Jump to content

myphone POLL: Η άποψη σας για την μπαταρία του smartphone σας;


DJDB
 Κοινοποίηση

Είστε ικανοποιημένος/η από την διάρκεια της μπαταρίας του smartphone σας;  

691 members have voted

  1. 1. Είστε ικανοποιημένος/η από την διάρκεια της μπαταρίας του smartphone σας;

    • Ναι, απόλυτα ικανοποιημένος/η
      81
    • Αρκετά ικανοποιημένος/η
      320
    • Όχι, σε καμία περίπτωση
      277
    • ΔΓ/ΔΑ
      13


Recommended Posts

μπαταρια θελουμε ρεεεεεεεεεεεεε

κινητο-υπολογιστης με αυτονομια μιας ημερας κ περιμενουν οι εταιρειες να ειμαστε ευχαριστημενοι; καποτε κουβαλουσα ενα κινητο , τωρα στο τσαντακι εχω κ δευτερο φορτιστη , ειμαστε σοβαροι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο Sony Ericsson Xperia Ray με χρήση μόνο ως τηλέφωνο, χαμηλή φωτεινότητα οθόνης και 3g, gps, wifi kai bluetooth κλειστά, το battery use έγραψε χτες 4 μέρες και 2 ώρες με 15% να απομένει στην μπαταρία. Αν χρησιμοποιήσω κανά 2ωρο το gps και λίγο το wifi πάω στις 3 μέρες. Πολύ καλή επίσδοση για smartphone, αλλά αν σκεφτούμε ότι η μπαταρία του 6 χρονών W700i μου κρατάει ακόμα 5-6 μέρες, μαλλον τα κινητά έχουν κάνει πολλά βήματα πίσω σε αυτό τον τομέα.
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Με χρηση καθαρα κινητου κ λιγο ραδιοφωνο(χωρις φωτο,παιχνιδια κλπ),μετρια προς κακη με το Sony xperia S...Καθε βραδυ στο φορτιστη
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για το Galaxy S III.

 

Συνεχώς ανοιχτό το 3G. WiFi επίσης ανοιχτό. Η φωτεινότητα της οθόνης στο μέγιστο. Τρέχει το Viber Μόνιμα. Τρεις την ώρα χτυπάνε μηνύματα, κλήσεις και το έχω στα χέρια μου.

 

Μου βγάζει άνετα 1 μιση μέρα. Ίσως και παραπάνω. Πάντα με ICS.

 

Όταν πέρασα σε κάποια φάση τη JB, τότε μιλάμε για μια μέρα με το ζόρι.

 

Γενικά με ICS είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy SII ...ICS

1 μέρα ποτέ...χρήση wi-fi κυρίως, ομιλία όχι πάνω από 35-40' ποτέ...

η δεύτερη μπαταρία-φορτιστής πάντα μαζί μου...

Καθόλου ικανοποιημένος...αναμένω ανάσταση με Note II...

Galaxy Note Edge, Galaxy Note II, HTC Trophy, Nokia N900,

Galaxy Note 10.1 2014 LTE (SM-P605), Nokia Lumia 630 DS

Link to comment
Share on other sites

Iphone 4

Με 3g και IM και browsing και 2 ωρες μουσική ανετα βγαζει 7 ωρες εχω φορτιστη στο σπιτι στην δουλεια στο αυτοκίνητο :lol::lol:

 

Το Χ10i που ειχα μου εβγαζε καπου τοσο .....

 

Το Omnia HD καπου 3 ωρες :lol::lol:

I amar prestar aen, han mathon ne nen, han mathon ne chae a han noston ned 'wilith.
Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω στο βωμο ενος διπλασιασμου ας πουμε της αυτονομιας, ειμαι ικανος να θυσιασω λιγο απο το design σε κινητα με κανονικες οθονες (~4).

Ας φαινονται πιο bulky, αμα ειναι να εχουν 4000mah μπαταρια αντι για με το ζορι 1800, και τιμη λιγο πιο πανω (και οχι στα 550+ του Note II), εγω θα τα τιμουσα.

 

Το να παιρνει καποιος Note II μονο και μονο για την αυτονομια δε το θεωρω λυση. Ειναι ενα συγκεκριμενο (τελειο) κινητο και απευθυνεται σε συγκεκριμενη κατηγορια, η οποια ομως εμενα δε μ ενδιαφερει καθολου. Αντιθετως το να εχεις 10 χιλιοστα παχος στο μεγιστο σημειο αντι για 8 δεν ειναι τοσο τραγικο νομιζω...

 

Ουτε ειναι λυση να παιρνουμε ανασχεδιασμενα καπακια απο Mugen και λοιπες κινεζικες, μιας και τα πουλανε παρα πολυ ακριβα!

Link to comment
Share on other sites

H τεχνολογία τις μπαταρίας για αρκετά χρόνια έχει μείνει στάσιμη. Μετά από 2 χρόνια η απόδοση τις μπαταρίας είναι απελπιστική (πας για μια νέα).

Το μόνο που κάνουνε είναι να ανεβάζουν τα mAh και να λένε το δικό μας κινητό κρατάει περισσότερο.

Θα μπορούσα να το ευχαριστηθώ το κινητό μου με το να το φορτίζω μια φορά την εβδομάδα με μέτρια χρήση.

Πιστεύω και ένας λόγος που δεν την φτιάχνουν είναι για να αγοράσεις μετά από 2 χρόνια καινούργιο.

 

Samsung S+ ,2 μέρες με μέτρια χρήση 1 ώρα wifi ανοιχτό και λίγο παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξη υπάρχει μόνο ένα θηρίο το Note 2 με αξιόλογη μπαταρία. Με τα άλλα τι γίνετε όμως;

Άμα είναι να μην χρησιμοποιούμε το ένα και το άλλο για να κρατά μισή μέρα παραπάνω τότε ας πάρουμε κανένα Nokia με ασπρόμαυρη οθόνη που να κάνει μόνο κλήσεις και άντε να στέλνει και μηνύματα.

Αυτές οι διάνοιες που βελτιώνουν συνεχώς επεξεργαστές, οθόνες, κτλ. γιατί δείχνουν μπούφοι όταν πρόκειται για μπαταρίες; Εκεί μυαλό δεν έχουν;

Απλά έχω την απορία.

Link to comment
Share on other sites

Απόψεις του στυλ "είναι για τα μπάζα", μας κοροϊδεύουν, είναι μπούφοι, δεν έχουν μυαλό κτλ. λυπάμαι αλλά δείχνουν οτι δεν υπάρχει αντίληψη της τεχνολογίας. Απλά σκεφτείτε τι κάνει ένα smartphone, τι οθόνη έχει, πόσο λεπτό είναι και πόσο ζυγίζει. Μιλάμε για μια συσκευή των 120 γραμμαρίων που έχουμε όλον τον κόσμο στα χέρια μας! Το οτι μπορούν να βγάζουν μια ημέρα καλής λειτουργίας με όλα αυτά τα καλούδια που έχουν, συγνώμη αλλά για εμένα είναι επίτευγμα. Είναι άδικο και άτοπο να το συγκρίνουμε με ένα κινητό 10ετίας με μια ασπρόμαυρη οθόνη. Αν αυτό δεν είναι εξέλιξη τότε τι είναι;

Αν είναι μαζευτείτε όλοι οι διάνυες εδώ μέσα και φτιάξτε την μπαταρία του μέλλοντος!

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Huawei ideos x5 :

 

Με Froyo 2.1 6 ωρες-1,5 μερα ακομα και αν ητανε μονο στην αναμονη.

 

Με ginger 2.5 1-2 μερες αναλογα την χρηση και πολυ καλυτεροι χρονοι γενικα οσο ειναι στην αναμονη.

 

Με I.C.S 4.0.4 Στην αναμονη και ολοκληρη την νυχτα να ειναι ανοιχτο 0-4% το πολυ καταναλωση!! Με χρηση Wifi 2-3 ωρες, 1 ωρα 3G , 30 Λεπτα εως 1 ωρα κλησεις ,καμια 20 sms , και ισως λιγο GPS.. Το πολυ να φτασει 10-12 ωρες...το λιγοτερο 7-8.

Με χρηση περισσοτερο σαν τηλεφωνο δηλ. 1-2 ωρες κλησεις, 20-30 sms, συντομη χρηση wifi η 3g (5-15 λεπτα τσεκαρισμα e-mail,fb) Το εχω καταφερει να φτασει απο 24 ωρες μεχρι και 40 περιπου που ειχε αδειασει τελειως!

 

Συμπερασμα λοιπον ειναι πως τα 3g,wifi,G.P.S οθονες,Καταπινουνε την μπαταρια,ανεξαρτητα απο την συσκευη! Το Note 2 που αναφερετε πιο πανω λογικο ειναι να εχει περισσοτερη αυτονομια, κυριως λογω και των μεγαλυτερων διαστασεων μπαταριας!

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Απόψεις του στυλ "είναι για τα μπάζα", μας κοροϊδεύουν, είναι μπούφοι, δεν έχουν μυαλό κτλ. λυπάμαι αλλά δείχνουν οτι δεν υπάρχει αντίληψη της τεχνολογίας. Απλά σκεφτείτε τι κάνει ένα smartphone, τι οθόνη έχει, πόσο λεπτό είναι και πόσο ζυγίζει. Μιλάμε για μια συσκευή των 120 γραμμαρίων που έχουμε όλον τον κόσμο στα χέρια μας! Το οτι μπορούν να βγάζουν μια ημέρα καλής λειτουργίας με όλα αυτά τα καλούδια που έχουν, συγνώμη αλλά για εμένα είναι επίτευγμα. Είναι άδικο και άτοπο να το συγκρίνουμε με ένα κινητό 10ετίας με μια ασπρόμαυρη οθόνη. Αν αυτό δεν είναι εξέλιξη τότε τι είναι;

Αν είναι μαζευτείτε όλοι οι διάνυες εδώ μέσα και φτιάξτε την μπαταρία του μέλλοντος!

 

Συμφωνώ. Τα τηλέφωνα είναι κατά βάση τηλέφωνα. Είναι για να κάνεις βασικά κλήσεις, να έχει από κάτω κάποιες υπηρεσίες μηνυμάτων και mail και στην ανάγκη να βλέπεις κάποια πράγματα στο ίντερνετ. Οι παιχνιδομηχανές, ή μηχανές για browsing, ή δεν ξέρω τι άλλο που σαν σκοπό έχουν να μένουν ώρες ανοιχτές έχουν πρώτον μεγαλύτερες οθόνες και δεύτερον τερατώδεις μπαταρίες.

Άλλωστε αυτό που συμβαίνει είναι ότι η παρούσα τεχνολογία είναι στάνταρ. Που θα πει ότι όσο χρησιμοποιούν αυτά τα υλικά το μέγεθος της μπαταρίας είναι ανάλογο της χωρητικότητας της. Οπότε θα πρέπει ένας χρήστης να αναρωτηθεί τι θελει: μεγάλη μπαταρία ή συσκευή φλούδα. Και να είστε σίγουροι ότι οι εταιρίες έχουν ήδη κάνει έρευνες αγοράς και ξέρουν τι θέλει ο κόσμος...

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Έχω το galasxy S2 με τη μαμά μπαταρία.

Λέω κάποια στιγμή που θα καλυτερέψουν τα οικονομικά να πάρω από αυτές που κυκλοφορούν και είναι αρκετά ποιο δυνατές.

Πρέπει να δω βέβαια αν πράγματι έχουν βγει καλές και δεν υπάρχουν προβλήματα.

 

Για την ώρα με GSM και flight mode το βράδυ , μηνύματα , λίγο internet και τηλεφωνήματα μου βγάζει 5,5-6,5 μέρες.

Αν πάνω σε αυτά αρχίσω 3G και παιχνίδια σε έντονο ρυθμό πάω στις 2 μέρες περίπου.

 

Οπότε μπορώ να πώ ότι είμαι ικανοποιημένος , μην τα θέλουμε και όλα δικά μας :)

Θα πρέπει πάντως να εξελιχτούν και άλλο οι μαπταρίες, αν και από ότι έχω διαβάσει υπάρχουν κάποιες νέες τεχνολογίες που είναι σε δοκιμαστική φάση και ίσως στο κοντινό μέλλον να της δούμε και στα κινητά μας :)

Link to comment
Share on other sites

Απόψεις του στυλ "είναι για τα μπάζα", μας κοροϊδεύουν, είναι μπούφοι, δεν έχουν μυαλό κτλ. λυπάμαι αλλά δείχνουν οτι δεν υπάρχει αντίληψη της τεχνολογίας. Απλά σκεφτείτε τι κάνει ένα smartphone, τι οθόνη έχει, πόσο λεπτό είναι και πόσο ζυγίζει. Μιλάμε για μια συσκευή των 120 γραμμαρίων που έχουμε όλον τον κόσμο στα χέρια μας! Το οτι μπορούν να βγάζουν μια ημέρα καλής λειτουργίας με όλα αυτά τα καλούδια που έχουν, συγνώμη αλλά για εμένα είναι επίτευγμα. Είναι άδικο και άτοπο να το συγκρίνουμε με ένα κινητό 10ετίας με μια ασπρόμαυρη οθόνη. Αν αυτό δεν είναι εξέλιξη τότε τι είναι;

Αν είναι μαζευτείτε όλοι οι διάνυες εδώ μέσα και φτιάξτε την μπαταρία του μέλλοντος!

 

Όχι φίλε μου που αρπάζεσαι κιόλας δεν είναι δικιά μας δουλειά να κατασκευάζουμε smartphone και να βρίσκουμε λύσεις για καλύτερες μπαταρίες αλλά δουλειά άλλων.

Θα ήθελα να είσαι περισσότερο φιλικός με τις όποιες απόψεις κάποιον και να μην κάνεις τον έξυπνο.

Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα ότι ένα τέτοιο τηλέφωνο κάνει τα πάντα αλλά αν παρατηρήσεις οι περισσότεροι έχουν κάποια παράπονα σχετικά με την απόδοση της μπαταρίας και θα έπρεπε οι ειδικοί οι οποίοι το ξέρουν να κάνουν κάτι γι αυτό. Καί νομίζω μπορούν.

Ήμουν και γω λίγο υπερβολικός στο προηγούμενο μήνυμα και ζητώ συγνώμη αν κάποιος κατάλαβε ότι συγκρίνω ένα δυνατό smartphone με ένα απλό τηλέφωνο. Ίσως το διατύπωσα λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση-παγίδα είναι αυτή; :lol:

 

Δε νομίζω κανείς να είναι ικανοποιημένος που η μπαταρία των smartphones κρατάει 1-1.5 μέρα ή μόνο μερικές... ώρες συνεχούς browsing αλλά από την άλλη δε νομίζω και κανείς να μην είναι ικανοποιημένος που κρατάει έστω και τόσο λαμβάνοντας υπόψη ότι τα σύγχρονα smartphones με τις τεράστιες HD οθόνες και τις ταχύτατες CPU/GPU έχουν μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ από φορητούς υπολογιστές... πενταετίας που η μπαταρία τους κρατούσε 4-5 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Απόψεις του στυλ "είναι για τα μπάζα"

 

την άποψή μου την τεκμηρίωσα. αν δεν σου αρέσει η έκφραση "για τα μπάζα" μετέτρεψέ την ανάλογα ώστε να μην σε ενοχλεί . δόξα τον Θεό τεχνολογική αντίληψη έχουμε. απλά δεν είμαστε nerds & geeks. τουλάχιστον εγώ μιας κι αναφέρθηκες. ty

 

Τα τηλέφωνα είναι κατά βάση τηλέφωνα

 

αυτά είναι τα Feature Phones κι όχι τα Smartphones, που κάνουν το κάτι παραπάνω

Edited by PsyGreg
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι ενα τετοιο ερωτημα ειναι πολυ σχετικο . Αν με ρωτησεις αν ειμαι ικανοποιημενος σε σχεση με τα υπολοιπα κινητα που κυκλοφορουν θα σου πω αρκετα . Αν ομως το ερωτημα ειναι αντικειμενικο τοτε θα σου πω καθολου ικανοποιημενος .Θα ειμαι ικανοποιημενος οταν φτασουν στο σημειο να μη σκεφτομαι να κανω οικονομια στην μπαταρια για να με βγαλει η μερα (δεν εννοω μια normal μερα εργασιας αλλα σε ιδιαιτερες περιπτωσεις). Οταν κανω δηλαδη ενα ταξιδι , να μπορω να λιωσω στο gaming , να ακουσω μουσικη ,να δω μια ταινια. η να χρησημοποιησω το GPS χωρις αγχος.Οτι στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος δεν με καλυπτει . θελω και τα δυο ματια.
Link to comment
Share on other sites

την άποψή μου την τεκμηρίωσα. αν δεν σου αρέσει η έκφραση "για τα μπάζα" μετέτρεψέ την ανάλογα ώστε να μην σε ενοχλεί . δόξα τον Θεό τεχνολογική αντίληψη έχουμε. απλά δεν είμαστε nerds & geeks. τουλάχιστον εγώ μιας κι αναφέρθηκες. ty

 

 

 

αυτά είναι τα Feature Phones κι όχι τα Smartphones, που κάνουν το κάτι παραπάνω

 

Και στο lada niva, μπορώ να βάλω κινητήρα από cayenne αλλά δε γίνεται αυτομάτως super car.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Και στο lada niva, μπορώ να βάλω κινητήρα από cayenne αλλά δε γίνεται αυτομάτως super car.

 

δεν μιλάμε για αμάξια αλλά για κινητά. στο συγκεκριμένο δεν πήγαμε να μετατρέψουμε ένα Feature Phone σε Smartphone. είναι δύο διαφορετικές κατηγορίες που δεν μπλέκονται η μία με την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι ενα τετοιο ερωτημα ειναι πολυ σχετικο . Αν με ρωτησεις αν ειμαι ικανοποιημενος σε σχεση με τα υπολοιπα κινητα που κυκλοφορουν θα σου πω αρκετα . Αν ομως το ερωτημα ειναι αντικειμενικο τοτε θα σου πω καθολου ικανοποιημενος .Θα ειμαι ικανοποιημενος οταν φτασουν στο σημειο να μη σκεφτομαι να κανω οικονομια στην μπαταρια για να με βγαλει η μερα (δεν εννοω μια normal μερα εργασιας αλλα σε ιδιαιτερες περιπτωσεις). Οταν κανω δηλαδη ενα ταξιδι , να μπορω να λιωσω στο gaming , να ακουσω μουσικη ,να δω μια ταινια. η να χρησημοποιησω το GPS χωρις αγχος.Οτι στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος δεν με καλυπτει . θελω και τα δυο ματια.

 

Και έχοντας δώσει ένα κάρο λεφτά για να το αποκτήσεις :(

Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα οτι ειμαι απολυτα ικανοποιημενος μετα απο αρκετους μηνες χρησης του GS3.Οσο και να το ελιωνα και με 2 exchange λογαρισμους επανω και sync σε ολα,συνεχεια σε wi fi η 3g κραταγε σιγουρα μεχρι το βραδυ.Και αυτο ειναι που με νοιαζει,να με βγαζει μεχρι να ξαναπαω σπιτι μου.Πιστευω οτι και το note θα με βγαζει ανετα.
Link to comment
Share on other sites

Αν αυτη η δημοσκοπηση γινοταν πριν απο 3 εβδομαδες θα ψηφιζα την επιλογη 3 ή ισως 2..... παροτι με το SIII καταφερνα με κοπο να φτασω την μια μερα αυτονομιας.

Αυτο γιατι λογω δουλειας ειμαι αναγκασμενος να χρησιμοποιω το κινητο σαν επεκταση του χεριου μου.... (3 ωρες και πολλες φορες παραπανω κλησεις, 4 λογαριασμους mail να συνχρονιζουν συνεχεια, web για αρκετη ωρα, word excel αναγνωση και επεξεργασια σε καθημερινη βαση) ειχαν σαν αποτελεσμα μετα απο 10 ως 12 ωρες να ψαχνω φορτιστη.

Με την αποκτηση του NOTE II χαρας ευαγγελια.....με την ιδια χρηση και συμπληρωματικα χρηση σαν μπλοκ σημειωσεων, κανενα παιχνιδακι φτανω στις 12 ωρες με 50 ως 60% μπαταρια.....

Ισως ετσι θα πρεπει να ειναι οι μπαταριες των εξυπνων κινητων.......

 

Αρα για 3 εβδομαδες διαφορα ψηφισα τη επιλογη 1..... απολυτα ικανοποιημενος.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

με νοκια Ν9 βγαζω 2ημερο με νορμαλ χρηση (με μονο 1-2 τηλ την ημερα και μερικες φωτο-βιντεο μου εβγαλε και 4ημερο μεχρι το 14%)-παντα με gsm και ανοιχτο το βραδυ..

βεβαια ειχα καποτε και το Ε72 που ξεχναγα να το φορτισω και με νορμαλ εως λιγο βαρυα χρηση εβγαζε χαλαρα το 4-5ημερο

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...