Jump to content

Η άποψη σας: iPad Mini, Nexus 7 ή… κάτι άλλο;


DJDB
 Κοινοποίηση

Η άποψη σας: iPad Mini, Nexus 7 ή… κάτι άλλο;  

617 members have voted

  1. 1. Η άποψη σας: iPad Mini, Nexus 7 ή… κάτι άλλο;

    • iPad Mini
      148
    • Nexus 7
      327
    • Κάτι άλλο
      107
    • Δεν γνωρίζω/δεν απαντώ
      35


Recommended Posts

Έτσι ακριβώς.

Έχουμε το iOS για να κάνουμε την δουλειά μας σταθερά και απροβλημάτιστα και πειραματιζόμαστε με τα καινούργια λειτουργικά γιατί αγαπάμε την τεχνολογία!

@Tt

iPhone 6 . iPad Air . One+ One
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 221
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν η apple βλέπει υπο την ιδια οπτική γωνια με τους fan της τα πραγματα, τότε το άμεσο μέλλον επιφυλάσσει εκπλήξεις.

Και επειδη η τυφλή υποστήριξη χωρίς να γνωρίζεις τις δυνατότητες του ανταγωνισμού δεν ειναι ο καλύτερος σύμβουλος, ψάξτε το λιγο.

Σύντομα θα παίζουν σοβαρά και τα WP8 tablets.

Προσωπικά βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον το λειτουργικό αυτο. Φρεσκο σταθερο και πρωτότυπο. Περιμένω την τελικη παρουσίαση για να δω αν έγιναν οι απαραιτητες προσθήκες και βελτιώσεις. Ακομα και στην έκδοση 7.5 που το δουλεύω, μου αρεσει.

Οι εφαρμογές ειναι θεμα χρονου. Δεν θεωρείται μειονέκτημα η ελειψη στην παρουσα φαση. Οι πωλήσεις θα φερουν τους developers.

Το ιδιο και στα android tablets. Η επιτυχία του Nexus 7 εφερε πολυ γρηγορα την προσαρμογή δεκάδων βασικων εφαρμογων.

 

Κοιτα, αγαπητε Κωστα..Εχεις δικιο στα περισσοτερα απο οσα λες..το αντροιντ καθε χρονο σε σχεση με τον ανταγωνισμο κανει αλματα σε θεμα λειτουργικου.το θεμα ειναι πως οι msnufacturers δεν το βλεπουν απο την ιδια γωνια..αν δεις η τρανταχτη πληθωρα των αντροιντ ταμπλετ παρεμεινε και θα μεινει για παντα στην honeycomb χωρις αναβαθμιση..αρα μιλαμε για χιλιαδες απογοητευμενους πελατες που αγνοηθηκαν πληρωςκαι οπως ειναι λογικο δε θα ξαναπανε σε αντροιντ ταμπλετ.τωρα για τα windows8 rt, ειναι πολυ νωρις για να μιλησουμε, αλλα απο οτι φαινεται καποιες απο τις μεγαλες εταιριες εσπευσαν αμεσα να προσφερουν εφαρμογες..το μελον θα δειξει, καθως μολις κυκλοφορησαν οι λεγομενες συσκευες..αλλα μηπως ειναι ηδη λιγο αργα?θελω να πω, αυτοι που θα παρουν ταμπλετ τωρα η στο αμεσο μελλον,θα σκεφτουν για windows8 rt?η θα το σκεφτουν 1 χρονο μετα που θα χουν βγει οι εφαρμογες?

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση: Διαγράφηκαν ποστ.

Χαζοχαρούμενα και εκτός θέματος ποστ αφαιρούνται άμεσα. Επίσης υπενθυμίζω ότι προσβολές και χαρακτηρισμοί προς άλλα μέλη ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, αγαπητε Κωστα..Εχεις δικιο στα περισσοτερα απο οσα λες..το αντροιντ καθε χρονο σε σχεση με τον ανταγωνισμο κανει αλματα σε θεμα λειτουργικου.το θεμα ειναι πως οι msnufacturers δεν το βλεπουν απο την ιδια γωνια..αν δεις η τρανταχτη πληθωρα των αντροιντ ταμπλετ παρεμεινε και θα μεινει για παντα στην honeycomb χωρις αναβαθμιση..αρα μιλαμε για χιλιαδες απογοητευμενους πελατες που αγνοηθηκαν πληρωςκαι οπως ειναι λογικο δε θα ξαναπανε σε αντροιντ ταμπλετ.τωρα για τα windows8 rt, ειναι πολυ νωρις για να μιλησουμε, αλλα απο οτι φαινεται καποιες απο τις μεγαλες εταιριες εσπευσαν αμεσα να προσφερουν εφαρμογες..το μελον θα δειξει, καθως μολις κυκλοφορησαν οι λεγομενες συσκευες..αλλα μηπως ειναι ηδη λιγο αργα?θελω να πω, αυτοι που θα παρουν ταμπλετ τωρα η στο αμεσο μελλον,θα σκεφτουν για windows8 rt?η θα το σκεφτουν 1 χρονο μετα που θα χουν βγει οι εφαρμογες?

 

Για τα androids η υπόθεση tablets ξεκίνησε ουσιαστικά με το Nexus 7.

Μέχρι στιγμής οποιος ήθελε σοβαρό tablet έπρεπε να πάρει iPad.

Συνεπως η MS μπαίνει μαζί με την google στον χώρο.

 

Από εκεί και πέρα είναι το ποσο θα αντέξει η apple να επιμένει στις εμμονές της.

Αν βλέποντας την μειωση του μεριδίου της αποφασισει μια σοβαρη ανανέωση του IOS και κάποιες παραχωρήσεις θα κρατήσει την μερίδα του Λέοντος για πολύ ακομα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

η καλυτερη παιχνιδοκονσολα ειναι αυτη με τα καλυτερα παιχνιδια και οχι αυτη με τα δυνατοτερα χαρακτηριστικα.το ιδιο και τα ταπλετς το καλυτερο ειναι αυτο που εχει τις καλυτερες εφαρμογες.αν και αντιαππλ πλεον πιστευω το μινι αιπαντ προηγειται στο παρον σταδιο.οφ τοπικ μπραβο στους διαχειριστες του φορουμ καιρος ηταν το φορουμ να βρει το επιπεδο που του αξιζει
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή θα περίμενα να δω τι θα γίνει με το Nexus 10 (Προδιαγραφές, τιμές κλπ) γιατί παίζει να έχει ίδια τιμή με το ipad mini. Αλλά αν έπρεπε να διαλέξω κάτι, σίγουρα nexus 7 με 32GB (ok είναι δεδομένο οτι θα βγεί).
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή θα περίμενα να δω τι θα γίνει με το Nexus 10 (Προδιαγραφές, τιμές κλπ) γιατί παίζει να έχει ίδια τιμή με το ipad mini. Αλλά αν έπρεπε να διαλέξω κάτι, σίγουρα nexus 7 με 32GB (ok είναι δεδομένο οτι θα βγεί).

Και εγώ έχω βάλει στο μάτι το Nexus 7 αλλά ίσως πρέπει να περιμένω και το Nexus 10.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ίσως υπάρχει μια παρανόηση για τα Windows 8, την οποία έχω αντιληφθεί πως η MS σκόπιμα διαδίδει. Λέγοντας ότι με τα Win8 tablets θα κάνεις ότι έκανες και με τον υπολογιστή σου.

 

Τα tablets με Windows 8 RT με ARM που θα είναι η κατηγορία των 500€ και κάτω δεν θα υποστηρίζουν τις desktop εφαρμογές των windows αλλά μόνο εφαρμογές "metro" από το market store της MS

 

Αυτό μπορεί να οδηγήσεις σε τεράστια απογοήτευση τους επίδοξους αγοραστές. Οι τιμές των μηARM tablets που ίσως είναι η μόνη συσκευή της MS που μου φαίνεται ενδιαφέρον ακούγεται πως δυστυχώς θα ξεπερνάνε τα 800€, τουλάχιστον για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως υπάρχει μια παρανόηση για τα Windows 8, την οποία έχω αντιληφθεί πως η MS σκόπιμα διαδίδει. Λέγοντας ότι με τα Win8 tablets θα κάνεις ότι έκανες και με τον υπολογιστή σου.

 

Τα tablets με Windows 8 RT με ARM που θα είναι η κατηγορία των 500€ και κάτω δεν θα υποστηρίζουν τις desktop εφαρμογές των windows αλλά μόνο εφαρμογές "metro" από το market store της MS

 

Αυτό μπορεί να οδηγήσεις σε τεράστια απογοήτευση τους επίδοξους αγοραστές. Οι τιμές των μηARM tablets που ίσως είναι η μόνη συσκευή της MS που μου φαίνεται ενδιαφέρον ακούγεται πως δυστυχώς θα ξεπερνάνε τα 800€, τουλάχιστον για αρχή.

Οπως τα λες ειναι, με διαφορα οτι οι μη ARM ταμπλετες δεν θα ειναι τοσο ακριβες.

Θα υπαρχξουν (εχουν ανακοινωνθει δηλαδη) πολλες με επεξεργαστες 2πυρινους atom και τιμες κοντα στα 500-600 ευρω, αναλογα και τη μαρκα βεβαια.

800+ θα κοστιζουν οσα μηχανακια φορανε επεξεργαστες i3-ι5 και πλεον μιλαμε για κανονικα pc με μεγαλο βαρος (πανω απο κιλο) για αλλες χρησεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λες ειναι, με διαφορα οτι οι μη ARM ταμπλετες δεν θα ειναι τοσο ακριβες.

Θα υπαρχξουν (εχουν ανακοινωνθει δηλαδη) πολλες με επεξεργαστες 2πυρινους atom και τιμες κοντα στα 500-600 ευρω, αναλογα και τη μαρκα βεβαια.

800+ θα κοστιζουν οσα μηχανακια φορανε επεξεργαστες i3-ι5 και πλεον μιλαμε για κανονικα pc με μεγαλο βαρος (πανω απο κιλο) για αλλες χρησεις.

 

Γιαννη ποια πιστευεις οτι θα ειναι η αποδοση (ταχυτητα, αυτονομια, χρηστικοτητα κλπ) των διπυρηνων atom, που ειναι η μονη κατηγορια win8 tablets για μενα, που εχει λογο υπαρξης?

Link to comment
Share on other sites

Παρότι έχω και iPad όπως και στο παρελθόν είχα iPhone, θα προτιμούσα το nexus 7 γιατί πλέον μπορώ να πω ότι με έχει κουράσει η στασιμότητα του ios. Διαπιστώνω ότι τις περισσότερες φορές απολαμβάνω ν' ασχολούμαι περισσότερο με το 3,5 χρόνων galaxy s μου, παρά με το iPad!!!

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

"κάτι άλλο"...και συγκεκριμένα Note 2... συνδυαστικά λόγω....πενακιου και οτι θα μπορω να έχω 1 συσκευη αντι για 2, και για μενα στην καθημερινότητα είναι πολυ σημαντικο....

Οσον αφορα τις δυνατότητες που προσφέρει η μεγαλύτερη οθόνη, θα πήγαινα σε 10+ και επειδή λογικά θα το χρησιμοποιήσω για επαγγελματικό σκοπό, θα περιμένω τα νεα windows tablets...

Απλώς....Κωστας
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο. .!

:p

 

Παρότι έχω και iPad όπως και στο παρελθόν είχα iPhone, θα προτιμούσα το nexus 7 γιατί πλέον μπορώ να πω ότι με έχει κουράσει η στασιμότητα του ios. Διαπιστώνω ότι τις περισσότερες φορές απολαμβάνω ν' ασχολούμαι περισσότερο με το 3,5 χρόνων galaxy s μου, παρά με το iPad!!!

 

Κάτσε βρε! 2 χρονών είναι!

Link to comment
Share on other sites

Tablet και 7αρι δεν μου κολλάει,πάντα 10αρι.για να δούμε το nexus

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Tablet και 7αρι δεν μου κολλάει,πάντα 10αρι.για να δούμε το nexus

 

Εγώ πάλι πιστεύω ότι θέλει 7αρι tablet και μικρό, φτηνό smartphone για τα βασικά. Ή ακόμα καλύτερα η λύση του padfone.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Δε θα ψηφισω ακομα..με εχουν μαθει και οι 2 εταιριες να περιμενω πριν ανοιξω το στομα μου..

παντως σαν πρωτη ιδεα, κατι με κοστος κατασκευης ipad mini με υλικα 2-3 χρονων και τιμη ~30% υψηλοτερη απο τον ανταγωνισμο,ασε που θελω αλλη μια μικρη περιουσια για καινουργιο ανταπτορα για το στερεοφωνικο μου, το αμαξι και τη δουλεια(ipod touch,ipod classic user)..Η απλ εχει ανοιξει ενα δικο της μετωπο, "οχι,δεν θα γινω εγω συμβατη με την καθημερινοτητα σας, αν θελετε σκαστε τα μου και βλεπουμε".επισης θελω να δω επειδη ειναι το πρωτο κομματι της σειρας ipad mini, μην τυχον το γραψουν το 1ο αιπαντ.

 

Δεν καταλαβαινω γιατι να επρεπε η apple να το βγαλει στην τιμη του nexus 7;

H google εχει παραδεχτει οτι το πουλα σχεδον σε τιμη κοστους το nexus 7. H google ειναι advertising company. Τα λεφτα της τα βγαζει απο τα ads (κυριως) και πολυ λιγοτερα απο android licences κλπ. Για την google καθε συσκευη που κανει run google apps = $$ απο διαφημισεις.

 

Η apple βγαζει τα κερδη της (κυριως) απο της πωλησεις συσκευων, ειναι προφανες λοιπον οτι ΔΕΝ θα το πουλα σε τιμη κοστους.

Ετσι και αλλιως ανακοινωσε οτι το πουλα σε σημαντικα χαμηλοτερα margins απο τα αλλα της προιοντα.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Η apple βγαζει τα κερδη της (κυριως) απο της πωλησεις συσκευων, ειναι προφανες λοιπον οτι ΔΕΝ θα το πουλα σε τιμη κοστους.

Ετσι και αλλιως ανακοινωσε οτι το πουλα σε σημαντικα χαμηλοτερα margins απο τα αλλα της προιοντα.

Για αυτό θα πρέπει να χαίρεσαι που υπάρχει ισχυρός ανταγωνισμός από την Google.

Όταν μπει και η MS στο παιχνίδι οι τιμές θα συμπιεστούν ακόμα περισσότερο.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι να επρεπε η apple να το βγαλει στην τιμη του nexus 7;

H google εχει παραδεχτει οτι το πουλα σχεδον σε τιμη κοστους το nexus 7. H google ειναι advertising company. Τα λεφτα της τα βγαζει απο τα ads (κυριως) και πολυ λιγοτερα απο android licences κλπ. Για την google καθε συσκευη που κανει run google apps = $$ απο διαφημισεις.

 

Η apple βγαζει τα κερδη της (κυριως) απο της πωλησεις συσκευων, ειναι προφανες λοιπον οτι ΔΕΝ θα το πουλα σε τιμη κοστους.

Ετσι και αλλιως ανακοινωσε οτι το πουλα σε σημαντικα χαμηλοτερα margins απο τα αλλα της προιοντα.

Και αυτό εμας σαν καταναλωτές τι μας απασχολεί; Εμείς θέλουμε φθηνότερα προϊόντα, δεν μας νοιάζει η τσέπη της Apple. Η απάντηση που δίνεις έχει λογική φυσικά αλλά η δικιά μας τσέπη είναι που μας νοιάζει περισσότερο θέλω να πιστέυω. Για αυτό όπως λέει και ο φίλος από πάνω θέλουμε και τον ανταγωνισμό από άλλες εταιρίες. Καλύτερα αποτελέσαματα για εμάς θα έχει..

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Παντως, και χωρις να θελω να ερεθισω ορισμενους, δεν θα μπορουσαν να εχουν την ιδια τιμη, καθοτι δεν εχουν την ιδια ποιοτητα. Απο εκει και περα, ο καθενας διαλεγει οτι του αρεσει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μα κοστολογικά το αλουμίνιο δεν διαφέρει περισσότερο από λιγα ευρώ. Οταν μιλάμε για 5-6€ δεν μεταφράζεται σε 50-100€ στην τελική τιμή.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μα κοστολογικά το αλουμίνιο δεν διαφέρει περισσότερο από λιγα ευρώ. Οταν μιλάμε για 5-6€ δεν μεταφράζεται σε 50-100€ στην τελική τιμή.

Μεταφραζεται Κωστα. Γιατι το μικρο ipad ειναι ενα πολυτελες αντικειμενο, με αλουμινενια πλατη, ανθεκτικη στις γρατζουνιες οθονη και υπερπροσεγμενο design. Ολα αυτα συνθετουν ενα προιον που δεν μπορει και δεν πρεπει να κοστιζει οσο το νεξους 7 που δεν εχει χαρακτηρα lux, και εχει σχεδιαστει για να πωλειται στο κοστος.

 

Αυτον που δεν τον ενδιαφερουν τα "φρου φρου" αγοραζει το νεξους και θεωρει τον εαυτο του και εξυπνο που με λιγοτερα πηρε περισσοτερα. Λογικη " ΙΚΕΑ" ;)

 

Υπαρχουν και αλλοι που δεν σκεφτονται τα 50 ή 100 ευρω διαφορας στην τιμη, αλλα θελουν να αγορασουν κατι που να τους ικανοποιει και τις αισθησεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Λογικη " ΙΚΕΑ"

Τόσο πολύ το ρίχνεις;:confused:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Μεταφραζεται Κωστα. Γιατι το μικρο ipad ειναι ενα πολυτελες αντικειμενο, με αλουμινενια πλατη, ανθεκτικη στις γρατζουνιες οθονη και υπερπροσεγμενο design. Ολα αυτα συνθετουν ενα προιον που δεν μπορει και δεν πρεπει να κοστιζει οσο το νεξους 7 που δεν εχει χαρακτηρα lux, και εχει σχεδιαστει για να πωλειται στο κοστος.

 

Αυτον που δεν τον ενδιαφερουν τα "φρου φρου" αγοραζει το νεξους και θεωρει τον εαυτο του και εξυπνο που με λιγοτερα πηρε περισσοτερα. Λογικη " ΙΚΕΑ" ;)

 

Υπαρχουν και αλλοι που δεν σκεφτονται τα 50 ή 100 ευρω διαφορας στην τιμη, αλλα θελουν να αγορασουν κατι που να τους ικανοποιει και τις αισθησεις.

Καμία σχέση.

Απλά κάποιοι αγοράζουν μια συσκευή για να κάνουν την δουλειά τους και κάποιοι άλλοι, δίνουν μεγαλύτερη σημασία στην εμφάνιση και στο πρεστίζ.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...