Jump to content

Η άποψη σας: iPad Mini, Nexus 7 ή… κάτι άλλο;


DJDB
 Κοινοποίηση

Η άποψη σας: iPad Mini, Nexus 7 ή… κάτι άλλο;  

617 members have voted

  1. 1. Η άποψη σας: iPad Mini, Nexus 7 ή… κάτι άλλο;

    • iPad Mini
      148
    • Nexus 7
      327
    • Κάτι άλλο
      107
    • Δεν γνωρίζω/δεν απαντώ
      35


Recommended Posts

Μεταφραζεται Κωστα. Γιατι το μικρο ipad ειναι ενα πολυτελες αντικειμενο, με αλουμινενια πλατη, ανθεκτικη στις γρατζουνιες οθονη και υπερπροσεγμενο design. Ολα αυτα συνθετουν ενα προιον που δεν μπορει και δεν πρεπει να κοστιζει οσο το νεξους 7 που δεν εχει χαρακτηρα lux, και εχει σχεδιαστει για να πωλειται στο κοστος.

 

Αυτον που δεν τον ενδιαφερουν τα "φρου φρου" αγοραζει το νεξους και θεωρει τον εαυτο του και εξυπνο που με λιγοτερα πηρε περισσοτερα. Λογικη " ΙΚΕΑ" ;)

 

Υπαρχουν και αλλοι που δεν σκεφτονται τα 50 ή 100 ευρω διαφορας στην τιμη, αλλα θελουν να αγορασουν κατι που να τους ικανοποιει και τις αισθησεις.

 

αυτό θα μπορούσες να το πεις αν ξέραμε το κόστος κατασκευής και των δύο και πόσο κερδίζει η κάθε εταιρεία ανα συσκευή.

αν δεχθούμε οτι η google πουλάει με σχεδόν μηδενικό κέρδος ακριβώς (δε το πιστεύω) και απέναντι η apple πουλάει σίγουρα με κέρδος το mini, όπως είναι λογικό...το κόστος συσκευής για την καθεμιά βγαίνει στα ίδια επίπεδα πάνω κάτω. άρα δε μπορώ να θεωρήσω το nexus είναι λογικής "IKEA" σα προιόν..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 221
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μην αναφέρουμε εταιρίες που δεν δραστηριοποιούνται στον χώρο της κινητής τηλεφωνίας και κάνουμε τυχόν συγκρίσεις.

Ευχαριστώ. :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτό θα μπορούσες να το πεις αν ξέραμε το κόστος κατασκευής και των δύο και πόσο κερδίζει η κάθε εταιρεία ανα συσκευή.

αν δεχθούμε οτι η google πουλάει με σχεδόν μηδενικό κέρδος ακριβώς (δε το πιστεύω) και απέναντι η apple πουλάει σίγουρα με κέρδος το mini, όπως είναι λογικό...το κόστος συσκευής για την καθεμιά βγαίνει στα ίδια επίπεδα πάνω κάτω. άρα δε μπορώ να θεωρήσω το nexus είναι λογικής "IKEA" σα προιόν..

Tο λέω με τη λογική ότι το ipad μοιάζει πιο προσεγμένο, πιο όμορφο, πιο φιγουράτο.

Με τέτοια εμφάνιση και απτή ποιότητα (αλουμίνιο) είναι λογικό να ζητάει (και να παίρνει) περισσότερα (χρήματα), ακόμα κι αν σαν κατασκευή δεν κοστίζει τόσο πολύ περισσότερο από το νέξους. (δεν ξέρω πόσο και αν).

 

Λογικη " ΙΚΕΑ"

Τόσο πολύ το ρίχνεις;:confused:

Μα δεν το είπα για να το ρίξω.

ίσα ίσα που το νέξους 7 μου αρέσει πολύ.

Το λέω με τη λογική του "αγοράζω κάτι για να κάνω τη δουλειά μου και όχι για πουλ μουρ"

 

@ Te_salat Νομίζω, το ίδιο πράγμα λέμε.

 

@Nagata, σόρρυ για την αναφορά στο ΙΚΕΑ, δεν θα ξαναγίνει :)

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τις τοποθετήσεις βλέπω ότι γίνονται στη βάση ότι η μικρή συσκευή της Apple είναι αντίστοιχη με το Nexus 7 το Kindle και άλλα 7άρια tablet, στην πραγματικότητα όμως είναι σε δική της κατηγορία προσφέροντας πολύ μεγαλύτερο χώρο εργασίας / ανάγνωσης παρά το ότι οι εξωτερικές διαστάσεις είναι συγκρίσιμες, όπως φαίνεται από αυτό εδώ το πολύ καλό άρθρο.

 

Ως εκ τούτου, και η σύγκριση τιμών πρέπει να γίνει με την ανάλογη συνεκτίμηση των παραπάνω χαρακτηριστικών.

Adaequatio rei et intellectus ...
Link to comment
Share on other sites

Tο λέω με τη λογική ότι το ipad μοιάζει πιο προσεγμένο, πιο όμορφο, πιο φιγουράτο.

Με τέτοια εμφάνιση και απτή ποιότητα (αλουμίνιο) είναι λογικό να ζητάει (και να παίρνει) περισσότερα (χρήματα), ακόμα κι αν σαν κατασκευή δεν κοστίζει τόσο πολύ περισσότερο από το νέξους. (δεν ξέρω πόσο και αν).

 

αυτό το καταλαβαίνω και συμφωνώ εν μέρει ..απλά δε θεωρώ οτι το nexus ποιοτικά είναι χαμηλού επιπέδου και προδιαγραφών γενικότερα σα προιόν.( απ οτι διαβάζω βέβαια, δε το έχω πιάσει στα χέρια μου ακόμα)

 

Διαβάζοντας τις τοποθετήσεις βλέπω ότι γίνονται στη βάση ότι η μικρή συσκευή της Apple είναι αντίστοιχη με το Nexus 7 το Kindle και άλλα 7άρια tablet, στην πραγματικότητα όμως είναι σε δική της κατηγορία προσφέροντας πολύ μεγαλύτερο χώρο εργασίας / ανάγνωσης παρά το ότι οι εξωτερικές διαστάσεις είναι συγκρίσιμες, όπως φαίνεται από αυτό εδώ το πολύ καλό άρθρο.

 

Ως εκ τούτου, και η σύγκριση τιμών πρέπει να γίνει με την ανάλογη συνεκτίμηση των παραπάνω χαρακτηριστικών.

 

ναι.. αλλά δεν είναι σε δική της κατηγορία. είναι λογικό και αναμενόμενο να γίνεται σύγκριση με nexus 7 ή άλλα 7-8αρια. φάνηκε άλλωστε και από την παρουσίαση του.

Edited by rizla7
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τις τοποθετήσεις βλέπω ότι γίνονται στη βάση ότι η μικρή συσκευή της Apple είναι αντίστοιχη με το Nexus 7 το Kindle και άλλα 7άρια tablet, στην πραγματικότητα όμως είναι σε δική της κατηγορία προσφέροντας πολύ μεγαλύτερο χώρο εργασίας / ανάγνωσης παρά το ότι οι εξωτερικές διαστάσεις είναι συγκρίσιμες, όπως φαίνεται από αυτό εδώ το πολύ καλό άρθρο.

 

Ως εκ τούτου, και η σύγκριση τιμών πρέπει να γίνει με την ανάλογη συνεκτίμηση των παραπάνω χαρακτηριστικών.

 

Να σου πω λοιπόν εγώ ότι το Nexus 7 με την μικρότερη διαγώνιο σε portrait mode δείχνει περισσότερο περιεχόμενο λόγω της μεγαλύτερης ανάλυσης. Οπότε για ανάγνωση ( εκτός και αν εσύ προτιμάς να διαβάζεις σε landscape) το nexus είναι καλύτερο με αυτή τη λογική, γιατί λοιπόν να πληρώσεις το mini, σωστά;;

 

*Η παρατήρηση μου γίνεται με βάση

το βίντεο που χρησιμοποιεί το ipad2 ως reference που έχει ίδια ανάλυση με το mini. Οπότε και υποθέτω πως θα έχουμε παρόμοια αποτελέσματα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

αυτό το καταλαβαίνω και συμφωνώ εν μέρει ..απλά δε θεωρώ οτι το nexus ποιοτικά είναι χαμηλού επιπέδου και προδιαγραφών γενικότερα σα προιόν.( απ οτι διαβάζω βέβαια, δε το έχω πιάσει στα χέρια μου ακόμα)

Ούτε εγώ το έχω πιάσει στα χέρια μου, (αλλά να μιλάω ξέρω ε? :lol: )

Απλά, οι αναφορές που διαβάζω για πώληση στο κόστος, η μικρή έκδοση των 8giga για να γίνει "του λαού" ας πούμε, οι αναφορές για την ξεβίδωτη βίδα, η έλλειψη πίσω κάμερας (όχι ότι χρειάζεται , αλλά ξέρεις, δείχνει ότι προσπάθησαν με κάθε τρόπο να μειώσουν το κόστος) γενικά μου έχουν δώσει την αίσθηση ότι πρόκειται για να μια φτηνή συσκευή που την έβγαλαν για να πουλήσει, λόγω χαμηλού κόστους.

Ίσως βέβαια να κάνω και λάθος.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ το έχω πιάσει στα χέρια μου, (αλλά να μιλάω ξέρω ε? :lol: )

Απλά, οι αναφορές που διαβάζω για πώληση στο κόστος, η μικρή έκδοση των 8giga για να γίνει "του λαού" ας πούμε, οι αναφορές για την ξεβίδωτη βίδα, η έλλειψη πίσω κάμερας (όχι ότι χρειάζεται , αλλά ξέρεις, δείχνει ότι προσπάθησαν με κάθε τρόπο να μειώσουν το κόστος) γενικά μου έχουν δώσει την αίσθηση ότι πρόκειται για να μια φτηνή συσκευή που την έβγαλαν για να πουλήσει, λόγω χαμηλού κόστους.

Ίσως βέβαια να κάνω και λάθος.

Πάντως για Γιάννη μιλώντας για την πίσω κάμερα, πιο γελοίο από το να τραβάς βίντεο με το iPad δεν έχω δει.:lol:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για Γιάννη μιλώντας για την πίσω κάμερα, πιο γελοίο από το να τραβάς βίντεο με το iPad δεν έχω δει.:lol:

 

Συμφωνώ Γιώργο. Εντελώς γελοίο.

Η πίσω κάμερα θα μπορούσε να πεί κάποιος ότι έχει μια χρησιμότητα για να διαβάζεις κωδικούς QR , αλλά εντάξει, τρίχες κατσαρές. Απλά το γεγονός ότι όλα έχουν πίσω κάμερα, εκτός από αυτό, δείχνει ότι σκοπός τους ήταν να φτιάξουν όχι το καλύτερο, αλλά το φτηνότερο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Γιώργο. Εντελώς γελοίο.

Η πίσω κάμερα θα μπορούσε να πεί κάποιος ότι έχει μια χρησιμότητα για να διαβάζεις κωδικούς QR , αλλά εντάξει, τρίχες κατσαρές. Απλά το γεγονός ότι όλα έχουν πίσω κάμερα, εκτός από αυτό, δείχνει ότι σκοπός τους ήταν να φτιάξουν όχι το καλύτερο, αλλά το φτηνότερο.

Αυτή τη γελοιότητα κατάλαβε η Google και δεν έβαλε.:p

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

το Ν7 ειχε κι εχει μετριο προς κακο quality control, εστω κι αν τα υλικα που χρησιμοποιηθηκαν ειχαν... αλλη προθεση (ωραιο λαστιχο, αξιοπρεπες design).

Ανασηκωμενες οθονες απο την αριστερη πλευρα (απο λιγο εως μερικα χιλιοστα), καμενα πιξελς και σκονη κατω απο την οθονη, μισες οθονες πιο σωστα φωτισμενες κλπ κλπ. 3 περασαν απο τα χερια μου και ειδα αλλα 4 φιλων.

Δεν εχω πιασει κανενα απο την τελευταια φουρνια που εικαζεται οτι ειναι κατα πολυ βελτιωμενη...

Ευτυχως στο 10αρι ειναι μεσα η σαμμυ, που μπορει να διαχειριστει μεγαλες ποσοτητες χωρις να παθει κοκομπλοκο...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Εχω ταμπλετα 7αρα της samsung μικρη η οθονη για ανετο διαβασμα. Μαλλον καμια 10αρα της Samy η ipad 4.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα θα προτιμουσα το nexus για την φορητοτητα σου σαν μεγεθος και για τις εφαρμογες που με βολευουν απο το marekt.
Link to comment
Share on other sites

Το Nexus νομίζω θα έχει ακόμα καλύτερη υποστήριξη πολύ απλά γιατί είναι Nexus.

 

(βλέπε Nexus S που είναι σε Jelly Bean με ΟΛΑ τα features του λειτουργικού).

 

 

 

σε αυτο εχεις δικαιο θα περνει πρωτο αναβαθμισης

Link to comment
Share on other sites

το Ν7 ειχε κι εχει μετριο προς κακο quality control, εστω κι αν τα υλικα που χρησιμοποιηθηκαν ειχαν... αλλη προθεση (ωραιο λαστιχο, αξιοπρεπες design).

Ανασηκωμενες οθονες απο την αριστερη πλευρα (απο λιγο εως μερικα χιλιοστα), καμενα πιξελς και σκονη κατω απο την οθονη, μισες οθονες πιο σωστα φωτισμενες κλπ κλπ. 3 περασαν απο τα χερια μου και ειδα αλλα 4 φιλων.

Δεν εχω πιασει κανενα απο την τελευταια φουρνια που εικαζεται οτι ειναι κατα πολυ βελτιωμενη...

Ευτυχως στο 10αρι ειναι μεσα η σαμμυ, που μπορει να διαχειριστει μεγαλες ποσοτητες χωρις να παθει κοκομπλοκο...

 

Εμενα πάλι στα χέρια μου έπεσε ένα και δεν έχει κανένα από τα προβλήματα που αναφέρεις. Αγορασμένο από κακή φουρνιά που διάβασα στο ίντερνετ και είναι μια χαρά. Ούτε περίεργες οθόνες, ούτε καμμένα pixel, ούτε τίποτα. Απροβλημάτιστο σε ποιότητα και χρήση...

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

όταν θα καταλάβει η apple ότι τα κλειδώματα των συσκευών τις της κάνουν ζημιά, τότε θα είναι αργά.Το android ανεβάζει ταχύτητα...
Harley - Amiga - HTC και ξερό ψωμί!
Link to comment
Share on other sites

όταν θα καταλάβει η apple ότι τα κλειδώματα των συσκευών τις της κάνουν ζημιά, τότε θα είναι αργά.Το android ανεβάζει ταχύτητα...

Ο καθένας έχει την στρατηγική του.

Η Apple έχει μια απολύτως πετυχημένη πορεία.

Τώρα για το μέλλον θα δούμε.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είχα iphone 3G και μετά 3GS. Εδώ και δύο χρόνια έχω Samsung galaxy S. Το iphone μεταχειρισμένο το πουλάς 350+ ευρώ. Το galaxy s με το ζόρι στον ένα χρόνο θα το έπαιρνε κάποιος 250. Οπότε μου κοστίζει περισσότερο να έχω το τελευταίο android κινητό. Αυτή τη στιγμή ένα iphone 4 κάνει μεταχειρισμένο 300 ευρώ. Το δικό μου ούτε 150 δεν μπορώ να το δώσω. Τώρα αρκετοί φίλοι μου έχουν iphone από το 4 έως και το 5 και μερικοί έχουν και ipad οπότε συνεχίζω να έχω καθημερινή επαφή. Το θέμα με τα apple είναι ότι μπορεί να μην κάνουν τα πάντα, αλλά ότι κάνουν, το κάνουν τέλεια και χωρίς εσύ να ασχοληθείς καθόλου. Το Galaxy S, το οποίο δεν είναι και κανένα χαζοκινητό, στα δύο χρόνια που το έχω μέχρι στιγμής, έχουν περάσει διαστήματα, πάνω από 7-8 μήνες συνολικά που θέλω να το σπάσω από τα νεύρα μου γιατί σέρνεται, κολάει και κάνει επανεκινήσεις πότε πότε και με ότι ενημέρωση έβγαινε, περασμένη. Σίγουρα έχει σημειώσει απίστευτη πρόοδο το adroid. Δεν έχει καμία σχέση με 2 χρόνια πριν. Αλλά όλα αυτά που γίνονται σε εμένα φαίνεται σαν η Google να προσπαθεί να κάνει ότι η apple κάνει εδώ και τόσα χρόνια: No lag and just works. Με το Cyangenmod 10 stable είναι άλλο κινητό. Όλα τέλεια. Αλλά και αυτό βγήκε πριν μια βδομάδα. Με την nightly έκδοση όλο προβλήματα ήταν πάλι. Και όλα αυτά ξέρω και τα κάνω. Οι φίλοι μου όχι. Άρα θα είχαν μείνει με την 2.3 της samsung. 600+ ευρώ κινητό και υποστήριξη από την εταιρία 1 χρόνο και αν? Please..... Οπότε ipad mini. Γιατί απλά δουλεύει. Και μπορεί να μην κάνω Copy - paste όπως στο android, το οποίο το χρησιμοποιώ 1-2 φορές την ημέρα, αλλά θα μπαίνω στο internet ταχύτητα χωρίς κολλήματα και θα παίρνω τα e-mail μου, κάτι που κάνω 2-3 ώρες κάθε μέρα. Ίσως του χρόνου android tablet....

 

Y.Γ.: sorry για την πολυλογία... :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Το 4αρι εκανε τουλαχιστον 680 και πωλειται 280.

Το sgs εκανε 580 και πωλειται 150.

Do the math

 

Επίσης το S θα το αγόραζες πολύ φθηνότερα μετά από λίγους μήνες ενώ το 4 στην ίδια τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα τα iPad ειναι απιαστα.το feeling της οθόνης τους δε το χέι Αλλη συσκευή

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το 4αρι εκανε τουλαχιστον 680 και πωλειται 280.

Το sgs εκανε 580 και πωλειται 150.

Do the math

 

Επίσης το S θα το αγόραζες πολύ φθηνότερα μετά από λίγους μήνες ενώ το 4 στην ίδια τιμή.

 

Το iphone 4 το έδωσε ένας φίλος μου 350, την ίδια μέρα που είπε ότι θα το πουλήσει, πριν μερικές μέρες που πήρε το 5 και δεν ήταν και στην καλύτερη κατάσταση το κινητό. Το δικό μου που δεν έχει ούτε γρατζουνιά, το δίνω 150 -160 και αφού το ψάξω λίγο καιρό. Το γεγονός ότι η apple ρίχνει ελάχιστα τις τιμές σημαίνει ότι μεταχειρισμένο έχει πολύ καλύτερη αγοραστική αξία.

 

Και σίγουρa, επειδή τα έχω χρησιμοποιήσει και τα δύο αρκετά, το galaxy s αυτή τη στιγμή είναι πολύ ανώτερο κινητό. Αλλά η α apple έχει το καλύτερο brand name. Και το δικό του κινητό πάντα δούλευε το ίδιο. Το δικό μου, ανάλογα με την αναβάθμιση. Με την επίσημη 2.2 πχ ήταν να το σπάσεις και το Kiss της Samsung για τον πρώτο χρόνο σε ωθούσε στην εγκληματικότητα! :Ρ

 

Και σε review των Nexus 7 & Ipad mini, πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου, έλεγε ότι υπάρχουν 2 κατηγορίες αγοραστών για τα κινητά/tablets: Η μία ομάδα που της αρέσει η τεχνολογία και της αρέσει να ασχολείται με αυτήν και η άλλη που θέλει να κάνει την δουλειά της εύκολα και γρήγορα χωρίς να μπαίνει η τεχνολογία στη μέση. Στους πρώτους πρότεινε το Nexus 7, στους 2ους που είναι και μάλλον περισσότεροι, το ipad mini. Και αν προσέξεις έτσι τα πουλάνε και οι εταιρίες. Η google σου λέει ότι σου δίνει ελευθερία να κάνεις ότι γουστάρεις, αλλά μόνος σου. Η apple ότι κάνει τα πάντα τη στιγμή που το βγάζεις από το κουτί. Και πιστεύω ότι ισχύει και στο poll εδώ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το iphone 4 το έδωσε ένας φίλος μου 350, την ίδια μέρα που είπε ότι θα το πουλήσει, πριν μερικές μέρες που πήρε το 5 και δεν ήταν και στην καλύτερη κατάσταση το κινητό. Το δικό μου που δεν έχει ούτε γρατζουνιά, το δίνω 150 -160 και αφού το ψάξω λίγο καιρό. Το γεγονός ότι η apple ρίχνει ελάχιστα τις τιμές σημαίνει ότι μεταχειρισμένο έχει πολύ καλύτερη αγοραστική αξία.

 

Και σίγουρa, επειδή τα έχω χρησιμοποιήσει και τα δύο αρκετά, το galaxy s αυτή τη στιγμή είναι πολύ ανώτερο κινητό. Αλλά η α apple έχει το καλύτερο brand name. Και το δικό του κινητό πάντα δούλευε το ίδιο. Το δικό μου, ανάλογα με την αναβάθμιση. Με την επίσημη 2.2 πχ ήταν να το σπάσεις και το Kiss της Samsung για τον πρώτο χρόνο σε ωθούσε στην εγκληματικότητα! :Ρ

 

Και σε review των Nexus 7 & Ipad mini, πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου, έλεγε ότι υπάρχουν 2 κατηγορίες αγοραστών για τα κινητά/tablets: Η μία ομάδα που της αρέσει η τεχνολογία και της αρέσει να ασχολείται με αυτήν και η άλλη που θέλει να κάνει την δουλειά της εύκολα και γρήγορα χωρίς να μπαίνει η τεχνολογία στη μέση. Στους πρώτους πρότεινε το Nexus 7, στους 2ους που είναι και μάλλον περισσότεροι, το ipad mini. Και αν προσέξεις έτσι τα πουλάνε και οι εταιρίες. Η google σου λέει ότι σου δίνει ελευθερία να κάνεις ότι γουστάρεις, αλλά μόνος σου. Η apple ότι κάνει τα πάντα τη στιγμή που το βγάζεις από το κουτί. Και πιστεύω ότι ισχύει και στο poll εδώ αυτό.

 

Και τι είναι αυτό που δεν μπορώ να κάνω εύκολα και γρήγορα με το nexus και θα το κάνω με το ipad;

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Τη οθόνη και το touch feeling των iPad δεν το χέι ουτε nexus ουτε και κανένα αλλο tablet

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Και τι είναι αυτό που δεν μπορώ να κάνω εύκολα και γρήγορα με το nexus και θα το κάνω με το ipad;

 

Να πω εκ των προτέρων ότι δεν έχω εμπειρία από το Nexus 7 αλλά από Samsung Galaxy S και S2 οπότε δεν μπορώ να σου πω για το συγκεκριμένο αλλά από android 2 χρόνια τώρα.

 

Αυτά που κάνω πολύ είναι να σερφάρω στο Ιντερνετ, e-mail, σημειώσεις, να στέλνω μήνυματα μέσω viber, fancy και teamviewer. Στο ιντερνετ πχ μπορεί να έκανε 4πλάσιο χρόνο να μου ανοίξει σελίδα από το iphone 4. Όσο καιρό είχα την 2.2 έκδοση κάθε λέξη που έγραφα έκανε 6-7 δευτερόλεπτα να μου την εμφανίσει. Για να γράψω μήνυμα μου έπαιρνε πάνω από 1'... Γενικότερα όμως είχε πάντα lag το κινητό σε όλα, είσοδο στο μενού, εναλλαγή εφαρμογών, άνοιγμα εφαρμογών, στα μενού των εφαρμογών, παντού, έκανε 1'' - 3'' να ανταποκριθεί.

 

Όλα αυτά βέβαια μέχρι που πέρασα την Cyangenmode 10 stable οπότε πρώτη φορά το κινητό είναι τόσο γρήγορο και μπορώ να τα κάνω όλα όπως θέλω εγώ. Αλλά αφού έχω κάνει μια διαδικασία αρκετά περίπλοκη για τον περισσότερο κόσμο, που έχει ακυρώσει την εγγύηση αφού η samsung δεν έχει βγάλει πέρα από την 2.3.3 νομίζω τίποτα. Ενώ σε apple μέχρι και ο πιο άσχετος με την τεχνολογία πάει στις ρυθμίσεις και κάνει update over wifi στην τελευταία έκδοση και με κινητά που είναι 2+ χρόνων και τα κινητά της δεν έχουν αυτά τα θέματα που είχα με android. Κάπου θα συμβιβαστείς ότι και να πάρεις. Απλά σε apple επειδή όλα φτιάχνονται για 1 κινητό, είναι όλα φτιαγμένα για το κινητό αυτό και δουλεύουν τέλεια. Στο android επειδή υπάρχουν 1000 διαφορετικά κινητά, δεν είναι τόσο ιδανικά γραμμένες οι εφαρμογές και αυτό έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...