Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χωρίς θήκη το έχω και το κρατώ σε portrait. Για τις κεραίες τώρα όπως ήδη ανέφερα βρίσκομαι στο κέντρο της πόλης οπότε πιθανολογώ προσωπικά ότι η μία πρέπει να είναι απο το κτίριο του ΟΤΕ που είναι απέναντι και η μακρινή (για όσους γνωρίζουν απο Κοζάνη) ίσως απο την παλιά περιφέρεια ή κάπου κοντά Αγιοι σαράντα/Ξενία όπου βλέπω να φαίνονται κάτι κεραίες αλλά δεν ξέρω απο ποιο δίκτυο είναι Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Κι εμένα τώρα που δοκίμασα την πρώτη φορά μου έβγαλε πολύ χαμηλό. Στη συνέχεια ανέβηκε. Band 3+20. Περίπου -100 η band 3 και -92 db η band 20.

 

Screenshot_20180518-234844.png

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Πήλιο είναι απίστευτη η Κοσμοτε. Χτυπάει 100αρια για πλάκα
Μακάρι να ήταν έτσι παντού αλλά δεν είναι.

 

Send by ASUS Zenfone 3 Ultra 6.8" by Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε ένα ακόμη παράδειγμα προβληματικού upload @1800 -106dBm.498a6e980ff87d5ee44bf1e348d3506e.jpg

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

 

Σε τι rsrp να κάνουμε και μια πρόβλεψη στο uplink?

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μακάρι να ήταν έτσι παντού αλλά δεν είναι.

 

Send by ASUS Zenfone 3 Ultra 6.8" by Tapatalk

 

Θεσσαλία έτσι είναι. Σοφάδες 220mbps μου έστειλε ο γνωστός μου τις προάλλες.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε τι rsrp να κάνουμε και μια πρόβλεψη στο uplink?

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Θεσσαλία έτσι είναι. Σοφάδες 220mbps μου έστειλε ο γνωστός μου τις προάλλες.

 

Πανω απο Θεσσαλια τι λενε οι ταχυτητες;

Πες τον γνωστο σου αν περασει απο τεμπη απ τον παλιο και ανεβει πλαταμωνα και κατερινη να δωσει speedtest.Και λεπτοκαρυα,λιτοχωρο,πλακα λιτοχωρου.

Δυσκολα θα δει πανω απο 150Mbps.

Απο 10 μεχρι 100 να παιξει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πανω απο Θεσσαλια τι λενε οι ταχυτητες;

Πες τον γνωστο σου αν περασει απο τεμπη απ τον παλιο και ανεβει πλαταμωνα και κατερινη να δωσει speedtest.Και λεπτοκαρυα,λιτοχωρο,πλακα λιτοχωρου.

Δυσκολα θα δει πανω απο 150Mbps.

Απο 10 μεχρι 100 να παιξει.

 

Δε ξέρω τι κάνει Μακεδονία και Θράκη.

Αλλα όχι ότι και εκτος Αθηνών δεν πιάνει ταχύτητες. Εγώ δύσκολα πέφτω κάτω από 100mbps στις περιοχές που κινούμαι όταν έρχομαι. Φυσικά έχω συσκευές που χρησιμοποιούν την τεχνολογία του δικτύου. Η Κόσμοτε είναι απίστευτη όχι πεναλλαδικα. Πανευρωπαϊκά πλέον.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι κάνει Μακεδονία και Θράκη.

Αλλα όχι ότι και εκτος Αθηνών δεν πιάνει ταχύτητες. Εγώ δύσκολα πέφτω κάτω από 100mbps στις περιοχές που κινούμαι όταν έρχομαι. Φυσικά έχω συσκευές που χρησιμοποιούν την τεχνολογία του δικτύου. Η Κόσμοτε είναι απίστευτη όχι πεναλλαδικα. Πανευρωπαϊκά πλέον.

 

Δεν νομιζω απολυτα.Γιατι αν ανεβεις Μακεδονια Θρακη το δικτυο ειναι γεματο.

Γιατι ειναι η μονη που εχει σοβαρη καλυψη γενικοτερα.Και το εχω δει το δικτυο να σερνεται.Νομο Θεσσαλονικης ειδικα μεσα στην πολη και νομο χαλκιδικης και ξανθης εχουν παρα πολλους συνδρομητες.Δεν φτανουν οι κεραιες να καλυψουν τους χρηστες ειδικα σε 3G.Το ιδιο και στην Πιερια

Ταχυτητες με το ζορι 10Mbps ειχα περυσι με 800αρες και τα 50-60Mbps τα εβλεπα στις 1 το βραδυ.

Οι νομοι Πιεριας,Χαλκιδικης,Ξανθης ειναι νομοι οπου εχουν αναβαθμισει και οι τρεις,οχι μονο η κοσμοτε.

Και φυσικα εντος θεσσαλονικης.

Οι μονοι που ανεβαζουν μετρησεις απο βορεια ειμαι εγω και τρεις-τεσσερις ακομα.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Και μια δοκιμή με το Nokia 2 που δεν υποστηρίζει ca.

 

Στον Άλιμο περπατώντας, με b.3 στα -94 dBm

 

http://www.speedtest.net/android/3929119137.png

Link to comment
Share on other sites

Nokia 8 χτυπάει για πλάκα 130άρια, 150άρια και 160άρια σε Βόλο, Πήλιο, και σήμερα δοκίμασα και Λίμνη Πλαστήρα.

Απίστευτη πραγματικά η υποδομή του δικτύου της Cosmote.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Nokia 8 χτυπάει για πλάκα 130άρια, 150άρια και 160άρια σε Βόλο, Πήλιο, και σήμερα δοκίμασα και Λίμνη Πλαστήρα.

Απίστευτη πραγματικά η υποδομή του δικτύου της Cosmote.

Για Nokia 8 λίγα είναι. Αν βρεις πιο γερό σταθμό θα περάσεις τα 350.

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για Nokia 8 λίγα είναι. Αν βρεις πιο γερό σταθμό θα περάσεις τα 350.

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

 

Υποθετικά η συσκευή πιάνει μέχρι 450Mbps (3CA). Δεν ξέρω αν έχουμε εδώ στο Βόλο τέτοιο σταθμό. Ίσως Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Δεν ξέρω.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τέτοιο σταθμό έχει μέχρι και η Αλόννησος αλλά στον Βόλο είναι αρκετά πίτα το δίκτυο για να δώσει παραπάνω ταχύτητες
Link to comment
Share on other sites

Τέτοιο σταθμό έχει μέχρι και η Αλόννησος αλλά στον Βόλο είναι αρκετά πίτα το δίκτυο για να δώσει παραπάνω ταχύτητες

 

3CA έχουν αρκετοί σταθμοί στις πόλεις πλέον. Αν όχι, τουλάχιστον 2CA. ;) 40MHz τουλάχιστον!!! :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Αλλά για Βόλο τόσο πίτα που είναι το δίκτυο (λόγω λίγων σταθμών) δεν πιάνεις ποτέ πάνω από 150 mbps στην πόλη μέσα. (Και κάπου στα 70 η κόκκινη χωρίς CA). Όχι ότι τόσο είναι λίγο αλλά κουβέντα να γίνεται:p
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται έχει έρθει ο καιρός για βόλτα προς Βόλο να δούμε αν κατεβαίνουν καλά τα τσίπουρα παρέα με το XZ1!

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σα νεράκι κατεβαίνουν τα τσίπουρα! Με Note 8! Αλλά επειδή και το XZ1 έχει άπαιχτο baseband το ίδιο καλά θα κατεβαίνουν και μ' αυτό:p Κόπιασε! Μην περιμένεις όμως 200άρια και 300άρια από καμία. ΛΙΓΟΙ σταθμοί από όλες. Το EDGE πάει κι έρχεται (Βόλο και Πήλιο)
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται έχει έρθει ο καιρός για βόλτα προς Βόλο να δούμε αν κατεβαίνουν καλά τα τσίπουρα παρέα με το XZ1!

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

 

Τον Αύγουστο να έρθεις Βόλο. Να κανονίσουμε όλοι μαζί.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βόλτα στον Άλιμο με το νέο απόκτημα, το Moto X Force.

Αν και κάνει carrier aggregation, εδώ είναι μόνο band 3 :

http://www.speedtest.net/android/3935646722.png

 

Sent from my XT1580

Link to comment
Share on other sites

Έκανα λίγη κοπτική-ραπτική με τα αρχεία μεγάλης ανάλυσης της 4G κάλυψης της Cosmote και έφτιαξα ένα monster file πολύ μεγάλης ανάλυσης με την πανελλαδική κάλυψη 4G.

Θέλει πολλή RAM για να ανοίξει, ανοίξτε με δικιά σας ευθύνη και μόνο σε μηχανήματα που αντέχουν :lol:

 

https://drive.google.com/file/d/1gBmHo-7HoUlVG1IEQ4yHNbRprBBuiIOd/view?usp=sharing

Link to comment
Share on other sites

Έκανα λίγη κοπτική-ραπτική με τα αρχεία μεγάλης ανάλυσης της 4G κάλυψης της Cosmote και έφτιαξα ένα monster file πολύ μεγάλης ανάλυσης με την πανελλαδική κάλυψη 4G.

Θέλει πολλή RAM για να ανοίξει, ανοίξτε με δικιά σας ευθύνη και μόνο σε μηχανήματα που αντέχουν :lol:

 

https://drive.google.com/file/d/1gBmHo-7HoUlVG1IEQ4yHNbRprBBuiIOd/view?usp=sharing

 

Μπράβο πολύ καλή δουλειά. Έφτιαξα μια που κρατάει την ίδια ποιότητα και δεν αλλοιώνει το οπτικό αποτέλεσμα αλλά αντί για 75mb στο 1.1mb ώστε να είναι ποιο σβέλτη για τα κινητά μας.

 

https://s7.postimg.cc/lnj8wm11n/map-grece-small.jpg

 

Απλά πλέον είναι ξεκάθαρο ότι είναι ο ποιο fake χάρτης σε σχέση με τις άλλες με άπλετη μπατανοβουρτσα στην επαρχεία.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολύ καλή δουλειά. Έφτιαξα μια που κρατάει την ίδια ποιότητα και δεν αλλοιώνει το οπτικό αποτέλεσμα αλλά αντί για 75mb στο 1.1mb ώστε να είναι ποιο σβέλτη για τα κινητά μας.

 

https://s7.postimg.cc/lnj8wm11n/map-grece-small.jpg

 

Απλά πλέον είναι ξεκάθαρο ότι είναι ο ποιο fake χάρτης σε σχέση με τις άλλες με άπλετη μπατανοβουρτσα στην επαρχεία.

 

Είναι σχετικός ο όρος μπατανόβουρτσα. Δεν ξέρουμε με τι παραμέτρους το δημιούργησαν. Αν έβαλαν επιθετικό όριο -120dBm σε εξωτερικό χώρο τότε π.χ. Τα iPhone με intel modem θα είναι εκτός δικτύου και τα ίδια τηλέφωνα με Qualcomm θα τραβάνε 5-7mbps.

Στο XZ1 λόγω VoLTE είμαι 4G only και ειλικρινά δε θυμάμαι την τελευταία φορά που βγήκα εκτός δικτύου, ακόμα και σε ταξίδια. Βέβαια έχει σχεδόν ιδανικό baseband το XZ1 οπότε ίσως άλλα να την άκουγαν ελαφρώς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...