Jump to content

blogging @ myphone.gr: Nokia, παρελθόν παρόν και μέλλον [Part 2]


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ θα ήθελα να μην βάλει android αλλά να συνεχίσει με meego και symbian. Αλλά από wp, μάλλον καλύτερα θα ήταν το android.... Ειδικά για την τσέπη της.

 

Το Symbian, αν συνέχιζε να το εξελίσει με το ρυθμό που είχε, θα είχε ήδη εξαγοραστεί. Το έχω γράψει, αλλά θα το ξαναγράψω. Η Nokia "έκατσε στ' αυγά της" για πολύ καιρό. Επειδή είχε ένα πανάλαφρο OS ( Symbian ) που έτρεχε παντού σχεδόν απροβλημάτιστα, δε σήμαινε ότι έπρεπε να επιμένει στο να βάζει τα ελάχιστα. Και εξηγούμαι. Ελάχιστα ως προς το hardware ( cpu, gpu ). Συνέχιζε το ίδιο και το ίδιο μοτίβο. Και πρόσθετε γύρω από αυτά όλο και μεγαλύτερες κάμερες και ηχεία, που και αυτά θα είχαν μεγαλύτερες απαιτήσεις σε cpu, gpu. Τέλος, με τα hardwareικά. Τώρα, όσον αγορά το OS. Ναί, το λανσάραμε με ανάλυση 360*640 και με εκείνο τον browser που σοβαρή βελτίωση δεν είδε ( έχω 5230 και N8 ). Δε σκέφτηκαν ποτέ ότι ο ανταγωνισμός θα τους έφτανε; Όσο ψώνια κι αν ήταν τα στελέχη. Δηλαδή, δεν ήταν και οι μοναδικοί κατασκευαστές κινητών στον κόσμο. Ήθελε, αλλαγή ανάλυσης ( πραγματικά, με λίγο browsing με μεγάλα κείμενα σε έκταση κούραζε... ), αλλαγή αυτού του browser και τοποθέτηση καλύτερων ή περισσότερων πυρήνων. Και φαντάσου, αυτό στο γράφει και κάποιος που σιχαίνεται το κυνήγι όλο και περισσότερων πυρήνων που έχει ξεκινήσει στο android. Μέχρι 2, είναι υπεραρκετοί, για 'μένα πάντα. Τέλος, άκουγα ή μάλλον διάβαζα, για το MeeGo. Είδα και το N9 και πραγματικά χαζέψω με το σχεδιασμό του ( και γι' αυτό μου αρέσει και η σειρά Lumia, μη βαρέσετε :O ) και με τη ροή της λειτουργίας του. Το πρώτο που σκέφτηκα ήταν: Βρε μ******, αφού το είχατε έτοιμο τόσο καιρό, κυκλοφορήστε το!!!! Γράψτε όλα τα στελέχη και αν έπιανε ( που θα έπιανε ), δε νομίζω να τους ακουμπούσε κανείς. Κάτι που θα πρέπει να προσέξει κάποιος είναι πως όλα αυτά είναι λάθη της Nokia και καμίας Microsoft. Η Microsoft, που λέτε ότι είναι κακία κλπ., σκεφτείτε, ποια εταιρεία είναι καλή; Ούτε καν η Nokia. Όσοι αγοραζαμε συσκευές της τη θεωρούσαμε καλή, επειδή μας άρεσαν/αρέσουν οι συσκευές της. Η Microsoft είδε μια ευκαιρία, που την περίμενε χρόνια, και έκανε την κίνησή της. Η Nokia εκείνη τη στιγμή δεν είχα να "δείξει" κάτι, ώστε να αποτρέψει τη συγκεκριμένη συνεργασία. Γιατί, ακόμα, συνεργασία είναι. Θέλω να πιστεύω πάντως ότι, με αυτό το ταρακούνημα, θα κάνει αυτό που δεν έκανε παλιότερα. Όχι χιλιάδες παρόμοιες συσκευές, που διαφέρουν σε ένα χαρακτηριστικό η καθεμία, και μια καλύτερη τιμολόγηση. Δε μιλάω τόσο για 820 και 920, αλλά για όλες τις επόμενες.

 

P.S.: Επειδή μου αρέσει και η Nokia, αλλά και τα WP, πραγματικά θέλω να πετύχει. Επειδή έχει φάει τόσο θαψιμο, αλλά και να υπάρχει και κάτι διαφορετικό, ανάμεσα στο Android. Τέλος, κάποτε έπρεπε και η Nokia να προσαρμοστει. Απλά, έγινε ( θέλω να πιστεύω ) με τα "μούτρα" και όχι ομαλά.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ βλέπω ότι οι πωλήσεις των Nokia Windows Phone έχουν πάρει - αργά αλλά σταθερά πλέον - τον ανήφορο.

 

Παρακαλώ, αιτιολόγησέ μου το ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ, αιτιολόγησέ μου το ...

Nokia has also seen share gains over the year and holds 5.6% of the market – this is now being driven by its Windows 8 devices appealing to consumers, rather than sales of older Windows 7 models on promotion, which is good news for margins.

 

http://www.kantarworldpanel.com/global/News/Google-branding-helps-LG-back-into-the-smartphone-market

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχουν καταλάβει οι περισσότεροι είναι ότι οι δύσκολες εποχές για τη Nokia τελείωσαν.

Δηλαδή το συμπέρασμα που πρέπει να βγάλω από μια συζήτηση είναι να υιοθετήσω την άποψη των πολλών; Καθόλου δεν επηρέασαν την άποψη μου όσα διάβασα.

:X

 

Εγώ βλέπω ότι οι πωλήσεις των Nokia Windows Phone έχουν πάρει - αργά αλλά σταθερά πλέον - τον ανήφορο.

Με την ελπίδα ότι αυτή τη φορά δεν έγραψες το αντίθετο από αυτό που εννοείς, θα σε δώσω μίαν απάντηση.

Αναλαμβάνω εργοδότης σου και κόβω το μισθό σου από τα 1500 στα 600 ευρώ δίνοντάς σου άμεση αύξηση 10 ευρώ. Ως εργοδότης σου ανέβασα το μισθό;.. Το wp κατέστρεψε τη Nokia, από τα 28.3 εκ smart έπεσε στα 6.6 εκ, δηλαδή 4x κάτω. Έχεις καταλάβει ότι μία άμεση αύξηση 1-2 εκατομμυρίων είναι τρίχες συγκριτικά με τις απώλειες που έχει ήδη σημειώσει;..

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

:X

 

 

Με την ελπίδα ότι αυτή τη φορά δεν έγραψες το αντίθετο από αυτό που εννοείς, θα σε δώσω μίαν απάντηση.

Αναλαμβάνω εργοδότης σου και κόβω το μισθό σου από τα 1500 στα 600 ευρώ δίνοντάς σου άμεση αύξηση 10 ευρώ. Ως εργοδότης σου ανέβασα το μισθό;.. Το wp κατέστρεψε τη Nokia, από τα 28.3 εκ smart έπεσε στα 6.6 εκ, δηλαδή 4x κάτω. Έχεις καταλάβει ότι μία άμεση αύξηση 1-2 εκατομμυρίων είναι τρίχες συγκριτικά με τις απώλειες που έχει ήδη σημειώσει;..

Επιτελους πρεπει να τα βλεπετε ολα,οταν η νοκια μεσουρανουσε στα smartphone,στην ουσια δεν υπηρχε αντιπαλος.Γιαυτο και ειχε απροβληματιστα την μεριδα του λεοντος.Τωρα και η κουτση μαρια βγαζει smartphone......αλλαξαν τα δεδομενα,χωρις ισχυρο λογισμικο δεν προχωρας,η συνεργασια ηταν επιβεβλημενει,και ολες οι αλλες εταιριες στην ουσια δουλευουν εξαιτιας της google,το οποιο ισως ναναι μοιραιο στο μελλον......

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους πρεπει να τα βλεπετε ολα,οταν η νοκια μεσουρανουσε στα smartphone,στην ουσια δεν υπηρχε αντιπαλος.Γιαυτο και ειχε απροβληματιστα την μεριδα του λεοντος.Τωρα και η κουτση μαρια βγαζει smartphone......αλλαξαν τα δεδομενα,χωρις ισχυρο λογισμικο δεν προχωρας,η συνεργασια ηταν επιβεβλημενει,και ολες οι αλλες εταιριες στην ουσια δουλευουν εξαιτιας της google,το οποιο ισως ναναι μοιραιο στο μελλον......

 

Διαβάσατε σίγουρα τι έχω γράψει στο άρθρο; Ξέρουμε πως οι συγκυρίες την κάνανε όνομα και τα λάθη της την στείλανε στα τάρταρα. Αλλά και με λάθη ακόμα (Symbian, το μεγαλύτερο λάθος για όλους τους Android/WP fans από ότι έχω δει) πούλαγε με τη σέσουλα. Το Meego που ήταν πολλά υποσχόμενο και πανίσχυρο το έθαψε για χάρη των WP, οπότε που ακριβώς βγαίνει το συμπέρασμα πως όλοι δουλεύουν εξαιτίας της Google; Αν έβγαζε μαζικά το N9, έβγαζε το N950 και 3-4 ακόμα Meego-based κινητά, το Android θα έμοιαζε παιδικό μπροστά του. Αλλά είπαμε, Stephen Elop. Δεν φταίει σε όλα, αλλά στο θάψιμο του Meego είναι ο μεγαλύτερος υπεύθυνος.

 

Σταματήστε την πιπίλα του Android, δεν το θέλουμε όλοι. Λύση ανάγκης είναι για τη Nokia και αναγκαστική μετάβαση για κάποιους (μεταξύ αυτών και για μένα).

 

(Και για να μην λέμε ο,τι να ΄ναι, δοκίμασα παράλληλα N9 και Galaxy Note 2. Δεν είδα να μου λείπει κάτι στο N9, ενώ αντίθετα στο Note 2 μου λείπανε πολλά.)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους πρεπει να τα βλεπετε ολα,οταν η νοκια μεσουρανουσε στα smartphone,στην ουσια δεν υπηρχε αντιπαλος.Γιαυτο και ειχε απροβληματιστα την μεριδα του λεοντος.Τωρα και η κουτση μαρια βγαζει smartphone......αλλαξαν τα δεδομενα,χωρις ισχυρο λογισμικο δεν προχωρας,η συνεργασια ηταν επιβεβλημενει,και ολες οι αλλες εταιριες στην ουσια δουλευουν εξαιτιας της google,το οποιο ισως ναναι μοιραιο στο μελλον......

Δε θα κουραστώ να το βάζω:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/World_Wide_Smartphone_Sales.png

και να βγάζω Ψεύτες όσους λένε πράγματα που δεν ισχύουν...

Για δες το 2010. Δεν υπήρχε Android; Στα μέσα του Q1 2011 έπεσε το Wp στο κεφάλι της Nokia και μπορούμε να δούμε όλοι τί έγινε στη καμπύλη πωλήσεων...

 

Και κάτι ακόμα. Η απάντησή μου δεν έχει καμία σχέση με το σχόλιό σου. Κακώς την έκανες παράθεση.

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσκοπης μορφοποίησης κειμένου
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

(Και για να μην λέμε ο,τι να ΄ναι, δοκίμασα παράλληλα N9 και Galaxy Note 2. Δεν είδα να μου λείπει κάτι στο N9, ενώ αντίθετα στο Note 2 μου λείπανε πολλά.)

 

Αν δεν εχεις τις συσκευες Χρηστο και δεν τις εχεις δοκιμασει στην καθημερινοτητα σου, δεν μπορεις να ξερεις αν λειπει κατι απο την καθε μια (φιλικα εννοειται).

Περασαν 2 νοτελια-2 απο τα χερια μου, παω για το 3ο και θα παρω αλλο ενα n9 να κανει παρεα σε αυτο που εχω :)

Link to comment
Share on other sites

:Με την ελπίδα ότι αυτή τη φορά δεν έγραψες το αντίθετο από αυτό που εννοείς, θα σε δώσω μίαν απάντηση.

Αναλαμβάνω εργοδότης σου και κόβω το μισθό σου από τα 1500 στα 600 ευρώ δίνοντάς σου άμεση αύξηση 10 ευρώ. Ως εργοδότης σου ανέβασα το μισθό;.. Το wp κατέστρεψε τη Nokia, από τα 28.3 εκ smart έπεσε στα 6.6 εκ, δηλαδή 4x κάτω. Έχεις καταλάβει ότι μία άμεση αύξηση 1-2 εκατομμυρίων είναι τρίχες συγκριτικά με τις απώλειες που έχει ήδη σημειώσει;..

Μπορεί να εκφράστηκα λάθος πριν, πάντως οι περισσότεροι δεν είναι στη συζήτηση εδώ.

 

Για το παράδειγμα σου, θα πω ότι σήμερα στην Ελλάδα όσοι έχουν μια δουλειά με μειωμένο μισθό, αλλά εγγυημένο μέλλον και μικρές αυξήσεις, κάνουν κολοτούμπες, ειδικά αν πριν λίγο καιρό κινδύνευαν να μείνουν άνεργοι.

 

Δε θα κουραστώ να το βάζω:

Μερικοί εδώ νομίζουν ότι το Android ξεκίνησε πέρσι.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις τις συσκευες Χρηστο και δεν τις εχεις δοκιμασει στην καθημερινοτητα σου, δεν μπορεις να ξερεις αν λειπει κατι απο την καθε μια (φιλικα εννοειται).

Περασαν 2 νοτελια-2 απο τα χερια μου, παω για το 3ο και θα παρω αλλο ενα n9 να κανει παρεα σε αυτο που εχω :)

 

Συμφωνώ απόλυτα Νίκο. Αλλά στα 10 λεπτά που ασχολήθηκα και με τα 2, δεν είδα να λείπει κάτι. Το μόνο που κατάλαβα σίγουρα είναι πως το Note δεν κάνει για την καθημερινότητα μου. Πέρα από το μέγεθος, παραείναι αρκετό για μένα. Δεν ζητάω και πολλά άλλωστε, το κινητό για μένα είναι πρώτα επικοινωνία και μετά υπολογιστής. Γι'αυτό άλλωστε και καινούριο να πάρω, το «πάντσερ» (E71) θα μείνει 1ο/2ο... ;)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα Νίκο. Αλλά στα 10 λεπτά που ασχολήθηκα και με τα 2, δεν είδα να λείπει κάτι. Το μόνο που κατάλαβα σίγουρα είναι πως το Note δεν κάνει για την καθημερινότητα μου. Πέρα από το μέγεθος, παραείναι αρκετό για μένα. Δεν ζητάω και πολλά άλλωστε, το κινητό για μένα είναι πρώτα επικοινωνία και μετά υπολογιστής. Γι'αυτό άλλωστε και καινούριο να πάρω, το «πάντσερ» (E71) θα μείνει 1ο/2ο... ;)

 

Βασικα δεν εχουν καμια σχεση αυτες οι συσκευες..

Στο note 2 θα σερφαρεις, θα κανεις τη δουλεια σου, θα το απολαυσεις, τελος. Εισαι ενας ευχαριστημενος χρηστης android και εχεις ενα εργαλειο που δεν μασαει πουθενα.

Το n9 θα το αφησεις στο τραπεζι και δεν θα ξερεις τι να κανεις!!

Να καθεσαι και να το χαζευεις? Να αρχισεις να ανοιγο-κλεινεις εφαρμογες??

Πραγματικα δεν θελεις να το αφησεις απο τα χερια σου και τα ματια σου!!!

(ξερω ξερω, κατι επαθα με αυτο το ρημαδι..!!!:D)

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω πολύ κάποιοι επιτέλους να σοβαρευτούν και να σταματήσουν τις ανόητες προσωπικές κόντρες-αντιπαραθέσεις γιατί και η ανοχή έχει τα όρια της. ;)

Διαγράφηκαν-τροποποιήθηκαν ποστ.

Edited by impreza_sti

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια πως ειστε γενικοτερα σιγουροι οτι εαν η ΝΟΚΙΑ συνεχιζε την αναπτυξη του sybmian και του megoo, maemo κτλ, θα εκανε τρελες πωλησεις? Οτι λετε εσεις, σιγουρα θα το λενε και αλλα παιδια ανα τον κοσμο, σε χιλια φορουμς, στην αμερικη, στην κινα, στην φιλανδια, κτλ!

 

Η εταιρια και οι μετοχοι τοσο χαζοι ηταν και εκαναν το μεγαλο αυτο βημα να εχουν αποκληστικα το windows λειτουργικο? Δεν θα εβαλαν ανθρωπους να ψαξουν μεσα σε φορουμς και απο ερωτηματολογια το τι αρεσει γενικα στους χρηστες, ή το εαν θελουν πραγματα που τελικα εχουν τα windows phones?

 

Αν ο elop προσπαθει να χαντακωσει την εταιρια οπως λετε, οι εταιροι ειναι τυφλοι? Δεν το ξερουν? Τι και εαν περιμενουν την εξαγορα απο την microsoft? Kαποιο λακκο εχει η φαβα και ισως γνωριζουν κατι που δεν το ξερουμε εμεις, κατι που θα τους αποφερει καποτε ισως πολλα λεφτα, τουλαχιστον στους μετοχους.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια πως ειστε γενικοτερα σιγουροι οτι εαν η ΝΟΚΙΑ συνεχιζε την αναπτυξη του sybmian και του megoo, maemo κτλ, θα εκανε τρελες πωλησεις? Οτι λετε εσεις, σιγουρα θα το λενε και αλλα παιδια ανα τον κοσμο, σε χιλια φορουμς, στην αμερικη, στην κινα, στην φιλανδια, κτλ!

 

Η εταιρια και οι μετοχοι τοσο χαζοι ηταν και εκαναν το μεγαλο αυτο βημα να εχουν αποκληστικα το windows λειτουργικο? Δεν θα εβαλαν ανθρωπους να ψαξουν μεσα σε φορουμς και απο ερωτηματολογια το τι αρεσει γενικα στους χρηστες, ή το εαν θελουν πραγματα που τελικα εχουν τα windows phones?

 

Αν ο elop προσπαθει να χαντακωσει την εταιρια οπως λετε, οι εταιροι ειναι τυφλοι? Δεν το ξερουν? Τι και εαν περιμενουν την εξαγορα απο την microsoft? Kαποιο λακκο εχει η φαβα και ισως γνωριζουν κατι που δεν το ξερουμε εμεις, κατι που θα τους αποφερει καποτε ισως πολλα λεφτα, τουλαχιστον στους μετοχους.

 

Μα εχεις δει καμια εταιρεια να βγαζει μονο wp?

Ειχαν ποτε τα wp μεγαλο μεριδιο στην αγορα?

Ειχαν το hype του ios η του android?

 

Το symbian και το meego μπορει να μην εκαναν τρελες πωλησεις αλλα σιγουρα θα εκαναν πολυ περισσοτερες απο τα wp.

Και να επεφτε σιγα σιγα το symbian δηλαδη, παλι σε καλυτερη θεση θα ηταν η nokia σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμίτη REDHOTSTEF γιατί ρωτάς πάλι τα ίδια. Διάβασες το θέμα και τα σχόλια; Οι περισσότεροι αναλύσαμε τις απόψεις μας εδώ μέσα ή στο προηγούμενο part. Να μην ξαναγράφουμε τα ίδια γιατί τζάμπα πόρους του myphone.gr θα σπαταλήσουμε. Και εμένα προσωπικά κανείς δεν μου απάντησε στα ερωτήματα που έθεσα...

 

Ακόμα μια πληροφορία που έβαλε ο συμφορουμίτης aroutis για την αγορά της Κίνας:

 

http://www.techinasia.com/techinasia/wp-content/uploads/2012/11/China-smartphone-market-share-2012-Q3-mobile-OS.jpg

 

Παρατηρήστε που βρίσκονταν το Symbian και που τα άλλα λειτουργικά...

Edited by aliengoa

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρια και οι μετοχοι τοσο χαζοι ηταν και εκαναν το μεγαλο αυτο βημα να εχουν αποκληστικα το windows λειτουργικο?

 

Βασικά αυτή η άποψη είναι καθαρά αποτέλεσμα ημιμάθειας, χωρίς να θέλω να προσβάλω εσένα συγκεκριμένα ... Βλέπω την ερώτηση αυτή την κάνουν πολλά άτομα, ενώ στην ουσία είναι τραγικά λανθασμένη ...

 

Ποιος σας είπε ότι οι μέτοχοι στήνουν τον ποπό τους για την εταιρία ????? Διαφορετικά τα συμφέροντα της εταιρίας, διαφορετικά των μετόχων, πρόβλημα που στην επιστήμη των οικονομικών είναι γνωστό ως "agency problem" ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτή η άποψη είναι καθαρά αποτέλεσμα ημιμάθειας, χωρίς να θέλω να προσβάλω εσένα συγκεκριμένα ... Βλέπω την ερώτηση αυτή την κάνουν πολλά άτομα, ενώ στην ουσία είναι τραγικά λανθασμένη ...

 

Ποιος σας είπε ότι οι μέτοχοι στήνουν τον ποπό τους για την εταιρία ????? Διαφορετικά τα συμφέροντα της εταιρίας, διαφορετικά των μετόχων, πρόβλημα που στην επιστήμη των οικονομικών είναι γνωστό ως "agency problem" ...

 

Oχι η αληθεια ειναι οτι ειναι οντως αποτελεσμα ημιμαθειας καθως δεν ασχολουμαι πολυ με τα smartphones, αλλα το ερωτημα μου που παρεθεσες σιγουρα θα το εχει κανει και ο μισος πλανητης οπως και γω. Δεν με προσβαλεις καπου.

Και οσον αφορα την διαφορα των μετοχων απο την εταιρια δεν την καταλαβαινω. Αφου ολοι μαζι οι μετοχοι ειναι η εταιρια. Οι εργαζομενοι μαλλον ειναι που ειναι ξεμπαρκοι απο την εταιρια αφου οποτε θελουν οι μετοχοι τους απολυουν.

Ας ειναι, αφου δεν προκειται να βγαλουμε ακρη, ισως στο μελλον να δουμε αν εκανε σωστες κινησεις η nokia..

 

Α! Κατι αλλο!! Sympian συσκευες ειχε βγαλει και η sony ericsson! Αυτη γιατι δεν συνεχισε το λειτουργικο?.. και κατηγορειτε συνεχεια την nokia?

 

Και για τον φιλο aliengoa η αγορά της Κίνας λογικα τουλαχιστον για μενα, δεν ειναι αντιπροσωπευτικη να μου δειξει πιο το μελλον των λειτουργικων. Η Κινα ανεκαθεν εβγαζε κινεζικα τηλεφωνα δικα της η αντιγραφες αλλων, και το λειτουργικο που φορουσαν ηταν σχεδον παντα androit. Eξ ου και η αυξανομενη ανοδος..;)

Link to comment
Share on other sites

Oχι η αληθεια ειναι οτι ειναι οντως αποτελεσμα ημιμαθειας καθως δεν ασχολουμαι πολυ με τα smartphones, αλλα το ερωτημα μου που παρεθεσες σιγουρα θα το εχει κανει και ο μισος πλανητης οπως και γω. Δεν με προσβαλεις καπου.

Και οσον αφορα την διαφορα των μετοχων απο την εταιρια δεν την καταλαβαινω. Αφου ολοι μαζι οι μετοχοι ειναι η εταιρια. Οι εργαζομενοι μαλλον ειναι που ειναι ξεμπαρκοι απο την εταιρια αφου οποτε θελουν οι μετοχοι τους απολυουν.

Ας ειναι, αφου δεν προκειται να βγαλουμε ακρη, ισως στο μελλον να δουμε αν εκανε σωστες κινησεις η nokia..

 

Α! Κατι αλλο!! Sympian συσκευες ειχε βγαλει και η sony ericsson! Αυτη γιατι δεν συνεχισε το λειτουργικο?.. και κατηγορειτε συνεχεια την nokia?

 

Και για τον φιλο aliengoa η αγορά της Κίνας λογικα τουλαχιστον για μενα, δεν ειναι αντιπροσωπευτικη να μου δειξει πιο το μελλον των λειτουργικων. Η Κινα ανεκαθεν εβγαζε κινεζικα τηλεφωνα δικα της η αντιγραφες αλλων, και το λειτουργικο που φορουσαν ηταν σχεδον παντα androit. Eξ ου και η αυξανομενη ανοδος..;)

 

Μα δεν πήγαινε για εσένα το chart αλλά για αυτούς που παρακολουθούν την είδηση. Το άρθρο το διάβασες; Γιατί από τις ερωτήσεις σου μάλλον φαίνεται το αντίθετο.

To UIQ δεν είχε σχέση αν και βασιζόταν στο Symbian και εξάλλου δεν έγινε ποτέ τόσο διάσημο όσο τα πολλά κινητά Symbian της Νοκια. Συν τοις άλλοις το Symbian Foundation εξαγοράστηκε απο την Νοκια και ουσιαστικά μόνο η Νοκια έβγαζε τέτοια κινητά. Ελπίζω αυτό να απάντησε την ερώτηση σου. Για το θέμα των πωλήσεων θα σε παρακαλούσα να ανατρέξεις στα προηγούμενα σχόλια και charts που δείχνουν με αριθμούς και πίνακες την πορεία της Nokia. Επίσης διαβάζοντας και το Part 1 είμαι σίγουρος πως θα σου λυθούν αρκετές ακόμα απορίες...

 

ΥΓ. Το γεγονός πως το 2011 είχε 31% symbian δεν σου λέει τίποτα; Το ότι τα κινητά τους χρησιμοποιούν, άσχετα τι μάρκα είναι, android πάλι δεν σου λέει κάτι; Οι Huawei και ZTE μήπως σου λένε κάτι. Μιλάμε για την μεγαλύτερη αγορά του πλανήτη σήμερα! Δεν μπορεί να παραγνωρίζεις την αξία της επειδή δεν σου "κάθεται" καλά σαν χώρα η Κίνα.

Edited by aliengoa

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

1) Και οσον αφορα την διαφορα των μετοχων απο την εταιρια δεν την καταλαβαινω. Αφου ολοι μαζι οι μετοχοι ειναι η εταιρια. Οι εργαζομενοι μαλλον ειναι που ειναι ξεμπαρκοι απο την εταιρια αφου οποτε θελουν οι μετοχοι τους απολυουν.

Ας ειναι, αφου δεν προκειται να βγαλουμε ακρη, ισως στο μελλον να δουμε αν εκανε σωστες κινησεις η nokia..

 

2) Α! Κατι αλλο!! Sympian συσκευες ειχε βγαλει και η sony ericsson! Αυτη γιατι δεν συνεχισε το λειτουργικο?.. και κατηγορειτε συνεχεια την nokia?

 

3) Και για τον φιλο aliengoa η αγορά της Κίνας λογικα τουλαχιστον για μενα, δεν ειναι αντιπροσωπευτικη να μου δειξει πιο το μελλον των λειτουργικων. Η Κινα ανεκαθεν εβγαζε κινεζικα τηλεφωνα δικα της η αντιγραφες αλλων, και το λειτουργικο που φορουσαν ηταν σχεδον παντα androit. Eξ ου και η αυξανομενη ανοδος..;)

 

Στέφανε, τα αριθμώ για να απαντήσω σε όλα:

 

1) Οι περισσότεροι μέτοχοι το 2011 (αλλά και τώρα προφανώς, δεν αλλάζουν σε μια μέρα αυτά) ήταν από τον Καναδά. Θέλανε τον Elop μέσα για κάποιον λόγο. Άσε που, άλλο μερίδιο έχει ο πρόεδρος (51% και πάνω, πλειοψηφία), άλλα μερίδια οι μέτοχοι. Αν έχω το 1,37 μέσα στη Nokia που κοστίζει 5,000 ευρώ, θα με νοιάζει τόσο αν τα χάσω; Πιο πολύ θα καεί κάποιος με μεγαλύτερο ποσοστό ή ο πρόεδρος, αν δεν παίζει κάτι «κάτω από το τραπέζι». Για να είναι αναίσθητος αυτός, κάτι παίζει. Άσε που το Δ.Σ κάνει κουμάντο, όχι ο κάθε μέτοχος. Και το Δ.Σ απαρτίζεται από μεγαλομετόχους.

 

2) Όταν πήρε η Nokia το Symbian και ζητούσε άδειες χρήσης στο Θεό, ποιος θα κάτσει; Έμεινε η Samsung ένα χρόνο και αν, την έκανε προς Android όταν φόρτσαρε.

 

3) Η Κίνα είναι όσο όλη η υπόλοιπη αγορά σε μέγεθος, το 50% δηλαδή. Δεν μετράει λες; :blink::wacko: Άσε που τα clones δεν τα μετράνε έχω την εντύπωση!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Oχι η αληθεια ειναι οτι ειναι οντως αποτελεσμα ημιμαθειας καθως δεν ασχολουμαι πολυ με τα smartphones, αλλα το ερωτημα μου που παρεθεσες σιγουρα θα το εχει κανει και ο μισος πλανητης οπως και γω. Δεν με προσβαλεις καπου.

Και οσον αφορα την διαφορα των μετοχων απο την εταιρια δεν την καταλαβαινω. Αφου ολοι μαζι οι μετοχοι ειναι η εταιρια. Οι εργαζομενοι μαλλον ειναι που ειναι ξεμπαρκοι απο την εταιρια αφου οποτε θελουν οι μετοχοι τους απολυουν.

Ας ειναι, αφου δεν προκειται να βγαλουμε ακρη, ισως στο μελλον να δουμε αν εκανε σωστες κινησεις η nokia..

 

Α! Κατι αλλο!! Sympian συσκευες ειχε βγαλει και η sony ericsson! Αυτη γιατι δεν συνεχισε το λειτουργικο?.. και κατηγορειτε συνεχεια την nokia?

 

Ο μισος πλανητης, και παραπανω, δεν εχει ιδεα απο οικονομικα .. Χαρακτηριστηκα παραδειγματα οι οικονομικες κρισεις και ο χαρακτηρισμος "φουσκα" για τα φαινομενα του χρηματιστηριου ... Τα οικονομικα δεν λεω οτι ειναι η τεραστια και πολυπλοκη επιστημη, αλλα δεν μπορεις να τα κοιτας οπως μετρας τα λεφτα στο πορτοφολι σου ...

 

Συγκεκριμενα, η εταιρια ειναι μια νομικη οντοτητα, οι μετοχοι ειναι φυσικα προσωπα .. Οι δευτεροι κοιτανε να ξεζουμισουν την πρωτη για να αυξησουν τις απολαβες τους .. Που ακριβως ειναι το ιδιο και το αυτο ???? Μια εταιρια δεν ειναι οι μετοχοι, ειναι και η διοικηση και οι υπαλληλοι και το καλο της θελουν και ολοι οσο εμμεσα και αμεσα σχετιζονται και επηρεαζονται απο την οντοτητα, σε θετικο βαθμο ... Αν δινοταν η δυνατοτητα στους μετοχους να παρουν το δεκαπλασιο κεφαλαιο και να την κανουν, θα το εκαναν στο επομενο δεπτερολεπτο και εταιρια παπαλα, πως λοιπον ταυτοποιεις αυτες τις τοσο διαφορετικες ομαδες ????

 

Με λιγα λογια, ο προεδρος του Ολυμπιακου πληρωνει τον προεδρο του Παναθηναικου για να χασει ενα ματς ... Και, ω θεοι, ο δευτερος τα δεχεται και στηνεται το ματς με το καθορισμενο αποτελεσμα ... Εκει μπορεις να πεις πως ο μεγαλομετοχος προεδρος δεν κοιταει το συμφερον της ομαδας αλλα το δικο του ??? Ε, ακριβως το ιδιο υποστηριζουν καποιοι πως εγινε με την Nokia ... Και με το δικιο τους ...

 

Οταν η S.E. παρατησε το Symbian, δεν το κανε για ενα λειτουργικο με χειροτερες πωλησεις, το κανε για το καλυτερο ... Και οταν η Nokia ειχε το Symbian, μρ το ποσοστο της αγορας που ειχεβτο Symbian, αρα και με τα κερδη που της απεφερε, δεν το παρατας τελειως για τα WP ... Οπως επισης οταν εχεις σκασει ενα σκασμο λεφτα για να φτιαξεις ενα προγραμμα και εν τελει αυτο το προγραμμα δεν το πουλας αλλα το πετας στον καδο των αχρηστων, χωρις να ρωτησεις καν ποσα θα μπορουσε να σου χε αποφερει το προγραμμα σε μια μελκοντικη συνεργασια ... Αυτο εκανε η Nokia με το MeeGo ...

 

Αυτα που λεγονται για την Nokia δεν ξεκινησαν απο το myphone και ουτε θα τελειωσουν εδω .. Αυτα τα ερωτηματα ξεκινησαν παραλληλα στις κοινοτητες και ιστολογια με την ηλιθιοτερη συνεργασια που σημανε την αρχη της δεκαετιας ... Αλλωστε δεν ηταν καποιος απο το myphone που τον ρωτησε τον Ελοπ σε ζωντανη παρουσιαση αν ειναι Δουρρειος Ιππος, οι μπαρουφες του εφεραν μια εταιρια απο το νουμερο ενα στο τελος της πενταδας ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Το Symbian, αν συνέχιζε να το εξελίσει με το ρυθμό που είχε, θα είχε ήδη εξαγοραστεί. Το έχω γράψει, αλλά θα το ξαναγράψω. Η Nokia "έκατσε στ' αυγά της" για πολύ καιρό. Επειδή είχε ένα πανάλαφρο OS ( Symbian ) που έτρεχε παντού σχεδόν απροβλημάτιστα, δε σήμαινε ότι έπρεπε να επιμένει στο να βάζει τα ελάχιστα. Και εξηγούμαι. Ελάχιστα ως προς το hardware ( cpu, gpu ). Συνέχιζε το ίδιο και το ίδιο μοτίβο. Και πρόσθετε γύρω από αυτά όλο και μεγαλύτερες κάμερες και ηχεία, που και αυτά θα είχαν μεγαλύτερες απαιτήσεις σε cpu, gpu. Τέλος, με τα hardwareικά. Τώρα, όσον αγορά το OS. Ναί, το λανσάραμε με ανάλυση 360*640 και με εκείνο τον browser που σοβαρή βελτίωση δεν είδε ( έχω 5230 και N8 ). Δε σκέφτηκαν ποτέ ότι ο ανταγωνισμός θα τους έφτανε; Όσο ψώνια κι αν ήταν τα στελέχη. Δηλαδή, δεν ήταν και οι μοναδικοί κατασκευαστές κινητών στον κόσμο. Ήθελε, αλλαγή ανάλυσης ( πραγματικά, με λίγο browsing με μεγάλα κείμενα σε έκταση κούραζε... ), αλλαγή αυτού του browser και τοποθέτηση καλύτερων ή περισσότερων πυρήνων. Και φαντάσου, αυτό στο γράφει και κάποιος που σιχαίνεται το κυνήγι όλο και περισσότερων πυρήνων που έχει ξεκινήσει στο android. Μέχρι 2, είναι υπεραρκετοί, για 'μένα πάντα. Τέλος, άκουγα ή μάλλον διάβαζα, για το MeeGo. Είδα και το N9 και πραγματικά χαζέψω με το σχεδιασμό του ( και γι' αυτό μου αρέσει και η σειρά Lumia, μη βαρέσετε :O ) και με τη ροή της λειτουργίας του. Το πρώτο που σκέφτηκα ήταν: Βρε μ******, αφού το είχατε έτοιμο τόσο καιρό, κυκλοφορήστε το!!!! Γράψτε όλα τα στελέχη και αν έπιανε ( που θα έπιανε ), δε νομίζω να τους ακουμπούσε κανείς. Κάτι που θα πρέπει να προσέξει κάποιος είναι πως όλα αυτά είναι λάθη της Nokia και καμίας Microsoft. Η Microsoft, που λέτε ότι είναι κακία κλπ., σκεφτείτε, ποια εταιρεία είναι καλή; Ούτε καν η Nokia. Όσοι αγοραζαμε συσκευές της τη θεωρούσαμε καλή, επειδή μας άρεσαν/αρέσουν οι συσκευές της. Η Microsoft είδε μια ευκαιρία, που την περίμενε χρόνια, και έκανε την κίνησή της. Η Nokia εκείνη τη στιγμή δεν είχα να "δείξει" κάτι, ώστε να αποτρέψει τη συγκεκριμένη συνεργασία. Γιατί, ακόμα, συνεργασία είναι. Θέλω να πιστεύω πάντως ότι, με αυτό το ταρακούνημα, θα κάνει αυτό που δεν έκανε παλιότερα. Όχι χιλιάδες παρόμοιες συσκευές, που διαφέρουν σε ένα χαρακτηριστικό η καθεμία, και μια καλύτερη τιμολόγηση. Δε μιλάω τόσο για 820 και 920, αλλά για όλες τις επόμενες.

 

P.S.: Επειδή μου αρέσει και η Nokia, αλλά και τα WP, πραγματικά θέλω να πετύχει. Επειδή έχει φάει τόσο θαψιμο, αλλά και να υπάρχει και κάτι διαφορετικό, ανάμεσα στο Android. Τέλος, κάποτε έπρεπε και η Nokia να προσαρμοστει. Απλά, έγινε ( θέλω να πιστεύω ) με τα "μούτρα" και όχι ομαλά.

 

Πάλι καλά που διάβασες το άρθρο όπως λέει και ο plankton69. "Εμείς" (που θέλαμε symbian-meego) υποστηρίζουμε ότι όλα ήταν μέλι γάλα και ότι πορευόταν σωστά η nokia..... :rolleyes:

 

A.. Και πάλι καλά που έβαλες windows και δε θα κλείσει.......

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί έχετε μπερδευτεί..

 

Κάποιοι εδώ πέρα γράφουν κάτι αερολογίες που μπορεί να τις ξεχωρίσει και παιδάκι δημοτικού.

 

Γράφει κάποιος χαρακτηριστικά «Η Nokia θα πούλαγε περισσότερες συσκευές αν είχε ακόμα symbian». Ουάου ρε μεγάλε, τι ανάλυση έκανες. Βεβαίως και θα πούλαγε σαφέστατα παραπάνω απ' ότι τώρα, αλλά. Ποια θα ήταν η βιωσιμότητα του λειτουργικούς μέχρι πχ το 2020; Υποθέτω πως έκριναν ότι το Symbian δεν θα ήταν βιώσιμο στο μέλλον οπότε έπρεπε να κάνουν κάτι.

 

Τι επιλογές είχε όμως στα λειτουργικά που μπορούσε να υιοθετήσει; Το meego άσχετα αν είναι «καλό ή κακό» λειτουργικό, η βιωσιμότητα του εξαρτάται από το πόσο καλά μπορεί να προωθηθεί και πόσους developers μπορεί να προσελκύσει. Η Nokia έχοντας χάσει τη φινέτσα της δεν νομίζω να μπορούσε να πρσελκύσει τους αντίστοιχους devs, οπότε το Meego έφαγε άκυρο πολύ γρήγορα. Όσον αφορά το Android νομίζω καλώς δεν το προτίμησε μιας και μετά από τόσο καιρό εξακολουθεί να έχει τα ίδια μειονεκτήματα και το λέω αυτό σαν παλιός χρήστης και υποστηρικτής του Android.

 

Τώρα πάνω στα Windows Phone μάλλον επιλέχθηκε γιατί οι υπόλοιπες λύσεις φάγανε άκυρο, μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια. Το σίγουρο είναι στη Nokia ήταν πιο αισιόδοξοι απλά αποδείχθηκε λίγη.. η Microsoft.

 

 

Οικονομικά δεν γνωρίζω, αλλά νομίζω πως η Nokia έχει χάσει το Brand και την δύναμη που είχε παλιότερα.

 

Αυτά από μένα..

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που διάβασες το άρθρο όπως λέει και ο plankton69. "Εμείς" (που θέλαμε symbian-meego) υποστηρίζουμε ότι όλα ήταν μέλι γάλα και ότι πορευόταν σωστά η nokia..... :rolleyes:

 

A.. Και πάλι καλά που έβαλες windows και δε θα κλείσει.......

 

Το άρθρο μια χαρά το διάβασα και το ξαναδιαβάζω, δεν έχω κολλήματα. Μέλι - γάλα, αλλά βραχυπρόθεσμα. Πόσο θα άντεχε με το Symbian; Ήδη την είχαν προσπεράσει σε συγκεκριμένα θέματα Android και iOS. Χρειαζόταν "στολίδια" περισσότερο το Symbian και βελτιώσεις σε 2 - 3 τομείς που ήταν τελείως λάθος.

 

Όσο για τη "σωτηρία" με τα Windows, σκέφτηκε κανείς ότι το Symbian, έτσι όπως ήταν ( μέχρι τη Refresh ), δεν μπορούσε να γίνει καλύτερο, χωρίς μεγάλες αλλαγές; Όπως, απο αυτά που βλέπαμε σε browser, έπρεπε να μπούν καλύτεροι επεξεργαστές, αλλά και για να βελτιώσουν την ανάλυση. Ναί, θα τις έδινε χρήματα, αλλά όχι για να μείνει στη θέση που ήταν, όχι με αυτή τη Samsung, που έχει οργιάσει να κυκλοφορεί συσκευές. Επίσης, τα WP, που είναι τόσο χαμηλά, μόνο ψηλότερα μπορούν να πάνε και αν σκεφτούμε την επιμονή και τα χρήματα της Microsoft, πιστεύω ότι δεν είναι και τόσο δύσκολο.

 

Symbian χρησιμοποιώ από εποχές 6600, οπότε μη βγείτε να πείτε WP fanboy είναι αυτός. Χρησιμοποιώ Belle Refresh, Android 2.3.6 και WP7.5 καθημερινά, οπότε νομίζω ότι ξέρω που χάνει και που υπερτερεί το κάθε λειτουργικό..

 

Οικονομικά δεν γνωρίζω, αλλά νομίζω πως η Nokia έχει χάσει το Brand και την δύναμη που είχε παλιότερα.

 

+1. Αυτό ακριβώς. Μόνο όσοι απο μας την έχουν ακολουθήσει αρκετό καιρό και έχουν ψάξει γι' αυτή ξέρουν πραγματικά τι έχει κάνει, οι υπόλοιποι απλώς ήξεραν ότι η Nokia φτιάχνει "γερές συσκευές".

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Γράφει κάποιος χαρακτηριστικά «Η Nokia θα πούλαγε περισσότερες συσκευές αν είχε ακόμα symbian». Ουάου ρε μεγάλε, τι ανάλυση έκανες. Βεβαίως και θα πούλαγε σαφέστατα παραπάνω απ' ότι τώρα, αλλά. Ποια θα ήταν η βιωσιμότητα του λειτουργικούς μέχρι πχ το 2020; Υποθέτω πως έκριναν ότι το Symbian δεν θα ήταν βιώσιμο στο μέλλον οπότε έπρεπε να κάνουν κάτι.

 

Το άρθρο μια χαρά το διάβασα και το ξαναδιαβάζω, δεν έχω κολλήματα. Μέλι - γάλα, αλλά βραχυπρόθεσμα. Πόσο θα άντεχε με το Symbian; Ήδη την είχαν προσπεράσει σε συγκεκριμένα θέματα Android και iOS. Χρειαζόταν "στολίδια" περισσότερο το Symbian και βελτιώσεις σε 2 - 3 τομείς που ήταν τελείως λάθος.

 

Όσο για τη "σωτηρία" με τα Windows, σκέφτηκε κανείς ότι το Symbian, έτσι όπως ήταν ( μέχρι τη Refresh ), δεν μπορούσε να γίνει καλύτερο, χωρίς μεγάλες αλλαγές; Όπως, απο αυτά που βλέπαμε σε browser, έπρεπε να μπούν καλύτεροι επεξεργαστές, αλλά και για να βελτιώσουν την ανάλυση. Ναί, θα τις έδινε χρήματα, αλλά όχι για να μείνει στη θέση που ήταν, όχι με αυτή τη Samsung, που έχει οργιάσει να κυκλοφορεί συσκευές. Επίσης, τα WP, που είναι τόσο χαμηλά, μόνο ψηλότερα μπορούν να πάνε και αν σκεφτούμε την επιμονή και τα χρήματα της Microsoft, πιστεύω ότι δεν είναι και τόσο δύσκολο.

 

Και ξαναλέω εγώ τώρα... Εμείς που υποστηρίζουμε symbian meego, λέμε ότι ήταν όλα μέλι γάλα πριν τον elop..... (ΕΙΡΩΝΙΑ). Δε χρειαζόταν καμία αλλαγή και πορευόταν στο δόξα (δέυτερη ΕΙΡΩΝΙΑ).

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που προσάπτεται για το Symbian και το MeeGo ίσχυαν και ισχύουν ακόμα και σήμερα για το WP και την MS.

 

Λοιπόν, συνοψίζοντας:

-Ακυρώνετε τις πωλήσεις των Symbian κινητών την στιγμή που Ελπίζετε στις ΜΕλλοντικές πωλήσεις των WP κινητών!

-Ακυρώνετε την φήμη που απέκτησε το MeeGO και θεωρείτε πως δεν είχε μέλλον αλλά προεξοφλείσατε την επιτυχία των αποτυχημένων εδώ και 3 χρόνια WP λόγω ονόματος της MS!

-Ακυρώνετε τις εταιρίες προβλέψεων και τους ειδικούς αναλυτές και θεωρείτε πως επειδή σας "βόλεψε" εσάς τα WP είναι όλοι οι υπόλοιποι "χαζοί" που δεν το δίνουν έστω μια ευκαιρία (προφανώς και την γνώμη κάποιου που είχε χρησιμοποιήσει στο παρελθόν σχεδόν όλες τις εκδόσεις των Windows για κινητά δεν την θεωρείτε σοβαρή αν έχει να πει αρνητικά).

 

Κάνω παράθεση το δικό μου ποστ για να μην τα ξαναγράφω. Ζητώ την κατανόηση σας

 

Ξαναρωτάω επειδή όλοι εκθειάζετε το όνομα της Μs στο χώρο. Τόσο καιρό (πάνω από 2 χρόνια που έκανε την στροφή η MS και δεν είναι και λίγος καιρός, ειδικά πχ σε σχέση με το Meego) πως μια εταιρία, σύμφωνα με αυτά που λέτε δεν έχει καλό market ή τουλάχιστον είναι αρκετά υποδεέστερο σε σχέση με τον ανταγωνισμό; Γιατί δεν κέρδισε τους devs και τους κατασκευαστές (ειδικά από την στιγμή που βλέπουμε τόσα tablet και οι συνεργάτες της MS είναι πάμπολλοι); Πως γίνεται ακόμα και τώρα να είναι ουραγός συμπαρασύροντας και την Νοκια;

Το 2011 ο Μπάλμερ είπε, λόγω της συμφωνίας με την Νοκια, ότι η κούρσα πλέον είναι 3 αλόγων! Σήμερα, 2013, ακόμα βλέπουμε 2! Ο Gates σε συνέντευξη του δήλωσε πως έγιναν πολλά λάθη με τα WP και δεν είναι καθόλου ευχαριστημένος με την τροπή των πραγμάτων!

Ρωτώ λοιπόν, χωρίς ίχνος κακίας αλλά ψυχρά και λογικά που στηρίζεται τα λεγόμενα σας για ανάκαμψη της Nokia/MS; Πως βλέπετε ότι είναι πολύ καλό λειτουργικό, ανταγωνιστικό και με killer apps;

Και όχι γνώμες του στυλ "μα είναι η MS" ή "εμένα μου αρέσει" δεν τις θεωρώ λογικές. Αν ρωτήσω τι χρησιμοποιείται και γιατί πολύ ευχαρίστως να το δεχθώ αλλά εδώ μιλάμε για λάθη του παρελθόντος, αριθμούς, πωλήσεις, γεγονότα δηλαδή και όχι τι μας αρέσει. (σαφώς και είναι προσωπική άποψη του καθενός και πρέπει να την εκφράζει αλλά λέγοντας τι αρέσει σε μένα δεν είναι ούτε επιχείρημα, ούτε κάτι αντικειμενικό γιατί και ο άλλος μπορεί να μην του αρέσει με αποτέλεσμα να μην βγαίνει συμπέρασμα και να μπαίνουμε σε φαύλο κύκλο -λέγοντας τα ίδια και ίδια) :)

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...