφέρεις είτε με την εγγενή λειτουργεία του android, είτε με το Link2sd.

Αφού δούλεψε στο A830 πιστεύω ότι θα δουλέψει και στο Α850 που έχεις! Μπορείς να το δοκιμάσεις. ;)
Δεν δουλεύει σε MTK6582
Link to comment
Share on other sites

1. Δεν το πα ειρωνικα, απλά μου φάνηκε πολύ περίεργο που χρησιμοποίησες τη λέξη RAM, χωρίς να αναφέρεται ούτε στο εργαλείο ούτε στον παρών οδηγό ...

 

1. Εντάξει δεν υπάρχει πρόβλημα! Να είσαι καλά! :)

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Doogee DG500 όλα πήγαν μια χαρά.

Έχω πλέον 2,46 από 0,98 εσωτερικό χώρο και 302ΜΒ από 1,79GB αποθηκευτικό χώρο τηλεφώνου.

Ευχαριστώ για τον οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το εχει δοκιμάσει κάποιος σε lenovo A820 ??? Ξέρει κανεις αν γίνεται σε αυτό το κινητό και αν υπάρχουν οδηγίες κάπου ? ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το εχει δοκιμάσει κάποιος σε lenovo A820 ??? Ξέρει κανεις αν γίνεται σε αυτό το κινητό και αν υπάρχουν οδηγίες κάπου ? ευχαριστώ

 

Επειδή έχει ίδιον επεξεργαστή με το Lenovo Α830 που ήδη το έκανα, πιστεύω ότι γίνεται. Οδηγός υπάρχει στο πρώτο post!

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Προσθέστε και το Lenovo P780 στην λίστα.

Το έχω κάνει με επιτυχία εδώ και καιρό,αλλά τώρα πήρα χαμπάρι αυτο το νήμα.

Φοράω την s125 (root-multilanguage-gapps)

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Αφού δούλεψε στο A830 πιστεύω ότι θα δουλέψει και στο Α850 που έχεις! Μπορείς να το δοκιμάσεις. ;)

Σε amoi n828 ολα ενταξει

Doogee DG500 όλα πήγαν μια χαρά.

Έχω πλέον 2,46 από 0,98 εσωτερικό χώρο και 302ΜΒ από 1,79GB αποθηκευτικό χώρο τηλεφώνου.

Ευχαριστώ για τον οδηγό.

Προσθέστε και το Lenovo P780 στην λίστα.

Το έχω κάνει με επιτυχία εδώ και καιρό,αλλά τώρα πήρα χαμπάρι αυτο το νήμα.

Φοράω την s125 (root-multilanguage-gapps)

Ανανεωθηκε με τα ποιο πανω τηλεφωνα το πρωτο ποστ :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ανανεωθηκε με τα ποιο πανω τηλεφωνα το πρωτο ποστ :)

και iNEW i6000 .....

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά αν μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί έχω μπλοκάρει, αγόρασα ένα ΜΤΚ6589 σχετικά καλό αλλά δεν μου δουλευει το gps και όταν ανηξα το τηλ μου εμφανίσε κανονικά το λογότυπο της samsung και όταν το εκλησα και το ξανά ανηξα γράφει android μπορεί κάποιος να μου πει πως θα το επαναφέρω.;)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος με σιγουριά αν δουλεύει και σε THL W100S με MTK6582M;;;;

 

Όχι δεν δουλεύει, το δοκίμασε κάποιος σε αυτό το τηλέφωνο και δεν δούλεψε .

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν δουλεύει, το δοκίμασε κάποιος σε αυτό το τηλέφωνο και δεν δούλεψε .

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα δουλεψει, ακολουθησε πιστα τον οδηγο

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν φοράει mediatek επεξεργαστή... μη το τολμήσεις καν.

 

thanks!!δε το πειραζω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...