Jump to content

myphone POLL: Ποια cloud storage υπηρεσία χρησιμοποιείτε;


DJDB
 Κοινοποίηση

Ποια cloud storage υπηρεσία χρησιμοποιείτε περισσότερο;  

875 members have voted

  1. 1. Ποια cloud storage υπηρεσία χρησιμοποιείτε περισσότερο;

    • Box
      45
    • Dropbox
      474
    • Sugarsync
      13
    • Google Drive
      90
    • Microsoft Skydrive
      113
    • Άλλη
      29
    • Δεν χρησιμοποιώ καμία
      108
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      3


Recommended Posts

Με σειρά προτεραιότητας

1.Dropbox (γρήγορο & απλό)

2.Google Drive (μου θυμίζει πολύ το dropbox αλλά μου δίνει by default περισσότερο χώρο και ταυτόχρονα συμπληρώνει το "οικοσύστημα" της Google)

3.Skydrive (25gb είναι αυτά σε συνδυασμό με το skydrive explorer είναι ότι πρέπει και αρκετές επιλογές!!!)

4.Box (50gb για πάντα αλλά του λείπει ένας σωστός desktop client στυλ dropbox)

5.Mediafire (50gb αλλά ακόμα δεν το έχω δουλέψει πολύ)

 

Αν και για να λέμε την αλήθεια στα 4 πρώτα έχω τα ίδια αρχεία! :)

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 207
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

box..

ειμαι πολυ ευχαριστημενος..δινει τα τοσα γιγα(νομιζω 15 πλεον) η εφαρμογη astro file manager , μολις την πρωτοεγκαθιστατε.πολυ ευχαριστημενος.

 

http://img838.imageshack.us/img838/2460/boxv.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ubuntu one για τα ευαισθητα αρχεια , γιατι πολυ απλα δεν μπορω να εμπιστευθω καμια απο τις μεγάλες στο κομματι του privacy.

 

Google drive για gdocs αποκλειστικα.

 

Dropbox για βαρυ backup και share καθώς ειναι το μονο πραγματικα cross-platform αυτή τη στιγμη και για τα 50gb που πηρα δωρο για 2 χρόνια απο τη samsung.

 

Ψηφισα "αλλη" εννοώντας το Ubuntu one για την ασφάλεια του, το καθαρο policy και την αριστη ενσωμάτωση με το ubuntu desktop μου!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το dropbox, αν και συγχρονίζω λίγα πράγματα. Ουσιαστικά πάνε άδικα τα 25 γίγα που μου έδωσε ως φοιτήτρια και γω,αλλά δε βαρίεσαι :p Edited by Nagata
Link to comment
Share on other sites

Dropbox και εγω, αν και δεν το χρησιμοποιω ιδιαιτερα γενικα! Κυριως αποθηκευω εργασιες για να εχω αμεση προσβαση απο παντου και για να μην επηρεαζονται απο τις τροποποιησεις που κανω και μετα ψαχνομαι να βρω την αρχικη version!! :p

 

Ρε παιδια εγω ως φοιτητης δικαιουμαι μονο 15 GB και μαλιστα το πανεπιστημιο μου ειναι πρωτο στη σχετικη καταταξη της χωρας... εσεις πως φτασατε τα 25? http://prntscr.com/r4uyt

Link to comment
Share on other sites

skydrive και μόνο για κάτι φωτό και τραγούδια . Να αποθηκεύεις σοβαρά αρχεία σε cloud και ξένους servers δεν ξέρω κατά πόσο είναι ....σοβαρό. Από την άλλη βλέπω και μεγάλες εταιρείες να χρησιμοποιούν το office 365 και να αποθηκεύουν τα αρχεία τους online . Και πως ξέρει κανείς ότι το cloud δεν το "δίνουν" οι εταιρείες σε διάφορες κυβερνητικές υπηρεσίες όταν και αν τους ζητηθεί . όχι ότι ο απλός χρήστης έχει να κρύψει κάτι αλλά .....ενοχλεί όπως και να το κάνεις .

1.Ote Vdsl 30/2.5 , draytek vdsl router on a Lan with a supermicro server with 7 clients (Nokia 920 -640 , includet).

2.Ipad mini

3. Lenovo Thinkpad Egde

Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν skydrive γιατί βολεύει στο office 2013 καθώς και στο nokia 808 μου (εφαρμογή skyfiles pro)
Link to comment
Share on other sites

Sky drive γιατι με βολευει στο ipad , iphone , φωτογραφικη nx 1000 κανω upload κατευθειαν ....
I amar prestar aen, han mathon ne nen, han mathon ne chae a han noston ned 'wilith.
Link to comment
Share on other sites

Dropbox από το 2009, 100GB με πληρωμή και πλέον 50GB Δωρεάν έως 2015 λόγω προσφοράς note 2. Ουσιαστικά 1) έχει αντικαταστήσει το backup και 2) το χρησιμοποιώ ως common shared folder αφενός μεταξύ των υπολογιστών μου και του κινητού μου και αφετέρου επαγγελματικά με τους συνεργάτες μου.

 

Μετά από χρόνια χρήσης, έχω να πω ότι είναι 100% αξιόπιστο!!!

Link to comment
Share on other sites

Google Drive & Dropbox από μένα, και προσωπικά και επαγγελματικά.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Dropbox και για εμένα. Με έχει κερδίσει ιδιαίτερα η απλότητα του client στα Windows.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Dropbox και μετα το note2 έχω και +50gb δώρο απο την Samsung για δυο χρόνια...
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Δε χρησιμοποιώ καμία, για τον πολύ απλό λόγο ότι έχω την καρτούλα μου στο κινητό, η οποία δόξα το θεό, χωράει πολύ πράμα (για τις ανάγκες μου τουλάχιστον).

Παρόλα αυτά, επειδή είναι προεγκατεστημένο το Dropbox στη συσκευή μου, απλά τη βλέπω πως υπάρχει και δεν τη διαγράφω, τίποτα παραπάνω.

Backup κρατάω πάντα στο pc μου.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρησιμοποιώ καμία, για τον πολύ απλό λόγο ότι έχω την καρτούλα μου στο κινητό, η οποία δόξα το θεό, χωράει πολύ πράμα (για τις ανάγκες μου τουλάχιστον).

Παρόλα αυτά, επειδή είναι προεγκατεστημένο το Dropbox στη συσκευή μου, απλά τη βλέπω πως υπάρχει και δεν τη διαγράφω, τίποτα παραπάνω.

Backup κρατάω πάντα στο pc μου.

 

Ενα λαθος που γινεται συχνα ειναι οτι ο κοσμος μπερδευει τις υπηρεσιες cloud με τον αποθηκευτικο χωρο. Ο σκοπος του cloud δεν ειναι η παραπανω μνημη, αλλα η δυνατοτητα αμεσου συγχρονισμου αρχειων. Πχ ξεκιναω να γραφω ενα κειμενο στο pc του γραφειου μου και το συνεχιζω στο pc του σπιτιου μου, οπου το βρισκω οπως ακριβως το ειχα αφησει στο γραφειο. Αυτη ειναι η χρησιμοτητα του cloud κατα κυριο λογο. Για τα υπολοιπα, υπαρχουν οι καρτες μνημης και οι σκληροι δισκοι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να υπάρχει η επιλογή:

Περισσότερες από μία υπηρεσίες.

Πχ. εγω χρησιμοποιώ κατά βάση το Dropbox, αλλά χρησιμοποιώ και το Google Drive.

Link to comment
Share on other sites

Dropbox λογω φοιτητικής ιδιότητας.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

dropbox για τα απλα και για τις εργασιες, και drive για δικο μου αρχειο. μεχρι να στησω εναν ftp και να βαλω πανω ολους τους σκληρους μου!
Link to comment
Share on other sites

Αν και με το Xperia είχα 50Gb στο Box, επέλεξα Sugarsync .. Μπορεί να μην είναι τόσο userfriendly όσο το DB, αλλά μου αρέσει περισσότερο ... Χρησιμοποιούσα και το Skydrive (25Gb ήταν αυτά) μέχρι που έσφαξαν το UI και απενεργοποίησαν την ικανότητα να ανεβάζεις MP3s μέσω client ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...