Jump to content

myphone POLL: Η άποψη σας για την μπαταρία του smartphone σας;


DJDB
 Κοινοποίηση

Είστε ικανοποιημένος/η από την διάρκεια της μπαταρίας του smartphone σας;  

691 members have voted

  1. 1. Είστε ικανοποιημένος/η από την διάρκεια της μπαταρίας του smartphone σας;

    • Ναι, απόλυτα ικανοποιημένος/η
      81
    • Αρκετά ικανοποιημένος/η
      320
    • Όχι, σε καμία περίπτωση
      277
    • ΔΓ/ΔΑ
      13


Recommended Posts

χρηστης galaxy note 2 και μπορω να πω πως δεν εχω ξαναδει φοριτη συσκευη με τετοια μπαταρια!(πρων κατοχος galaxy s):D
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Xperia Arc S:

Με στοκ κερνελ και ρομ , απαραδεκτο ( δε το σωζει κανενα "battery saver" ). Μονο με μιση φωτεινοτητα και deep sleep θα κρατησει 2 μερες και κατι...Αλλα τι να το κανεις;

Με custom rom και custom kernel: Καααπως καλυτερη διαχειριση με τη συγκεκριμενη που εβαλα προσφατως, ομως τιποτα που να κανει τρελη διαφορα...Αρα σε καμμια περιπτωση δεν ικανοποιουμαι ( μαλλον η 2η μπαταρια ειναι μονοδρομος ή η αλλαγη κινητου )

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι τεχνολογικα θαυματα εχουν δει πολλα τα ματια μας.και τωρα περισοτερο απο ποτε οι ανακαλυψεις ερχονται πολυ πιο γρηγορα στον καταναλωτη για αμμεση εφαρμογη.δειτε την εξελιξη των κινητων απο χρονο σε χρονο.δεν νομιζω οτι υπαρχουν μπουφοι επιστημονες που δεν ξερουν να φτιαξουν μια μπαταρια που να διαρκει περισοτερο η' προεδροι εταιρειων που δεν γνωριζουν τα παραπονα των καταναλωτων για την μικρη διαρκεια των μπαταριων.

απλα οπως ειπωθηκε υπαρχει λογος και μαλιστα κερδοσκοπικος.αν καποια εταιρεια εβγαζε μια νεα ειδους μπαταρια στο εμποριο και ηταν δοκιμασμενη και κρατουσε τοτε ολοι θα την αντεγραφαν.

τι γινεται τωρα.εφοσον καμμια εταιρεια δεν την συμφερει να αναθεσει σε επιστημονες να φτιαξει μια τετοια μακρας ζωης μπαταρια ,για τον λογο οτι θελει να πουλαει νεες συσκευες ,τοτε ειναι ολες ησυχες γιατι ολες το ιδιο θελουν.

νομιζω οτι υπαρχει τεχνογνωσια και ισως υπαρχει και καποια ετοιμη ηδη μπαταρια μακρας διαρκειας αλλα η πολιτικη των εταιρειων μαλλον το αποτρεπει για να πουλανε συσκευες.

αυτος μπορει να ειναι και ενας λογος που βγαζουνε τοσα πολλα φθηνα μοντελλα οι εταιρειες και μπαταριες με τιμη που δεν σε συμφερει να τις αγορασεις για να αγορασεις αυτα τα νεα μοντελλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Η επιλογή μου στην ψηφοφορία είναι αρκετά ικανοποιημένος, αν σκεφτούμε και όλες αυτές τις λειτουργίες που έχουν προστεθεί στις συσκευές μας. Με N8, με Symbian Anna, με πολλές κλήσεις και μηνύματα, αρκετό browsing μέσω 3g+wifi, έβγαζε άνετα 1,5 - 2 μέρες. Με περισσότερο απλή χρήση - κλήσεις και μηνύματα και λιγότερο browsing - περνούσα στην 3 μέρα χαλαρά...... Με Symbian Belle, όμως, "χάθηκε" μισή - 1 μέρα διάρκεια μπαταρίας, ανάλογα με τη χρήση.. Με Samsung Omnia W με 3G όλη μέρα, για msn, skype, browsing, μου έβγαζε άνετα τη μέρα. Αλλά μέχρι εκεί. Κάθε βράδυ χρειάζεται φόρτιση. Με ένα Samsung Galaxy S Advance που δοκιμάζω τώρα και κάνω την ίδια χρήση, τη 1+ μέρα την έχει σίγουρα. Αν δε χρησιμοποιήσω όλη μέρα το 3g, τότε θα φτάσει και το διήμερο. Οπότε, αρκετά ικανοποιημένος, αν και προσωπικά το τέλειο θα ήταν να βγάζει άνετα 2 μέρες με τη χρήση που κάνω. :) Τι είναι.. Άλλα 500 - 700mah!!! :lol: Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα κινεζικο κινητο μαρκας ZOPPO 5,3 ιντσες οθονη και μπαταρια 2.300mAh και με νορμαλ χρηση κραταει μιαμιαση μερα.Γενικα ειμαι ευχαριστημενος και με το κινητο αλλα και με την μπαταρια που εχει :)
Link to comment
Share on other sites

Εχω το Sg3 ειμαι πολυ ευχαριστημενος διοτι το πληρωσα 472,00 ευρω,μου βγαζει 3 μερες μπαταρια με κανονικη χρηση,και επισης ειναι full γρηγορο σε θεμα ταχυτητας,ειναι αυτο που χρειαζομουν!
Link to comment
Share on other sites

ς2 ι9100.αποψη δικη μου ειναι οτι οι εταιριες μπορουν να βαλουν πιο δυνατες μπαταριες,στο βομο του κοστους και ισως κ μεγεθους,βαζουν αυτην που οριακα αντεχει ενα 16ωρο.μην ξεχναμε οτι οσο πιο συχνα θελει φορτιση,τοσο μικραινει η διαρκεια ζωης της μπαταριας.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Έχω το iPhone 4 και είμαι αρκετά ικανοποιημένος απ' τη μπαταρία του. Ποτέ δεν μου προκάλεσε κάποιο πρόβλημα στη χρήση της συσκευής. Wi-Fi και 3G μόνιμα ενεργοποιημένα. Στον 1,5 χρόνο που το έχω δεν μου έχει σβήσει ποτέ! Το συνδέω κάθε βράδυ στον φορτιστή και είμαι OK για όλη την επόμενη μέρα. Δεν θα με χάλαγε να κρατούσε για 2+ μέρες, αλλά με καθημερινή φόρτιση καλύπτομαι στο 100%.

 

:up: από μένα.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

με το iphone 4 που ειχα ηθελε φορτιση καθε 1,5 μερα μια χαρα δηλ.

τωρα εχω μεινει με ενα blackberry storm στο οποιο η μπαταρια του ηταν ατελειωτη αλλα πλεον μετα απο τοσα χρονια εχει πεσει απιστευτα. με βγαζει 1 μερα χωρις ιντερνετ. μονο με ομιλια.

γενικα πιστευω οτι οι μπαταριες σε σχεση με την εξελιξη των smartphones εχουν μεινει πολυ πισω.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Samsung GS II ... με συνεχεια ανοιχτο το 3g, κραταει περίπου 40 ώρες... με το 3g να το ανοιγω οποτε πραγματικα χρειαζεται, έχει κρατήσει 5 μέρες... ! απλα respect
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου τέρμα πειραγμένο SXS με επεξεργαστή από 1512 στα 1890 που τον πήγα δεν είδα μεγάλη διαφορά στην μπαταρία... συγκεκριμένα με όλα τα συστήματα κλειστά, και 400 ΜΒ ελεύθερη μνήμη ζει σταθερά 55`60 ώρες ενώ στα 1512 θα έκλεινα και το τρίτο 24ωρο... Αυτό δεν με πειράζει, ειναι σούπερ... αυτό που με πειράζει είναι ότι δεν έχει αυτόματο φωτισμό, και όταν είμαι στον ήλιο και ανεβάζω τον φωτισμό στο 60% , αν ανοίξω και κάνα wifi την βλέπω την μπαταρία να αυτοκτονεί μπροστά στα μάτια μου... επίσης 'όταν παίζω το ινοτια 4 έχει τύχει 98~0 σε 3:30... άνετα...
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου ταπεινό Nexus One πιθανόν να χρειαστεί νέα μπαταρία σύντομα... Σπάνια μένει πάνω από 12 ώρες μακριά από ρεύμα, θα μπορούσε να βγάλει μια μέρα κανονικής χρήσης. Βαριάς όμως με τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Στο νέο κινητό Samsung galaxy S advance με 1500mAh μπαταρία βγάζω περίπου 3 μέρες με Android.

Στο Samsung Wave I GT-S8500 με 1500mAh μπαταρία βγάζω περίπου 5-6 μέρες με Bada.

Huawei P8 Titanium Grey, Android 5.0.1

Samsung Galaxy S4 mini (GT-I9195 Black), Android 4.4.2

Samsung Galaxy S Advance (GT-I9070 Black) Android 4.1.2

Samsung Wave I (GT-S8500) BadaOS 2.0

Link to comment
Share on other sites

Xperia P...δεν χρειάζεται να πω και πολλά...Γενικλως χάλια,αλλα λίγο καλύτερα απ οτι περίμενα πριν το πάρω.Μέτρια χρήση και αντλεχει σχεδόν μια μέρα,οχι 24ωρο,κάθε βράδυ φόρτισμα.Οθόνη 4-5 ώρες max αν είναι όλα τα άλλα κλειστά και δεν τρέχεις "βαριά" applicatiion..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

NOTE 2 ΤΕΡΑΣ παιδια ΤΕΡΑΣ

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Με την sotck rom και android 2.3.4 στο sony live with walkman ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος με δεδομένο ότι μου κρατούσε 3- 4 μέρες με την χρήση που του κάνω και με δεδομένο ότι μπορούσα να ακούω παραπάνω από 12 ώρες συνεχόμενα μουσική σαν walkman. Μετά από την αναβάθμιση στο ICS η διάρκεια της μπαταρίας έπεσε στις 1-2 μέρες με την ίδια ακριβώς χρήση. Πλέον με cyanogenmod 9.1 η διάρκεια της μπαταρίας είναι με το ζόρι 1 μέρα. Βλέποντας λοιπόν ότι από αναβάθμιση σε αναβάθμιση η διάρκεια της μπαταρίας όλο και μειώνεται χωρίς να φταίει η μπαταρία ή η συσκευή φυσικά αλλά το λογισμικό και μόνο δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος από την δουλειά που κάνουν οι προγραμματιστές κυρίως αφού πέρα από τις καινούργιες καινοτομίες που βρίσκουν δεν ασχολούνται σχεδόν καθόλου με σοβαρά προβλήματα όπως η διάρκεια της μπαταρίας ας πούμε. Ελπίζω πως με το JB και το cyanogenmod 10 θα διορθωθούν αρκετά τα πράγματα αλλιώς θα ξαναγυρίζω στο gingerbread γιατί πλέον φοβάμαι ότι θα μείνω χωρίς κινητό αν φύγω από το σπίτι και η μπαταρία είναι στο 50%. Και εκτός από την χρησιμότητα του κινητού μας τηλεφώνου στην δουλειά μας είναι και ένα εργαλείο έκτατης ανάγκης όταν είσαι στην εξοχή ή σε κάποιο έρημο μέρος όπως πχ στο κυνήγι ή για ψάρεμα ή ορειβασία...
OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

ειμαι και εγω ενας ευτυχισμενος ιδιοκτητησ note 2 στο χειροτερο σεναριο καθε δευτερη μερα στο καλυτερο καθε τεταρτη εχει ραντεβου με φορτηστη...
Link to comment
Share on other sites

H αποψή μου; Αν μπορούσα να την πυροβολήσω θα το έκανα :p

Θεωρώ την αυτονομία μιας ημέρας τραγική, αποδεκτη απο 2+ ημέρες και τέλεια 5+. Αλλά επειδή πρέπει να βλέπουμε και έξω απο το ρόζ συνεφάκι μας, θα ήθελα 2+ μέρες ζορικης χρήσης. :O

Link to comment
Share on other sites

htc wildfire 1μιση μερα με ολα ανοιχτα wifi bluetooth

lg optimus 2x μιση μερα με τα χιλια ζορια απο την πρωτη ημερα:X

xperia s κρατουσε 1μιση μερα με φουλ χρηση τωρα ασε με τα παντα νεκρα μια μερα

samsung pocket 4 μερες χωρις να κλεινω τιποτα το μονο που το σκοτωνει οταν το κανω wifi hotspot λογω cosmote internet που εχει κολλησει και δε μου κατεβαζει τα δεδομενα (μην τους το πειτε ομως..ετσι)

samsung galaxy tab 2 2 μερες σπιτι σε ταχιδι ενα 6ωρο αλλα με ταινια παιχνιδι στο φουλ..

 

τελικα το πιο ασφαλες απο μπαταρι ηταν το πιο μικρο κινητο με χαμηλες απαιτησεις στην οθονη του....

κατα τα αλλα το αντροιτ ειναι το πιο ενεργοβορο συστημα που εχω ποτε εργαστει...μαλλον το εφτιαξαν τα ελοχιμ..να μας εξαντλησουν ενεργειακα...

δεν ειμαι fanboy εχω και τις 3 κονσολες ps2-ps3-ps4

bbmD8924F0F

gd90/gd92/t610/k750i/k770/htc wildfire/lgp990/xperias/tipo/nokiax/lgl50/blackberryz10/iphone4s,5,5s,5c,6,6s,7,8,X,XS

galaxytab2/ipadmini4/ipadAir1,2,Pro/XperiaZ3tablet/S2tab8"9.7"/S3tab9.7΄

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...