Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ραδιοφωνο Δυστυχώς δεν δουλεύει...το Bluetooth δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη...από μπαταρία πάει καλά και ας το έχω πουσαρει στα 1.8

 

η μπαταρια ειναι μια χαρα.και απο ταχυτητα ειναι θανατος κοντραρα note 3 με lollipop και ειμαστε σχεδον το ιδιο σε ταχυτητα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πηρα και γω Note2 ερχομενος απο S3 εδω και 10 μερες . Πολυ καλυτερο σε ολα . Φλασαρα dn4 μετα απο 1 μερα παρατηρησα οτι καθυστερει οταν πατας να τρεξει μια εφαρμογη για μπαταρια δεν ειδα κατι ..Εβαλα dr.Ketan πιστευω οτι ειναι καλυτερη αλλα ποιο αξιοπιστη βλεπω απο χθες που φλασαρα την ελληνικη Eur.Ρολαρει ποιο ανετα .
Link to comment
Share on other sites

Μετακομισα στη ρομ του dr ketan και μαλλον εδω θα μεινω αφου ειναι πιο σταθερη και με καλυτερη διαχειριση μπαταριας. Το μονο προβλημα που πλεον εχω ειναι οτι ειναι εξοπλισμενη με το καινουργιο s note κι ετσι δεν μπορω να επεξεργαστω τις σημειωσεις που ειχα κανει με το παλιο s note. Μπορω καπου να βρω το παλιο s note αφου με ενα προχειρο ψαξιμο στο ιντερνετ δεν βρηκα κατι. Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Μετακομισα στη ρομ του dr ketan και μαλλον εδω θα μεινω αφου ειναι πιο σταθερη και με καλυτερη διαχειριση μπαταριας. Το μονο προβλημα που πλεον εχω ειναι οτι ειναι εξοπλισμενη με το καινουργιο s note κι ετσι δεν μπορω να επεξεργαστω τις σημειωσεις που ειχα κανει με το παλιο s note. Μπορω καπου να βρω το παλιο s note αφου με ενα προχειρο ψαξιμο στο ιντερνετ δεν βρηκα κατι.

 

ψαξε λιγο καλυτερα και θα το βρεις.θυμησου στο τελος τις αναζητησης να βαζεις apk.

Link to comment
Share on other sites

Αν το Odin Download Mode του τηλεφώνου δείχνει:

Current binary custom

System status custom

μπορεί να γίνει αναβάθμιση από το official service χωρίς να τους πετάξει μήνυμα το τηλέφωνο είναι ρουτ μην συνεχίσετε την επισκευή?

Ευχαριστώ!

Edited by amnis
Smile for ever.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

δυστυχώς αν το τηλέφωνο είναι "πειραγμένο" (knox 0x1) τότε υπάρχει πιθανότητα να σε χρεώσουν στο service. Βέβαια έχω ακούσει και το ανάποδο (πως δεν χρέωσαν). Αν βρίσκεσαι Αθήνα πας το τηλέφωνο στη Smartech αλλιώς μιλάς μαζί τους και το στέλνεις.

 

Αυτά που έγραψες (Current binary custom, System status custom) διορθώνονται αν περάσεις μια ROM της Samsung με Odin.

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτά που έγραψες (Current binary custom, System status custom) διορθώνονται αν περάσεις μια ROM της Samsung με Odin.

Θέλει άλλη διαδικασία για κάτι τέτοιο μιά και το βασικό ζητούμενο είναι να μηδενίσει το Custom binary download, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Θέλει άλλη διαδικασία για κάτι τέτοιο μιά και το βασικό ζητούμενο είναι να μηδενίσει το Custom binary download, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

 

Custom binary download είναι ο knox. Έχεις δίκιο :)

 

Η μεγαλύτερη βλακεία που έκανε η Samsung (κατά τη γνώμη μου).

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Custom binary download είναι ο knox. Έχεις δίκιο :)

 

Η μεγαλύτερη βλακεία που έκανε η Samsung (κατά τη γνώμη μου).

Δεν ειναι ο knox αυτός ο μετρητής,η συγκεκριμένη έκδοση εχει ακόμη τον παλιό κλασικό μετρητή ο οποίος μπορεί να μηδενιστεί.Στις μετέπειτα εκδόσεις άρχισαν τα δύσκολα...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ο knox αυτός ο μετρητής,η συγκεκριμένη έκδοση εχει ακόμη τον παλιό κλασικό μετρητή ο οποίος μπορεί να μηδενιστεί.Στις μετέπειτα εκδόσεις άρχισαν τα δύσκολα...

 

Σύμφωνα με αυτό είναι η recovery. Οπότε με πέρασμα Official ROM θα κάνει δουλειά. Δηλαδή Current binary Official System status Official.

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτό είναι η recovery. Οπότε με πέρασμα Official ROM θα κάνει δουλειά. Δηλαδή Current binary Official System status Official.
Θα στο εξηγήσω με δυο λόγια και θα το σταματήσoυμε εδὠ γιατἰ δεν εχω σκοπό να το κάνουμε chat!!.O Custom binary είναι ενας μετρητής ο οποίος,όπως πολύ σωστά γράφει και το άθρο που πόσταρες,ενεργοποιείται όταν αλλάξουμε το stock recovery με κάποιο custom.ΟΜΩΣ,απο την στιγμή που θα ενεργοποιηθεί κάνει καταγραφή αυτής της ενέργειας ( Custom binary download yes 1 counts ,γι αυτό τον σκοπό τον έβαλε άλλωστε η samsung και οχι για φιγούρα)και ΔΕΝ ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ ετσι απλά με το πέρασμα μιάς άλλης official rom.Θέλει άλλη διαδικασία με ρουτ,triangle away κλπ κλπ (το γράφει και το άρθρο που πόσταρες αλλά δεν το διάβασες καλά).Ελπίζω να έγινα κατανοητός!!! Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Θα στο εξηγήσω με δυο λόγια και θα το σταματήσoυμε εδὠ γιατἰ δεν εχω σκοπό να το κάνουμε chat!!.O Custom binary είναι ενας μετρητής ο οποίος,όπως πολύ σωστά γράφει και το άθρο που πόσταρες,ενεργοποιείται όταν αλλάξουμε το stock recovery με κάποιο custom.ΟΜΩΣ,απο την στιγμή που θα ενεργοποιηθεί κάνει καταγραφή αυτής της ενέργειας ( Custom binary download yes 1 counts ,γι αυτό τον σκοπό τον έβαλε άλλωστε η samsung και οχι για φιγούρα)και ΔΕΝ ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ ετσι απλά με το πέρασμα μιάς άλλης official rom.Θέλει άλλη διαδικασία με ρουτ,triangle away κλπ κλπ (το γράφει και το άρθρο που πόσταρες αλλά δεν το διάβασες καλά).Ελπίζω να έγινα κατανοητός!!!

 

Μια χαρά όλα. Στην ερώτηση μου απάντησες. Ευχαριστώ :)

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

έχω την τελευταία του dr.Ketan και έχω ένα πρόβλημα. Όταν χρησιμοποιώ το ραδιόφωνο και την πλοήγηση (google maps) κάποιες φορές κολάει η συσκευή και πρέπει να κρατήσω παρατεταμένα το power button για να κλείσει. Παίρνω και πολλές ειδοποιήσεις από email και ημερολόγιο που χτυπάνε κι αυτές. Έχει τύχει σε κάποιον άλλον;

Να συμπληρώσω ότι ο ήχος του ραδιοφώνου συνεχίζει αλλά οι υπόλοιπες λειτουργίες "παγώνουν"

Edited by pantelos
OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Ποιες είναι πρακτικά οι διαφορές μεταξύ dn3 και Dr.ketan14...? Κάπιος που να δοκίμασε και τις 2...? Και ποια είναι αντικειμενικά η καλύτερη ?

 

Οι διαφορες Κωστα ειναι οτι εχει πλουσιο αρωμα κατα την εγκατασταση ο γιατρος ετσι ωστε να βαλεις και να κανεις το ρομ οπως το θες εσυ με καποια επισης δικα του αρχεια . Απο κει και περα διαφερει ο framework σε σχεση με την dn3 διαφορετικο θεμα κτλ. Ομως ειναι παλιο build και ειναι με προβληματα και τα δυο.

 

Μεινετε συντονισμενοι ..ερχεται S5-Technology ελληνικη ιανουαριου odex.Εξαιρετικη δουλεια.Αποδοση μπαταριας mod-ups απο μας εως 1 μηνα .:rolleyes:

Edited by akiss_
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Του , Dr.ketan την είχα χωρίς προβλήματα, απλά με πλάνεψε η dn4 2.1

 

Η ρομ που θα βγάλεις θα έχει υποστήριξη spen? Γιατί λες κάτι για galaxy s5. Μπορείς να δώσεις κάποια χαρακτηριστικά της ?

ναι φυσικα θα εχει.και δεν την κανω εγω τεστερ ειμαι:lol:

χαρακτιριστικα

ODEX SYSTEM APPS,PRIVATE APPS,FRAMEWORK ΔΕΝ ΚΡΕΜΑΕΙ ΔΕΝ ΣΠΑΕΙ ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ

2 THEMES S5 HD PRO AND BASIC

S5 BROWSER

S5 GALLERY

S5 VIDEO

S5 MUSIC

S5 MUSIC FX

S5 SOUND

S5 CALCULATOR

S5 MY FILES

S5 RADIO

S5 S VOISE

AIR COMMAND

S5 NOTE

S5 SKETCHOOK

S5 SCRAPBOOK

SCREEN WRITE

PEN W.MANAGER

ACTION MEMO

S FINDER

PULUP

S BARO

POLARIS VIEVER 5

EMER.MODE ΕΩΣ 25 ΜΕΡΕΣ*

ULTRA POWER SAVING MODE ΕΩΣ 25 ΜΕΡΕΣ*

SNAPSEED GOOGLE

TRANSPARENT WEATHER

IMDP MOVIES

GREEK TV

GALAXY APPS

NOVA LAUNCHER + S5 THEMES

FACEBOOK LITE

FLIPBOARD

FLASH PLAYER

GOOGLE MAPS

GOOGLE EARTH

GREEK WPA FINDER

PAPER ART

QUICK BOOT

SET DNS

SCREEN ON/OFF

TORCH

EXPROSED INSTALLER

MOD CAMERA

TRANSPARENT DIALER

BRIGHTER NOTE

DISABLE SERVICE

AD FREE

MOD SYSTEMUI

MOD VN TW LAUNCHER WITH MAGAZINE

NEW SOUND FOR SYSTEM

TWEAKS

ENABLE JPEG QUALITY 100

ENABLE MEDIA DEC. WMV,WMA,AUD.FLAC,AVI MEDIA JPEG

FASTER BOOT REBOOT

TWEAK TETHER - HOT SPOT

FASTER CONNECT USB PC

FORCE LAUNCHER MEMORY

2 DNS GREEK - GOOGLE

MOR RAM ENABLE

BETTER SIGNAL 2G -3G HSDPA+

FASTER DAVLIK REBOOT

BOOST YOUTUBE PLAYER

ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ APPS

OPTICAL READER

ALL TOGETHER

SMART REMOTE

S-HEALTH

PEN UP

SKYPE

GOOGLE SEARCH

VIPER

ZIP MANAGER

DROPBOX

GMAIL

MEGA

To ρομ θα ανεβει εδω http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=80452

Edited by akiss_
Link to comment
Share on other sites

Πολλά προεγκατεστημένα κατά τη γνώμη μου.
Βγαλε οτι θες με το r.explorer Παντελο δεν τρεχει τιποτα αλλωστε εδω και μια βδομαδα που την δουλευουμε σφαιρα πανε ολα και δεν βαραινει καθολου λογο Odex αλλα και σωστου στησιματος .
Link to comment
Share on other sites

Ποιες είναι πρακτικά οι διαφορές μεταξύ dn3 και Dr.ketan14...? Κάπιος που να δοκίμασε και τις 2...? Και ποια είναι αντικειμενικά η καλύτερη ?

 

αντικειμενικα καλυτερη ειναι του γιατρου.γιατι εχει καλυτερη διαχειρηση ram και μπαταριας.τωρα προβληματα του γιατρου δεν εχει η dn3 ειχε καποια θεματακια αλλα τιποτα το σοβαρο

Link to comment
Share on other sites

αντικειμενικα καλυτερη ειναι του γιατρου.γιατι εχει καλυτερη διαχειρηση ram και μπαταριας.τωρα προβληματα του γιατρου δεν εχει η dn3 ειχε καποια θεματακια αλλα τιποτα το σοβαρο

Για 2 χρονια ημουν στις στοκ ρομς του νοτε2, και τωρα συγκρινω καστομς..... που φτασαμε.

Η dn4 που δοκιμασα εγω δεν μου παιζει ραδιοφωνο και bluetooth ενω κανει και τυχαιες επανεκκινησεις, αλλα ειναι πιο ομορφη και πιο γρηγορη. Του δοκτορα ειναι ελαφρως πιο πισω σε σχεδιασμο και ταχυτητα αλλα λειτουργουν ολα αψογα και εδω και 10 μερες με μηδεν επανεκκινησεις και πολυ καλη διαρκεια μπαταριας. Αν ανοιγε και το "Ενεργο Σημειωμα" με το που βγαζω το πενακι απο τη θηκη θα ημουν 100% ευχαριστημενος. Η ρομ του δοκτορα δινει επισης την επιλογη να κρατησεις τον στοκ dialer του νοτε2 που για μενα ειναι πολυ πιο ευχρηστος απο τον fullscreen αλλων ρομ, μονο που πλεον ανοιγει αμεσως και δινει και κουμπι εγγραφης συνομιλιας που λειτουργει αψογα και λυνει τα χερια.

Οσοι ειστε εκτος εγγυησης ειναι κριμα να μενετε με την περιορισμενων δυνατοτητων και αργη στοκ ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Για 2 χρονια ημουν στις στοκ ρομς του νοτε2, και τωρα συγκρινω καστομς..... που φτασαμε.

Η dn4 που δοκιμασα εγω δεν μου παιζει ραδιοφωνο και bluetooth ενω κανει και τυχαιες επανεκκινησεις, αλλα ειναι πιο ομορφη και πιο γρηγορη. Του δοκτορα ειναι ελαφρως πιο πισω σε σχεδιασμο και ταχυτητα αλλα λειτουργουν ολα αψογα και εδω και 10 μερες με μηδεν επανεκκινησεις και πολυ καλη διαρκεια μπαταριας. Αν ανοιγε και το "Ενεργο Σημειωμα" με το που βγαζω το πενακι απο τη θηκη θα ημουν 100% ευχαριστημενος. Η ρομ του δοκτορα δινει επισης την επιλογη να κρατησεις τον στοκ dialer του νοτε2 που για μενα ειναι πολυ πιο ευχρηστος απο τον fullscreen αλλων ρομ, μονο που πλεον ανοιγει αμεσως και δινει και κουμπι εγγραφης συνομιλιας που λειτουργει αψογα και λυνει τα χερια.

Οσοι ειστε εκτος εγγυησης ειναι κριμα να μενετε με την περιορισμενων δυνατοτητων και αργη στοκ ρομ.

 

:)Μα ειναι αλλη φιλοσοφια του δοκτορα και αλλη του Τιτο . Ο δοκτορας προτιμα να στησει ενα ρομ ποιο ψαγμενο με στανταρ λειτουργιες και μαμισιο κερνελ για περισσοτερη ασφαλεια δεν στηνει ρομ για καποιον που φλασαρει καθε μερα. Αντιθετα ο Τιτο και το υπολοιπο τιμ παιζει με πορτ-rom kastom kernel και συνεχης ενημερωσεις γιατι ειναι λογικο να παρουσιαζουν ασταθειες οχι οτι το κανουν επιτηδες.Στην ουσια λοιπον οι dn-rom ειναι περισσοτερο για φλασακιδες ενω του δοκτορα και αυτους που ασχολουνται παραδικα .

 

 

edit: ορισε με το pullup το σημειωματαριο να σου ανοιγει με το δαχτυλο απο κατω προς τα πανω .

Edited by akiss_
Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιώνω τα παραπάνω, οτι δηλαδή η ρομ του δοκτωρα (v14) είναι η πιο "ασφαλής" για τους μη ψαγμένους

 

εγώ που δεν ασχολούμαι καθόλου, την πέρασα στους 23 μήνες που είχα το κινητό και για 3 μήνες έχω κάτσει εκεί. ούτε καν ψάχνω για άλλες. να φανταστείτε έχω ακόμα τον default ήχο κλησης της samsung!

 

το έκανα μόνο και μόνο για να βεβαιώσω οτι το πράγματι έπαιρνε τα καλούδια του Ν3 και αδικα το εθαψε η samsung

 

έχω δικαιωθεί διότι δεν μου έχει παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα όλο αυτό το καιρό - είναι σαν να έχω καινούργιο κινητό σε στοκ κατάσταση!

 

έχω 2 απορίες και όποιος ξέρει ας βοηθήσει

 

1. την ηχογράφηση κλήσης μπορούμε να την ενεργοποιουμε επιλεκτικά σε όποια κλήση θέλουμε; υπάρχει κάποιο κουμπί που μου έχει ξεφύγει; το κάνω μόνο από τα Dr Ketan utilities , που όμως είναι γενικό και το κάνει σε όλες τις κλήσεις ανεξαιρέτως

 

2. Στο αριστερό κουμπί - διπλα απο το κεντρικό- πως αλλάζουμε τη συντόμευση; όταν το πατάω παρατεταμένα μου βγάζει το S voice και θέλω να το αλλάξω

Link to comment
Share on other sites

@anduril

Το αλλάζεις μέσα από το Dr.Ketan Utilities/Rom/Long menu press και επιλέγεις τι θέλεις να σου ανοίγει.

Μπορείς όμως να επιλέξεις από τις ρυθμίσεις της οθόνης να σου κλείνει την εφαρμογή που τρέχει στην οθόνη.

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...