Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκει αλλαζει το θεμα,αμα εχεις αυτη τη συσκευη γιατι στην ουσια σου αναμεταδιδει το σημα απο την κεραια.Μηπως στη περιοχη σου εχει θεμα η Cosmote?

Δεν αναμεταδίδει σήμα απο κεραία. Είναι κεραία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1482

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Δεν αναμεταδίδει σήμα απο κεραία. Είναι κεραία.

 

Το τελειο σημα 4g θα υποστηριξει;

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Το τελειο σημα 4g θα υποστηριξει;

 

Ας πούμε ότι υποστηρίζει.

 

1. Δεν σ αρέσει το wifi και θες 4G μέσα από το router? Για να χρεώνεσαι;

2. Για φωνή; αν έχεις volte δεν έχεις ήδη και vowifi?

 

Συνεπώς πες μου ένα λόγο για να υποστηρίξει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σήμα σπίτι, μου έδωσαν τη συσκευή και μετά όποτε έβγαινα εκτός δεν είχα ποτέ data, έπρεπε να κάνω και γω airplane mode on/off. Οπότε πήγα στη δεύτερη λύση για εντός σπιτιού, εκμεταλλεύτηκα το wifi calling του iOS, δηλαδή άφηνα το iPhone στο παράθυρο που είχε σήμα και έκανα μέσω του iPad τις κλήσεις. Τώρα αναμένω πλέον το wifi calling της COSMOTE για να σωθώ(ελπίζω). Το τέλειο σήμα το ξήλωσα, δε γίνεται κάθε φορά που έβγαινα από το σπίτι να ασχολιομουν με τα data

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Θα σε σωσει αυτο,αλλα κανε και παραπονα για την καλυψη.Αλλιως αλλαξε παροχο

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σήμα σπίτι, μου έδωσαν τη συσκευή και μετά όποτε έβγαινα εκτός δεν είχα ποτέ data, έπρεπε να κάνω και γω airplane mode on/off. Οπότε πήγα στη δεύτερη λύση για εντός σπιτιού, εκμεταλλεύτηκα το wifi calling του iOS, δηλαδή άφηνα το iPhone στο παράθυρο που είχε σήμα και έκανα μέσω του iPad τις κλήσεις. Τώρα αναμένω πλέον το wifi calling της COSMOTE για να σωθώ(ελπίζω). Το τέλειο σήμα το ξήλωσα, δε γίνεται κάθε φορά που έβγαινα από το σπίτι να ασχολιομουν με τα data

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μπορείς να κάνεις άμεσα καταγγελία σύμβασης αν δεν καλύπτεσαι στο σημείο εξυπηρέτησης του συμβολαίου χωρίς να πληρώσεις ρήτρα ακόμα και εάν δεν έχει λήξει το συμβόλαιο.

 

 

 

Send by Huawei Mate 8 - NXT-L29 (The last DSFA in market) via Tapatalk.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα παράπονά μου για κολλημένες συνδέσεις και χαμηλες ταχύτητες LTE κάτι φαίνεται να έχει αλλάξει στη γραμμή μου.

Αν θυμάστε αρκετές σελίδες πίσω έλεγα ότι οι γραμμές μου είχαν ταβάνι στα ~22mbps χωρίς προφανή λόγο, ακόμα από band 7.

Σήμερα μου δίνει και πάλι 122mbps down 44mbps up με 27ms ping και ακόμα δεν έχω δει κολλημένο session.

Είχα μήνες να δω τόσο καλη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα παράπονά μου για κολλημένες συνδέσεις και χαμηλες ταχύτητες LTE κάτι φαίνεται να έχει αλλάξει στη γραμμή μου.

Αν θυμάστε αρκετές σελίδες πίσω έλεγα ότι οι γραμμές μου είχαν ταβάνι στα ~22mbps χωρίς προφανή λόγο, ακόμα από band 7.

Σήμερα μου δίνει και πάλι 122mbps down 44mbps up με 27ms ping και ακόμα δεν έχω δει κολλημένο session.

Είχα μήνες να δω τόσο καλη κατάσταση.

 

Εγώ θα κάνω τυπικές προβλέψεις... Ζεις "ψηλά", εννοώ ότι έχεις οπτική επαφή με πολλούς σταθμούς; Μπορεί να ρύθμισαν καλύτερα τα όρια των κυψελών.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα παράπονά μου για κολλημένες συνδέσεις και χαμηλες ταχύτητες LTE κάτι φαίνεται να έχει αλλάξει στη γραμμή μου.

Αν θυμάστε αρκετές σελίδες πίσω έλεγα ότι οι γραμμές μου είχαν ταβάνι στα ~22mbps χωρίς προφανή λόγο, ακόμα από band 7.

Σήμερα μου δίνει και πάλι 122mbps down 44mbps up με 27ms ping και ακόμα δεν έχω δει κολλημένο session.

Είχα μήνες να δω τόσο καλη κατάσταση.

 

Όταν έβλεπες χαμηλή ταχύτητα, είχες δοκιμάσει και με άλλον server εκτός από OTE/Cosmote ;

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι υποστηρίζει.

 

1. Δεν σ αρέσει το wifi και θες 4G μέσα από το router? Για να χρεώνεσαι;

2. Για φωνή; αν έχεις volte δεν έχεις ήδη και vowifi?

 

Συνεπώς πες μου ένα λόγο για να υποστηρίξει.

 

Να εχεις 4g συσκευη αλλα μη συμβατη με volte vowifi, πιστευω αυτο το σεναριο τα επομενα 2τουλαχιστον χρονια θα ειναι πολυ συχνο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα κάνω τυπικές προβλέψεις... Ζεις "ψηλά", εννοώ ότι έχεις οπτική επαφή με πολλούς σταθμούς; Μπορεί να ρύθμισαν καλύτερα τα όρια των κυψελών.

 

Κάτι τέτοιο πρέπει να έγινε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όταν έβλεπες χαμηλή ταχύτητα, είχες δοκιμάσει και με άλλον server εκτός από OTE/Cosmote ;

 

Ναι, είχε παντού θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Να εχεις 4g συσκευη αλλα μη συμβατη με volte vowifi, πιστευω αυτο το σεναριο τα επομενα 2τουλαχιστον χρονια θα ειναι πολυ συχνο

 

Δεν υπάρχει περίπτωση τα δίκτυα να επενδύσουν για μη υποστηριζόμενες συσκευές. Το σενάριο είναι ακραίο και μη εμπορικό.

Τα 5G router θα έρθουν με ενσωματωμένο TDD/FDD 5G base station και μπορεί ο κάθε πάροχος να ενεργοποιεί ή όχι configuration σε αυτά τα ρουτερ για να έχεις κάλυψη σε πολύ υψηλές συχνότητες e.g. 60GHz μέσα στο σπίτι σου. Επιπλέον θα μπορείς να βάλεις σε κάθε δωμάτιο μικροκυψέλες 60GHz - e.g. υπόγεια αρκεί να υπάρχει κάποιο earthlink για να συνδέεται στο packet core network.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση τα δίκτυα να επενδύσουν για μη υποστηριζόμενες συσκευές. Το σενάριο είναι ακραίο και μη εμπορικό.

Τα 5G router θα έρθουν με ενσωματωμένο TDD/FDD 5G base station και μπορεί ο κάθε πάροχος να ενεργοποιεί ή όχι configuration σε αυτά τα ρουτερ για να έχεις κάλυψη σε πολύ υψηλές συχνότητες e.g. 60GHz μέσα στο σπίτι σου. Επιπλέον θα μπορείς να βάλεις σε κάθε δωμάτιο μικροκυψέλες 60GHz - e.g. υπόγεια αρκεί να υπάρχει κάποιο earthlink για να συνδέεται στο packet core network.

 

Για το 4g μιλαμε και τις εκατονταδες χιλιαδες κινεζιες που κυκλοφορουν καιδεν υποστηριζονται επισημα απο τα δικτυα για volte κτλ

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Μετά τα παράπονά μου για κολλημένες συνδέσεις και χαμηλες ταχύτητες LTE κάτι φαίνεται να έχει αλλάξει στη γραμμή μου.

Αν θυμάστε αρκετές σελίδες πίσω έλεγα ότι οι γραμμές μου είχαν ταβάνι στα ~22mbps χωρίς προφανή λόγο, ακόμα από band 7.

Σήμερα μου δίνει και πάλι 122mbps down 44mbps up με 27ms ping και ακόμα δεν έχω δει κολλημένο session.

Είχα μήνες να δω τόσο καλη κατάσταση.

 

Μπραβο η Cosmote,με τι Band ητνα η μετρηση; Εγω τα 100 στο 5s τα επιασα με Band 3 και διπλα στη κεραια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο η Cosmote,με τι Band ητνα η μετρηση; Εγω τα 100 στο 5s τα επιασα με Band 3 και διπλα στη κεραια.

 

Band 3 γύρω στα -70dBm σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Band 3 γύρω στα -70dBm σήμα.

 

Εγω με -80dBm σε Band 3 και οπτικη επαφη ομως.Πολυ καλο στησιμο εχει κανει η Cosmote με βαση την Band 3.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εγω με -80dBm σε Band 3 και οπτικη επαφη ομως.Πολυ καλο στησιμο εχει κανει η Cosmote με βαση την Band 3.

 

Πατάνε πάνω στο δίκτυο οπτικών του ΟΤΕ και έχουν μεγάλο πλεονέκτημα σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Πατάνε πάνω στο δίκτυο οπτικών του ΟΤΕ και έχουν μεγάλο πλεονέκτημα σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

 

Βεβαίως. Μπορούν να βάζουν όσο bandwidth γουστάρουν. Μεγάλη διαφορά. Αν και Πελοπόννησο το μπλε δίκτυο παίζει κυρίως με οπτικές. Και πλέον βγαίνουν gigabit link για περιοχές που δεν έχουν οπτικές. Μικρό το κακό για τον ανταγωνισμό. Στο κάτω κάτω μπορούν να αγοράσουν bandwidth από ΟΤΕ αν θέλουν.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως. Μπορούν να βάζουν όσο bandwidth γουστάρουν. Μεγάλη διαφορά. Αν και Πελοπόννησο το μπλε δίκτυο παίζει κυρίως με οπτικές. Και πλέον βγαίνουν gigabit link για περιοχές που δεν έχουν οπτικές. Μικρό το κακό για τον ανταγωνισμό. Στο κάτω κάτω μπορούν να αγοράσουν bandwidth από ΟΤΕ αν θέλουν.

 

Έχω δει επίσημη προσφορά Metro Ethernet OTE και έγιναν τα μαλλιά μου γκρι μέχρι να φτάσω στη 2η σελίδα. :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως. Μπορούν να βάζουν όσο bandwidth γουστάρουν. Μεγάλη διαφορά. Αν και Πελοπόννησο το μπλε δίκτυο παίζει κυρίως με οπτικές. Και πλέον βγαίνουν gigabit link για περιοχές που δεν έχουν οπτικές. Μικρό το κακό για τον ανταγωνισμό. Στο κάτω κάτω μπορούν να αγοράσουν bandwidth από ΟΤΕ αν θέλουν.

 

Παιζει λογω tellas στην πελοποννησο που ειχε παρει τους ανατολικους νομους στις οπτικες αλλα στο νομο αρκαδιας που γνωριζω καλυψαν μονο βασικες πολεις και κεντρικες οδικες αρτηριες, δεν μπηκαν στα ενδοτερα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω με -80dBm σε Band 3 και οπτικη επαφη ομως.Πολυ καλο στησιμο εχει κανει η Cosmote με βαση την Band 3.

 

Λογικό. Το δίκτυο εξαρχής στήθηκε με βάση τα 1800 MHz

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει επίσημη προσφορά Metro Ethernet OTE και έγιναν τα μαλλιά μου γκρι μέχρι να φτάσω στη 2η σελίδα. :lol::lol::lol:

Αυτό τώρα δε λέγεται αθέμιτος ανταγωνισμός; Τέλος πάντων, δε μας νοιάζει. Εκεί που έχει φθάσει η τεχνολογία των μικρυματικών στο τέλος θα γυρίσουν να πουν στον ΟΤΕ ξέρετε που να τις βάλει τις οπτικές.

Συν ότι κάνουν δικά τους δίκτυα και πολύ πιο σύγχρονα.

 

Παιζει λογω tellas στην πελοποννησο που ειχε παρει τους ανατολικους νομους στις οπτικες αλλα στο νομο αρκαδιας που γνωριζω καλυψαν μονο βασικες πολεις και κεντρικες οδικες αρτηριες, δεν μπηκαν στα ενδοτερα...

 

Το έχουν επεκτείνει αρκετά σε σχέση με τότε. Και όπως έχω πει τα μικροκυματικά πλέον παίζουν σε άλλη διάσταση. Μέχρι και 4Gbps/link σου βγάζουν αν το χρειάζεσαι. Αυτά που μπαίνουν σε σταθμούς συνήθως είναι ~600Mbps.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε ολους τους σταθμους εχει οπτικες;

 

Όχι, μόνο σε κεντρικούς. Όλο και περισσότεροι σιγά σιγά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το έχουν επεκτείνει αρκετά σε σχέση με τότε. Και όπως έχω πει τα μικροκυματικά πλέον παίζουν σε άλλη διάσταση. Μέχρι και 4Gbps/link σου βγάζουν αν το χρειάζεσαι. Αυτά που μπαίνουν σε σταθμούς συνήθως είναι ~600Mbps.

 

Στην αργολιδα και αρκαδια (για κορινθια και λακωνια δεν γνωριζω) οι οπτικες τους εμειναν ακριβως οπως τελειωσαν το '12. Βασικος κορμος μονο, ουδεμια περαιτερω επεκταση.

Αν μπορεις τοτε να μου εξηγησεις πως ειναι τοτε δυνατον σε πολη των 4500μονιμων κατοικων (προθεμα 27550) και τριπλασιων το καλοκαιρι, να μην εχει εως και σημερα ουτε καν aDSL καλυψη, παρα μονο η cosmote με εως 24αρες γραμμες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όχι, μόνο σε κεντρικούς. Όλο και περισσότεροι σιγά σιγά.

 

Στην επαρχια συνηθως η cosmote πως τους συνδεει; Αν δεν υπαρχει οπτικη

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Να εχεις 4g συσκευη αλλα μη συμβατη με volte vowifi, πιστευω αυτο το σεναριο τα επομενα 2τουλαχιστον χρονια θα ειναι πολυ συχνο

 

Αν δεν έχεις volte τοτε τι θες το 4G, αφού έτσι κι αλλιώς

θα βγει μέσω 3G η κλήση;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...