Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατερίνη. Κέντρο αλλά και γενικότερα σε όλη την πόλη υπάρχει καλή κάλυψη. (συσκευή Note 3)

 

[ATTACH]36851[/ATTACH]

Ο μεγάλος πυλώνας στον Εγγλέζικο που είναι προς Γανόχωρα να δούμε πότε θα αναβαθμιστεί ο οποίος ούτε σε 3G δεν είχε αναβαθμιστεί και η οποία καλύπτει ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι της πόλης!!Ενώ όλες οι υπόλοιπες κανονικά αναβαθμίζονταν, και είναι και 4G!Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο κόλημμα με την συγκεκριμένη κεραία!Γενικά πάντως είναι πολύ καλό το σήμα 4G στην πόλη!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Ο μεγάλος πυλώνας στον Εγγλέζικο που είναι προς Γανόχωρα να δούμε πότε θα αναβαθμιστεί ο οποίος ούτε σε 3G δεν είχε αναβαθμιστεί και η οποία καλύπτει ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι της πόλης!!Ενώ όλες οι υπόλοιπες κανονικά αναβαθμίζονταν, και είναι και 4G!Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο κόλημμα με την συγκεκριμένη κεραία!Γενικά πάντως είναι πολύ καλό το σήμα 4G στην πόλη!

 

Για το συγκεκριμένο πυλώνα πατριώτη... δεν ξέρω να σου πω. Αλλά όπως τα λες κι εσύ, η 4G κάλυψη στην πόλη είναι μια χαρά.

(Πριν λίγο διάστημα είχα βοντα, και στο σπίτι μου είχα με το ζόρι "E" (Edge)... ενώ τώρα έχω μια γραμμή 4G που φτάνει για να πάει σφαίρα)

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Χτες απόγευμα στις Σέρρες στον πεζόδρομο. Σε αρκετά σημεία πάνω 4g χωρίς πρόβλημα απλά το έχω συνήθως κλειστό για να μη τρώει τόση μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Χτες απόγευμα στις Σέρρες στον πεζόδρομο. Σε αρκετά σημεία πάνω 4g χωρίς πρόβλημα απλά το έχω συνήθως κλειστό για να μη τρώει τόση μπαταρία.

 

Φιλε επειδη θα ειμαι Σερρες τα Χριστουγεννα μπορεις να μαθεις αν υπαρχει και 4G και εκτος Σερρων σε περιοχες προς τον Δημο Εμμανουηλ Παππα?

Συμφωνα με τον χαρτη που εβαλε ο φιλος παρακατω http://www.cosmote.gr/content/el/sections/Personal/microsite/4G/images/FullMap4G1.jpg

φαινεται να εχει καλο σημα στην περιοχη που με ενδιαφερει αλλα αν γνωριζει καποιος ας μας πει.

Και ακομα μια ερωτηση.. με 4G μπορεις να κανεις voip κλησεις κανονικα η υπαρχει θεμα με εφαρμογες οπως Skype,Voip,Viber,???

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορώ εγώ να αλλάξω την σε 4g μόνο τηλεφωνικά χωρίς να πάω σε κάποιο κατάστημα ?Γιατί κάποια στιγμή που ήθελα κάτι άλλο να κάνω μου είπαν πως πρέπει να πάω στο κατάστημα όπου έκανα την σύνδεση μου πρώτη φορά και απέχει από μένα 300 χιλιόμετρα μακριά.Η μπορώ να πάω σε οποιονδήποτε γερμανό κ.τ.λ?Η έναρξη έγινε σε κεντρικά της cosmote.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορώ εγώ να αλλάξω την σε 4g μόνο τηλεφωνικά χωρίς να πάω σε κάποιο κατάστημα ?Γιατί κάποια στιγμή που ήθελα κάτι άλλο να κάνω μου είπαν πως πρέπει να πάω στο κατάστημα όπου έκανα την σύνδεση μου πρώτη φορά και απέχει από μένα 300 χιλιόμετρα μακριά.Η μπορώ να πάω σε οποιονδήποτε γερμανό κ.τ.λ?Η έναρξη έγινε σε κεντρικά της cosmote.

 

Εγώ, αν θυμάμαι καλά, το είχα κάνει τηλεφωνικά.

grsaint13
Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει θέμα με τα καρτοκινητα και τα περιορίζει; πλατεία Συντάγματος, με full σήμα

 

Όσοι ειναι με κάρτοκινητο ναι όντως δεν μπορούν να ανέβουν σε ταχύτητες δεν το αφήνει η cote οπΟτε δεν ειναι δείγμα με κάρτα η ταχύτητα του δίκτυο LTE μόνο απο συμβόλαιο δυστυχώς ...

Link to comment
Share on other sites

Όσοι ειναι με κάρτοκινητο ναι όντως δεν μπορούν να ανέβουν σε ταχύτητες δεν το αφήνει η cote οπΟτε δεν ειναι δείγμα με κάρτα η ταχύτητα του δίκτυο LTE μόνο απο συμβόλαιο δυστυχώς ...

 

Πλέον άλλαξε, υποστηρίζει και καρτοκινητα, στην σελίδα τουλάχιστον της Κοσμοκαρτα αναφέρει τα 500 mb με 5€ όταν τα ενεργοποιείς έχεις και 4g ταχύτητα, πλέον έχω συμβόλαιο αλλά το δοκίμασα με φίλο και ισχύει, αν και τρώει περί 70mb το speedtest

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα αυτες τις μερες το 4G στην θεσσαλονικη για πρωτη φορα.εκτος απο κεντρο εχει 4g στην περιοχη στα κτελ και σχεδον μεχρι τα ορια με ν.πελλας.το αρνητικο ειναι η καταναλωση των mb.οσο ημουν στην θεςς ειχα ανοιχτο το 4g για περιπου 3-4 ωρες χωρις να κανω ιδιαιτερη χρηση..εκανα μερικα speedtest και κατεβασα 1-2 εφαρμογες για να δω ποσο γρηγορα κατεβαινουν και η καταναλωση των mb επεσε απο 1.4gb στα 800mb μεσα σε αυτο το διαστημα.απιστευτη διαφορα....
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα που δε μπορώ να εντοπίσω αν είναι θέμα δικτύου cosmote ή κινητου.

σήμερα έχοντας το galaxy s4 στην επιλογή lte/wcdma/gsm με απενεργοποιημένα τα δεδομένα παρατήρησα ότι οι εξερχόμενες κλήσεις δεν ολοκληρωνόντουσαν δηλ κοβόντουσαν πριν τη σύνδεση, ενώ εισερχόμενες δεχτηκα κανονικά.

Στην αρχή νόμιζα ότι ο αλλος μιλούσε αλλα μετά που μου συνέβη σε όλους πήγα κ άλλαξα τη ρύθμιση σε wcdma/gsm και ως εκ θαύματος μπορούσα να πάρω τηλ κανονικά.

Αυτο μου συνέβη σε διάφορες περιοχές της αθήνας..

πιστευετε ότι είναι θέμα δικτύου ή κινητου?

το παρατήρησε κανείς άλλος σήμερα?

Link to comment
Share on other sites

Συνέβη και σε εμένα χτες σε ολες τις συσκευές που είχα ανοικτο το 4g. Σήμερα ομως ολα καλά. Φαντάζομαι οτι θα κάνανε κάποια αναβάθμιση στο δίκτυο.
Link to comment
Share on other sites

αν δεις στο thread για το δικτυο της cosmote υπηρχε γενικα προβλημα χτες το βραδυ.εγω μεχρι σημερα το πρωι δεν μπορουσα να στειλω μην. αλλα οι κλησεις κανονικα
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Είμαι κάτοχος συμβολαίου cosmote απεριόριστα 25.μπορεί κάποιος να μου πει με ποιον τρόπο θα μπορέσω να αποκτήσω πρόσβαση σε ταχύτητες 4g Για το κινητό μου;Είναι αμαρτία η συσκευή μου να έχει την δυνατότητα και να μην μπορώ να το εκμεταλλευτώ.έχω μιλήσει με τον πάροχο μου και μου έχει αναφέρει πως για 4g σύνδεση θα πρέπει να καταβάλω 40 ευρώ μηνιαίο πάγιο οπότε και σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο.μπορεί κάποιος που έχει το ίδιο θέμα να με βοηθήσει;
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος συμβολαίου cosmote απεριόριστα 25.μπορεί κάποιος να μου πει με ποιον τρόπο θα μπορέσω να αποκτήσω πρόσβαση σε ταχύτητες 4g Για το κινητό μου;Είναι αμαρτία η συσκευή μου να έχει την δυνατότητα και να μην μπορώ να το εκμεταλλευτώ.έχω μιλήσει με τον πάροχο μου και μου έχει αναφέρει πως για 4g σύνδεση θα πρέπει να καταβάλω 40 ευρώ μηνιαίο πάγιο οπότε και σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο.μπορεί κάποιος που έχει το ίδιο θέμα να με βοηθήσει;

 

Πρόσεξε να δεις...

Το πρόγραμμα σου, Απεριόριστα 25, σου δίνει 120ΜΒ ίντερνετ. Μόνο 120!!! Με τις ταχύτητες του 4G αρκούν περίπου 20 δευτερόλεπτα για να το καταναλώσεις. Από κει και μετά χρεώνεσαι υπέρογκα.

Η εταιρεία σου λέει ότι για να σου ενεργοποιήσει το 4G πρέπει να έχεις και ένα πακέτο ίντερνετ στο πρόγραμμα σου. Δεν γνωρίζω αν τώρα η τιμή στο πρόγραμμα ισχύει, αλλά εγώ έχω 2GB ίντερνετ με μόλις 8 ευρώ το μήνα. Εμένα μόνο έτσι μου άνοιξαν το 4G, το οποίο επιπροσθέτως είναι μια m@l@&|α και μισή γιατί σου τρώει την μπαταρία σε real time, σου υπερθερμαίνει το κινητό, και ουσιαστικά δε θα δεις διαφορές από το 3G. Εκτός και αν κατεβάζεις ταινίες και έχεις άπειρα GB στο πρόγραμμα σου και δεν σε ενδιαφέρει...

Edited by Hierophant
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος συμβολαίου cosmote απεριόριστα 25.μπορεί κάποιος να μου πει με ποιον τρόπο θα μπορέσω να αποκτήσω πρόσβαση σε ταχύτητες 4g Για το κινητό μου;Είναι αμαρτία η συσκευή μου να έχει την δυνατότητα και να μην μπορώ να το εκμεταλλευτώ.έχω μιλήσει με τον πάροχο μου και μου έχει αναφέρει πως για 4g σύνδεση θα πρέπει να καταβάλω 40 ευρώ μηνιαίο πάγιο οπότε και σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο.μπορεί κάποιος που έχει το ίδιο θέμα να με βοηθήσει;

 

Δεν έχω το ίδιο θέμα με εσένα φίλε μου αλλά σε κατανοώ, να έχεις συσκευή 4G αλλά να μην μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Δεν κατανοώ αυτή τη χαζή διάκριση που κάνει η cosmote (που υποτίθεται οτι έχει και καλύτερη κάλυψη 4G, εκτός και αν είναι για λίγους για να μην μπορούν όλοι να έχουν άποψη...)

Στη Vodafone μπορείς να έχεις 4G ακόμα και σε καρτοκινητό, όπως εγώ σε cu από τον Δεκέμβρη - βέβαια, επειδή αρχίζουν και αυτοί να έχουν την αξιοπιστία της wind στις παροχές τους και να καταργούν κατά το δοκούν, δεν ξέρω μέχρι πότε θα το επιτρέπουν αυτό ή θα γυρίσουν και αυτοί σε πρακτικές cosmote... οπότε το να αλλάξεις πάροχο δεν είναι σίγουρη λύση.

 

άσχετα με το 4G όμως, μήπως σε συμφέρει γενικότερα να γυρίσεις σε καρτοκινητό, οπότε τσεκάροντας τα πακέτα του cu και whatsup προς όλους να την κάνεις προς τα εκεί, και εάν δεν επιβαρύνεσαι σημαντικά (π.χ. με επαφές σου σε cosmote) κάντην για cu και όσο κρατήσει το 4G χωρίς περιορισμούς....

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποτίθεται όμως ότι η κατανάλωση των mb θα πρέπει να είναι η ίδια?Υποθέτω πως αλλάζει η ταχύτητα και όχι ο όγκος.Πως γίνεται να καταναλώνονται τόσο γρήγορα?Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα τηλέφωνο φίλε και μου είπανε ότι πρέπει να έχω Cosmote 45 ή κάποιο πρόγραμμα ιντερνετ όπως ανέφερε ο φίλος παραπάνω... Οπότε η μοναδική λύση είναι να κάνω ένα πακέτο ιντερνετ?
Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα ταχύτητας.επίσης υποθέτω πως και σε σημεία όπου δεν έχω καλό σήμα και σέρνεται το ίντερνετ ίσως να είναι καλύτερο με αυτόν τον τρόπο.εκτός αν δεν επήρε;ζει αυτό και μόνο όπου έχει καλό σήμα το κάνει 4g.αναλογικά πιστεύω πως και εκεί που ενέχει καλό θα έχει καλύτερο...
Link to comment
Share on other sites

Με το δικο μου απερ. 35 αφου αλλαξα την σιμ σε νεα 4g εστειλα και το σμσ 4g στο 1333 και ολα τελεια.

 

Το ιδιο εκανα και σε εναν φιλο μου με απερ 25.

 

Απλως θελει προσοχη μην ξεφηγουν τα mb.

 

Και ασε τους να λενε οτι θελουν.

 

Ενεργοποιησε και την ενημερωση για το 80% της χρησης και ολα μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα ταχύτητας.επίσης υποθέτω πως και σε σημεία όπου δεν έχω καλό σήμα και σέρνεται το ίντερνετ ίσως να είναι καλύτερο με αυτόν τον τρόπο.εκτός αν δεν επήρε;ζει αυτό και μόνο όπου έχει καλό σήμα το κάνει 4g.αναλογικά πιστεύω πως και εκεί που ενέχει καλό θα έχει καλύτερο...

 

Δεν ισχύει αυτό που λες. Αν έχεις χάλια σήμα κινητής, θα έχεις και χάλια ίντερνετ. Είτε είσαι με 3G είτε με 4G. Ενώ άμα έχεις τέλειο σήμα κινητής, μπορεί και να έχεις 4G.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μόνο έτσι μου άνοιξαν το 4G, το οποίο επιπροσθέτως είναι μια m@l@&|α και μισή γιατί σου τρώει την μπαταρία σε real time, σου υπερθερμαίνει το κινητό, και ουσιαστικά δε θα δεις διαφορές από το 3G. Εκτός και αν κατεβάζεις ταινίες και έχεις άπειρα GB στο πρόγραμμα σου και δεν σε ενδιαφέρει...

 

Μήπως υπερβάλλεις λίγο? Έχω και εγώ το Note 3 και με εγκατεστημένη την XXUND3 έκδοση(που είναι η πιο πρόσφατη), ούτε υπερθερμαίνεται η συσκευή, ούτε μου τρώει γρήγορα την μπαταρία.Και φυσικά έχω δει τρελή διαφορά, ακόμη και στο απλό σερφάρισμα. Για το κατέβασμα αρχείων δε, άστο... 3.5-4 MB/s!! Σαν να είχα VDSL:p Vodafone o πάροχός μου.

 

Όσον αφορά τον φίλο μας πιο πάνω, υπάρχουν συγκεκριμένα πακέτα στα οποία ενεργοποιείται το 4G(και είναι και αρκετά λογικό κατά τη γνώμη μου). Δεν υπάρχει λόγος πχ για απλό σερφάρισμα να συνδέεται ο καθένας και να καταναλώνει πόρους του 4G δικτύου. Για αυτά αρκεί και το απλό 3G+, αν δεν είσαι διατεθειμμένος να βάλεις λίγο πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ισχύει αυτό που λες. Αν έχεις χάλια σήμα κινητής, θα έχεις και χάλια ίντερνετ. Είτε είσαι με 3G είτε με 4G. Ενώ άμα έχεις τέλειο σήμα κινητής, μπορεί και να έχεις 4G.

 

Μπα, το 4G δεν χαμπαριάζει ιδιαίτερα από χαμηλή στάθμη σήματος όπως το 3G. ;) "Βαράει" και με πολύ χαμηλές εντάσεις (από -95 dBm και κάτω)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...