Jump to content

MT6589 SoC : Οδηγός για ενοποίηση αποθηκευτικού χώρου


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 361
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατέβασε αυτή την rom http://www.needrom.com/download/thl-w100s/ και ακολούθησε αυτόν τον οδηγό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Το πρόβλημα ηταν ότι χρησιμοποιούσα το flashtool v 5.1352

Με το 3.1316 όλα πήγαν καλά.

 

Υπάρχει τελικά τρόπος να αυξηθεί το internal storage από το 0.98 gb που είναι τώρα;

 

Ευχαριστώ

Edited by dale
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Το πρόβλημα ηταν ότι χρησιμοποιούσα το flashtool v 5.1352

Με το 3.1316 όλα πήγαν καλά.

 

Υπάρχει τελικά τρόπος να αυξηθεί το internal storage από το 0.98 gb που είναι τώρα;

 

Ευχαριστώ

 

Ενοποίηση αποθηκευτικών χώρων για το THL W100S και γενικά τα MTK6582

Το βρήκα στο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2455850.

κατεβάζουμε το http://d-h.st/hDq και ακολουθούμε τις οδηγίες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ενοποίηση αποθηκευτικών χώρων για το THL W100S και γενικά τα MTK6582

Το βρήκα στο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2455850.

κατεβάζουμε το http://d-h.st/hDq και ακολουθούμε τις οδηγίες

 

τελικα εκανες δουλεια με αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Μονο που δεν εβαλα αυτο για τα 3gb αλλα αυτο που λεει 2,5.

 

Στην ιστοσελίδα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2455850 , αναζήστε το

3) Change the primary partition to 2.5 gb. ( Mtk 6582 4gb ) ( zp700 ) .

and the rest to the internal memory ( internal SD )

http://d-h.st/zrb

Αυτό είναι το EBR που κατεβασα : http://d-h.st/zrb

Edited by dale
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να ρωτησω κι εγω κατι: εχω ενα turbo x G510s (η αλλιως INEW3000 αν το λεω σωστα).

εχει 16gb εσωτερικη μνημη, αλλα μου δινει μονο 0.9gb για εφαρμογες και θελω παραπανω...

το τηλ μου το εδωσαν ολοκαινουργιο και δεν εχω ακομα καμια εφαρμογη περασμενη! Βαζω λοιπον το app που λετε διαλεγω 4gb η και παραπανω, και μετα του κανω επανεκκινηση σε recovery mode? (το τηλ εχει μαμα recovery και φοβαμαι μην γινει τουβλο...) και αν ναι μετα? χρειαζεται τα wipe data/factory reset?

Επισης να ρωτησω αν με συμφερει να κανω ενα partision (ext2) στην sd και με το link2sd να τις... πηγαινω ολες εκει, η να επιλεξω στις ρυθμισεις αποθηκευτικος χωρος σαν προεπιλογη εγκαταστασης την sd και να τις πηγαινει κατευθειαν ? Ποια απο τις 3 ειναι καλυτερη διαδικασια?

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!:)

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω κατι: εχω ενα turbo x G510s (η αλλιως INEW3000 αν το λεω σωστα).

εχει 16gb εσωτερικη μνημη, αλλα μου δινει μονο 0.9gb για εφαρμογες και θελω παραπανω...

το τηλ μου το εδωσαν ολοκαινουργιο και δεν εχω ακομα καμια εφαρμογη περασμενη! Βαζω λοιπον το app που λετε διαλεγω 4gb η και παραπανω, και μετα του κανω επανεκκινηση σε recovery mode? (το τηλ εχει μαμα recovery και φοβαμαι μην γινει τουβλο...) και αν ναι μετα? χρειαζεται τα wipe data/factory reset?

Επισης να ρωτησω αν με συμφερει να κανω ενα partision (ext2) στην sd και με το link2sd να τις... πηγαινω ολες εκει, η να επιλεξω στις ρυθμισεις αποθηκευτικος χωρος σαν προεπιλογη εγκαταστασης την sd και να τις πηγαινει κατευθειαν ? Ποια απο τις 3 ειναι καλυτερη διαδικασια?

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!:)

Δες το ποστ και τα βιντεο απο κατω.

 

Σε zte v967s εχω κανει τη διαδικασια χωρις backup - restore με μαμισιο recovery και με cwm recovery, της επομενες μερες θα δοκιμασω το zte με cot recovery.

 

Ανεβαζω της αποδειξεις

και η δευτερη αποδειξη

 

Το backup-restore το κανουμε οταν εχουμε ηδη ενα ''στημενο'' τηλεφωνο για να μην μπουμε στον κοπο να το ''ξαναστησουμε''.

 

Σε ενα καινουριο τηλεφωνο πιστευω οτι δεν χρειαζομαστε το restore.

 

Σε καθε περιπτωση, για την ασφαλεια μας καλο ειναι να εχουμε recovery(ποιο recovery ομως ?), διπλο backup και τη rom μας σε μορφη για το flashtool.

 

Δοκιμαζετε με δικη σας ευθυνη

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δες το ποστ και τα βιντεο απο κατω.

 

Σε ευχαριστω πολυ! Και για 16gb μνημη που εχει ποση μπορω να διαλεξω ...?

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα σας εχω ενα turbo x g520 με MTK6589. Νομιζω οτι το κινητο ειναι αντιγραφη του Star S 2000. Aκολουθησα τον οδηγο . και στο recovery εκανα wipe data - factory reset και wipe catche data . Εκανα restore το backup που εκανα σαν πρωτο βημα. Τωρα η συσκευη ανοιγει δειχνει το turbox λογοτυπο μετα δειχνει το animated λογοτυπο που φορτωνει και καλα, αλλα δε μπαινω ποτε μεσα στο android. Παρακαλω οποιος εχει καποια ιδεα να μου πει ειτε εδω ειτε σε prive ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βρεις τη rom για το τηλεφωνο σου και να τη φλασαρεις με flashtools ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

εχω βρει μια miui custom rom για το star s2000 που φανηκε να περασε σωστα αλλα ουτε αυτη bootαρε. Και απο κει και περα εχω το backup που εφτιαξα μονος μου. Να κανω μια ερωτηση? Υπαρχει διαφορα να εγκαταστησω μια ROM απο τη custom recovery και απο τα flashtools?
Link to comment
Share on other sites

εχω βρει μια miui custom rom για το star s2000 που φανηκε να περασε σωστα αλλα ουτε αυτη bootαρε.

Και απο κει και περα εχω το backup που εφτιαξα μονος μου.

Να κανω μια ερωτηση? Υπαρχει διαφορα να εγκαταστησω μια ROM απο τη custom recovery και απο τα flashtools?

Εχεις τη rom σε recovery backup ή εχεις πλήρες Flashable Backup με Droid Tools

Στις περισσοτερες περιπτωσεις αν εγκαταστησεις rom που ειναι για το δικο σου τηλεφωνο μεσω flash tools θα καταφερεις να επαναφερεις το τηλεφωνο σου.

Το οτι το τηλεφωνο σου ειναι ιδιο με το Star S 2000 δεν σημαινει οτι θα ''δουλεψει'' με rom που προσπαθεις να περασεις, λογικα θα εχουν διαφορετικο boot.img και δεν θα δουλεψει.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαζετε με δικη σας ευθυνη

........

 

Φίλε μου έκανα λογαριασμό μόλις, μόνο και μόνο για να σου πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για την βοήθεια σου αυτή, πράγματι ήταν so helpful for me this thread,because i had low internal memory on my phone, and was really sucks situation :p:X:blink::D

 

Έχω το κιν. ---> Mren C1 <--- κινέζικης προέλευσης , αλλά πολύ δυνατό κομμάτι(πολύ δυνατό όμως), με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή (MTK6589) ακολούθησα κατά γραμμα όλα αυτά που ανέφερες στο πρώτο post σου και όλα καλά !! (Τι σου είναι ένα root τελικά) :p

Πληροφοριακά ακολούθησα τον τρόπο που αναφέρεις στο νούμερο 7(2)

 

Αν θέλεις πρόσθεσε στο αρχικό thread και το δικό μου μοντέλο μήπως βοηθηθεί & κάποιος άλλος που έχει ίδιο κινητό.

 

Ένα big thanks again, και καλό καλοκαίρι και σε σένα και σε όλους ! Have fun :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έκανα λογαριασμό μόλις, μόνο και μόνο για να σου πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για την βοήθεια σου αυτή, πράγματι ήταν so helpful for me this thread,because i had low internal memory on my phone, and was really sucks situation :p:X:blink::D

 

Έχω το κιν. ---> Mren C1 <--- κινέζικης προέλευσης , αλλά πολύ δυνατό κομμάτι(πολύ δυνατό όμως), με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή (MTK6589) ακολούθησα κατά γραμμα όλα αυτά που ανέφερες στο πρώτο post σου και όλα καλά !! (Τι σου είναι ένα root τελικά) :p

Πληροφοριακά ακολούθησα τον τρόπο που αναφέρεις στο νούμερο 7(2)

 

Αν θέλεις πρόσθεσε στο αρχικό thread και το δικό μου μοντέλο μήπως βοηθηθεί & κάποιος άλλος που έχει ίδιο κινητό.

 

Ένα big thanks again, και καλό καλοκαίρι και σε σένα και σε όλους ! Have fun :D

Καλησπερα και σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια !

Οπως γραφω και στο πρωτο ποστ, δοκιμασα τον οδηγο στα γερμανικα και μετα εκανα/εγραψα απλα τη μεταφραση οσο ποιο πολυ αναλυτικα μπορουσα.

 

Η ''δυναμη'' του φορουμ ειναι η ανταλλαγη αποψεων και η μεταδοση της γνωσης ειτε στα διαφορα τοπικ ειτε στους οδηγους.

 

Το Mren C1 μπηκε στο πρωτο ποστ ;)

 

Καλος ηλθες στο myphone.gr :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Aυτο εδω ειναι το magic tool ?

 

Aν εχεις καποια rom για το τηλεφωνο σου σε μορφη για φλασαρισμα μεσω flashtool μπορεις να δοκιμασεις με δικη σου ευθυνη.

Παρε πρωτα ενα recovery backup για να μπορεσεις να το επαναφερεις ευκολα σε περιπτωση στραβης.

 

Αν θες περιμενε να σου απαντησει καποιος ποιο εμπειρος για σιγουρια :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Aυτο εδω ειναι το magic tool ?

 

Aν εχεις καποια rom για το τηλεφωνο σου σε μορφη για φλασαρισμα μεσω flashtool μπορεις να δοκιμασεις με δικη σου ευθυνη.

Παρε πρωτα ενα recovery backup για να μπορεσεις να το επαναφερεις ευκολα σε περιπτωση στραβης.

 

Αν θες περιμενε να σου απαντησει καποιος ποιο εμπειρος για σιγουρια :)

Επισης και κατι αλλο, θα εχω θεμα με καρτα class4 ?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως θα γινει αργα η διαδικασια λογο ταχυτητας εγραφης.

παρε recovery backup --> ανοιξε κανονικα το τηλεφωνο σου --> κανε καποια αλλαγη πχ βαλε μια εφαρμογη στην επιφανεια --> κανε recovery restore για να δεις αν θα το επαναφερει χωρις την εφαρμογη. Αν δεις οτι ολα πανε καλα δοκιμασε το (με δικη σου ευθυνη).

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια φιλε ευχαριστω,εχω κανει και εγω καπου περιπου ιδιο οδηγο αλλα δεν ισχυει για kitkat και πανω οποτε θα ακολουθησω τον δικο σου :)

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, παιδιά έχω κάνει την διαδικασία με επιτυχία εδώ και καιρό σε thl w100. Τι κάνω γιά να το επαναφέρω στην αρχική του χωρητικότητα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρεις μια rom για το τηλεφωνο σου με το flashtool.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρεις μια rom για το τηλεφωνο σου με το flashtool.

Έχω βρεί διάφορους οδηγούς για flasharisma, κάποιος δικός σας έμπιστος;

Επίσης το "needrom" είναι αξιόπιστο για να κατεβάσω την stock rom μου (ThL.W100.130802.JBV2.HD.EN.COM.8P32_MT6589);

Edited by sm0k3
Link to comment
Share on other sites

Έχω βρεί διάφορους οδηγούς για flasharisma, κάποιος δικός σας έμπιστος;

Επίσης το "needrom" είναι αξιόπιστο για να κατεβάσω την stock rom μου (ThL.W100.130802.JBV2.HD.EN.COM.8P32_MT6589);

Ακολουθησε πιστα τον Οδηγό επιβίωσης για Flashing

Το needdrom ειναι αξιοπιστο. Αν η rom ειναι για το τηλεφωνο σου μπορεις να το κανεις. :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Φλασαρεις μια rom για το τηλεφωνο σου με το flashtool.

Φλασάρισμα μόνο με flashtool θα το επαναφέρει στην αρχική του χωρητικότητα ή αν φλασάρω τη ROM με κάποιο recovery(π.χ. TWRP)

θα το επαναφέρει επίσης;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...