Jump to content

MT6589 SoC : Οδηγός για ενοποίηση αποθηκευτικού χώρου


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μονο με το flashtool θα επανέλθει.

Με recovery ΔΕΝ θα επανέλθει

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 361
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φλασάρισμα μόνο με flashtool θα το επαναφέρει στην αρχική του χωρητικότητα ή αν φλασάρω τη ROM με κάποιο recovery(π.χ. TWRP)

θα το επαναφέρει επίσης;

Ευχαριστώ.

 

Το εκανα εγω για αλλον λογο, δλδ ξαναπερασα την ROM ξανα μεσω TWRP σε Zopo 980 και δεν χαλασε η ενοποιηση χωρου, βεβαια δεν εκανα κανενα WIPE αλλα δε νομιζω οτι εχει σχεση αυτο. Το εκανα γιατι ηθελα να ξηλωσω εντελως το xposed framework καθως μου προκαλουσε προβλημα και δεν επαιζε το usb android mirror link σε 2din 7" πηγη αυτοκινητου με windows CE 6.0.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έκανα όλα τα παραπάνω σ ένα THL W100s αλλά έχω boot loop. Το CWM δεν ξεκινάει με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω wipe. Υποψιάζομαι πως το cwm δεν είναι συμβατό (το πέρασα με MobileUncle) ή κάτι δεν έγινε καλά στη μετατροπή.

 

Δοκίμασα με SP Flash καμια 5-6 stock roms που βρήκα στο needrom αλλά τις φτύνει το Flash tools (v3,v5). Έχω αλλάξει και καμια 30 φορες τους drivers μπας και.. αλλά τζίφος. Με το που συνδεω το τηλέφωνο στο pc το βλέπει για ένα δευτερόλεπτο και το πετάει.

 

Καμιά ιδέα μπας και μου ξέφυγε κατι;

 

_____________________________________

 

Μετά από 2 ώρες κατάφερα τελικά και το έφτιαξα. Το λάθος μου ήταν πως όλες τις στοκ που κατέβασα ήταν ΜΤ6589 ενώ το τηλέφωνο το έβλεπε με ΜΤ6582. Αφού πέρασα την στοκ σε ΜΤ6582 Πέρασα και μια MIUI5 και το παράτησα.

Άντε ένα τανκ Kayfun άτμισα μέχρι να τελειώσω :)

Edited by chdimis
By Mitsos Βέροια
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μόλις το έκανα με επιτυχία στο Amoi A920w στη μεγαλύτερη χωρητικότητα.. Σ' ευχαριστώ πολύ! :D Good work!!!

Lenovo K3 Note

Samsung Note3 MagMa UX9.5 gugu0das

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟ THL W7 ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ RECOVERY KAI BACK UP.. ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΗΔΕΝ! ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟ ΜΕΤΕΟ????
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα θες να το κανεις σαν να βγηκε απο το εργοστασιο ? Αν αυτο θελεις

Πας ''ρυθμισεις'' > ''αντιγραφα ασφαλεις και επαναφορα'' >> ''επαναφορα''

 

Υπαρχει και τοπικ εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357076 για το τηλεφωνο.

 

Αν μπορεις γραφε με μικρα γραμματα.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχω ένα θέμα που το αντιμετωπίζω για 1η φορά μετά την ενοποίηση χώρου, που έγινε με επιτυχία: έχω cwm, κι ενώ παίρνω κανονικά backup, δεν μπορώ με τίποτα να κάνω restore. Μου βγάζει μήνυμα λάθους στο data partition επανελλιμένως.

Πριν την ενοποίηση λειτουργούσαν όλα ρολοι, απο το 2011 που «παίζω» με recovery, γενικά, σε διάφορες συσκευές.

Το συνάντησε κανείς;

Lenovo K3 Note

Samsung Note3 MagMa UX9.5 gugu0das

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλημέρα, έχω Zopo 980 1.2/1/16 και του έχω κάνει ενοποίηση αποθηκευτικού χώρου ανεβάζοντας τον εσωτερικό στα 13.37GB.

Επειδή ήθελα να περάσω MIUI ROM, απο την σελιδα needrom μου στείλανε ένα system.zip που μεγαλώνει το /system partition από 640MB σε 1GB που θελει. Αν το κανει αυτο εχω προβλημα με αυτο που λεμε εδω που εχω κανει ενοποιηση των αλλων αποθηκευτικων χωρων?

γιατι εχει μεσα 3 αρχεια, το ενα τα κανει ολα οπως ειναι απο την αρχη, το ενα κανει το /system 1GB και το /data μενει οπως ειναι απο την αρχη, ενω το αλλο αρχειο κανει το /system 1GB και το /data 2.5GB.

εδω εχει οδηγιες http://www.needrom.com/download/miui-8-6-7-7/

αυτη θελω να βαλω http://www.needrom.com/download/miui-8-redminote-v-6-7-14/

Θελω να πω αν κανω αυτο με το /system 1GB δεν θα μου κανει τα αλλα οπως ειναι εργοστασιακα?

και αμα ξαναπερασω το αρχεο για ενοποιηση δεν θα μου κανει το /system default?

αυτα εχω κανει https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2455850

 

7) New Primary Partition up to 13gb.(Mtk 6589- 16gb).

and the rest to the internal memory ( internal SD )

(Lavoro di Marsapa e Paolo)

chrome://mega/content/secure.html#!OBQ2gLzC!BUvuW0nA4I6qxSr5hozGcw-gEEEIV7RDtNFWI-aZo10

(run under recovery)

 

δλδ το ενα θα αναιρει το αλλο? σε αυτο εχω απορια!

γιατι θελω να κανω το /system partitition 1GB αλλα θελω την αλλη να την εχω ενοποιημενη οσο γινεται.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Σημερα βρηκα αυτο τρομερο!!! https://iwf1.com/how-to-re-partition-your-android-tablet-or-smartphone-all-options-included-change-size-fs-type-etc/

μεσω εντολών ADB και μπορει να γινει και σε αλλες συσκευες!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημερα! αυτο που ρωτησα στο ποιο πανω ποστ δεν υπαρχει κανεις να το γνωριζει?

τωρα βγαλανε και MIUI 9 ROM και θα ηθελα να την περασω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημερα, για την ιστορια να πω τι εκανα αφου δεν ξερει κανεις να απαντησει.

Τελικα εχει αρχειακια ετοιμα που κανουν το /system partition σε 1GB και το /data αναλογα ποιο περασουμε απο την TWRP εχει για διαφορα μεγεθη, εγω που εχω 16αρι κινητο, εβαλα αυτο που κανει το /data 10GB, και ετσι ολα καλα!

Και γενικα τελικα στο Zopo 980 1/16/1.2 που εχω τα σπαει η miui rom 9 η οποια ειναι απο redmi note 4, βεβαια παραμενω σε 4.4.2 K.K.

Aν ενδιαφερεται κανεις για αυτα τα αρχεια μου λεει να του πω που να τα βρει καθως τωρα δεν εχω τα links εδω που ειμαι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...