Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την συμβουλή. Γνωρίζω όμως καλά πως αποδίδει η Βιβόντι σε δικό της δίκτυο, απλά όταν έφυγα από την εξυπηρέτηση πελατών της (Θα πηγαίνει τώρα κοντά ένας χρόνος..), δεν είχε τόοοοσο καλό ΟΤΕ-σύστημα.

 

Όμως, και γω έμαθα ότι είναι ΟΚ και μέσω ΟΤΕ. Οπότε, με βάση την φιλία που τους τρέφω, μάλλον θα τους προτιμήσω :)

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί να εννοεί αν υπάρχει τρόπος να βρούμε σε ποιον ανήκει κάποιος αριθμός κινητού τηλεφώνου. Κάτι τέτοιο βέβαια έχει τονιστεί επανειλημένως ότι δεν είναι εφικτό.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/despangel/35639/476962/1/2003_9_johnnycash912.jpg R.I.P. - m8
Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχω το speedtouch 510i alcatel και θελς να μου πει κανεις τι πρεπει να κανω στα xp ετσι ωστε να κανς συνδεση με την <xmmmmm otenet...> γιατι εχω μαυρα μεσανυχτα σε σχεση με την adsl και κατι αλλο αμα μπορει καποιος να μου πει γιατι ο διαχωριστης της siemens δεν δουλευει και να μου πει περιπου πως συνδεονται μεταξυ τους (adsl over isdn)
Link to comment
Share on other sites

μεγαλο γιατι οταν ηταν να βαλω isdn κανονικα μου ειπαν οτι δεν ειχαν netmod και θα επερνν αλλη φουρνια τον αλλο μηνα και οταν τους ειπα οτι ο πατερας μου ηταν ναυτικος και επρεπε να περνουμε τηλεφωνο και να μπαινουμε internet τσουπ μεσα σε 5 μερες να σου το netmdo και ο τεχνικος... τι αλλο θες :)
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το σταθερά στο "Ευρωζωνικά Σταθερά Δίκτυα" δε θα έπρεπε να υπάρχει;

Ασήμαντο βέβαια, αλλά το δορυφορικό internet για παράδειγμα δεν περιλαμβάνει σταθερή τηλεφωνία.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το δορυφορικό κατά μία έννοια όμως μπορεί να θεωρηθεί σταθερή πρόσβαση όπως και το LMDS γιατί ο χρήστης δεν είναι κινούμενος αλλά έχει εγκατεστημένο εξοπλισμό σε συγκεκριμένη τοποθεσία...

 

Κινητή επικοινωνία τείνει να χαρακτηρίζεται η επικοινωνία όπου ο χρήστης μπορεί να κινείται. Το "σταθερή" βέβαια σε καμμία περίπτωση δεν σημαίνει μόνο σταθερή τηλεφωνία αλλά γενικότερα σημαίνει σταθερή πρόσβαση (από σταθερή θέση).

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (17 Ιούν. 2004 , 13:18)

 

Μήπως το σταθερά στο "Ευρωζωνικά Σταθερά Δίκτυα" δε θα έπρεπε να υπάρχει;

Ασήμαντο βέβαια, αλλά το δορυφορικό internet για παράδειγμα δεν περιλαμβάνει σταθερή τηλεφωνία.

 

 

Έχεις τα φράγκα για αμφίδρομη δορυφορική σύνδεση και δεν χρειάζεσαι τηλέφωνο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος iNCubO (17 Ιούν. 2004 , 16:19)

 

Έχεις τα φράγκα για αμφίδρομη δορυφορική σύνδεση και δεν χρειάζεσαι τηλέφωνο;

 

 

Άσχετο. Δεν έχει σημασία τι φράγκα έχω εγώ, το θέμα είναι ότι το σταθερά περιορίζει κάπως το εύρος του συγκεκριμένου forum, αν δεν κάνω λάθος βέβαια.

Αν κάνω λάθος (πχ όπως το γράφει ο φίλος gmmour πιο πάνω μάλλον κάνω λάθως) πάω πάσο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται,έκανες εγκατάσταση από το CD???

αν έχεις κανένα firewall,έστω και των Windows βγάλε το γιατί αλλιώς δεν το βρίσκει.

Αλλιώς βγάλε το firewall μόνο στη σύνδεση δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπει ο SatLord, να συμπληρώσω ότι το sharing γίνεται χωρις καμία ταλαιπωρία με το γνωστό ICS των Windows και κάνοντας χρήση της VPN σύνδεσης που διαθέτει για χρήστες GPRS (μιλάμε για EOL). Δοκιμασμένα παίζει με GPRS Cosmote (προφανώς και των άλλων εταιρειών) αλλά και με DSL. ;)

Διαφορετικά θα χρειαστείς έξτρα πρόγραμματάκι (π.χ. PPPShar).

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Thanks..

Όσο οι νόμοι των μαθηματικών ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, δεν είναι σαφείς, και όσο σαφείς είναι, δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stamos (15 Ιούν. 2004 , 17:06)

 

οχι βεβαια.ο οτε ειναι υποχρεωτικος και μετα μπορεις να διαλεξει οποιον ISP θες

 

Με την Vivodi ευτυχως ΔΕΝ ειναι πλεον ;)

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stamos (15 Ιούν. 2004 , 17:06)

 

οχι βεβαια.ο οτε ειναι υποχρεωτικος και μετα μπορεις να διαλεξει οποιον ISP θες

 

 

Πέρα από το ότι ούτε ο πΟΤΕ είναι υποχρεωτικός πλέον, μη μου λες εμένα "όχι βέβαια" για την OTEnet γιατί έστειλες το παιδί να δει τις τιμές της ξεχνώντας ( ; ) ότι είναι ο ακριβότερος ISP (και με μέτρια ποιότητα).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas (19 Ιούν. 2004 , 01:47)

 

Ti akrivos einai to 139 ??

 

 

Το 139 (ήταν 161 πριν την αλλαγή του εθνικού σχεδίου αριθμοδότησης) είναι η υπηρεσία διεθνούς τηλεφωνίας του ΟΤΕ. Δίνει πληροφορίες σχετικά με τις διεθνείς κλήσεις όπως αριθμοί κλήσης χωρών, αριθμοί πρόσβασης σε υπηρεσίες Collect Call ξένων χωρών, τρόποι κλήσης της Ελλάδας από το εξωτερικό κτλ.

Επίσης το 139 παρέχει την ιδιαίτερα χρήσιμη υπηρεσία πληροφοριών καταλόγου εξωτερικού. Συγκεκριμένα πρέπει ο πελάτης να ζητήσει από την τηλεφωνήτρια του 139 την υπηρεσία διεθνών πληροφοριών καταλόγου. Τότε θα του ζητηθεί να κλείσει το τηλέφωνο και η τηλεφωνήτρια θα τον καλέσει πίσω για επιβεβαίωση (καθώς στον λογαριασμό του για την χρήση της υπηρεσίας διεθνούς καταλόγου θα του χρεωθεί ένας σημαντικός αριθμός μονάδων). Έπειτα το 139 που έχει σύνδεση με όλα τα διεθνή κέντρα των ξένων χωρών θα προσπαθήσει να βρει τη ζητούμενη πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΥΝΔΕΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ MODEM ΚΑΙ ΤΟ NETMOD ΣΤΟΝ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΗ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΣΤΗΝ ΠΡΙΖΑ ΤΗΛΕΦΟΝΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΑ ΟΛΑ ??? ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΟΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙ Η ΟΧΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΟΨΟΥΝ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΩΝ 30 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ???? :blink: :blink: :whistle:
Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα τελικά να βάλω και εγώ DSL. Αφού ενημερώθηκα για το κόστος ενεργοποίησης και τα πάγια που πρέπει να πληρώνω στον ΟΤΕ και ανάμεσα στους ISP κατέληξα στην Forthnet 384. Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι τι μόντεμ να αγοράσω. Έχω γραμμή ISDN. Κατέληξα κατά κάποιο τρόπο στο D-LINK DSL-504 το οποίο είναι ADSL router και κοστίζει 115€ http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.613419 θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποιο που ήδη χρησιμοποιείται? Σε περίπτωση που δεν πάρω μόντεμ από τον ΟΤΕ πόσο θα μου κοστίσει το φίλτρο? και ακόμη τί άλλο θα πρέπει να προσέξω κατα την αγορά του μόντεμ?
Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

To filtro to perneis tsampa apo ton OTE

Ego agorasa apo stoyrnari to zyxel 650r-33 over isdn kai eimai yper eyxaristimenos!!!Kai malista prosferei tromero support to http://www.adslgr.com

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω Zyxel Prestige 652R αν υπάρχουν τα επιπλεόν λεφτά.

Μια φορά αγοράζεις router, πάρε κάτι σχεδόν κορυφαίο. Έχει και hardware firewall εκτός από τα άλλα χαρακτηριστικά.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...