Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S4 I9505


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτες οι δυο που αναφερεις δεν ειναι για black edition...ειναι για το κανονικο i9505 (aut)..στο γραφει αν πατησεις πανω στα filmware!!μπορεις να την κατεβασεις την τελευταια μεσω odin αλλιως περιμενεις να βγει το update που δεν θα αργησει νομιζω!!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτες οι δυο που αναφερεις δεν ειναι για black edition...ειναι για το κανονικο i9505 (aut)..στο γραφει αν πατησεις πανω στα filmware!!μπορεις να την κατεβασεις την τελευταια μεσω odin αλλιως περιμενεις να βγει το update που δεν θα αργησει νομιζω!!!

 

Καλα λες φιλε μου.

Δεν καταλαβαινω ομως το εξης. Το Black Edition τι διαφορετικο εχει απο το s4 i9505. Ιδια δεν ειναι; Εχει κατι διαφορετικο;

TCe
Link to comment
Share on other sites

Οχι το ιδιο ειναι,περα απο τα wallpaper που εχει το black edition και το πισω καπακι δν εχει κατι αλλο..και καθυστερει τα update..παντως περασε το αφοβα με odin την τελευταια εκδοση που ειναι για i9505 δν γραφει knox οταν περνας επισημα filmware και το csc θα ειναι το ιδιο...κατεβασε την και flashing ,κ αν δν σ αρεσει βαζεις παλι την δικη του!!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα να κανω μια ερωτηση αυτος ο οδηγος υσχιει και για το s4 live demo unit μου το εχουν δωσει απο το καταστημα που δουλευω και προσπαθω να αφερεσω την εφαρμογη retail mode τα προβληματα που εχει ειναι

1 δεν μεταφερει εφαρμογες στην sd

2 κανει επαναφορα εργοστασιακων μονο του οποτε θελει

και αυτο εχει να κανει με αυτη την εφαρμογη.

μπορω να κανω κατι???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα να κανω μια ερωτηση αυτος ο οδηγος υσχιει και για το s4 live demo unit μου το εχουν δωσει απο το καταστημα που δουλευω και προσπαθω να αφερεσω την εφαρμογη retail mode τα προβληματα που εχει ειναι

1 δεν μεταφερει εφαρμογες στην sd

2 κανει επαναφορα εργοστασιακων μονο του οποτε θελει

και αυτο εχει να κανει με αυτη την εφαρμογη.

μπορω να κανω κατι???

 

δες εδώ S4 demo unit. υπαρχει τροπος να δουλεψει?

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα! εχω ενα θεματακι παω να κανω αναβαθμιση υλικολογισμικου και προετοιμασία και δεν μου δεχεται το s/n. μου λεει ελέγξτε το s/n και το ονομα της συσκευής.τα βαζω με κεφαλαια. το s/n ειναι ιδιο και μεσα απο το τηλ που το κοιταξα και πισω απο την μπαταρια. εχω το galaxy s4 i9505.
Link to comment
Share on other sites

δεν δουλευει αυτος ο τροπος πλεον!!!τι filmware ειναι το κινητο σου?πηγαινεις εδω http://www.sammobile.com/firmwares/database/

και κατεβασε το filmwares για την χωρα σου και φλασαρισμα με odin

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

δεν δουλευει αυτος ο τροπος πλεον!!!τι filmware ειναι το κινητο σου?πηγαινεις εδω http://www.sammobile.com/firmwares/database/

και κατεβασε το filmwares για την χωρα σου και φλασαρισμα με odin

Την 4.4.2 εχει πανω.

I9505XXUGNG8

Original CSC EUR

Αυτο το ειδα απο PHONE info

Edited by koza1971
Link to comment
Share on other sites

Tα παρακάτω αρχεία είναι για το I9505.

 

 

Jelly Bean Eλληνικά firmwares:

(Σε παρένθεση η ημερομηνία παραγωγής)

 

 


XXUAMDC Vodafone Ελληνικό firmware (VGR) 4.2.2 (11 Απριλίου)
XXUAMDC Cosmote Ελληνικό firmware (COS) 4.2.2 (11 Απριλίου)
XXUAMDE Eλληνικό (EUR) firmware 4.2.2 (12 Aπριλίου)
XXUAMDM Eλληνικό (EUR) firmware 4.2.2 (24 Aπριλίου)
XXUAME2 Vodafone Ελληνικό firmware (VGR) 4.2.2 (2 Μαΐου)
XXUΒΜΕΑ Eλληνικό (EUR) firmware 4.2.2 (29 Mαΐου)
XXUΒΜΕΑ Vodafone Eλληνικό (VGR) firmware 4.2.2 (29 Mαΐου)
XXUBMF4 Cosmote Ελληνικό firmware (COS) 4.2.2 (10 Ιουνίου)
XXUΒΜGA Eλληνικό (EUR) firmware 4.2.2 (11 Iουλίου)
 
 
XXUDΜGG Vodafone Eλληνικό (VGR) firmware 4.2.2 (30 Iουλίου)
XXUDΜΗ7 Cosmote Eλληνικό (COS) firmware 4.2.2 (16 Αυγούστου)
XXUDΜH6 Eλληνικό (EUR) firmware 4.2.2 (13 Aυγούστου)
 
 
XXUEMJ7 Vodafone Eλληνικό (VGR) firmware 4.3 (15 Oκτωβρίου)
XXUEMJ7 Eλληνικό (EUR) firmware 4.3 (15 Oκτωβρίου)
XXUEMK9 Eλληνικό (EUR) firmware 4.3 (21 Νοεμβρίου)
XXUEMK9 Eλληνικό (VGR) firmware 4.3 (21 Νοεμβρίου)
XXUEMKF Eλληνικό (EUR) firmware 4.3 (27 Νοεμβρίου)
XXUEMKF Eλληνικό (COS) firmware 4.3 (27 Νοεμβρίου)
XXUENA4 Eλληνικό (EUR) firmware 4.3 (9 Ιανουαρίου 2014)
 
 
XXUFNB9 Eλληνικό (EUR) firmware 4.4.2 (14 Φεβρουαρίου 2014)
XXUFNDG Eλληνικό (COS) firmware 4.4.2 (2 Μαΐου 2014)
XXUGNE8 Eλληνικό (VGR) firmware 4.4.2 (21 Μαΐου 2014)
XXUGNF1 Eλληνικό (EUR) firmware 4.4.2 (5 Iουνίου 2014)
XXUGNG8 Eλληνικό (EUR) firmware 4.4.2 (23 Iουλίου 2014)
XXUGNH7 Eλληνικό (VGR) firmware 4.4.2 (20 Aυγούστου 2014)
 
 
Σημείωση: Τα --DMxx firmwares και νεότερα ενεργοποιούν το SELinux και έχουν καινούριο bootloader. Αυτό εμποδίζει την επιστροφή σε προηγούμενα firmwares (downgrade) και επίσης δημιουργεί προβλήματα με το rooting.

 

 

(ο κωδικός αποσυμπίεσης αν ζητηθεί, είναι samfirmware.com)

 

Καλησπερα !! θα ηθελα να κανω ενα σχολιο.

Ο αγαπητος tyxerakias λεει στο τελος : Σημείωση: Τα --DMxx firmwares και νεότερα ενεργοποιούν το SELinux και έχουν καινούριο bootloader. Αυτό εμποδίζει την επιστροφή σε προηγούμενα firmwares (downgrade) και επίσης δημιουργεί προβλήματα με το rooting.

Οταν αγορασα την συσκευη ειχε την εκδοση: 2014 March I9505XXUFNB9 4.4.2 και ελαβε την τελευταια αναβαθμιση: 2014 August I9505XXUGNG8 4.4.2

 

Ειχα πει οτι με τις νεες αναθαμισης η αποδοση της μπαταριας επεσε.

Ρωτησα τον τροπο πως να γυρισω παλι στην πρωτη εκδοση οταν αγορασα το κινητο ( 2014 March I9505XXUFNB9 4.4.2)

Σχεδον ολοι ειπαν οτι δεν μπορεις να πας στην προηγουμενη εκδοση...frmware (downgrade)

 

Τελικα μπορεσα και γυρισα στην εκδοση οταν αγορασα το κινητο.

Απλα τα πραγματα.. με Odin και απο το σιτε ( http://www.sammobile.com/firmwares/database/GT-I9505/XEH//) κατεβασα την εκδοση που ειναι για το κινητο μου (προσοχη καθε κινητο με βαση την χωρα κατασκευης , εχει δικη του εκδοση)

Επιτελους γυρισα στην παλια και ολα πανε μια χαρα.. χωρις προβλημα.

Ουτε ο μετρητης της εγγυησης ανεβηκε..

Edited by xrpana
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα !! θα ηθελα να κανω ενα σχολιο.

Ο αγαπητος tyxerakias λεει στο τελος : Σημείωση: Τα --DMxx firmwares και νεότερα ενεργοποιούν το SELinux και έχουν καινούριο bootloader. Αυτό εμποδίζει την επιστροφή σε προηγούμενα firmwares (downgrade) και επίσης δημιουργεί προβλήματα με το rooting.

Οταν αγορασα την συσκευη ειχε την εκδοση: 2014 MarchI9505XXUFNB9 4.4.2 και ελαβε την τελευταια αναβαθμιση: 2014 AugustI9505XXUGNG84.4.2

 

Ειχα πει οτι με τις νεες αναθαμισης η αποδοση της μπαταριας επεσε.

Ρωτησα τον τροπο πως να γυρισω παλι στην πρωτη εκδοση οταν αγορασα το κινητο ( 2014 MarchI9505XXUFNB9 4.4.2)

Σχεδον ολοι ειπαν οτι δεν μπορεις να πας στην προηγουμενη εκδοση...frmware (downgrade)

 

Τελικα μπορεσα και γυρισα στην εκδοση οταν αγορασα το κινητο.

Απλα τα πραγματα.. με Odin και απο το σιτε ( http://www.sammobile.com/firmwares/database/GT-I9505/XEH//) κατεβασα την εκδοση που ειναι για το κινητο μου (προσοχη καθε κινητο με βαση την χωρα κατασκευης , εχει δικη του εκδοση)

Επιτελους γυρισα στην παλια και ολα πανε μια χαρα.. χωρις προβλημα.

Ουτε ο μετρητης της εγγυησης ανεβηκε..

 

Χαίρομαι που σου πέτυχε, αλλά απλά τα 2 firmwares που αναφέρεις είναι πολύ κοντά και έχουν το ίδιο bootloader. Γι'αυτό μπόρεσες. Αν δοκιμάσεις να βάλεις κάτι παλιότερο, π.χ jellybean 4.3 σε διαβεβαιώ ότι δε θα τα καταφέρεις...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σου πέτυχε, αλλά απλά τα 2 firmwares που αναφέρεις είναι πολύ κοντά και έχουν το ίδιο bootloader. Γι'αυτό μπόρεσες. Αν δοκιμάσεις να βάλεις κάτι παλιότερο, π.χ jellybean 4.3 σε διαβεβαιώ ότι δε θα τα καταφέρεις...

 

 

 

όποτε είμαι πολύ τυχερός , tyxerakia χεχε.

Η αυτονομία της μπαταρίας έφτιαξε πάντως..

Νομίζω μας δουλεύει η Samsung..

Link to comment
Share on other sites

Το sammobile κυκλοφόρησε ένα preview video από ένα early build του Lollipop για το I9500. Δεν το λες και άσχημο...! ;)

 

https://www.youtube.com/watch?v=C8qD_h6iL1g

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με χαλάει πολύ αυτή η ασπρίλα στο numpad.

Πάντως , αν και πολλά (καλά) λέγονται για το ART, θα περιμένω εντυπώσεις πριν τη βάλω στο δικό μου που είναι ακόμα με τη 4.3 μιας και είμαι υπερευχαριστημένος εως τώρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω καλοβλεπω ολα αυτα τα άσπρα. Στις amoled ασπριλα = παραπανω κατανάλωση. Δεν ειναι το ιδιο με τις ips.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατι ολα αυτα τα άσπρα!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω καλοβλεπω ολα αυτα τα άσπρα. Στις amoled ασπριλα = παραπανω κατανάλωση. Δεν ειναι το ιδιο με τις ips.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατι ολα αυτα τα άσπρα!

Ειλικρινά δεν είμαι καθόλου συνομοσιολογος στην ζωή μου. Αλλά δίνοντας σου lollipop θα πεις τι ωραία δεν με ξεχνάει και εμένα τον παλιό πελάτη Αλλά ταυτόχρονα Η αυτονομία σου θα πέσει τόσο πολύ που σε αναγκάζει να κοιτάξεις το νεώτερο της μοντέλο...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ρε παιδιά δεν μπορώ να βάλω σε download mode το κινητό υπάρχει άλλος τρόπος;να βάλω ξανά την stock rom

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται με mobile odin . Πάντως για να μην μπορείς να μπεις σε download mode κατι δεν κάνεις σωστά.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεις να κανεις ενα cosmote samsung galaxy s4 σε android google edition s4 κινητο χωρις να γραψει ο μετρητης knox?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα. Το θεμα μου αφορα το I9506 αλλα μπορει να εχει αποψη καποιος εμπειρος απο το τοπικ. Πριν παρω το κινητο ρωτησα στο επισημο service για το αν καλυπτεται απο εγγυηση μεσω IMEI. Το κοιταξαν και μου ειπαν οτι ναι κανονικα το κινητο καλυπτεται απο εγγυηση και οτι προοριζοταν για την τσεχικη αγορα. Στο phone info μου βγαζει csc county την τσεχια. Η ρομ που φοραει το κινητο ειναι η I9506XXUCNG3 με

CP I9506XXUCNG3 και CSC I9506XXUCNG1. Στο sammobile ομως οταν παω να δω ποια ειναι η τελευται ρομ για τσεχια μου εμφανιζει την I9506XXUCNI1. Αντιστροφα οταν ψαχνω για ποιες χωρες ειναι η I9506XXUCNG3 μου εμφανιζει αρκετες χωρις να ειναι η τσεχια μεσα. Τι λετε να παιζει;; Το κουτι του κινητου ηταν κανονικα σφραγιστο με 2 ταινιες. Μια μπρος κ μια πισω.

Ειμαι ετοιμος να περασω την nordic rom απλα ηθελα να ξερω αν βγαινει νοημα με αυτα που εγραψα πιο πριν...

Κατι ακομη για αλλαγη ρομ.Οταν περναμε με odin το ενα αρχειο md5 στο AP ,cp και csc αλλαζουν αυτοματα;;

Τελος διαβασα οτι στο Lollipop θα ειναι default το Art. Αυτο σημαινει οτι η Samsung θα κανει το touchwiz συμβατο με Art ή θα συνεχισει βαζοντας στις δικες της ρομ default το dalvik;;;

Edited by teobot
Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που έχει στο sammobole ειναι branded (vod) οχι unbranded που μπορεί να είναι το δικό σου .Ισχύει ότι σου λέει το phone info αλλά για να σιγουρευτείς επικοινώνησε με την samsung Hellas .

To csc δεν αλλάζει πάντα όταν περνάς διαφορετικής χώρας firmware και πρέπει να γίνει με κάποια εφαρμογή με root access .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...