Jump to content

MT6589 SoC : Οδηγός για ενοποίηση αποθηκευτικού χώρου


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Εχω ηδη ρωτησει και κανενας δεν απανταει. Θα προσπαθησω να βαλω cwm και μετα ισως δοκιμασω και τη διαδικασια αυτη. Αν εχω παρει σωστο nandroid backup οτι και να γινει κατα τη διαδικασια αυτη μπορω να το επαναφερω στα αρχικα, σωστα?

 

Ναι, δεν θα έχεις πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 361
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, δεν θα έχεις πρόβλημα.

Οκ ευχαριστω πολυ.

Προσπαθω ηδη να βαλω το cwm. Θα ενημερωσω αν ζει μετα απο τα σκαλισματα.

Edit

Ok, εκανα τη διαδικασια ακριβως οπως περιγραφεται και κολλαει στην αρχικη οθονη Lenovo. Για να ξαναγυρισω στα αρχικα παω στο απλο restore και προσπαθω να κανω restore αλλα παιρνω error: cannot restore system. Ξανακανω reboot now, ξανακολλαει στο αρχικο splash Lenovo.

Αν βαλω μεσω cwm την 1413 vibe rom που ουτως ή αλλως ειχα σκοπο να βαλω θα λειτουργησει? Δε με ενδιαφερει η αρχικη ρομ και ουτως ή αλλως δεν εχω βαλει απολυτως τπτ στο κινητο καθοτι μολις το παρελαβα και δεν εχω βαλει καν τις καρτες μεσα!

 

2o edit.

Δοκιμασα ξανα να κανω restore system και κολλαει απ'οτι βλεπω σε ενα libthemeextractor.so (οσο προλαβαινω να δω γιατι περναει γρηγορα) και μετα βγαζει το error : Error while restoring /system.

Ελπιζω να μην το εχω παρει στο χερι μονο . Βοηθεια Χριστιανοι :-p

Edited by geoav
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα ξανα να κανω restore system και κολλαει απ'οτι βλεπω σε ενα libthemeextractor.so (οσο προλαβαινω να δω γιατι περναει γρηγορα) και μετα βγαζει το error : Error while restoring /system.

Ελπιζω να μην το εχω παρει στο χερι μονο . Βοηθεια Χριστιανοι :-p

Είχα και έγω το ίδιο πρόβλημα με το Jiayu F1, τελικά έκανα flash την stock ROM με το SP Flash Tool.

Έτσι φτιάχτηκαν τα αρχικά partition και μετά έκανα restore το backup από το recovery.

ERROR: Printer out of white ink!
Link to comment
Share on other sites

Είχα και έγω το ίδιο πρόβλημα με το Jiayu F1, τελικά έκανα flash την stock ROM με το SP Flash Tool.

Έτσι φτιάχτηκαν τα αρχικά partition και μετά έκανα restore το backup από το recovery.

 

Ναι ξεχασα να το γραψω οτι το ιδιο συνεβη και με μενα φιλε μου. Εκανα restore ενα rom απο το needrom που ειχε σωστο scatter file μεσα και εφτιαξε σωστα τα partitions και μετα πεταξα και το vibe rom και ησυχασα! Το προβλημα ειναι οτι το version του SP_Tools που χρησιμοποιησα παρότι σχετικα καινουριο δεν εβγαζε μνμ οτι το scatter file ηταν λαθος σε αντιθεση με τα παλιοτερα versions του ιδιου εργαλειου που μολις πηγαινες να φορτωσεις ενα απο αυτα εβγαζε μνμ λαθους.

Τελος καλο ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
καλησπέρα! για αρχή συγχαρητήρια για τον αναλυτικότατο και πολύ χρήσιμο οδηγό που έφτιαξες! έχω αγοράσει ένα ipegtop z26 και είμαι λίγο άσχετος γιατί τώρα έχω ξεκινήσει να ασχολούμαι με τα android! για το τηλέφωνο μου που μπορώ να βρω cmw? έφτιαξα ένα backup από το MTK Droid Root & Tools και έχω κάνει και την επιλογή του To prepare blocks for Flash Tool. Αυτό είναι αρκετό; ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σου και την βοήθεια σου!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
Το έκανα σε Thl W100 με επιτυχία. Έβγαλε σφάλμα στο wipe data/factory reset αλλά προχώρησα χωρίς αυτό και όλα πήγαν καλά. Ευχαριστώ πολύ. Ο οδηγός είναι πλήρης και δοκιμασμένος. :clap:
Nokia 5210--->Nokia 6288--->LG KM900 Arena--->Samsung C3300K Champ---> THL W100---> Cubot Note S Black
Link to comment
Share on other sites

η διαδικασία αυτή γίνεται σε pc; με Windows ή μπορεί να γίνει και σε Linux;

Διάβασε τον οδηγό. Από το κινητό γίνεται.

Για φλασάρισμα recovery από υπολογιστή διάβασε τον οδηγό μου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε lenovo a820 γίνεται η διαδικασία αυτή; και εαν ναι μπορεί κάποιος να μου πει βήμα βήμα τι κάνω, διαβασα τον οδηγό αλλά καθότι άσχετος δεν κατάλαβα και πολλά ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε lenovo a820 γίνεται η διαδικασία αυτή; και εαν ναι μπορεί κάποιος να μου πει βήμα βήμα τι κάνω, διαβασα τον οδηγό αλλά καθότι άσχετος δεν κατάλαβα και πολλά ευχαριστώ

Ρωτησε εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=362625 αν το εχει κανει καποιος αλλος με το ιδιο τηλεφωνο.

Αν διαβασες τα δυο πρωτα ποστ και δεν εχεις καταλαβει τη διαδικασια καλυτερα να μην το κανεις καθολου :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Μολις το εκανα σε lenovo a820, στην αρχη το φοβηθηκα γιατι διαβασα διαφορα για lenovo, αλλα δεν ειχα το παραμικρο προβλημα. Το βημα 6 το παρελειψα και εκανα το 7β. Το εχω κανει και σε cubot gt99 εδω και καιρο, αλλα εκει το ειχαν δοκιμασει αρκετοι με επιτυχια.
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασια αφορα μονο τηλ. με τον 6589?

Για συσκευες με τον 6582 υπαρχει αναλογη διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η διαδικασια αφορα μονο τηλ. με τον 6589?

Για συσκευες με τον 6582 υπαρχει αναλογη διαδικασια?

 

Ναι, δες εδώ.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλημέρα. Η απάντηση σε αυτό πού ρωτάς είναι στα ποστ 289 και 290. Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Η απάντηση σε αυτό πού ρωτάς είναι στα ποστ 289 και 290.

Καλη σου μερα φιλε και σ ευχαριστω παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα , τελικά , κι εγώ στο thl w100 μου. Παρά τον αρχικο πανικο, Αποδείχτηκε πολύ εύκολο, χαρη στις αναλυτικοτατες οδηγιες των παιδιων εδω, που αξιζουν πολλα μπραβο.

 

Δυστυχως, δεν ξερω αν λυθει το προβλημα μου, που η μνήμη μυστηριωδως καταβροχθιζεται,( ηδη απο 2,2 κατεβηκε σε 1.9 χωρις να εγκαταστησω κατι καινουριο),. Ελπιζω να μου βρειτε λυση και γι' αυτο. :worry:

Edited by lzrs21lz
Link to comment
Share on other sites

δουλεύει το meteos σε mtk6582

Φιλε Σταυρο εχω ενα ταμπλετ Cube με MT6582 Κιτκατ,λες να δουλεψει το meteos και να λυτρωθω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα παιδια, και συγχαρητηρια σε οσους αφιερωνουν ωρες ωστε να ξεστραβωθουμε εμεις οι νουμπαδες...

εχω το εξης προβλημα, ειμαι κατοχος ενος w100s (THL) , διαμορφωσα τον εσωτερικο χωρο στα 2,46 με επιτυχια, ομως αντιμετωπιζω αλλα προβληματα τωρα, παλευω απο χτες το βραδυ και αποτελεσμα δν εχω.

Δε μπορεσα να ξαναπερασω restore το backup της μαμισιας ρομ που ειχα. Κατεβασα απο needrom αλλες ρομς, δοκιμασα 3-4 αλλα εκανε τα ιδια, δηλαδη οταν κανει reboot πριν το τελος της διαδικασιας κολλαει κ μενει εκει, βρηκα μια αλλη ρομ που μου δουλεψε τελικα, αλλα δεν εμφανιζει καθολου εωτερικο χωρο (που δε με νοιαζει κιολας), αλλα δεν εμφανιζει και την καρτα μνημης, μονο απο recovery την βλεπει, σε κανονικη λειτουργια οχι...αν εχετε καποια προταση θα την ηθελα παρακαλω γιατι εχω απελπιστει. Ευχαριστω προκαταβολικα

 

λυση βρεθηκε ακολουθωντας κατα γραμμα οδηγιες απο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405 . για μας τους λιγοτερο μυημενους ο ενθουσιασμος τρεχει πιο γρηγορα απο τις γνωσεις κ κανουμε λαθη....ευτυχως υπαρχουν εδω ανθρωποι που μας ανοιγουν τα ματια.... δεν υπαρχουν λογια να εκφρασω την ανακουφιση κ το ευχαριστω μου

Edited by Thodoris_bak
εξευρεση λυσης
Link to comment
Share on other sites

μόλις το έκανα σε lenovo A820, αγορασμένο από e-bay πέρυσι.

 

παρέλειψα κιεγώ το βήμα 6, και πήγα στο 7β.

όλα όπως προβλέπονται, εσ. αποθ. χώρος 2,49Gb, όμως:

κάποιες εφαρμογές δεν επανήλθαν. έκανα (μάλλον κακώς....) το βήμα 12, μου έβγαλε κάτι κορεάτικα, και αναγκάστηκα σε reboot αλλά παλιά.... έβγαλα μπαταρία.

 

επανήλθε, εξακολουθώ να μην έχω όλες τις εφαρμογές.

στο ρυθμίσεις/εφαρμογές, όσες απεγκαταστάθηκαν φαίνονται για παράδειγμα: com.instagram.android

νομίζω ότι χάθηκαν όσες είχα ήδη μεταφέρει στην sdcard, αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

μόλις το έκανα σε lenovo A820, αγορασμένο από e-bay πέρυσι.

 

παρέλειψα κιεγώ το βήμα 6, και πήγα στο 7β.

όλα όπως προβλέπονται, εσ. αποθ. χώρος 2,49Gb, όμως:

κάποιες εφαρμογές δεν επανήλθαν. έκανα (μάλλον κακώς....) το βήμα 12, μου έβγαλε κάτι κορεάτικα, και αναγκάστηκα σε reboot αλλά παλιά.... έβγαλα μπαταρία.

 

επανήλθε, εξακολουθώ να μην έχω όλες τις εφαρμογές.

στο ρυθμίσεις/εφαρμογές, όσες απεγκαταστάθηκαν φαίνονται για παράδειγμα: com.instagram.android

νομίζω ότι χάθηκαν όσες είχα ήδη μεταφέρει στην sdcard, αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

Τις εφαρμογές αυτες μαλλον τις ειχες στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης αρχείων, ο οποίος μειώθηκε τώρα και σβήστηκαν ολα απο κει. Ξανακατέβασέ τες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά πότε θα έχουμε κάτι για 6592..?

Το τηλεφωνο είναι σφαίρα αλλα αυτα 1.1GB application memory με στεναχωρούν πολύ..

"How can I know so many,

without even ever knowing anyone?.."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...