Jump to content

Η άποψη σας: iPad Mini, Nexus 7 ή… κάτι άλλο;


DJDB
 Κοινοποίηση

Η άποψη σας: iPad Mini, Nexus 7 ή… κάτι άλλο;  

617 members have voted

  1. 1. Η άποψη σας: iPad Mini, Nexus 7 ή… κάτι άλλο;

    • iPad Mini
      148
    • Nexus 7
      327
    • Κάτι άλλο
      107
    • Δεν γνωρίζω/δεν απαντώ
      35


Recommended Posts

Αν ειναι δυνατόν να συγκρίνουμε iPad mini με nexus7, αν ειναι δυνατόν

 

αν είναι δυνατόν άπαπα... τις ιερές συσκευές της Apple, με τους υποδιέστερες υπόλοιπους?

όντως απαράδεκτα πράγματα γίνονται..πρέπει να εξοριστούν όλοι όσοι τολμούν να συγκρίνουν το θεόσταλτο Ipad mini με το κακό Nexus 7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 221
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν είπα οτι ειναι κακό το 7

Είπα οτι δεν εχει καμία σχέση ;)

 

tablet το ένα tablet το άλλο, γιατί δεν έχει καμία σχέση?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εχεις δίκιο, tablet το ένα ταμπλετ και το άλλο, οπότε ειναι ίδια

Ωραία άποψη

 

ποιός είπε ότι είναι ίδια???? :blink::blink:

 

εσύ είπες ότι δεν έχουν καμία σχεση και σου λέω πως ανήκουν στην ίδια κατηγορία, άρα φυσικό επόμενο η σύγκρισή τους.. τι "αν είναι δυνατόν να συγκρίνουμε" και τέτοια λες...

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρείς οτι ειναι ίδια κατηγορία 7.9" 4:3 με την 7αρα οθόνη του nexus 16:9; Πάω πάσο

Πες μου όμως κάτι

Τα εχεις δει/δουλέψει και τα δυο

 

Ομως δεν αντιλεγω στο οτι το nexus7 ειναι μια πολυ καλή επιλογή και φθηνότερη του mini κατα 90€

iPhone 6 . iPad Air . One+ One
Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρείς οτι ειναι ίδια κατηγορία 7.9" 4:3 με την 7αρα οθόνη του nexus 16:9; Πάω πάσο

Πες μου όμως κάτι

Τα εχεις δει/δουλέψει και τα δυο

 

Ομως δεν αντιλεγω στο οτι το nexus7 ειναι μια πολυ καλή επιλογή και φθηνότερη του mini κατα 90€

 

Μια χαρα τα λες. Ετσι ειναι, δεν ειναι ιδια κατηγορια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρείς οτι ειναι ίδια κατηγορία 7.9" 4:3 με την 7αρα οθόνη του nexus 16:9; Πάω πάσο

Πες μου όμως κάτι

Τα εχεις δει/δουλέψει και τα δυο

 

Ομως δεν αντιλεγω στο οτι το nexus7 ειναι μια πολυ καλή επιλογή και φθηνότερη του mini κατα 90€

 

 

ξέρω γω, αν είναι να πιάσουμε ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά για να μπορούμε να συγκρίνουμε τότε θα συγκρίναμε μόνο τα κινητά με 4" μόνο με AMOLED ξεχωριστά, 5" μόνο κ.ο.κ.... δεν πάει έτσι όμως... γιατί θα έπρεπε να συγκρίνουμε π.χ. το iPad μόνο με το iPad επειδή έχει retina...άρα θα πρέπει να συγκρίνουμε τομείς (tablets,smartphones κ.ο.κ.). ίδια κατηγορία είναι όσο κι αν προσπαθείτε να επιβάλετε το αντίθετο επειδή δεν σας συμφαίρει..

 

nexus 7 ναι, ipad ναι, ipad mini όχι. την δουλειά μου άνετα την κάνω με το 7άρι. τι παραπάνω προσφέρει το ipad mini από το n7? ελαφρότερη τσέπη ? :D

Edited by PsyGreg
Link to comment
Share on other sites

ξέρω γω, αν είναι να πιάσουμε ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά για να μπορούμε να συγκρίνουμε τότε θα συγκρίναμε μόνο τα κινητά με 4" μόνο με AMOLED ξεχωριστά, 5" μόνο κ.ο.κ.... δεν πάει έτσι όμως... γιατί θα έπρεπε να συγκρίνουμε π.χ. το iPad μόνο με το iPad επειδή έχει retina...άρα θα πρέπει να συγκρίνουμε τομείς (tablets,smartphones κ.ο.κ.). ίδια κατηγορία είναι όσο κι αν προσπαθείτε να επιβάλετε το αντίθετο επειδή δεν σας συμφαίρει..

 

nexus 7 ναι, ipad ναι, ipad mini όχι. την δουλειά μου άνετα την κάνω με το 7άρι. τι παραπάνω προσφέρει το ipad mini από το n7? ελαφρότερη τσέπη ? :D

 

Ουτε μας συμφερει, ουτε δεν μας συμφερει.

Θα μπορουσα χαλαρα να ειχα 2 απο δαυτα, αλλα εκανα την επιλογη μου.

Η οθονη του ipad mini ειναι χαρακτηριστικα μεγαλυτερη απο αυτη του νεξους 7 οχι μονο λογο της μιας επιπλεον ιντσας, αλλα και χαρη στην αναλογια πλευρων 4:3 ( γεωμετρια δημοτικου ειναι αυτα).

Θελεις να τα βαλεις στην ιδια κατηγορια? βαλτα. Και λοιπον? τι συμπερασμα βγαζεις τωρα? οτι ειναι καλυτερο το νεξους? παρτο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

είναι στην ίδια κατηγορία.

 

Βασικα, δεν λεω οτι το mini ειναι καλυτερο απο το νεξους 7 λογω μεγαλυτερης οθονης. καμια σχεση. Ισα ισα που το νεξους ειναι μια χαρα συσκευουλα και θα την προτιμουσα ισως, αν ποιοτικα εδειχνε καπως καλυτερο. (σε σχεση με το αψεγαδιαστο εμφανισιακα και ποιοτικα μινι)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο λόγο καλύτερης ανάλυσης οθόνης θα επιλέξω το nexus να μου το κάνω δώρο τις γιορτές.

Επίσης με βολεύει και η αναλογία 16/9 .

 

Νομίζω ότι κακός έδωσε στο μίνι τόσο κακή ανάλυση .... είναι σαν να φωνάζει θέλω το μέγιστο κέρδος και θα πουλησω ότι και να βάλω... πουλάω το ονομα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή και εγώ για τα Χριστούγεννα θα πάρω φυσικά Nexus 7, αυτό εδώ είναι το 3G μοντέλο; http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.662448

Η αυτό; http://www.public.gr/product/tablets/syskeyes-tablet/asus-google-nexus-7/prod3060413pp/#.ULSlbYekCM4

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή και εγώ για τα Χριστούγεννα θα πάρω φυσικά Nexus 7, αυτό εδώ είναι το 3G μοντέλο; http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.662448

Η αυτό; http://www.public.gr/product/tablets/syskeyes-tablet/asus-google-nexus-7/prod3060413pp/#.ULSlbYekCM4

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια σας.

 

για του Public : Τεχνολογία 3G Όχι

Link to comment
Share on other sites

και του e-shop δε γραφει κατι για 3g η διαφορα σε σχεση με το public ειναι οτι εχει 32gb μνημη
Link to comment
Share on other sites

Πολύ θα ήθελα να απαντάγατε, ειλικρινά όμως, αν σας χάριζαν ένα από τα δυο για δώρο τα Χριστούγεννα, ποιο θα θέλατε να είναι αυτό?

 

 

όποιος δεν απαντήσει ειλικρινά θα αναφερθεί στον διευθυντή

iPhone 6 . iPad Air . One+ One
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι είναι πολύ μικρή η χρηματική διαφορά μεταξύ τους ώστε να είναι αυτή που οδηγεί στην επιλογή.

Έμενα όπως έγραψα με χαλάει η ανάλυση που έχει το μίνι, όχι ότι στην πράξη δεν θα είναι καλή η οθόνη αλλά ψυχολογικά, αν με καταλαβαίνεις.

Μου αρέσουν τα δυνατά specs.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι είναι πολύ μικρή η χρηματική διαφορά μεταξύ τους ώστε να είναι αυτή που οδηγεί στην επιλογή.

Έμενα όπως έγραψα με χαλάει η ανάλυση που έχει το μίνι, όχι ότι στην πράξη δεν θα είναι καλή η οθόνη αλλά ψυχολογικά, αν με καταλαβαίνεις.

Μου αρέσουν τα δυνατά specs.

Παντως εγω δεν βλεπω τιποτα κακο ή ενοχλητικο στην οθονη.

Και συνολικα ( απεικονιση, γωνιες θεασης, φωτεινοτητες κλπ) ειναι καλυτερη απο του ν7, απο οτι λενε ανθρωποι που ξερουν και εμπιστευομαι. Στο λεω, μην πας για μαλλι με τα specs και βγεις κουρεμενος. Specs δεν ειναι μονο η αναλυση.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα τα δω και τα δυο και μετά θα κάνω την κίνησή.

Πάντως μιας και μιλήσαμε για αναλύσεις οθόνης έπεσαν στα χέρια μου δυο κινέζικά ταμπλετς στις 7 ίντσες, το Ainol Fire με ανάλυση 1280χ και ένα Onda με ανάλυση 1024χ.... η διάφορα μεταξύ των δυο ήταν εμφανής , εβλεπες τα πιξελ από την απόστασή που θα το κρατούσες για χρήση.

Με το μίνι να έχει ακόμα μεγαλύτερη οθόνη σε αυτή την ανάλυση με φοβίζει λίγο, βέβαια θα το δω στην πράξη.

 

Πάντως το Αινολ Novo fire είναι ένα εξαιρετικό 7αρι ταμπλετ στα 130 ευρό. Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε κάποιον που θέλει κάτι οικονομικό και δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα τα δω και τα δυο και μετά θα κάνω την κίνησή.

Πάντως μιας και μιλήσαμε για αναλύσεις οθόνης έπεσαν στα χέρια μου δυο κινέζικά ταμπλετς στις 7 ίντσες, το Ainol Fire με ανάλυση 1280χ και ένα Onda με ανάλυση 1024χ.... η διάφορα μεταξύ των δυο ήταν εμφανής , εβλεπες τα πιξελ από την απόστασή που θα το κρατούσες για χρήση.

Με το μίνι να έχει ακόμα μεγαλύτερη οθόνη σε αυτή την ανάλυση με φοβίζει λίγο, βέβαια θα το δω στην πράξη.

 

Πάντως το Αινολ Novo fire είναι ένα εξαιρετικό 7αρι ταμπλετ στα 130 ευρό. Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε κάποιον που θέλει κάτι οικονομικό και δυνατό.

Καλυτερα να τα δεις απο κοντα και να κρινεις. Εγω , σε κανονικη αποσταση, δεν βλεπω πιξελιασμα. Αντιθετα μου αρεσει η οθονη και βασικα ειχα βαρεθει τις σκοτεινες amoled...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πολύ θα ήθελα να απαντάγατε, ειλικρινά όμως, αν σας χάριζαν ένα από τα δυο για δώρο τα Χριστούγεννα, ποιο θα θέλατε να είναι αυτό?

 

 

όποιος δεν απαντήσει ειλικρινά θα αναφερθεί στον διευθυντή

Nexus 7 θα έπαιρνα πάλι.Θεωρώ το android πολύ καλύτερη επιλογή για τα δικά μου δεδομένα και ανάγκες.Απο εκει και πέρα η προσωπική μου άποψη είναι ότι πρόκειται για το n7,είτε για το ipad mini καμμία από τις 2 συσκευές δεν... κουβαλιέται.Ναι θεωρώ πως ένα tablet των 7+ ιντσων δεν ειναι το μηχάνημα που μπορείς να έχεις πάντα και παντού μαζί σου αν είσαι τύπος που δε κουβαλά έστω κάποιο τσαντάκι μαζί του.Για τέτοιες περιπτώσεις λοιπόν πιστεύω ότι αν θέλει κάποιος να έχει ένα μηχάνημα μεγαλύτερο απο συμβατικό κινητό με το οποίο θα κάνει μερικά πράγματα με την άνεση που θα τα κάνει και σε ένα tablet 7-8" και να το κουβαλά παντού μαζί του η απόλυτη λύση λέγεται galaxy note.

Link to comment
Share on other sites

Nexus 7 θα έπαιρνα πάλι.Θεωρώ το android πολύ καλύτερη επιλογή για τα δικά μου δεδομένα και ανάγκες.Απο εκει και πέρα η προσωπική μου άποψη είναι ότι πρόκειται για το n7,είτε για το ipad mini καμμία από τις 2 συσκευές δεν... κουβαλιέται.Ναι θεωρώ πως ένα tablet των 7+ ιντσων δεν ειναι το μηχάνημα που μπορείς να έχεις πάντα και παντού μαζί σου αν είσαι τύπος που δε κουβαλά έστω κάποιο τσαντάκι μαζί του.Για τέτοιες περιπτώσεις λοιπόν πιστεύω ότι αν θέλει κάποιος να έχει ένα μηχάνημα μεγαλύτερο απο συμβατικό κινητό με το οποίο θα κάνει μερικά πράγματα με την άνεση που θα τα κάνει και σε ένα tablet 7-8" και να το κουβαλά παντού μαζί του η απόλυτη λύση λέγεται galaxy note.

Η αλήθεια είναι ότι από δική μου εμπειρία επίσης το Note είναι αυτό που συνδυάζει καλύτερα από όλες τις συσκευές αυτό που περιγράφεις... Πάντως και το ipad2 mini είναι πανέμορφο σχεδιαστικά και η ανάλυσή του για αυτό το μέγεθος της οθόνης είναι μια χαρά. Από την άλλη όπως είπε το παιδί παραπάνω αν μου χάριζαν και τα δύο θα είχα μέγα θέμα να αποφασίσω καθώς την "ελευθερια" που μου δίνει το Android (και πόσο μάλλον στην 4.2.1) δεν ξέρω αν θα την θυσιαζα για να έχω κάποιο ipad.. Δύσκολα θα γυρίσω σε iOS, πολύ δύσκολα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...