Jump to content

Η άποψη σας: iPad Mini, Nexus 7 ή… κάτι άλλο;


DJDB
 Κοινοποίηση

Η άποψη σας: iPad Mini, Nexus 7 ή… κάτι άλλο;  

617 members have voted

  1. 1. Η άποψη σας: iPad Mini, Nexus 7 ή… κάτι άλλο;

    • iPad Mini
      148
    • Nexus 7
      327
    • Κάτι άλλο
      107
    • Δεν γνωρίζω/δεν απαντώ
      35


Recommended Posts

επειδή πολλοί αναφέρουν το "ποιότητα κατασκευής" ως επιχείρημα αγοράς ενός Apple προϊόντος, να αναφέρω ορισμένα πράγματα:

την ποιότητα κατασκευής δεν ορίζει απλά ένα υλικό πχ τζάμι ή αλουμίνιο (είναι εξίσου φτηνά όσο το πλαστικό), αλλά η συνολική κατασκευή και συμπεριφορά ενός προϊόντος. Ένα apple προϊόν έχει εξαιρετικό design αλλά χαλάει το ίδιο εύκολα ή και περισσότερο θα έλεγα από κάποιο άλλο. Στην διαφημιστική που εργαζόμουν οι Mac παρουσίαζαν προβλήματα στον ίδιο ρυθμό με τα pc που έκαναν την ίδια ακριβώς δουλειά.. Ποιος δεν έχει δει το λαστιχάκι που ξεχώριζε στα iphone 3G/GS μεταξύ πρόσοψης και πίσω μέρους. Ποιος δεν έχει κάποιο γνωστό του με iphone 4 που του έχει πέσει κάτω και έχει σπάσει για πλάκα. Ποια λοιπόν η διαφορά ποιότητας κατασκευής ενός Nexus 7 κι ενός Ipad mini. Aν μου πείτε προτιμώ αισθητικά το αλουμίνιο ή το τζάμι απ το λάστιχο συμφωνώ αλλά όχι ότι προσθέτει ποιότητα κατασκευής overall. :cool:

Δεν επιτρέπονται αγγελίες εκτός Buy&Sell.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 221
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

iPad mini αλλά όταν βγει η δεύτερη έκδοση που θα έχει retina display.
iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

επειδή πολλοί αναφέρουν το "ποιότητα κατασκευής" ως επιχείρημα αγοράς ενός Apple προϊόντος, να αναφέρω ορισμένα πράγματα:

την ποιότητα κατασκευής δεν ορίζει απλά ένα υλικό πχ τζάμι ή αλουμίνιο (είναι εξίσου φτηνά όσο το πλαστικό), αλλά η συνολική κατασκευή και συμπεριφορά ενός προϊόντος. Ένα apple προϊόν έχει εξαιρετικό design αλλά χαλάει το ίδιο εύκολα ή και περισσότερο θα έλεγα από κάποιο άλλο. Στην διαφημιστική που εργαζόμουν οι Mac παρουσίαζαν προβλήματα στον ίδιο ρυθμό με τα pc που έκαναν την ίδια ακριβώς δουλειά.. Ποιος δεν έχει δει το λαστιχάκι που ξεχώριζε στα iphone 3G/GS μεταξύ πρόσοψης και πίσω μέρους. Ποιος δεν έχει κάποιο γνωστό του με iphone 4 που του έχει πέσει κάτω και έχει σπάσει για πλάκα. Ποια λοιπόν η διαφορά ποιότητας κατασκευής ενός Nexus 7 κι ενός Ipad mini. Aν μου πείτε προτιμώ αισθητικά το αλουμίνιο ή το τζάμι απ το λάστιχο συμφωνώ αλλά όχι ότι προσθέτει ποιότητα κατασκευής overall. :cool:

 

Ε,τωρα εισαι υπερβολικος.Οτι ειναι παρα πολυ καλυτερα ποιοτικα τα Apple,ειναι,ασχετα οτι ειναι γυαλι και μπορει να σπασει.Αυτο δε σημαινει οτι θα υποστηριξω και τη Sammy που βαζει φτηνοπλαστικουρες και πουλαει 650 ευρω την ψευτια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 7 είναι σχεδόν 8 κ ο λόγος είναι η αναλογία ,τα 7 ειναι (16/9) κ τα 8 (4/3) αρα καλά το είπε δεν θα βγάλουμε 7ιντσο.

Αυτό σου λέει κάτι ;

Link to comment
Share on other sites

επειδή πολλοί αναφέρουν το "ποιότητα κατασκευής" ως επιχείρημα αγοράς ενός Apple προϊόντος, να αναφέρω ορισμένα πράγματα:

την ποιότητα κατασκευής δεν ορίζει απλά ένα υλικό πχ τζάμι ή αλουμίνιο (είναι εξίσου φτηνά όσο το πλαστικό), αλλά η συνολική κατασκευή και συμπεριφορά ενός προϊόντος. Ένα apple προϊόν έχει εξαιρετικό design αλλά χαλάει το ίδιο εύκολα ή και περισσότερο θα έλεγα από κάποιο άλλο. Στην διαφημιστική που εργαζόμουν οι Mac παρουσίαζαν προβλήματα στον ίδιο ρυθμό με τα pc που έκαναν την ίδια ακριβώς δουλειά.. Ποιος δεν έχει δει το λαστιχάκι που ξεχώριζε στα iphone 3G/GS μεταξύ πρόσοψης και πίσω μέρους. Ποιος δεν έχει κάποιο γνωστό του με iphone 4 που του έχει πέσει κάτω και έχει σπάσει για πλάκα. Ποια λοιπόν η διαφορά ποιότητας κατασκευής ενός Nexus 7 κι ενός Ipad mini. Aν μου πείτε προτιμώ αισθητικά το αλουμίνιο ή το τζάμι απ το λάστιχο συμφωνώ αλλά όχι ότι προσθέτει ποιότητα κατασκευής overall. :cool:

 

Επίσης για την ατυχή συγκριση των apple συσκευών με premium τσάντα που έκαναν καποια παιδιά κατά την παρουσίαση απλά να αναφέρω πως όταν τις αγοράζου,ν οι κυρίες που τις αγοράζουν, ξέρουν πως όσο θα τις χρησιμοποιούν το δέρμα δεν θα σκίζεται, δεν θα ξεβάφει. τα μεταλικά κομάτια δεν θα ξεβάψουν. Γιατί το υλικό και η επεξεργασία του το κάνουν ποιοτικό και premium. Όταν έχεις όμως ένα προιον που γρατσουνιέται εύκολα, ξεβάφει κοκ που είναι η ποιοτητα και ο premium χαρακτήρας του?

Link to comment
Share on other sites

Όπως δήλωσα και στο hangout του myPhone ελάχιστη ώρα μετά την παρουσίαση, θα έψαχνα κάτι ελεύθερο επιτέλους, είτε το λένε Nexus, είτε Archos, είτε Motorola, είτε Carrefour, είτε... datsun! Οπότε, δεν θα επέλεγα απαραίτητα κάτι εταιρίας, αλλά κάτι ελεύθερο.

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

iPad Mini γιατι τρέχει το GarageBand !!! και γιατί είναι πιο φορητό απο το iPad2/New.
Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Κανενα απο τα δυο. Ο λογος? το Ipad Mini για μενα ειναι σκετη κοροιδια για τα λευτα που ζητανε (οι κινεζιες εχουν καλυτερα specs), και τo Nexus 7 μου απαγορευεται να το αγορασω απο το Ελλαντα (μεχρι στιγμης)...Οταν και αμα με το καλο το φερουνε, ουτε παλι θα το αγορασω βεβαια, λογω του οτι οι εμποροι/αντιπροσωποι θεωρουν εμας τους Ελληνες οτι ειμαστε οι Καταριανοι εμιρηδες, οτι μας ρεουν τα € απο τα μπατζακια και ενω στο εξωτερικο πωλειται για 199€, μονο εδω θα το πουλανε 269€ (μια αλυσιδα καταστηματων ηδη ανακοινωσε τις τιμες)

 

 

199€ έχει το 8gb στο εξωτερικο πάντως ενώ 269€ έχει η εκδοση των 16gb οποτε θεωρω λογικη την τιμη...

Link to comment
Share on other sites

μοναδικό πλεονέκτημα του ipad mini η αναλογία πλευρών του. Κατά αλλά α απευθύνεται μόνο σε "εθισμένους" με το iOS και στους λιγους εναπομείναντες που ταυτίζουν ακομα αυτα τα προϊόντα με την apple και αισθάνονται καλύτερα με την επίδειξη ενός προϊόντος της
Link to comment
Share on other sites

Τι συγκρίνουμε τώρα ρε?το πλαστικό με το μέταλλο ή το γυαλί?Το iPad mini είναι κλάσης ανώτερο από κάθε tablet του είδους του...Επίσης η υποστήριξη της Apple δεν συγκρίνεται με καμία άλλης εταιρείας...

 

Για tablets μιλάμε όχι για κορνίζες!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ας σοβαρευτούμε λίγο... αν είναι δυνατόν... Πρώτων, η σύγκριση των δυο συσκευών ήταν αποτυχία, και η παραδοχή της αποτυχίας αυτής... δεν βγήκε ποτέ η Cokacola να πει πόσο καλύτερη είναι από την Pepsi... Αλλά και ο τρόπος που το έκανε ήταν αποτυχημένος... το iPad είναι ένα τεντωμένο iPhone ενώ στην 4.0.1 για τηλέφωνα και στην 4.0.1 για tablets βρίσκουμε αισθητές διαφορές... Ας μην μιλήσω για τα τεχνικά χαρακτηριστικά... πριν από λίγο καιρό με έκπληξη ανακαλύψαμε ότι ο "θαυματουργός" Α6 φτάνει με το ζόρι (σύμφωνα με benchmarks) το 1,1 Gh... Έλεος πια με τα υπερτιμημένα... Κάθε μέρα με το αφεντικό μου αυτός είναι ο καυγάς μας, και το ισχυρότερο επιχείρημα του είναι "Ότι πληρώνεις παίρνεις...". Μισό λεπτό, εσύ έχεις ένα εργοστάσιο 45 στρέμματα και πέταξες δικαίως 800 ευρώ για ένα status symbol, μην περιμένεις εγώ που παίρνω 700€ μισθό να κάνω μια αγορά τόσο αβασάνιστα.... και στο κάτω κάτω, το SXS που πήρα αφορολόγητο 350€ και το υπερχρόνισα στα 1,8, έχει μέσα του 2 iPhone... (Και ας τρίζει και λίγο το πλαστικό κάτω από την διάφανη ρίγα...)
Link to comment
Share on other sites

Eγώ ψήφισα το Nexus7 που ήδη κατέχω εδώ και σχεδόν 2 μήνες.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την αγορά του από κάθε άποψη. Σαν μόνο αρνητικό, σημειώνω τη χαμηλή ένταση του ηχείου.

 

Αν αγόραζα τώρα όμως 7inch tablet, μάλλον θα πήγαινα για το απόλυτο value for money των Ainol/Novo. Το έχει ο αδελφός μου και αξίζει κάθε ένα από τα 140 ευρώ του. (χώρια που του φλασάρεις cyanogenmod 10 και είσαι καλυμμένος από υποστήριξη λογισμικού)

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια μονο αναλυση οθονης, αφου ξερεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ πως το ios δουλευει τελεια με πιο χαμηλα χαρακτηριστικα. Σημασια εχει οπως εχουμε πει 1000αδες φορες η εμπειρια χηρης και οχι τι κρυβει κατω απο το καπο ;)

Φιλικα

ενταξει δεν ειναι μονο η αναλυση οθονης και εσυ το ξερεις πολυ καλα. Αλλα θα συμφωνησω μαζι σου οτι το ios οντως τρεχει πολυ καλα και με αυτα τα specs( για αυτο ειπα οτι ειναι αντικειμενικο το os της καθε εταιριας). Αν το ipad mini εκανε 250euro τοτε 8α το σκεφτομουν σοβαρα και εγω. Απο την αλλη ειναι το τι ψαχνει ο καθενας. Αν θες ενα tablet που δεν θες να ασχολησαι και πολυ παιρνεις ipad εαν απο την αλλη σου αρεσει να "σκαλιζεις" σαν power user παιρνεις nexus.

Link to comment
Share on other sites

μου αρέσει κάποιοι που λένε για την ποιότητα κατασκευής του ipad mini λες και το έχουν πιάσει.. ή μήπως κρίνουν από την ποιότητα του iphone5 που ήταν "τέλεια" οπότε και του mini θα είναι εφάμιλλη? το nexus 7 είναι από τις πιο ποιοτικές συσκευές που έχω πιάσει στα χέρια μου.. ειδικά η πλάτη δεν υπάρχει (αν και βέβαια μένουν δαχτυλιές αν είναι ιδρωμένα τα χέρια).. παρ'όλα αυτά το μινι προσφέρει περσινά χαρακτηριστικά σε πολύ ακριβές τιμές και όλοι αυτοί που λένε ότι το ios δεν έχει ανάγκη τα βαρβάτα specs τότε γιατί το ipad 4 & iphone 5 έχουν κατά πολύ δυνατότερα χαρακτηριστικά από το μίνι? μάλλον θα τρέχει άλλο λειτουργικό το μινι..
Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια μονο αναλυση οθονης, αφου ξερεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ πως το ios δουλευει τελεια με πιο χαμηλά χαρακτηριστικα. Σημασια εχει οπως εχουμε πει 1000αδες φορες η εμπειρια χηρης και οχι τι κρυβει κάτω από το κάπο ;)

Φιλικα

 

φίλε μου συμφωνώ αλλά όχι απόλυτα... ένα από τα πιο smooth OS που όλοι μας έχουμε δουλέψει είναι αδιαμφισβήτητα το on board λειτουργικό του PSP 3004. Αυτό δεν σημαίνει ότι έπρεπε να κοστολογείτε 800€ (Και θυμηθείτε λίγο και την εμπειρία χρήσης....Έρωτας.. Τι λέω.. Ο έρωτας είναι πιο μονόχνοτος...)

Link to comment
Share on other sites

Το ipad mini,το ios ασφυκτια στις μικρες οθονες,δειχνει καλυτερα λειτουργικα και εμφανισιακα στις μεγαλες ιντσες. Πλεονεκτημα οι standalone εφαρμογες για tablet.

 

To android δεν καταλαβαινω τι προσφερει παραπανω σε tablet απο τα high end smartphones,που εχουν και την ιδια αναλυση οθονης με το nexus 7. Oι εφαρμογες που τα διαχωριζουν,απλα δεν υπαρχουν,η ιδια η google αμφισβητησε το λογο υπαρξης android tablets εγκαταλειποντας το honeycomb. Aν λειπουν οι εφαρμογες,δε θα σε σωσει το διαφορετικο περιτυλιγμα.

 

Εχω την εντυπωση οτι οι nexus ταμπλετες δε φτιαχτηκαν τοσο για να χτυπησουν τα ipad,oσο επειδη η google βαρεθηκε να δυσφημειται το λειτουργικο της απο τα απαραδεκτα android tablets που εβγαιναν μεχρι τοτε και ηθελε απλα να δειξει πώς φτιαχνεται ενα φθηνο και αρτιο λειτουργικα προϊον . Εστω και αν δε χρειαζεται πραγματικα να υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Το ipad mini,το ios ασφυκτια στις μικρες οθονες,δειχνει καλυτερα λειτουργικα και εμφανισιακα στις μεγαλες ιντσες. Πλεονεκτημα οι standalone εφαρμογες για tablet.

 

To android δεν καταλαβαινω τι προσφερει παραπανω σε tablet απο τα high end smartphones,που εχουν και την ιδια αναλυση οθονης με το nexus 7. Oι εφαρμογες που τα διαχωριζουν,απλα δεν υπαρχουν,η ιδια η google αμφισβητησε το λογο υπαρξης android tablets εγκαταλειποντας το honeycomb. Aν λειπουν οι εφαρμογες,δε θα σε σωσει το διαφορετικο περιτυλιγμα.

 

Εχω την εντυπωση οτι οι nexus ταμπλετες δε φτιαχτηκαν τοσο για να χτυπησουν τα ipad,oσο επειδη η google βαρεθηκε να δυσφημειται το λειτουργικο της απο τα απαραδεκτα android tablets που εβγαιναν μεχρι τοτε και ηθελε απλα να δειξει πώς φτιαχνεται ενα φθηνο και αρτιο λειτουργικα προϊον . Εστω και αν δε χρειαζεται πραγματικα να υπαρχει.

 

Φίλε μου επέτρεψε μου να διαφωνήσω... Θες να μου πεις ότι το λειτουργικό και το UI μπορούν να είναι ολόιδια, χωρίς την παραμικρή διαφορά, από τηλ σε tablet (υπολογιστής υποτίθεται) και το μόνο που να κάνει την διαφορά να είναι οι standalone εφαρμογές?? Προσωπικά σαν χρήστης δεν μπορώ να διανοηθώ έναν υπολογιστή(tablet) χωρίς επιφάνεια εργασίας, και θα ευχόμουν τα windows να είχαν την επιφάνεια εργασίας του Android... Κάπου εδώ να πω οτι δεν είμαι προκατειλημμένος ενάντια στο μήλο, αλλά λίγη λογική ρε παιδιά... Είναι ένα προϊών υψηλής τεχνολογίας και κορυφαίων χαρακτηριστικών αλλά απευθύνετε αλλού... Ένας χρήστης που γνωρίζει XDA, ROOT, Κώδικα, Χρονισμό και πώς να τα εκμεταλλευτεί όλα αυτά, δεν θα τον συγκινήσει ούτε το ιΟS ούτε το iPhone ή iPad... Linux Forever.....

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτό το μέγεθος που οι εφαρμογές των κινητών φαίνονται μια χαρά (πιστεύω ότι θα φαίνονται καλύτερα από αυτές που είναι για τάμπλετ) νομίζω ότι δεν υπάρχει καν ανταγωνισμός. Το nexus είναι ανώτερο από κάθε άποψη και χάνει μόνο στα υλικά. Τα πλαστικά του είναι από τα καλύτερα που έχω πιάσει αλλά η αίσθηση του μετάλλου προφανώς είναι ανώτερη (αρκεί φυσικά να την νιώθεις και να μην έχεις θηκες). 1+ μήνα μαζί του δεν έχω κανένα παράπονο, κανένα κόμπιασμα, η μπαταρία του είναι μια χαρά και γενικα είναι μια απροβλημάτιστη συσκευή.

Αν βγει όπως λένε 32αρι με 250€ και με 3G πάλι σε χαμηλή τιμή τότε θα είναι σαν να τους κλέβουμε κιόλας....

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Οταν η apple βγαλει ενα ταμπλετ που θα μου επιτρέπει να κατεβασω μεσω torrent οτι βιντεο/mp3 θελω και να το παιξω απευθειας θα το ξανασυζητησουμε. Οι μονοι που ψηφιζουν ipad mini ειναι αυτοι που δεν εχουν δει το nexus 7
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη επιλογή.

Πιστεύω ότι το νέξους αδικείται από τη λίγη μνήμη.

Όταν βγεί έκδοση στα 32 , τότε η επιλογή θα είναι ακόμη δυσκολότερη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παρότι είμαι android & windows fun η χρήση ενός IPAD (για τους μη σχετικούς σε τεχνολογία) είναι πολύ ποιο εύκολη από τα αλλά λειτουργικά.

 

Το έχω δει από το πελατολόγιο στη δουλεία που πολλοί "άσχετοι" με την καλή έννοια με ένα ipad μπαίνουν στον κόσμο της τεχνολογίας σε ταχύτητα αστραπή σε σχέση με τις άλλες πλατφόρμες.

 

Όσο για τα windows 8 τα πράγματα είναι πολύ πρόσφατα. Η πρώτη άποψη δείχνει κάτι που είναι δύσκολο και περίεργο στην χρήση για τους ήδη υπάρχων χρήστες.

 

Τα προϊόντα της Apple είναι γενικότερα ποιο εύκολα στην χρήση αλλά και premium που τραβάει αυτούς που έχουν φράγκα.

Τώρα στην ψωροκώσταινα Ελλάδα μας όπως την κάνανε οι “καπετάνιοι” επί 30έτιας πάλι καλά εάν έχουμε φράγκα να αγοράσουμε κανένα arnova με 80€

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...