Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να'μαι και πάλι, ~1,5 μήνα μετά :p .

 

 

 

Έκανα ό,τι λέει το λινκ σου, αλλά και πάλι το Titanium γράφει ότι δεν εχω root access. Πρέπει να ενεργοποιησω κάτι?

 

Btw στο Odin δεν είμαι σίγουρος αν έβγαλε "Pass". Παίζει να είναι αυτό το πρόβλημα ? πάντως bootαρε κανονικά.

 

αν το odin δεν εγραψε pass δεν εκανες τιποτα.εχεις το titanioum το pro ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Μόλις ξανακανα τη διαδικασια και αυτή τη φορά έπιασε. Το Titanium Pro πήρε root access και πήρα ενα backup εφαρμογών και δεδομένων. Το θεμα είναι ότι δε μπορεί να γράψει στην κάρτα μνήμης και το backup πάρθηκε στην εσωτερικη μνήμη, οπότε τα 4 GB ελεύθερα που είχα, έπεσα στα 2,5 .

 

Πώς μπορώ να επανακτησω full write δικαιωματα στην κάρτα μνημης ? καπου υπήρχε μια λίστα με το τί μπορούμε να αφαιρέσουμε από το Note II, μήπως την έχετε εύκαιρη. Τωρα για να φτάσω να φλασάρω την latest DrKetan ποια είναι τα επόμενα βήματα?

 

Ευχαριστώ.

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Μόλις ξανακανα τη διαδικασια και αυτή τη φορά έπιασε. Το Titanium Pro πήρε root access και πήρα ενα backup εφαρμογών και δεδομένων. Το θεμα είναι ότι δε μπορεί να γράψει στην κάρτα μνήμης και το backup πάρθηκε στην εσωτερικη μνήμη, οπότε τα 4 GB ελεύθερα που είχα, έπεσα στα 2,5 .

 

Πώς μπορώ να επανακτησω full write δικαιωματα στην κάρτα μνημης ? καπου υπήρχε μια λίστα με το τί μπορούμε να αφαιρέσουμε από το Note II, μήπως την έχετε εύκαιρη. Τωρα για να φτάσω να φλασάρω την latest DrKetan ποια είναι τα επόμενα βήματα?

 

Ευχαριστώ.

 

παρε το φακελο του titanioum και μετακινησε τον στην sd.custom recovery περασες ?κατεβασε την rom και βαλτη στην καρτα μνημης.κανεις full wipe δεν τικαρεις την εξωτερικη καρτα μνημης.μολις κανει wipe ξεκινας να κανεις install το zip.θα ξεκινησει το aroma(στου γιατρου εχει οχι σε ολες)διαλεγεις τι θες κανει εγκατασταση και reboot και ετοιμος.αν θες εσυ κανεις deblot αφου στησεις το τηλ.σου.το φακελο του titanioum βαλε στην εξωτερικη.και μην τικαρεις την εξωτερικη στο wipe.τα 2 τελευταια ειναι sos.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με το read/write rights στην κάρτα μνήμης το έλυσα με αυτή την εφαρμογή . Πήρα backup στην κάρτα μνήμης και έκανα schedule το Titanium να παίρνει backup κάθε Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή. Εσβησα το backup που είχε πάρει στην εσωτερική μνήμη. Για τα υπόλοιπα, προσπαθώ να τα καταλαβω σε συνδυασμό και με αυτό ( η v14 δεν είναι η latest του DrKetan?) και θα επανέλθω με τυχόν απορίες :) .

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Πρωτη φορα περασα καστομ ρομ (Dr Ketan) ολα καλα (μετα απο πολυ μελετη εδω στο φορουμ κ στο λινκ απο xda) Το μονο προβλημα ειναι στο dialer δεν εχει καθισει καλα και εμφανιζονται κατι κουτακια με αριθμους 14 15 16 σε ασχετη θεση.

Οσο κ να εψαξα δε βρηκα τετοιο bug να αναφερεται απο αλλους. Γινεται κατι για να το διορθωσω για να μη ξαναπερασω απο την αρχη τη ρομ. Ειναι πολυ ενοχλητικο δε ξερεις τι πατας.

Επισης να κανω κ μια ερωτηση (του ασχετου μιας κ πρωτη φορα ασχολουμαι) ειχα κανει back up συνφωνα με τις οδηγιες και περιμενα να καμω restore τα apps απο titanium back up αλλα μολις συνδεθηκα με το λογαριασμο του google στην αρχη που ανοιξε το κιν αρχισε να κατεβαζει ολες τις εφαρμογες που ειχα πριν. Επισης μου εβγαλε κ ενημερωση λογισμικου (αυτο τωρα ασχετο δεν ειναι, μιας που ηδη εχω φλασαρει τη ρομ; )

http://s18.postimg.org/9nkw953mh/2015_03_10_00_18_59.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Πρωτη φορα περασα καστομ ρομ (Dr Ketan) ολα καλα (μετα απο πολυ μελετη εδω στο φορουμ κ στο λινκ απο xda) Το μονο προβλημα ειναι στο dialer δεν εχει καθισει καλα και εμφανιζονται κατι κουτακια με αριθμους 14 15 16 σε ασχετη θεση.

Οσο κ να εψαξα δε βρηκα τετοιο bug να αναφερεται απο αλλους. Γινεται κατι για να το διορθωσω για να μη ξαναπερασω απο την αρχη τη ρομ. Ειναι πολυ ενοχλητικο δε ξερεις τι πατας.

Επισης να κανω κ μια ερωτηση (του ασχετου μιας κ πρωτη φορα ασχολουμαι) ειχα κανει back up συνφωνα με τις οδηγιες και περιμενα να καμω restore τα apps απο titanium back up αλλα μολις συνδεθηκα με το λογαριασμο του google στην αρχη που ανοιξε το κιν αρχισε να κατεβαζει ολες τις εφαρμογες που ειχα πριν. Επισης μου εβγαλε κ ενημερωση λογισμικου (αυτο τωρα ασχετο δεν ειναι, μιας που ηδη εχω φλασαρει τη ρομ; )

http://s18.postimg.org/9nkw953mh/2015_03_10_00_18_59.png

καλο θα ειναι να ξαναπερασεις την rom για τον dialler.σε καποιες rom βγαζει την ενημερωση λογισμικου αλλα συνηθως το πεταω εξω.για της εφαρμογες δεν ξερω τι παιζει

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ολα καλα με τον dialer εφτιαξε απο οταν μπηκα απο το υπομενου που βγαζει κατω απο την φωτεινοτητα.

thanks για την απαντηση κ για τα σχολια γενικα στο νημα που μαθαινουμε κ μεις οι αδαεις 2 πραγματα.

(Την εχω καταβρει με τη νεα ρομ σα να πηρα νεο κινητο ειμαι - η χαρα του νεοπα :))

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ολα καλα με τον dialer εφτιαξε απο οταν μπηκα απο το υπομενου που βγαζει κατω απο την φωτεινοτητα.

thanks για την απαντηση κ για τα σχολια γενικα στο νημα που μαθαινουμε κ μεις οι αδαεις 2 πραγματα.

(Την εχω καταβρει με τη νεα ρομ σα να πηρα νεο κινητο ειμαι - η χαρα του νεοπα :))

αν και δεν εχω νοτε2 οι εφαρμογες κατεβαινουν γιατι εχεις κανει αντιγραφα στον λογαρισμο google,οποτε με τον συνχρονισμο που μαλλον ειναι ενεργοποιημενος μολις ενεργοποιησηες παλι τον λογαριασμο αυτες επανηλθαν αυτοματα,νομιζω.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

αν και δεν εχω νοτε2 οι εφαρμογες κατεβαινουν γιατι εχεις κανει αντιγραφα στον λογαρισμο google,οποτε με τον συνχρονισμο που μαλλον ειναι ενεργοποιημενος μολις ενεργοποιησηες παλι τον λογαριασμο αυτες επανηλθαν αυτοματα,νομιζω.

 

Εχεις δικιο, κατι τετοιο καταλαβα κ γω.

 

Επειδη θελω να πειραματιστω με custom kernel κ θελω να περασω agni kernel 3.5.7 γινεται απο custom recovery φορτωνοντας το zip file απο sd; πρεπει να κανω factory reset + wipe cash απο την αρχη;

Link to comment
Share on other sites

παιδες μηπως μπορει καποιος γνωστης να προτεινει καμμια ρυθμιση για τον agnι για καλυτερη μπαταρια και οτι αλλο θεωρει χρησιμο,ευχαριστω Edited by piros61
Link to comment
Share on other sites

παιδες μηπως μπορει καποιος γνωστης να προτεινει καμμια ρυθμιση για τον agnι για καλυτερη μπαταρια και οτι αλλο θεωρει χρησιμο,ευχαριστω

 

βαλε τις ρυθμισεις σε batery save ειναι οι πιο απλες που υπαρχουν.για κατι αλλο δεν ξερω να σου πω αλλα αν το ψαξεις στο google η στο xda θα βρεις υπαρχουν λιστες ολοκληρες πως να πειραξεις τον κερνελ αναλογα τι θες να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

4.3.7 Ο τελευταίος agni kernel αν δεν κάνω λάθος....αυτόν φοράω εγώ με την dn4 2.1

 

4.3.7 ειναι το zip που εχω κατεβασει. Θα το φλασαρω απο recovery οπως τη custom rom ή γινεται αλλιως; Αν εχεις κανενα λινκ πως γινεται να μη σας πρηζω εδω (χαθηκα λιγο στο xda κ δε θελω να τα κανω σαλατα)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα,κατοχος ,εστω και αργα, πλεον και εγω του ν2,μια απαντηση για το ποια ειναι η ποιο φορεμενη ρομ τουλαχιστον στο φορουμ αυτο θα με βοηθουσε στις απο δω και εμπρος επιλογες μου.ευχαριστω.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα,κατοχος ,εστω και αργα, πλεον και εγω του ν2,μια απαντηση για το ποια ειναι η ποιο φορεμενη ρομ τουλαχιστον στο φορουμ αυτο θα με βοηθουσε στις απο δω και εμπρος επιλογες μου.ευχαριστω.

 

ποτε δεν ειναι αργα να το παρεις.η πιο ευκολη και πιο κοντα σε στοκ ειναι του dr ketan η v14.rom υπαρχουν πολλες για πειραματιστεις.υπαρχει και η dn4 v2.1.αναφερω αυτες τις δυο rom γιατι εχουν την καλυτερη μπαταρια σε μενα τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω για την απαντηση σου,προερχομαι απο ς3 και ηθελα να δω τι ρομ διαλεξε ο κοσμος εδω μεσα.αρχιζω το ψαξιμο.καποιο λινγκ για philz recovery η οποιο αλλο προτεινεις-εται? Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, έβαλα ξανά την dr ketan v14(είχα παλαιότερα την v13) μετά από πολύ καιρό , την έβαλα να έχει dpi 240 και μου εμφανίζει το πληκτρολόγιο πολύ μικρό και δεν μπορώ να βρω πως να το έχω σε κανονικό μέγεθος!

 

Κατά την διάρκεια του installation επέλεξες τα 240dpi για αυτο....

 

Ναι αυτό ήθελα, αλλά όχι για το πληκτρολόγιο, στις άλλες ρομ δεν το έχω ξανά συναντήσει, λογικά κάπως επανέρχεται, δεν γίνεται να ενοχλεί μόνο εμένα και κάπου θα υπάρχει κάποια επιλογή για να έρθει στα κανονικά του, ίσως τα παιδιά που την έχουν να ξέρουν τι παίζει!

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

σωστός θα το δοκιμάσω, ελπίζω να βρω κάποιο όπως της Σάμσουνγκ γιατί δεν έχω ασχοληθεί με αλλα

Για κοίτα μήπως είναι ενεργοποιημένη η λειτουργία με το ένα χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα μήπως είναι ενεργοποιημένη η λειτουργία με το ένα χέρι.

 

Το είδα και αυτό, δεν είναι, έψαξα και πληκτρολόγια αλλά δεν βρήκα κάποιο να έχει τους αριθμούς εμφανείς πάνω από τα γραμματα (αυτό που με βολεύει στο note )

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι το εξης,το τηλ φορουσε 4.3 κοσμοτε ειναι ρουτ απλως χωρις ρεκοβερυ,βαζω μεσω οντιν philz recovery οκ αλλα οταν μπαινω σε ρεκοβερυ εχει το ρομποτακι ανασκελα με κοκκινι τριγωνο,στο καπακι δοκιμαζω με το ιδιο αρχειο σε μορφη zip τα ιδια,εχω την εκδοση 6.48.4.να σημειωσω οτι τοενα αρχειο τελειωνει σε zip.md5 και το αλλο σε σκετο zip.καπου κανω λαθος αλλα που,η βοηθεια για οποιον φιλο εχει λιγο χρονο:O edit βρηκα το tar αρχειο και ξεκιναω να προλαβω:p Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το είδα και αυτό, δεν είναι, έψαξα και πληκτρολόγια αλλά δεν βρήκα κάποιο να έχει τους αριθμούς εμφανείς πάνω από τα γραμματα (αυτό που με βολεύει στο note )

 

Αν δοκιμάσεις Swype και swift θα ξεχάσεις το πληκτρολόγιο του νοτε

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,μετα απο καιρο εχω παλι το νοτε 2!Θελω να ρωτισω,γινεται να βαλω Lollipop και ποια, χωρις να γραψει ο knox?Η αν γραψει, υπαρχει τροπος να μηδενισει?

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, φοράω από το Δεκέμβριο νομίζω την DN4V2 και επειδή δεν είχα κάποιο πρόβλημα είπα να μην περάσω την V2.1 (δεν ξέρω αν έχει βγει και καμιά πιο καινουργια) το πρόβλημα μου είναι ότι εδώ και 2 - 3 βδομάδες έχει αρχίσει το τηλέφωνο να σβήνει μόνο του σχεδόν κάθε μέρα και προχθές έσβησε 2 φορές μέσα σε 1 ώρα.

Το έχει πάθει και κάποιος άλλος; Κάποια βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...