Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έναν νέο, εύκολο και ξεκάθαρο τρόπο με τον οποίο κάθε συνδρομητής Cosmoline μπορεί να μειώσει περαιτέρω το τηλεπικοινωνιακό του κόστος προσφέρει το νέο πρόγραμμα Cosmoline Take5, που τίθεται σε ισχύ από 1ης Ιουλίου 2004. Με το Cosmoline Take5, κάθε συνδρομητής της Cosmoline, συστήνοντας νέους πελάτες που θα συνδεθούν με το δίκτυο της Cosmoline μέσω της υπηρεσίας προεπιλογής φορέα, κερδίζει το ποσό των 5€ για κάθε έναν πελάτη που συστήνει.

 

Το ποσό αυτό πιστώνεται αυτόματα στον τηλεπικοινωνιακό λογαριασμό του επόμενου μήνα ενώ λειτουργεί αθροιστικά στην περίπτωση που ο συνδρομητής συστήσει περισσότερους από έναν πελάτες ή συστήσει έναν πελάτη που συνδέσει περισσότερες από μία τηλεφωνικές γραμμές με προεπιλογή στο δίκτυο Cosmoline (π.χ. για 4 πελάτες το ποσό που θα πιστωθεί είναι 4x5=20€ που θα πιστωθούν στον επόμενο λογαριασμό το ίδιο ισχύει και για έναν πελάτη που θα συνδέσει 4 γραμμές).

 

Ο συνδρομητής Cosmoline θα λάβει συνημμένη με τον λογαριασμό του μια φόρμα την οποία πρέπει να συμπληρώσει με τα στοιχεία των συνδρομητών που προτείνει και να την αποστείλει με απαντητικό φάκελο ή με φαξ στην Cosmoline. Στη συνέχεια θα ενημερώνεται από το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών για την έκβαση των συνδέσεων και αυτόματα τα αντίστοιχα χρήματα θα πιστωθούν στον επόμενο λογαριασμό του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τη δυνατότητα να εξοφλούν εύκολα και φθηνότερα τους τηλεφωνικούς λογαριασμούς σταθερής τηλεφωνίας θα έχουν από την Τρίτη 1 Ιουνίου όλοι οι πελάτες της Cosmoline κάνοντας χρήση του προγράμματος Cosmoline CreditPay 5%. Παλαιοί και νέοι συνδρομητές, μπορούν με μια απλή αίτηση να εξοφλούν τους λογαριασμούς τους με αυτόματη χρέωση πιστωτικής κάρτας οποιασδήποτε τράπεζας, κερδίζοντας χρόνο αλλά και επιπλέον έκπτωση 5% στον λογαριασμό τους κάθε μήνα για πάντα.

 

Η έκπτωση αφορά όλες τις κατηγορίες κλήσεων (αστικές, υπεραστικές, διεθνείς και κλήσεις προς κινητά) και θα υπολογίζεται στο σύνολο του τηλεπικοινωνιακού κόστους. Με τον τρόπο αυτό ο συνδρομητής που επωφελείται από τα ήδη χαμηλά τιμολόγια της Cosmoline μπορεί πλέον με το πρόγραμμα Cosmoline CreditPay 5% να μειώσει περαιτέρω το τηλεπικοινωνιακό του κόστος κατά 5%. Πληροφορίες σχετικά με την αίτηση αλλά και ενεργοποίηση του προγράμματος μπορούν να λαμβάνουν οι συνδρομητές στο τηλέφωνο εξυπηρέτησης πελατών της Cosmoline 801 11 17570, καθ' όλη τη διάρκεια του 24ώρου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δε μου αρεσε στην Cosmoline ειναι οτι πληρωσα 3 ολοκληρα ευρω προμυθεια στην ALPHA BANK.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος StandArd (28 Ιούλ. 2004 , 21:14)

 

Αυτο που δε μου αρεσε στην Cosmoline ειναι οτι πληρωσα 3 ολοκληρα ευρω προμυθεια στην ALPHA BANK.

 

Εάν έχεις πιστωτική,μπορείς να κάνεις μια αυτόματη εξόφληση.Έτσι θα γλυτώνεις κ τα 3 ευρώ της προμήθειας κ θα έχεις ενα επιπλέον 5% μείον λόγω αυτόματης εξόφλησης!Έτσι έκανα εγώ κ με συμφέρει πάρα πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Hi paidia!

 

As apantisei kapoios pou 3erei i exei ISDN!

 

8elw na valw ISDN alla exw kapies apories!

 

1) Otan exw diakopi revmatos sto spiti, to netmod de 8a doulevei!

Tilefwno 8a exw? (estw kai mia grammi?)

 

2) To netmod 8a to syndesw konta sto pc, pragma pou simainei oti apo ekei 8a 3ekinane oi grammes, ara ekei 8a prepei na synde8oun oi tilefwnikes syskeves. An syndesw sto netmod MIA mono syskevi kai syndesw mia alli se kapoia alli ypodoxi toy spitiou (apo tis palies) 8a doulevei? (den exw ore3i na travaw kainourgies kalwdiwseis twra... :p )

 

 

Thanks!!!!

Link to comment
Share on other sites

1) Όταν γίνεται διακοπή ρεύματος, θα λειτουργούν όλες οι γραμμές, αλλά μόνο μία θα μπορεί να κάνει τηλεφωνήματα την ίδια στιγμή.

 

2) Όλες οι συσκευές πρέπει να συνδέονται πάνω στο Netmod. Στη δική σου περίπτωση θα συνδέσεις όλες τις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού πάνω στο Netmod.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

1) Θεωρητικά θα μπορείς να χρησιμοποιείς ένα αναλογικό τηλέφωνο. Αυτό υπό προϋποθέσεις όμως... Ζήτα από τον τεχνικό που θα σου το βάλει να το δοκιμάσει!

 

2) Θα περάσεις τη γραμμή σου από την κεντρική πρίζα στο NetMod και μετά θα πάρεις ένα καλώδιο και θα συνδέσεις την πρίζα με ένα από τα POTS και έτσι θα δουλεύουν κανονικά όλες οι πρίζες. Ζήτα από τον τεχνικό να στο κάνει και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

για το πρωτο... θα εχεις κανονικα τηλεφωνο (νομιζω μονο τη μια γραμμη) αρκει να ρυθμισεις αυτη τη γραμμη να ειναι σε λειτουργια εκτακτης αναγκης (το κανεις μεσα απο το μανατζερ του νετμοντ στο Pc η πληκτρολογωντας καποιους κωδικους στη συσκευη). Για το δευτερο.. αν δεν κανεις αυτο που ειπε ο electric eye, τοτε ολες οι πριζες του σπιτιου θα ειναι οφ εκτος απο κεινη που θα σου περασουν τη γραμμη Isdn. Οποτε μονο οτι συνδεσεις πανω στο νετμοντ θα δουλευει (στο σπιτι μου ας πουμε λειπει μονο ο ταρζαν με την τσιτα να κανουν κουνια στα καλωδια που κρεμονται παντου!)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

1) Με κατάλληλη ενεργοποίηση του emergency mode μπορεί να δουλεύουν κανονικά και οι δύο αναλογικές γραμμές καθώς και η ψηφιακή πόρτα για σύνδεση στο Internet.

 

2) Η καλύτερη λύση είναι αυτή που περιέγραψε ο eLeKtriK EyE.

Link to comment
Share on other sites

εγω τωρα στο σπιτι μου εχω την γραμμη του τηλεφωνου στο χωλ.ο υπολογιστης ειναι στο δωματιο και εχω τραβηξει καλωδιο απο το χωλ μεχρι το δωματιο.αν βαλω isdn τι θα γινει?θα μπορω να εχω το netmod στο χωλ και απο εκει να τραβηξω καλωδιο μεχρι το δωματιο?
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα εχεις δυο καλωδια. Ενα απο τη πριζα μεχρι το νετμοντ και ενα απο το νετμοντ να πηγαινει σε τηλεφωνο (αν δεν εχεις το τηλεφωνο μεσα στο δωματιο)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Paidia kalhspera

8a h8ela na moy peite apo thn empeiria sas pion provider gia PSTN 8a dialegate oson afora to kostos kai thn poiothta meso oro.epishs ean einai dynaton na moy peite kapoia gnomh ean boh8aei oti meno sthn LAMIA

SAS EYXARISTO EK TON PROTERON

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Για PSTN τα πράγμα είναι απλά. Όλοι οι μεγάλοι providers είναι καλοί (σιγά το υπερβολικό bandwidth που θέλει μια PSTN :p). ACN, Tellas, Forthnet, OTEnet.

H forthnet έχει το "πλεονεκτημα¨" ότι έχει και συμπίεση, κάτι που δεν έχει η τελάς και η οτενετ (για acn δεν ξέρω), και κάνει γρηγορότερο κυρίως το surfarisma, όχι σε όλες τις περιπτώσεις όμως.

Εγώ θα διάλεγα τον πιο φθηνό. :p

 

(ALR μιλάμε για PSTN, οπότε no prob να προμοτάρουμε τη γνωστή :p)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 ( 1 Αύγ. 2004 , 23:38)

 

Για PSTN τα πράγμα είναι απλά. Όλοι οι μεγάλοι providers είναι καλοί (σιγά το υπερβολικό bandwidth που θέλει μια PSTN :p). ACN, Tellas, Forthnet, OTEnet.

H forthnet έχει το "πλεονεκτημα¨" ότι έχει και συμπίεση, κάτι που δεν έχει η τελάς και η οτενετ (για acn δεν ξέρω), και κάνει γρηγορότερο κυρίως το surfarisma, όχι σε όλες τις περιπτώσεις όμως.

Εγώ θα διάλεγα τον πιο φθηνό. :p

 

(ALR μιλάμε για PSTN, οπότε no prob να προμοτάρουμε τη γνωστή :p)

 

 

Και η HOL έχει συμπίεση στις dialup μέσω του netspeeder και μπορώ να πω ότι πάει ικανοποιητικά καλά(βασικά proxy + συμπίεση είναι).

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να φτιαξω ένα προγραμμα για αναγνώριση κλήσης μέσω pstn γραμμής.

Ξέρει κανείς απο που μπορώ να ξεκινήσω;

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες αποφάσισα με τον πατέρα μου να βάλουμε DSLphone by vivodi όπως και σύνδεση DSL από vivodi με full LLU κόβοντας εντελώς τον πΟΤΕ!!! ;)

 

Όμως θέλω να μάθω τι ποιότητα ήχου έχει το DSL phone.... Είναι κάτι σημαντικό πριν αρχίσουμε τη διαδηκασία!

 

Επίσης πολυ σημαντικό είναι να μπει κόμβος DSL από vivodi στην τερψιθέα όπου ηπάγετε το τηλέφωνο μας.... Από vivodi άκουσα ότι από Σεπτέμβριο θα γίνει κάτι σχετικό!! :cool:

 

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος StandArd (28 Ιούλ. 2004 , 19:14)

 

Αυτο που δε μου αρεσε στην Cosmoline ειναι οτι πληρωσα 3 ολοκληρα ευρω προμυθεια στην ALPHA BANK.

 

 

3 ευρώ :eek: :eek: :eek:

 

Αμάν αυτή η Άλφα.. πρόσφατα νομίζω είχε δώσει αυξήσεις στις προμήθειες ταμειακών συναλλαγών :mad:

Entexnos Fm

Το νέο μουσικό ραδιόφωνο!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα zyxel 650h router αλλα οταν μετα απο μερικες ωρες και οταν εχω κλεισει το pc δεν επικοινωνει μαζι του ο υπολογιστης!!!!Ετσι αναγκαστικα κανω restart τον ρουτερ!!!!Καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει???? H NIC ειναι 3com gigabit 940 αλλα δουλευει βεβαια στα 100.............Ενι αιντια??????? :worry:
:tease:
Link to comment
Share on other sites

aris.....εχω κανει τα παντα!!!!!Μονο με ultrex δεν το εχω λουσει ακομα!!!!! :p

 

Auto και manually σε half και full dublex σε 10 100!!!!Εχω πειραξει ολες τις ρυθμισεις αλλα παλι τα ιδια!!!!!Απεγκατασταση και ξαναματαεγκατασταση αλλα παλι τιποτα.....update driver σε τελευταια εκδοση αλλα παλι τιποτα!!!!!ΓΜΤ :worry:

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Κάνω την αίτηση. Μετά από 1 μήνα μου φέρνουν το modem. Ξεκινάει να λειτουργεί για λίγες μέρες. Από χτες το βράδυ όμως αρνείται να πάρει ΙΡ. Έχω το modem που δίνει ο ΟΤΕ, Alcatel 510. Μπαίνω στο interface του και στο connections δίνω username/password. Στο connection Status μου δίνει Link: Connected αλλά State: Down. Το τρίτο λαμπάκι του modem (@) αναβοσβήνει από πράσινο σε πορτοκαλί.

Ο ISP υποστηρίζει ότι όλα είναι ΟΚ από την πλευρά τους. Παίρνω στις 5/8/2004 το βράδυ (22.30) το βλαβοληπτικό κέντρο του ΟΤΕ (121) αλλά ο αυτόματος τηλεφωνητής αναφέρει ότι λειτουργεί μέχρι τις 21.00 το βράδυ. Ξαναπαίρνω στις 6/8/2004 και ώρα 8.30, αναφέρω τη βλάβη(?) και μου λένε ότι θα επικοινωνήσουν μαζί μου. Στις 11.30 καλώ πάλι και μου λένε ότι δεν σημείωσαν καμία βλάβη, δηλαδή ότι ΔΕΝ τους πήρα!

Σημειώνουν τη βλάβη τότε και λένε ότι θα με καλέσουν. Στις 13.00 ξαναπαίρνω για επιβεβαίωση, και όντως την σημείωσαν. Παρ'όλα αυτά δεν μπορούσαν να μου πουν τι συμβαίνει αφού εκεί απλώς διαβιβάζουν τις βλάβες στους τεχνικούς. Άμεση επικοινωνία με τους τεχνικούς δεν υπάρχει! Στις 17.30 ξαναπαίρνω και μου λένε ότι θα το δουν από Δευτέρα.

Απορίες:

1. Αν είχα internet cafe ή οποιαδήποτε επιχείρηση με διαδικτυακές δραστηριότητες, τι θα έκανα;

2. Είμαστε έτοιμοι για "Ολυμπιακούς αγώνες";

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...