Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gravis (28 Μάι. 2004 , 16:19)

 

Simera diapistosa otan ebala kapion se anamoni i deyteri klisi pou apantisa energopoihtike kai to deytero kanali..ean einai na spatalame etsi ta kanalia tote den kanoume doulia..30 kanalia na ixame pali den tha mas eftanan Eprepe na litourgi san PSTN, ton bazis apla se anamoni kai milas me ton deytero kalounta.

Sto ISDN se desmeyei kai to deytero kanali..

 

 

Μάλλον κάτι δεν έκανες καλά...

Αν σε μία συσκευή πληκτρολογήσεις το συνδιασμό που πρέπει για να βάλεις τον παρόντα συνομιλητή σε αναμονή και να απαντήσεις στην κλήση, τότε δεν ανοίγει το δεύτερο κανάλι.

Ανοίγει μόνο αν απαντήσεις την κλήση από άλλη συσκευή!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ISDN συσκευές έχω.

Το πρόβλημα με αυτές είναι ότι η κάθε μία έχει τις δικές της εντολές και πρέπει να διαβάσεις το εγχειρίδιο για να δεις πώς υλοποιεί η κάθε μία τις λειτουργίες του ISDN (όπως στα κινητά πρέπει να μάθεις το μενού για να χρησιμοποιείς τις συμπληρωματικές λειτουργίες), σε αντίθεση με τα απλά τηλέφωνα που είναι όλα ίδια...

 

Anyway, οι συσκευές ISDN όταν τις μάθεις είναι πολύ πιο βολικές!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...Λοιπόν θα ήθελα λίγο την βοήθεια των πιό έμπειρων μιας και είμαι καινούριος στο χώρου του DSL...

 

Έχω το JetSpeed 520i και έχω το εξής πρόβλημα...Δεν μπορώ / ξέρω να κάνω redirect κάποια ports από το router στο pc μου..

Θέλω π.χ να στήσω ftp αλλά ...

Μπορεί κάποιος να μου πεί πως ανοίγω γενικότερα ports και πώς τα στέλνω στα αντίστοιχα στο τοπικό μηχάνημα?

 

Thanks προκαταβολικά:)

A.T
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pininfarina (16 Μάι. 2004 , 23:18)

 

Dsl se ti taxitita pezei? :)

 

 

Από ότι ξέρω παίζει σε όλες τις ταχύτητες. Αρκεί φυσικά να έχεις την ανάλογη γραμμή από τον ΟΤΕ :)

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλο μηνα,

 

εχω κανει 2 νεες συνδεσεις adsl στα 512 η καθε μια. Το ζητουμενο μου ειναι μεσω των static ip's να μπορεσω να ενωσω την μια με την αλλη.Το θεμα ειναι πως τα dsl modems εκτελουν το NAT και δεν μου δινουν την πραγματικη διευθυνση του router αλλα την 192.168.1.1 που ειναι η default του router Και 192.168.1.2 που ειναι η διευθυνση που περνει το δικο μου Pc απο το router.

ξερει κανεις αν μπορω να δω την πραγματικη διευθυνση?με ipconfig δεν μου την δειχνει... ωστε να μπορεσω μεσω netop η Pcanywhere να ''χτυπησω'' τις διευθυνσεις που θελω?

 

ευχαριστω,

 

φιλικα.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις login σε κάθε router θα δεις από εκεί την πραγματιή IP address που σου έχει δώσει ο ISP σου αλλά πραγματικά δεν μπορώ να καταλαάβω τί θελεις να κάνεις με 2 x 512 ADSL...
Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω το εξης.

Με το λογισμικο Netop η το Pcanywhere θελω μεσω των static ip's να μιλησουν μεταξυ τους οι δυο αυτες διευθυνσεις.Απλως το προβλημα ειναι πως παιρνω την 192.168.1.1 επειδη μου την δινει ο router. Διαβαζοντας, προσεξα πως μαλλον πρεπει να δωσω στο NAT την πραγματικη διευθυνση μου την οποια τοπικα ο router την μεταφραζει σε 192.168.1.1 ωστε να μπορεσω να την ''χτυπησω'' απο οπου θελω.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμ το πρόβλημμα είναι ότι με το ΝΑΤ δεν μπορείς να 'δεις' το LAN που κρύβεται από πίσω από κάθε router εκτός και αν υποστηρίζουν Port Forwarding!

 

Σε αυτήν την περίπτωση ορίζεις μέσα από το config του router που θα δεχθεί τη σύνδεση ότι πχ η port 80 (δεν ξέρω ποια port χρησιμοποιεί το PCanywhere) θα πηγαίνει (πάλυ ως port 80) στο 192.168.0.5 IP του LAN με αποτέλεσμα όλα να δουλεύουν ok...

Link to comment
Share on other sites

θελει σκαλισμα το πραγμα...

για να δουμε τι γινεται.Παντως υπαρχει μια παραμετρος μεσα στο router στο ΝΑΤ οπου του δινεις την Server Ip address.Μαλλον εκει πρεπει να δηλωσω την πραγματικη διευθυνση η οποια φαινετε στον εξω κοσμο...

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις στο Start/End port την/τις ports που περιμένεις το PCanywhere να συνδεθεί από το Internet και μετά το IP του PC στο LAN (192.x) που θέλεις να συνδεθείς λογικά θα κάνει τη δουλειά που το θέλεις...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ζήτησα αγαπητέ από κάποιον να μου δείξει πώς στήνετε ftp...Ζήτησα απλά το redirect να μου πεί κάποιος αν ξέρει πώς γίνετα γενικότεραι...

Παρόλα αυτά θα το εκτιμούσα αν μπορούσες να μου πείς κάτι ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ που ρώτησα...

Δεν είσαι ο μόνος που βαριέται.

A.T
Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει. Στα 33600 μένει.

Important things for a happy relationship:

 

1. It is important to find a woman that cooks and cleans.

2. It is important to find a woman that makes good money.

3. It is important to find a woman that likes to have sex.

4. It is important that these three women never meet.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΔΣΩ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΣΤΗΣΙΜΟ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΜΕ ΠΑΡΟΧΗ ΣΤΑΘΕΡΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ

ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑCKBONE ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΕΝΑΛΑΚΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ¨??????/

ΣΟΣ/B]

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πας να ρωτήσεις σε μια τέτοια εταιρία;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...