Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά και ισομερώς τον necromancer 19.έστειλα μήνυμα όπως ανέφερε και χωρίς να μου στείλουν απάντηση μπήκα σήμερα και γράφει 4g επάνω.Ευχαριστώ πολύ...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Ως προς την ενεργοποίηση του 4G τι γίνεται ρε παιδιά;

Έχω ένα καρτοκινητό What's Up, πριν καναδυό βδομάδες πήρα συσκευή 4G. Πήγα στην Cosmote για να αγοράσω δύο κάρτες TwinSIM, μία MiniSIM και μία MicroSIM (για να χρησιμοποιώ το νούμερό μου και στην παλιά μου συσκευή όταν χρειάζομαι). Οι κοπέλες στο κατάστημα μου είπαν ότι δε χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη ενέργεια για ενεργοποιηθεί το 4G, απλά να έχω ένα από τα πακέτα που το υποστηρίζουν. Φυσικά βάζω κάθε μήνα το 500ΜΒ/5€, οπότε καλύπτομαι. Μου είπαν όμως ότι για να έχω σωστή κάλυψη 4G, πρέπει να είναι και η SIM μου 4G, όχι όμως απαραίτητο. Από εκείνη τη στιγμή και μετά δεν μπόρεσα να πιάσω σήμα 4G. Όταν γύριζα τη συσκευή μου σε LTE, απλά δεν είχα καθόλου σήμα, ούτε καν για τηλέφωνο.

Σήμερα πήρα στην εξυπηρέτηση πελατών. Μου είπαν ότι θα πρέπει να ζητήσω να ενεργοποιηθεί, αρκεί να έχω ενεργό 500άρι πακέτο. Μου ζήτησαν τα στοιχεία μου, και μου είπαν ότι σε 10 λεπτά περίπου θα γίνει η ενεργοποίηση. Δε βλέπω καμιά αλλαγή, εκτός του ότι δεν πιάνω μεν 4G, αλλά όταν το έχω γυρισμένο σε 4G, μπαίνει με 3G.

Φταίει ότι στην περιοχή μου (Βόλος) δεν έχω καλή κάλυψη, φταίει ότι θέλω οπωσδήποτε 4G SIM, ή κάτι άλλο;

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου έχουν πει ότι χρειάζεται 4G sim

Στα καταστήματα δίνουν πλέον sim 4G και απορώ πως δεν σου έδωσαν τέτοια sim.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου έχουν πει ότι χρειάζεται 4G sim

Στα καταστήματα δίνουν πλέον sim 4G και απορώ πως δεν σου έδωσαν τέτοια sim.

 

Μου είπαν ότι δεν είναι εντελώς απαραίτητο, ότι και με μία 3G μπορεί να πιάνω σήμα 4G, αλλά όχι τόσο καλό κλπ. Οπότε καταλαβαίνω ότι δεν ήταν επαρκώς ενημερωμένη η υπάλληλος. Τέλος πάντων, δεν είναι και εντελώς απαραίτητο το 4G αυτή τη στιγμή, έτσι κι αλλιώς και με HSPA σφαίρα πάει, κι επιπλέον δεν έχουμε πολύ καλή κάλυψη 4G στην πόλη μου.

 

Edit:

Το απόλυτο μπάχαλο. Απόλυτα ανίδεοι και ανενημέρωτοι οι υπάλληλοι στα περισσότερα καταστήματα Cosmote. Πηγαίνω ξανά από το γειτονικό μου κατάστημα Cosmote, μου λένε ότι εφόσον έχω TwinSIM, μπορώ να έχω ταχύτητες μέχρι 3G, καθώς δεν υποστηρίζεται το 4G σε TwinSIM. Παίρνω ξανά στην εξυπηρέτηση πελατών και μου λένε ότι υποστηρίζει κανονικά 4G το TwinSIM, απλά θέλει 4G κάρτες SIM. Άρα από κακή ενημέρωση και κακή κατάρτιση, οι πωλήτριες στο κατάστημα Cosmote, ενώ έπρεπε να μου δώσουν δύο 4G κάρτες (μία miniSIM και μία microSIM), μου έδωσαν κάρτες 3G, με αποτέλεσμα αν θέλω ταχύτητες 4G, να χρεωθώ άλλα 10€ για να πάρω ένα ακόμα ζεύγος TwinSIM, χωρίς να φταίω.

 

Μπράβο, άψογα, καταπληκτικά κυρία Cosmote. :mad: :wacko: :rtfm:

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Eδω σε καταστημα Γερμανος στα Χανια που πηγα να παρω μια συσκευη φουλ σημα η υπαλληλος μου ειπε οτι αν οι αριθμοι κοσμοτε που δεν ειναι περασμενοι στο συστημα ΔΕΝ θα εχουν καθολου σημα (εννοουσε οτι θα ειναι εκτος συνδεσης) οπου εχει εμβελεια η συσκευη.

Την ρωτησα πως κανει το παστιτσιο

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο πάντως.

Αλλαγή απο 3G σε 4G δεν είναι υποχρεωτική η αλλαγή κάρτας sim !

Αυτό το ζητάει ο Γερμανός για να τσιμπήσει τα 5€ !

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

Eδω σε καταστημα Γερμανος στα Χανια που πηγα να παρω μια συσκευη φουλ σημα η υπαλληλος μου ειπε οτι αν οι αριθμοι κοσμοτε που δεν ειναι περασμενοι στο συστημα ΔΕΝ θα εχουν καθολου σημα (εννοουσε οτι θα ειναι εκτος συνδεσης) οπου εχει εμβελεια η συσκευη.

Την ρωτησα πως κανει το παστιτσιο

Ισχύει αυτό. Όπου υπάρχει συσκευή Cosmote Τέλειο Σήμα, το τέλειο σήμα το απολαμβάνουν μόνο οι αριθμοί cosmote (μέχρι 30) που έχει δηλώσει ο κάτοχος της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό. Όπου υπάρχει συσκευή Cosmote Τέλειο Σήμα, το τέλειο σήμα το απολαμβάνουν μόνο οι αριθμοί cosmote (μέχρι 30) που έχει δηλώσει ο κάτοχος της συσκευής.

 

Aυτο δεν σημαινει οτι αν ερθει καποιος με μια παλια συσκευη που δεν ειναι 3g/4g θα απενεργοποιησει το σημα του!!! απλα θα εχει τοσο πιανει απο την κεραια (λιγο η καθολου) αυτο που ελεγε η κοπελα ηταν οτι η συσκευη μπλοκαρει τα αλλα.Οτι ναναι δεν ξερω απο που το ακουσε

Μια χαρα δουλευει και το samsung flip flop που εχω ασχετα με το φουλ σημα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο πάντως.

Αλλαγή απο 3G σε 4G δεν είναι υποχρεωτική η αλλαγή κάρτας sim !

Αυτό το ζητάει ο Γερμανός για να τσιμπήσει τα 5€ !

 

αυτό ακριβώς! για την ενεργοποίηση του 4g χρειάζεται απλώς η αποστολή της εντολής , ούτε καρτες, ούτε τίποτα. μόνο να κοροϊδεύουν ξέρουν για να παίρνουν 5€ χωρίς λόγο :down:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο πάντως.

Αλλαγή απο 3G σε 4G δεν είναι υποχρεωτική η αλλαγή κάρτας sim !

Αυτό το ζητάει ο Γερμανός για να τσιμπήσει τα 5€ !

 

αυτό ακριβώς! για την ενεργοποίηση του 4g χρειάζεται απλώς η αποστολή της εντολής , ούτε καρτες, ούτε τίποτα. μόνο να κοροϊδεύουν ξέρουν για να παίρνουν 5€ χωρίς λόγο :down:

 

Εγώ έτσι κι αλλιώς θα άλλαζα κάρτες SIM, γιατί από απλή miniSIM σκόπευα να πάρω twinSIM που θα είναι πακέτο με miniSIM και microSIM, οπότε δεν είναι περιττό έξοδο για μένα. Παρεμπιπτόντως, πρόσεξα το φάκελο με τις δύο κάρτες που μου έδωσαν, και απ' έξω κι από μέσα γράφει ότι οι κάρτες είναι 4G. Σήμα 4G πάντως δεν έχω δει ακόμα. Ποιος ξέρει, ίσως είναι προβληματική η κάλυψη 4G στην πόλη μου (Βόλος). :worry:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έτσι κι αλλιώς θα άλλαζα κάρτες SIM, γιατί από απλή miniSIM σκόπευα να πάρω twinSIM που θα είναι πακέτο με miniSIM και microSIM, οπότε δεν είναι περιττό έξοδο για μένα. Παρεμπιπτόντως, πρόσεξα το φάκελο με τις δύο κάρτες που μου έδωσαν, και απ' έξω κι από μέσα γράφει ότι οι κάρτες είναι 4G. Σήμα 4G πάντως δεν έχω δει ακόμα. Ποιος ξέρει, ίσως είναι προβληματική η κάλυψη 4G στην πόλη μου (Βόλος). :worry:

 

πέρα από θέματα ταχύτητας, λιγότερης κατανάλωσης μπαταρίας κλπ, δεν έχουν καμία διαφορά οι παλιές κάρτες με τις "νέες", όλα θέμα μάρκετινγκ είναι. αν ισχύει αυτό που λένε, τότε πως γίνεται οι κάρτες που μοιράζουν δωρεάν στο μετρό και οι οποίες είναι ίδιες με αυτές που πούλαγαν τότε (και εξακολουθούν να πουλάνε) πιάνουν 4g ?? το ίδιο ψέμα ότι με κάρτα sim του 2002 πχ δεν μπορούσες να πιάσεις 3g και έπρεπε οπωσδήποτε να δώσεις 5€ για να γράφει πάνω 3g κάνουν τώρα και με το 4g.

 

υγ: ενημερωτικά, πριν από καιρό έκοψα κάρτα της cosmote με το παλιό ακόμα σήμα, έστειλα μήνυμα για 4g και ενεργοποιήθηκε κανονικά με τη μόνη διαφορά ότι είχα περισσότερη κατανάλωση και μικρότερη κάλυψη λόγω παλαιότητας. για κάρτα 10 ετών + οκ, κάνε αλλάγή, αλλά όχι να ζητάνε και για καινουργιες.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου έχουν πει ότι χρειάζεται 4G sim

Στα καταστήματα δίνουν πλέον sim 4G και απορώ πως δεν σου έδωσαν τέτοια sim.

 

Οι 4G συσκευές απαιτούν νέα κάρτα SIM;

 

Μπορούν να χρησιμοποιηθούν κάρτες SIM που δουλεύουν με το υπάρχον 3G δίκτυο.

 

Απο το επίσημο site της cosmote http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/HNMS/xml/Personal__microsite__4G__4GFAQ/section/Personal#

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερε και συγχρόνισε σε LTE η συσκευή μου, χωρίς να αλλάξω κάρτα SIM. Μάλλον τελικά δεν έχει επαρκή κάλυψη 4G στην πόλη μου.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μπορώ να συνδεθώ σε 4G με καρτοinternet ''on the go'' με την απλή κάρτα sim ή πρέπει να την αλλάξω?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να συνδεθώ σε 4G με καρτοinternet ''on the go'' με την απλή κάρτα sim ή πρέπει να την αλλάξω?

 

Ναι.Στείλε 4G στο 1333 για να ενεργοποιηθει το 4G.

Link to comment
Share on other sites

Ναι.Στείλε 4G στο 1333 για να ενεργοποιηθει το 4G.

 

Απ' οτι ξέρω δεν μου επιτρέπει η καρτα sim να στείλω sms γιατί υποστηρίζει μόνο data.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις καρτοinternet on the go prepaid

χρειάζετε κατά σειράν

α) Να ενεργοποιήσεις ένα πακέτο

β) Να καλέσεις 13838 από cosmote ή 6971013838 από άλλο δίκτυο

γ) Να ζητήσεις να σου ανοίξουν το 4G .

δ) Μετά την εξακρίβωση στοιχείων , Θα σε ρωτήσουν αν έχεις ενημερωθεί για τους όρους χρήσης και θα πείς " Ναι έχω ενημερωθεί από το Internet της cosmote"

ε) Κάποιοι ελάχιστοι υπάλληλοι θα σου πουν ότι το 4G ενεργοποιείται μόνο αν έχεις αγοράσει την συσκευή 4G από την cosmote ( πράγματι στους όρους το γράφει ) . Κλείσε και ξανακάλεσε να πέσεις σε άλλον υπάλληλο ο οποίος θα στο ενεργοποιήσει .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
4G στα Νεα Μουδανια Χαλκιδικης

 

http://www.speedtest.net/my-result/a/901287432

http://www.speedtest.net/android/901287432.png

 

4G στο κέντρο της Άρτας:

[ATTACH]47719[/ATTACH]

 

Τούμπανο ταχυτητα. !!!! Ετσι έπρεπε να ειναι παντου :D

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το κινητό σου υποστηρίζει lte a? Ποιο κινητό έχεις;

 

Nexus 5, έχει 150άρι modem.

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε πια περιοχη ;

 

Κέντρο Πάτρας. Δες το screenshot για τις συντεταγμένες του ακριβούς σημείου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...