Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρα, ενεργοποιησα χθες ενα προγραμμα της cosmote που παρεχεται με 4g. σημερα που εκανα μια βολτα δεν επιασα πουθενα 4g. πρεπει να ενεργοποιηθει χειροκινητα? διαβασα καπου οτι στελνεις μηνυμα στο 1333 γραφοντας 4g, ισχυει?

Επισης να αναφερω οτι η sim μου ειναι προ 2010 κομμενη για να χωρεσει ως microsim

 

οχι για το iphone 4 φυσικα :P

Edited by demolisher
Και όμως γυρίζει...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Γεια χαρα, ενεργοποιησα χθες ενα προγραμμα της cosmote που παρεχεται με 4g. σημερα που εκανα μια βολτα δεν επιασα πουθενα 4g. πρεπει να ενεργοποιηθει χειροκινητα? διαβασα καπου οτι στελνεις μηνυμα στο 1333 γραφοντας 4g, ισχυει?

Επισης να αναφερω οτι η sim μου ειναι προ 2010 κομμενη για να χωρεσει ως microsim

 

οχι για το iphone 4 φυσικα :P

 

Εκτός από ενεργοποιήσει πακέτου, πρέπει να στείλεις και το μήνυμα για ενεργοποίηση της υπηρεσίας.

Μόνο έτσι, αν είσαι σε 4G περιοχή θα δεις και την κατάλληλη ένδειξη,

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από ενεργοποιήσει πακέτου, πρέπει να στείλεις και το μήνυμα για ενεργοποίηση της υπηρεσίας.

Μόνο έτσι, αν είσαι σε 4G περιοχή θα δεις και την κατάλληλη ένδειξη,

 

Καλως, το εστειλα και περιμενω. επισης η καρτα μου ειναι 2in1 (εξου και ειναι κομμενη αφου δεν υπαρχουν microsim 2in1), απο οτι διαβασα σχετικα θεματα στο φορουμ χρειαζεται να ειναι και usim η καρτα για να παιξει σε 4g και δεν εχω ιδεα αν ειναι. οποτε αν δε δουλεψει το μηνυμα θα την κανω τη βολτα μου απο ενα καταστημα γερμανος αυριο :happy:

 

edit:η cosmote με καλοσωρισε στο νεο δικτυο 4g αλλα 4g ενδειξη παπαλα εδω στη νεα σμυρνη που μενω. θα το δοκιμασω αυριο που θα ξαναβολταρω.

ευχαριστω και καληνυχτα...

Edited by demolisher
Και όμως γυρίζει...
Link to comment
Share on other sites

Καλως, το εστειλα και περιμενω. επισης η καρτα μου ειναι 2in1 (εξου και ειναι κομμενη αφου δεν υπαρχουν microsim 2in1), απο οτι διαβασα σχετικα θεματα στο φορουμ χρειαζεται να ειναι και usim η καρτα για να παιξει σε 4g και δεν εχω ιδεα αν ειναι. οποτε αν δε δουλεψει το μηνυμα θα την κανω τη βολτα μου απο ενα καταστημα γερμανος αυριο :happy:

 

edit:η cosmote με καλοσωρισε στο νεο δικτυο 4g αλλα 4g ενδειξη παπαλα εδω στη νεα σμυρνη που μενω. θα το δοκιμασω αυριο που θα ξαναβολταρω.

ευχαριστω και καληνυχτα...

 

Αλλαγή sim και είσαι ΟΚ. Παίρνεις mini sim 2in1 και αγοράζεις και adapter για micro sim. Μόνο έτσι θα δουλέψει 4G. Ομοιοπαθούντας... Για του λόγου το αληθές για κάνε μια χειροκίνητη αναζήτηση δικτύου και θα δεις ότι θα υπάρχει η Voda αλλά όχι η Cote...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά υποστηρίζει 4G η 2σε1 η κανονική. Αφού σου ήρθε το μήνυμα καλωσορίσματος κάνε μια επανεκίνηση της συσκευής σου και άνοιξε το 4G εννοείται στα δίκτυα (αν είναι κλειστό στη συσκευή σου) και θα είσαι ΟΚ!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, έχει διαπιστώσει κάποιος αν σε αναμονή, το τηλέφωνο ρουφάει περισσότερη μπαταρία σε 4G απ'ότι σε 3G; Edited by grsaint13
grsaint13
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή sim και είσαι ΟΚ. Παίρνεις mini sim 2in1 και αγοράζεις και adapter για micro sim. Μόνο έτσι θα δουλέψει 4G. Ομοιοπαθούντας... Για του λόγου το αληθές για κάνε μια χειροκίνητη αναζήτηση δικτύου και θα δεις ότι θα υπάρχει η Voda αλλά όχι η Cote...

 

Μια χαρά υποστηρίζει 4G η 2σε1 η κανονική. Αφού σου ήρθε το μήνυμα καλωσορίσματος κάνε μια επανεκίνηση της συσκευής σου και άνοιξε το 4G εννοείται στα δίκτυα (αν είναι κλειστό στη συσκευή σου) και θα είσαι ΟΚ!

 

Τελικα χρειαζομαι καινουργια sim. Η δικια μου 2in1 ειναι πολυ παλια

Θα την εχω απο Δευτερα

Και όμως γυρίζει...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εχω καρτοκινητο Cosmote με το Monthly pass 500. Exw ολοκαινουργια σημερινh regular size SIM 4g κι εχω ενεργοποιημενο το 4g στο κινητο μου. Εκανα και επανεκιννηση εστειλα και ενεργοποιηση μηνυμα και μου ηρθε απαντηση οτι ενεργοποιηθηκε. Παρολαυτα στην νικαια που μενω αφενος δεν εμφανιζει ΠΟΤΕ το 4g ενδειξη πανω δεξια παρα μονο Η+ . Εκανα και speedtest και επιασε 2μβ μεσο ορο στο download. Kινητο εχω αυτο Xiaomi Redmi Note 4G LTE Enhanced Version 2GB Ram 8GB Rom Snapdragon 400 1.6GHz Quad Core MIUI V5 Smartphone 5.5 Inch HD IPS Screen .

Μηπως απλα η Cosmote λογω καρτοκινητου ΔΕΝ μας δινει 4g ?

 

edit : αν κρινω με βαση αυτο http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/HNMS/xml/Personal__microsite__4G__4G/section/4G#fg-tab4 τοτε ναι μαλλον στα καρτοκινητα δεν παιζει 4g

επισης βγαζοντας την επιλογη αυτοματα στους φορεις δικτυου και κανοντας σαρωση ΔΕΝ βγαζει το cosmote 4g αλλα 3g 2g και vodafone 4g 3g κλπ κλπ. any ideas?

Edited by StavrosHL
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εχω καρτοκινητο Cosmote με το Monthly pass 500. Exw ολοκαινουργια σημερινh regular size SIM 4g κι εχω ενεργοποιημενο το 4g στο κινητο μου. Εκανα και επανεκιννηση εστειλα και ενεργοποιηση μηνυμα και μου ηρθε απαντηση οτι ενεργοποιηθηκε. Παρολαυτα στην νικαια που μενω αφενος δεν εμφανιζει ΠΟΤΕ το 4g ενδειξη πανω δεξια παρα μονο Η+ . Εκανα και speedtest και επιασε 2μβ μεσο ορο στο download. Kινητο εχω αυτο Xiaomi Redmi Note 4G LTE Enhanced Version 2GB Ram 8GB Rom Snapdragon 400 1.6GHz Quad Core MIUI V5 Smartphone 5.5 Inch HD IPS Screen .

Μηπως απλα η Cosmote λογω καρτοκινητου ΔΕΝ μας δινει 4g ?

 

edit : αν κρινω με βαση αυτο http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/HNMS/xml/Personal__microsite__4G__4G/section/4G#fg-tab4 τοτε ναι μαλλον στα καρτοκινητα δεν παιζει 4g

επισης βγαζοντας την επιλογη αυτοματα στους φορεις δικτυου και κανοντας σαρωση ΔΕΝ βγαζει το cosmote 4g αλλα 3g 2g και vodafone 4g 3g κλπ κλπ. any ideas?

 

Σύμφωνα με το gsmarena οι συχνότητες που υποστηρίζει το τηλέφωνό σου δεν είναι συμβατές με την Cosmote.

http://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_4g-6561.php

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η συχνότητα 800 και 850 στο 4 τζι που δεν το έχουν πολλά πρωτοκλασάτα κινέζικα τηλέφωνα όπως του φίλου από πάνω και το one plus one
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το gsmarena οι συχνότητες που υποστηρίζει το τηλέφωνό σου δεν είναι συμβατές με την Cosmote.

http://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_4g-6561.php

 

ΟΧΙ ενταξει ειχα κανονικα 4g εκτος σπιτιου και προς αθηνα. Ταχυτατο θα λεγα. thanks. WE W O N B O Y S

Link to comment
Share on other sites

http://www.speedtest.net/my-result/a/1054006340 . Καθόλου άσχημα...!!!! Να είχε και περισσότερα ΜΒ αλλά, too much to be true!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
http://www.speedtest.net/my-result/a/1054006340 . Καθόλου άσχημα...!!!! Να είχε και περισσότερα ΜΒ αλλά, too much to be true!

 

Σφεντονα η κοσμοτε στο 4G και εχει φυγει μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

θα πάρω καινούρια συσκευή και θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να πάρω 4G?

 

βασικά δεν με ενδιαφέρουν και τόσο τα βίντεο, πιο πολύ email κλπ

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

θα πάρω καινούρια συσκευή και θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να πάρω 4G?

 

βασικά δεν με ενδιαφέρουν και τόσο τα βίντεο, πιο πολύ email κλπ

 

ευχαριστώ!

 

Ακόμα και τα βίντεο να σε ενδιέφεραν, δε θα έβλεπες διαφορά στην ταχύτητα. Το 4G δείχνει τα δόντια του όταν θες να κατεβάσεις πολύ μεγάλα αρχεία. 300-400-500MB+ Για σελίδες, online gaming, chatting, YouTube και ο,τι άλλο θες, το 3G κάνει την ίδια δουλειά. Συν ότι δε σου ρουφάει τη μπαταρία με το καλαμάκι. Επέλεξε όποιο κινητό σου αρέσει. Αν έχει 4G, καλώς κάνει και το έχει. Αν όχι μη χολοσκάς.

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό το upload να είναι μεγαλύτερο από το download? Η μέτρηση έγινε με 4G Cosmote στη Θεσσαλονίκη. Όταν κάνω το τεστ από WiFi ή 3G, δίνει κανονικά αποτελέσματα με Download>Upload.
Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό το upload να είναι μεγαλύτερο από το download? Η μέτρηση έγινε με 4G Cosmote στη Θεσσαλονίκη. Όταν κάνω το τεστ από WiFi ή 3G, δίνει κανονικά αποτελέσματα με Download>Upload.

Προφανώς στο σημείο που ήσουν και στην συγκεκριμένη χρονική στιγμή και κεραία το δίκτυο ήταν πιταρισμένο στο download...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς στο σημείο που ήσουν και στην συγκεκριμένη χρονική στιγμή και κεραία το δίκτυο ήταν πιταρισμένο στο download...

 

Τόσο μεγάλη διαφορά όμως; Αμέσως μετά έκλεισα το 4G και το 3G έδωσε 10 down και 3 up.

Edited by alex_1982
Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό το upload να είναι μεγαλύτερο από το download? Η μέτρηση έγινε με 4G Cosmote στη Θεσσαλονίκη. Όταν κάνω το τεστ από WiFi ή 3G, δίνει κανονικά αποτελέσματα με Download>Upload.

 

Το ίδιο ακριβώς συνάντησα κι εγώ την προηγούμενη Πέμπτη το μεσημέρι στο κέντρο της Θεσσαλονίκης. Για καμιά ώρα υπήρχε θέμα μετά έστρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Εντέλει ξέρει κανείς σε ποιες συχνότητες δουλεύει το 4G της cosmote?

 

1800 (band 3) και μέσα στο 2015 800DD (band 20) και 2600 (band 7).

Link to comment
Share on other sites

Γινεται με καποιο μηνυμα να ενεργοποιησω το 4g ή μονο τηλεφωνικα; Εχει καρτοκινητη cosmote και βαζω το πακετο με τα 500mb για ενα μηνα.

 

Θα τα ρουφαει γρηγορα; Αν και μονο σε forums μπαινω.

Link to comment
Share on other sites

Γινεται με καποιο μηνυμα να ενεργοποιησω το 4g ή μονο τηλεφωνικα; Εχει καρτοκινητη cosmote και βαζω το πακετο με τα 500mb για ενα μηνα.

 

Θα τα ρουφαει γρηγορα; Αν και μονο σε forums μπαινω.

Εγώ για την ενεργοποίηση είχα πάρει στην εξυπηρέτηση πελατών. Επίσης προμηθεύτηκα και 4G SIM. Για να εκμεταλλευτείς το 4G όταν ενεργοποιηθεί, θα πρέπει να βάζεις το πακέτο των 500ΜΒ, ή κάποιο από αυτά που συνδυάζονται με SMS, όχι των 3€ που σου δίνει 60ΜΒ.

 

Όσο για αυτό που ρωτάς, αν θα ρουφάει τα ΜΒ γρήγορα, η απάντηση είναι "εξαρτάται".

Δηλαδή: αν συνεχίσεις και κατεβάζεις και σερφάρεις όσα ακριβώς και όταν είχες 3G, δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά την κατανάλωση, παρά μόνο στο ότι θα κάνεις τη δουλειά σου πιο γρήγορα, δηλαδή οι σελίδες θα φορτώνουν ελαφρώς πιο γρήγορα, και τα downloads σου πολύ πιο γρήγορα, αλλά θα σου τελειώνει πολύ πιο γρήγορα και η μπαταρία. Αν πλακωθείς και κατεβάζεις torrents, προφανώς και δε φτάνουν με τίποτα τα 500ΜΒ. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...