Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για βρούβες, για ψάρεμα, για μαλλί (και βγαίνουν κουρεμένες) και όλα τα σχετικά.:lol:

Πάλι τους γλέντησε η τεράστια cosmote.:!::!:

 

Προσβάλεις την τεχνολογια. Η Ericsson έκανε το demo. H cosmote απλά το δοκίμαζε. Δε θέλω να σου χαλάσω το όνειρο αλλά το κάνω.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1482

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Παρατηρώ και εγώ προσθήκη Β20 στο κέντρο της Κοζάνης.Και ανάλογα το κινητό φαίνεται να την προτιμά ή όχι.Εχω 2 κινεζοσαβούρια :p τo doogee x5 pro και το doogee y6 max.Επειδή ανεβάζω αρκετά αρχεία στο yt μέσω των gb της cosmote παρατήρησα τις τελευταιες 2 εβδομάδες μια πτώση στην ταχύτητα.Τελικά τα κινητά εκει που προτιμούσαν την Β7 (σε εσωτερικό χώρο 4ος όροφος) και έπιανα upload γύρω στα 35-40mbps έπεσε στα 10mbps γιατι πλέον προτιμούν την B20 και φάνηκε άμεσα η διαφορά στην ταχύτητα του upload.Στο down που έχει πέσει στα 20-25mbps δεν φαίνεται τόσο η διαφορά.

Eτσι πλέον κλείνω την B20 όταν θέλω να πιάσω full upload

 

Πώς κλείνεις επιλεγμένες μπάντες?

Link to comment
Share on other sites

Είναι αναλογα το κινητό.Σε αυτά με mediatek cpu γίνεται μέσω του ειδικού engineer mode menu που έχουν.Λογικά θα υπάρχει κάτι παρόμοιο και για τους άλλους cpu

 

Στάλθηκε από το DOOGEE Y6 MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα επειδή δεν βγαίνουν τα mhz θα πρέπει να δώσει "αναγκαστικά" 4ca?

 

Δεν «χρειάζεται» να δώσει τίποτα, όταν δώσει το OK το marketing, το business και το engineering θα δωθεί.

Επίσης, όσον αφορά το CA, δεν είναι αυθαίρετο τι μπορεί να γίνει CA με τι. Το 3GPP ορίζει επακριβώς τα επιτρεπόμενα CA modes. Δεν έχω ψάξει αν γίνεται 4CA με 20+3+7+7.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάστε που είχα γράψει πριν λίγες μέρες, πως όταν πήγα στη Σπάρτη για τις γιορτές, τα δεδομένα της Cosmote κολλούσαν και έπρεπε να μπει σε flight mode το κινητό, για να φτιάξουν;

 

Όσο ήμουν στη Σπάρτη, το έκανε συνεχώς αυτό. Μόλις γύρισα Αθήνα, σταμάτησε να το κάνει. Άρα μιλάμε για πρόβλημα στην περιοχή μου εκεί κάτω...

Link to comment
Share on other sites

Θυμάστε που είχα γράψει πριν λίγες μέρες, πως όταν πήγα στη Σπάρτη για τις γιορτές, τα δεδομένα της Cosmote κολλούσαν και έπρεπε να μπει σε flight mode το κινητό, για να φτιάξουν;

 

Όσο ήμουν στη Σπάρτη, το έκανε συνεχώς αυτό. Μόλις γύρισα Αθήνα, σταμάτησε να το κάνει. Άρα μιλάμε για πρόβλημα στην περιοχή μου εκεί κάτω...

 

Το ίδιο είχα και εγώ στην Πάτρα. Δεν έβγαλα άκρη με το CC. Μετά την ενεργοποίηση του VoLTE έχουν σταματήσει χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Παρεμφερές θέμα συνέβαινε πριν κάτι μήνες και στην περιοχή του Βόλου με LTE. Το κινητό φαινόταν να μην παίρνει IP και δεν είχες Internet. Με το που γυρνούσε σε UMTS, "ξεκολλούσε" και δικτυωνόταν κανονικά. Και είχε αναφερθεί και σε 2-3 περιοχές ακόμη ανά την Ελλάδα. Τώρα που άρχισα να ξαναχρησιμοποιώ την SIM της Cosmote θα δω αν έπαψε.
Link to comment
Share on other sites

Προσβάλεις την τεχνολογια. Η Ericsson έκανε το demo. H cosmote απλά το δοκίμαζε. Δε θέλω να σου χαλάσω το όνειρο αλλά το κάνω.

 

E ναι. Η Yamaha (ericsson) έφερε τη μηχανή (demo) και την έδωσε στον Valentino Rossi (cosmote) να τη δοκιμάσει.:cool::cool:

Σε ποιον θα την έδινε; Στον Στάθη Ψάλτη (αιωνία του η μνήμη);

Αααααααααααστο.:cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

Παρεμφερές θέμα συνέβαινε πριν κάτι μήνες και στην περιοχή του Βόλου με LTE. Το κινητό φαινόταν να μην παίρνει IP και δεν είχες Internet. Με το που γυρνούσε σε UMTS, "ξεκολλούσε" και δικτυωνόταν κανονικά. Και είχε αναφερθεί και σε 2-3 περιοχές ακόμη ανά την Ελλάδα. Τώρα που άρχισα να ξαναχρησιμοποιώ την SIM της Cosmote θα δω αν έπαψε.

 

Σ' εμένα κολλούσε και το 3G. Όταν έβλεπα ότι με το 4G δε μου έδινε IP, του έβαζα περιορισμό σε 3G και πάλι τίποτα... Με 2G δε δοκίμασα. :p

Link to comment
Share on other sites

E ναι. Η Yamaha (ericsson) έφερε τη μηχανή (demo) και την έδωσε στον Valentino Rossi (cosmote) να τη δοκιμάσει.:cool::cool:

Σε ποιον θα την έδινε; Στον Στάθη Ψάλτη (αιωνία του η μνήμη);

Αααααααααααστο.:cool::cool:

 

Αν θες να πιστεύεις ότι είναι έτσι σε αφήνω να ζεις το όνειρο σου θεοποιωντας τη κάθε εταιρεία. Ούτε καν τους ανθρώπους που το έκαναν integration. Demo για το group ήταν. Ericsson marketing. Αν θες να πιστεύεις ότι οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας σήμερα παράγουν τεχνολογια δικαίωμα σου. Έμποροι είναι.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν «χρειάζεται» να δώσει τίποτα, όταν δώσει το OK το marketing, το business και το engineering θα δωθεί.

Επίσης, όσον αφορά το CA, δεν είναι αυθαίρετο τι μπορεί να γίνει CA με τι. Το 3GPP ορίζει επακριβώς τα επιτρεπόμενα CA modes. Δεν έχω ψάξει αν γίνεται 4CA με 20+3+7+7.

 

Τα 20mhz tdd 2600mhz που εχουν δεν ειναι αξιοποιησιμα?

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να πιστεύεις ότι είναι έτσι σε αφήνω να ζεις το όνειρο σου θεοποιωντας τη κάθε εταιρεία. Ούτε καν τους ανθρώπους που το έκαναν integration. Demo για το group ήταν. Ericsson marketing. Αν θες να πιστεύεις ότι οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας σήμερα παράγουν τεχνολογια δικαίωμα σου. Έμποροι είναι.

 

Γιατί που είπα οτι παράγουν τεχνολογία;:wacko: Το παράδειγμα μου ήταν σαφέστατο. Παράγει ο VR46 τεχνολογία;:cool:

Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote δίνει θεωρητική ταχύτητα έως 500 Mbps και μέχρι στιγμής, κανείς εδώ μέσα δεν έχει δει έστω 400. Μόνο ο Στέφανος είπε ότι παραλίγο να τα φτάσει μια φορά.

 

Λέτε να δώσουν και 1000 Mbps, χωρίς να έχουν το φάσμα κιόλας; :lol: Αυτές οι ειδήσεις βγαίνουν για να πανηγυρίζουν οι οπαδοί της εταιρίας. :*

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι το"φάσμα" το πρόβλημα...

Περιμένεις δηλαδή να δεις εύκολα πάνω από 400; Να φανταστώ σε απλό 4G έχεις απαίτηση να βλέπεις 140+ και σε HSDPA 40;

 

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote δίνει θεωρητική ταχύτητα έως 500 Mbps και μέχρι στιγμής, κανείς εδώ μέσα δεν έχει δει έστω 400. Μόνο ο Στέφανος είπε ότι παραλίγο να τα φτάσει μια φορά.

 

Λέτε να δώσουν και 1000 Mbps, χωρίς να έχουν το φάσμα κιόλας; :lol: Αυτές οι ειδήσεις βγαίνουν για να πανηγυρίζουν οι οπαδοί της εταιρίας. :*

Και η συσκευή παίζει ρόλο. Το s8 έχει cat12 και ίσως δει κάποιος με εκείνο κάνα 700-900 όταν δώσουν το 1000αρι.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote δίνει θεωρητική ταχύτητα έως 500 Mbps και μέχρι στιγμής, κανείς εδώ μέσα δεν έχει δει έστω 400. Μόνο ο Στέφανος είπε ότι παραλίγο να τα φτάσει μια φορά.

 

Λέτε να δώσουν και 1000 Mbps, χωρίς να έχουν το φάσμα κιόλας; :lol: Αυτές οι ειδήσεις βγαίνουν για να πανηγυρίζουν οι οπαδοί της εταιρίας. :*

Δινει έως 500mbps με 3xCA+256qam.

 

391mbps ειναι το max. που έχω πιασει, μια όμως φορά.

340-360 Mbps έχω πετύχει όμως αρκετές φορές και σε διάφορες περιοχές στην Αθήνα, σε εξωτερικούς πάντα χώρους.

Νομίζω δεν πιάνω παραπάνω διότι το 256qam δεν μου είναι ενεργοποίημενο στην συσκευή, παρότι το υποστήριζει το μόντεμ.

Στο Up 74mbps είναι το max που έχω πιάσει, και το καλύτερο ping 11ms

 

Α'λλα θετικά που έχω παρατηρήσει, είναι οτι πλέον είδα 300+ και σε επαρχιακή πόλη (Τρίπολη) και πιο σημαντικο η αξιοσημείωτη αύξηση ταχυτητων στο Η+ (ενδεχομένως ξεμπουκωνει όσο περνάει ο καιρός και ενεργοποιούνται περισσότερες 4g συσκευές).

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι το"φάσμα" το πρόβλημα...

Περιμένεις δηλαδή να δεις εύκολα πάνω από 400; Να φανταστώ σε απλό 4G έχεις απαίτηση να βλέπεις 140+ και σε HSDPA 40;

 

Sent from my Moto X Play

 

Φυσικά και όχι. Η ταχύτητα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Τεσπα, θεωρώ ότι τα 1000 Mbps στον "πραγματικό" κόσμο, πριν να έρθει το 5G, δύσκολα θα τα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Δινει έως 500mbps με 3xCA+256qam.

 

391mbps ειναι το max. που έχω πιασει, μια όμως φορά.

340-360 Mbps έχω πετύχει όμως αρκετές φορές και σε διάφορες περιοχές στην Αθήνα, σε εξωτερικούς πάντα χώρους.

Νομίζω δεν πιάνω παραπάνω διότι το 256qam δεν μου είναι ενεργοποίημενο στην συσκευή, παρότι το υποστήριζει το μόντεμ.

Στο Up 74mbps είναι το max που έχω πιάσει, και το καλύτερο ping 11ms

 

Αλλα θετικά που έχω παρατηρήσει, είναι οτι πλέον είδα 300+ και σε επαρχιακή πόλη (Τρίπολη) και πιο σημαντικο η αξιοσημείωτη αύξηση ταχυτητων στο Η+ (ενδεχομένως ξεμπουκωνει όσο περνάει ο καιρός και ενεργοποιούνται περισσότερες 4g συσκευές).

 

Το 375 είναι το max με 64QAM + 3CA (10+20+20). Το 391 που είδες πιθανότατα είναι σφάλμα μέτρησης. Γύρω στα 350 σημαίνει ότι έχει τερματίσει τις δυνατότητες του φάσματος και του baseband.

Το TDD φάσμα είναι άμεσα αξιοποιήσιμο, δεν μου είναι κατανοητό γιατί δεν το χρησιμοποιούν. Σε κάθε περίπτωση, επειδή είναι TDD δεν σημαίνει ότι είναι καθαρά 20MHz. Μπορεί να σπάσει σε όποια αναλογία up/down θέλουν. Αν θέλουν δίνουν (αναλογικά στον χρόνο) 20MHz για down, αν θέλουν το σπάνε και δίνουν (αναλογικά στον χρόνο πάντα) 10+10.

Γενικότερα, για να δείτε λίγο την φιλοσοφία τους στο πως αναπτύσουν τα δίκτυα δείτε και το προπαγανδιστικό, αλλά αρκετά ενημερωτικό strategy report του 2015 https://www.cosmote.gr/otegroupannualreport2015/pdfs/en/04_Our_Strategy.pdf

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

Το 375 είναι το max με 64QAM + 3CA. Το 391 που είδες πιθανότατα είναι σφάλμα μέτρησης. Γύρω στα 350 σημαίνει ότι έχει τερματίσει τις δυνατότητες του φάσματος και του baseband.

Δεν Κατάλαβα, αντί για 3ca+264qam μου κάνει 3ca+64qam?

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Φυσικά και όχι. Η ταχύτητα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Τεσπα, θεωρώ ότι τα 1000 Mbps στον "πραγματικό" κόσμο, πριν να έρθει το 5G, δύσκολα θα τα δούμε...

Μην το λες, οι 4g+ συσκευές ακόμα και οι branded μήνα με το μήνα αυξάνονται. Πλέον με 200ευρω παίρνεις 4g+ συσκευή απευθείας από το δικτυο.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Σου λέω για 64QAM, μου παραθέτεις την ανακοίνωση για 256QAM.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ήδη διορθώσει.

 

No prob. Ναι, σου κάνει 3CA + 64QAM. Το μόντεμ σου νομίζω υποστηρίζει και 256, είναι θέμα προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

No prob. Ναι, σου κάνει 3CA + 64QAM. Το μόντεμ σου νομίζω υποστηρίζει και 256, είναι θέμα προφίλ.

 

Ναι, 256qam λέει η Qualcomm, προφανώς ο κατασκευαστής αρμενίζει.

Αυτό που διαφημιζαν ότι από τον 820soc και μετά τα περνει αυτόματα το μοντεμ δεν ισχύει?ή θέλει οπωσδήποτε αλλαγή Baseband για να ενεργοποιηθεί το κατάλληλο προφίλ?

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Ναι, 256qam λέει η Qualcomm, προφανώς ο κατασκευαστής αρμενίζει.

Αυτό που διαφημιζαν ότι από τον 820soc και μετά τα περνει αυτόματα το μοντεμ δεν ισχύει?ή θέλει οπωσδήποτε αλλαγή Baseband για να ενεργοποιηθεί το κατάλληλο προφίλ?

 

Δεν έχω ιδέα για αυτό που λες. Πιθανόν κάποιος άλλος φίλος του forum να έχει αυτή την πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως μελλοντικά οι ταχύτητες αντί με επιπλέον φάσμα να αυξηθούν (άνω των 500mbps) με 4x4mimo. Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...