Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10 minutes ago, georgebad said:

Κέντρο η Cosmote είναι μονόδρομος , κάλυψη παντού , ακόμα και σε δύσκολα μέρη σε εσωτρικους χώρους ,και πολύ καλές ταχυττες παντού . Νεάπολη που είχα πάει έχει σε αρκετά μέρη 5G  αρκετά καλές ταχύτητες αλλά κυρίως είσαι με 4g (λειτουργικότατο ) το ίδιο και συκες . Γενικά Θεσσαλονίκη δεν αντιμετωπίζω προβλημτα , και είναι και μονόδρομος πραγματικά...

Ευχαριστώ πάρα πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Και λίγο πιο έξω από την πόλη στα ΤΕΦΑΑ Τρικάλων 

 

Η 2η μέτρηση είναι στο Δημοτικό πάρκο Αγίου Γεωργίου πολύ κοντά στα ΚΤΕΛ

IMG_20220327_101317.jpg

IMG_20220327_101249.jpg

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/8255880183

Νωρίς πρωί έπιανε 120-130. Σιγά σιγά θα πάει στο 1-2. από τις πιο πίτα κεραίες 

Screenshot_20220327-102056_Network_Signal_Guru.png

 

Screenshot_20220327-102342_Network_Signal_Guru.png

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, doganos said:

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/8255880183

Νωρίς πρωί έπιανε 120-130. Σιγά σιγά θα πάει στο 1-2. από τις πιο πίτα κεραίες 

Screenshot_20220327-102056_Network_Signal_Guru.png

 

Screenshot_20220327-102342_Network_Signal_Guru.png

Είπαμε Ξάνθη και εσείς πρωταγωνιστές του να χαλάει την εικόνα του δικτύου.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

12951434714.png
server cosmote 
Εμένα το προηγούμενο είναι grnet όμως. Αν θέλω και εγώ να πω ότι είναι χάλια το δίκτυο ορίστε. Μέτρηση από a03s που δεν κάνει ca και συνδέθηκε σε μια μονη 1800αρα
8a8fe6a0d02b0e0a45fd193ad1b3431c.jpg
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nikosp88 said:

453337493_Screenshot2022-03-27at12_27_43.thumb.png.13b6881cb2c7d84cfb7caec78a4500e4.png

https://www.speedtest.net/result/12951406437

πετάει πάλι σήμερα 😅

Υπομονή τελειώνουν τα απεριόριστα στα whatsup 🤣  🤣   🤣   🤣   🤣 
Σήμερα το είδα και εδώ που είμαι για επαφή με τη φύση στην ανατολική Αττική από το router. Ότι speedtest και να κάνεις είναι κομμένο εκτός από τα δικά τους. 

 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν παρακολουθεί κάποιος από τη διαχείριση αλλά μαζέψτε τον τύπο nikosp88. Το έχει "χαλάσει" το θεματάκι (και όχι μόνο το παρόν)...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, bbbb said:

Άσε χάλια και σήμερα
https://www.speedtest.net/result/a/8256108788.png

e3205f8d621393ad1b3a5a51724fcf4d.jpg

Όπως έγραψα στο προηγούμενο σχόλιο μου από το ρουτερ έχει πρόβλημα στην αττική. Το επιβεβαιώνω.

 

4 minutes ago, nikosp88 said:

Είδες τον κόφτη στον GRnet? Πως σου φάνηκε;;;;;

Εδώ που είμαι τώρα από το ρουτερ έχει κόφτη σχεδόν στα πάντα παίζει από 4 έως 9Mbps. Ήρθε το δίκτυο της Θράκης στην Αθήνα 🤣🤣🤣🤣🤣

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Άρα κάνει traffic control ανά περιοχή ανάλογα την κίνηση?

εγώ είμαι 2ca και οι χαμηλές ταχύτητες είναι σε κάθε σερβερ εκτος από cosmote... Περίεργο ε?
165436093_Screenshot2022-03-27at12_43_42.thumb.png.704cb715fc5378839b0760a03cc1cdd1.png
Σαν το δικό σου 2ca που ενώνει 2 2600αρες..
b6c2652de7c2d2fc90a79a734bb0407b.jpg256638f671638aaf3cf3b46503f3f4ef.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω πάντως να μην έχουμε θέμα το καλοκαίρι γιατί εκεί με ενδιαφέρει θα είμαι με 4G 2 μήνες σαν main σύνδεση με uploads και βιντεοκλήσεις (discord, slack...) και θα τα χαλάσουμε με την cosmote αν κάνει τέτοια.

Ας πάρει το μάθημα της με τα απεριόριστα που έδωσε τώρα να μην τα δώσει στα καρτοκινητά δωρεάν με το ίδιο QCI ή να αναβαθμίσει χωρητικότητα δεν ξέρω...

Edited by user2163
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, bbbb said:

Άρα κάνει traffic control ανά περιοχή ανάλογα την κίνηση?

Σαν το δικό σου 2ca που ενώνει 2 2600αρες..
b6c2652de7c2d2fc90a79a734bb0407b.jpg256638f671638aaf3cf3b46503f3f4ef.jpg

Ναι ακριβώς αυτό κάνει. Απλά είναι απογοήτευση το ότι δε σηκώνει τόσο κόσμο. Κατά τα άλλα μας έλεγαν με το 5g θα σηκώνει τους πάντες. Μετά από αυτό ας ξεχάσουμε τα απεριόριστα δεδομένα στα καρτοκινητά αφού γονάτισε το υπερδικτυο της cosmote σε αρκετά σημεία από ότι φαίνεται στην αττική και έπρεπε να μπουν περιορισμοί ταχύτητας. Κρίμα. Τελικά  πρέπει να κρατήσω και την άλλη εταιρία που τουλάχιστον έχει 56/2.1 εδώ που είμαι.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, cmvr said:

Ναι ακριβώς αυτό κάνει. Απλά είναι απογοήτευση το ότι δε σηκώνει τόσο κόσμο. Κατά τα άλλα μας έλεγαν με το 5g θα σηκώνει τους πάντες. Μετά από αυτό ας ξεχάσουμε τα απεριόριστα δεδομένα στα καρτοκινητά αφού γονάτισε το υπερδικτυο της cosmote σε αρκετά σημεία από ότι φαίνεται στην αττική και έπρεπε να μπουν περιορισμοί ταχύτητας. Κρίμα. Τελικά  πρέπει να κρατήσω και την άλλη εταιρία που τουλάχιστον έχει 56/2.1 εδώ που είμαι.

Νομίζω ότι έπεσαν απότομα, έχει χρόνο να προσαρμοστεί και να μεγαλώσει χωρητικότητες εκεί που πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Mάλιστα. Δηλαδή το κάνει και στα συμβόλαια όταν δίνει απεριόριστα και στα καρτοκινητά.. Αρα και συμβόλαιο να έχει κάποιος,κάθε φορά που θα κάνει δωράκια στους καρτοκινητούς είτε θα δίνει απεριόριστα με κάνα 10αρικο, αν βρίσκεται σε περιοχή με κίνηση, θα έχει πτώση και ο συμβολαιούχος... Απαράδεκτο για cote και μπιπ ο τρόπος που το  κάνει αφού στον δικό τους server όλα δείχνουν οκ.. Τουλάχιστον στους άλλους όταν έχει πτώση το δίκτυο, όπου και αν μετρήσεις, τα ίδια σ..α είναι.. Ισως βέβαια όταν έρθει το 5G SA να αλλάξει κάτι.. Θα δείξει

 

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος πρόβλημα με μέτρηση απευθείας από κινητό? Γιατί εγώ όσες φορές δοκίμασα πάντα από κινητό δεν είχα ποτέ θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, leo06 said:

Έχει κάποιος πρόβλημα με μέτρηση απευθείας από κινητό? Γιατί εγώ όσες φορές δοκίμασα πάντα από κινητό δεν είχα ποτέ θέμα.

Είχα εγώ χθες το απόγευμα με iPhone 11 ταχύτητες cosmote 30mbps down/5mbps up, ταχύτητα σε άλλους server 6-7 down/ 5 up.

Τώρα είναι οκ.

Μπαίνουν ανάλογα την κίνηση στην κάθε κεραία, δεν μπαίνουν σε όλο το δίκτυο.

Δεν το ήθελα κάτι βέβαια απλά το δοκίμασα από περιέργια, στο σπίτι έχω 100άρα vdsl.

Link to comment
Share on other sites

Just now, nikosp88 said:

Εγώ δεν ξανακάνω μέτρηση από server cosmote μετά απ' αυτό. Και αν δεν το είχα διαβάσει στο net δε θα μου περνούσε από το μυαλό, θα έβλεπα καλές ταχύτητες στο speedtest.net και θα έλεγα όλα καλά. 

@cmvr μπράβο σου για την αντικειμενικότητα σου. Όταν τα έλεγα 2 μέρες τώρα κάποιοι νόμιζαν τα γράφω από εμπάθεια προς την cosmote επειδή τρέφω συμπάθειες για άλλη εταιρεία.

Θα στρώσουν απλά σοκ είναι στο δίκτυο λόγω απότομα μεγάλης κίνησης, δεν νομίζω μακροπρόθεσμα να έχουμε τέτοια θέματα συχνά.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, user2163 said:

Ελπίζω πάντως να μην έχουμε θέμα το καλοκαίρι γιατί εκεί με ενδιαφέρει θα είμαι με 4G 2 μήνες σαν main σύνδεση με uploads και βιντεοκλήσεις (discord, slack...) και θα τα χαλάσουμε με την cosmote αν κάνει τέτοια.

Ας πάρει το μάθημα της με τα απεριόριστα που έδωσε τώρα να μην τα δώσει στα καρτοκινητά δωρεάν με το ίδιο QCI ή να αναβαθμίσει χωρητικότητα δεν ξέρω...

Δεν είναι σίγουρα θέμα  χωριτικοτητας από την στιγμή που το speedtest στον δικο τους σερβερ πεταει...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω πως δεν υπάρχει θέμα χωρητικότητας όταν στον σέρβερ τους δείχνει καλές ταχύτητες. Το πρόβλημα είναι είτε στο backbone αν δεν έχουν πολύ χωρητικότητα εκεί η απλά κόβουν ταχύτητα για να μπορούν να πουλάνε κανονικά ιδιωτικές γραμμές σε επαγγελματίες με εξωφρενικά κέρδη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έστρωσε τώρα  και οι δύο μετρήσεις από GRNET.

https://www.speedtest.net/result/a/8256494414

8256494414.png

 

 

 

  https://www.speedtest.net/result/a/8256526319

8256526319.png

 

2 ώρες πριν, nikosp88 said:

Εγώ δεν ξανακάνω μέτρηση από server cosmote μετά απ' αυτό. Και αν δεν το είχα διαβάσει στο net δε θα μου περνούσε από το μυαλό, θα έβλεπα καλές ταχύτητες στο speedtest.net και θα έλεγα όλα καλά. 

@cmvr μπράβο σου για την αντικειμενικότητα σου. Όταν τα έλεγα 2 μέρες τώρα κάποιοι νόμιζαν τα γράφω από εμπάθεια προς την cosmote επειδή τρέφω συμπάθειες για άλλη εταιρεία.

Όταν το πιάνει το κάνει και στο κινητό 

Το θέμα είναι να παραμένει χρηστικό έστω και αν είναι αργό στιγμιαία. Δεν ξέρω την συμπεριφορά και της σταθερής για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα ότι φταίει όλο το backbone της εταιρίας.

Μην ξεχνάμε αν πάτε στο gr-ix και τις ταχύτητες διασύνδεσης που έχουν εντός Ελλάδος και του εξωτερικού με τα δικα τους κυκλώματα.

 

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

παρακαλώ διαγράψτε κατά λάθος

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

μόλις κατέβασα 10gb απο το drive. κατεβαζα με 9,7mb/s . Παλι καλα μεχρι τωρα δεν ειδα εγω κοφτη αυτες τις μερες. Οσο ειμαι σερρες τα απεριοριστα με σωζουν. Θεσσαλονικη εχω γραμμη της προκοπης .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...