Jump to content

MT6589 SoC : Οδηγός για ενοποίηση αποθηκευτικού χώρου


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχει κανα 5λεπτο στο αρχικο splash screen, τι να κανω ?? bricκαρε ??
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 361
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποιο τηλέφωνο έχεις?

Ακολούθησες πίστα τον οδηγό?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

εχει κανα 5λεπτο στο αρχικο splash screen, τι να κανω ?? bricκαρε ??

 

προφανώς δεν έκανες restore το backup και μετά wipe data.

Link to comment
Share on other sites

έχω το 967s

 

όχι δεν έκανα backup τα data .... τώρα τέλος ε??

 

έχω το 967s

 

όχι δεν έκανα backup τα data .... τώρα τέλος ε??

 

μπηκα στο recovery...ελπιζω να ξαναφλασαρω τη ρομ απο εκει...

 

μπηκα στο recovery...ελπιζω να ξαναφλασαρω τη ρομ απο εκει...

 

ναι όντως έτσι κ έγινε !! ουυυυφφφ!!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις κανένα backup? έστω και παλαιότερο...

 

αν δεν έχεις... τότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να φλασάρεις την ρομ και να ξεκινησεις από την αρχή.

1. φλασάρισμα ρομ

2. root

3. cwm

4. repartition

και μετά εγκατάσταση εφαρμογών.... αλλααααααά... ΠΑΝΤΑ backup

Link to comment
Share on other sites

επειδή το έπαθα και γω χθες, απλά ξαναφλασάρεις την ρομ μέσω recovery (volume up + power)

βαλε τη ρομ στην sd card μετανομασε την σε update.zip φλασαρε την και τελος...

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορουσα ουτε απο την recovery

το εκανα με sp flash tool αφου βρηκα με πολυ κοπο την ρομ μου

 

δεν μπορουσα ουτε απο την recovery

το εκανα με sp flash tool αφου βρηκα με πολυ κοπο την ρομ μου

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι οδηγίες υπάρχουν για κάποιο λόγο.Ακολουθήστε τες πιστά, για να μην έχετε προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

λινκ για cwm υπαρχει?

 

Για ποιο τηλέφωνο?

καλύτερα δες στο αντίστοιχο θέμα που υπάρχει για το κινητό σου. Εκεί σίγουρα θα βρεις

Link to comment
Share on other sites

ενα thlw200

οχι δεν υπαρχει και στο xda κατι γενικουρες

3 μερες ψαχνω

 

2 επιλογές

  1. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2379412 και φτιάχνεις μία μόνος σου με τα Droid Tools
  2. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374297 Φτιάχνεις μία καλυτερη μόνος σου χεχεχεχε

 

 

ολα κομπλε.. εμενα εχει 8gb ρομ οποτε μπορω να παω παραπανω στις επιλογες η μονο 2,4?

 

μπορείς να ανέβεις.

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ακολούθησα τον οδηγό κατά γράμμα, αυξήθηκε ο αποθηκευτικός χώρος, αλλά όταν πάω να επαναφέρω το backup (το οποίο βρίσκετε στην κάρτα sd) μου βγάζει ότι λείπει ένα MD5 (MD5 mismatch) και δεν γίνετε επαναφορά. Τι μπορούμε να κάνουμε;
Link to comment
Share on other sites

Αντωνη μαλλον κατι δεν πηγε καλα στο backup.

Μηπως εχεις καποιο αλλο backup;

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ακολούθησα τον οδηγό κατά γράμμα, αυξήθηκε ο αποθηκευτικός χώρος, αλλά όταν πάω να επαναφέρω το backup (το οποίο βρίσκετε στην κάρτα sd) μου βγάζει ότι λείπει ένα MD5 (MD5 mismatch) και δεν γίνετε επαναφορά. Τι μπορούμε να κάνουμε;

 

Έπεσες σε corrupted backup. Εάν έχεις άλλο πέρνα εκείνο. Αν δεν έχεις μπορείς να flashάρεις ξανά την rom σου και να ξανακάνεις την διαδικασία.

 

Τί recovery έχεις? έχω πετύχει αρκετά corrupted σε CWM 5.5.0.4 (αυτή που μπαίνει με τα droid tools). Γενικά πάντα προτείνεται η λήψη 2 backup για σιγουριά

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι και σε ένα άλλο backup που είχα πάρει πριν 5 μέρες μου κάνει το ίδιο. Και το σημερινό αλλά και το προηγούμενο στην αρχή είχαν αποθηκευτεί στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου και τα είχα μεταφέρει στην κάρτα με το es explorer, λέτε να φταίει αυτό;

Για recovery έχω CWM Recovery v6.0.3.2

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι και σε ένα άλλο backup που είχα πάρει πριν 5 μέρες μου κάνει το ίδιο. Και το σημερινό αλλά και το προηγούμενο στην αρχή είχαν αποθηκευτεί στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου και τα είχα μεταφέρει στην κάρτα με το es explorer, λέτε να φταίει αυτό;

Για recovery έχω CWM Recovery v6.0.3.2

 

Τί μέθοδο backup έχεις εκεί? tar ή dup ?

αν είναι tar τότε το backup σου είναι μόνο ο φάκελος με την ημερομηνία μέσα στα backup.

αν είναι dup (δεν γνωρίζω αν αυτή η έκδοση υποστηρίζει κάτι τέτοιο) τότε πέρα από τον όμοιο με πριν φάκελο πρέπει να μεταφέρεις και τον φάκελο blobs

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι και σε ένα άλλο backup που είχα πάρει πριν 5 μέρες μου κάνει το ίδιο. Και το σημερινό αλλά και το προηγούμενο στην αρχή είχαν αποθηκευτεί στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου και τα είχα μεταφέρει στην κάρτα με το es explorer, λέτε να φταίει αυτό;

Για recovery έχω CWM Recovery v6.0.3.2

Δοκιμασε να τα ξαναβαλεις στην αρχικη τους θεση. Ελπιζω να μη τους αλλαξες και το ονομα.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι από τα δύο έκανε. Εγώ μπήκα σε recovery mode και πάτησα backup. όταν ολοκληρώθηκε η διαδικασία έκανα reboot και όταν άνοιξε το τηλέφωνο πήγα με το es explorer και μετέφερα από τον φάκελο clockworkmod/backup ολόκληρο τον φάκελο με την ημερομηνία ο οποίος έχει μέσα 11 αρχεία (cache.ext4.tar.a, data.ext4.tar.a, system.ext4.tar.a, boot.img, recovery.img και άλλα).
Link to comment
Share on other sites

Σωστα, ετσι ειναι το backup.

Ομως ο φακελος clockworkmode/backup πως βρεθηκε στην εσωτερικη μνημη; Κανονικα δημιουργειται στην SD.

Δοκιμασε, οπως σου ειπα, να τα επαναφερεις στην αρχικη τους θεση και με το αρχικο τους ονομα και μετα δες αν γινεται restore.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάτησα backup to externalsd αλλά το σκέτο backup και γι αυτό και το πήγε στην εσωτερική μνήμη. Για δοκιμή τώρα έκανα ένα ακόμη backup επιλέγοντας backup to externalsd και αφού αφαίρεσα μετά μια εφαρμογή, έκανα restore. Μαντέψτε, αυτό δούλεψε κανονικά και επανέφερε την εφαρμογή που είχα σβήσει. Και λέω τώρα εγώ, αν πάρω το MD5 από το backup αυτό και το βάλω στο προηγούμενο, θα γίνει δουλειά ή θα μείνω με ένα τούβλο στο χέρι;
Link to comment
Share on other sites

Δεν πάτησα backup to externalsd αλλά το σκέτο backup και γι αυτό και το πήγε στην εσωτερική μνήμη. Για δοκιμή τώρα έκανα ένα ακόμη backup επιλέγοντας backup to externalsd και αφού αφαίρεσα μετά μια εφαρμογή, έκανα restore. Μαντέψτε, αυτό δούλεψε κανονικά και επανέφερε την εφαρμογή που είχα σβήσει. Και λέω τώρα εγώ, αν πάρω το MD5 από το backup αυτό και το βάλω στο προηγούμενο, θα γίνει δουλειά ή θα μείνω με ένα τούβλο στο χέρι;

 

ΔΕΝ θα δουλέψει... γιατί τα hashes (MD5) είναι εντελώς διαφορετικά. θα σου βγάλει το ίδιο μήνυμα με πριν (md5 mismatch)

 

-EDIT-

όπως είπε ο φίλος πριν... μετέφερε στην insternal το πρώτο σου backup και δοκίμασε πάλι (αν χωράει στην εσωτερική, γιατί μετά το repartition μένει λίγος χώρος εκεί).

Ειδάλλως επέλεξε restore from sd-ext (εάν υπάρχει τέτοια επιλογή στην cwm)

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...