Jump to content

myphone POLL: Ποια cloud storage υπηρεσία χρησιμοποιείτε;


DJDB
 Κοινοποίηση

Ποια cloud storage υπηρεσία χρησιμοποιείτε περισσότερο;  

875 members have voted

  1. 1. Ποια cloud storage υπηρεσία χρησιμοποιείτε περισσότερο;

    • Box
      45
    • Dropbox
      474
    • Sugarsync
      13
    • Google Drive
      90
    • Microsoft Skydrive
      113
    • Άλλη
      29
    • Δεν χρησιμοποιώ καμία
      108
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      3


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 207
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κυρίως Asus Web Storage που έχω τα 32 gb για 3 χρόνια και box με τα 50 gb από το προηγούμενο Xperia που είχα...

Phone : Lenovo Vibe P1 M Stock

Tabs : MLS iQTab Atlas 7''

Link to comment
Share on other sites

Xρησιμοποιώ το Skydrive μιας και οταν ξεκίνησα η ms έδινε στους ήδη χρήστες 27gb και έχω 2 ενεργούς outlook λογαριασμους(πρώην msn και το windows phone acc μ).Επίσης και dropbox λόγω του ότι είμαι φοιτητής.

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι υπερβολικός και τις χρησιμοποιώ όλες!!! Σύνολο προσωπικής cloud αποθήκευσης : DropBox 50.8GB (SGSII offer) + Default Storage spaces SugarSync + GDrive+Skydrive+AmazonCloud+Box (+Mega αλλα δεν το βάζω γιατι δεν έχει ακόμη app) . H κάθε μία έχει το δικό της πλεονέκτημα οπότε συνδυαστικά αγγίζει το τέλειο. Προβάδισμα μικρούτσικο στο SugarSync για το automatic Sync σε οποιοδήποτε folder του PC.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ αλλά θέλω χώρο να αποθηκεύω μόνο στη συσκευή μου!!!!!!!!! Δε γουστάρω ούτε στο ίντερνετ ούτε πουθενά να εκθέτω τα πάντα!!! Ούτε φυσικά να πρέπει να πληρώνω πάροχο για να δω τις φωτογραφίες μου!!!!!

 

Να αγιάσει το στομα σου!

 

Ουτε κι εγω χρησιμοποιω, κι ουτε θα χρησιμοποιησω.

 

Εσεις ομως συνεχιστε να δινετε τα δεδομενα σας στα καθε λογης cloud.

Σε λιγα χρονια ομως μη σας δω να κλαιγεστε, σαν το αλλο τοπικ που ολοι δηλωνουν μετανιωμενοι με το facebook, που ζητα ταυτοτητα και γω δεν ξερω εγω τι αλλο.

 

Κριμα που η εκπαιδευση μας δεν ειναι τετοια, ωστε να ξερει να εκτιμα ο κοσμος, την αξια της ιδιωτικοτητας.

Link to comment
Share on other sites

Dropbox χαλαρά: έχω 72GB διαθέσιμα με κάτι προσφορές που μου έκανε. Και Drive όμως καλό είναι
We cannot solve our problems with the same thinking we used when we created them.
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το drive της Google. Δεν έχω εμπειρία από άλλες cloud υπηρεσίες αλλά επειδή έχω android συσκευές και μπορώ να έχω και τις αντίστοιχες εφαρμογές σε αυτές με έχει βολέψει πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα καμία, διότι θεμελιώδης προϋπόθεση χρήσης cloud υπηρεσίας είναι να έχεις σύνδεση στο ίντερνετ. Ίντερνετ δεν υπάρχει παντού όπου πάω, αυτόν τον καιρό τουλάχιστον, συνεπώς εμένα το να έχω κάποια αρχεία κάπου και να μην μπορώ να τα προσπελάσω είναι προφανές ότι δεν με καλύπτει. Πέρα απ' αυτό, οι προσφερόμενες χωρητικότητες αυτή τη στιγμή είναι σε αστεία ποσοστά για να θεωρήσω ότι μου δίνουν κάτι που δεν έχω ήδη. Στο μέλλον βλέπουμε.

 

Ενα λαθος που γινεται συχνα ειναι οτι ο κοσμος μπερδευει τις υπηρεσιες cloud με τον αποθηκευτικο χωρο. Ο σκοπος του cloud δεν ειναι η παραπανω μνημη, αλλα η δυνατοτητα αμεσου συγχρονισμου αρχειων. Πχ ξεκιναω να γραφω ενα κειμενο στο pc του γραφειου μου και το συνεχιζω στο pc του σπιτιου μου, οπου το βρισκω οπως ακριβως το ειχα αφησει στο γραφειο. Αυτη ειναι η χρησιμοτητα του cloud κατα κυριο λογο. Για τα υπολοιπα, υπαρχουν οι καρτες μνημης και οι σκληροι δισκοι.

 

Αυτή η χρησιμότητα του cloud είναι εντελώς άσχετη με την χωρητικότητα της συσκευής σου. Πολλοί κατασκευαστές δε, την επικαλούνται για τον ακριβώς αντίθετο λόγο από αυτόν που περιγράφεις, αλλά όπως έγραψες χαρακτηριστικά σε άλλο θέμα, «δεν θα το κρίνεις εσύ αυτό» και πολύ σωστά θα απαντήσω εγώ, γιατί ποιος είμαι εγώ άραγε, μήπως ο τελικός χρήστης/αυτός που πληρώνει; :lol:

 

Και τέλος, οι κάρτες μνήμης ειδικά, δεν είναι καθόλου δεδομένο ότι υπάρχουν πάντα.

 

καμία. κάνω τις δουλειές μου με USB/External HDD.

 

εγώ πάλι χρησιμοποιώ το ίδιο μου το κινητό :p

 

Χρησιμοποιώ αλλά θέλω χώρο να αποθηκεύω μόνο στη συσκευή μου!!!!!!!!! Δε γουστάρω ούτε στο ίντερνετ ούτε πουθενά να εκθέτω τα πάντα!!! Ούτε φυσικά να πρέπει να πληρώνω πάροχο για να δω τις φωτογραφίες μου!!!!!

 

Να αγιάσει το στομα σου!

 

Ουτε κι εγω χρησιμοποιω, κι ουτε θα χρησιμοποιησω.

 

Εσεις ομως συνεχιστε να δινετε τα δεδομενα σας στα καθε λογης cloud.

Σε λιγα χρονια ομως μη σας δω να κλαιγεστε, σαν το αλλο τοπικ που ολοι δηλωνουν μετανιωμενοι με το facebook, που ζητα ταυτοτητα και γω δεν ξερω εγω τι αλλο.

 

Κριμα που η εκπαιδευση μας δεν ειναι τετοια, ωστε να ξερει να εκτιμα ο κοσμος, την αξια της ιδιωτικοτητας.

 

διόρθωση, η παιδεία, όχι η εκπαίδευση.

Link to comment
Share on other sites

Dropbox μόνο... Δεν έχω δοκιμάσει κάποιο άλλο να πω την αλήθεια αφού τότε ήταν το μόνο και είναι μια χαρά...
Power is how fast you hit the wall, torque is how far you take the wall with you.
Link to comment
Share on other sites

Γενικώς χρησιμοποιώ dropbox (να πάρει πως την έχασα τη φοιτητική προσφορά που πήρατε όλοι σας) και box. Δε μπορώ να ξεχωρίσω ποιο απ'τα δύο χρησιμοποιώ περισσότερο... Α, έχω και κάποια έγγραφα στο google drive!

 

-To google drive μου το δείχνει γεμάτο χωρίς ξέρω γιατί (!)

-Το box δεν δινει εφαρμογή για windows (τοτε που το έψαξα τουλάχιστον πριν κανα χρόνο)

-Το skydrive κόβεται λόγω περιορισμών (τύποι αρχείων, κατέβασμα σε κινητά κλπ,κλπ...)

-Το sugarsync καλό αλλα ποτε δεν μπόρεσα να βρω τρόπο να αλλάξω διαδρομή στον default φάκελο (γινεται?)

 

Όποτε τι μένει?.....dropbox, με διαφορά το πιο εύχρηστο και ευέλικτο ;)

 

Απο τα αλλά, έφτιαξα κι ενα λογαριασμό στο cx.com. 10gb τσάμπα ήταν αυτά, να τα αφήσω? :cool:

Παλιότερα όντως δεν είχε και γι'αυτό το λόγω δεν το χρησιμοποιούσα κι εγώ, αλλά πλέον έχει το box sync ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Dropbox γιατί έχω από προσφορές 30+ GB δωρεάν και επειδή έχει desktop client για linux. Και δεν έχει τον χαζό περιορισμό μεγέθους αρχείου που έχει το box.
Link to comment
Share on other sites

Για επαγγελματικό σκοπό wuala γιατί είναι το μόνο που είναι encrypted (on the client side).

Dropbox για τα άλλα

 

/Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως Dropbox και box.

Πιο λίγο Drive και για μουσική το Amazon mp3 cloud

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Box! Έχω 50GB free!! Έδινε 50gb σε κάποιες συσκευές LG πριν κανα χρόνο αν θυμάμαι καλά. Εγώ τότε είχα το Nexus One με root και custom rom.. όπως καταλαβαίνετε άλλαξα το μοντέλο σε ένα συμβατό με την προσφορά και πήρα τα 50! Μετά το ξαναγύρισα στο κανονικό μοντέλο.

 

Πάντως είναι πολύ καλό. Όμορφο και συνεργάζεται με τα πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι υπερμαχοι των cloud, για κοπιάστε κι απο δω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=355588

να δειτε πως θα ειναι σε λιγο καιρο οι υπηρεσιες cloud.

Με ταυτοτητα και ληξιαρχικη πραξη γεννησης.

Ετσι, για να ξερουμε ποιος ειναι αυτος που ανεβαζει τι.

Και προσεξτε μην κλειδωθειτε απεξω απο τα δεδομενα σας, ή σας τα χακαρουν και φιγουραρει η γυναίκα ή τα παιδιά σας σε τιποτε περιεργα sites...

Αλλα μπα, α πα πα, δεν μπορει να γινουν τετοια πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι υπερμαχοι των cloud, για κοπιάστε κι απο δω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=355588

να δειτε πως θα ειναι σε λιγο καιρο οι υπηρεσιες cloud.

Με ταυτοτητα και ληξιαρχικη πραξη γεννησης.

...

 

Σίγουρα πράγματα έτσι; :lol:

 

...

Και προσεξτε μην κλειδωθειτε απεξω απο τα δεδομενα σας, ή σας τα χακαρουν και φιγουραρει η γυναίκα ή τα παιδιά σας σε τιποτε περιεργα sites...

Αλλα μπα, α πα πα, δεν μπορει να γινουν τετοια πραγματα...

 

Ακολουθώντας το σκεπτικό σου μπορεί να μπει κάποιος όσο είσαι συνδεδεμένος στο διαδίκτυο και να σου πάρει φωτογραφίες κ.λ.π. και μη μου πεις ότι δε μπορεί να γίνει. Ασφαλή είναι μόνο τα δεδομένα που είναι σε απομονωμένο υπολογιστή ή δίσκο.

 

Αυτός ο τρόπος αποθήκευσης, αν δε κάνω τόσο λάθος, υπήρχε αρκετά χρόνια πριν (με αμοιβή) μόνο που τώρα έγινε μόδα.

Προσωπικά χρησιμοποιώ box, το οποίο και ψήφισα λόγω του όγκου που δίνει, για κάποιες φωτογραφίες που θέλω να μοιράσω και dropbox για κάποια όχι και τόσο σπουδαία αρχεία κειμένου που τα επεξεργάζομαι πολύ συχνά και για να γλυτώνω το, σώσε στο στικάκι σώσε στο δίσκο, τα έχω εκεί.

Edited by tazio
Link to comment
Share on other sites

Κυριοι υπερμαχοι των cloud, για κοπιάστε κι απο δω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=355588

να δειτε πως θα ειναι σε λιγο καιρο οι υπηρεσιες cloud.

Με ταυτοτητα και ληξιαρχικη πραξη γεννησης.

Ετσι, για να ξερουμε ποιος ειναι αυτος που ανεβαζει τι.

Και προσεξτε μην κλειδωθειτε απεξω απο τα δεδομενα σας, ή σας τα χακαρουν και φιγουραρει η γυναίκα ή τα παιδιά σας σε τιποτε περιεργα sites...

Αλλα μπα, α πα πα, δεν μπορει να γινουν τετοια πραγματα...

 

Φίλε karib, σου ορκίζομαι σε ότι έχω ιερό και όσιο πως ναι, αλήθεια, μπορείς να διαλέξεις εσύ τι φωτό θες να ανεβάσεις, δεν στις παίρνει όλες και τις ανεβάζει από μόνο του ... Αλήθεια, να πέσει αυτή την στιγμή το n9 από τα χέρια μου !!!!!!! Δεν σου κάνω πλάκα, αλήθεια μπορείς και διαλέγεις εσύ ...

 

Όσο για το τι θα πάρουν facebook και cloud υπηρεσίες αν μου ζητήσουν προσωπικά ταυτότητα, ειλικρινά δεν μπορώ να το πω γιατί μας διαβάζουν χιλιάδες μέλη ... Αλλά νομίζω η φαντασία σου μπορεί να σε βοηθήσει να υποθέσεις ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να παρω κανα 2 γιγα στο dropbox? εκτος απο αυτα που λεει για twiter - facebook κλπ κλπ

 

επισης θελω να ρωτησω μεχρι ποσα mb πρεπει να ειναι ενα αρχειο για να ανεβει? ποιο ειναι το οριο??? επισης ποια εταιρια δινει το περισσοτερο??? ευχαριστω

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

το wuala λόγω της κρυπτογράφησης που προσφέρει. δεν έχω μεγάλους όγκους αλλά με ενδιαφέρει η ασφάλεια. σε υπηρεσίες τύπου google drive ή skydrive τα δεδομένα μας δυστυχώς δεν μας ανήκουν.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...