Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S4 I9505


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιπλεον με την νεα αναβαθμιση (155MB) μου λεει οτι δεν ειμαι root. Τι μπορω να κσνω γιαυτο? Δλδ αν ηθελα να ειμαι ροοτ θα ημουνα με την πσλια εκδοδη συνεχεια και οι αλλοι θα περνουν κανονικα τις σμσναβαθμισεις?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν εχεις το τελευταίο γερμανικό update gng2 νομιζω, να ξέρεις οτι ακομα δεν ρουταρεται..
HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Διαβαστε λιγο κσλυτερα τι γραφω.

Το πηρα απτη γερμανια. Το εκανα ροοτ και περασα την επισημη ελληνικη 4.4.2.

Αλλα πριν 3 μερες εκανε αναβαθμιση 155MB και απο τοτε κλεινει κ ανοιγη μονο του (χωρις να ζητηση πιν).

Επισεις ειδα οτι πλεον δεν ειμαι ροοτ.

Διαβαστε καλα κ δωστε καποια γνωμη.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων εκανες?

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επισης με ποιον τροπο εχεις κανει ρουτ?

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω κανει επαναφορα.

Στο νημα βελτιοσεις γιαυτο το κινητο πολοι χρηστες εχουν αυτο το προβλημα με την τελευταια σναβαθμιση

Ροοτ εκανα με τον κλασικο τροπο που λενε στο x-develvo....

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε τοτε επαναφορα αφου σωσεις αρχεια και ξαναρουταρισε με towelroot.

Aν συνεχιζεις να αντιμετωπιζεις προβλημα κατεβασε ολοκληρη το λογισμικο απο sammobile και φλασαρε με odin

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Διαβαστε λιγο κσλυτερα τι γραφω.

Το πηρα απτη γερμανια. Το εκανα ροοτ και περασα την επισημη ελληνικη 4.4.2.

Αλλα πριν 3 μερες εκανε αναβαθμιση 155MB και απο τοτε κλεινει κ ανοιγη μονο του (χωρις να ζητηση πιν).

Επισεις ειδα οτι πλεον δεν ειμαι ροοτ.

Διαβαστε καλα κ δωστε καποια γνωμη.

Ευχαριστω.

απλα εχεις περασει την rom πανω στην αλλη .κανε factory reset θα το τιναξεις το κινητο..οτι σου ειπε ο μιχαλης και τα παιδια

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

απλα εχεις περασει την rom πανω στην αλλη .κανε factory reset θα το τιναξεις το κινητο..οτι σου ειπε ο μιχαλης και τα παιδια

Δεν εχω περασει καμια ρομ πανω στην αλλη. Την ελληνικη την περασσα με odin. Απλα πριν λιγες μερες ζητησε να κανει μονο του μια μικρη αναβαθμιση.

Εκανα και factory reset και μολις ξαναστησα το κινητο παλι τα ιδια.

Πειτε μου σας παρακαλω καποια αλλη καλη ρομ να βαλω. Δε θα παιζω με την ελληνικη βαρεθηκα. Η δωστε λινγκ και μερικες προτασεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω πσρασμενη την επισημη ελληνικη με odin. Κ θελω να βαλω την phoenix 9.0 με update 9.3. Την κατεβασα ειναι zip αρχειο 1.95 GB αυτη την περνας στην sd card μετα κανει factory reset κ μετα την περνας απο την καρτα sd. Εχω δει 5 βιντεο στο youtube κ ετσι γινεται. Σε μενα ομως γιατι κ γινεται κ γραφει σφαλμα?
Link to comment
Share on other sites

Εχω πσρασμενη την επισημη ελληνικη με odin. Κ θελω να βαλω την phoenix 9.0 με update 9.3. Την κατεβασα ειναι zip αρχειο 1.95 GB αυτη την περνας στην sd card μετα κανει factory reset κ μετα την περνας απο την καρτα sd. Εχω δει 5 βιντεο στο youtube κ ετσι γινεται. Σε μενα ομως γιατι κ γινεται κ γραφει σφαλμα?

 

Σου απαντάω εδώ αλλά για οποιαδήποτε απορία συνεχίζουμε στο νήμα με τις τροποποιήσεις. :-)

 

Καταρχήν να σε ενημερώσω πως περνώντας μια custom Rom/Custom recovery/Custom kernel ανεβαίνει ο μετρητής Knox και αυτομάτως χάνεις την εγγύηση (εάν είσαι τυχερός παίζει αναλόγως το service..).

 

Συγκεκριμένα γι'αυτό που ρωτάς χρειάζεσαι custom recovery, είτε cwm είτε twrp μέσα από το οποίο θα φλασάρεις την έκδοση 9.0 και έπειτα την 9.3.

Εσύ έχεις πιθανολογώ το προεπιλεγμένο android recovery menu το οποίο σου δίνει την επιλογή "Update" και όχι "Install" και το οποίο απαιτεί συγκεκριμένη "υπογραφή" για να φλασάρει οποιοδήποτε .zip αρχείο γι'αυτό και το σφάλμα.

Δοκιμάζοντας να περάσεις κάποιον Philz kernel ο οποίος θα σου περάσει και root και custom recovery θα σου επιτρέψει έπειτα να περάσεις Rom της αρεσκείας σου ειδάλλως μπορείς να περάσεις μόνος σου recovery κτλ βρίσκοντας τα κατάλληλα αρχεία μέσω Odin.

 

ΠΡΟΣΟΧΉ : Όλα τα παραπάνω διακόπτουν την εγγύηση.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα! Έχω εδώ και οκτώ περίπου μήνες το Gt-i 9505 αγορασμένο από σκρουτζομάγαζο και χώρα προέλευσης Γαλλία (XEF) χωρίς ποτέ να έχω κάνει root και όλες τις αναβαθμίσεις τις έχω κάνει μέσω Kies. Επειδή μετά την τελευταία Γαλλική αναβάθμιση (FNC4) είχα μεγάλο πρόβλημα με το modem (πολλές εναλλαγές σε 4g-3g-E-g και στις αλλαγές κυψέλης έχανε το δίκτυο και το ενεργοποιούσε μετά από λίγο) αποφάσισα χτες να περάσω μέσω odin την τελευταία Γερμανική Rom (GNG2). Όλα πήγαν καλά και το κινητό δουλεύει μια χαρά. Όταν πληκτρολογώ *#1234# στο dialer βλέπω κανονικά AP:I9505XXUGNG2 CP:I9505XXUGNG2 CSC:I9505OXAGNG2 άρα όλα έχουν περαστεί σωστά. Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πριν και μετά την αναβάθμιση κανονικά. Το θέμα είναι ότι όταν μπαίνω στο recovery μου γράφει οτι κάνει apply Multi-csc : XEF και όταν συνδέομαι στο Kies μου γράφει κανονικά τη Rom που έχω αλλά στην παρένθεση αντί για DBT έχει ακόμα XEF πράγμα που σημαίνει οτι δεν έχει γίνει σωστά η αλλαγή του CSC... Δε θέλω να κάνω root για να χρησιμοποιήσω το CSC Changer επειδή έχω ακόμα τον KNOX 0x0... Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να γίνει σωστά η αλλαγή του CSC σε DBT ώστε να παίρνει κανονικά τις αναβαθμίσεις μέσω Kies; Είδα σε κάποιο post στους xda-developers ότι πρέπει μετά την εγκατάσταση της Rom να μπω στο recovery και να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ώστε να περαστεί σωστά το CSC αλλά παρόλο που το έκανα δεν πέτυχε... Επίσης ξαναπέρασα δεύτερη φορά απευθείας τη Rom μήπως αλλάξει αλλά πάλι τίποτα... Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος που μπορεί να γίνει σωστή αλλαγή του CSC χωρίς να γίνει root η συσκευή; Ευχαριστώ πολύ. Edited by clioii16v
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ειναι καποιο bug αυτο με τα δικτυα.θα το διορθωσουν ομως..το csc αλλαζει μονο με ροοτ...υπαρχει τροπος χωρις να γραψει knox 0/0..δες στις τροποποιησεις στο φορουμ
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

κανε λιγο υπομονη θα βγει καποιο update..ειναι ιδια περιπτωση οπως και με την εκδοση 587 στο neo v...οταν πηγε update εφτιαξε...μπορεις να το αφησεις με την γερμανικη ρομ αλλα με διαφορετικο csc μεχρι να βγει το update..αλλα ξετικαρε την ενημερωση λογισμικου να μην βλεπει την xef
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος που μπορεί να γίνει σωστή αλλαγή του CSC χωρίς να γίνει root η συσκευή; Ευχαριστώ πολύ.

 

Δοκίμασε να ανοίξεις το tar της xef και σβήσε από μέσα τα μόντεμ.

Ξαναφλάσαρε την xef μετά.

Αν όλα πάνε καλά, θα έχεις xef με το νέο μόντεμ, που λογικά εκεί είναι το πρόβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Εμένα ήταν ελληνικό, αφού το καθάρισα πλήρως (δεν είχε μέσα ROM), έβαλα τη προηγούμενη, έκανε μόνο την εν λόγω μικρή αναβάθμιση (155ΜΒ), έκανα factory reset και έβαλα την GNF1 με odin3. Από το πρωί έχει κάνει 2 restart.
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε GNF1 έχει παρατηρήσει κανείς όταν βγάζει ένα screenshot αν στο gallery βγαίνει θολό;

 

η ποιότητα του Screenshot είναι άθλια θα το έλεγα .. κάποια πατάτα έκαναν εκεί στην sammy.

Link to comment
Share on other sites

η ποιότητα του Screenshot είναι άθλια θα το έλεγα .. κάποια πατάτα έκαναν εκεί στην sammy.

Πριν την αναβάθμιση ήταν μια χαρά... το τρελό είναι ότι και τα παλιά screenshot τα δείχνει χάλια...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...μετα την αναβαθμιση οταν θελω gps παντα με ρωταει αν συμφωνω και αθτο ειναι κουραστικο...σθμβαινει σε καποιον αλλον???μπορω να κανω κατι να μην μου το εμφανιζει καθε φορα????
Link to comment
Share on other sites

καλημερα...μετα την αναβαθμιση οταν θελω gps παντα με ρωταει αν συμφωνω και αθτο ειναι κουραστικο...σθμβαινει σε καποιον αλλον???μπορω να κανω κατι να μην μου το εμφανιζει καθε φορα????

Και σε εμένα το ίδιο αυτό είναι υποβάθμιση οχι αναβάθμιση α ρε samsung με τα update σου..

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάει όταν το απενεργοποιείς απ το εικονιδιο και πας να το ξαναενεργοποιήσεις..

 

Πλέον το αφήνεις ανοιχτό συνέχεια και ενεργοποιείται αυτόματα μόνο όταν ζητηθεί απ' την εκάστοτε εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάει όταν το απενεργοποιείς απ το εικονιδιο και πας να το ξαναενεργοποιήσεις..

 

Πλέον το αφήνεις ανοιχτό συνέχεια και ενεργοποιείται αυτόματα μόνο όταν ζητηθεί απ' την εκάστοτε εφαρμογή.

 

ναι αλλα νομιζω οτι πρεπει να το απενεργοποιεις και απο εκει , οχι μονο απο το εικονιδιο αλλιως τρωει μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν λειτουργεί αν δεν το ζητήσει κάποια εφαρμογή.

 

Μιλάμε για μετά την αναβάθμιση γιατί πριν όντως αν δεν το έκλεινες έμεινε συνέχεια ενεργό και ρούφαγε μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...