Jump to content

myphone POLL: Αγορές από αγγελίες ή από καταστήματα;


DJDB
 Κοινοποίηση

myphone POLL: Αγορές από αγγελίες ή από καταστήματα;  

618 members have voted

  1. 1. myphone POLL: Αγορές από αγγελίες ή από καταστήματα;

    • Αγοράζω μόνο από καταστήματα
      234
    • Αγοράζω και από αγγελίες και από καταστήματα
      327
    • Αγοράζω μόνο από αγγελίες
      50
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      7


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 164
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θες να κάνουμε ένα ξεχωριστό section όπου να τους λες εσύ σε τι τιμή να πουλήσουν?

Δε μπορώ να καταλάβω τι λες τόση ώρα.

 

Μην αρπαζεσαι,δε το ειπα ειρωνικα,καλα κανει ο καθενας και το δινει οσο το δινει,απλα εγω το ξαναλεω δε ψωνιζω-σα απο αγγελια,απαντησα στο Poll

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι αγοράζω από καταστήματα. Όχι όμως τα γνωστά και ακριβά, ψωνίζω κυρίως από ομόνοια, μιας και μένω κοντά. Εκεί βρίσκεις πολλές φορές ευκαιρίες σε καινούργια ή ελαφρά μεταχειρισμένα, αγρατσούνιστα, αρκεί να ξέρεις, γιατί πάνε κάποιες φορές να σε πιάσουν κότσο. Από αγγελία δεν έχω αγοράσει γιατί τις πιο πολλές φορες τα δίνουν ακριβά, καταλαβαίνω ότι μπορεί οι πωλητές να μην θέλουν να χάσουν αλλά κι εγώ κοιτάω το συμφέρον μου. Για παράδειγμα το note 2, στο skroutz κάνει περίπου 520, στις αγγελίες το δίνουν 450-490, αν όμως πάνε να το πουλήσουν σε μαγαζί μεταχειρισμένων πόσο θα το δώσουν; Το πολύ 400, γιατί πρέπει να πάρει και το μαγαζί το κέρδος του και να το πουλήσει το πολύ 470, αλλιώς ο πελάτης το παίρνει καινούργιο. Οπότε προτιμώ να το πάρω από μαγαζί για λίγα ευρώ παραπάνω και να έχω και εγγύηση και να ειναι και καινούργιο. Το ότι ο καθένας θέλει να αλλάζει κινητά είναι δικαίωμα του αλλά ξέρει ότι αυτό είναι δικό χούι και πρέπει να είναι διατεθειμένος να χάσει χρήματα. Αυτό δεν αποτελεί μομφή προσωπική για κανέναν, μιλάω γενικά.
Link to comment
Share on other sites

τα κινητα τηλεφωνα ειναι υπερεκτιμημενα και υπερτιμολογιμενα γι αυτο αγοραζομεν μεταχειρισμενα που οι τιμες τους ειναι ποιο φυσιολογικες πχ παιρνεις μια τηλεωραση 40ιντσον 300ευρω και ενα κινητο 3,5'' 350 ευρω δηλ αμα το κινητο ειχε 40'' οθονη ποσο θα κοστιζε?? 7000 ευρω??

 

Ο τρόπος που το σκέφτεσαι είναι λογικότατος αλλά παίζει κάτι άλλο φίλε μου.

Οι τηλεοράσεις επιδοτούνται από τους παγκοσμιοποιητές ώστε να βλέπει ο κάθε πικραμένος τις στημένες ειδήσεις των εργολάβων καναλάρχων και έτσι να τον καθοδηγούν εκεί που θέλουν. Απλά πράγματα.

 

Πέρα από αυτό όμως το κόστος εξέλιξης και έρευνας ενός κινητού τηλ. είναι μεγαλύτερο από αυτό μιας τηλεόρασης, άσχετα αν το κόστος της κατασκευής είναι αντίστροφο, αλλά σε καμία περίπτωση αυτό δεν δικαιολογεί την διαφορά τιμή των δύο αυτών συσκευών.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

@stelios1981

Απλά παρουσιάζεις σαν κάτι αφύσικο το να καθορίζει την τιμή ο πωλητής.

Όπως βρίσκεις πολλά ακριβά (με το Nexus 4 πχ το θέμα μέχρι και πριν λίγες μέρες είχε γίνει μαύρη αγορά, ήταν για μπουνιές μερικοί) έτσι βρίσκεις και πολλές ευκαιρίες.

Τις έχεις παρεξηγήσει τις αγγελίες μου φαίνεται ;)

Link to comment
Share on other sites

Όταν θέλω μεταχειρισμένο αγοράζω μόνο από τις αγγελίες του Myphone.

Απλά τις φιλτράρω και επιλέγω αξιόπιστα άτομα που δεν είναι επαγγελματίες πωλητές, αλλά συμφορουμιτες που αποφάσισαν να αλλαξουν συσκευη.

Πωλητές με 100 και 200 συναλλαγες τους αφηνω απ εξω εκτος κι αν ειναι γνωστοί και ξέρω οτι τους αρέσει να δοκιμάζουν και να πωλούν μετά καθε νεα συσκευη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Απο το 2008 αγοραζω κινητα μονο μεσω ebay γερμανικο - αγγλικο συνηθως ψαχνω για καινουριες συσκευες ή συσκευες 1-2 Μηνων το πολυ, η διαφορα σε χρση Με Ελληνικα Καταστηματα ειναι 100-150 ευρω
Link to comment
Share on other sites

@QQTilt Εχεις δικιο απλα δε μπορω να βλεπω π.χ αγγελια note 2 450 ευρω αγορα 700!Δε του ειπε κανεις πως το βρισκεις πλεον στα 470-490 καινουριο?Και ειναι πολλοι αυτοι που το κανουν,εγω σαν αγοραστης που θα σκασω τα 450-500 κοιταω την τσεπη μου και το συμφερον μου,προτιμω στο ξαναλεω να δωσω 40-50 ευρω επιπλεον και να το παρω καινουριο,ειναι καινουριο στο κουτι και οχι σαν σφραγισμενο!:) Το ξαναλεω ο καθενας οπως κι εγω κοιταει το συμφερον του και το πουλαει οσο θελει δε θα του πω ποσο,αυτος ειναι ο κυριοτερος λογος για εμενα ποιυ δεν με απασχολουν οι αγγελιες...φιλικα:)
Link to comment
Share on other sites

Nokia 6210 το πρωτο μ τηλ που αγορασα μεταχειρισμενο απο φιλο μου 40.000 δρχ τοτε...!!! ωραιο κ κρατησε αρκετα
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως παραπονο δεν εχω.....οτι εχω παρει απο αγγελια μια χαρα,δε το μετανιωσα...ασε που ειμαι και απο αυτους που αλλαζω συσκευες καθε τρεις και λιγο....το νοτε2 παει για ρεκορ...χαχχααχ!!!:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Πριν αγοράσω κινητό, αξεσουάρ και εξαρτήματα/περιφερειακά υπολογιστή, ξεκινάω ρίχνοντας μία ματιά στα μεταχειρισμένα, εδώ και σε άλλα sites. Ιδίως στο θέμα των κινητών, είμαστε πάρα πολλοί που είμαστε ψείρες και έτσι τα περισσότερα κινητά είναι σε τουλάχιστον πολύ καλή κατάσταση. Ιδίως τον τελευταίο καιρό με τις δυσκολίες να μεγαλώνουν, αν ψάχνω κάτι που δεν το βιάζομαι και δεν το χρειάζομαι άμεσα, προτιμώ να το ψάξω στα μεταχειρισμένα.
Link to comment
Share on other sites

Πλεον μονο απο αγγελιες εδω μεσα! εχει φτιαχτε ενα πολυ ισχυρο και τιμιο θα ελεγα λομπυ στις αγορες/πωλησεις που εμπιστευομαι πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Αγοράζω από όπου με συμφέρει, και κοιτάω να μη με πιάνουν κορόϊδο, πράγμα που κάνουν πολλά γνωστά καταστήματα! Είναι ρίσκο μερικές φορές, αλλά αν δεν ρισκάρεις, χάνεις καλές ευκαιρίες. Εδώ στο myphone έχω πουλήσει δικές μου συσκευές, και κοιτάω συχνά πυκνά τις αγγελίες, μήπως βρω κάτι που με ενδιαφέρει. Το ίδιο κάνω και σε άλλα site, όπως και σε αρκετά ηλεκτρονικά καταστήματα.
Link to comment
Share on other sites

Παλιά δεν κοιτούσα καν το buy and sell section του myphone. Ώσπου κάποια στιγμή είδα ότι είναι συμφέρον για μένα να αγοράζω από τις αγγελίες. πχ, πήρα ολοκαίνουριο το κινητό που χρησιμοποιώ τώρα σε εξαιρετική τιμή και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος! :D Εννοείται πως αγοράζω αποκλειστικά από χρήστες με πλήθος θετικών αξιολογήσεων και ζητώ απόδειξη.

 

Όσο για αυτό που λέτε κάποιοι περί ακριβών τιμών : To μοναστήρι να είναι καλά... Αργά ή γρήγορα βρίσκω το κινητό που θέλω στην τιμή που έχω ορίσει ως αποδεκτή.

Edited by bomber21
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι το Κινητο που θα πάρω θέλω να ειμαι ο πρώτος που θα το αγγίξει ,

οποτε συνήθως το παίρνω απο κατάστημα.

Αλλα εχω αγοράσει και απο αγγελία ,σφραγισμένο παντα, πολυ ποιο φθηνα απο το κατάστημα.

 

Αλλα οι αγγελίες κατα την γνώμη μου ειναι και επικίνδυνες για τον αγοραστεί που δεν γνωρίζει και πολλα.

Τα τελευταία 4 χρονια εχω πουλήσει πάνω απο 10 iPhone δικά μου και φίλων

Και σε πολλές περιπτώσεις οι αγοραστές δεν είχαν καμια ιδέα πως να το ελέγξουν αν ειναι οκ ,και κάνα δυο με ρώτησαν κιωλας αν ειναι το αυθεντικό iPhone.

Αρα αν ήθελα άνετα τους εξαπατουσα.

 

Οποτε προσοχή στις αγγελίες ,πάρτε παντα κάποιον που ξέρει 2-3 πράγματα.

(Αν και ωσοι το διαβάζουν αυτο εφόσον μπαίνουν στο myphone ειναι ψαγμενοι)

Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω, αλλά "φοβαμαι" να αγοράσω (ακόμη και να πουλήσω) σε αγγελία. προτιμώ τα καταστήματα.

όταν θέλω όμως να κρατηθεί χαμηλά η τιμή, τότε κοιτάω μόνο σε αγγελίες

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής αγοράζω μόνο από καταστήματα, επειδή θεωρώ ότι μειώνω με κάποιο τρόπο τον κίνδυνο εμφάνισης προβλημάτων, αφού θα ανοίγω εγώ για πρώτη φορά τη συσκευασία. Επίσης, είναι τελείως άλλη η αίσθηση να ανοίγεις για πρώτη φορά το κουτί, να σκίζεις τις ζελατίνες και να είναι όλα μέσα αψεγάδιαστα.. :happy: Αλλά, κάνω αγορές και από καταστήματα στο skroutz, γιατί στις μεγάλες αλυσίδες δεν ξέρουν ότι όσο παλιώνει κάτι, χάνει ένα τμήμα της αρχικής του αξίας. Επίσης, για το λόγο της "καρτελοποίησης" των τιμών μεταξύ διαφορετικών αλυσίδων, αλλά και λόγω μειωμένης ποικιλίας. Ειδικά ένα κατάστημα το έχω "τιμήσει" ιδιαίτερα. :happy: Παλαιότερα έχω αγοράσει και αρκετές μεταχειρισμένες συσκευές, αλλά από καταστήματα και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Επειδή εδώ και καιρό οι κατασκευαστές έχουν ξεφύγει με τις τιμές τους, μου φαίνεται θα αρχίσω τις βόλτες στο Buy&Sell του myphone. Αλλά δεν ξέρω πώς λειτουργούν οι βαθμολογίες εδώ... :worry: Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

αλλαζω σπανια κινητο....και μονο καινουργιο και απο καταστημα....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω, αλλά "φοβαμαι" να αγοράσω (ακόμη και να πουλήσω) σε αγγελία. προτιμώ τα καταστήματα.

όταν θέλω όμως να κρατηθεί χαμηλά η τιμή, τότε κοιτάω μόνο σε αγγελίες

 

Δεν έχεις δίκιο.

Εδω όταν κάποιος πουλάει μπορείς να ψάξεις στα μηνύματα του και αν δεν είναι απ αυτούς που βγάζουν μεροκάματο απο τις αγγελίες θα βρεις όλο το ιστορικό της συσκευής που πωλουν.

Οπότε έχεις την δυνατότητα να ξέρεις αν του παρουσίασε κάποιο πρόβλημα κλπ.

Εγώ για παράδειγμα έγραψα για την δικιά μου ότι μου έπεσε κάτω και δεν έπαθε τίποτα. Όταν την πάρει κάποιος θα ξέρει τι να ψάξει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αποφεύγω να αγοράσω από αγγελίες και ο λόγος είναι πως όταν κάποιος λέει "σε άριστη κατάσταση" , σπάνια εννοούμε το ίδιο πράγμα. :rolleyes:

Και επειδή είμαι περίεργος όσο και απαιτητικός, δεν μπαίνω στον κόπο συνήθως. Μου αρέσει όμως να τις χαζεύω.

 

Απο την άλλη, αγγελίες βάζω όταν θέλω να δώσω κάτι και δεν έχω αφήσει ποτέ κανέναν δυσαρεστημένο.:happy:

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...