Jump to content

blogging @ myphone.gr: Nokia, παρελθόν παρόν και μέλλον [Part 2]


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα αρνητικά γνωρίσματα του πρώτου iPhone, διορθώθηκαν στα wp8. Ο κόσμος όμως επιμένει να κρίνει τα wp με βαση την πρωτη εκδοση. Σαν να κρινεις το android με βαση το froyo...:/

 

Μα μιλάμε για το 2010 και τα λάθη της Νοκια. Όταν αποφάσισε η Nokia την συνεργασία δεν υπήρχαν τα 8!!! Δεν μιλάμε για το παρόν...

Είμαι σαφής στα ποστ γράφοντας WP7...

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η δυναμη του android και του ios ειναι οι εφαρμογες και του 1ου η παραμετροποιηση. Στο ιντερνετ μπαινεις με οποιο κινητο θελεις. Κι εγω με το x 6 ειχα μεγαλυτερη αυτονομια απ οτι εχω με το Sole τωρα αλλα τα δυο κινητα ειναι η μερα με τη νυχτα. Επειδη μεχρι τον περασμενο Ιουλιο ειχα nokia, καταλαβαινω απολυτα γιατι εχουν πεσει τοσο οι πωλησεις της αφου δεν σκεφτηκα στιγμη να ξαναπαρω νοκια οταν υπαρχει ο μαγικος κοσμος του android. Και μολις λειτουργησα το android δεν σκεφτηκα στιγμη να γυρισω πισω. Ετσι σκεφτεται και ο περισσοτερος κοσμος. Και η αδερφη μου απο τον Ιανουαριο εγκατελειψε τη Νοκια για την samsung. Και αγοραζαμε και τα ακριβα της μοντελα για χρονια σαν καλοι μαμακες. Το εχω ξαναγραψει οτι μετα απο λιγες μερες με android μου λεει η αδερφη μου "ρε Σωτηρη, τι ******** αγοραζαμε". Ξερω οτι αυτα που γραφω δεν θα αρεσουν σε φανς της Νοκια αλλα τα γραφω για να δειτε πως σκεφτεται πλεον ο κοσμος για τη nokia. Οι πωλησεις της στο αλλο αρθρο για την Ελλαδα το αποδεικνυουν.

 

Ο μονος τροπος για να αγοραζα παλι nokia θα ηταν αν εβαζε android κι ας ακουγεται ως τρολλια αλλα πιστεψτε με δεν ειναι. Θα την ειχα στις επιλογες μου, τωρα με w8 ημιζωντανο ουτε λογος.

 

Το ίδιο θα σου έλεγε και αν είχε πάρει ένα iphone ή ένα nokia με windows phone. Συγκρίνεις την αέρινη αίσθηση που έχει μια καλή υλοποίηση των σημερινών λειτουργικών με το s60 προ μερικών ετών μέσα απο τα μάτια μιας κοπέλας. Τι περιμένεις απ αυτό? Το android θα έτρεχε καλύτερα απο το symbian σε hardware 6ετίας όπως το x6 νομίζεις?

 

Πάνω στο άρθρο τώρα, πιστεύω οτι η nokia πρέπει να συνεχίσει να βγάζει wp στεθερά αλλά και να επενδύσει σε ένα ακόμα λειτουργικό απο τα φρέσκα που έρχονται όπως το firefox os ή το ubuntu phone. Σίγουρα θα του έδινε αρκετή ώθηση με το design - hardware - αποκλειστικές εφαρμογές. Και επιπλέον πρέπει να βρει έναν τροπο να μειώσει τον χρόνο μεταξύ παρουσίασης συσκευών και κυκλοφορίας στην αγορά!

Edited by makis88
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, plankton συμφωνώ σε όλα εκτός από το ότι το symbian μπορούσε να συνεχιστεί σαν low end κατηγορία. Αυτό , όχι δε συμφωνώ, απλά δε γίνεται. Κάνει τα πάντα, και αν το "συνέχιζαν", δηλαδή υποστήριζαν κτλ θα έκανε ακόμα πιο πολλά, ή μάλλον αυτά που κάνει θα τα έκανε καλύτερα (πχ internet). Άρα ποιός ο λόγος να πάρει κάποιος wp πχ που λες για τη μεσαία κατηγορία? Πάνε που πάνε άπατα τώρα που είναι μόνα τους, φαντάσου να είχε και symbian στην low end (με αντίστοιχη τιμολόγηση)...

Δέυτερον, kalua: respect:D

 

Πως είπατε? Η τελευταία φουρνιά symbian δεν είναι επιτυχημένα....? Μήπως ξέρεις τίποτα νούμερα πωλήσεων του 808 ας πούμε? Που όπως και το Ν9, τα νούμερα πωλήσεων έγιναν γαργάρα μη βγουν στη φόρα και ξεφτυλιστούν ακόμα περισσότερο οι πωλήσεις των wp? Μη λέμε ότι νάναι. Με τόσο θάψιμο που έχουν υποστεί, είναι άθλος το πόσο έχουν πουλήσει και είναι και σημάδι το τι θα μπορούσαν να έχουν πουλήσει αν είχαν άλλη αντιμετώπιση από την ίδια τους τη μάνα.... Αν μη τι άλλο θα μπορούσαν το κάποτε 30% της nokia να το διατηρήσουν διψήφιο με μεγάλη άνεση.

 

 

Έλα πες μας ποιός banned τρολάς είσαι?

 

Επειδή έχεις ξαναγράψει τα ίδια σε άλλο θέμα, θα σου απαντήσω και εγώ τα ίδια που σου είχαμε απαντήσει και σε εκείνο:

Πες στην αδερφή σου (με όλο το σεβασμό) ότι κάποτε είχαμε τετράγωνες ογκώδεις τηλεοράσεις, τώρα τις κολάμε στον τοίχο, "πιο" κάποτε είχαμε ασπρόμαυρες, τώρα η εικόνα είναι έγχρωμη, ψηφιακή, και "βγαίνει" και έξω από την επιφάνεια της οθόνης...

Επίσης είχες πει πόσο beep ήσουν που το 99 ή 2000 είχες δώσει κάπου στα 700 ευρώ για την τότε ναβαρχίδα της nokia ενώ τώρα παίρνεις gs3 με αυτά τα λεφτά και τα έκλαιγες.:ninja: (ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ)

 

 

 

Το Ν8 όταν βγήκε παρόλο που ήταν καλό (για όσους δεν ξέραν από άλλα λειτουργικά) ήταν πίσω σε σχέση με τα υπόλοιπα, σε smoothness και internet (που ακόμα είναι στο internet). Αυτό γιατί η belle μας άργησε πράγμα που ενάγεται Στα "λάθη" της nokia όπως έχουν γραφτεί σε αυτό το άρθρο. Σε hardware δυνατότητες ήταν πολύ μπροστά (όχι δε λέω cpu και ram, υπάρχει και άλλο hardware).

 

banned τρολλας....;τι ειναι αυτο...μμμ n8 ημουν κατοχος του πολυ ωραια κι πουλησε σχεδον 5 εκατομυρια...πω κραξιμο που εφαγα...αλλα δεν πειραζει δεκτες κι οι αποδοκιμασιες...δεν νομιζω οτι ειπα κατι κακο απλα εκδηλωσα οτι μου αρεσουν τα windows 8 κακο ειναι αυτο...κι απλα διαφωνω με τις καταστροφολογιες τι να κανω...εγω ημουν εχθρος των windows 7 γιατι ημουν symbianer αλλα με τα 8 αναθεωρησα στα χωραφια της νοκια παντα,γιατι η εμπειρια ειναι διαφορετικη...οποτε ειπα οτι τα windows εχουν τη μοναδικη ευκαιρια να αναδειχθουν απο τη νοκια κι να την αναδειξουν...ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ....εχετε κολλησει ολοι με το mee go....το αντροιντ ειτε με windows ειτε με meego θα κυριαρχουσε μονο που τα windows εχουν κι ΟΝΟΜΑ...κι με καλο μαρκετιγκ μπορουν να προωθηθουν....αντιληφθειτε οτι δυστυχως ο κοσμος αγοραζει με βαση τ ονομα...ειδατε ποσοστα της samsung στην ελλαδα τα οποια δεν οφειλονται στο ασυλληπτο γκαλαξυ ες αλλα στα φθηνα της που ειναι κακης ποιοτητας...γιατι αγοραζονται;;;γιατι λενε πανω σαμσουγκ....κι αντροιντ...γεια!

NOKIA <3!!!!!!!:p γκουγκλ της οφείλεις πολλα για την εγκαταλειψη , Symbian ησουν ερωτας αλλα τα wp8.1 είναι παθος!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό:

Πιθανότερο μοιάζει το σενάριο της εξαγοράς της Nokia από τη Microsoft, στην περίπτωση που οι Φινλανδοί πάνε να βαρέσουν κανόνι, διότι σε άλλη περίπτωση οι Αμερικάνοι δεν έχουν κανένα λόγο να ψωνίσουν, μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους με την υπάρχουσα συμφωνία...

 

 

 

Απλά, προσωπικά διαφωνώ (και γενικότερα) με τη φιλολογία για σκοτεινές αποφάσεις, σκοτεινών κύκλων στο παρασκήνιο κλπ.

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι σε αυτά τα οικονομικά μεγέθη υπάρχουν κυρίως φωτεινές αποφάσεις... Οι οποίες, μάλιστα, γίνονται στο προσκήνιο... :X

Χάρην κοινής λογικής θα υπενθυμίσω ότι με την απόφαση που πάρθηκε, έπεσε μία εταιρία και ωφελήθηκαν τρεις - Google, Apple, MS. Τουλάχιστον τρεις, για να είμαι ακριβής, γιατί δε βάζω μέσα τους επιμέρους κατασκευαστές Android. Χρηματιστηριακά αυτό που έγινε ήταν ότι πιο λογικό και όμορφο. Ούτε σκιώδες, ούτε ανήθικο, ούτε παράλογο.

 

 

 

Αυτό που κατάλαβα απο το, τέλειο κατα την άποψη μου άρθρο, είναι πως η νοκια έκανε πολλά λάθη πριν τα wp. Τίποτα δεν δείχνει πως θα είχε εξελίξει το symbian σε τετοιο βαθμο ώστε να συναγωνιστεί το android, ποσο μάλλον το ios.

Αν δεν έχεις καταλάβει πόσο μπροστά ήταν το Symbian, είναι μάταιο να συζητάμε. Ιδιαίτερα στην έκδοση Belle (Σεπτέμβρης 2011) ήταν χρόνια μπροστά. Και σε πολλά πράγματα είναι ακόμα... ;)

Τα wp ηταν η μονη λογική επιλογή και με τον καιρό θα καταφέρει να ανακάμψει, ειδικα με τις κινήσεις που κανει τώρα τελευταια (ραδιόφωνο, double tap, color profiles και -μακαρι- swipe gestures) για την αναβάθμιση της εμπειρίας χρήσης του λειτουργικού.

Ήταν η μόνη λογική επιλογή αν ήθελε να διαλυθεί η Nokia. Να θυμίσω ότι ήταν το λειτουργικό με το χαμηλότερο μερίδιο αγοράς. Και το πιο ανώριμο, μακράν. Καλύτερα να πήγαινε σε Bada 2. Ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση...

Αυτό το "θα καταφέρει να ανακάμψει" έχει γίνει το διαχρονικό ανέκδοτο του Wp, για χάριν όμως της κουβέντας θα ήθελα να μου εκφράσεις, αν έχεις τη διάθεση, με αριθμητικά μεγέθη τί εννοείς όταν λές ανάκαμψη. Πώς την ορίζεις;

 

 

 

PS Κάντε μου τη χάρη να μην ασχοληθείτε με τον Antikeimeniko... Δε θέλω το thread να γίνει πεδίο trolling...

Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

 

Το ξαναλέω, μιλάω για το 2010. Για να πετύχει αυτή η συνταγή τώρα, χρειάζονται πόροι που μόνο μέσω Android θα έρθουν άμεσα. Αλλιώς, πρέπει να βρεθεί φραγκάτος παλαβός και να τα ρίξει όλα σε κάτι που είναι επίσης αβέβαιο, αλλά με ικανά δείγματα γραφής στο παρελθόν ελπίζοντας πως θα πετύχει. Αυτή η στρατηγική είναι απλά η κοινή λογική που βγαίνει από τα τόσα χρόνια πορείας της, όχι κάτι που σίγουρα θα σαρώσει. Αν δεν τη δούμε, δεν μπορούμε να ξέρουμε. Τα ίδια λέγανε και για τα WP άλλωστε και μείνανε στα λόγια και τη θεωρία. Και πρόσεξε, δεν το πάω «με τη φανέλα». Ο Vanjoki λογικά είχε κάτι στο μυαλό του, δεν θα συνέχιζε αυτόν τον φαύλο κύκλο του «πάρ'τε κόσμε Symbian συσκευές αβέρτα». Αν ήμουν στη θέση του θα έβγαζα λίγες και ολοκληρωμένες προτάσεις, με ικανότατο hardware και σε λογικές τιμές για να πατήσω εκεί που πονάω. Συν τα N9 και N950, που θα ήταν οι premium προτάσεις.

 

Οι συμφωνίες σπάνε στο δευτερόλεπτο. Το κακό εδώ είναι πως δεν υπάρχουν πλάτες (λεφτά) για να συνεχίσουν. Μερικοί δεν είναι χαζοί εκεί μέσα, ξέρουν τι πρέπει να γίνει κανονικά.

 

Γι' αυτό και εγώ μίλησα για τις οικονομικές δυνατότητες της σημερινής Nokia...;)

 

Ας μη γελιόμαστε. Όσο υφίσταται ο Ellop στο πηδάλιο και όσο υπάρχει η συμφωνία με τη Microsoft, Nokia με Android δεν πρόκειται να δούμε... Δεν ξέρω τί είχε στο μυαλό του ο Vanjoki (για την ακρίβεια, έχω μια ιδέα, είχαν κυκλοφορήσει κάποιες φήμες μεταξύ κάποιων insiders στο εξωτερικό, περί Firefox OS...), αλλά οι συμφωνίες δε σπάνε τόσο εύκολα... Για την ακρίβεια, σπάνε, αλλά για να σπάσουν κάποιος θα πρέπει να πληρώσει στη Microsoft τις προβλεπόμενες ποινικές ρήτρες, οι οποίες πίστεψέ με, είναι ΠΟΛΥ μεγάλες... Και σίγουρα η σημερινή Nokia δε μπορεί να το κάνει αυτό... Η λογική σου είναι σωστή, αλλά δυστυχώς η υλοποίησή της συναντά τεράστια πρακτικά εμπόδια από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού...:worry:

 

Από την άλλη, η Microsoft θέλει σαν τρελλή να αποκτήσει έναν κατασκευαστή με όνομα στην αγορά γιατί βλέπει τον ανταγωνισμό να κάνει σταδιακά το ίδιο (η Google απέκτησε τη Motorola, ετοιμάζεται και η Intel, ενώ ακονίζουν τα μαχαίρια τους και οι κινέζοι της Lenovo...). Και τώρα που είναι καβάλα στο άλογο (σε σχέση με τη Nokia) όταν θα το κάνει, θα το κάνει με τους συμφερότερους για εκείνη όρους. Δυστυχώς η Nokia όχι απλώς έβαλε μόνη της τη θηλιά στο λαιμό, αλλά έχει σφίξει και τον κόμπο...;)

 

Τέλος, Ν9 και Ν950 δε μπορούν να σταθούν σήμερα ως συσκευές απέναντι σε S4, One, iPhone 5 κλπ... Με μια σωστή τιμολογιακή πολιτική μπορούν σίγουρα να αποτελέσουν best buys, αλλά όπως είπα και πριν, οι αμερικάνοι δεν πρόκειται να το επιτρέψουν (ούτε) αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θα σου έλεγε και αν είχε πάρει ένα iphone ή ένα nokia με windows phone. Συγκρίνεις την αέρινη αίσθηση που έχει μια καλή υλοποίηση των σημερινών λειτουργικών με το s60 προ μερικών ετών μέσα απο τα μάτια μιας κοπέλας. Τι περιμένεις απ αυτό? Το android θα έτρεχε καλύτερα απο το symbian σε hardware 6ετίας όπως το x6 νομίζεις?

 

Πάνω στο άρθρο τώρα, πιστεύω οτι η nokia πρέπει να συνεχίσει να βγάζει wp στεθερά αλλά και να επενδύσει σε ένα ακόμα λειτουργικό απο τα φρέσκα που έρχονται όπως το firefox os ή το ubuntu phone. Σίγουρα θα του έδινε αρκετή ώθηση με το design - hardware - αποκλειστικές εφαρμογές. Και επιπλέον πρέπει να βρει έναν τροπο να μειώσει τον χρόνο μεταξύ παρουσίασης συσκευών και κυκλοφορίας στην αγορά!

 

Το x6 ειχε και αυτη. Το οποιο βγηκε στην αγορα τον Δεκεμβριο του 2009 και το ειχαμε αγορασει ανοιξη του 2010.

 

Και τα φρεσκα λειτουργικα που λες θα σωσουν την nokia; Οσο καλα κι αν ειναι με τι εφαρμογες; Η νομιζετε οτι ο κοσμος κρεμεται απο τα @@ της Νοκια και περιμενει τις αποκλειστικες εφαρμογες της;

 

Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι η υιοθετηση του android θα σημαινε παραδοχη της πανωλεθριας που υπεστη απο το συγκεκριμενο λειτουργικο και γι αυτο θεωρειται "κακο" απο τους φανς της Nokia. Κι ομως αν γλιτωσει την εξαγορα απο τη μικρομαλακη θα αναγκαστει να το βαλει. Δεν θα γινει ισως κυριαρχη στο android αλλα σιγουρα θα τα παει πολυ καλυτερα απ οτι με τα wp. Αν τα wp εξακολουθουν να υπαρχουν τοτε μπορει να βγαζει κι απο τα δυο οπως κανουν τοσες εταιριες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε, τι καιρό κάνει εκεί ????? Ποιο πλεονέκτημα λες, ποιος έχει καλές εμπειρίες από Windows γενικότερα, όχι μόνο από Windows Phone ???? Οι μπλε οθόνες ή τα κολλήματα ??????

 

Και τι εννοείς κανένας δεν ξέρει το MeeGo ????? Το MeeGo δεν το ξέρει κανένας γιατί ο λακές της Microsoft το έθαψε στις μεγαλύτερες αγορές, για παράδειγμα Αμερική, για τσέκαρε όμως πως τρελάθηκε κάθε ένας που το έπιασε στα χέρια του το n9 ... Διάβασε reviews από σελίδες που είχαν αυτοκόλλητο Nokia κολλημένο στον κάδο των αχρήστων .... Εγώ διάβαζα τίτλους "once in a lifetime", για τα WP τι είπανε ????

 

 

Υ.Γ. Και ***** τα άρθρα !!!!!!!!!

τωρα το ειδα;τα windows γενικοτερα....α mac εχεις;ολοι εχουν καλες....για να εχει το 90%...ε καλα τα windows phone εχουν μεινοκτηματα...αλλα τι σου φταινε τα windows υπολογιστων;...τα κολληματα κι οι μπλε οθονες δεν οφειλονται στο λειτουργικο αλλα στον χρηστη νομιζω...με τους χειρισμους κι τις συνηθειες του...βεβαια αναφορικα με τα κολληματα στα προηγουμενα εφταιγε κι το λογισμικο....τα 8 δεν κολλανε γιατι διαχειρiζονται εξαιρετικα τη ram...εμενα φιλε εγκατεστησα windows 8 κι ανοιγει ο υπολογιστης σε 4 δευτερολεπτα κι ειναι τετραετιας(το πιο απλο που μπορω να σου πω) εγω αυτο το εκτιμαω αληθεια σ αρεσουν τα windows 8; εμενα ναι κι μαλιστα ο υπολογιστης ευθυνεται γι την αρεσκεια μου κι στα windows phone...παντως σε αλλο μπλογκ επισης απο ανεξαρτητους πολιτες οπως εδω τα υποστηριζουν μαλλον εχουν αγνοια ε;

 

Αυτό:

 

 

 

 

 

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι σε αυτά τα οικονομικά μεγέθη υπάρχουν κυρίως φωτεινές αποφάσεις... Οι οποίες, μάλιστα, γίνονται στο προσκήνιο... :X

Χάρην κοινής λογικής θα υπενθυμίσω ότι με την απόφαση που πάρθηκε, έπεσε μία εταιρία και ωφελήθηκαν τρεις - Google, Apple, MS. Τουλάχιστον τρεις, για να είμαι ακριβής, γιατί δε βάζω μέσα τους επιμέρους κατασκευαστές Android. Χρηματιστηριακά αυτό που έγινε ήταν ότι πιο λογικό και όμορφο. Ούτε σκιώδες, ούτε ανήθικο, ούτε παράλογο.

 

 

 

 

Αν δεν έχεις καταλάβει πόσο μπροστά ήταν το Symbian, είναι μάταιο να συζητάμε. Ιδιαίτερα στην έκδοση Belle (Σεπτέμβρης 2011) ήταν χρόνια μπροστά. Και σε πολλά πράγματα είναι ακόμα... ;)

 

Ήταν η μόνη λογική επιλογή αν ήθελε να διαλυθεί η Nokia. Να θυμίσω ότι ήταν το λειτουργικό με το χαμηλότερο μερίδιο αγοράς. Και το πιο ανώριμο, μακράν. Καλύτερα να πήγαινε σε Bada 2. Ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση...

Αυτό το "θα καταφέρει να ανακάμψει" έχει γίνει το διαχρονικό ανέκδοτο του Wp, για χάριν όμως της κουβέντας θα ήθελα να μου εκφράσεις, αν έχεις τη διάθεση, με αριθμητικά μεγέθη τί εννοείς όταν λές ανάκαμψη. Πώς την ορίζεις;

 

 

 

PS Κάντε μου τη χάρη να μην ασχοληθείτε με τον Antikeimeniko... Δε θέλω το thread να γίνει πεδίο trolling...

 

σε bada 2;οταν εχει το s40....ε οχι δα...δεν τρολλαρω την γνωμη μου λεω...αμ ειναι να κλεισουν τα σχολια...αν καποιος <<δημοκρατης>>δεν θελει να γραφονται γνωμες που δεν ταυτιζονται με τη δικια του...

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
NOKIA <3!!!!!!!:p γκουγκλ της οφείλεις πολλα για την εγκαταλειψη , Symbian ησουν ερωτας αλλα τα wp8.1 είναι παθος!
Link to comment
Share on other sites

Antikeimenikos θα συμφωνήσω μαζί σου. Σαν καταναλωτής απλός με οτι αυτο συνεπάγεται όντος το samsung των 150 euro με android θα το αγόραζα μόνο και μόνο για το samsung-android και ας μην έχω ιδέα τι κάνει κατι τί ειναι το android. Μόνο και μόνο που το ακούω τόσο πολύ φτάνει. Με την ίδια λογική πουλάει ακόμα πάρα πολύ το μήλο χωρίς κατ εμέ κάτι ιδιαίτερο.Αλλα παρόλα αυτα πουλάει. Η nokia δεν ξέρω αν έκανε όντος λάθος ή όχι με τα windows αλλα θεωρώ πως είναι ακόμα νωρίς. Δεν καταδικάζω το λειτουργικό αυτό ακόμα. Οταν δεχτεί άλλες 2-3 αναβαθμίσεις και παραμείνει ίδιο τότε ναι θα κάνω την κριτική μου πάνω σε αυτο. Εκεί που κολλάω είναι μόνο στο n9. Είναι μια τόσο ωραία συσκευή, θέλω να την αγοράσω αλλα η τιμή της είναι απαράδεκτα υψηλή. Ακόμη και σήμερα μετά απο 1 χρόνο και κάτι μήνες. Δεν με νοιάζει το nokia αλλα το λειτουργικό. Τώρα αν θα μπορούσε να έχει και παράλληλα το symbian μαζί με όλα τα άλλα δεν ξέρω. Η samsung ας πούμε έχει και το android και τα windows και ίσος να βγάλει και το tizen σε κάποια φάση. Το τί θα γίνει στο μέλλον όμως ουδείς γνωρίζει.

Got to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, ACT NORMAL

OBEY THE LAW

and repeat after me

I AM FREE

Link to comment
Share on other sites

Την ανακαμψη δεν την οριζω εγω δεν ειμαι στατιστικολογος...αλλα διαβαζοντας κι αλλα μπλογκ διασημα...μονο για ανοδο γραφουν...κι ωραια ας αφησουμε τα windows...στα s40 παει καλα ναι η οχι;
NOKIA <3!!!!!!!:p γκουγκλ της οφείλεις πολλα για την εγκαταλειψη , Symbian ησουν ερωτας αλλα τα wp8.1 είναι παθος!
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που κολλάω είναι μόνο στο n9. Είναι μια τόσο ωραία συσκευή, θέλω να την αγοράσω αλλα η τιμή της είναι απαράδεκτα υψηλή. Ακόμη και σήμερα μετά απο 1 χρόνο και κάτι μήνες. Δεν με νοιάζει το nokia αλλα το λειτουργικό.

 

Δεν είναι μόνο πανάκριβη συσκευή, αλλά επιπλέον δεν υποστηρίζεται από τη Nokia. Και αυτά είναι συνειδητές επιλογές της Nokia, διότι εάν το N9 έκανε 400 ευρώ ποιός θα πήγαινε τότε να πάρει το Lumia, που ήταν ολόιδιο στην εμφάνιση, αλλά είχε κατώτερο λειτουργικό;...;)

Link to comment
Share on other sites

PS Κάντε μου τη χάρη να μην ασχοληθείτε με τον Antikeimeniko... Δε θέλω το thread να γίνει πεδίο trolling...

 

Την ίδια παράκληση θα κάνω και γω. Όχι να μην λέει τις απόψεις του, έχει κάθε δικαίωμα. Πόλεμο μην ανοίξετε.

 

Τέλος, Ν9 και Ν950 δε μπορούν να σταθούν σήμερα ως συσκευές απέναντι σε S4, One, iPhone 5 κλπ... Με μια σωστή τιμολογιακή πολιτική μπορούν σίγουρα να αποτελέσουν best buys, αλλά όπως είπα και πριν, οι αμερικάνοι δεν πρόκειται να το επιτρέψουν (ούτε) αυτό...

 

Συμφωνώ σε όλα τα άλλα, τις ίδιες περίπου σκέψεις κάνουμε. Αλλά σχετικά με την παράθεση που κράτησα, άσε με να πιστεύω πως το N9 (γιατί το N950 δεν ήρθε επίσημα ποτέ) θα μπορούσε να σταθεί αν το αφήνανε οι Αμερικάνοι. Και όχι, δεν στηρίζομαι σε απόψεις site/blog κλπ, αλλά στα μάτια και τα χέρια μου που δοκίμασαν το N9 και δεν είδαν μειονέκτημα απέναντι στον ανταγωνισμό. Ο κόσμος απλά, παίρνει στραβά το πρότυπο «ψάχνω για να πετύχω παραμετροποίηση» γιατί έμαθε στην ευκολία του Android. Βλέπω χρήστες N9, N900, N8 και ακόμα και μένα, που ρίχνω ξενύχτια για να κάνω το E71 τούμπανο. Ψάξιμο θέλει και υπομονή.

 

*Οι hardcore Androidάδες άλλωστε, στην ίδια λογική είναι. Άπειρο flashing, ψάξιμο για mods, μαγειρέματα από άλλες ROM και προσωπική δουλειά. Αυτοί όχι, δεν διαφέρουν από μένα σε γενικές γραμμές. Αυτός που θα βάλει όμως μια ROM κατεβασμένη και μέχρι εκεί, τι μπορεί να μου πει; (Χωρίς διάθεση για flame)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Antikeimenikos θα συμφωνήσω μαζί σου. Σαν καταναλωτής απλός με οτι αυτο συνεπάγεται όντος το samsung των 150 euro με android θα το αγόραζα μόνο και μόνο για το samsung-android και ας μην έχω ιδέα τι κάνει κατι τί ειναι το android. Μόνο και μόνο που το ακούω τόσο πολύ φτάνει. Με την ίδια λογική πουλάει ακόμα πάρα πολύ το μήλο χωρίς κατ εμέ κάτι ιδιαίτερο.Αλλα παρόλα αυτα πουλάει. Η nokia δεν ξέρω αν έκανε όντος λάθος ή όχι με τα windows αλλα θεωρώ πως είναι ακόμα νωρίς. Δεν καταδικάζω το λειτουργικό αυτό ακόμα. Οταν δεχτεί άλλες 2-3 αναβαθμίσεις και παραμείνει ίδιο τότε ναι θα κάνω την κριτική μου πάνω σε αυτο. Εκεί που κολλάω είναι μόνο στο n9. Είναι μια τόσο ωραία συσκευή, θέλω να την αγοράσω αλλα η τιμή της είναι απαράδεκτα υψηλή. Ακόμη και σήμερα μετά απο 1 χρόνο και κάτι μήνες. Δεν με νοιάζει το nokia αλλα το λειτουργικό. Τώρα αν θα μπορούσε να έχει και παράλληλα το symbian μαζί με όλα τα άλλα δεν ξέρω. Η samsung ας πούμε έχει και το android και τα windows και ίσος να βγάλει και το tizen σε κάποια φάση. Το τί θα γίνει στο μέλλον όμως ουδείς γνωρίζει.

 

ανασταση....επιτελους γιατι ποσο κραξιμο ν αντεξω ευχαριστω φιλε!το n9 ειναι ωραιο αλλα δεν ειχε απηχηση η νοκια εκανε δοκιμη με το n9 (αλλα που να το σκεφτει κανεις)αν μπορει να καταφερει κατι κι δεν το καταφερε!ΤΟ ΜΟΝΟ ΛΑΘΟΣ ΗΤΑΝ Η ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ ΤΟΥ ΣΥΜΠΙΑΝ..βεβαια ειχε μονο απηχηση σε αφρικη κι ασια...αλλα απο το ολοτελα...κι εγω αν δεν ειχα εμμονη με τ ακριβα κινητα το ιδιο θα εκανα...α κι ανεφερες οτι το n9 ειναι ακριβο....εκανα σχετικη αναφορα...οτι η νοκια πρεπει ν αλλαξει τιμολογιακη πολιτικη

 

Την ίδια παράκληση θα κάνω και γω. Όχι να μην λέει τις απόψεις του, έχει κάθε δικαίωμα. Πόλεμο μην ανοίξετε.

 

 

 

Συμφωνώ σε όλα τα άλλα, τις ίδιες περίπου σκέψεις κάνουμε. Αλλά σχετικά με την παράθεση που κράτησα, άσε με να πιστεύω πως το N9 (γιατί το N950 δεν ήρθε επίσημα ποτέ) θα μπορούσε να σταθεί αν το αφήνανε οι Αμερικάνοι. Και όχι, δεν στηρίζομαι σε απόψεις site/blog κλπ, αλλά στα μάτια και τα χέρια μου που δοκίμασαν το N9 και δεν είδαν μειονέκτημα απέναντι στον ανταγωνισμό. Ο κόσμος απλά, παίρνει στραβά το πρότυπο «ψάχνω για να πετύχω παραμετροποίηση» γιατί έμαθε στην ευκολία του Android. Βλέπω χρήστες N9, N900, N8 και ακόμα και μένα, που ρίχνω ξενύχτια για να κάνω το E71 τούμπανο. Ψάξιμο θέλει και υπομονή.

 

*Οι hardcore Androidάδες άλλωστε, στην ίδια λογική είναι. Άπειρο flashing, ψάξιμο για mods, μαγειρέματα από άλλες ROM και προσωπική δουλειά. Αυτοί όχι, δεν διαφέρουν από μένα σε γενικές γραμμές. Αυτός που θα βάλει όμως μια ROM κατεβασμένη και μέχρι εκεί, τι μπορεί να μου πει; (Χωρίς διάθεση για flame)

 

σ ευχαριστω πλαγκτον που με αποκαθιστας...δεν εχω διαθεση για πολεμο εγω...αλλα η ανωθεν φραση μην ασχολεισται κι τα λοιπα ηταν εξοργιστικη...κι επρεπε ν απαντησω!!!εσενα που σου αρεσει το meego δεν εχει πεθανει...υπαρχει η jolla κι που ξερεις ισως δουμε συνεργασια με nokia;) διαφωνεις παντως οτι ολα ειναι θεμα ονοματος κι κατ επεκταση μαρκετιγκ;

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
NOKIA <3!!!!!!!:p γκουγκλ της οφείλεις πολλα για την εγκαταλειψη , Symbian ησουν ερωτας αλλα τα wp8.1 είναι παθος!
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω αυτό μόνο και ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του: Όταν σε οποιαδήποτε φάση η τιμή του Ν9 πέσει στα 300 και κάτω ευρώ θα το αγοράσω και ας περάσουν και 3 χρόνια απο την ημέρα της κυκλοφορίας του.

Got to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, ACT NORMAL

OBEY THE LAW

and repeat after me

I AM FREE

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω αυτό μόνο και ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του: Όταν σε οποιαδήποτε φάση η τιμή του Ν9 πέσει στα 300 και κάτω ευρώ θα το αγοράσω και ας περάσουν και 3 χρόνια απο την ημέρα της κυκλοφορίας του.

 

κι μην ξεχναμε το n9 ειναι το καλυτερο σχεδιαστικα κινητο που υπηρξε ποτε κι προδρομμος των ναυρχιδων της νοκια;)

NOKIA <3!!!!!!!:p γκουγκλ της οφείλεις πολλα για την εγκαταλειψη , Symbian ησουν ερωτας αλλα τα wp8.1 είναι παθος!
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα τα άλλα, τις ίδιες περίπου σκέψεις κάνουμε. Αλλά σχετικά με την παράθεση που κράτησα, άσε με να πιστεύω πως το N9 (γιατί το N950 δεν ήρθε επίσημα ποτέ) θα μπορούσε να σταθεί αν το αφήνανε οι Αμερικάνοι. Και όχι, δεν στηρίζομαι σε απόψεις site/blog κλπ, αλλά στα μάτια και τα χέρια μου που δοκίμασαν το N9 και δεν είδαν μειονέκτημα απέναντι στον ανταγωνισμό. Ο κόσμος απλά, παίρνει στραβά το πρότυπο «ψάχνω για να πετύχω παραμετροποίηση» γιατί έμαθε στην ευκολία του Android. Βλέπω χρήστες N9, N900, N8 και ακόμα και μένα, που ρίχνω ξενύχτια για να κάνω το E71 τούμπανο. Ψάξιμο θέλει και υπομονή.

 

*Οι hardcore Androidάδες άλλωστε, στην ίδια λογική είναι. Άπειρο flashing, ψάξιμο για mods, μαγειρέματα από άλλες ROM και προσωπική δουλειά. Αυτοί όχι, δεν διαφέρουν από μένα σε γενικές γραμμές. Αυτός που θα βάλει όμως μια ROM κατεβασμένη και μέχρι εκεί, τι μπορεί να μου πει; (Χωρίς διάθεση για flame)

 

Επί της ουσίας δε διαφωνούμε, απλώς η γνώμη μου είναι ότι το Ν9 με hardware που ήδη μετράει 1,5 χρόνο σχεδόν, δεν είναι εύκολο να σταθεί απέναντι στα παραπάνω κορυφαία μοντέλα που έχουν σαφώς καλύτερο hardware, παρά μόνο εάν διατεθεί με πολύ μικρότερη τιμή. Και για μία συσκευή 1,5 έτους, ακόμα και τα 550 ευρώ που τη βρίσκεις σήμερα, είναι πολλά... Χώρια που με το που θα ακούσει κάποιος ότι το λειτουργικό του δεν υποστηρίζεται επίσημα πλέον, θα το σκεφτεί διπλά να δώσει αυτά τα λεφτά...

 

Δεν είναι μόνο να διαθέσεις τη συσκευή... Δεν είναι μόνο να χαμηλώσεις την τιμή για να την κάνεις δελεαστική... Είναι όλο το «πακέτο» που πρέπει να δώσεις, εάν θέλεις να πείσεις κάποιον να δώσει κάτι περισσότερο από ένα σημερινό βασικό μηνιάτικο για να αγοράσει ένα κινητό που ήδη μετρά 1,5 χρόνο στην αγορά...;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ,ισως η νοκια να εκανε ενα λαθος οταν εγκατελειψε τα λογισμικα της για αυτα της ms.Ομως πλεον θαναι τραγικο λαθος αν γυρισει σε android.Τα wp8 ειναι στη σωστη κατευθυνση και πιστευω οτι και η εταιρια και το λογισμικο θα παρουν την μεριδα τους στην αγορα.Ειναι υπερβολη να μιλαμε ομως για τραγικα wp8 τηλ της νοκια.Δεν εχουν δα και τοσες πολλες ατελειες σε σχεση μετους ανταγωνιστες,ειδικα για τον μεσο χρηστη ειναι πολυ καλα τηλεφωνα με παρα πολλες δυνατοτητες.Συμβιωνω εδω και λιγες μερες με wp8 τηλ,το 820 που το εχω κατασυμπαθησει,ερχομενος απο adroid HTC Desire HD.Εκαναν λαθη,καψαν τηλ (lumia 900,N9..) ομως πιστευω οτι πλεον θα προχωρησουν γιατι ωριμασαν.Και για ονομα του θεου θαθελα να μου πει καποιος τι ειναι αυτο που λειπει απο τα wp8 τηλ σε σχεση με τον ανταγωνισμο.Και κατι ακομα,υπαρχουν οι εταιριες που βγαζουν τηλεφωνα με adroid και υπαρχει ΜΙΑ εταιρια που ασχολειται ΜΟΝΟ με wp8.....
Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα,υπαρχουν οι εταιριες που βγαζουν τηλεφωνα με adroid και υπαρχει ΜΙΑ εταιρια που ασχολειται ΜΟΝΟ με wp8.....

 

Δεν είναι μια εταιρία! Και άλλοι έχουν βγάλει πχ htc, Samsung και Huawei. Το γεγονός πως κανένας κατασκευαστής δεν τα υποστηρίζει όσο πρέπει εμένα μου λέει πολλά! Και δεν μπορεί κανένα επιχείρημα να με πείσει πως βρέθηκε σε αυτήν την θέση η MS με το τόσο ευρύ δίκτυο συνεργατών να μην έχει υποστήριξη στα WP8! Ακόμα και η htc που στο event παρουσίασης των 8X και 8S προβλήθηκε πολύ απο την MS παρουσίασε την νέα ναυαρχίδα της με Android. Ενω δεν νομίζω να έχει σχέδια για wp κινητό! Αυτό κάτι δείχνει άσχετα με τους λόγους της κάθε εταιρίας. Για τα μειονεκτήματα των WP8 τα έχουμε πει πολλές φορές, ας μην το κάνουμε πάλι VS.

Οσον αφορά την χρηστικότητα, πλέον και με ένα παμφτηνο android ή με το "παλιο" Symbian άνετα κάνεις τις δουλειές οπότε αυτά περί καθημερινής χρηστικότητας και δυνατοτήτων τα αφήνω στην κρίση και το γούστο του καθενός.

 

ΥΓ Εγώ πάντως δεν πήρα καμία απάντηση στα ερωτήματα μου... :(

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μια εταιρία! Και άλλοι έχουν βγάλει πχ htc, Samsung και Huawei. Το γεγονός πως κανένας κατασκευαστής δεν τα υποστηρίζει όσο πρέπει εμένα μου λέει πολλά! Και δεν μπορεί κανένα επιχείρημα να με πείσει πως βρέθηκε σε αυτήν την θέση η MS με το τόσο ευρύ δίκτυο συνεργατών να μην έχει υποστήριξη στα WP8! Ακόμα και η htc που στο event παρουσίασης των 8X και 8S προβλήθηκε πολύ απο την MS παρουσίασε την νέα ναυαρχίδα της με Android. Ενω δεν νομίζω να έχει σχέδια για wp κινητό! Αυτό κάτι δείχνει άσχετα με τους λόγους της κάθε εταιρίας. Για τα μειονεκτήματα των WP8 τα έχουμε πει πολλές φορές, ας μην το κάνουμε πάλι VS.

Οσον αφορά την χρηστικότητα, πλέον και με ένα παμφτηνο android ή με το "παλιο" Symbian άνετα κάνεις τις δουλειές οπότε αυτά περί καθημερινής χρηστικότητας και δυνατοτήτων τα αφήνω στην κρίση και το γούστο του καθενός.

 

ΥΓ Εγώ πάντως δεν πήρα καμία απάντηση στα ερωτήματα μου... :(

Δεν ειπα οτι δεν ασχολουνται αλλες εταιριες με wp8,ειπα οτι η νοκια ασχολειται ΜΟΝΟ με wp8.Και ενα παμφθηνο adroid κανει οτι ενα πανακριβο iphone,σημαινει κατι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

εσενα που σου αρεσει το meego δεν εχει πεθανει...υπαρχει η jolla κι που ξερεις ισως δουμε συνεργασια με nokia;) διαφωνεις παντως οτι ολα ειναι θεμα ονοματος κι κατ επεκταση μαρκετιγκ;

 

Για μένα, η Jolla μόνη της δεν μπορεί. Μακάρι η σκέψη περί εξαγοράς της από τη Nokia αν σπάσει η συμφωνία (κάπως) να βγει αληθινή. Το έφτασε σε τέτοιο σημείο άλλωστε που, με το κατάλληλο hardware και το Harmattan (που το κρατάει η Nokia) μπορεί να βάλει κάτω τον ανταγωνισμό. Άλλος πρόεδρος χρειάζεται, όχι να περιμένει τι θα κάνει η MS στα πλακάκια...

 

Επί της ουσίας δε διαφωνούμε, απλώς η γνώμη μου είναι ότι το Ν9 με hardware που ήδη μετράει 1,5 χρόνο σχεδόν, δεν είναι εύκολο να σταθεί απέναντι στα παραπάνω κορυφαία μοντέλα που έχουν σαφώς καλύτερο hardware, παρά μόνο εάν διατεθεί με πολύ μικρότερη τιμή. Και για μία συσκευή 1,5 έτους, ακόμα και τα 550 ευρώ που τη βρίσκεις σήμερα, είναι πολλά... Χώρια που με το που θα ακούσει κάποιος ότι το λειτουργικό του δεν υποστηρίζεται επίσημα πλέον, θα το σκεφτεί διπλά να δώσει αυτά τα λεφτά...

 

Δεν είναι μόνο να διαθέσεις τη συσκευή... Δεν είναι μόνο να χαμηλώσεις την τιμή για να την κάνεις δελεαστική... Είναι όλο το «πακέτο» που πρέπει να δώσεις, εάν θέλεις να πείσεις κάποιον να δώσει κάτι περισσότερο από ένα σημερινό βασικό μηνιάτικο για να αγοράσει ένα κινητό που ήδη μετρά 1,5 χρόνο στην αγορά...;)

 

Αυτό είναι ένα από τα μεγάλα της λάθη, οι τιμές. Αυτή τη στιγμή, N9 και 808 τα εκμεταλλεύεται χαλαρά στις πλάτες των φανατικών. Τυχαία έχουν χαμηλή αξία μεταπώλησης ως μεταχειρισμένα; ΟΧΙ. Χτυπάει κεφάλια ή από εκμετάλλευση, ή επίτηδες για αποστροφή των χρηστών από αυτά. Με άλλη καρδιά άλλωστε παίρνεις ένα N9 στα 250 ή 300 ευρώ και με άλλη στα 500-600... ;)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι δεν ασχολουνται αλλες εταιριες με wp8,ειπα οτι η νοκια ασχολειται ΜΟΝΟ με wp8.Και ενα παμφθηνο adroid κανει οτι ενα πανακριβο iphone,σημαινει κατι αυτο?

 

Μα αυτό λέω!!!! Ότι δεν είναι κριτήριο το "κάνω καλά την καθημερινή μου δουλειά" για να επιλέξει κάποιος τα WP8 μια και με όλα τα λειτουργικά γίνετε!! Ο κόσμος που επιλέγει iphone και android εν αντίθεση με τα wp8 (που έχουν ένα τραγικά μικρό ποσοστό) κάτι "βλέπει" πέρα από την ευκολία λειτουργίας.

Πες μου σε παρακαλώ για ποιο λόγο πιστεύεις ότι δεν έπρεπε να πάρει android η Νοκια. Προσοχή! Μιλάω για το 2010 όχι για το σήμερα. Σήμερα το τρένο έχει φύγει και αν δεν πετύχει η Νοκια (δηλαδή να αποκτήσει σημαντικό μερίδιο και πωλήσεις) δεν νομίζω να μπορεί να την σώσει κάτι.

 

Κανένας πάντως δεν σχολιάζει το ΒΒ10, την δυναμική των νέων εναλλακτικών OS παρα μόνο δικαιολογίες γιατί επιλέχθηκαν τα wp8 και βλέπω πάλι να λέμε αυτά που λέγαμε και στο Part 1!!! :!:

 

ΥΓ. Θερμή παράκληση, όποιος μου απαντάει ας διαβάζει όλα τα ποστ μου και ολοκληρωμένα. Μην επαναλαμβανόμαστε! Φιλικά. :)

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Επιμενω,λεγοντας την αποψη μου βεβαια,οτι τα wp8 δεν εχουν να φοβηθουν κατι απο τα αλλα λειτουργικα,τα νοκια εχουν παρα παρα πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης,ο μεσος χρηστης αννετα το επιλεγει,και ο λογος πιστευω που δεν εχει μεγαλο-ακομα-μεριδιο της αγορας ειναι το κακο προηγουμενο των wp με το 7-7,5 ,το οποιο επ ουδεν δεν θα επαναληφθει...ολα τα αλλα ειναι απλα....περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.
Link to comment
Share on other sites

Ε να αυτά μου κάνετε οι wphonades και μετά γιατί επιμένω. Δηλαδή μου λες πως το επέλεξες επειδή σου αρέσει! Μα ο καθένας παίρνει οτι του αρέσει, δεν νομίζω κάποιος να πάρει κάτι με το ζόρι. οι ερωτήσεις ήταν σαφέστατες αλλά πάντα η κλασσική απάντηση στα θέματα με τα wp "εμένα μου αρέσει". Μα δεν είναι λόγος αυτός για να το προτιμήσει κάποιος!

Νόμιζα ότι μιλούσαμε με επιχειρήματα ή έστω με μια γενική λογική και όχι με βάση τι αρέσει στον καθένα. Αμα λέω εγώ οτι επαναλαμβανόμαστε, σαν να γράφω πάλι στο part 1.

 

ΥΓ @bardull σεβαστή η άποψη σου και ελπίζω να θεωρήσεις πως το ποστ μου έχει δεν σκοπτικό ύφος ή ότι κατακρίνω την επιλογή σου. Αλλά αν είναι να συζητήσουμε για τα λάθη και την πορεία της Νοκια θα πρέπει να αφήσουμε το τι έχουμε επιλέξει ο καθένας και να μιλήσουμε με γεγονότα, επιχειρήματα ή έστω με κάποιες κατευθύνσεις πέρα απο το "μου αρέσει, μου κάνει και για αυτό το χρησιμοποιώ". Ελπίζω να με καταλαβαίνεις.

Edited by aliengoa

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο κανουμε ,ο καθενας λεει την αποψη του.Ηταν σαφης και η δικη μου αποψη πιστευω.Εχεις την δικη σου,την ζυγιζει ο καθενας και κραταει αυτο που νομιζει.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό:

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι σε αυτά τα οικονομικά μεγέθη υπάρχουν κυρίως φωτεινές αποφάσεις... Οι οποίες, μάλιστα, γίνονται στο προσκήνιο... :X

 

Αυτό πιστεύω. Η ΝΟΚΙΑ δεν είναι μπακάλικο της γειτονιάς. Έχει μια στρατιά από συμβούλους, πολυμελές ΔΣ, funds επίσης κολοσσούς (με δικούς τους αντίστοιχα αναλυτές, συμβούλους κλπ), τα οποία είναι μέτοχοι κλπ. Δεν νομίζω, ότι είναι τόσο μ.....κες, ότι τους ξεγέλασαν κάποιοι έξυπνοι και έβαλαν τον κάθε Elop, ο οποίος κάνει ό,τι θέλει και δεν τον ελέγχει κανείς κλπ, για να καταστραφεί η εταιρία (άρα και τα κέρδη τους) για να έρθει η MS να την εξαγοράσει, αφού βεβαίως θα της είναι πολύ χρήσιμη μια καταβαραθρωμένη εταιρία (!!!).

Όλοι αυτοί κάτι είδαν, κάτι αποφάσισαν. Καλώς ή κακώς, θα δείξει. Σε αυτά τα μεγέθη υπάρχουν νούμερα, κέρδη, σωστές και λάθος αποφάσεις. Όχι συνωμοσίες, τουλάχιστον όπως τόσο εύκολα γενικώς εννοείται από πολλούς

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η διαμαχη για το meego και το n9 ειναι πραγματικα απολαυση :lol::p

Φαινεται ποιος το εχει δουλεψει και ποιος οχι.

Ενα πραγμα θα πω μονο, χωρις κακια και ειρωνεια.

Οταν δουλεψετε ενα n9 θα καταλαβετε ποσο αστεια φανονται αυτα που γραφετε :)

 

ps

n9 βρισκεις με ~200€ πλεον. 64 αριστο, η 16αρι καινουργιο (οπως βρηκα κι εγω).

 

Όλοι αυτοί κάτι είδαν, κάτι αποφάσισαν. Καλώς ή κακώς, θα δείξει. Σε αυτά τα μεγέθη υπάρχουν νούμερα, κέρδη, σωστές και λάθος αποφάσεις. Όχι συνωμοσίες, τουλάχιστον όπως τόσο εύκολα γενικώς εννοείται από πολλούς

 

Πρεπει να το ειδαν μονο στη nokia αυτο το "κατι" γιατι οι υπολοιπες μεγαλες εταιρειες βγαζουν ΚΑΙ windows phone, οχι ΜΟΝΟ windows phone ;)

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...