Jump to content

myphone POLL: Αγορές από αγγελίες ή από καταστήματα;


DJDB
 Κοινοποίηση

myphone POLL: Αγορές από αγγελίες ή από καταστήματα;  

618 members have voted

  1. 1. myphone POLL: Αγορές από αγγελίες ή από καταστήματα;

    • Αγοράζω μόνο από καταστήματα
      234
    • Αγοράζω και από αγγελίες και από καταστήματα
      327
    • Αγοράζω μόνο από αγγελίες
      50
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      7


Recommended Posts

και εγω σχεδον μονο απο αγγελειες ή καταστηματα με μεταχειρισμενα..

η τελευταια μου αγορα απο καταστημα ηταν πριν 1μιση χρονο ενα neoV το οποιο το αγορασα πουλωντας αλλο κινητο και πριν 3μιση χρονια ενα Νοκια Ε72 το οποιο ουσιαστικα μου το χαρισε ο γερμανος καθως εκανα συνδεση σε μια περιοδο που διναν εξωφρενικες επιδοτησεις (400 ευρω για 12μηνη συνδεση σε προγραμμα με παγιο κοντα στα 45 ευρω)

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 164
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έπεσαν οι πωλήσεις στα "μεγάλα" μαγαζιά" εε ?!!! :rolleyes:

Καλά να πάθουν , γιατί το ίδιο κινητό που αυτοί έχουν 500+ ευρά στα σκρουτζομάγαζα (αυτά που είναι στην αρχή) το δίνουν 300 !!!

 

Αγορές λοιπόν από σκρουτζομάγαζα (αυτά που είναι στην αρχή) ebay και amazon και επίσης και από αγγελία όταν είναι μεγάλη ευκαιρία ! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Από αγγελίες πιο πολυ όταν κρίνω ότι η αξιοπιστία του πωλητή είναι επαρκής και υπάρχει υπόλοιπο εγγύησης.

Βασικά στις αγγελίες βρίσκεις καταπληκτικές ευκαιρίες . Καμένοι σαν και μένα που αλλάζουν συνέχεια συσκευές. Πολύ μικρές επιχειρήσεις που θέλοντας να συνψυφίσουν το ΦΠΑ τους κάνουν αλισβερίσι με τα κινητά. Επιδοτήσεις που εξαργυρώνονται συνήθως με πολυ κινήσιμες συσκευές που δεν έχουν σοβαρό ανταγωνισμό από τα σκρουτζομάγαζα και μεγάλο ποσό επιδότησης (π.χ iphone). Αλλες περίεργες ευκαιρίες που σκάνε κατά καιρούς ( π.χ ακριβή τηλεόραση LG δώρο high end τηλ.LG που βγαίνει για σκότωμα)

Κ.λ.π κ.λ.π

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα σε όλη την παρέα.Προσωπικά επιλέγω να κάνω τις αγορές μου όπου είναι η καλύτερη τιμή στα προιόντα.

Δηλαδή κάνω μια έρευνα αγοράς και στη συνέχεια επιλέγω το καλύτερο προιόν στην καλύτερη τιμή,απλά πρέπει να έχεις πολύ υπομονή και χρόνο για ψάξιμο!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα κοιτάω τιμές από ηλεκτρονικά καταστήματα. Μετά θα δω αγγελίες και τέλος τα καταστήματα.

 

Αν κάτι πρέπει να έχει εγγύηση δεν θα διακινδυνευσω να αγοράσω από αγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίες και δημοπρασίες φούλ.

Ήθελα να πάρω το 808 και με την τιμή που έχει μονο στο ονειρο μου μπορούσα.:lol:

Το πήρα απο δημοπρασια 300€ πούλησα και το Ν8 100€ οπότε με 200€ έκανα δουλειά. :)

 

Τα καταστήματα μπορουν να προσφερουν μονο ατοκες δόσεις (σε υψηλές τιμές).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να ευχαριστήσω τους διαχειριστές του φορουμ που όταν είδαν πως αρχίσαν να εισχωρουν στις αγγελιες ουρανοκατεβατοι αετονυχηδες , έκαναν τις ενέργειες που έκαναν για να μας προστατευσουν..έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στους εδώ χρηστες που πουλάνε η αγοράζουν γιατί και αξιολογήσεις κάνουμε και ο καθένας χτίζει μια υποληψη και αξιοπιστία. . Σε αντίθεση με αλλα φορουμ που επιτιδιοι αλλαζουν ονόματα και κοροιδευουν συμφορουμιτες..
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Λογικά τις φοβάσαι τις αγγελίες όπως όλοι στην αρχή ε?

 

Κι εγώ τις φοβόμουν και τις φοβάμαι ακόμα λίγο. Προσέχω τις περιπτώσεις πριν πράξω ανάλογα για παν ενδεχόμενο. Το κινητό μου άλλωστε μεταχειρισμένο είναι, άσχετα που ήταν ερείπιο! :p

 

Αυτή τη στιγμή θα έψαχνα από αγγελία, κυρίως γιατί αυτό που θέλω καινούριο δεν υπάρχει. Γενικότερα όμως, αν βρω τρελή προσφορά, είτε από μαγαζί, είτε από αγγελία, θα το πάρω αν μπορώ. Δεν παίζει ρόλο αγγελία ή μαγαζί. Παράδειγμα, πρόσφατα το iPhone 3GS στα 8GB το βρήκα σε μαγαζί καινούριο 189 ευρώ. Γιατί να το πάρω από 2ο χέρι; Ενώ κανένα Note 2 αν το δω -200 ευρώ σε αγγελία, γιατί να πάρω καινούριο; Έτσι πως γίνανε τα πράγματα, ευκαιρίες ψάχνουν όλοι...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

πρωτη φορα με αγγελίες ασχολήθηκα σε αυτο το site, που λόγω των δικλείδων ασφαλείας που βαζει στο buy & sell εχει αποδειχτεί πολυ αξιόπιστο. Εχω πουλήσει και αγοράσει αρκετές φορες χωρις σημαντικά προβλήματα. Βέβαια αμα δω κατι σε καλη τιμη σε καταστήματα το συζητάω (galaxy nexus π.χ.) . Αλλά αυτο συμβαίνει σπάνια πλεον...
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 5 χρόνια που αγοράζω από αγγελίες δεν είχα καμία στραβή. Εκτός του ότι συχνά βρίσκω παιδιά που έχουμε κάνει και παλιά συναλλαγή και γνωριζόμαστε καλύτερα οι τιμές είναι και πολυυυύ καλύτερες από καταστήματα. Εκτός αυτού επειδή είμαι και "άρρωστος" στο να αλλάζω συχνά κινητά, laptops, tablets, μόνο έτσι βγαίνει οικονομικά η κατάσταση. Οι μόνες περιπτώσεις που θα πάω να πάρω κάτι από κατάστημα είναι αν δεν το βρίσκω εδώ μέσα ή αν με φάει η ανυπομονησία!
Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Μόνο από καταστήματα αν και δεν έχει τύχει να θελήσω κάτι και να ψαχτώ με αγγελίες:)
Samsung Galaxy Nexus (i9250) & Asus Nexus 7 (soon)
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω ένα δικό μου «κόλλημα» και θέλω οι συσκευές που αγοράζω να μην είναι δεύτερο χέρι, θέλω να είναι του κουτιού. Κάτι που φυσικά και το πληρώνω κάτι παραπάνω, οπότε μάλλον από εδώ και πέρα θα αλλάξω τακτική.

 

Το θέμα όμως είναι ότι έχω πέσει σε περιπτώσεις (1-2 φορές) όπου ενώ αγόραζα τις συσκευές μου από μεγάλα καταστήματα, αυτές έφταναν στα χέρια μου με κομμένες ταινίες ασφαλείας και άλλα παρόμοια. Άρα όλα είναι σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής από καταστήματα εκμεταλλευόμενος τις τυχόν προσφορές και άτοκες δόσεις.

Όμως πλέον κοιτάω και σε αγγελίες για καμιά καλή περίπτωση :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ποτε απο αγγελίες μιας και για μενα πολλες αγγελιες ειναι <<κοροιδια>>,προτειμω να κανω υπομονονη 1-2 μηνες να πεσει η τιμη στο καταστημα εσωτερικο η εξωτειρκο και να την παρω απο εκει παρα σε αγγελια που σου πουλαει για παραδειγμα s3-note 2 450 kai 500 ευρω με 4-5 μηνες χρηση,ενω στα καταστηματα εχουν 30 και 40 ευρω επιπλεον....Δε το λεω να προσβαλλω κανεναν γιατι κι εγω εχω πουλησει συσκευες σε αγγελια αλλα π.χ πηρα το rarz 320 απο ΜΜ και σε 2 μηνες το πουλησα με θηκες στο κουτι κτλπ 220 οχι 290 η 300.Καταστημα και παλι καταστημα αλλωστε για μενα επειδη ειμαι και μυγακιας η ψυχακιας οπως θες πες το θελει να ανοιξω εγω την συσκευασια,να ειναι καινουριο στα χερια μου με οτι αυτο συνεπαγεται :lol:
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή μου τα πράγματα δεν είναι ή το ένα ή το άλλο.. και εξηγώ: όταν βγαίνει κάτι νέο και το θέλω "τώρα" ψάχνω να το βρω οπότε μοιραία θα το αγοράσω από κατάστημα εξωτερικού. Από την άλλη αν προκύψει κάποια ανάγκη αγοράς οι αγγελίες είναι το πρώτο που κοιτάζω και ψάχνω αφού συμφέρουν και με μια σχετική εμπειρία μπορείς να αξιολογήσεις. Φυσικά πρώτα από όλα κοιτάζω για σφραγισμένες συσκευές και με απόδειξη... Καταστήματα Ελλάδας να το πω έτσι έχουν φάει τρελό Χ προ πολλού, άντε να πάω σε κάποιο skroutzομάγαζο με καλή τιμή (ή με διαθεσιμότητα):happy:
Link to comment
Share on other sites

για προιοντα τεχνολογιας μονο απο αγγελιες, καθως υπαρχουν πραγματικες ευκαιριες ακομα και σε αχρησιμοποιητα πραματα και λιγο δυσκολα να μη βρεις αυτο που θελεις αν ψαχτεις! ;)

Ποτε απο αγγελίες μιας και για μενα πολλες αγγελιες ειναι <<κοροιδια>>,προτειμω να κανω υπομονονη 1-2 μηνες να πεσει η τιμη στο καταστημα εσωτερικο η εξωτειρκο και να την παρω απο εκει παρα σε αγγελια που σου πουλαει για παραδειγμα s3-note 2 450 kai 500 ευρω με 4-5 μηνες χρηση,ενω στα καταστηματα εχουν 30 και 40 ευρω επιπλεον....Δε το λεω να προσβαλλω κανεναν γιατι κι εγω εχω πουλησει συσκευες σε αγγελια αλλα π.χ πηρα το rarz 320 απο ΜΜ και σε 2 μηνες το πουλησα με θηκες στο κουτι κτλπ 220 οχι 290 η 300.Καταστημα και παλι καταστημα αλλωστε για μενα επειδη ειμαι και μυγακιας η ψυχακιας οπως θες πες το θελει να ανοιξω εγω την συσκευασια,να ειναι καινουριο στα χερια μου με οτι αυτο συνεπαγεται :lol:

ο καθενας μπορει να βαλει οτι τιμη θελει στην αγγελια του, ο πωλητης θα προσπαθησει να πουλησει με οσο το δυνατον λιγοτερη χασουρα απο εκει και περα ο καθε ενδιαφερομενος κρινει αν η τιμη τον βολευει η οχι π.χ. εγω το iphone 4s πριν 3-4 μηνες το πηρα κλειστο στο κουτι, εγω εβγαλα το ναυλον με αποδειξη 350 ευρω και ειναι αλλοι ακομα και ενος χρονου το πουλανε 450 ευρω..

Edited by some1
Link to comment
Share on other sites

για προιοντα τεχνολογιας μονο απο αγγελιες, καθως υπαρχουν πραγματικες ευκαιριες ακομα και σε αχρησιμοποιητα πραματα και λιγο δυσκολα να μη βρεις αυτο που θελεις αν ψαχτεις! ;)

 

ο καθενας μπορει να βαλει οτι τιμη θελει στην αγγελια του, ο πωλητης θα προσπαθησει να πουλησει με οσο το δυνατον λιγοτερη χασουρα απο εκει και περα ο καθε ενδιαφερομενος κρινει αν η τιμη τον βολευει η οχι π.χ. εγω το iphone 4s πριν 3-4 μηνες το πηρα κλειστο στο κουτι, εγω εβγαλα το ναυλον με αποδειξη 350 ευρω και ειναι αλλοι ακομα και ενος χρονου το πουλανε 450 ευρω..

 

Καλα κανουνε και το βαζουν σε οτι τιμη θελουν,γιαυτο κι εγω δε προκειται να αγορασω ποτε απο αγγελια....

Link to comment
Share on other sites

Αν και ψήφισα το "μόνο απο καταστήματα" θεωρώνατς τα κλασικά καταστήματα...εντούτις τα έχω σχεδόν καταργήσει καθώς ψωνίζωπλέον μόνο απο ίντερνετ, είτε το κατάστημα είναι ελληνικό, είτε διεθνές.Γενικά έχω τη γνώμη οτι το συγκεκριμένο poll είναι λίγο "ξεπερασμένο" απο την άποψη οτι δε νομίζω πάρα πολύς κόσμος εδώ μέσα να ψωνίζει πλέον απο τα πατρωπαράδοτα καταστήματα....
...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο καιρό μόνο από αγγελίες μετά από τρελό ψάξιμο κι έλεγχο.

Έψαχνα το Ν9 για 5 μήνες και το βρήκα τελικά καινούριο με 200!

Το ίδιο και το iPad της γυναίκας.

 

Πάντως, δε ξέρω πόσο ακόμα θέλω για να μπορώ να μπαίνω και στις αγγελίες του myPhone.

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία χρόνια οι μόνες φορές που έχω ψωνίσει από κανονικό κατάστημα είναι δυο πολύ καλές προσφορές του Media Markt, το Nokia 701 στα 199 Ευρώ και το Lumia 800 στα 299 με δώρο τα ακουστικά Monster της Nokia.

Όλες οι άλλες αγορές έχουν γίνει είτε από online καταστήματα (κυρίως amazon) είτε από αγγελίες. Πάντοτε δε προσπαθώ να ενημερώνομαι για προσφορές, έτσι ώστε να επωφεληθώ αν κάτι με ενδιαφέρει.

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανουνε και το βαζουν σε οτι τιμη θελουν,γιαυτο κι εγω δε προκειται να αγορασω ποτε απο αγγελια....

 

Θες να κάνουμε ένα ξεχωριστό section όπου να τους λες εσύ σε τι τιμή να πουλήσουν?

Δε μπορώ να καταλάβω τι λες τόση ώρα.

Link to comment
Share on other sites

από το 2010 που ξαναμπήκα στο τριπάκι με τα κινητά έχω πάρει μόνο 2 καινούριες συσκευές. το htc desire και το Nexus 7. Και από αγγελία desire s, nexus s, galaxy nexus. δεν μετάνιωσα για κανένα, όλα ήταν του κουτιού.

και μένα μου αρέσει το καινούριο αλλά πλέον με οικογένεια και παιδί και με το μισθό μου να παίρνει την κάτω βόλτα βόλτα συνεχώς δεν μπορώ να το κάνω.

λίγη προσοχή χρειάζεται με τις αγγελίες, και ο κίνδυνος να την πατήσει κάποιος εκμηδενίζεται. Να αφήνετε πάντα αξιολόγηση στις συναλλαγές σας. βοηθάτε και τους υπόλοιπους!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγοράζω από παντού. Από ebay και ανάλογα e-shops, πραγματάκια που μόνο σε εξωφρενικές τιμές βρίσκεις στα καταστήματα λιανικής, από αγγελίες όταν θέλω να εξοικονομήσω χρήματα ή ψάχνω κάτι δυσεύρετο ή βρίσκω κάτι το πρωτότυπο και από καταστήματα λιανικής πώλησης όταν θέλω να αγοράσω κάτι πολύ συγκεκριμένο!
Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι αγορες απο αγγελιες κανω μονο για συσκευες.Οτιδηποτε αλλο περιφερειακο οπως καλωδια θηκες κλπ , υπομονη να εχει κανεις και ερχονται απο ebay , στο 10%-20% της τιμης εγχωριου καταστηματος.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...