Jump to content

myphone POLL: Αγορές από αγγελίες ή από καταστήματα;


DJDB
 Κοινοποίηση

myphone POLL: Αγορές από αγγελίες ή από καταστήματα;  

618 members have voted

  1. 1. myphone POLL: Αγορές από αγγελίες ή από καταστήματα;

    • Αγοράζω μόνο από καταστήματα
      234
    • Αγοράζω και από αγγελίες και από καταστήματα
      327
    • Αγοράζω μόνο από αγγελίες
      50
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      7


Recommended Posts

Μόνο από κατάστημα λόγω εγγύησης, ίσως και λίγο λόγω φόβου στις αγγελίες, αν και έχω πουλήσει σε αγγελίες πολλές φορές.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 164
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γενικότερα εγώ δεν έχω πρόβλημα από που να αγοράσω. Όταν ψάχνω ένα προϊόν, κοιτώ και αγγελίες και δημοπρασίες, και τιμές από καταστήματα.

Απλώς, μέχρι στιγμής, ότι έχω πάρει το έχω πάρει από μαγαζί.

Μια φορά που ήταν να πάρω από αγγελία, ο τύπος ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ μ@λ@κ@ς και από τότε δεν ξανασχολήθηκα.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα αγοραζω απο οπου με συμφερει. Απο θεμα εγγυησης δεν φοβαμαι γιατι τα περισσοτερα παιδια εχουν τις αποδειξεις τους οταν πουλανε κατι. Δεν εχω αγορασει απο το συγκεκριμενο φορουμ αλλα γενικα αν αγοραζετε μεταχειρισμενα να ρωτατε αν υπαρχει αποδειξη και φυσικα αν ειναι σε ισχυ η εγγυηση. Τοτε ελεγχετε την συσκευη οτι λειτουργει σωστα και δεν εχετε πλεον καμια ανησυχια.
Link to comment
Share on other sites

Γίνετε να μπούμε στο φόρουμ αγγελιών με λιγότερα πόστ;;;:cry:

Θέλω να βρω ένα κινητό..το παλιό άρχισε να τα φτύνει...!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεσαι αλλα 100 post

 

Εγώ παρακολουθώ το φόρουμ κάθε μέρα και είμαι μέλος από το 2007 αλλά δεν έχω τόσες γνώσεις ούτως ώστε να κάνω ουσιαστικά post.. Δεν με βλέπω ποτέ να μπαίνω στις αγγελίες ποτέ..

LIVERPOOL FOR LIFE
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον φίλο @egodemis, εγώ έχω ένα C510 από τον Αύγουστο του 2009, δουλεύει ακόμα παρά τις τούμπες που έχει φάει. Δεν βρίσκω γιατί πρέπει να αλλάζω κινητό (ή κινητά) κάθε χρόνο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρακολουθώ το φόρουμ κάθε μέρα και είμαι μέλος από το 2007 αλλά δεν έχω τόσες γνώσεις ούτως ώστε να κάνω ουσιαστικά post.. Δεν με βλέπω ποτέ να μπαίνω στις αγγελίες ποτέ..

 

Αν ολοι κανανε ουσιαστικα post φιλε μου, θα ειχαμε πολυ ησυχια στο φορουμ..!:rolleyes:

Αυτο με τα 150 post ομως ειναι σαχλαμαρα οπως και να το σκεφτεις..

Ας γινουν 50 τουλαχιστον :)

Link to comment
Share on other sites

Προτιμω απο αγγελιες.

Αν και οι αγγελιες με σωστες τιμες ειναι ελαχιστες.

Αυτες τις ελαχιστες προτιμω και με υπομονη περιμενω.

Link to comment
Share on other sites

Kινητο μαρκας.. vodafone 150 (το απλό κινητάκι) στη vodafone πριν 2-3 χρονια είχε 9.99 ευρω,,,,

Σημερα σε αγγελία της Χρυσης ευκαιρίας έχει 15 ευρω μεταχειρισμένο!..

Αυτά ειναι..:cool:

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής έχω αγοράσει μόνο από καταστήματα.. χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχω πρόβλημα με τις αγορές/πωλήσεις σε αγγελίες...

+1 ουσιαστικό μήνυμα

150-44=106 ουσιαστικά μηνύματα για να αποκτήσω πρόσβαση σε αγγελίες και να μπορώ να βάλω εικόνα και λινκζ στην υπογραφή μου :lol:

Resources based economy supporter

kutt.it/nomoney

History: Ericsson T10s,Nokia-3510i,Motorola-V525,SE-W700i,SE-W705, Huawei Ideos X5,LG p936, fairphone, Lenovo k3 note, Huawei P9 lite vns-l21, oneplus5t Τρέχουσα συσκευή: oneplus6t

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής έχω αγοράσει μόνο από καταστήματα.. χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχω πρόβλημα με τις αγορές/πωλήσεις σε αγγελίες...

+1 ουσιαστικό μήνυμα

150-44=106 ουσιαστικά μηνύματα για να αποκτήσω πρόσβαση σε αγγελίες και να μπορώ να βάλω εικόνα και λινκζ στην υπογραφή μου :lol:

 

Ισως ειναι λιγο υπερβολικο τα 150 μηνυματα..νομιζω πως προυποθετει να εισαι γραμμενος και καμποσο καιρο παραλληλα..Ομως κατι τετοιες ενεργειες μας προφυλαξαν απο κατι ουρανοκατεβατους απατεωνες που γραφονταν με διαφορετικα nickname και πουλουσαν κινητα χαλασμενα.μαιμουδες η ακομη ζητουσαν και μερος η ολοκληρο των χρηματων σε καταθεση και μετα εξαφανιζολ..οι παλιοτεροι θα θυμουνται αρκετα τετοια κρουσματα ..μπορειτε να συμετεχετε με την αποψη σας και σε θεματα γενικου ενδιαφεροντος οπως παρουσιασεις κινητων ανακοινωσεις νεων τεχνολογιων κτλ

οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

μονο απο καταστηματα..τα εμπιστευομαι πιο πολυ...και παντα προτιμαω τα καινουρια

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Προτιμάω και γω τα καταστήματα καθώς τις αγγελίες δεν τις εμπιστεύομαι και πολύ!

Δε μιλάω βέβαια για τις αγγελίες του myphone γιατί ακόμα δεν έχω πρόσβαση,αλλά γενικά πολλά έχω ακούσει για απατεώνες.

Οπότε για Ελλάδα skroutz και εξωτερικό e-bay,amazon.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε μπορώ να μπω στην ενότητα buy and sell?

Καλησπερα και εγω μια απο τα ιδια τι πρεπει να κανω;

 

οκ ειδα εχουμε δρομο ακομα

Edited by Inosourou
Link to comment
Share on other sites

Απο παντου, οπου συμφέρει. Αγγελίες, εξωτερικο, μαγαζάκια στο skroutz.gr, amazon.** κοκ. Moνο απο μεγαλες ελληνικες αλυσιδες και εταιρίες κινητης δεν αγοραζω. Τους θεωρω επιτηδευμενους κλεφετες που τεχνιτα θετουν υψηλοτατες τιμες για να κανουν μετα με την ανεση τους εκπτώσεις/προφορες/επιδοτησεις.

 

Επισης συνηθως μου αρεσουν συσκευες που δεν κυκλοφορουν Ελλάδα και ετσι δεν μπορω να τις βρω. Οι τελευταιες 3 που εχω στην κατοχη μου ειναι απο εξωτερικο, Και θα συνεχισω ετσι. Μου βγαινει φθηνα σχετικα η αρρώστια :lol:

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν μπορω να καταλαβω το ποσο σημαντικο ειναι πια να αγοραζεις κινητο μεσω αγγελιας απο το myphone.

H αξιολογηση καποιου που πουλαει κινητο δεν σημαινει κατι. Αν εχει πολλες αξιολογισεις καποιος χρηστης, σημαινει οτι εχει πουλησει πολλα κινητα, που σημαινει οτι και εχει και καταστημα με μεταχειρησμενα κινητα απο πισω μαλλον, γιατι δεν εξηγειται αλλιως. Ποιος απο μας εχει ενα σωρο καλα κινητα στο συρταρι του (2011 και μετα μοντελο)?

Επισης οι κακες αξξιολογησεις πως ακριβως βγαινουν δεν μπορω να καταλαβω?

Συμφωνα με την λειτουργικοτητα του κινητου η αν μας εκλεψε λεφτα ο αλλος?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν μπορω να καταλαβω το ποσο σημαντικο ειναι πια να αγοραζεις κινητο μεσω αγγελιας απο το myphone.

H αξιολογηση καποιου που πουλαει κινητο δεν σημαινει κατι. Αν εχει πολλες αξιολογισεις καποιος χρηστης, σημαινει οτι εχει πουλησει πολλα κινητα, που σημαινει οτι και εχει και καταστημα με μεταχειρησμενα κινητα απο πισω μαλλον, γιατι δεν εξηγειται αλλιως. Ποιος απο μας εχει ενα σωρο καλα κινητα στο συρταρι του (2011 και μετα μοντελο)?

Επισης οι κακες αξξιολογησεις πως ακριβως βγαινουν δεν μπορω να καταλαβω?

Συμφωνα με την λειτουργικοτητα του κινητου η αν μας εκλεψε λεφτα ο αλλος?

 

Εμενα το 2012 εχουν περασει πανω απο 10 κινητα τελευταιας γενιας απο τα χερια μου. Ουτε μαγαζι εχω, ουτε εμποριο κανω. απλα αλλαζω κινητα καθε τρεις και λιγο. Μερικες φορες (τις περισσοτερες) χανωντας καποια χρηματα κιολας. Αν παρεις ενα κινητο απο μαγαζι στα 500 ευρω οταν πρωτοκυκλοφορησει και το πουλησεις μετα απο 1 χρονο, αν δεν ειναι iphone θα χασεις 200€ πανω κατω. Αν το πουλησεις τον αλλο μηνα μπορει και καθολου.

 

Το θεμα ειναι οτι αρκετοι απο εδω μεσα εχουν αρρωστια με την τεχνολογια. αλλοι εχουν με τα αυτοκινητα, αλλοι με τα ταξιδια, αλλοι με τα γραμματοσημα και παει λεγοντας. Ο καθενας πληρωνει τα "χομπυ" του ;)

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εχω αγοράσει ΠΑΡΑ πολλά πράγματα, και απο αγγελίες (είτε μεταχειρισμένα, είτε καινούργια), και ποτέ, δεν εχω πέσει θύμα απάτης! Βοηθάει βέβαια, ότι δεν αγοράζω ποτέ από χρήστες που είτε οι απαντήσεις τους δε...γεμίζουν το μάτι μου, είτε δεν έχουν αξιολογήσεις (σε αλλα γειτονικα σάιτς, εδώ δεν εχω πρόσβαση δυστυχως)!

εχω αγοράσει και απο πλαίσιο *(πολύ ικανοποιημένος από το after sales τους), και απο e-shop (ετσι κ ετσι), και απο πολλά σκρουτζομάγαζα, που δε τα γνώριζα, αλλά βασισμένος στις αξιολογήσεις αλλων αγοραστών, βγήκα "τυχερός" και πηρα κατι φθηνότερα... :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας καινουργια στο φορουμ. Εχω το samsung duo και σκεφτομαι το s4 που ειδα οτι κυκλοφορησε χτες.

Ειναι ορισμενα ειδη που δεν πειραζει να τα παιρνεις μεταχειρισμενα, τα κινητα ομως δεν ξερω αν ανηκουν σ αυτη την κατηγορια.

Εχει πολλα να ελεγξεις και μπορει να χει προβλημα που δεν φαινεται στην αρχη.

Εξ αλλου το οφελος σπανια ειναι αξιολογο.

αν καποιος θελει κινητο

το καλυτερο ειναι να το παρει καινουργιο.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ από καταστήματα και άμα πάρω κάτι από αγγελία άνω των 30 ευρώ σίγουρα με συνάντηση. Βέβαια καταλαβαίνω αν κάποιος είναι εκτός αθηνας-θεσσαλονίκης οι επιλογές του είναι και πιο περιορισμένες
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά αγοράζω και από καταστήματα και από αγγελίες...

Σε αγγελίες φροντίζω να παίρνω κάτι μόνο όταν είναι σε κατάσταση καινούργιου και πάντα με έλεγχο αφού με συμφαίρει, αν όμως μου την βαρέσει και θέλω εδώ και τώρα κάτι, πάω σε μαγαζί για αγορά συνήθως κοντινότερο η στην τελική αγοράζω από skroutzομάγαζο μιας και μου αρέσει το unboxing και η μυρωδιά του καινούργειου!!! :p

Link to comment
Share on other sites

από καταστήματα, πάντα μετά από καλή έρευνα αγοράς

 

To ίδιο κι εγώ, δεν εμπιστεύομαι τα μεταχειρισμένα στις αγγελίες. Πάντα από κατάστημα και καινούριο. Δεν αποκλείω τις σούπερ ευκαιρίες που πάντα υπάρχουν στα μεταχειρισμένα (σε κάθε είδος δλδ), αλλά ποτέ δεν ξέρεις τί γίνεται, εδώ καινούριο παίρνεις και δεν είσαι σίγουρος καλά καλά.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι αν ο πωλητης εχει καλες αξιολογησεις,ειναι απο την ιδια πολη και η συναλλαγη γινει χερι με χερι ωστε να γινει ο απαραιτητος ελεγχος ειναι αρκετα ασφαλες να αγοραζει κανεις απο αγγελιες.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...