Jump to content

MT6589 SoC : Οδηγός για ενοποίηση αποθηκευτικού χώρου


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι αυστηρά και μόνο για mtk6589; Σε 6577 δεν γίνεται τίποτα;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 361
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι αυστηρά και μόνο για mtk6589; Σε 6577 δεν γίνεται τίποτα;

αυτό ειναι βασισμένο σε εργαλείο για τα mtk6577. καπου στο xda θα το βρεις το αρχικό

Link to comment
Share on other sites

αυτό ειναι βασισμένο σε εργαλείο για τα mtk6577. καπου στο xda θα το βρεις το αρχικό

 

ευχαριστώ πολύ θα το ψάξω...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστώ για τα λινκς. εγω βρηκα κατι λιγο διαφορετικο οταν ξαναπιασω το κινητο στα χερια μου θα ρωτησω...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τα λινκς. εγω βρηκα κατι λιγο διαφορετικο οταν ξαναπιασω το κινητο στα χερια μου θα ρωτησω...

πες μας και τι βρήκες, μυστικό είναι;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχει δοκιμάσει κανείς σε συσκευή με mtk6572 όπως π.χ. doogee dg300;

μην το επιχειρήσεις, έχουν διαφορετική δομή στα partitions

Link to comment
Share on other sites

πες μας και τι βρήκες, μυστικό είναι;

 

Όχι φυσικά, απλά δεν βρίσκω πάλι το λινκ... :D:p:banghead::banghead:

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

για τους καινούριους επεξεργαστές θα δούμε αντίστοιχα κολπάκια άραγε;

κατσε ν δουμε mtk6592 πρώτα, κ θα γινει κι αυτό φυσικά.

Όχι φυσικά, απλά δεν βρίσκω πάλι το λινκ... :D:p:banghead::banghead:

βρες το, με τρώει η περιέργια :p

Link to comment
Share on other sites

κατσε ν δουμε mtk6592 πρώτα, κ θα γινει κι αυτό φυσικά.

 

βρες το, με τρώει η περιέργια :p

γιατί υπάρχει για τους 6582;;:lol:

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυστηρά και μόνο για mtk6589; Σε 6577 δεν γίνεται τίποτα;

 

πες μας και τι βρήκες, μυστικό είναι;

 

Παιδιά το έχει δοκιμάσει κανείς σε συσκευή με mtk6572 όπως π.χ. doogee dg300;

Δειτε το δευτερο ποστ MTK657x http://chinamobiles.org/threads/internen-speicher-erweitern-mtk6589-mtk657x.35103/ δεν ξερω αν δουλευει ......

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

δουλεύει το meteos σε mtk6582

 

αν μου πεις ότι δουλεύει και με τα Lenovo(το αντίθετο ξέρω)σε παντρεύομαι.Λέμε τώρα...:p

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δειτε το δευτερο ποστ MTK657x http://chinamobiles.org/threads/internen-speicher-erweitern-mtk6589-mtk657x.35103/ δεν ξερω αν δουλευει ......

Αυτά τα τηλέφωνα όμως είναι με τον παλιότερο mtk6577.Στο dg300 βλέπω ότι το userdata δεν ειναι 0.9gb οπως στην πλειοψηφία των 4gb rom mtk6589 αλλά 1,27gb,το cwm recovery απο mtk droidtools μου βγήκε με ανάποδη φορά,το 6.0.4.4 πετάει ένα μήνυμα "you have emmc" και δεν περνάει,τα mtk mobile uncle tools δεν αναγνωρίζουν το mtk engineering mode (ουτε με τον κωδικό απο τον dialer μπαίνει) και μπαίνει εκεί μόνο από την εφαρμογή mtk engineer mode.Αν ήταν δικό μου το κινητό,θα το δοκίμαζα αλλά τώρα για να μην βρεθώ προ εκπλήξεων,θα πω ότι δεν γίνεται και τέλος...

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

αν μου πεις ότι δουλεύει και με τα Lenovo(το αντίθετο ξέρω)σε παντρεύομαι.Λέμε τώρα...:p

Τα lenovo απαιτούν φλασάρισμα των partitions με τα checksum τους για επιβεβαίωση ορθότητας. δεν προκειται να δουλέψει το εργαλείο, θέλει άλλη πολύπλοκη διαδικασία για φλασαρισμα τροποποιημένων ebr με το sp flash tool

Link to comment
Share on other sites

με λίγα λόγια κλάφτα.Εντάξει 2gb που μένουν ελεύθερα πιστεύω καλά είναι για εφαρμογές,αν δεν είσαι τρελός φαν των μεγάλων παιχνιδιών.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

κατσε ν δουμε mtk6592 πρώτα, κ θα γινει κι αυτό φυσικά.

 

βρες το, με τρώει η περιέργια :p

 

πρεπει να το ειχα ανοιξει απο private browsing γιατι δεν το ξαναβρισκω... :rolleyes::ninja::X:cry: αλλα αν ξαπαπεσω πανω του θα στο στειλω σιγουρα... :)

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Το μεσημερι ηρθα στο σπιτι και μεχρι πριν λιγες ωρα φλασαρα πολλες φορες με το flashtool τo Thl w7s, ηθελα να κανω repartition χωρις να κανω backup - restore αλλα δεν μπορουσα να τα καταφερω, το τηλεφωνο δεν ανοιγε με τιποτα.

Με τα πολλα, μαλλον κατι γινεται με το cot recovery, με cwm recovery τα καταφερα και με ενα αρχειο zip(install zip) που ειχε ανεβασει ο φιλος Γιωργος στο τοπικ του thl w7s και με το meteos.

Σε zte v967s εχω κανει τη διαδικασια χωρις backup - restore με μαμισιο recovery και με cwm recovery, της επομενες μερες θα δοκιμασω το zte με cot recovery.

 

Ανεβαζω της αποδειξεις

και η δευτερη αποδειξη

 

Το backup-restore το κανουμε οταν εχουμε ηδη ενα ''στημενο'' τηλεφωνο για να μην μπουμε στον κοπο να το ''ξαναστησουμε''.

 

Σε ενα καινουριο τηλεφωνο πιστευω οτι δεν χρειαζομαστε το restore.

 

Σε καθε περιπτωση, για την ασφαλεια μας καλο ειναι να εχουμε recovery(ποιο recovery ομως ?), διπλο backup και τη rom μας σε μορφη για το flashtool.

 

Δοκιμαζετε με δικη σας ευθυνη

 

Βαζω ακομα ενα βιντεακι (δειτε το μετα απο το 6:00 λεπτο), η διαδικασια ειναι σε ενα zte v967s με μαμισιο κινεζικο recovery, τα μονα σιγουρα που εκανα με το κινεζικο recovery ειναι Wipe Dalvik Cache και τα δυο install. Αφου τελειωσα τη διαδικασια μετα με εναν file manager και προσβαση root εσβησα ολα τα αρχεια απο την micro sd και απο την εσωτερικη.

meteos > install rom > install google apps

 

Εξακολουθω να πιστευω οτι το backup-restore το κανουμε οταν εχουμε ηδη ενα ''στημενο'' τηλεφωνο για να μην μπουμε στον κοπο να το ''ξαναστησουμε''.

 

Σε ενα καινουριο τηλεφωνο πιστευω οτι δεν χρειαζομαστε το restore.

 

Σε καθε περιπτωση, για την ασφαλεια μας καλο ειναι να εχουμε recovery(ποιο recovery ομως ?), διπλο backup και τη rom μας σε μορφη για το flashtool.

 

Δοκιμαζετε με δικη σας ευθυνη.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Βαζω ακομα ενα βιντεακι (δειτε το μετα απο το 6:00 λεπτο), η διαδικασια ειναι σε ενα zte v967s με μαμισιο κινεζικο recovery, τα μονα σιγουρα που εκανα με το κινεζικο recovery ειναι Wipe Dalvik Cache και τα δυο install. Αφου τελειωσα τη διαδικασια μετα με εναν file manager και προσβαση root εσβησα ολα τα αρχεια απο την micro sd και απο την εσωτερικη.

meteos > install rom > install google apps

 

Εξακολουθω να πιστευω οτι το backup-restore το κανουμε οταν εχουμε ηδη ενα ''στημενο'' τηλεφωνο για να μην μπουμε στον κοπο να το ''ξαναστησουμε''.

 

Σε ενα καινουριο τηλεφωνο πιστευω οτι δεν χρειαζομαστε το restore.

 

Σε καθε περιπτωση, για την ασφαλεια μας καλο ειναι να εχουμε recovery(ποιο recovery ομως ?), διπλο backup και τη rom μας σε μορφη για το flashtool.

 

Δοκιμαζετε με δικη σας ευθυνη.

 

σωστος φιλε μπραβο μια ερωτηση για thl w8+ μπορουμε να επιλεξουμε πιο πολλα 6.33 GiB θα εχουμε καποιο προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

σωστος φιλε μπραβο μια ερωτηση για thl w8+ μπορουμε να επιλεξουμε πιο πολλα 6.33 GiB θα εχουμε καποιο προβλημα???

ROM 16GB ? αν ναι μπορεις να επιλεξεις τα πολλα ;)

 

Πρωτα να εχεις παρει ολα τα μετρα ασφαλειας, cwm recovery > backup

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μολις κανω το βημα 6 και φτανω στο 7 και παταω να ανοιξει το κινητο κολλαει στο Lenovo και δεν ανοιγει. Βγαζω τη μπαταρια και κανω Restore. Ανοιγω το κινητο και εχω χωρο 2.5 gb αλλα δεν μου εμφανιζει την καρτα SD. Ετσι αναγκαζομαι να κανω flash τη rom. Το εχω δοκιμασει πολλες φορες αλλα παλι τα ιδια ! Μπορει καποιος να με βοηθησει ; :(
Lenovo S750 !
Link to comment
Share on other sites

ROM 16GB ? αν ναι μπορεις να επιλεξεις τα πολλα ;)

 

Πρωτα να εχεις παρει ολα τα μετρα ασφαλειας, cwm recovery > backup

ωραιος...

http://img593.imageshack.us/img593/6128/p9te.png

 

Uploaded with ImageShack.us

http://img208.imageshack.us/img208/3931/bgjw.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...