Jump to content

Η άποψη σας: iPad Mini, Nexus 7 ή… κάτι άλλο;


DJDB
 Κοινοποίηση

Η άποψη σας: iPad Mini, Nexus 7 ή… κάτι άλλο;  

617 members have voted

  1. 1. Η άποψη σας: iPad Mini, Nexus 7 ή… κάτι άλλο;

    • iPad Mini
      148
    • Nexus 7
      327
    • Κάτι άλλο
      107
    • Δεν γνωρίζω/δεν απαντώ
      35


Recommended Posts

Κανενα απο τα δυο. Ο λογος? το Ipad Mini για μενα ειναι σκετη κοροιδια για τα λευτα που ζητανε (οι κινεζιες εχουν καλυτερα specs), και τo Nexus 7 μου απαγορευεται να το αγορασω απο το Ελλαντα (μεχρι στιγμης)...Οταν και αμα με το καλο το φερουνε, ουτε παλι θα το αγορασω βεβαια, λογω του οτι οι εμποροι/αντιπροσωποι θεωρουν εμας τους Ελληνες οτι ειμαστε οι Καταριανοι εμιρηδες, οτι μας ρεουν τα € απο τα μπατζακια και ενω στο εξωτερικο πωλειται για 199€, μονο εδω θα το πουλανε 269€ (μια αλυσιδα καταστηματων ηδη ανακοινωσε τις τιμες)

 

ακριβως.. γενικα υπαρχει αυτη η ταση στο ελλαδισταν που κατανταει γελοια.. αρκει μια ματια στα skroutzομαγαζα για να δει καποιος χασμα τιμων για το ιδιο ακριβως προιον..

Just donate some blood !!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 221
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παρότι είμαι android & windows fun η χρήση ενός IPAD (για τους μη σχετικούς σε τεχνολογία) είναι πολύ ποιο εύκολη από τα αλλά λειτουργικά.

 

Το έχω δει από το πελατολόγιο στη δουλεία που πολλοί "άσχετοι" με την καλή έννοια με ένα ipad μπαίνουν στον κόσμο της τεχνολογίας σε ταχύτητα αστραπή σε σχέση με τις άλλες πλατφόρμες.

 

Όσο για τα windows 8 τα πράγματα είναι πολύ πρόσφατα. Η πρώτη άποψη δείχνει κάτι που είναι δύσκολο και περίεργο στην χρήση για τους ήδη υπάρχων χρήστες.

 

Τα προϊόντα της Apple είναι γενικότερα ποιο εύκολα στην χρήση αλλά και premium που τραβάει αυτούς που έχουν φράγκα.

Τώρα στην ψωροκώσταινα Ελλάδα μας όπως την κάνανε οι “καπετάνιοι” επί 30έτιας πάλι καλά εάν έχουμε φράγκα να αγοράσουμε κανένα arnova με 80€

Ή κανένα OEM ισραηλινής κατασκευής... με 68€ και 2GB μνήμη (ROM)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω Nexus 7 μιας και ειμαi και κατοχος του! Το ipad mini μου φαινεται κατωτερο των περιστασεων και πιο ακριβο απο οτι θα επρεπε...
Link to comment
Share on other sites

http://www.focalprice.com/CE0166B/PIPO_Smart_S1_7_Android_411_RK3066_Dualcore_16GHz_Tablet_PC_with.html

 

Διπυρηνο ARM 1.6GHz, 1GB ram, 8GB storage (+SD), HDMI, USB OTG, Android 4.1, 7" Capacitive κακης αναλυσης.

Για 82 δολαρια με το discount (65€) και πρωτη επαφη με tablet πιστευω οτι ειναι περισσοτερο απο αξιοπρεπες. :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν η apple βγαλει ενα ταμπλετ που θα μου επιτρέπει να κατεβασω μεσω torrent οτι βιντεο/mp3 θελω και να το παιξω απευθειας θα το ξανασυζητησουμε. Οι μονοι που ψηφιζουν ipad mini ειναι αυτοι που δεν εχουν δει το nexus 7

 

Ετσι... out of the box κιολας για οσους δικαιολογημενα πουν οτι γινεται και με το ipad (με j/b).... και με οτι player επιλεξω εγω ;)

Link to comment
Share on other sites

Είστε ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ ρε παιδιά !!!

Αυτό είναι το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ...

 

Όπως και με το iphone5 θεϊκό το βίντεο!! Μια πολύ καλή ατάκα που λέει ο τύπος :

 

I feel that at this point Apple releases products just to see if there is anything we wont buy :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κανενα απο τα δυο. Ο λογος? το Ipad Mini για μενα ειναι σκετη κοροιδια για τα λευτα που ζητανε (οι κινεζιες εχουν καλυτερα specs), και τo Nexus 7 μου απαγορευεται να το αγορασω απο το Ελλαντα (μεχρι στιγμης)...Οταν και αμα με το καλο το φερουνε, ουτε παλι θα το αγορασω βεβαια, λογω του οτι οι εμποροι/αντιπροσωποι θεωρουν εμας τους Ελληνες οτι ειμαστε οι Καταριανοι εμιρηδες, οτι μας ρεουν τα € απο τα μπατζακια και ενω στο εξωτερικο πωλειται για 199€, μονο εδω θα το πουλανε 269€ (μια αλυσιδα καταστηματων ηδη ανακοινωσε τις τιμες)

Από το αεροδρόμιο το Heathrow χθες το πήρα 179 λίρες. Περίπου 216 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειχα το Note και χρειαζόμουν ένα mini tablet θα προτιμούσα το Nexus 7 σε 3g που θα κυκλοφορήσει σύντομα.

Τα mini tablets προορίζονται κατά κύριο λόγο για χρήση στην εργασία και οχι στον καναπέ.

Οπότε δεν τίθεται θέμα εφαρμογών αφού υπάρχουν όλες οι business apps και μάλιστα με tablet version.

Δουλευω ipad απο τον Απριλη του 2010. Για games και καποιες ειδικες εφαρμογες ειναι καλυτερο.

Για δουλειά όμως οι ευκολίες των android στην συνδεσιμοτητα και η πολυ καλυτερη λειτουργια των office applications οπου το excel στο ios ειναι "ματιασμενο" :) και αν το αρχειο ειναι λίγο βαρύ βγάζει τετραγωνακια η κρασαρει.

Αν βαλεις και την διαφορά στην τιμή είναι πιο συμφέρουσα αγορά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια ερώτηση πραγματικά καλοπροαίρετη (δεν έχω δουλέψει ποτέ ios και είμαι χρήστης android εδώ και ένα χρόνο περίπου και θεωρώ τον εαυτό μου μέσο προς τον άμπαλο χρήστη). Ποιες είναι αυτές οι εφαρμογές που δεν υπάρχουν στο android; Και εννοείς ως τίτλοι ή ως αντίστοιχες υλοποιήσεις;

Κατά τ' άλλα ενώ το ipad ως ποιότητα κατασκευής λογικά θα είναι κλάσεις ανώτερο, και με δεδομένη την προσωπική γνώμη μου, ότι τα 7αρια tablet είναι εκ φύσεως άχρηστα), εάν είχα να επιλέξω ανάμεσα στα 2, θα πήγαινα σε nexus 7.

 

Η ερώτηση πήγαινε στον BestMan. Sorry για το διπλό post

Edited by Nagata
Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες εφαρμογές εφημερίδων και περιοδικών, οι οποίες με ενδιαφέρουν, κυρίως της ημεδαπής, και δεν υπάρχουν στο Zinio. Τις έχω αναφέρει σε κάποιο άλλο θέμα.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια ερώτηση πραγματικά καλοπροαίρετη (δεν έχω δουλέψει ποτέ ios και είμαι χρήστης android εδώ και ένα χρόνο περίπου και θεωρώ τον εαυτό μου μέσο προς τον άμπαλο χρήστη). Ποιες είναι αυτές οι εφαρμογές που δεν υπάρχουν στο android; Και εννοείς ως τίτλοι ή ως αντίστοιχες υλοποιήσεις;

Κατά τ' άλλα ενώ το ipad ως ποιότητα κατασκευής λογικά θα είναι κλάσεις ανώτερο, και με δεδομένη την προσωπική γνώμη μου, ότι τα 7αρια tablet είναι εκ φύσεως άχρηστα), εάν είχα να επιλέξω ανάμεσα στα 2, θα πήγαινα σε nexus 7.

 

Η ερώτηση πήγαινε στον BestMan. Sorry για το διπλό post

 

Να προσθέσω το απαράδεκτο FlipBoard στην υλοποίησή του στο Android. :down: Στο iPhone ευχαριστιέσαι άνεση, ομαλό reload, άμεσο sync. Στο Android που έχω εδώ και 2 μήνες, έχουν κάνει 4 αναβαθμίσεις μέσω Google Play Store και ακόμα δεν συγχρονίζει όπως πρέπει, ξεχνάει να το κάνει αυτόματα, δεν κατεβάζει όλες τις φωτογραφίες και το κυριότερο για εμένα, δεν έχει landscape έκδοση ακόμα για tablets.

 

Δεν λέω, οι εφαρμογές για Android έχουν βελτιωθεί ΠΟΛΥ σε σχέση με παλιά, αλλά και πάλι έχοντας εμπειρία τόσο σε iOS όσο και σε Android, οι αντίστοιχες του iOS είναι πολύ πιο bug free και feature full. Στο μέλλον σίγουρα θα βελτιωθεί η κατάσταση, αλλά σαν Android user εδώ και 2 μήνες (πάλι μετά από διάλειμμα 2 ετών με iOS), μου λείπουν 2-3 εφαρμογές και όσες έχω δεν μου δίνουν το αίσθημα του iOS.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις εφαρμογές δεν τις εξισορροπεί ένας καλός browser, που μπορεί να τρέξει απροβλημάτιστα ακόμα και τις desktop εκδόσεις των εφημερίδων;
Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις εφαρμογές δεν τις εξισορροπεί ένας καλός browser, που μπορεί να τρέξει απροβλημάτιστα ακόμα και τις desktop εκδόσεις των εφημερίδων;

 

Όχι. Είμαι hardcore fanatic android fanboy (εντάξει, υπερβάλλω λίγο), και θα παραδεχτώ ότι υπάρχει πολύ καλύτερη υλοποίηση κάποιων εφαρμογών για iOS. Το twitter για παράδειγμα, είναι 2 χρόνια μπροστά, πραγματικά. Από τότε υπάρχει φοβερή έκδοση για tablet, στο android είναι λες και βλέπεις θρίλερ.

 

Εκεί που χάνει το iOS βέβαια όπως είπε άλλος είναι η συνδεσιμότητα, ή η υλοποίηση γενικά εφαρμογών.

 

Δηλαδή, μπορεί το iOS να έχει περισσότερες/καλύτερες εφαρμογές, αλλά λίγο πολύ βρίσκεις υποκατάστατα στο Android. Torrent όμως βρίσκεις; Video players βρίσκεις; Κ.α. Όχι.

Link to comment
Share on other sites

Nexus 7.Το προτιμώ και σε θέμα hardware και θέμα software γιατί μ'αρέσει περισσότερο το android με τα home screens,widget κ.τ.λ σε αντίθεση με το iOS που πάντοτε για μένα ήταν φτωχό.Και ειδικά το Jelly Bean φυσάει σε σχέση με τα προϊγούμενα android.Δεν με πειράζει το μέγεθος από την στιγμή που έχω να κάνω με tablets.Σχεδιαστικά το μέταλλο είναι πιο ωραίο αλλά δεν τον βρίσκω κύριο λόγο για να πάρω το ipad αντί του Nexus

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Παράδειγμα:

 

Καθημερινή Κύπρου iPad:

http://a221.phobos.apple.com/us/r1000/086/Purple/v4/36/d0/e9/36d0e99e-01bd-215d-def0-b00dc06fc9fd/mO7cprLKwGaN5722aJi7VM-temp-upload.ezvcrabc.480x480-75.jpg

 

Καθημερινή Κύπρου Mobile

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω το απαράδεκτο FlipBoard στην υλοποίησή του στο Android. :down: Στο iPhone ευχαριστιέσαι άνεση, ομαλό reload, άμεσο sync. Στο Android που έχω εδώ και 2 μήνες, έχουν κάνει 4 αναβαθμίσεις μέσω Google Play Store και ακόμα δεν συγχρονίζει όπως πρέπει, ξεχνάει να το κάνει αυτόματα, δεν κατεβάζει όλες τις φωτογραφίες και το κυριότερο για εμένα, δεν έχει landscape έκδοση ακόμα για tablets.

 

Δεν λέω, οι εφαρμογές για Android έχουν βελτιωθεί ΠΟΛΥ σε σχέση με παλιά, αλλά και πάλι έχοντας εμπειρία τόσο σε iOS όσο και σε Android, οι αντίστοιχες του iOS είναι πολύ πιο bug free και feature full. Στο μέλλον σίγουρα θα βελτιωθεί η κατάσταση, αλλά σαν Android user εδώ και 2 μήνες (πάλι μετά από διάλειμμα 2 ετών με iOS), μου λείπουν 2-3 εφαρμογές και όσες έχω δεν μου δίνουν το αίσθημα του iOS.

Δεν πολυγνωρίζω για πολλές εφαρμογές, να πω την αλήθεια. Η μόνη σύγκριση (όσον αφορά android και ios) ήταν ένας youtube downloader που δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει σε ios (χωρίς jailbreak), ένας media converter, και το marine traffic που στο app store είναι επί πληρωμή ενώ στο android δωρεάν.

Τελοσπάντων, sorry αν κούρασα, αφού άλλο είναι το θέμα, πάντως προσωπικά πιστεύω, ότι για τα δικά μου τουλάχιστον δεδομένα, θεωρώ ότι το nexus προσφέρει κάποια πράγματα παραπάνω, συγκριτικά μόνο με το ipad γιατί το ξαναλέω, γνώμη μου, τα 7άρια είναι άχρηστα

 

Όχι. Παράδειγμα:

 

Καθημερινή Κύπρου iPad:

http://a221.phobos.apple.com/us/r1000/086/Purple/v4/36/d0/e9/36d0e99e-01bd-215d-def0-b00dc06fc9fd/mO7cprLKwGaN5722aJi7VM-temp-upload.ezvcrabc.480x480-75.jpg

 

Καθημερινή Κύπρου Mobile

Ναι αυτό εννοώ, όχι ότι υπάρχει αντίστοιχη εφαρμογή στο android, αλλά ότι από τον browser του nexus 7 νομίζω, ότι μπορείς να πλοηγηθείς απροβλημάτιστα στην κανονική desktop έκδοση της σελίδας, χωρίς να χρειάζεται ειδκή εφαρμογή.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα. Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοώ, όχι ότι υπάρχει αντίστοιχη εφαρμογή στο android, αλλά ότι από τον browser του nexus 7 νομίζω, ότι μπορείς να πλοηγηθείς απροβλημάτιστα στην κανονική desktop έκδοση της σελίδας, χωρίς να χρειάζεται ειδκή εφαρμογή.

 

Μπορείς, αλλά καμμία σχέση. Άλλωστε όπως είπα, λόγω Note, άλλο ένα Andrοιd στις 7" για μένα είναι άχρηστο. Καλύτερα να έχω ένα από το καθένα.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι και για εμένα ήρθε η ώρα να αγοράσω ένα tablet, λόγω δουλειάς. Είμαι κάτοχος ενός κινητού 4s και για να πω την αλήθεια είμαι πολύ ικανοποιημένος. Όμως είμαι πολύ εκνευρισμένος από την εξάρτηση του itunes. Νομίζω ότι η επόμενη αγορά μου θα είναι android. Ψηφίζω nexus7. Όμως θα περιμένω να δω, τι θα παρουσιάσει η google τις επόμενες μέρες και θα αποφασίσω αν θα πάρω κάτι σε nexus ή samsung σε 10άρα οθόνη, αφού αυτή είναι η ανάγκη μου.

Θεωρώ υπέροχα τα προϊόντα της apple, αλλά υπερτιμημένα και ανελαστικά, όσον αφορά τη χρήση τους (συνδεσιμότητα με άλλες συσκευές, μεταφορά αρχείων κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Ipad mini, για την ποιότητα κατασκευής, αξιοπιστία, αυτονομία και τις εφαρμογές του Apple Store.

 

:)

 

Και για την υποστήριξη καθε προιοντος

Link to comment
Share on other sites

http://www.focalprice.com/CE0166B/PIPO_Smart_S1_7_Android_411_RK3066_Dualcore_16GHz_Tablet_PC_with.html

 

Διπυρηνο ARM 1.6GHz, 1GB ram, 8GB storage (+SD), HDMI, USB OTG, Android 4.1, 7" Capacitive κακης αναλυσης.

Για 82 δολαρια με το discount (65€) και πρωτη επαφη με tablet πιστευω οτι ειναι περισσοτερο απο αξιοπρεπες. :)

 

Σορρυ αλλα παρα να πεταξει καποιος 65€, ειναι καλυτερα να φυλαξει τα χρηματα του και αν μπορεσει να παρει κατι καλυτερο ειτε αυτο ειναι το nexus 7, ειτε το ipad mini. νομιζω μπορουμε να ζησουμε και χωρις tablet.:)

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Απο τα δυο αυτα, φυσικα θα διαλεγα το Nexus 7.Η τιμη και αποδωση ειναι στα κλυτερα της επιπεδα...

Η Apple φτιαχνει απλα πραγματακια που ειναι 2 βηματα πισω και να κοτσαρει το σηματακι της θα βγαζει μια ζωη λεφτα.Αμα υπαρχουν ακομα προβατα που λογο marketing δεν μπορουν να σηκωσουν κεφαλι και να δουν κατι αλλο, τοτε ακομα θα πουλαει για πολυ καιρο...:mad::mad:

 

Δεν θελω να προσβαλω κανεναν..Αυτα ειναι τα πιστευω μου για κατι που εχει διπύρηνος στα 1 GHz και 510 ram με αξια 329 δολάρια :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν με ενδιαφέρει αμεσα η απόκτηση μιας tablet, αν κάποια στιγμή πάρω, αυτη θα ειναι Nexus. Δεν βλέπω κανένα λόγο να δεθώ στο άρμα της Apple , θεωρώ μυθο το όλο θέμα του Appstore (η Google πλέον κάνει πολύ καλή δουλειά με το Google Play) , και το ipad mini ειναι κοροϊδία σε αυτή τη τιμή.

 

Με λιγα λογια μονο αναλυση οθονης, αφου ξερεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ πως το ios δουλευει τελεια με πιο χαμηλα χαρακτηριστικα. Σημασια εχει οπως εχουμε πει 1000αδες φορες η εμπειρια χηρης και οχι τι κρυβει κατω απο το καπο ;)

Φιλικα

 

Α6

 

Φιλικά.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα. Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Και για την υποστήριξη καθε προιοντος

 

Το Nexus νομίζω θα έχει ακόμα καλύτερη υποστήριξη πολύ απλά γιατί είναι Nexus.

 

(βλέπε Nexus S που είναι σε Jelly Bean με ΟΛΑ τα features του λειτουργικού).

 

Σορρυ αλλα παρα να πεταξει καποιος 65€, ειναι καλυτερα να φυλαξει τα χρηματα του και αν μπορεσει να παρει κατι καλυτερο ειτε αυτο ειναι το nexus 7, ειτε το ipad mini. νομιζω μπορουμε να ζησουμε και χωρις tablet.:)

 

Πολλά είναι τα πράγματα που μπορούμε να ζήσουμε χωρίς, αλλά δεν είναι εδώ αυτό το θέμα μας. Καλό είναι να μην προσβάλλουμε κάποιον ότι πετάει τα λεφτά του γιατί λίγο πολύ, όλοι το κάνουμε απλά ίσως σε διαφορετικά πράγματα.

 

Αν θέλει το παιδί να δώσει 65 ευρώ για ένα μέτριο τάμπλετ, ίσως έχει κάνει μια πολύ πολύ καλή value for money αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...