Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα, τελικα η cosmote δουλευει με 800αρα? εχω παρει το xiaomi mi max 2 που δεν εχει, αλλα σχεδόν παντου εχω κανονικα 4G, το παντου εννοω οπου κινουμαι εγω ετσι? όχι γενικα.

Ξερετε κανα πρόγραμμα που να γραφει τις συχνότητες συνδεσης? κατι να βλέπουμε ποιες πιανει το 4G από τις κεραιες?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, τελικα η cosmote δουλευει με 800αρα? εχω παρει το xiaomi mi max 2 που δεν εχει, αλλα σχεδόν παντου εχω κανονικα 4G, το παντου εννοω οπου κινουμαι εγω ετσι? όχι γενικα.

Ξερετε κανα πρόγραμμα που να γραφει τις συχνότητες συνδεσης? κατι να βλέπουμε ποιες πιανει το 4G από τις κεραιες?

 

Κατέβασε το CellMapper από το playstore και βάλε το σε car mode.

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι, είναι από άλλο χαρμάνι και δεν έχουν ίδια ποιότητα :p

Απλά τυχαίνει και πιάνεις από ΠΟΛΥ απομακρυσμένο σταθμό σήμα.

 

Ίσως και να έχει δίκιο ο φίλος, έχω την εντύπωση ότι τις έχουν να εκπέμπουν σε χαμηλότερη ένταση.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το CellMapper από το playstore και βάλε το σε car mode.

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ίσως και να έχει δίκιο ο φίλος, έχω την εντύπωση ότι τις έχουν να εκπέμπουν σε χαμηλότερη ένταση.

 

Ναι λόγω EIRP. Restriction. Όσο περισσότερα cells τόσο λιγότερη ισχύς.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χθες το απόγευμα από συσκευή συγγενή στο Ν. Φάληρο.

http://ibb.co/dB9yUG

 

Με τι συσκευή;

Και στην Πάτρα παίζει πολύ δυνατά στο κέντρο Cosmote. Στις γειτονιές όχι τόσο.

http://www.speedtest.net/result/a/3569332190

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε κινητό παραεισαγωγης, με Snapdragon 820, έχετε 4G+ στην Cosmote; Ρωτάω γιατί σκέφτομαι την αγορά ενός LeEco...

 

Οι SD820 έχω ακούσει ότι είναι ήδη ρυθμισμένοι να παίζουν με 4G+, ασχέτως συσκευής και δικτύου. Κάνω λάθος; Αλλιώς θα δώσω κάτι παραπάνω και θα πάρω κάποιο με SD821, που σίγουρα έχει 4G+, όπως του Στέφανου...

 

όχι. Η κάθε εταιρεία παραγγέλνει profiles - EFS - από την QC. Μην παίζετε με τη φωτιά και να αγοράζετε μόνο επίσημα υποστηριζόμενες συσκευές.

 

Λυπάμαι φίλε μου mixtri, αλλά έκανες λάθος και χαίρομαι γι' αυτό. :) Το 4G+ παίζει κανονικά στην Κινεζο-παντοφλα μου (LeEco X722).

 

Σε εσωτερικό χώρο, κοντά στο κτίριο του ΟΤΕ Πεδίου Άρεως.

 

https://m.imgur.com/gallery/Ovsp7

 

Γενικά όμως, όπου η Cosmote έχει 4G+, οι ταχύτητες δεν είναι τόσο μεγάλες όσο περίμενα, ειδικά στην Αθήνα, που πιάνω συχνά 50αρια. Τα 300αρια που έβλεπα εδώ, ήταν "παραπλανητικα". :p Εκτός κι αν η C-OTE δεν έχει δώσει ακόμα 256-QAM στην Αθήνα ή δεν το πιάνει η συσκευή μου (υποστηρίζεται από τον επεξεργαστή όμως).

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι φίλε μου mixtri, αλλά έκανες λάθος και χαίρομαι γι' αυτό. :) Το 4G+ παίζει κανονικά στην Κινεζο-παντοφλα μου (LeEco X722).

 

Σε εσωτερικό χώρο, κοντά στο κτίριο του ΟΤΕ Πεδίου Άρεως.

 

https://m.imgur.com/gallery/Ovsp7

 

Γενικά όμως, όπου η Cosmote έχει 4G+, οι ταχύτητες δεν είναι τόσο μεγάλες όσο περίμενα, ειδικά στην Αθήνα, που πιάνω συχνά 50αρια. Τα 300αρια που έβλεπα εδώ, ήταν "παραπλανητικα". :p Εκτός κι αν η C-OTE δεν έχει δώσει ακόμα 256-QAM στην Αθήνα ή δεν το πιάνει η συσκευή μου (υποστηρίζεται από τον επεξεργαστή όμως).

 

Όπως λοιπόν σου είπα, το feature pack που έχεις μπορεί να μην είναι πλήρες. Carrier Aggregation μπορεί να έχεις, όμως εγώ δεν είχα στο Χ820 και μου έσπασαν τα νεύρα από την ΑΝΥΠΑΡΑΡΚΤΗ υποστήριξή τους με αυτό, λες και θα ήταν δύσκολο να το διορθώσουν σε κάποιο update. (η Qualcomm δίνει περισσότερα features σαν default HW configuration αλλά υπάρχουν και EFS για περεταίρω υποστήριξη features του δικτύου...)

 

Επιμένω λοιπόν, ότι αξίζει να αγοράζετε συσκευές ΕΠΙΣΗΜΑ υποστηριζόμενες στην αγορά σας ώστε όταν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα να μπορεί να διορθωθεί. Εννοείτε ότι ξεχνάς VoLTE/VoWiFi.

 

Όσον αφορά τα παραπλανητικά 300άρια, ναι, υπάρχουν τέτοιες ταχύτητες απλά οι συνθήκες πρέπει να είναι συγκεκριμένες: περιορισμένο mobility, πολύ δυνατό σήμα και καλός διαχωρισμός μεταξύ των σημάτων που λαμβάνουν οι κεραίες.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όπως λοιπόν σου είπα, το feature pack που έχεις μπορεί να μην είναι πλήρες. Carrier Aggregation μπορεί να έχεις, όμως εγώ δεν είχα στο Χ820 και μου έσπασαν τα νεύρα από την ΑΝΥΠΑΡΑΡΚΤΗ υποστήριξή τους με αυτό, λες και θα ήταν δύσκολο να το διορθώσουν σε κάποιο update. (η Qualcomm δίνει περισσότερα features σαν default HW configuration αλλά υπάρχουν και EFS για περεταίρω υποστήριξη features του δικτύου...)

 

Επιμένω λοιπόν, ότι αξίζει να αγοράζετε συσκευές ΕΠΙΣΗΜΑ υποστηριζόμενες στην αγορά σας ώστε όταν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα να μπορεί να διορθωθεί. Εννοείτε ότι ξεχνάς VoLTE/VoWiFi.

 

Όσον αφορά τα παραπλανητικά 300άρια, ναι, υπάρχουν τέτοιες ταχύτητες απλά οι συνθήκες πρέπει να είναι συγκεκριμένες: περιορισμένο mobility, πολύ δυνατό σήμα και καλός διαχωρισμός μεταξύ των σημάτων που λαμβάνουν οι κεραίες.

 

Στα 122€ που το πήρα εγώ και με υποστήριξη Αμερικάνικων δικτύων σε 3G/4G (που μου χρειάζεται), δε νομίζω να υπάρχει καμιά επίσημα υποστηριζομενη συσκευή. :) Στα 3πλασια λεφτά, μπορεί...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατί, ποιος είπε ότι με 4G+ πιάνεις απαραίτητα 300άρια;

 

Λίγο μετά τις 16:00, πέρασα από Σύνταγμα, μέσα στο λεωφορείο και κολλημένος σε κίνηση. Με σκέτο 4G είχα 11 Mbps. Λίγα δευτερόλεπτα μετά μου έδειξε 4G+ και έπιασα 17 Mbps. :lol:

 

Κοντά στον Ευαγγελισμό, έπιανα 100αρια με 4G+.

Link to comment
Share on other sites

Με τι συσκευή;

Και στην Πάτρα παίζει πολύ δυνατά στο κέντρο Cosmote. Στις γειτονιές όχι τόσο.

http://www.speedtest.net/result/a/3569332190

 

ενα asus 4 κατι.

Link to comment
Share on other sites

40mbps peak rate Ερμού δεν το λες άσχημο... :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι η band 7 σηκώνει όλη την κίνηση και τραβάει ζόρια σε πολλά σημεία. Ίσως στρώσει με 4MIMO. Θα μπορούσαν να μπουν στην ίδια προτεραιότητα 3 και 7 και να μοιραστεί η κίνηση. Τώρα η 7 έχει απόλυτη προτεραιότητα.

Ακόμα καλύτερα, θα μπορούσε να γίνει refarm η band 1 που είναι γειτονικές συχνότητες με την 7 και να παίξουν στο ίδιο priority με CA 1A-3A-7C

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι η band 7 σηκώνει όλη την κίνηση και τραβάει ζόρια σε πολλά σημεία. Ίσως στρώσει με 4MIMO. Θα μπορούσαν να μπουν στην ίδια προτεραιότητα 3 και 7 και να μοιραστεί η κίνηση. Τώρα η 7 έχει απόλυτη προτεραιότητα.

Ακόμα καλύτερα, θα μπορούσε να γίνει refarm η band 1 που είναι γειτονικές συχνότητες με την 7 και να παίξουν στο ίδιο priority με CA 1A-3A-7C

 

Η Αθήνα είναι πολύ ιδανική για ΜΙΜΟ. Απορώ γιατί δε το έχουν χρησιμοποιήσει. TM4 έχει ενεργοποιήσει η Cosmote?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

40mbps peak rate Ερμού δεν το λες άσχημο... :)

 

Καλα ειναι για Ερμου με Βενιζελου.

Ειναι στην ευθεια με την κεραια πανω στον οτε στην ερμου με καρολου ντηλ.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Η Αθήνα είναι πολύ ιδανική για ΜΙΜΟ. Απορώ γιατί δε το έχουν χρησιμοποιήσει. TM4 έχει ενεργοποιήσει η Cosmote?

Όχι. Περιέργως έχει ενεργοποιήσει TM4 η VF και έχει σηκώσει 3 κεραίες με 4x4MIMO, μάλλον για τεστ.

Λέω μάλλον για τεστ γιατί δεν έχουν πειράξει το AMBR που σου σερβίρει το APN.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειμαι θεσσαλονικη και ενώ παντα ειχα σε συγκεκριμενο σημειο 4τζι, σημερα εχω Ε και δε με μου ανοιγει καμμια σελιδα. Στελνω απο Ε της κιου αυτην τη στιγμη.
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Περιέργως έχει ενεργοποιήσει TM4 η VF και έχει σηκώσει 3 κεραίες με 4x4MIMO, μάλλον για τεστ.

Λέω μάλλον για τεστ γιατί δεν έχουν πειράξει το AMBR που σου σερβίρει το APN.

 

Το TM4 θέλει κεραίες κάθε 100μ για να παίξει σωστά και επιτοιχια πάνελ. Η Vodafone που έβαλε;

Καλά το TDD τι το κάνουν;;;;;;;;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το TM4 θέλει κεραίες κάθε 100μ για να παίξει σωστά και επιτοιχια πάνελ. Η Vodafone που έβαλε;

Καλά το TDD τι το κάνουν;;;;;;;;

 

H VF μάλλον πειραματίζεται με την κεραία στο Mall.

Τελικά και η Cosmo έχει αρχίσει να ανάβει TM4.

Για το TDD το αφήνω ασχολίαστο, όπως και για το 2ο μπλοκ FDD B7 της Cosmo.

Link to comment
Share on other sites

H VF μάλλον πειραματίζεται με την κεραία στο Mall.

Τελικά και η Cosmo έχει αρχίσει να ανάβει TM4.

Για το TDD το αφήνω ασχολίαστο, όπως και για το 2ο μπλοκ FDD B7 της Cosmo.

 

Δε μπορεί να το βάλει το δεύτερο μπλοκ γιατί θα πέσει πολύ η εμβέλεια των κεραιών της. Το TDD τζάμπα το πήραν μου φαίνεται. Τουλάχιστον να το δουλεύαν με Dot για επιχειρήσεις.

 

Που βρήκες ΤΜ4; Και εγώ έτσι ήξερα, ότι ξεκίνησε η ΚΟΣΜΟΤΕ με ΤΜ4. ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεί να το βάλει το δεύτερο μπλοκ γιατί θα πέσει πολύ η εμβέλεια των κεραιών της. Το TDD τζάμπα το πήραν μου φαίνεται. Τουλάχιστον να το δουλεύαν με Dot για επιχειρήσεις.

 

Που βρήκες ΤΜ4; Και εγώ έτσι ήξερα, ότι ξεκίνησε η ΚΟΣΜΟΤΕ με ΤΜ4. ;)

 

Στο κέντρο της Αθήνας σίγουρα, πιθανόν και αλλού.

Έχουν άκυρες band 7 5MHz, μάλλον λόγω στενότητας στο backhaul που και που.

Αυτές άνετα θα μπορούσαν να είναι στο πάνω μπλοκ για να μην παρεμβάλλονται.

Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο της Αθήνας σίγουρα, πιθανόν και αλλού.

Έχουν άκυρες band 7 5MHz, μάλλον λόγω στενότητας στο backhaul που και που.

Αυτές άνετα θα μπορούσαν να είναι στο πάνω μπλοκ για να μην παρεμβάλλονται.

Έχουν αγοράσει το lean carrier και δε τους πολυνοιαζει. Keeping the configuration simple. Παρόλα αυτά ναι, θα βόλευε πχ σε επαρχία για κεραίες σε ψηλά σημεία να το χρησιμοποιήσουν :) Αν έχει και η κόσμο στενότητα στο backhaul ζήτω που καήκαμε.

 

Ωραία τα νέα για TM4. Περιμένουμε μετρήσεις... Στην Αμερική η At&t έχει αλλάξει και τη φυσική δομή των κεραιών για να παίξει Tm4.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...