Jump to content

myphone POLL: Η άποψη σας για την μπαταρία του smartphone σας;


DJDB
 Κοινοποίηση

Είστε ικανοποιημένος/η από την διάρκεια της μπαταρίας του smartphone σας;  

691 members have voted

  1. 1. Είστε ικανοποιημένος/η από την διάρκεια της μπαταρίας του smartphone σας;

    • Ναι, απόλυτα ικανοποιημένος/η
      81
    • Αρκετά ικανοποιημένος/η
      320
    • Όχι, σε καμία περίπτωση
      277
    • ΔΓ/ΔΑ
      13


Recommended Posts

Απάντησα ΟΧΙ. Θεωρώ ότι για να είμαι απλά ικανοποιημένος θα πρέπει να βγάζω άνετα μια μέρα χωρίς να φοβάμαι να το ανοίξω. Δυστυχώς δεν ισχύει.

Έχω LG optimus 3D P920 με official GB 2.3.5

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καθόλου ευχαριστημένος με το EVO 3D.

Με μονίμως ανοιχτό το wifi και σχετικά γερή χρήση (όχι τίποτα τρελό όμως) βγάζει οριακά 1 μέρα.

 

Και έχει 1700mAh μπαταρία που δεν τη λες και μικρή.

Ευτυχώς έχει αποσπώμενη μπαταρία.

nokia 5110 - siemens c35 - ericsson T65-

nokia 7210 - samsung V200 - ericsson V800-

nokia N70 - nokia 5800 - HTC EVO 3D-

LG G2

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με το Ν8 είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Βέβαια, έχω αλλάξει μπαταρία με μεγαλύτερης χωρητικότητας (να'ναι καλά το ebay) και μετά απο ένα χρόνο μπορώ να πω οτι είμαι αρκετά ικανοποιημένος...
...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

με διάφορα κολπάκια το neo v μου βγάζει 48 ώρες. Είναι αρκετά καλά αλλά αν το καλοσκεφτείς είναι απαράδεκτο με τόση

πρόοδο σε τεχνολογίες να έχουμε τέτοια θέματα με μπαταρίες. Είναι από τα πράγματα που θα ήθελα να δω να γίνονται

σοβαρά βήματα εμπρός στο μέλλον.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Nokia N8 με Symbian Belle Refresh: αρκετά ικανοποιημένος

 

Μονίμως σε 3G σε ιδιαιτέρως απαιτητικό περιβάλλον (περίπου 7 ώρες την ημέρα σε συνθήκες δύσκολης λήψης = 1 γραμμή σήμα) και ανοιχτό το WiFi για αρκετές ώρες την ημέρα + mail + weather + Facebook.

 

Συνομιλίες περίπου 2-3 ώρες / ημέρα + 1 ώρα τουλάχιστον μέσω WiFi σε Skype + μερικά sms + λιγοστό browsing (έχω πρόσβαση σε Η/Υ σχεδόν 24/7) + λίγο gaming + 1 ώρα μουσική / ημέρα + λίγο Facebook εκτός σπιτιού / δουλειάς (συνήθως με WiFi, αλλά και με 3G κάποιες φορές) + φωτογραφίες / βίντεο όποτε χρειαστεί + gps κάποιες φορές (navi, sportstracker κτλ) μου βγάζει 0,5 - 1,5 ημέρα ανάλογα του πόση διάρκεια θα έχουν οι κλήσεις, το gaming και κυρίως η μουσική και το gps που παρουσιάζουν τη μεγαλύτερη διακύμανση χρήσης.

 

Τώρα, από πλευράς επιθυμίας θα ήθελα μια μπαταρία να βγάζει 24 ώρες άνετα με την τυπική μου χρήση, ώστε να μην επιβαρύνεται υπερβολικά από πλευράς βάρους και όγκου η συσκευή.

 

Τα Χριστούγεννα είμαι για νέα συσκευή και είμαι στο ψάξιμο. Δε γνωρίζω τι να αγοράσω ούτε από πλευράς λειτουργικού, ούτε σε μέγεθος οθόνης, ούτε από διάρκεια μπαταράις... για πρώτη φορά δεν έχω εύκολο έργο... Είδατε τιμή; 750€ για το 920... έλεος...!!!

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy Note ΙΙ.

Το κάτι άλλο σε μπαταρία!!! ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

HTC Sensation XL

Mε νορμάλ χρήση, δηλαδή κάνα μισάωρο κλήσεις καμιά ώρα wifi και κάνα μισάωρο κάνα παιχνιδάκι ή φωτογραφική άνετα 2 μέρες. Τώρα αν ανοίξω gps εκεί τα πράγματα αλλάζουν και ρουφάει το ζουμάκι της μπαταρίας τάχιστα. Ικανοποιημένος μιας και ξέρω ότι η αυτονομία σε τέτοια κινητά με τις μπαταρίες που φοράνε τόσο αντέχουν. Αν και μου έχει βγάλει και 4 μέρες με μόνο τηλέφωνα και φωτεινότητα πάντα στη μέση.

 

HTC TOUCH HD

Πλέον μόνο για τηλέφωνα και αν και είναι η μπαταρία του 4 χρονών μου κρατάει από 5 έως 6 μέρες με περίπου μια ώρα τηλεφωνημάτων την μέρα.

HTC TOUCH HD + HTC SENSATION XL + ZTE SKATE
Link to comment
Share on other sites

Galaxy Ace!!! Αστα βράστα!!!Ποια μέρα;Δοκιμάστε ώρες. Μην τυχόν και παίξεις κανα παιχνιδι ή μπεις 5 λεπτά με 3g στο νετ αμέσω πτώση!!!Γενικά ότι και να κάνεις η μπαταρία δεν υπάρχει!!!
Link to comment
Share on other sites

Nokia Lumia 800,μια μέρα ακριβώς.απογοητευμένος.αν κρατούσε 2 μέρες δε θα αλλαζα ποτε κινητο που λεει ο λογος.
Link to comment
Share on other sites

Galaxy Sii με ICS 4.0.4 και extended μπαταρία 2000mah με μέτρια χρήση φορτίζω ανά 2 μέρες έχοντας ακόμα ενέργεια γύρω στα 30%, σίγουρα μου έβγαλε και 1 μέρα με βαριά χρήση αλλά σίγουρα έφτασα και τις 4,5 μέρες δουλεύοντας το τηλέφωνο ελάχιστα.

 

Πάρα πολύ ικανοποιημένος.:)

Link to comment
Share on other sites

http://farm9.staticflickr.com/8482/8170439432_925b7492cf.jpg

Photo 2012-11-09 23-33-59.jpg by dedalos, on Flickr

 

Τι να το κάνω αν ένα τηλέφωνο έχει 3000+ mAh σε μέγεθος tablet για να βγάλει μια δύσκολη μέρα.

 

Όταν καταφέρουν να μου δώσουν ενα τηλέφωνο σαν το experia x10 mini 3000+ mAh η καταφέρουν να φτιάξουν ένα τηλέφωνο (smartphone) να δουλεύει η CPU και η GPU του στο 100% για 24 ώρες με μια φόρτιση του, τότε θα μείνω ικανοποιημένος από την μπαταρία.

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

3 ημερες με note 1 και μετρια χρηση. απολυτα ικανοποιημενος.

ακομα και με βαρια χρηση ρε παιδια, νομιζω αρκει να μας βγαζει ενα 20ωρο χρησης, καθως καθε βραδυ (σχεδον) όλοι κοιμομαστε σε στεγασμενο χωρο με παροχη ρευματος, σωστα? ε , τσουπ φορτιση και ετοιμο. στην τελικη ενας φορτιστης αυτοκινητου, βοηθαει επισης. αλλιως, στην απολυτη αναγκη, δευτερη φορτισμενη μπαταρια μαζί μας.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

note 2....ατελειωτη...

 

Το αυτό... τι να πει κανένας..

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

ZTE Blade της υπογραφής μου βγάζει 4-5 μέρες, με (αρκετά) ελαφρά χρήση. Με την ίδια χρήση μαμίσιο έβγαζε-δεν έβγαζε μία μέρα.

Mi A3 με EvolutionX 7.5

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω αρκετοί διαφωνείτε στη χρήση των όρων "λιώσιμο","όλα full ανοιχτά" κλπ να πω ότι το ερώτημα εξαρχής έχει τεθεί σε επίπεδο προσωπικής χρήσης.Συνεπώς,όταν κάποιος λέει όλα full,δεν σημαίνει ότι πρέπει να έχει ρυθμίσεις που δεν θα χρησιμοποιούσε ούτως η άλλως σε maximum level.Δε θα ανεβάσω πχ την φωτεινότητα στο full,gps,bluetooth,3g,all sync με 30 εφαρμογές,video,multitasking για να δω πόσο κρατάει η μπαταρία αν δεν το κάνω ούτως η άλλως.

 

Άν ήταν έτσι θα παραθέταμε τις default τιμές που δίνουν οι κατασκευάστριες η ακόμα καλλύτερα τα συγκριτικά των sites που κάνουν κυριολεκτικό battery squeeze.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Aπο την εποχη που πηρα το iphone 3g μεχρι τωρα που εχω iphone 4 ειμαι ικανοποιημενος απο την μπαταρια.Δεν παιζω παιχνιδια αλλα θυμαμαι σπανιες φορες με τα 2 τηλεφωνα στα 4 χρονια να εσβησε το κινητο μου.Εχω τεσταρει σε ταξιδια το 4αρι και σας λεω σιγουρα οτι μπορειτε να δειτε 2 full ταινιες (περιπου 4 ωρες) και να εχει ακομη καπου κοντα στο 20%.Φυσικα και ειναι ανοιχτα τα notifications σε εφαρμογες social media. Σε ταξιδι που ακουω μονο μουσικη φτανει για να ταξιδευσεις απο οδικως απο Θεσσαλονικη στην Κωνσταντινουπολη ανετα.Στην καθημερινη χρηση καθε 2 μερες φορτιση αλλα δεν ειναι υποχρεωτικο μιας και εχει ακομη υπολοιπο η μπαταρια.

www.viewmasterphotos.com

http://viewmasterphotos.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Galaxy S 3

, φωτεινότητα μόνιμα στο φουλ, wifi επίσης, bluetooth μέχρι το μεσημέρι. Συνήθως έχω ομιλία γύρω στις 2 ώρες και ίντερνετ περίπου 1+ και με βγάζει άνετα 1 ημέρα. Είμαι απόλυτα ικανοποιημενος για την χρήση που κάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

100% ικανοποιημένος από το HTC Radar μου. Δεν με έχει αφήσει ποτέ. Και του αλλάζω τα φώτα σε καθημερινή βάση.

 

Γενικά από όσα κινητά έχω πάρει ως τώρα στη ζωή μου θεωρώ οτι είναι η πρώτη φορά (σε smartphone) που βρήκα την ησυχία μου.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά από τότε που ασχολήθηκα με το android έπαψα σε πολύ μεγάλο βαθμό να χρησιμοποιώ το netbook μου.Με αυτό το δεδομένο λοιπόν όταν το netbook μου έβγαζε browsing γύρω στις 2 και κάτι ώρες και το κινητό μου βγάζει κοντά στις 3 ώρες είμαι ευχαριστημένος.Το hd2 το φορτίζω κάθε 7-8 ώρες ή σωστότερα αλλάζω μπαταρία κάθε 7-8 ώρες ανάλογα την χρήση και δε με ενοχλεί καθόλου.Γιατί απλά το χρησιμοποιώ.Αν το αφήσω στην άκρη χωρίς να το πειράζω θα μου βγάλει μερικές μέρες αλλά ποιος ο λόγος να έχω smartphone; Mια άλλη συζήτηση που γίνεται όσες φορές βλέπουμε να ανακοινώνεται ένα νέο smartphone με σούπερ χαρακτηριστικά είναι η αυτονομία της μπαταρίας και ότι θα έπρεπε να εξελίξουν την μπαταρία αντί για τον επεξεργαστή.Για μένα προσωπικά η αλήθεια ειναι κάπου στη μέση.Οταν το s3 με μπαταρία 2150mah φτάνει με χρήση οθόνης πάνω από 6 ώρες και για να τις πιάσω εγώ αυτές τις ώρες στο 3ετιας κινητό μου (που όταν κυκλοφόρησε έκανε όσο κάνει σήμερα μια αντίστοιχη high end συσκευή) θέλω 2,5 μπαταρίες των 1230mah τότε ναι πιστεύω ότι τα smartphone έχουν εξελιχτεί και στον τομέα της αυτονομίας
Link to comment
Share on other sites

Στo Nexus S μου με SlimBean και κλειστα Data - 3g, μετρια χρηση wifi (2-3 ωρες χρηση,εως 12 ωρες ανοιχτο) βγαζω κατι λιγοτερο απο 3 μερες με μια φορτηση.Φυσικα το να πρεπει να κανεις αλχημιες για να μειωσεις την καταναλωση δεν ειναι και οτι καλυτερο.Δηλωνω καθολου ευχαριστημενος και αναπολω την εποχη που τα ΝΟΚΙΑ τηλεφωνα - smartphones μου δηλωναν τσακωμενα με τις πριζες (5-7 μερες)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...