Jump to content

blogging @ myphone.gr: Nokia, παρελθόν παρόν και μέλλον [Part 2]


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τόσα ΔΙΚΑ της Project! Τόσα νέα, καινοτόμα και επαναστατικά λειτουργικά (Maemo - MeeGo) και δεν προχώρησε τίποτα. Τα έριξαν όλα στο καλάθι των αχρήστων και διάλεξαν το έτοιμο.

Αμα παλευε με τα δικα της λειτουργικα δεν ειχε καμια ελπιδα εναντια στο android που παιζουν δεκα εταιριες μαζι εκ των οποιων καποιοι κολλοσοι και το ios που εχει το ποσοστο του λογω του μομεντουμ που απεκτησε με την πρωτοπορια της το 2007!ισως με το android να ειχε πολυ σοβαροτερες ελπιδες οπου θα ξεχωριζε αναμεσα στις αλλες και θα κρατουσε και τον στανταρ κοσμο της!και για τον χαβαλε της και τους tech freaks ας ειχε και το meego!ισως ετσι να σωνοταν η παρτιδα!αλλα οπως εχουμε δει στην ιστορια οτι ανεβαινει κατεβαινει κι οσο πιο ψηλα παει τοσο πιο πολυ θορυβο κανει οταν πεφτει!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενα σεναριο μονο θα ηθελα να πραγματοποιηθει (θα ηθελα, δεν πιστευω οτι θα γινει)

Να σταματησει η nokia να ειναι τσιρος της ms

Να βγαλει 1-2-3 android smartphone και να πουλησουν για να παρει μπρος (Θα αγοραζα μετα απο λιγους μηνες-χρονια που θα εβρισκε την συνταγη, οχι αμεσα)

Να συνεργαστει/αγορασει/whatever τη jolla για να βγαλει κι αλλη/αλλες meego συσκευες

Να συνεχισει την υποστηριξη του N9

 

Τωρα στην περιπτωση που δεν γινει τιποτα απο τα παραπανω (εκτος απο το θεμα android που δεν με καιει) δεν με ενδιαφερει αν θα πατωσει, αν θα την εξαγορασει η ms/η zte/η μαο ταο κλπ.

Μας εδειξε το meego-n9 και μας αφησε με τη "συσκευη" στο χερι για να βγαλει τις λαμιες..

Ε ας προσεχε!

 

ps

Πολυ καλο το αρθρο σου

 

τσέκαρε όμως πως τρελάθηκε κάθε ένας που το έπιασε στα χέρια του το n9

 

Αληθεια, υπαρχει καποιος που δοκιμασε το n9 και δεν επαθε την πλακα του??

Μεχρι και το sgs εβγαλα απο αβαταρ να πουμε..!! :lol::lol:

 

Εγώ διάβαζα τίτλους once in a lifetime

 

Ακριβως αυτο!!!!

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Θέλοντας να κλείσω κάπου εδώ, θα ήθελα να αναφέρω το εξής: Η Nokia ποτέ δεν ήταν η «μεγάλη Nokia» που ήθελε να βλέπουμε. Οι συγκυρίες την μεγαλοποίησαν, φέρνοντας την σε αυτή την κατάσταση σήμερα. Από την μια πλευρά, ίσως είναι κι ένα μάθημα ιδιοσυγκρασίας για αυτή, μια «προσγείωση στην πραγματικότητα» που έπρεπε να γίνει χρόνια τώρα. Από την άλλη όμως, η αργή και σταθερή κατάρρευση της μπορεί να θεωρηθεί και λυπηρό γεγονός, μιας και μετά την Ericsson, την Alcatel, τις Philips, Sendo, Sagem, αλλά και άλλες που είτε εξαγοράστηκαν, είτε «έσβησαν», είχε μείνει ως τελευταία βιομηχανία κινητής τηλεφωνίας στην Ευρώπη. Μια ενδεχόμενη εξαγορά από τον οποιονδήποτε, ακόμα κι από την Google, αυτόματα της αλλάζει χαρακτήρα, αυτόν που ξέρουμε από το 1987. Μια ενδεχόμενη διάλυση ωστόσο, θα είναι το πιο θλιβερό σενάριο, μιας και σε μια Ευρώπη που δοκιμάζεται από την οικονομική κρίση, οι απολύσεις χιλιάδων εργαζομένων θα είναι άλλη μια ταφόπλακα, στην σειρά ανάλογων περιπτώσεων σε όλη την ήπειρο.

 

Onnea Nokia. Kaikki fanit haluavat senkin taas... (Good luck Nokia. All your fans want you big again...)

 

Πολυ σωστη -κατ' εμε- αναλυση!

Στον επιλογο λες την πιο σωστη κουβεντα.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από plankton69

 

«Αυτό που πιστεύω ως ακραίο λοιπόν, είναι η εξαγορά της Jolla και επαναφορά του MeeGo, επαναφορά του Symbian και mid-rangeοποίηση των WP. Με τα Asha ως Symbian για low-budget (άρα σίγουρες πωλήσεις), μεσαία κατηγορία τα WP και ναυαρχίδες τα MeeGo, θα μπορούσε να σαρώσει τα πάντα και τους πάντες.»

 

 

Η ταυτόχρονη ανάπτυξη 2 λειτουργικών συστημάτων δεν είναι οικονομικά εφικτή για τη σημερινή Nokia με τα χάλια που έχει... Όταν ο ανταγωνισμός πουλάει Android από τη συσκευή των 90 ευρώ μέχρι τη συσκευή των 700 ευρώ (άσχετα εάν είναι άλλες εκδόσεις, είναι όμως το ίδιο λειτουργικό και οι χρήστες του «ψαρεύουν» από το ίδιο market), δε μπορείς να αντιπαραθέσεις ένα «κατώτερο» λειτουργικό σε μία ή περισσότερες κατηγορίες κινητών, και μετά θα περιμένεις να πουλήσεις επειδή «είσαι η Νokia»... Χρειάζονται τεράστιοι πόροι που η σημερινή Nokia ΔΕΝ τους έχει. Και δεν υπολογίζω καν το κόστος της εξαγοράς της Jolla, που κανένας δε μπορεί να προεξοφλήσει ότι θα δεχτεί να αγοραστεί από τη Nokia, ειδικά μετά την αντιμετώπιση που είχε η τελευταία απέναντι στο MeeGo... Κάτι που και εκ των πραγμάτων είναι πρακτικά αδύνατο να γίνει λόγω της συμφωνίας που έχει υπογραφεί με τη Microsoft, και οι Αμερικάνοι δεν είναι βλάκες να ανοίγουν «κερκόπορτες» στην επένδυτή τους...

 

Πιθανότερο μοιάζει το σενάριο της εξαγοράς της Nokia από τη Microsoft, στην περίπτωση που οι Φινλανδοί πάνε να βαρέσουν κανόνι, διότι σε άλλη περίπτωση οι Αμερικάνοι δεν έχουν κανένα λόγο να ψωνίσουν, μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους με την υπάρχουσα συμφωνία...

 

Δυστυχώς το MeeGo ήταν η μεγαλύτερη ευκαιρία της Nokia να σταθεί απέναντι στον ανταγωνισμό, και τελικά η απόρριψή του ίσως γίνει και η ταφόπλακά της. Πλέον το ποτάμι είναι πολύ δύσκολο να γυρίσει πίσω... Η Nokia δεν έμαθε, τελικά, τίποτα, από τα λάθη του μεγαλύτερου παλαιότερου ανταγωνιστή της (όσο υπήρχε), της Siemens Mobile, η οποία έκανε «παπάδες» χωρίς μάλιστα να έχει την πολυτέλεια του «μη ανταγωνισμού» που είχε για μεγάλο διάστημα η Nokia, αλλά τελικά διαλύθηκε εξαιτίας των αυτοκαταστροφικών τάσεων των Γερμανών...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, plankton συμφωνώ σε όλα εκτός από το ότι το symbian μπορούσε να συνεχιστεί σαν low end κατηγορία. Αυτό , όχι δε συμφωνώ, απλά δε γίνεται. Κάνει τα πάντα, και αν το "συνέχιζαν", δηλαδή υποστήριζαν κτλ θα έκανε ακόμα πιο πολλά, ή μάλλον αυτά που κάνει θα τα έκανε καλύτερα (πχ internet). Άρα ποιός ο λόγος να πάρει κάποιος wp πχ που λες για τη μεσαία κατηγορία? Πάνε που πάνε άπατα τώρα που είναι μόνα τους, φαντάσου να είχε και symbian στην low end (με αντίστοιχη τιμολόγηση)...

Δέυτερον, kalua: respect:D

Μια μόνο επισήμανση.. αν κ ίσως να μην κατάλαβα κάτι σωστά.. αλλά νομίζω ότι ο Anssi Vanjoki απτήν στιγμή που ήταν υπεύθυνος για την τελευταία φουρνιά των Symbian (τα οποία δεν ήταν επιτυχημένα) δεν θα μπορούσε να γίνει πότε ceo.

Πως είπατε? Η τελευταία φουρνιά symbian δεν είναι επιτυχημένα....? Μήπως ξέρεις τίποτα νούμερα πωλήσεων του 808 ας πούμε? Που όπως και το Ν9, τα νούμερα πωλήσεων έγιναν γαργάρα μη βγουν στη φόρα και ξεφτυλιστούν ακόμα περισσότερο οι πωλήσεις των wp? Μη λέμε ότι νάναι. Με τόσο θάψιμο που έχουν υποστεί, είναι άθλος το πόσο έχουν πουλήσει και είναι και σημάδι το τι θα μπορούσαν να έχουν πουλήσει αν είχαν άλλη αντιμετώπιση από την ίδια τους τη μάνα.... Αν μη τι άλλο θα μπορούσαν το κάποτε 30% της nokia να το διατηρήσουν διψήφιο με μεγάλη άνεση.

 

Αμφισβητω τους ισχυρισμους σου....βαρεθηκα τα περι εξαγορας...δεν προκειται...ας ειμαστε αισιοδοξοι, εξ αλλου κανει αποσβεση με τα s40..οπαδος της κι θεωρουσες το μελλον της το meego ποθεν πως(τελειως αγνωστο λειτουργικο για πολλους)...τουλαχιστον τα windows φερουν την υπογραφη της μαικροσοφτ.............bla bla bla

Έλα πες μας ποιός banned τρολάς είσαι?

Και η αδερφη μου απο τον Ιανουαριο εγκατελειψε τη Νοκια για την samsung. Και αγοραζαμε και τα ακριβα της μοντελα για χρονια σαν καλοι μαμακες. Το εχω ξαναγραψει οτι μετα απο λιγες μερες με android μου λεει η αδερφη μου "ρε Σωτηρη, τι ******** αγοραζαμε".

Επειδή έχεις ξαναγράψει τα ίδια σε άλλο θέμα, θα σου απαντήσω και εγώ τα ίδια που σου είχαμε απαντήσει και σε εκείνο:

Πες στην αδερφή σου (με όλο το σεβασμό) ότι κάποτε είχαμε τετράγωνες ογκώδεις τηλεοράσεις, τώρα τις κολάμε στον τοίχο, "πιο" κάποτε είχαμε ασπρόμαυρες, τώρα η εικόνα είναι έγχρωμη, ψηφιακή, και "βγαίνει" και έξω από την επιφάνεια της οθόνης...

Επίσης είχες πει πόσο beep ήσουν που το 99 ή 2000 είχες δώσει κάπου στα 700 ευρώ για την τότε ναβαρχίδα της nokia ενώ τώρα παίρνεις gs3 με αυτά τα λεφτά και τα έκλαιγες.:ninja: (ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ)

 

Όταν έπιασα στα χέρια μου το Ν9 είπα επιτέλους ένα nokia που μπορεί κάποιος να ερωτευτεί και να κρατήσει χρόνια! Το λειτουργικό ήταν ένα παράθυρο στο μέλλον!!Αρχίζω με αυτό γιατί είναι ότι καλύτερο σε λειτουργικό έχει εμφανιστεί. Αντίθετα παίρνοντας ένα Ν8 και συγκρινοντάς το,τότε, με το htc desire που είχα ήταν η μέρα με τη νύχτα! Δεν υπήρχε περίπτωση να μπορέσει να ανταγωνιστεί ακόμα και το τότε android, πόσο μάλλον το ios. Τώρα προσπαθεί με το...τέρας να χτυπήσει τον ανταγωνισμό. Ούτε στα πιο τρελά όνειρά της αν δε σοβαρευτεί και δε βγάλει μια ανταγωνιστική συσκευή,έστω και με τους πειραματισμούς της ms....

 

Το Ν8 όταν βγήκε παρόλο που ήταν καλό (για όσους δεν ξέραν από άλλα λειτουργικά) ήταν πίσω σε σχέση με τα υπόλοιπα, σε smoothness και internet (που ακόμα είναι στο internet). Αυτό γιατί η belle μας άργησε πράγμα που ενάγεται Στα "λάθη" της nokia όπως έχουν γραφτεί σε αυτό το άρθρο. Σε hardware δυνατότητες ήταν πολύ μπροστά (όχι δε λέω cpu και ram, υπάρχει και άλλο hardware).

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλο το άρθρο,Μονή ένσταση το n95 το οποίο ηταν απλα υπέροχο.

Η Nokia με αυτη την πορεία που της χάραξαν,δεν εχει επαναφορά,δεν υπαρχει πλεον στο μενού της η λειτουργία αυτη,ολα ειναι σχεδιασμένα,γιατι περί σχεδίου πρόκειται,να την κάνουν να τα τινάζει ωστε να εξαγοραστει,πιθανόν απο την Microsoft,καθώς το σχέδιο οπως ολα δείχνουν αυτο ειναι.

Απο την Αλλη,με το meego δε νομίζω οτι θα σωνοταν εύκολα,ισως να τα πήγαινε καλα,οχι ομως σε σημείο απόλυτης επιτυχίας.

Το Symbian απο την Αλλη,ξεχασμένο στην μοίρα του,δεν παίρνει Αλλη εξέλιξη?ειναι δαπανηρή η διαδικασία αυτη?μπορει,θα ηταν καλυτερα ομως τα πραγματα απο τωρα αν είχαν την θέληση να το εξελιξουν,γιατι ο κώδικας δε νομίζω οτι δεν παίρνει περαιτέρω εξέλιξη...καθε πράγμα που ειναι προγραμματισμένο απο τον ανθρωπο μπορει να εξελιχτεί,κατι που φυσικα δεν έγινε και ούτε και θα γινει.

Η σωτηρία αυτη την στιγμη ειναι μια,android,κι ας χαλάει πολλούς fans της Nokia μια τετοια κίνηση,τι νομίζετε,οτι με τα wp θα δει στερέωμα στις πωλήσεις?δε νομίζω,καταδικασμένη ειναι λόγω CEO και λειτουργικού που επέλεξαν.

Αν έκανε στροφή προς το android θα είχε θετικά αποτελέσματα,οχι δε θα έφτιαχναν τα οικονομικά της μεσα σε 1 χρόνο,θα έπαιρνε ομως την πάνω βόλτα,ξέρετε τι σάλος θα δημιουργούσαν αν έλεγαν οτι θα κυκλοφορήσουν συσκευές με android?η Nokia στο android?θριαμβος...και άντε μετα να έβλεπα την Samsung,apple και σια για ποσο καιρο θα είχαν πρωτιές στον χωρο.

Το οτι η αγορά αυτη την στιγμη επιλέγει κάποιες εταιρείες,δεν παει να πει οτι ειναι και η κορυφή,απλα ειναι οι σημερινες επιλογες,αυτα τους προωθούν με χίλιους τρόπους,αυτα ψωνίζει και ο καταναλωτής,οπως γινόταν και με τα Nokia κινητα καποτε.ολα ομως ειναι ρευστα και η αγορά αλλάζει απο την μια στιγμη στην Αλλη,κατι που θα μπορούσε να πετύχει η Nokia με την δύναμη που εχει ακομα παρουσιάζοντας καλές προτάσεις,απο κει και πέρα ολα τα υπόλοιπα θα ηταν αλυσίδα,διαφήμιση,φορουμς και ολα θα λειτουργούσαν υπέρ της.και ειμαι θετικός σε αυτο γιατι ξερω οτι η Nokia δε θα παρουσίαζε μουφες,ούτε και φτηνοπλαστικουρες με την τιμη στο Θεό.θα έβγαζε κατι ποιοτικό έστω κι αν είχε αντίτιμο,τουλάχιστον θα πληρώναμε και το όνομα και τα χαρακτηριστικά και την ποιότητα...

Βέβαια,ολα αυτα ειναι εικασίες απλές...δεν ειναι στο χέρι μου και δεν εχω ούτε την γνώση,ούτε το χρήμα,ούτε και το ψώνιο για να ανέβασω την Nokia στην κορυφή.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Προσωπικά νομίζω, ότι το πρόβλημα της ΝΟΚΙΑ είναι η διαθεσιμότητα των μοντέλων της και διαχρονικά η τιμολόγησή της (για όλα τα μοντέλα της, με όλα τα λειτουργικά της).

Ωραίο το άρθρο, συντεταγμένες σκέψεις, αν και διαφωνώ σε πολλά σημεία, ειδικά στο σημείο για τις εναλλακτικές. Δεν νομίζω, ότι μια εταιρία κολοσσός, θα είχε ένα προιόν (Ν9) ή μια σειρά προϊόντων (με symbian), με φοβερές πωλήσεις ή με μια δυναμική δυνητικών πωλήσεων και θα το εγκατέλειπε, έτσι απλά, λόγω μιας συνωμοσίας, ενός διαβολικού σχεδίου κλπ κλπ. Διέβλεψαν κάποια πράγματα και πήραν κάποιες αποφάσεις. Το αν θα τους βγούν, θα δείξει.

Πάντως, για την ιστορία, θεωρώ το Ν8 ως ένα από τα καλύτερα κινητά, που έχουν βγει (τουλάχιστον για τη χρήση που του έχω). Έστω με το ρημάδι browser (για πολύ ρημάδι όμως), έστω με την έλλειψη εφαρμογών (skype βιντεόκληση, επίσημο yahoo, επίσημο dropbox και όχι client), μόνο τις φωτογραφίες που έχω τραβήξει οπουδήποτε και οποτεδήποτε, η φοβερή πλοήγηση και η σωρεία features, που έχει ως συσκευή (και τα περισσότερα τα έχω χρησιμοποιήσει), είναι ανεκτίμητα και αναλλοίωτα.

Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Ενα μπραβο στον συντακτη,πολυ καλη αναλυση.

 

Καλα τα λεμε εμεις εδω,αλλα κατα ποσο θα περπαταγαν τα meego/symbian δεν το ξερει κανεις(αν και αυτα ειχαν fun).Πονταραν στα wp(μονο) και παλι την πατησαν.Θα ηθελα να δω και κατι διαφορετικο εκτος απο τα ios/android.Οκ στα android,αλλαζεις καθε βδομαδα rom/πολλες εφαρμογες και μοθτρα για τα ios αλλα......(το μονοπολιο σκοτωνει).:mad:

 

Αλλα συγνωμη ρε παιδια,αυτος ο elop βαλτος ειναι?:X

Εις άνθρωπος,ζήλω θείω πεπυρωμένος,ολόκληρον διορθώσασθαι δύναται χώραν.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Προσωπικά νομίζω, ότι το πρόβλημα της ΝΟΚΙΑ είναι η διαθεσιμότητα των μοντέλων της και διαχρονικά η τιμολόγησή της (για όλα τα μοντέλα της, με όλα τα λειτουργικά της).

Ωραίο το άρθρο, συντεταγμένες σκέψεις, αν και διαφωνώ σε πολλά σημεία, ειδικά στο σημείο για τις εναλλακτικές. Δεν νομίζω, ότι μια εταιρία κολοσσός, θα είχε ένα προιόν (Ν9) ή μια σειρά προϊόντων (με symbian), με φοβερές πωλήσεις ή με μια δυναμική δυνητικών πωλήσεων και θα το εγκατέλειπε, έτσι απλά, λόγω μιας συνωμοσίας, ενός διαβολικού σχεδίου κλπ κλπ. Διέβλεψαν κάποια πράγματα και πήραν κάποιες αποφάσεις. Το αν θα τους βγούν, θα δείξει.

 

Μα υπάρχουν στοιχεία για το Symbian! Ήταν πιο πετυχημένο από τα WP7 όσο κυκλοφορούσε! Και υποστηριζόταν πολύ από τους devs. Το ίδιο συνέβη και με το N9 που για ΜΙΑ συσκευή με ΕΝΑ μοναδικό Os υποστηρίζετε και είναι τόσο δημοφιλές που απορείς!

Αλλο να πεις ότι "έπεσαν" μόνα τους τα OS και αναγκαστικά τα παράτησε και η εταιρία και άλλο να τα καταργείς. Και η Νοκια έχει παρελθόν στο να "σκοτώνει" OS και συσκευές (N900).

 

Εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί υιοθέτησε ένα "ξένο" (δηλαδή άλλης εταιρίας, που ποτέ δεν το έκανε η Νοκια) OS;

Και σαν να μην έφτανε αυτό κατάργησε και όλα τα άλλα!! Σε μια κομβικής σημασίας εποχή! Και αν δεν ήξεραν πως θα τα πάει το MeeGo ή το "παλιό" Symbian πως βασίστηκαν μόνο και μόνο σε ένα λειτουργικό; Ναι, ήταν της MS αλλά το μπαμ είχε ήδη γίνει με το iOS και το Android ενώ τα Windows Phone ήταν "ξεχασμένα". Τα πράγματα μόνο ρευστά δεν ήταν. Δεν νομίζω πως δεν ήξεραν πως διάλεγαν ένα "νέο" και μη πετυχημένο λειτουργικό. Ηξεραν ότι θα έπρεπε να το χτίσουν απο την αρχή και να το υποστηρίξουν μέχρι τελικής πτώσης. Γιατί όμως το WP και όχι το δικό της MeeGO?

Ή αν προτιμούσε ειδικά android που ήδη κέρδιζε και δεν χρειαζόταν τρελή ανάπτυξη, μάρκετινγκ, προσπάθεια που θα ήταν σήμερα η Νοκια; Εταιρίες όπως η Samsung απέδειξαν πως το να υποστηρίζεις android δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να διαφοροποιηθείς.

Τέλος, όταν η Nokia έχασε όλους τους devs με τον τρόπο που τους έχασε, σε εμένα μπαίνουν "ψύλλοι στα αυτιά".

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Μα υπάρχουν στοιχεία για το Symbian! Ήταν πιο πετυχημένο από τα WP7 όσο κυκλοφορούσε! Και υποστηριζόταν πολύ από τους devs. Το ίδιο συνέβη και με το N9 που για ΜΙΑ συσκευή με ΕΝΑ μοναδικό Os υποστηρίζετε και είναι τόσο δημοφιλές που απορείς!

Αλλο να πεις ότι "έπεσαν" μόνα τους τα OS και αναγκαστικά τα παράτησε και η εταιρία και άλλο να τα καταργείς. Και η Νοκια έχει παρελθόν στο να "σκοτώνει" OS και συσκευές (N900).

 

Εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί υιοθέτησε ένα "ξένο" (δηλαδή άλλης εταιρίας, που ποτέ δεν το έκανε η Νοκια) OS;

Και σαν να μην έφτανε αυτό κατάργησε και όλα τα άλλα!! Σε μια κομβικής σημασίας εποχή! Και αν δεν ήξεραν πως θα τα πάει το MeeGo ή το "παλιό" Symbian πως βασίστηκαν μόνο και μόνο σε ένα λειτουργικό; Ναι, ήταν της MS αλλά το μπαμ είχε ήδη γίνει με το iOS και το Android ενώ τα Windows Phone ήταν "ξεχασμένα". Τα πράγματα μόνο ρευστά δεν ήταν. Δεν νομίζω πως δεν ήξεραν πως διάλεγαν ένα "νέο" και μη πετυχημένο λειτουργικό. Ηξεραν ότι θα έπρεπε να το χτίσουν απο την αρχή και να το υποστηρίξουν μέχρι τελικής πτώσης. Γιατί όμως το WP και όχι το δικό της MeeGO?

Ή αν προτιμούσε ειδικά android που ήδη κέρδιζε και δεν χρειαζόταν τρελή ανάπτυξη, μάρκετινγκ, προσπάθεια που θα ήταν σήμερα η Νοκια; Εταιρίες όπως η Samsung απέδειξαν πως το να υποστηρίζεις android δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να διαφοροποιηθείς.

Τέλος, όταν η Nokia έχασε όλους τους devs με τον τρόπο που τους έχασε, σε εμένα μπαίνουν "ψύλλοι στα αυτιά".

Νομίζω, ότι για να είναι μετρήσιμο το μέγεθος της επιτυχίας, θα πρέπει να συγκρίνονται όμοια πράγματα και ειδικά στο πεδίο των πωλήσεων, ίσως θα πρέπει να υπολογιστεί ο χρόνος που έχει ήδη στην κυκλοφορία το ένα λειτουργικό και ο αντίστοιχος που έχει το άλλο. Λογικό τα symbian να κάνουν περισσότερες πωλήσεις, αφού ήταν περισσότερο χρονικό διάστημα σε κυκλοφορία, με περισσότερα τηλέφωνα και με μεγαλύτερο εύρος τιμών. Π.χ. και τώρα εάν βγάλει η samsung ΤΙΖΕΝ θα μπορεί να συγκριθούν οι πωλήσεις με το android; Για την υποστήριξη, συμφωνώ, εν μέρει όμως, γιατί τουλάχιστον σε εμένα προσωπικά έλειπαν και λείπουν βασικές εφαρμογές, ήδη κατά το χρόνο που ήταν στην ακμή του. Τώρα για την υποστήριξη στο Ν9 νομίζω, ότι έχεις λάθος. Και τότε και τώρα (αν και τώρα δικαιολογείται) έχει έλλειψη από βασικές εφαρμογές (τουλάχιστον αυτές που χρησιμοποιεί αρκετός κόσμος).

Συμφωνώ μαζί σου, ότι δεν έπρεπε να εγκαταλείψουν τουλάχιστον ένα δικό τους λειτουργικό και ότι η μετάβαση ήταν τελείως βίαιη. Διαφωνώ όμως (εννοείται ότι μπορεί να κάνω λάθος) με τη συνωμοσιολογία και τους "ψύλλους στα αυτιά". Είναι πολύ μεγάλα τα μεγέθη, για να λαμβάνονται αποφάσεις εν θερμώ ή χωρίς την προοπτική κέρδους, απλά εξαιτίας ενός σκοτεινού σχεδίου κλπ.

Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα... Πολύ κρίμα για μια εταιρεία σαν τη Nokia. Το θέμα είναι ότι πλέον έχει καταντήσει με τα απανωτά λάθη της, οι καταναλωτές σε αυτή τη χώρα να ψωνίζουν μόνο κάτι Nokia με 2 SIM. Ποιός θα το περίμενε ότι θα φτάναμε στο σημείο να ψωνίζουμε Nokia, για τον ίδιο λόγο που ψωνίζαμε κάποτε Alcatel, δηλαδή και να σπάσει "έλα μωρέ και τι έγινε".

 

Το 2007, πήγαινες για ένα καφέ και έβλεπες τα πιτσιρίκια με Sony Ericsson W κινητά τηλέφωνα (τι πράγμα κι αυτό τότε...) και επαγγελματίες με Nokia E Series, N Series και HTC συσκευές με Windows Mobile. Τουλάχιστον στο δικό μου χώρο αυτό έβλεπα. Και υπήρξα κάτοχος 6600, N95, E66, N86 κατά σειρά πριν αγοράσω Android (HTC Desire HD). Άρα μιλάω έχοντας δει τι γίνεται με τη Nokia.

 

Το δια ταύτα είναι ότι το Symbian για μένα παρέμεινε στάσιμο από το 6600 μέχρι το Ν86, ουσιαστική διαφορά εκτός του Interface δεν είδα με βάση τα χρόνια που πέρασαν από το ένα κινητό τηλέφωνο μέχρι το άλλο. Μέγα λάθος της Nokia αυτό, όμως σε αυτό έπαιξε ρόλο και η απουσία σοβαρού ανταγωνισμού στο κομμάτι των έξυπνων κινητών. Ο μόνος σοβαρός ανταγωνιστής του Symbian τότε ήταν το Windows Mobile.

 

Όταν βγήκε το iPhone λοιπόν άρχισε η κάτω βόλτα για τη Nokia, ελέω Marketing κατά τη γνώμη μου από τους απέναντι. Το iPhone προβλήθηκε πολύ καλά και εστίασαν στις τότε καινοτομίες του.

 

Για κάποιο λόγο, η Nokia "πανικοβλήθηκε". Δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς το πως τόσα Projects πήγαν χαμένα, που μπορούσαν άνετα σήμερα να είναι στη θέση του Android.

 

Γιατί το λέω αυτό; Κακά τα ψέματα, το Android κατάφερε να "μεγαλώσει" και να "ωριμάσει" πιο γρήγορα από κάθε άλλο λειτουργικό, σε διάστημα 3-4 χρόνων, πράγμα που το Symbian δεν έκανε ποτέ μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια (μέχρι το 2007-2008). Γιατί; Λόγω απουσίας ανταγωνισμού. Δείτε το Android λόγω του iOS (και λιγότερο λόγω του Windows Phone) πως "μεγάλωσε".

 

Τα συμπεράσματα είναι δύο. Πρώτον, ο ανταγωνισμός μόνο καλό κάνει και αυτό φάνηκε όταν το Symbian "έπαιζε μπάλα" μόνο του, αντίθετα με τώρα που υπάρχει το iOS, το Android, το Windows Phone και μπαίνει στο παιχνίδι άλλη μια σειρά από λειτουργικά όπως τα Ubuntu, Firefox, Tizen κλπ. Και δεύτερον, το μέγα λάθος της Nokia ονομάζεται Microsoft. Και σε αυτό φαντάζομαι ότι συμφωνούν όσοι έχουν συσκευές Lumia και τις λατρεύουν (και καλά κάνουν), σχετικά με το θέμα της κατάστασης της Nokia, ότι ήταν λάθος κίνηση.

MY ANDROID DEVICES HISTORY

HTC Desire HD > HTC Evo 3D > Samsung Galaxy Nexus > Samsung Galaxy Note II > LG G2 > LG G Flex 2 > Samsung Galaxy Note Edge > Meizu MX4 Pro > LG G4 > Xiaomi Mi 5 > Samsung Galaxy S8+ > Huawei P20 Pro > Huawei Mate 20 Pro > Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η νοκια που γνωρίζαμε δεν είναι πλέον η ίδια... κρίμα.

Ενα αρθράκι για διάβασμα υπάρχει εδω

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βλέπετε τα πράγματα από την οπτική γωνία του απλού μέσου χρήστη και όχι του fun/σκληροπυρινικού/γκατζετάκια!

 

Μέχρι το 2007, τα smartphones είχαν μια αναλογία 5-10% επί του συνόλου των πωληθέντων συσκευών. Οι συνειδητοποιημένοι χρήστες smartphone ήταν ελάχιστοι, ενώ οι περισσότεροι από τύχη είχαν ένα Symbian χωρίς να ξέρουν καν οτι έχουν Symbian και μου πείτε για το αντίθετο γιατί έτσι ήταν τα πράγματα. Νοκια να ήταν και ότι να'ναι, θυμάμαι συζητήσεις που πολλοί κράζανε οτι κάτι γκόμενες και κάτι παππούδες έχουν το 6600 χωρίς να κάνουν κάτι άλλο από μηνύματα και κλήσεις. Το Symbian ήταν ένα λειτουργικό που ναι μεν έκανες τα πάντα αλλά ήθελες γνώσεις, οπότε ο απλός ο κόσμος καθόταν στις βασικές λειτουργίες.

 

Το 2007 ήρθε το iphone που ναι μεν σε χαρακτηριστικά είχε σημαντικότατες ελλείψεις από ένα Symbian, αλλά έφερε την επανάσταση στο user-friendly του απλού χρήστη και ήταν μια πραγματική είσοδο του απλού χρήστη στον κόσμο των smarphone, άσχετα αν ο ίδιος απλός χρήστης είχε ήδη ένα Symbian που απλά δεν το ήξερε!

 

Τι μου λέτε για Meego και πράσινα άλογα ο μέσος χρήστης δεν καταλαβαίνει από αυτά. Δεν λέω ωραία υλοποίηση, αλλά με 600+ συσκευή με καινούργιο λειτουργικό δεν πας να χτυπήσεις κορυφή και για να φτάσεις σε σημείο να το κάνεις budget friendly θα πρέπει να περάσει πολύ καιρός. Για να χτυπήσεις το μονοπώλιο και την φήμη των iOS και Android μόνο με ένα ηχηρό όνομα σαν της Microsoft θα μπορούσες να το κάνεις.

 

Μην ξεχνάμε οτι το κινητό πλέον άλλαξε χάρτη ακόμα και για τον απλό χρήστη και από μια απλή συσκευή ομιλίας έχει γίνει ένας μίνι υπολογιστής. Χαρακτηριστικότατο παράδειγμα αλλαγής του "χάρτη" των χρηστών είναι η Αμερικάνικη αγορά. Μέχρι πριν την έλευση του iphone το 2007, σχεδόν κανένας δεν ξόδευε πάνω από 50-100 δολάρια για συσκευή και ξαφνικά έγινε το αδιαχώρητο για να αποκτήσουν το iphone στα 600 δολάρια και μάλιστα με διετές συμβόλαιο και υποχρεωτικά data plans στα ύψη. Τι λέμε τώρα....

 

Επιμένω, δείτε τα πράγματα αλλιώς από την οπτική γωνία του μέσου χρήστη και όχι από την δικιά σας.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βλέπετε τα πράγματα από την οπτική γωνία του απλού μέσου χρήστη και όχι του fun/σκληροπυρινικού/γκατζετάκια!

 

Μέχρι το 2007, τα smartphones είχαν μια αναλογία 5-10% επί του συνόλου των πωληθέντων συσκευών. Οι συνειδητοποιημένοι χρήστες smartphone ήταν ελάχιστοι, ενώ οι περισσότεροι από τύχη είχαν ένα Symbian χωρίς να ξέρουν καν οτι έχουν Symbian και μου πείτε για το αντίθετο γιατί έτσι ήταν τα πράγματα. Νοκια να ήταν και ότι να'ναι, θυμάμαι συζητήσεις που πολλοί κράζανε οτι κάτι γκόμενες και κάτι παππούδες έχουν το 6600 χωρίς να κάνουν κάτι άλλο από μηνύματα και κλήσεις. Το Symbian ήταν ένα λειτουργικό που ναι μεν έκανες τα πάντα αλλά ήθελες γνώσεις, οπότε ο απλός ο κόσμος καθόταν στις βασικές λειτουργίες.

 

Το 2007 ήρθε το iphone που ναι μεν σε χαρακτηριστικά είχε σημαντικότατες ελλείψεις από ένα Symbian, αλλά έφερε την επανάσταση στο user-friendly του απλού χρήστη και ήταν μια πραγματική είσοδο του απλού χρήστη στον κόσμο των smarphone, άσχετα αν ο ίδιος απλός χρήστης είχε ήδη ένα Symbian που απλά δεν το ήξερε!

 

Τι μου λέτε για Meego και πράσινα άλογα ο μέσος χρήστης δεν καταλαβαίνει από αυτά. Δεν λέω ωραία υλοποίηση, αλλά με 600+ συσκευή με καινούργιο λειτουργικό δεν πας να χτυπήσεις κορυφή και για να φτάσεις σε σημείο να το κάνεις budget friendly θα πρέπει να περάσει πολύ καιρός. Για να χτυπήσεις το μονοπώλιο και την φήμη των iOS και Android μόνο με ένα ηχηρό όνομα σαν της Microsoft θα μπορούσες να το κάνεις.

 

Μην ξεχνάμε οτι το κινητό πλέον άλλαξε χάρτη ακόμα και για τον απλό χρήστη και από μια απλή συσκευή ομιλίας έχει γίνει ένας μίνι υπολογιστής. Χαρακτηριστικότατο παράδειγμα αλλαγής του "χάρτη" των χρηστών είναι η Αμερικάνικη αγορά. Μέχρι πριν την έλευση του iphone το 2007, σχεδόν κανένας δεν ξόδευε πάνω από 50-100 δολάρια για συσκευή και ξαφνικά έγινε το αδιαχώρητο για να αποκτήσουν το iphone στα 600 δολάρια και μάλιστα με διετές συμβόλαιο και υποχρεωτικά data plans στα ύψη. Τι λέμε τώρα....

 

Επιμένω, δείτε τα πράγματα αλλιώς από την οπτική γωνία του μέσου χρήστη και όχι από την δικιά σας.

 

Αν υποθέσουμε ότι πρέπει να κοιτάξουμε από την πλευρά του χρήστη θα μείνω σε 3 πράγματα ... Πρώτον, το όνομα Microsoft τελικά δεν είναι τόσο "ηχηρό" όσο πρέπει να είναι για να φέρει θετικά αποτελέσματα .. Δεύτερον, μιλάς για το πως υπερίσχυσε το iPhone ακόμα και με ελάχιστες λειτουργίες μπροστά στο Symbian λόγω εύχρηστου UI, αλλά το MeeGo που είναι ακόμα πιο εύχρηστο το βάζεις σε δεύτερη μοίρα .. Τρίτον, η τιμή του MeeGo δεν είναι ιδιαίτερο εμπόδιο γιατί πλέον ο κόσμος μπορεί να ψάξει στο internet και να βρει άρθρα περισσότερα και από τα ευρώ που έχει να διαθέσει, το θέμα με το MeeGo ήταν ότι το χτύπησε στην διαθεσιμότητα ...

 

Αυτά από τα μάτια του χρήστη, αν και επιμένω και το έχω πει εξ αρχής δεν χρειαζόμαστε τα μάτια του χρήστη, χρειαζόμαστε την ματιά του επιχειρηματία ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι αν η Νοκια βγάλει android, ο κόσμος θα την στηρίξει. Έχει ποιότητα στην κατασκευή της (ακόμη) που συνήθως καλύπτει αυτό το +10%-15% που κοστολογεί από τους ανταγωνιστές της. Θα μπορούσε να πουλήσει και android άνετα σε entry level & mid range κατηγορίες χωρίς να μπλέξει με ανταγωνισμό για τις ναυαρχίδες προσπαθώντας να ανταγωνιστεί S4 και One. Αυτό θα της έδινε την δυναμική που χρειάζεται για να ξανανέβει στην κορυφή. Δεν χρειάζεται καν ανάπτυξη τύπου meego kai maemo. Αυτά είναι δύσκολα επειδή πρέπει να βγουν σε μια αγορά που το ios & android έχουν μάρκετ με χιλιάδες εφαρμογές.

 

Αν συνεχίσει στον ίδιο καταστροφικό δρόμο, την βλέπω σε καναν χρόνο να πουλιέται για ψίχουλα στην microsoft.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ενα εχω να πω, Αν απλα δουλευε στο αρχαιο symbian,ποσα κομματια θα πουλαγε;εκατομμυρια ποιο πανω.20 εκατομμυρια θα εκανε μονο του το 808.τι να λεμε τωρα
Link to comment
Share on other sites

Αυτά από τα μάτια του χρήστη, αν και επιμένω και το έχω πει εξ αρχής δεν χρειαζόμαστε τα μάτια του χρήστη, χρειαζόμαστε την ματιά του επιχειρηματία ...

 

Το ίδιο πράγμα είναι, ο επιχειρηματίας για να κάνει πωλήσεις θα πρέπει να δει και να εστιάσει τα πράγματα στον μέσο χρήστη.

 

P.S. Το meego ναι μεν ήταν καλό ως user-friendly με το iOS αλλά ήρθε πολύ αργά και δεν μπορούσε να χτυπήσει το Hype του δεύτερου. Χαμένος κόπος θα ήταν γιατί πολύ απλά ο μέσος κόσμος δεν θα μπορούσε να ξεχωρίσει το meego από τα υπόλοιπα Symbian. Τραγικό ναι, αυτή είναι η αλήθεια.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα είναι, ο επιχειρηματίας για να κάνει πωλήσεις θα πρέπει να δει και να εστιάσει τα πράγματα στον μέσο χρήστη.

 

Ω, εδώ διαφωνώ καθέτως, το πρότυπο του σημερινού επιχειρηματία είναι ο Jobs, όχι ο Linus ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν θελει πολυ μυαλο. Η Nokia αυτοκτονει. Οι επιλογες που ειχε ειναι 2. Να κρατησει και να εξελιξει καποιο απο τα δικα της project χτιζοντας σε εναν συνδυασμο διαφοροποιησης λειτουργικου και ποιοτικων κατασκευων η επιπλεον να βγαλει κινητα με ολα τα διαθεσιμα λειτουργικα δηλαδη Android και WP και ας επιλεξει ο κοσμος οτι θελει. Η επιμονη και εμμονη μονο στα WP ειναι απλα υποπτη η ανοητη. Μου θυμιζει καποιες εταιριες αυτοκινητων που οταν το VW group εβγαλε τους πρωτους downsized turbo κινητηρες αυτες συνεχισαν να βγαζουν κατι αστειους 1,4 με 75 αλογα. Τουλαχιστον εστω και αργα ξυπνησαν πχ Opel, Ford, Renault κτλ. Η Nokia απλα κοιμαται.

 

Το ξαναλεω. Βγαλε κινητα με ολα τα λειτουργικα. Αν μπορει κανεις να μου εξηγησει γιατι δεν το κανει με λογικα επιχειρηματα ας το κανει. Στα επαγγελαματικα ταξιδια μου παντως στην Φινλανδια ακομα και ατομα του χωρου απορουν.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, ότι για να είναι μετρήσιμο το μέγεθος της επιτυχίας, θα πρέπει να συγκρίνονται όμοια πράγματα και ειδικά στο πεδίο των πωλήσεων, ίσως θα πρέπει να υπολογιστεί ο χρόνος που έχει ήδη στην κυκλοφορία το ένα λειτουργικό και ο αντίστοιχος που έχει το άλλο. Λογικό τα symbian να κάνουν περισσότερες πωλήσεις, αφού ήταν περισσότερο χρονικό διάστημα σε κυκλοφορία, με περισσότερα τηλέφωνα και με μεγαλύτερο εύρος τιμών. Π.χ. και τώρα εάν βγάλει η samsung ΤΙΖΕΝ θα μπορεί να συγκριθούν οι πωλήσεις με το android; Για την υποστήριξη, συμφωνώ, εν μέρει όμως, γιατί τουλάχιστον σε εμένα προσωπικά έλειπαν και λείπουν βασικές εφαρμογές, ήδη κατά το χρόνο που ήταν στην ακμή του. Τώρα για την υποστήριξη στο Ν9 νομίζω, ότι έχεις λάθος. Και τότε και τώρα (αν και τώρα δικαιολογείται) έχει έλλειψη από βασικές εφαρμογές (τουλάχιστον αυτές που χρησιμοποιεί αρκετός κόσμος).

Συμφωνώ μαζί σου, ότι δεν έπρεπε να εγκαταλείψουν τουλάχιστον ένα δικό τους λειτουργικό και ότι η μετάβαση ήταν τελείως βίαιη. Διαφωνώ όμως (εννοείται ότι μπορεί να κάνω λάθος) με τη συνωμοσιολογία και τους "ψύλλους στα αυτιά". Είναι πολύ μεγάλα τα μεγέθη, για να λαμβάνονται αποφάσεις εν θερμώ ή χωρίς την προοπτική κέρδους, απλά εξαιτίας ενός σκοτεινού σχεδίου κλπ.

 

Είναι μετρήσιμα!! Εδώ μου λένε πως τα WP8 δεν έχουν καμία σχέση με τα WP7 οπότε θεωρώ πως και το Symbian Anna δεν έχει καμία σχέση με το Belle. Εκτός αν συμφωνείς πως ειδικά για το παράδειγμα που έδωσα δεν θεωρείς ότι έχει εμπειρία η MS τόσα χρόνια και πως το πρώτο της λειτουργικό είναι τα WP8 (άντε τα WP7)!

Οπότε, υπό αυτό το πρίσμα δεν είσαι ούτε σωστός, ούτε δίκαιος. Και όταν μιλάμε για πωλήσεις και γενικά για αριθμούς τότε νομίζω είναι σαφέστατο. Αφού είχαν πουλήσει πρόπερσι, καλώς ή κακώς, περισσότερα "πεθαμένα" Symbian παρά WP7 κινητά γιατί δεν το δέχεσαι; Είναι μετρήσιμα μεγέθη που αντικατοπτρίζουν την επιτυχία ενός ΠροΪόντος. Η Nokia περίμενε ο κόσμος της να πάει απο τα OS της στα WP αλλά έκανε λάθος και οι περισσότεροι στράφηκαν στο Android!!

Γιατί πρέπει να ανάγουμε κάθε συζήτηση στο θεωρητικό πλαίσιο και να εξηγούμε τα αυτονόητα όταν υπάρχουν πωλήσεις, αριθμοί, και γενικά μετρήσιμα μεγέθη που δείχνουν μια σαφή εικόνα.

 

Τι μου λέτε για Meego και πράσινα άλογα ο μέσος χρήστης δεν καταλαβαίνει από αυτά. Δεν λέω ωραία υλοποίηση, αλλά με 600+ συσκευή με καινούργιο λειτουργικό δεν πας να χτυπήσεις κορυφή και για να φτάσεις σε σημείο να το κάνεις budget friendly θα πρέπει να περάσει πολύ καιρός. Για να χτυπήσεις το μονοπώλιο και την φήμη των iOS και Android μόνο με ένα ηχηρό όνομα σαν της Microsoft θα μπορούσες να το κάνεις.

 

Επιμένω, δείτε τα πράγματα αλλιώς από την οπτική γωνία του μέσου χρήστη και όχι από την δικιά σας.

 

Μα και τα WP7 τόσα ακριβά τα έδινε. Το Ν97 όσο έκανε το iphone το πουλούσαν στην Ελλάδα! Γενικά η κοστολόγηση των ΝΟκια τηλεφώνων ήταν υψηλη και σχεδόν καμία ναυαρχίδα δεν ήταν φτηνή. Και όταν κυκλοφόρησε το Ν9 είχε πολύ καλά χαρακτηριστικά.

 

Την άποψη του την λέει ο καθένας όπως βλέπει αυτός τα πράγματα. Γιατί η άποψη του απλού χρήστη να έχει περισσότερη βαρύτητα απο του geek την στιγμή που το "τούμπανο" κινητό το εκτιμάει μόνο ο δεύτερος;

 

Τέλος, νομίζω ότι ήμουν σαφέστατος περί MeeGO.

Το ξαναλέω όμως γιατί περνάει στο ντούκου από πολλούς. Αντί να έδινε τόση αποκλειστική προσπάθεια σε ένα αμφιλεγόμενο λειτουργικό που ΕΠίσης έκανε τα πρώτα του βήματα ενώ ταυτόχρονα παρατούσε και όλα τα υπόλοιπα Δικά της λειτουργικά θα μπορούσε να κάνει το ίδιο και για το Meego ή έστω για το Android. Ειδικά για το MeeGO ναι βγήκε αργά αλλά εδώ ανακοινώθηκαν όχι 1 αλλά 4 διαφορετικά νέα λειτουργικά!

Firefox, SailFish, Ubuntu ενώ η πάλαι ποτέ κραταιά RIM που ήταν σε χειρότερη θέση πως είχε/ έχει τα λεφτά και έβγαλε το BB10??? E?? Μπορεί δηλαδή η νυν Blackberry να βγάζει ΜΟΝΗ της το Z10 με το φρεσκότατο και ΝΕΟ λειτουργικό BB10 και δεν μπορεί η NOkia??? Και ύστερα μου μιλάτε για παρωπίδες...

Και εκ του ασφαλούς πλέον μπορούμε να πούμε ότι δεν ήταν και πολύ επιτυχημένο η με το στανιό προώθηση των WP...

Edited by aliengoa

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! :bow:

 

Η ταυτόχρονη ανάπτυξη 2 λειτουργικών συστημάτων δεν είναι οικονομικά εφικτή για τη σημερινή Nokia με τα χάλια που έχει... Όταν ο ανταγωνισμός πουλάει Android από τη συσκευή των 90 ευρώ μέχρι τη συσκευή των 700 ευρώ (άσχετα εάν είναι άλλες εκδόσεις, είναι όμως το ίδιο λειτουργικό και οι χρήστες του «ψαρεύουν» από το ίδιο market), δε μπορείς να αντιπαραθέσεις ένα «κατώτερο» λειτουργικό σε μία ή περισσότερες κατηγορίες κινητών, και μετά θα περιμένεις να πουλήσεις επειδή «είσαι η Νokia»... Χρειάζονται τεράστιοι πόροι που η σημερινή Nokia ΔΕΝ τους έχει. Και δεν υπολογίζω καν το κόστος της εξαγοράς της Jolla, που κανένας δε μπορεί να προεξοφλήσει ότι θα δεχτεί να αγοραστεί από τη Nokia, ειδικά μετά την αντιμετώπιση που είχε η τελευταία απέναντι στο MeeGo... Κάτι που και εκ των πραγμάτων είναι πρακτικά αδύνατο να γίνει λόγω της συμφωνίας που έχει υπογραφεί με τη Microsoft, και οι Αμερικάνοι δεν είναι βλάκες να ανοίγουν «κερκόπορτες» στην επένδυτή τους...

 

 

Το ξαναλέω, μιλάω για το 2010. Για να πετύχει αυτή η συνταγή τώρα, χρειάζονται πόροι που μόνο μέσω Android θα έρθουν άμεσα. Αλλιώς, πρέπει να βρεθεί φραγκάτος παλαβός και να τα ρίξει όλα σε κάτι που είναι επίσης αβέβαιο, αλλά με ικανά δείγματα γραφής στο παρελθόν ελπίζοντας πως θα πετύχει. Αυτή η στρατηγική είναι απλά η κοινή λογική που βγαίνει από τα τόσα χρόνια πορείας της, όχι κάτι που σίγουρα θα σαρώσει. Αν δεν τη δούμε, δεν μπορούμε να ξέρουμε. Τα ίδια λέγανε και για τα WP άλλωστε και μείνανε στα λόγια και τη θεωρία. Και πρόσεξε, δεν το πάω «με τη φανέλα». Ο Vanjoki λογικά είχε κάτι στο μυαλό του, δεν θα συνέχιζε αυτόν τον φαύλο κύκλο του «πάρ'τε κόσμε Symbian συσκευές αβέρτα». Αν ήμουν στη θέση του θα έβγαζα λίγες και ολοκληρωμένες προτάσεις, με ικανότατο hardware και σε λογικές τιμές για να πατήσω εκεί που πονάω. Συν τα N9 και N950, που θα ήταν οι premium προτάσεις.

 

Οι συμφωνίες σπάνε στο δευτερόλεπτο. Το κακό εδώ είναι πως δεν υπάρχουν πλάτες (λεφτά) για να συνεχίσουν. Μερικοί δεν είναι χαζοί εκεί μέσα, ξέρουν τι πρέπει να γίνει κανονικά.

 

Αρχικά, plankton συμφωνώ σε όλα εκτός από το ότι το symbian μπορούσε να συνεχιστεί σαν low end κατηγορία. Αυτό , όχι δε συμφωνώ, απλά δε γίνεται. Κάνει τα πάντα, και αν το "συνέχιζαν", δηλαδή υποστήριζαν κτλ θα έκανε ακόμα πιο πολλά, ή μάλλον αυτά που κάνει θα τα έκανε καλύτερα (πχ internet). Άρα ποιός ο λόγος να πάρει κάποιος wp πχ που λες για τη μεσαία κατηγορία? Πάνε που πάνε άπατα τώρα που είναι μόνα τους, φαντάσου να είχε και symbian στην low end (με αντίστοιχη τιμολόγηση)...

 

Θα ήταν καθαρά για δοκιμή ρε συ, με τη λογική αν το Symbian φτάσει στα όρια του και τα WP αρχίσουν να πουλάνε, να γίνει τότε το τελείωμα του Symbian. Είχε λόγο να το σταματήσει στα ντουζένια του από μεριάς εξέλιξης; ΟΧΙ. Ακόμα ασχολείται κόσμος με αυτό και ειδικά developers. Δεν είναι χαζοί ή fanboys, κάτι βλέπουν στον ορίζοντα. Ίσως μια «νεκρανάσταση»;;;

 

Δυστυχώς η νοκια που γνωρίζαμε δεν είναι πλέον η ίδια... κρίμα.

Ενα αρθράκι για διάβασμα υπάρχει εδω

 

Ο Κυριάκος (MemphisX εδώ) ήταν μια απίστευτη πηγή πληροφοριών που συντελούν αυτό το άρθρο και τον ευχαριστώ δημόσια, έστω και εκ των υστέρων! :)

 

Το Symbian ήταν ένα λειτουργικό που ναι μεν έκανες τα πάντα αλλά ήθελες γνώσεις, οπότε ο απλός ο κόσμος καθόταν στις βασικές λειτουργίες.

 

Και γιατί να μην ασχοληθείς; Μάθαμε στην ευκολία και το ζόρι είναι πρόβλημα; Προσωπικά όταν πήρα τον κουβά μου (E71) δεν είχα ιδέα και σε ένα χρόνο το έμαθα απ'έξω. Έστησα (σχετικά) κι ακόμα ένα (του QQTilt) και άνετα στήνω κι άλλα. Ψάξιμο θέλει.

 

Με τις Custom ROMs δεν ψάχνεται ο κόσμος; Στα tweaks του Symbian κολλήσαμε; :blink:

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

@aliengoa

Δεν διαφωνώ, απλά έθεσα ως δεδομένο για την ερμηνεία, ότι υπήρχαν περισσότερα symbian μοντέλα, με μεγαλύτερο εύρος τιμών και με μεγαλύτερο χρόνο διάθεσης στην κυκλοφορία από ότι τα WP. Γι' αυτό έθεσα και το παράδειγμα με το ΤΙΖΕΝ.

Δεν το πάω σε θεωρία, νομίζω ότι έγιναν λάθη, τα εστιάζω κυρίως στη διαθεσιμότητα και την τιμολογιακή πολιτική και λιγότερο στη διατήρηση επιλογών κλπ και γενικά οι όποιες αποφάσεις πήραν (για χ, ψ λόγους), θα δείξουν στο μέλλον, τι ψάρια θα πιάσουν. Απλά, προσωπικά διαφωνώ (και γενικότερα) με τη φιλολογία για σκοτεινές αποφάσεις, σκοτεινών κύκλων στο παρασκήνιο κλπ.

Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κατάλαβα απο το, τέλειο κατα την άποψη μου άρθρο, είναι πως η νοκια έκανε πολλά λάθη πριν τα wp. Τίποτα δεν δείχνει πως θα είχε εξελίξει το symbian σε τετοιο βαθμο ώστε να συναγωνιστεί το android, ποσο μάλλον το ios.

Ο σημαντικότερος λογος, για μένα, που δεν πήγε στο στρατόπεδο της Google, είναι πως κατα κάποιο τροπο θα παραδεχόταν την ήττα της και θα "υπεκυπτε " στο android (και προσωπικά δεν μου "κάθεται" καλά το android σε σοβαρή nokia συσκευη).

Τα wp ηταν η μονη λογική επιλογή και με τον καιρό θα καταφέρει να ανακάμψει, ειδικα με τις κινήσεις που κανει τώρα τελευταια (ραδιόφωνο, double tap, color profiles και -μακαρι- swipe gestures) για την αναβάθμιση της εμπειρίας χρήσης του λειτουργικού.

Και φυσικά οι λόγοι που εδραίωσαν τα αλλά λειτουργικά έναντι των wp, δεν είναι μονο το market ή οι τιμες ή τα χαλιά (και καλα ) tiles.

Food for thought:

1) Αν τα wp γίνονταν jailbreak στο ίδιο στυλ με του iOS θα είχαν μεγαλύτερη επιτυχία;

2) Αν η apple μπλοκάρει το jb θα πουλάει το ίδιο;

3) Αν η Google βρει τροπο να αποτρέψει τις rooted συσκευές απο το play και τις Google apps τι θα γίνει;

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

@aliengoa

Δεν διαφωνώ, απλά έθεσα ως δεδομένο για την ερμηνεία, ότι υπήρχαν περισσότερα symbian μοντέλα, με μεγαλύτερο εύρος τιμών και με μεγαλύτερο χρόνο διάθεσης στην κυκλοφορία από ότι τα WP. Γι' αυτό έθεσα και το παράδειγμα με το ΤΙΖΕΝ.

Δεν το πάω σε θεωρία, νομίζω ότι έγιναν λάθη, τα εστιάζω κυρίως στη διαθεσιμότητα και την τιμολογιακή πολιτική και λιγότερο στη διατήρηση επιλογών κλπ και γενικά οι όποιες αποφάσεις πήραν (για χ, ψ λόγους), θα δείξουν στο μέλλον, τι ψάρια θα πιάσουν. Απλά, προσωπικά διαφωνώ (και γενικότερα) με τη φιλολογία για σκοτεινές αποφάσεις, σκοτεινών κύκλων στο παρασκήνιο κλπ.

 

Ούτε εγώ υποστήριξα κάτι τέτοιο. Αλλά τα θεωρώ πολύ περίεργα αυτά και λεω μήπως μας κρύβουν κάτι :)

 

Τα WP τουλάχιστον τα 7.5 που είδα έχουν γίνει Jb, εδώ κάποια τα έχουν περάσει και στο HD2. Δεν θα αργήσουν να ξεκλειδώσουν, αν δεν έχου ξεκλειδώσει ήδη και τα 8. Τα RT πάντως έχουν "ανοίξει". Δεν νομίζω πως έγιναν διάσημα τα iOs και Android επειδή ξεκλέιδωναν. Τόσα πράγματα έκανα στο Nexus S ειδικα με θέματα χωρίς να κάνω root ενώ παίζουν και μη νόμιμες εφαρμογές κατευθείαν. Είναι γνωστοί οι λόγοι που εδραιώθηκαν τα Android και iOS μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια.

 

Απο το άρθρο που αναφέρει ο φίλος παραπάνω:

"Η MS άρχισε την ανάπτυξη ενός νέου εξολοκλήρου λειτουργικού στα πρότυπα του iPhone το οποίο δυστυχώς δεν είχε τίποτα καινούριο να προσφέρει πέρα από ένα εντελώς διαφορετικό περιβάλλον χρήσης. Παρά την όμορφη εμφάνιση το λειτουργικό ήταν 10 χρόνια πίσω από άποψη δυνατοτήτων γιατί είχε ακριβώς τα ίδια αρνητικά γνωρίσματα του πρώτου iPhone που αναφέραμε παραπάνω. Μια φυλακή για τον χρήστη .

Και παρόλο που όλες σχεδόν οι εταιρίες (πλην της Nokia που επέμενε στις δικές της λύσεις) έβγαλαν από ένα κινητό με την νέα πλατφόρμα της Microsoft, οι πωλήσεις ήταν χαμηλές έχοντας κερδίσει περίπου μόνο το 3% του μεριδίου της αγοράς. Η Microsoft όμως δεν έπρεπε να μείνει έξω από το παιχνίδι."

Για αυτό επιμένω και λέω πως ΤΟΤΕ (2010) ούτε τα WP7 ήταν κάτι ιδιαίτερο για να βασιστεί αποκλειστικά η Nokia. Το έπαιξε κορώνα - γράμματα

 

Ας μου επιτραπεί ακόμα μια αναδημοσίευση μέρους σχολίου απο το ίδιο άρθρο. Το σχόλιο υπογράφει ο συντάκτης του άρθρου MemphisX

"Εξαγορά της Nokia από την Microsoft δε θα γίνει μάλλον ποτέ. Η Microsoft αυτή την στιγμή έχει δωρεάν όλες τις υπηρεσίες (πχ Χάρτες) της Nokia στις πλατφόρμες της μέσω αυτής της συνεργασίας ενώ σε λίγο καιρό ακόμα και η τεχνολογία Pureview θα υλοποιηθεί στο λειτουργικό της Microsoft. Οι πιο επωφελής οικονομικά πατέντες έχουν ανατεθεί σε τρίτους για οικονομική αξιοποίηση (a la μηνύσεις για καταπάτηση πνευματικών δικαιωμάτων σε άλλες πλατφόρμες και εταιρίες) και ένα σημαντικό ποσοστό αυτών των κερδών πάει στην Microsoft (για άγνωστους λόγους) ενώ παράλληλα η ίδια δεν πληρώνει για άδειες χρήσης την Nokia. Επίσης η συμφωνία όπως διαφημίστηκε μιλούσε για κέρδη από την μεριά της Nokia ύψους δισεκατομμυρίων ενώ στην πραγματικότητα όσα χρήματα κέρδιζε ως υποστήριξη η Nokia ξαναγύριζαν στην Microsoft υπό την μορφή αδειών χρήσης των Windows Phone και το κόστος αυτών ξεπερνούσαν το κόστος που πλήρωναν άλλες εταιρίες όπως η Samsung για παράδειγμα για την χρήση των WP σε ορισμένες περιπτώσεις μέχρι και 3 φορές αν αληθεύει το ότι ο μέσος όρος αδειοδότησης ήταν γύρω στα 15-20$ ανά συσκευή σύμφωνα με παλιότερες μαρτυρίες στελεχών της LG και Samsung αλλά και έρευνες που είχαν γίνει. Με άλλα λόγια αυτή την στιγμή η Nokia είναι υποχείριο της Microsoft, κατέχει μόνο το Brand μιας και έχουν ξεπουληθεί τα πάντα (από λογισμικό μέχρι και εργοστάσια μιας και η παραγωγή των κινητών της γίνεται από τρίτους στην Κίνα, το λογισμικό από την Microsoft με ελάχιστες εξαιρέσεις λογισμικού οι οποίες ακόμα κι αυτές ίσως να γίνονται outsource σε τρίτους, το R&D είναι σχεδόν ανύπαρκτο και κυρίως εκμεταλλεύονται τις παλιότερες έρευνες που είχαν γίνει και έτσι το μόνο που μένει είναι το marketing και το management με το δεύτερο να έχει δεχτεί αρκετές προσθήκες πρώην στελεχών της Microsoft).

 

H Nokia αυτή την στιγμή είναι τοξική για οποιαδήποτε εταιρία η οποία θα σκεφτόταν να την εξαγοράσει λόγο των σχέσεών της με την Microsoft και το πόσο πολύ έχει εισχωρήσει αυτή εντός της Nokia, ενώ η ίδια η Microsoft δε φαίνεται να έχει κανένα κέρδος από μια εξαγορά μιας και ότι ήταν πολύτιμο είτε ξεπουλήθηκε, είτε βρίσκεται ήδη στα χέρια της Microsoft."

 

Ζητώ συγνώμη για τον υπερβολικό χώρο που έπιασε το ποστ μου αλλά ήθελα να μοιραστώ αυτές τις απόψεις που συγκλίνουν με τις δικές μου, αφορμής δοθείσας απο το άρθρο του plankton69

Edited by aliengoa

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Τα αρνητικά γνωρίσματα του πρώτου iPhone, διορθώθηκαν στα wp8. Ο κόσμος όμως επιμένει να κρίνει τα wp με βαση την πρωτη εκδοση. Σαν να κρινεις το android με βαση το froyo...:/
Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...