Jump to content

MT6589 SoC : Οδηγός για ενοποίηση αποθηκευτικού χώρου


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιο ακριβώς fix; Η ενοποίηση χώρου δεν κάνει κάτι άλλο από αυτό που έγραψα

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=44742457&postcount=1191

 

Αυτό που έκανε λίγο πιο πάνω ο συνφορουμίτης djchristakis μετά την ενοποίηση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 361
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=44742457&postcount=1191

 

Αυτό που έκανε λίγο πιο πάνω ο συνφορουμίτης djchristakis μετά την ενοποίηση...

 

με αυτο το φιξ παιδια το τηλεφωνο βλεπει σαν εσψτερικο χψρο αποθηκευσης την καρτα μνημης και σαν καρτα μνημης τον χωρο τηλεφωνου. Το εκανα και δουλευει μια χαρα.Εχω περασει παρα πολλες μεγαλες εφαρμογες που πριν δεν μπορουσα.:D

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=44742457&postcount=1191

 

Αυτό που έκανε λίγο πιο πάνω ο συνφορουμίτης djchristakis μετά την ενοποίηση...

Ναι γιατι η ρομ του φίλου στον κλώνο προφανώς δεν είχε επιλογή για τον χώρο αποθήκευσης.Στα άλλα mtk κινητά,αυτο δεν χρειάζεται να γίνει γιατι απο τις ρυθμίσεις επιλέγεις κανονικά την εξωτερική κάρτα μνήμης για να πάνε εκει τα αρχεία

Link to comment
Share on other sites

με αυτο το φιξ παιδια το τηλεφωνο βλεπει σαν εσψτερικο χψρο αποθηκευσης την καρτα μνημης και σαν καρτα μνημης τον χωρο τηλεφωνου. Το εκανα και δουλευει μια χαρα.Εχω περασει παρα πολλες μεγαλες εφαρμογες που πριν δεν μπορουσα.:D

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=44742457&postcount=1191

 

Αυτό που έκανε λίγο πιο πάνω ο συνφορουμίτης djchristakis μετά την ενοποίηση...

 

Παιδια ετσι ειναι δουλευει τελικα !!! :D Μολις εβαλα και παιζω στι κινητο και το asphalt 8 και το The amazing spiderman !! Oταν πας στο κινητο στην διαχειριση αρχειων στον αποθηκευτικο χωρο τηλεφωνου μεσα εχει τα δεδομενα-φακελους της extra memory card που ειχα και οταν πατας καρτα sd σου δειχνει τους φακελους κλπ που ειχε το τηλεφωνο!! Υποψιν πριν απο αυτην την αλλαγη ειχα δοκιμασει να περασω αυτα τα 2 παιχνιδια γιατι τα ειχα κατεβασμενα απο καιρο με τους φακελους τους obb και data και δεν τα επαιζε το κινητο ενω τωρα τα παιζει!! Απιστευτω μπραβο απλα μονο αυτο που εγραψε και ο φιλος vagosofron ποιο πανω αναρωτιεμαι και εγω τι μειονεκτήματα έχει? Προκαλεί κάποιο θέμα με το λειτουργικό? Μήπως πρέπει να έχουμε κάρτα class 10 για να μην είναι αργό το σύστημα? Εγω εχω καρτα 6class αν θυμαμαι καλα!! Οσο αφορα αυτο που λεει ο φιλος bbbb στον δικο μου κλωνο ειχε επιλογη για χωρο αποθηκευσης ειχα βαλει την καρτα sd αλλα τα παιχνιδια μεγαλα που ειχα κατεβασει απο παλια δεν μου τα επαιζε τωρα οπως ναι!!Τι να πω δεν ξερω ολα δειχνουν ομαλα με μια ματια τι λετε και εσεις?? ;);)

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο thl w8s με τον Mtk6589T με μνήμες 2/32 (δηλαδή 2 ram.....32 Rom....) και δεν έχω ιδέα πόσο έχει διαθέσιμο για εφαρμογές...(γιατί δεν μου έχει έρθει ακόμα...) η διαδικασία θα παίξει?

Ρωτάω λόγο του mtk6589T .....

Δες τα απο κατω

Σε Thl w8s 2ram / 32gb ΜΗΝ το δοκιμάσετε θα δείτε το ρομποτακι ανάσκελα. Το δοκίμασα και επέλεξα το μεγαλύτερο μέγεθος.

Έτσι κι αλλιώς έχει ~4gb εσωτερικό χώρο.

 

Θανάση... δεν παίζει καθόλου repartition και με κανέναν τρόπο? ούτε με custom recovery ούτε τίποτα?

 

Δεν θυμάμαι με ποιο recovery έκανα δοκιμή(μαμισιο ή cwm), με το που επέλεξα μέσα από το meteos > recovery το ρομποτακι έπεσε ξερό. δεν το έψαξα περισσότερο, δοκιμές με μικρότερο μέγεθος κλπ γιατί δεν είχα χρόνο.

Τα ~4gb που έχει από μαμα εσωτερικό τα έχει πάρει ήδη από τα 32gb.

 

αν έχει ήδη τόσα... δεν πιστεύω να υπάρχει ουσιαστικός λόγος για repartition τουλάχιστον για το κινητό αυτό.

Να έχουμε στο νου μας για τα 2/32 με το repartition

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δες τα απο κατω

 

Thank you για την ενημέρωση....!!

Λες αφού θα τα κάνω που θα τα κανω root και recovery....να κάνω μια δοκιμή και αν δεν μου κάτσει γυρνάω το backup η flashαρω μια Rom από cwm...??

Η μπορεί να πάει κάτι τόσο στραβά που να μην επανέρχεται....??

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το, αφου ξερεις τη διαδικασια cwm recovery backup-restore και flashtool δεν υπαρχει προβλημα ;)

 

Εγω δεν θυμαμαι με ποιο recovery(μαμα ή cwm) προσπαθησα να το κανω.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Thank you για την ενημέρωση....!!

Λες αφού θα τα κάνω που θα τα κανω root και recovery....να κάνω μια δοκιμή και αν δεν μου κάτσει γυρνάω το backup η flashαρω μια Rom από cwm...??

Η μπορεί να πάει κάτι τόσο στραβά που να μην επανέρχεται....??

 

Λιγο δυσκολο το βλεπω αλλα μακρι να σου πετυχει παντως ενας γνωστος μου με lenovo p770 δεν το καταφερνε με τιποτα!! :wacko:

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το, αφου ξερεις τη διαδικασια cwm recovery backup-restore και flashtool δεν υπαρχει προβλημα ;)

 

Εγω δεν θυμαμαι με ποιο recovery(μαμα ή cwm) προσπαθησα να το κανω.

 

Κάτσε

να παραλάβω...και μάλλον θα δοκιμάσω....

 

 

 

 

Λιγο δυσκολο το βλεπω αλλα μακρι να σου πετυχει παντως ενας γνωστος μου με lenovo p770 δεν το καταφερνε με τιποτα!! :wacko:

 

Το θέμα είναι : του έπαθε κάτι?

Γιατί εάν δεν κατάφερε τίποτα αλλά το επανέφερε στην αρχική του κατάσταση τότε εντάξει...δεν τρέχει και τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε

να παραλάβω...και μάλλον θα δοκιμάσω.... Το θέμα είναι : του έπαθε κάτι?

Γιατί εάν δεν κατάφερε τίποτα αλλά το επανέφερε στην αρχική του κατάσταση τότε εντάξει...δεν τρέχει και τίποτα....

 

Οχι δεν του επαθε κατι αλλα...ετρεχε γιατι δεν ειχε κανει πρωτα back up την ρομ που ειχε απο μαμα το κινητο και μετα εκανε πειραματα απο το need rom ποια ρομ θα του κατσει...Αστα...Τα καταφερε αλλα γιατι να μπεις και εσυ σε αυτην την διαδικασια χωρις λογο?? Οτι και να κανεις στην αρχη του οδηγου στο 2ερο ποστ γραφει για 5 βηματα που λεω οτι ολοι θα πρεπει να τα κανουμε πριν πειραξουμε την συσκευη μας οποτε καντα οπωσδηποτε πριν με την σειρα γεια να εχεις το κεφαλακι σου ησυχο και μετα κανε οτι θες !!! ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω καποιες ερωτήσεις.

1. Αυτό είναι για να μεγαλώσεις την εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου;

2. Το thl w200 εχει 8gb μεσα με αποτέλεσμα να τα εχει ηδη τα 2μισι γκιγκα. είναι εφικτο για παραπανω και αν ναι, πόσο παραπανω;

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω καποιες ερωτήσεις.

1. Αυτό είναι για να μεγαλώσεις την εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου;

2. Το thl w200 εχει 8gb μεσα με αποτέλεσμα να τα εχει ηδη τα 2μισι γκιγκα. είναι εφικτο για παραπανω και αν ναι, πόσο παραπανω;

 

Ευχαριστω!

 

παραπανω παει σιγουρα ποσο δεν θυμαμαι...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαζετε με δικη σας ευθυνη

 

Το εκανα με επιτυχια στο δικο μου :D

 

Θα μεγαλωσουμε την εσωτερικη μνημη και θα εχουμε 2.46gb συνολο :up:

 

Η διαδικασια που ακολουθησα ειναι στα Γερμανικα, θα τα γραψω στα Ελληνικα.

 

Πρεπει να εχουμε recovery και root.

 

Κατεβαζουμε απο το πρωτο ποστ κατω-κατω το συνημμενο meteos-mtk6589-rom-edit-en.rar εδω http://chinamobiles.org/showthread.php?35103-Internen-Speicher-erweitern-MTK6589-amp-MTK657x

Το αποσυμπιεζουμε και βλεπουμε οτι υπαρχει μια εφαρμογη (apk), κραταμε καπου το apk στην καρτα sd στο τηλεφωνο μας.

 

1) Παμε σε recovery και κανουμε backup.

2) ανοιγουμε το τηλεφωνο.

3) κανουμε εγκατασταση το meteos-mtk6589-rom-edit-en.apk και ανοιγουμε την εφαρμογη.

4) επιλεγουμε το 2.5GB /data partition, απληστοι μην πατησετε το 2.77gb μπορει να υπαρξει προβλημα :cry:

5) Παταμε στην ιδια εφαρμογη reboot into recovery

6) Προαιρετικά στο recovery κανουμε wipe data/factory reset και επισης στο recovery παμε advanced και επιλεγουμε Wipe Dalvik Cache. (Αυτό το βήμα δεν είναι απαραίτητο)

7) Τωρα κανουμε reboot system now, θα αργησει λιγο παραπανω να ανοιξει το τηλεφωνο, υπομονη.

8) Παμε στις ρυθμισεις(settings) > Language & input > Language και γυρναμε το τηλεφωνο στα ελληνικα.

9) παλι στις ρυθμισεις> αποθηκευτικος χωρος> και βλεπουμε το ''συνολικο χωρο'', πρεπει να γραφει 2.46, επισης δειτε αν υπαρχουν κανονικα οι δυο επιλογες αποθηκευσης ''καρτα sd'' και ''αποθηκευτικος χωρος τηλεφωνου'' αν αυτα ειναι οπως τα γραφω ειμαστε οκ.

10 ) παλι ρυθμισεις>προσβασιμοτητα> και απενεργοποιουμε τη γρηγορη εκκινηση.

11) κλεινουμε το τηλεφωνο και περιμενουμε μεχρι να κανει δονηση.

12) παταμε το volume up και το power on/of για ~8 δευτερολεπτα, αφου μπουμε σε recovery επιλεγουμε το backup and restore > restore, οταν γινει το restore ανοιγουμε το τηλεφωνο και παμε παλι στο ''9'' για να δουμε οτι ολα πηγαν οπως πρεπει.

 

 

Το πρωι παω διακοπες :yahoo:, θα σας διαβαζω αλλα δεν θα εχω την ευκολια που εχω στο pc.

 

Πήγα να κανω τη διαδικασία σε mt6577 (zte V970m) και κόλλησε στο logo έναρξης... προσπάθησα να το ξαναφλασάρω αλλά έχει μουλαρώσει. Καμιά ιδέα;;;;:blink:

Όσο πιο απλά γίνεται παρακαλώ γιατί δεν το πολυκατέχω το αντικείμενο (φαίνεται άλλωστε :cry:)

Link to comment
Share on other sites

για 6577 ειναι αλλο το αρχειο. πρωτα βρες και φλασαρε την στοκ ρομ της συσκευης σου ή επανεφερε καποιο μπακαπ (αν εχεις κανει)

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να κανω τη διαδικασία σε mt6577 (zte V970m) και κόλλησε στο logo έναρξης... προσπάθησα να το ξαναφλασάρω αλλά έχει μουλαρώσει. Καμιά ιδέα;;;;:blink:

Όσο πιο απλά γίνεται παρακαλώ γιατί δεν το πολυκατέχω το αντικείμενο (φαίνεται άλλωστε :cry:)

 

για 6577 ειναι αλλο το αρχειο. πρωτα βρες και φλασαρε την στοκ ρομ της συσκευης σου ή επανεφερε καποιο μπακαπ (αν εχεις κανει)

 

Η καθε συσκευη εχει και το αναλογο recovy που δουλευει ..ναι τωρα πρεπει να βρεις πρωτα την ρομ σου να το ξαναεπαναφερεις και μετα να κανεις τα υπολοιπα...Ψαξε στο needrom..

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Η καθε συσκευη εχει και το αναλογο recovy που δουλευει ..ναι τωρα πρεπει να βρεις πρωτα την ρομ σου να το ξαναεπαναφερεις και μετα να κανεις τα υπολοιπα...Ψαξε στο needrom..

 

Καλά τα λες φιλαράκι αλλά δεν ανοίγει το ρημάδι. Πήγα να κάνω restore αλλά μου λέει ότι δεν ταιριάζει το MD5.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να κανω τη διαδικασία σε mt6577 (zte V970m) και κόλλησε στο logo έναρξης... προσπάθησα να το ξαναφλασάρω αλλά έχει μουλαρώσει. Καμιά ιδέα;;;;:blink:

Όσο πιο απλά γίνεται παρακαλώ γιατί δεν το πολυκατέχω το αντικείμενο (φαίνεται άλλωστε :cry:)

Καλά τα λες φιλαράκι αλλά δεν ανοίγει το ρημάδι. Πήγα να κάνω restore αλλά μου λέει ότι δεν ταιριάζει το MD5.

Γραψε στο επισημο θεμα για το τηλεφωνο σου http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=349111&page=153 , γραψε εκει τι εκανες και ρωτησε πως θα το επαναφερεις.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

η διαδικασία δε δουλεύει σωστά σε κινητά mtk6589 της lenovo

 

Να μην το δοκιμάσω καν δηλαδή στο A820; μιας και έρχομαι από apple και θα είναι η πρώτη μου απόπειρα σε Android;

Άσε που φοβάμαι μην το καταστρέψω 1 μηνά κινητό; Η να το δοκιμάσω;

Link to comment
Share on other sites

Να μην το δοκιμάσω καν δηλαδή στο A820; μιας και έρχομαι από apple και θα είναι η πρώτη μου απόπειρα σε Android;

Άσε που φοβάμαι μην το καταστρέψω 1 μηνά κινητό; Η να το δοκιμάσω;

 

Καλυτερα ειναι να μην το κανεις!!Δεν ειναι δυσκολο αλλα οχι και τοσο απλο. Οι περισσοτεροι με lenovo εδω μεσα δεν τους δουλεψε!!Και αντε πες οτι το εκανες για δοκιμη αφου εχεις πρωτα κανει αυτα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5019611#post5019611 και δεν σου δουλεψε η σου δουλεψε (σπανιο) αλλα δεν σου διαβαζει μετα την καρτα μνημης μετα ξερεις να το επαναφερεις με το φλας τουλ εχεις απο πριν κατεβαει την ρομ σου και την εχεις back up ?? Αν σε ολα αυτα η απαντηση ειναι οχι και γενικα εισαι ψιλοασχετος με φλασαρισματα κλπ καλυτερα μην το ακουμπας εγω στην θεση σου δεν θα το εκανα !!! ;) ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω.

Όταν λέμε "μνήμη" και ενοποίηση αυτής, φαντάζομαι ότι αναφερόμαστε στον αποθηκευτικό χώρο και ΟΧΙ στην μνήμη (RAM) του τηλεφώνου. Καλά τα λέω; Αν όχι, ας με διορθώσει κάποιος.

Έχω το Zopo ZP980 με 2/32 και 64άρα κάρτα SD. Έχει δοκιμάσει κανείς αν δουλεύει στο συγκεκριμένο κινητό; Και αν υποθέσουμε ότι δουλεύει, μήπως είναι λίγο overkill χώρου;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στο Doogee DG100 MTK6572 το έχει δοκιμάσει κάποιος;

Νομίζετε θα δουλέψει;

 

Μην το δοκιμάσεις.δε δουλεύει σε mtk6572

Link to comment
Share on other sites

Ας πει κάποιος παρακαλώ τη διαδικασία επαναφοράς στην αρχική κατάσταση...Γιατί εμένα πλέον δεν δουλεύει το flashtool...Και έχω μείνει με 273 mb και όλες οι εφαρμογές πάνε εκεί...Όποιος ξέρει να πει 1) αυτό 2) εκείνο...Έλεος δλδ...

Να γινότανε επιτέλους πράξη,Ένα τραγούδι τον κόσμο να αλλάξει..

Να απλωνότανε να τους τρομάξει παντού...Σαν την φωτιά..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...