Jump to content

blogging @ myphone.gr: Nokia, παρελθόν παρόν και μέλλον [Part 2]


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@nikos

Μπορεί αυτό το κάτι, σχετικά με την αποκλειστικότητα ή όχι, να αποδειχθεί η λάθος απόφαση. Δεν διαφωνεί κανείς σε αυτό και όλοι έχουν τα επιχειρήματά τους, σωστά ή λάθος. Εγώ προσωπικά, διαφωνώ, ότι οι αποφάσεις αυτές πάρθηκαν από "βαλτούς", "εγκάθετους", σκοτεινά κέντρα κλπ.

Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπραβο ακομα μια φορα για την πολυ καλη παρουσιαση του θεματος....για να μαθαινουν και τα πιο νεα παιδια την ιστορια της ΝΟΚΙΑ. Η τελευταια προταση του αρθου ειναι ολα τα λεφτα...
Link to comment
Share on other sites

@nikos

Μπορεί αυτό το κάτι, σχετικά με την αποκλειστικότητα ή όχι, να αποδειχθεί η λάθος απόφαση. Δεν διαφωνεί κανείς σε αυτό και όλοι έχουν τα επιχειρήματά τους, σωστά ή λάθος. Εγώ προσωπικά, διαφωνώ, ότι οι αποφάσεις αυτές πάρθηκαν από "βαλτούς", "εγκάθετους", σκοτεινά κέντρα κλπ.

 

Ποτε να αποδειχθει φιλε μου? Καθε χρονο τα wp "φρεσκο" λειτουργικο το λενε..

3 χρονια εχει που ανακοινωθηκε και 2μιση χρονια στην αγορα. Δες το android/ios που εφτασαν μετα απο 3 χρονια.

 

ps

Χρησιμοποιησε αν θελεις την παραθεση φιλε μου. Δεν ειναι twitter :)

(φιλικα εννοειται)

Link to comment
Share on other sites

niko αυτο με το Ν9 κάτω απο 200 είναι ενδιαφέρον. Αν θες να με παραπέμψεις σε κάποιο σύνδεσμο θα σου ήμουν ευγνώμον!! :happy:

 

Συγνώμη για το off topic.

Got to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, ACT NORMAL

OBEY THE LAW

and repeat after me

I AM FREE

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πιστεύω. Η ΝΟΚΙΑ δεν είναι μπακάλικο της γειτονιάς. Έχει μια στρατιά από συμβούλους, πολυμελές ΔΣ, funds επίσης κολοσσούς (με δικούς τους αντίστοιχα αναλυτές, συμβούλους κλπ), τα οποία είναι μέτοχοι κλπ. Δεν νομίζω, ότι είναι τόσο μ.....κες, ότι τους ξεγέλασαν κάποιοι έξυπνοι και έβαλαν τον κάθε Elop, ο οποίος κάνει ό,τι θέλει και δεν τον ελέγχει κανείς κλπ, για να καταστραφεί η εταιρία (άρα και τα κέρδη τους) για να έρθει η MS να την εξαγοράσει, αφού βεβαίως θα της είναι πολύ χρήσιμη μια καταβαραθρωμένη εταιρία (!!!).

Όλοι αυτοί κάτι είδαν, κάτι αποφάσισαν. Καλώς ή κακώς, θα δείξει. Σε αυτά τα μεγέθη υπάρχουν νούμερα, κέρδη, σωστές και λάθος αποφάσεις. Όχι συνωμοσίες, τουλάχιστον όπως τόσο εύκολα γενικώς εννοείται από πολλούς

Ποιους αν επιτρέπεται; Σοβαρά τώρα. Ποιο από όσα έχουν γραφεί είναι συνωμοσία και ποιο δεν είναι; Σε ρωτάω γιατί πραγματικά δε φαίνεται τί ακριβώς χαρακτηρίζεις ώς συνωμοσία...

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Ποιους αν επιτρέπεται; Σοβαρά τώρα. Ποιο από όσα έχουν γραφεί είναι συνωμοσία και ποιο δεν είναι; Σε ρωτάω γιατί πραγματικά δε φαίνεται τί ακριβώς χαρακτηρίζεις ώς συνωμοσία...

Ονόματα και διευθύνσεις δυστυχώς δεν ξέρω. Γράφεται από πολλούς, ότι τα WP είναι η καταστροφή της ΝΟΚΙΑ και ότι ήρθε η MS από το πουθενά και εγκατέστησε τον Elop ο οποίος λύνει και δένει κλπ κλπ. Προσωπική άποψη, ότι δεν είναι έτσι. Οι εταιρίες κολοσσοί έχουν συγκεκριμένες δομές. Όταν λαμβάνεται μια στρατηγική και κομβική απόφαση, γίνεται μετά από μια επεξεργασία δεδομένων και αριθμών, ούτε εν θερμώ ούτε στου κασίδη το κεφάλι. Και αυτό λέω. Ότι έκαναν μια ανάλυση δεδομένων και κατέληξαν στο να υιοθετήσουν μια απόφαση, προφανώς με την υποστήριξη των μετόχων. Σωστή ή λάθος θα αποδειχθεί σε βάθος χρόνου. Δεν ξύπνησαν μια μέρα στηνν MS και είπαν ας βάλουμε τον Elop, είναι ******* δεν θα αντιδράσουν οι μέτοχοι, αν κινδυνέψουν να χάσουν τα λεφτά τους, είναι επίσης ******* και τον κρατάνε στη θέση του, όπως επίσης και ας καταστρέψουμε μια εταιρία, βασική μας ελπίδα στο να πουλήσει το λειτουργικό μας, για να την πάρουμε κοψοχρονιά και σκουπίδι και να δαπανήσουμε άλλα τόσα για να την αναστήσουμε και άλλα τόσα για αυτά που χάσαμε 3 χρόνια τώρα απαξιώνοντάς την κλπ κλπ.

 

@nikos

Αδελφέ φιλικά πάντα, εάν ήξερα, πώς γίνεται παράθεση ένα μόνο κομμάτι, ειλικρινά θα το έκανα. Sorry πάντως

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Ονόματα και διευθύνσεις δυστυχώς δεν ξέρω. Γράφεται από πολλούς, ότι τα WP είναι η καταστροφή της ΝΟΚΙΑ και ότι ήρθε η MS από το πουθενά και εγκατέστησε τον Elop ο οποίος λύνει και δένει κλπ κλπ. Προσωπική άποψη, ότι δεν είναι έτσι. Οι εταιρίες κολοσσοί έχουν συγκεκριμένες δομές. Όταν λαμβάνεται μια στρατηγική και κομβική απόφαση, γίνεται μετά από μια επεξεργασία δεδομένων και αριθμών, ούτε εν θερμώ ούτε στου κασίδη το κεφάλι. Και αυτό λέω. Ότι έκαναν μια ανάλυση δεδομένων και κατέληξαν στο να υιοθετήσουν μια απόφαση, προφανώς με την υποστήριξη των μετόχων. Σωστή ή λάθος θα αποδειχθεί σε βάθος χρόνου. Δεν ξύπνησαν μια μέρα στηνν MS και είπαν ας βάλουμε τον Elop, είναι μ...κες δεν θα αντιδράσουν οι μέτοχοι, αν κινδυνέψουν να χάσουν τα λεφτά τους, είναι επίσης μ....κες και τον κρατάνε στη θέση του, όπως επίσης και ας καταστρέψουμε μια εταιρία, βασική μας ελπίδα στο να πουλήσει το λειτουργικό μας, για να την πάρουμε κοψοχρονιά και σκουπίδι και να δαπανήσουμε άλλα τόσα για να την αναστήσουμε και άλλα τόσα για αυτά που χάσαμε 3 χρόνια τώρα απαξιώνοντάς την κλπ κλπ.

Κανείς δε λέει ότι δεν υπάρχει σχέδιο. Αυτό που λέμε είναι ότι το σχέδιο δε περιλαμβάνει απαραίτητα τη Nokia μέσα. Είναι δεύτερη προτεραιότητα με μοναδικό σκοπό ύπαρξης την υποστήριξη του Wp. Αυτό λέμε. Και ότι από την αρχή είναι έτσι. Η πραγματικότητα μας επιβεβαιώνει. Από τη πρώτη μέρα. Αν πιστεύεις ότι η πραγματικότητα έχει δείξει κάτι (οτιδήποτε) διαφορετικό ορίστε να μας το δείξεις. Μπορείς να μου αναφέρεις μία κίνηση Elop που δεν είχε στόχο το Wp; Έχει κάνει πολλές κινήσεις που να βγήκαν στραβές για τη Nokia. Υπάρχει κάποια που να βγήκε στραβή για την πρώην εργοδότριά του Ms και το Wp της;

Σε παραπέμπω εδώ:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/World_Wide_Smartphone_Sales.png

Q4 2010 Άφησε (με τον χειρότερο τρόπο) τη πράσινη γραμμή για τη γαλάζια - κάπου στο πάτο είναι. Ένα λειτουργικό που όταν ανακοινώθηκε ήταν τόσο λειψό που δεν είχε ακόμα ούτε Ελληνικά στο πληκτρολόγιο.

Έλα και εξήγησέ μου, βάσει ποιας λογικής, βάση ποιών αριθμών, βάσει ποιoύ στρατηγικού στόχου επιλέχθηκε...

Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δε λέει ότι δεν υπάρχει σχέδιο. Αυτό που λέμε είναι ότι το σχέδιο δε περιλαμβάνει απαραίτητα τη Nokia μέσα. Είναι δεύτερη προτεραιότητα με μοναδικό σκοπό ύπαρξης την υποστήριξη του Wp. Αυτό λέμε. Και ότι από την αρχή είναι έτσι. Η πραγματικότητα μας επιβεβαιώνει. Από τη πρώτη μέρα. Αν πιστεύεις ότι η πραγματικότητα έχει δείξει κάτι (οτιδήποτε) διαφορετικό ορίστε να μας το δείξεις. Μπορείς να μου αναφέρεις μία κίνηση Elop δεν είχε στόχο το Wp. Έχει κάνει πολλές κινήσεις που να βγήκαν στραβές για τη Nokia. Υπάρχει κάποια που να βγήκε στραβή για την πρώην εργοδότριά του Ms και το Wp της;

Το ότι τα WP δεν τραβάνε σε πωλήσεις, δεν έχει αντίκτυπο στα οικονομικά της MS; Οι αστοχίες σε διαθεσιμότητα, τιμές προϊόντων, δεν επηρεάζουν την MS; Εάν καταστραφεί η ΝΟΚΙΑ, με ένα 70 - 80 % πωλήσεις WP συσκευών, δεν ζημιώνεται η MS;

Πάντως, για να μην παρεξηγούμαι, γιατί κοντεύω να καταλήξω δικηγόρος της ΝΟΚΙΑ και του Elop, δεν λέω ότι δεν έγιναν λάθη. Με το τσουβάλι. Αλλά όχι παρασκηνιακά, ύποπτα κλπ

Για το σχεδιάγραμμα.

Ότι το symbian, όπως ήταν, μπορούσε να χτυπήσει τη δυναμική του android; Ότι μπορούσαν να βελτιώσουν, σε επίπεδο λογισμικού κλπ, πράγματα και δεν το έκαναν, και έσφαξαν την κότα με τα χρυσά αυγά, γιατί ήταν χαζοί και ήθελαν να βγάλουν τα μάτια τους; Θα συμφωνήσω βεβαίως, στο ότι το εγκατέλειψε με τον χειρότερο τρόπο όντως (άδοξα, άγαρμπα και χωρίς να το αξίζει - μπορούσε να προσφέρει οικονομικά ακόμα)

Anyway δεν είμαι οικονομολόγος, ούτε CEO, ούτε μου αρέσει να τους παριστάνω. Την άποψή μου λέω, που προσωπικά θεωρώ, ότι βασίζεται στο προφανές. Εννοείται ότι μπορεί να κάνω λάθος.

Edited by cookieman
Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

cookieman

Θα σε παρακαλούσα όταν κάνεις παράθεση ένα σχόλιό μου να έχει σχέση με αυτά που σκέφτεσαι να γράψεις... Στη τελευταία σου δημοσίευση είναι σα να μη το διάβασες. Σου εξήγησα ότι εμείς άλλο λέμε...

 

Η Nokia σαφώς και κάνει ότι μπορεί. Κάνει ότι μπορεί για να σώσει το Wp. Για την ίδια δε δίνει δεκάρα. Γιατί δεν υπάρχει η ίδια. Δεν έχει δική της ατζέντα. Είναι υποτμήμα της Microsoft. Θα εξαγοραστεί τεχνικά μόνο, πρακτικά είναι αγορασμένη. Ήταν από τη πρώτη μέρα.

Διαφωνούμε κάπου σε αυτό;

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

δεν διαβασα ολα τα post..

ηθελα πολλα να σχολιασω αλλα βαριεμαι.. :p

ενα σχολιακι ομως θα το κανω :

ανασταση....επιτελους γιατι ποσο κραξιμο ν αντεξω ευχαριστω φιλε!το n9 ειναι ωραιο αλλα δεν ειχε απηχηση η νοκια εκανε δοκιμη με το n9 (αλλα που να το σκεφτει κανεις)αν μπορει να καταφερει κατι κι δεν το καταφερε!ΤΟ ΜΟΝΟ ΛΑΘΟΣ ΗΤΑΝ Η ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ ΤΟΥ ΣΥΜΠΙΑΝ..βεβαια ειχε μονο απηχηση σε αφρικη κι ασια...αλλα απο το ολοτελα...κι εγω αν δεν ειχα εμμονη με τ ακριβα κινητα το ιδιο θα εκανα...α κι ανεφερες οτι το n9 ειναι ακριβο....εκανα σχετικη αναφορα...οτι η νοκια πρεπει ν αλλαξει τιμολογιακη πολιτικη

ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΔΟΚΙΜΗ, το εβγαλε μονο και μονο επειδη το ειχε ετοιμο και για κανεναν αλλο λογο..

χωρις προωθηση,χωρις υποστηριξη χωρις τιποτα. μην λενε οτι θελουμε.. δεν το δοκιμασε η nokia και η αγορα δεν ανταποκριθηκε. απλα η αγορα ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΕ! αφου δεν κυκλοφορησε σε ολες τις αγορες, (να μην θυμηθω που ουτε τις πωλησεις μας δινουν..)

και το μονο λαθος δεν ειναι η εγκαταλειψη του symbian αλλα και του meego γιατι κατεστρεψε την συνεργασια της με την intel και πολλα πολλα λαθη που δεν μπορω να ξαναπω..

 

 

@billraven

οντως μεταχειρισμενα n9 κοντα στα 200 ειναι τωρα,

ειναι μια καλη ευκαιρια πιστευω.. να το παρεις θα παθεις πλακα!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκε αν το N9 θα μπορούσε να σταθεί στην αγορά σήμερα. Η απάντηση είναι εξαρτάται. Απο πλευράς hardware το N9 καλύπτει το 90% των χρηστών, μην τα ξαναλέμε: ιδανικό μέγεθος οθόνης AMOLED στις 3,8" με 250 ppi και Gorilla Glass, Cortex A8+1GB RAM+Meego κάνουν θαύματα, HSDPA 14,4 Mbps, Carl-Zeiss 8 MP από την οποία έχω εξαιρετικές εντυπώσεις, front camera, 64 GB εσωτερική, NFC, Dolby Digital ήχο και FM Radio με δωρεάν εφαρμογη, λογική διάρκεια μπαταρίας, βάρος 135 γρ.

Από θέμα software τώρα, το Meego έχει εξαιρετικές ικανότητες (τα live tiles στο multitasking είναι εντυπωσιακότατα) και πολύ καλή εμφάνιση στο μάτι, η Nokia έχει διάφορες ενδιαφέρουσες εφαρμόγες όπως το Drive, City Lens, Air UI κοκ ΑΛΛΑ γενικά το software έπεσε θύμα τις πολιτικής της Nokia. Τι να πούμε, ότι είχαν ξεχάσει να γράψουν στα τεχνικά στοιχεία ότι υπάρχει Front Camera, FM Radio, ότι το Skype δεν έχει δυνατότητα videocall, ότι έχουν αφήσει το Market στη τύχη τού.

Κλασσικό παράδειγμα σχιζοφρενούς αντίληψης της πραγματικότητας από τη Nokia.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειμαι φαν της παλιας nokia ρε παιδια αλλα το n9 καινουριο κανει 150 ευρω περισσοτερα απο το galaxy s3!!! Για ποιο λογο το πουλανε υπο αυτες τις συνθηκες; Το lumia 800 γυρω στο 200αρι το δινουν, εκεινο γιατι 550;
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειμαι φαν της παλιας nokia ρε παιδια αλλα το n9 καινουριο κανει 150 ευρω περισσοτερα απο το galaxy s3!!! Για ποιο λογο το πουλανε υπο αυτες τις συνθηκες; Το lumia 800 γυρω στο 200αρι το δινουν, εκεινο γιατι 550;

 

Γιατι δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα εδω και μηνες. Ξεπουλανε τα μαγαζια και πανε για αρπαχτες.

Και το 1o galaxy s το εχουν 450€ εδω και κανενα χρονο στα skroutzομαγαζα...:X

Τα lumia 800/900 επεσαν για να πουλησουν και γιατι φορανε λειτουργικο πιο πεθαμενο και απο το meego..:ninja:

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Με τετοια ζητηση που βλεπω οτι εχει το Ν9 στο τελος θα ψηθω να το πουλησω! :lol:

 

Στα δικα μου ματια, που δεν πολυσυμπαθω τη Νοκια, το προβλημα της ηταν το Symbian. Ναι, καλο ηταν κααααααποτε. Ναι, εγινε πιο καλο αργοοοοοοοοοτερα. Οταν επρεπε ομως δεν ηταν αρκετο.

Με το Ν900 ειχε δειξει το δρομο και θα μπορουσε να ειχε βγαλει ενα Ν9 πολυ νωριτερα αν δεν ειχε αυτη την εμμονη με το Symbian. Ας ειχε επικεντρωθει στο λειτουργικο της το οποιο ειχε προοπτικες το οποιο φυσικα δεν ηταν το symbian.

 

Οσο για τα android Νοκια, μακαρι να γινοταν. Με pureview, με nokia maps, με design Ν9, με παραμετροποιηση του ui απο νοκια που ειμαι σιγουρος οτι θα εφτιαχναν κατι καλο. Γιατι να μη θελω κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειμαι φαν της παλιας nokia ρε παιδια αλλα το n9 καινουριο κανει 150 ευρω περισσοτερα απο το galaxy s3!!! Για ποιο λογο το πουλανε υπο αυτες τις συνθηκες; Το lumia 800 γυρω στο 200αρι το δινουν, εκεινο γιατι 550;

 

Διότι τα μαγαζιά που ακόμα το πουλάνε, το είχαν αγοράσει τότε χονδρική σε αυτό το κόστος πάνω κάτω, και εάν στο δώσουν τώρα σε χαμηλότερη τιμή θα μπουν μέσα...;)

 

Θα μου πεις βέβαια ότι έτσι δε θα το πουλήσουν ποτέ... Υποθέτω πως περιμένουν κάποιους που να το αναπολούν και να έχουν τη διάθεση να κάνουν τη σχετική επένδυση (διότι τόσα χρήματα επένδυση είναι), ελπίζοντας πως στο μέλλον είτε η Nokia, είτε κάποιος άλλος θα προσφέρει υποστήριξη στο λογισμικό του...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, για να μην παρεξηγούμαι, γιατί κοντεύω να καταλήξω δικηγόρος της ΝΟΚΙΑ και του Elop, δεν λέω ότι δεν έγιναν λάθη. Με το τσουβάλι. Αλλά όχι παρασκηνιακά, ύποπτα κλπ.

Σου είπε κανείς ότι εμείς λέμε ότι το μόνο λάθος της nokia ήταν που πήγε στα windows phone? Διάβασες όλο το άρθρο ή ούτε καν? Γιατί αν όχι δεν έχει αξία να απαντήσει κανείς.

Για το σχεδιάγραμμα.

Ότι το symbian, όπως ήταν, μπορούσε να χτυπήσει τη δυναμική του android;

Να σε ρωτήσω εγώ? Φαντάσου ένα 808 με design ψιλο-n9, (αναγκαστικά με εξόγκωμα λόγω pureview), με σύγχρονο επεξεργαστή (x2 ή x4), με κάνα gb ram, με βελτιωμένο browsing εννοείται, και με εξέλιξη λογική για μια εταιρία που νοιάζεται να πουλήσει και να εξελίσεται βλέπωντας τον μεγάλο ανταγωνισμό. Πες μου αν μπορούσε αυτό που σου λέω να ανταγωνιστεί το android ή όχι... (πράγμα που αν γινόταν την κατάλληλη χρονική στιγμή, σημαίνει ότι οι devs δε θα είχαν φύγει)

Ότι μπορούσαν να βελτιώσουν, σε επίπεδο λογισμικού κλπ, πράγματα και δεν το έκαναν, και έσφαξαν την κότα με τα χρυσά αυγά, γιατί ήταν χαζοί και ήθελαν να βγάλουν τα μάτια τους;

Απάντησέ και σε εμάς σε παρακαλώ. Γιατί αναρωτιόμαστε αν ήταν τόσο ηλίθιοι, ή αν κάτι άλλο παίζει τελικά... Εσύ δεν αναρωτιέσαι?

Θα συμφωνήσω βεβαίως, στο ότι το εγκατέλειψε με τον χειρότερο τρόπο όντως (άδοξα, άγαρμπα και χωρίς να το αξίζει - μπορούσε να προσφέρει οικονομικά ακόμα)

Δε μπορούσε απλά να προσφέρει, μπορούσε να συντηρήσει το διψήφιο νούμερο στις πωλήσεις της όπως ανέφερα και σε post πιο πάνω.

Και εγω ειμαι φαν της παλιας nokia ρε παιδια αλλα το n9 καινουριο κανει 150 ευρω περισσοτερα απο το galaxy s3!!! Για ποιο λογο το πουλανε υπο αυτες τις συνθηκες;

Για να μην πουλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που παρατηρω τα τελευταια χρονια ειναι οτι οσο καλο και καινοτομο κι αν ειναι ενα OS, αν δεν εχει την καταλληλη υποστηριξη απο devs, δεν τραβαει.

Η Νοκια τους εχασε (εδιωξε και αρκετους) σχεδον ολους απο το 2007 μεχρι σημερα, ενω τα WP (7.5αρια και 8αρια) παλευουν με τα 1000 ζορια να φτιαξουν πληρη ποσοτικα και ποιοτικα μαρκετ.

Καποιο παιδι παραπανω εγραψε οτι θα ηταν λαθος κινηση απο τη Νοκια, αν εβγαζε μια android προταση, χωρις να το αιτιολογησει παρολο που του ζητηθηκε.

Γνωμη μου ειναι οτι θα τα πηγαινε αρκετα καλα και πολλοι θα την επελεγαν.

Με τον Ελοπα στο τιμονι, ακομα και τσαμπα (εδω γελαμε) να της παραχωρουσε το iOS η Apple, εκεινη θα το απερριπτε για τα WP8. ;)

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Σου είπε κανείς ότι εμείς λέμε ότι το μόνο λάθος της nokia ήταν που πήγε στα windows phone? Διάβασες όλο το άρθρο ή ούτε καν? Γιατί αν όχι δεν έχει αξία να απαντήσει κανείς.

 

Να σε ρωτήσω εγώ? Φαντάσου ένα 808 με design ψιλο-n9, (αναγκαστικά με εξόγκωμα λόγω pureview), με σύγχρονο επεξεργαστή (x2 ή x4), με κάνα gb ram, με βελτιωμένο browsing εννοείται, και με εξέλιξη λογική για μια εταιρία που νοιάζεται να πουλήσει και να εξελίσεται βλέπωντας τον μεγάλο ανταγωνισμό. Πες μου αν μπορούσε αυτό που σου λέω να ανταγωνιστεί το android ή όχι... (πράγμα που αν γινόταν την κατάλληλη χρονική στιγμή, σημαίνει ότι οι devs δε θα είχαν φύγει)

 

Απάντησέ και σε εμάς σε παρακαλώ. Γιατί αναρωτιόμαστε αν ήταν τόσο ηλίθιοι, ή αν κάτι άλλο παίζει τελικά... Εσύ δεν αναρωτιέσαι?

 

Δε μπορούσε απλά να προσφέρει, μπορούσε να συντηρήσει το διψήφιο νούμερο στις πωλήσεις της όπως ανέφερα και σε post πιο πάνω.

 

Για να μην πουλήσει.

Καλημέρα.

Την άποψή μου εκφράζω, όποιος θέλει, σχολιάζει. Όποιος θεωρεί ότι δεν έχει αξία (και καλά κάνει), δεν σχολιάζει.

Για την εξέλιξη θα ήθελα πολύ να το δω, αλλά νομίζω, ότι ο λόγος που δεν σήκωνε περαιτέρω, ήταν το software και όχι το αδύναμο hardware, που ούτως ή άλλως δεν το χρειαζόταν. Νομίζω, ότι ούτε καινούρια γενιά επεξεργαστών μπορούσε να υποστηρίξει, ούτε μεγαλύτερες αναλύσεις, το πrόβλημα στο browser είναι native (θυμάμαι και τα παιδιά στο myphone να εξηγούν ότι το mobile site δεν μπορεί τρέξει στο symbian), skype δεν υποστηρίζει video, (για εμένα προσωπικά τουλάχιστον) δεν είχε επίσημες εφαρμογές yahoo, dropbox κλπ ούτε από το 2010. Μακάρι να το εξέλισσαν πάντως και ειδικά την αγάπη το Ν8 (ας έκαναν κάτι καινούριο με qt ήοτιδήποτε άλλο και ας το ονόμαζαν symbian 5). Και όσο για το σχεδιασμό, μια χαρά είναι τα εξογκώματα της κάμερας..

Όσο για την κότα με τα χρυσά αυγά, μου απαντάς με ερώτηση, λέγοντάς μου εάν αναρωτιέμαι. Εγώ πιστεύω και το λέω ξεκάθαρα, ότι δεν ήταν τόσο χαζοί, όπως και κανένας δεν είναι χαζός, όταν πρόκειται για χρήματα. Έκαναν μια επιλογή (εσύ προσωπικά την θεωρείς λανθασμένη και σε κάποια σημεία μπορεί και εγώ) και πήραν ένα επιχειρηματικό ρίσκο, για χ, ψ λόγους, που νομίζω ότι οι της εταιρίας, που είχαν όλα τα δεδομένα μπροστά τους, μπόρεσαν να δουν καλύτερα από εμάς, που είμαστε εκτός.

Για το τελευταίο, το διψήφιο ποσοστό, συμφωνώ απολύτως. Ακόμα νομίζω, ότι και ένα τωρινό symbian (από 701 και πάνω) μπορεί να κάνει περισσότερα πράγματα - και ίσως και καλύτερα - από ένα αντίστοιχο κινητό ίδιας αξίας, άλλης πλατφόρμας.

Πάντως, το ξαναλέω, την άποψή μου εκφράζω έστω και αν είναι λανθασμένη, ούτε προσπαθώ να πείσω οποιονδήποτε ούτε κάτι άλλο. Η στρατηγική επιλογή της για τα WP πάρθηκε για κάποιους λόγους. Τα λάθη της, για εμένα, εστιάζονται, στο πώς το χειρίστηκε, όχι στην απόφαση καθεαυτή.

Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Εδω εκφραζονται προσωπικες αποψεις,αλλοι νομιζουν οτι η στροφη στα windows απο την νοκια ηταν λαθος,αλλοι πιστευουν οτι εχει βαση και δινουν χρονο.Δεν μπορω να πιστεψω οτι μια εταιρια σαν την νοκια θα επεφτε ετσι απλα θυμα συνομωσιας ή ότι θα επαιρνε αποφασεις χωρις να εχει ολα τα δεδομενα μπροστα της.Επιπλεον παντα κατα την αποψη μου,μετα απο λαθη που εγιναν,πλεον,κινειται σωστα και κερδιζει μεριδιο απο την αγορα.Πολυ συντομα θα παρει την θεση της ψηλα,εκει που ηταν επι σειρα ετων,παντα κατα την αποψη μου.Επιπλεον θελω να υπενθυμισω σε ολους οτι η μεγαλυτερη μεριδα χρηστων κανει συγκεκριμενα πραγματα με τα τηλεφωνα,απλα πραγματα (τηλεφωνηματα,ιντερνετ,δικτυωση,φωτο),πραγματα τα οποια κανουν σε ισαξιο βαθμο τα νοκια.Αν καποιος αμφιβαλλει σε αυτο θαθελα να τον ακουσω.Αρα δεν ειναι τραγικα τα τηλ της νοκια στην χρηση τους οπως πολλοι προσπαθουν να μας πεισουν εδω-κατα την γνωμη μου παντα-σε πολλους τομεις ειναι κορυφαια(ποιοτητα κατασκευης,φωτο,ταχυτητα) και σε τομεις που υστερει βελτιωνεται.Δεν αναπτυσεται με την ταχυτητα που αναπτυχθηκε το adroid,ισως το adroid αναπτυχθηκε ταχυτατα απο την ανυπαρξια της νοκια,ομως τα πραγματα ΔΕΝ ειναι τραγικα για την νοκια,εχει πωλησεις ανοδικες,εχει βελτιωση,ειναι στον σωστο δρομο.ΔΕΝ πρεπει να παει σε adroid συσκευες κατα την γνωμη μου πλεον,πρεπει να επιμεινει και να τελειοποιησει τα windows phone,και ειναι επιβεβλημενη και η αναπτυξη ΞΑΝΑ δικου της λογισμικου(meego ή οτι αλλο).Ολα αυτα φυσικα ειναι ταπεινη αποψη μου.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πιστεψω οτι μια εταιρια σαν την νοκια θα επεφτε ετσι απλα θυμα συνομωσιας ή ότι θα επαιρνε αποφασεις χωρις να εχει ολα τα δεδομενα μπροστα της.

Η θεωρία του "είναι πολύ μεγάλη για να αποτύχει" έχει διαψευσθεί τόσες φορές στο παρελθόν και τόσο πανηγυρικά που απορώ γιατί κάποιοι επανέρχεστε σε αυτή με τόση ευλάβεια... :confused:

Επιπλεον παντα κατα την αποψη μου,μετα απο λαθη που εγιναν,πλεον,κινειται σωστα και κερδιζει μεριδιο απο την αγορα.Πολυ συντομα θα παρει την θεση της ψηλα,εκει που ηταν επι σειρα ετων,παντα κατα την αποψη μου.

Ποιος κερδίζει μερίδιο αγοράς;; Οι πωλήσεις είναι διαρκώς μειούμενες σε μία αγορά smartphone που συνεχώς αυξάνει το μέγεθός της... Πιο συρρικνούμενο μερίδιο αγοράς δε θα μπορούσε να έχει...

Επιπλεον θελω να υπενθυμισω σε ολους οτι η μεγαλυτερη μεριδα χρηστων κανει συγκεκριμενα πραγματα με τα τηλεφωνα,απλα πραγματα (τηλεφωνηματα,ιντερνετ,δικτυωση,φωτο),πραγματα τα οποια κανουν σε ισαξιο βαθμο τα νοκια.Αν καποιος αμφιβαλλει σε αυτο θαθελα να τον ακουσω.

Να με ακούσεις. Είναι δικαιολογία αυτή για ένα κατώτερο προϊόν; Δε χρειάζεται ο κόσμος κάτι καλύτερο; Κάτι τέτοια φαλίρισαν τις εταιρίες αυτοκινήτων της αμερικής...

Αρα δεν ειναι τραγικα τα τηλ της νοκια στην χρηση τους οπως πολλοι προσπαθουν να μας πεισουν εδω-κατα την γνωμη μου παντα-σε πολλους τομεις ειναι κορυφαια(ποιοτητα κατασκευης,φωτο,ταχυτητα) και σε τομεις που υστερει βελτιωνεται.Δεν αναπτυσεται με την ταχυτητα που αναπτυχθηκε το adroid,ισως το adroid αναπτυχθηκε ταχυτατα απο την ανυπαρξια της νοκια,ομως τα πραγματα ΔΕΝ ειναι τραγικα για την νοκια,εχει πωλησεις ανοδικες,εχει βελτιωση,ειναι στον σωστο δρομο.

Κανείς δεν είπε ότι είναι τραγική η εμπειρία χρήσης. Οι πωλήσεις είναι τραγικές και για αυτό υπάρχει κάποιος λόγος...

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Για την εξέλιξη θα ήθελα πολύ να το δω, αλλά νομίζω, ότι ο λόγος που δεν σήκωνε περαιτέρω, ήταν το software και όχι το αδύναμο hardware, που ούτως ή άλλως δεν το χρειαζόταν. Νομίζω, ότι ούτε καινούρια γενιά επεξεργαστών μπορούσε να υποστηρίξει, ούτε μεγαλύτερες αναλύσεις, το πrόβλημα στο browser είναι native (θυμάμαι και τα παιδιά στο myphone να εξηγούν ότι το mobile site δεν μπορεί τρέξει στο symbian), skype δεν υποστηρίζει video, (για εμένα προσωπικά τουλάχιστον) δεν είχε επίσημες εφαρμογές yahoo, dropbox κλπ ούτε από το 2010. Μακάρι να το εξέλισσαν πάντως και ειδικά την αγάπη το Ν8 (ας έκαναν κάτι καινούριο με qt ή οτιδήποτε άλλο και ας το ονόμαζαν symbian 5). Και όσο για το σχεδιασμό, μια χαρά είναι τα εξογκώματα της κάμερας..

 

Πιστεύεις πως αν δεν το άφηνε στην άκρη θα το παράταγε; Εδώ και «πεθαμένο» ακόμα δέχεται βελτιώσεις!

 

Όλα ήταν αλλαγή στον κώδικα. Και το hardware και ο browser και ο,τι άλλο. Συν την προσθήκη της QT, που κάνει τα απίστευτα. Για τα παραδείγματα που αναφέρεις όμως:

 

- Το mobile site του myphone μπαίνει από Opera Mobile και αξιοπρεπές hardware. Να φανταστείς το E71 μου με 70mb RAM το βλέπει αρκετά καλά, αν και lagάρει.

- Εφαρμογές που λες, εγώ προσωπικά έχω mail client για 10 λογαριασμούς (Nokia official) για γνωστά και μη mailboxes, DropBox (που όμως δεν δουλεύει σε μένα γιατί δεν έχω την QT) και πολλές άλλες εφαρμογές. Λίγες μπροστά σε iOS και Android, αλλά κάνω τη δουλειά μου.

 

Στο Skype συμφωνώ, μαζί με τον Moralas και μερικούς ακόμα περιμένουμε τη νέα έκδοση!!! :lol::lol::lol:

 

Αν δεν στρεφόταν λοιπόν στα WP καθολικά, δεν θα τα διόρθωνε όλα αυτά λες; Με τον Elop στο τιμόνι εγώ λέω όχι. Με κάποιον άλλον όμως, ναι...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις πως αν δεν το άφηνε στην άκρη θα το παράταγε; Εδώ και «πεθαμένο» ακόμα δέχεται βελτιώσεις!

 

Όλα ήταν αλλαγή στον κώδικα. Και το hardware και ο browser και ο,τι άλλο. Συν την προσθήκη της QT, που κάνει τα απίστευτα. Για τα παραδείγματα που αναφέρεις όμως:

 

- Το mobile site του myphone μπαίνει από Opera Mobile και αξιοπρεπές hardware. Να φανταστείς το E71 μου με 70mb RAM το βλέπει αρκετά καλά, αν και lagάρει.

- Εφαρμογές που λες, εγώ προσωπικά έχω mail client για 10 λογαριασμούς (Nokia official) για γνωστά και μη mailboxes, DropBox (που όμως δεν δουλεύει σε μένα γιατί δεν έχω την QT) και πολλές άλλες εφαρμογές. Λίγες μπροστά σε iOS και Android, αλλά κάνω τη δουλειά μου.

 

Στο Skype συμφωνώ, μαζί με τον Moralas και μερικούς ακόμα περιμένουμε τη νέα έκδοση!!! :lol::lol::lol:

 

Αν δεν στρεφόταν λοιπόν στα WP καθολικά, δεν θα τα διόρθωνε όλα αυτά λες; Με τον Elop στο τιμόνι εγώ λέω όχι. Με κάποιον άλλον όμως, ναι...

Για τον browser εννοώ τον native και όχι 3rd party.

Για το mail δεν εννοώ client αλλά εφαρμογή αυτόνομη (μια ψωροεφαρμογή java αρχαία είχε για το yahoo, ο Θεός να την κάνει). Για dropbox με cutebox και dropian, έχεις δίκιο, μια χαρά δουλειά έκανες.

Το ξαναλέω, μακάρι να το εξέλισσε.

Υ.Γ Μια ένσταση για το άρθρο. Το Ν97 και το Ε72, ειδικά το δεύτερο μια χαρά hardware είχαν (για κατασκευή είχαν φοβερή ποιότητα, χώρια κεραίες, gps κλπ). Εκτός αν εννοείς επεξεργαστές κλπ, που για S60v5 και S60v3 αντίστοιχα, ήταν πάλι καλά). Καλημέρα !

Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Για τον browser εννοώ τον native και όχι 3rd party.

Για το mail δεν εννοώ client αλλά εφαρμογή αυτόνομη (μια ψωροεφαρμογή java αρχαία είχε για το yahoo, ο Θεός να την κάνει). Για dropbox με cutebox και dropian, έχεις δίκιο, μια χαρά δουλειά έκανες.

Το ξαναλέω, μακάρι να το εξέλισσε.

Υ.Γ Μια ένσταση για το άρθρο. Το Ν97 και το Ε72, ειδικά το δεύτερο μια χαρά hardware είχαν (για κατασκευή είχαν φοβερή ποιότητα, χώρια κεραίες, gps κλπ). Εκτός αν εννοείς επεξεργαστές κλπ, που για S60v5 και S60v3 αντίστοιχα, ήταν πάλι καλά). Καλημέρα !

 

Τον native browser απλά ξέχνα τον, στα τώρα δεδομένα του πάντα. Θα εξελισσόταν στα πρότυπα αυτού του N9, αλλά δεν έγινε ποτέ. Θυμάμαι είχε εφαρμογές, στα γνωστά μαγαζάκια. Το Nokia Store δεν το έχω καν στο κινητό μου, είναι παντελώς άχρηστο.

 

*Περί ένστασης. Το N97 έβγαζε αν θυμάμαι καλά πολλά κατασκευαστικά θέματα (τζόγους σε μηχανισμούς κλπ), ενώ το E72 ήταν ένα κλικ κάτω από το E71 σε ποιότητα και έβγαζε πολλά προβλήματα σε πλακέτες (από τα όσα έβλεπα στο επίσημο θέμα εδώ). Άσε που από τα 118MB συνολικής RAM είχες διαθέσιμο μόνο τα 40!!! :blink: (στο E71 72.5 μετρημένα χωρίς να τρέχει κάτι!) :blink::blink::blink:

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Τον native browser απλά ξέχνα τον, στα τώρα δεδομένα του πάντα. Θα εξελισσόταν στα πρότυπα αυτού του N9, αλλά δεν έγινε ποτέ. Θυμάμαι είχε εφαρμογές, στα γνωστά μαγαζάκια. Το Nokia Store δεν το έχω καν στο κινητό μου, είναι παντελώς άχρηστο.

 

*Περί ένστασης. Το N97 έβγαζε αν θυμάμαι καλά πολλά κατασκευαστικά θέματα (τζόγους σε μηχανισμούς κλπ), ενώ το E72 ήταν ένα κλικ κάτω από το E71 σε ποιότητα και έβγαζε πολλά προβλήματα σε πλακέτες (από τα όσα έβλεπα στο επίσημο θέμα εδώ). Άσε που από τα 118MB συνολικής RAM είχες διαθέσιμο μόνο τα 40!!! :blink: (στο E71 72.5 μετρημένα χωρίς να τρέχει κάτι!) :blink::blink::blink:

Επειδή έτυχε να έχω και τα δύο κινητά, το Ν97 είχε πολύ ωραίο μηχανισμό, παρόμοιο με το μεταγενέστερο του Ε7, που ήθελε ένα μικρό σπρωξιματάκι - πίεση προς τα κάτω για να ξεκουμπώσει. Δεν είχα ποτέ παρατηρήσει πρόβλημα, ακόμα και μετά από πτώση.

Για το Ε72, έχεις δίκιο για τη μνήμη, αλλά σαν αίσθηση κατασκευαστική είναι απίστευτη, χώρια που η λίγη μνήμη δεν έβγαζε κάποιο πρόβλημα, τουλάχιστον όπως το χρησιμοποιούσα. Το μόνο που είχα παρατηρήσει, ήταν ότι λόγω υλικών, ίσως έβγαζε λίγο περισσότερο ζέστη με παρατεταμένη χρήση των τότε ovi maps (όπως και ένα θέμα με την αρχική μπαταρία, η οποία πρέπει να ήταν ελαττωματική από κατασκευής, γιατί μετά την αλλαγή, ξέχναγα να το φορτίσω).

Anyway η "ένσταση" δεν πήγαινε κατά κυριολεξία, έτσι; Μπράβο γενικά για τη δουλειά σου, που είναι αν μη τι άλλο, σοβαρή. Επίσης άσχετο, αλλά εάν δοκιμάσεις το Ε6, νομίζω δεν θα αλλάξεις ποτέ κινητό !!

Σορρυ για το off topic

Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

τωρα το ειδα;τα windows γενικοτερα....α mac εχεις;ολοι εχουν καλες....για να εχει το 90%...ε καλα τα windows phone εχουν μεινοκτηματα...αλλα τι σου φταινε τα windows υπολογιστων;...τα κολληματα κι οι μπλε οθονες δεν οφειλονται στο λειτουργικο αλλα στον χρηστη νομιζω...με τους χειρισμους κι τις συνηθειες του...βεβαια αναφορικα με τα κολληματα στα προηγουμενα εφταιγε κι το λογισμικο....τα 8 δεν κολλανε γιατι διαχειρiζονται εξαιρετικα τη ram...εμενα φιλε εγκατεστησα windows 8 κι ανοιγει ο υπολογιστης σε 4 δευτερολεπτα κι ειναι τετραετιας(το πιο απλο που μπορω να σου πω) εγω αυτο το εκτιμαω αληθεια σ αρεσουν τα windows 8; εμενα ναι κι μαλιστα ο υπολογιστης ευθυνεται γι την αρεσκεια μου κι στα windows phone...παντως σε αλλο μπλογκ επισης απο ανεξαρτητους πολιτες οπως εδω τα υποστηριζουν μαλλον εχουν αγνοια ε;

 

Από που συμπέρανες ότι έχω mac ??? :p

Αυτά τα δύο είναι στον κόσμο ??? Έχεις διάβασμα να ρίξεις ακόμα :p

 

Τα κολλήματα και οι μπλε οθόνες οφείλονται στον χρήστη λες, ε ??? Και αυτοί που έχουν Mac, κάποια διανομή Linux ή Android γιατί δεν έχουν μπλε οθόνες ρε φίλε ??? Μην απαντήσεις, εγώ ξέρω γιατί, εσύ να ψάξεις να μάθεις είναι το θέμα ... ;)

 

Και όσον αφορά τα Windows 8, θα σου πω γιατί ανοίγουν σε 4 δεπτερόλεπτα:

Έχεις δει πόσο όμορφα ήταν τα XP και τα Vista και τα Windows 7 και πόσο άθλια φαίνονται τα Windows 8 ???? Αν είχαν κάνει και τα Windows 7 με γραφικά GameBoy, όλα τετράγωνα, φουλ στην γωνία και χωρίς αίσθηση του βάθους παρά μόνο σε μερικές εναλλαγές οθόνων, τα Windows 7 το ίδιο γρήγορα θα φόρτωναν ... Η δε οθόνη έναρξης στα W8 μου προκαλεί το αντανακλαστικό της εξέμεσης ακολουθούμενο από panic attack όταν ψάχνω να βρω ένα πρόγραμμα και δεν το βρίσκω ... Με λίγα λόγια, για τα σκουπίδια ... Αυτό καθαρά προσωπική άποψη, και όπως το βλέπω, την ίδια άποψη έχει και η πλειοψηφία του κόσμου που έχει επιλέξει τόσο να μην περάσει από τα XP/Windows 7 στα Windows8 όσο και να μην επιλέξει κάποιο WP κινητό ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...