Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σημειώσω ότι για να δουλέψει 256QAM + 4x4 MIMO σε Android χρειάζεται ειδικό προφίλ ρυθμίσεων του παρόχου που έρχεται από τον κατασκευαστή.

 

Για τα iPhone δεν γνωρίζουμε ακόμα γιατί δεν υπάρχει τέτοια συσκευή, αλλά φαντάζομαι ότι θα παίζει με carrier settings, όπως και οι IMS settings

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω ότι για να δουλέψει 256QAM + 4x4 MIMO σε Android χρειάζεται ειδικό προφίλ ρυθμίσεων του παρόχου που έρχεται από τον κατασκευαστή.

 

Για τα iPhone δεν γνωρίζουμε ακόμα γιατί δεν υπάρχει τέτοια συσκευή, αλλά φαντάζομαι ότι θα παίζει με carrier settings, όπως και οι IMS settings

 

Υπάρχουν Codebooks για 4x4 MIMO (3GPP release 10). Είναι μόνο για το συνδυασμό με 256QAM;;;

Η αλήθεια είναι ότι με τόσα mode το κινητό δε ξέρει πως να κάνει ΜΙΜΟ αν δεν υπάρχει ρητά οδηγία από το δίκτυο. Ωστόσο θα μπορούσε να γίνει profiling και πρόταση codebook για open loop spatial multiplexing... Θα υπάρχει κάποιος λόγος που θέλει pre-configuration.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν Codebooks για 4x4 MIMO (3GPP release 10). Είναι μόνο για το συνδυασμό με 256QAM;;;

Η αλήθεια είναι ότι με τόσα mode το κινητό δε ξέρει πως να κάνει ΜΙΜΟ αν δεν υπάρχει ρητά οδηγία από το δίκτυο. Ωστόσο θα μπορούσε να γίνει profiling και πρόταση codebook για open loop spatial multiplexing... Θα υπάρχει κάποιος λόγος που θέλει pre-configuration.

Είναι σίγουρο για 256QAM + 4x4 MIMO, δεν γνωρίζω για άλλους συνδυασμούς. Φαντάζομαι στο μέλλον θα συνεχίσει να ισχύει (πχ 512QAM + 8x8 MIMO), εκτός αν βρουν άλλο τρόπο υλοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο για 256QAM + 4x4 MIMO, δεν γνωρίζω για άλλους συνδυασμούς. Φαντάζομαι στο μέλλον θα συνεχίσει να ισχύει (πχ 512QAM + 8x8 MIMO), εκτός αν βρουν άλλο τρόπο υλοποίησης.

 

Νομίζω ότι αυτό είναι το σωστό (pre-configuration). Αλλιώς θέλει sounding και αυτό είναι πολύ πολύπλοκο για το τερματικό αλλά και το eNodeB, ένα παράδειγμα θα μπορούσε να είναι 2x2 + 2x2 για diversity + spatial multiplexing. Θα μπορούσαν να είναι άπειροι οι συνδυασμοί. Και πόσο μάλλον αν τα streams έχουν διαφορετικο modulation. Καλύτερα να αποφασίζει ο πάροχος τις διαθέσιμες επιλογές... Εξάλλου στο downlink είναι το μπέρδεμα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο για 256QAM + 4x4 MIMO, δεν γνωρίζω για άλλους συνδυασμούς. Φαντάζομαι στο μέλλον θα συνεχίσει να ισχύει (πχ 512QAM + 8x8 MIMO), εκτός αν βρουν άλλο τρόπο υλοποίησης.

 

Το 3ca 256-Qam 2x2mimo (αυτό που χρησιμοποιεί σήμερα η κοσμοτε δηλαδη) δεν χρειάζεται ειδικό προφίλ από τον κατασκευαστή?

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Το 3ca 256-Qam 2x2mimo (αυτό που χρησιμοποιεί σήμερα η κοσμοτε δηλαδη) δηλαδή δεν χρειάζεται ειδικό προφίλ από τον κατασκευαστή?

 

Έχω την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται. Αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος. Αν μπορεί κάποιος άλλος να το επιβεβαιώσει, αλλιώς θα πρέπει να το δεις στην πράξη με εφαρμογές μετρήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ασχετο , στην κοσμοτέ έχω παρατηρήσει ότι εν κινήσει οδηγωντας με γυρνάει σε B20 έστω και αν υπάρχει δυνατότερο b3 ή /και b7. Είναι φυσιολογικό?

Στην ίδια συσκευή με άλλο δίκτυο με πυκνό b3 στην Αθήνα δεν μου το κάνει αυτό.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ποικίλλει ανάλογα το configuration του δικτύου και με βάση αυτό, ανάλογα με τις ιδιομορφίες της περιοχές σε δόμηση και χωρητικότητα.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ποικίλλει ανάλογα το configuration του δικτύου και με βάση αυτό, ανάλογα με τις ιδιομορφίες της περιοχές σε δόμηση και χωρητικότητα.

Στην κοσμοτέ πάντοτε μου το κάνει αυτό όταν υπάρχει διαθέσιμο b20, από μια ταχύτητα περίπου 60χλμ και άνω.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται. Αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος. Αν μπορεί κάποιος άλλος να το επιβεβαιώσει, αλλιώς θα πρέπει να το δεις στην πράξη με εφαρμογές μετρήσεων.

 

Το cellular insights πάλευε πολλές ημέρες να ενεργοποιήσει το 256QAM στο Pixel XL και τελικά τα κατάφερε μόνο με κομπίνα, του έβαλε SIM που φαινόταν να είναι της Testra AU (που ήδη έχει εμπορικό gigabit LTE) και συνδέθηκε στον test εξοπλισμό.

Στο δίκτυο της T-Mobile US που υποστηρίζει κανονικά 256QAM το Pixel XL ακόμα δηλώνει μέγιστο modulation 64QAM.

Υποθέτω το ίδιο θα ισχύει και για την Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Το cellular insights πάλευε πολλές ημέρες να ενεργοποιήσει το 256QAM στο Pixel XL και τελικά τα κατάφερε μόνο με κομπίνα, του έβαλε SIM που φαινόταν να είναι της Testra AU (που ήδη έχει εμπορικό gigabit LTE) και συνδέθηκε στον test εξοπλισμό.

Στο δίκτυο της T-Mobile US που υποστηρίζει κανονικά 256QAM το Pixel XL ακόμα δηλώνει μέγιστο modulation 64QAM.

Υποθέτω το ίδιο θα ισχύει και για την Cosmote.

Όταν όμως έβγαλαν την telstra sim και έβαλαν την κανονική σιμ παρέμεινε ενεργοποίημενο στην συσκευή το 256-qam?

Link to comment
Share on other sites

Όταν όμως έβγαλαν την telstra sim και έβαλαν την κανονική σιμ παρέμεινε ενεργοποίημενο στην συσκευή το 256-qam?

 

Όχι βέβαια. Πέρασε άλλο προφίλ στο baseband.

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια. Πέρασε άλλο προφίλ στο baseband.

το μόντεμ τραβάει το προφίλ από την σιμ?

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

το μόντεμ τραβάει το προφίλ από την σιμ?

 

Όχι, το λειτουργικό δίνει προφίλ στο modem ανάλογα με τη SIM που είναι μέσα στο modem.

Link to comment
Share on other sites

H Cosmote είχε διαφημίσει ένα Asus, που μπορούσε να πιάσει 500 Mbps. Φαντάζομαι μόνο αυτό θα έχει το firmware για να τα πιάσει...
Link to comment
Share on other sites

Όχι, το λειτουργικό δίνει προφίλ στο modem ανάλογα με τη SIM που είναι μέσα στο modem.

 

Άρα πάλι στη Baseband καταλήγουμε.

Παντως στο δικό μου όταν αλλάζεις το region στα settings αλλάζει κάτι δραστικό (όχι φυσικά baseband) στο μόντεμ.

Με China region δεν κάνει ca, με Russia region κάνει .

Και σε καθε αλλαγή region κανει και κάνα δεκάλεπτο reboot

http://i.imgur.com/Rnu7Y9v.jpg

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

H Cosmote είχε διαφημίσει ένα Asus, που μπορούσε να πιάσει 500 Mbps. Φαντάζομαι μόνο αυτό θα έχει το firmware για να τα πιάσει...

 

Λογικά θα έχει και το S8/S8+ που πουλάνε στα καταστήματά τους. Δεν το ξέρω σίγουρα, το υποθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα σε επαρχιακή πόλη της Εύβοιας, είδαμε 4G+!!! Βέβαια η ταχύτητα του download δεν έχει αλλάξει είναι η ίδια όπως με το απλό 4G, αλλά βελτιώθηκε το upload δραματικά....δινει 30mbps άνετα. Δεν ξέρω όμως Αφού έδωσε 4G+ δεν αυξήθηκε και η ταχύτητα. (Έχω οπτική επαφή με τη κεραία από το σπίτι μου γι'αυτό και το φουλ σήμα)36d48abd9496f4850614c890de596e35.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ λίγο δεν είναι για 4g+ και το upload? Εδώ Κοζάνη με απλό 4g και κινητό lte cat4 δηλαδή 150/50 πιάνει πάνω απο 40 στο χαλαρό..
Link to comment
Share on other sites

Στην Κύμη?

Ψαχνά Ευβοίας

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πολύ λίγο δεν είναι για 4g+ και το upload? Εδώ Κοζάνη με απλό 4g και κινητό lte cat4 δηλαδή 150/50 πιάνει πάνω απο 40 στο χαλαρό..

Έλα ντε και εγώ αυτό λέω...δηλαδη μόνο να φαίνεται το σηνατακι ότι δίνει 4g+

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4g+ στο βαγόνι του σταθμού μετρό Αμπελόκηποι (γραμμή 3)http://i.imgur.com/TSLFSfp.jpg Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

4g+ στο βαγόνι του σταθμού μετρό Αμπελόκηποι (γραμμή 3)

 

Πολύ καλά. Φαντάσου ότι οι άλλες έχουν 2G στο μετρό και δε μπορούν να πιάσουν 200, ούτε στο δρόμο... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά. Φαντάσου ότι οι άλλες έχουν 2G στο μετρό και δε μπορούν να πιάσουν 200, ούτε στο δρόμο... :rolleyes:

Ευαγγελισμο όμως ούτε 2g δεν εχει κατω η κοσμοτε. Οι άλλες 2 εκεί εχουν Η.

Οπότε με την συσκευή μου έχω δει 4g+ σε 4 σταθμούς στις αποβάθρες (Πανορμου, Αμπελόκηποι, Μέγαρο Μουσικής και Πανεπιστήμιο), και απλό 4g σε Σύνταγμα και Ομόνοια.

Στο Μοναστηράκι στις υπόγειες αποβάθρες του μετρό η κοσμοτε εχει Η+, και στις υπεργειες του Ηλεκτρικου όλες έχουν απλό 4g (προφανώς απεξω).

Απο Μοναστηράκι έως το τέρμα (Αγία Μαρίνα) της γραμμής 3 το απόλυτο χάος, κανένας δεν έχει τίποτα.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Όχι, το λειτουργικό δίνει προφίλ στο modem ανάλογα με τη SIM που είναι μέσα στο modem.

 

Γίνονται πάντως πλέον προσπάθείες να περνιούνται από το δίκτυο απευθείας μεσω app τα προφίλ ακόμα και για VoLTE/IMS configurations https://source.android.com/devices/tech/config/carrier παρακάμπτοντας τους κατασκευαστές.

 

Εκεινο το carrier services ( https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.ims ) που ειχε βγαλει προφατα η google ακομα μόνο στο RCS έχει μείνει, αν και πλέον αρκετά δικτυα εβγαλαν δικο τους app για το rcs συμπερ. και της cosmote (https://play.google.com/store/apps/details?id=gr.cosmote.rcs) .

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...